RUPSENPLAAG AAN "Wantoestanden bij gal vaniseerbedrij V Bouwspeelplaats toch open Lickebaert wordt tweede Broekp Kelder in brand Uitstekende country- sfeer in „De Hoekstee" Brand in Zonnehuis Politiek forum Dodelijk ongeluk Nieuwe fonteinen PVDA-RAADSL1D KRABBEN: Vereniging Voorkomen is Beter en Milieu Actiecentrum Nederland: Stralend Door vertrek van peuterleidsters Vechtpartij op bruiloft Felle brand in flatwoning Botulisme ontdekt SCHIE tMSCHE COURANT Maandag 23 roei 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25836—6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Aan het begin van fle Rotterdam sedijk heerst een rupsenplaag. In opdracht van de gemeente Rotterdam heeft een ont- srnettings bedrijf reeds nabij de Hogenban- weg getracht de beestjes te verdrijven Som mige buurtbewoners hebben echter nog steeds klachten. „Thuis kon ik geen pannetje open doen of er zat wel een rups in", zo vertelt Schiedammer J. Steenbergen, een van de bewoners van de Rotterdamsedijk die nu wel tevreden is, „in mijn huis zaten er wel een paar duizend. Nu zijn er nog maar een paar vergeleken met vorige week". De rupsen zijn afkomstig uit de struiken aan de overzijde van de woningen. Met een wind uit het noord-oosten waaien de dieren bij bosjes tegelijk uit het groen naar de huizen. Een paar jaar geleden gebeurde dat ook al eens. Voor de mensen die klaagden vormde het een probleem dat de woningen in Schiedam staan, maar dat de struiken op Rotterdams grondgebied liggen. Bij de gemeentedienst werd men daardoor soms van het kastje naar de muur verwezen. Met hulp van de Rotter damse politie werd tenslotte in opdracht van de gemeente Rotterdam een particulier be drijf ingeschakeld die 's nachts om half twaalf nog langs de Rotterdamsedijk ging spuiten. Een paar van de duizenden rupsen in de woningen aan de Rotterdamsedijk in Schiedam. Hoek van Holland De uitste kend bezette zaal van „De Hoekstee" in Hoek van Hol land heeft zaterdagavond ge noten van goede country- en westemmuziek in alle stijlen die daarom heen hangen Op vallend was het grote aantal jongeren onder de toehoor ders die zich vaak een dank baar en gul appplaus heten ontfutselen Terecht overigens want theater bureau „Het Wapen van Stnj- en" zorgde voor een sluitende organisatie, een drietal goede Schiedam In West en Nieuwland komen dit voorjaar twee fonteinen. De installaties komen aan de Stadhouderslaan en de Burgemeester van Haa- renlaan. De twee nieuwe fonteinen maken deel uit van een serie die m de loop der jaren door de hele stad wordt geplaatst Met dat plan van de dienst ge meentewerken is vorig jaar een begin gemaakt m de vijver nabij het Schu- bertplein en m de vijver bij het bejaardentehuis Thurlede. Behalve voor het decoratieve element dient het ook om voor de vissen extra zuurstof in het water te brengen. Vlaardingea Op een van de afdelingen van het verpleeg tehuis Het Zonnehuis aan de Vïaarüingse Dillenburgsïngei ontstond vrijdagnacht een be gin van brand. De rookontwikkeling was zo he vig, dat de zich op die etage bevindende patiënten ijlings naar een ander gedeelte van het gebouw overgebracht moesten worden. De brand weer had het brandje snel onder controle Een eerste on derzoek leerde dat een gor dijn had vlam gevat Het on- derzouk is nog met afgesloten De schade bedraagt 600,-. groepen en de nodige afwisse ling via intenneuws en video opnamen voor een „live" LP van „Calyx" de Hoekse groep die de laatste tijd steeds meer successen oogst In hun optre den na de pauze brachten zij de echte Neshvüle klanken met de specifieke instrumen ten die daarbij horen, zoals de fiddle, bespeeld door Ralph Vmjé en de pedalsteelgitaar De zang van Wim Pols en Seertje van Rijswijk staat van oudsher garant voor kwaliteit Bijzonder aantrekkelijk was trouwens ook het gedeelte voor de pauze The Johnny Cash Singers AG. Kate brachten toen onder meer een programma van originele „railroad-songs" Vooral de wijze van presentatie oogstte veel bewondering en het ap plaus klonk veelvuldig op m de vrijwel volle zaal. Ook de volksdeuntjes van de groep „Stoneware" werden goed ge waardeerd Het commerciële tintje met platenverkoop- stands en de opnamen voor de live LP werden graag voor lief genomen en in de totale entourage van deze avond vormden ze geen dissonant Schiedam In het open jongerencen trum De Tempel wordt vanavond een politiek forum ge houden. In de grote zaal aan de Over- schiesestraat komen vertegenwoordigers van PvdA, PPR, PSP, CDA, WD, Ken ml, en SP Mo gelijk komt ook de CPN Op deze bijeenkomst die wordt georgani seerd door de Trech ter en De Tempel, wordt onder meer gesproken over so ciale voorzieningen, investeringen ter be strijding van de werkloosheid, inko menspolitiek, miüeu- poküek en woning bouw. De aanvang is 20 00 uur. Een half uur eerder is de zaal reeds open. Vlaardingen Het Vlaar- dingse raadslid Henk Krabben (PvdA) is bang dat het nog aan te leg gen recreatiegebied De Lickebaert een tweede Broekpolder gaat worden. Zoals bekend ismde Broek polder giftig havenshb ge stort. Talloze rapporten hebben gewezen op de mo gelijke gevaren, die hier door zouden kunnen ont staan. Momenteel zit de gemeente Rot terdam nog steeds met een grote hoeveelheid havenshb Het aantal beschikbare stort plaatsen is echter bijzonder klein. Enige tijd geleden be studeerde de coördinatie com missie berging baggerspecie (CCBB) deze problematische zaak Uit het door de com missie opgesteld rapport blijkt dat het Lickebaertge- bied m aanmerking komt als „stort"-locatie Henk Krabben ts erg geschrok ken van deze berichten. Aan het college van burgemeester en wethouders heeft hij hier over vragen gesteld Krabben wil vooral weten of er nog geldende contracten zijn met Rotterdam om havenshb m Schiedam - Fel ageert de Vereniging Voorkomen is Beter en het Milieu Actiecentrum Neder land tegen Bijker BV in Schiedam. Bij het gal- vaniseerbedrijf aan de Bettoweg zouden zeer giftige .gassen vrijko men. De achttien perso neelsleden vertonen daardoor volgens de twee verenigingen da gelijks vergiftigingsver schijnselen, zoals hoofdpijn, kortademig heid, sufheid en voort durende dorst. Aan het ministerie ran volksge- zondheid, het ministerie van sociale zaken, de arbeidsin spectie, het Openbaar Li chaam Rijnmond en de Schie dams e gemeenteraad heeft men daarover brieven ge schreven. In de lage werkplaats van Bij ker BV staan volgens het MAN en WIB elektrolyüsche cadmium, zink, nikkel en chroombaden zonder afzui ginstallatie Daardoor hangen m de werkplaats en de kanti ne dichte blauwe dampen van giftige stoffen" Het bednjf is een chaos met zakken na- tnumsulfide, bussen natrium cyanide en dampende bakken De mensen, meest gastarba ders van de Kaap Verdxsche eilanden, werken daar m moordende dampen en op vloeren die bestaan uit op el kaar gelegde vlonders alle maal levensgevaarlijk Onder die losliggende vlonders loopt het spoelwater van de diverse baden vnj naar een riool. Bij open bussen natriumcyanide worden geen maatregelen ge nomen om te voorkomen dat ze met zuren m aanraking komen", zo schnjft men. Leden van de twee verenigingen uit Vlaardingen en Oss zijn hier achter gekomen nadat zij het bedrijf een paar maanden in de gaten hebber» gehouden, het illegaal zijn binnenge- weest en klanten hebben geenquêieerd. Gezien de lozin gen van sterk zoutzuur ver moedt men dat de riolering verteerd en lek is In de buurt wordt ook geklaagd over stank Remy Poppe en arts Juuf van BaJlegooyen constateerden tij dens één van de illegale be zoeken ook veel cadmium en zinkwit in de afvalhopen op het terrein, dat gemakkelijk is te betreden Op vijf plaatsen troffen zij gestapelde en lek kende plastic vaten met chroomzuur aan "Sommige vaten waren al geheel leegge lopen met rondom verbrande aarde Er staat zo'n duizend liter chroomzuur weg te lek ken. En dat terwijl kinderen er gemakkelijk bij kunnen" Dit soort wantoestanden zou den volgens het MAN en de WIB wel meer bij galvani seert) edrijven voorkomen. Ook omdat sommige worden gesloten en het werk dan naar andere bedrijven gaat, waar het gevaar toeneemt. Net als bij Bijker BV ont breekt vaak de medische na zorg voor ontslagen perso neel. En dat terwijl alle ar beiders grote kans lopen na twintig of dertig jaar long kanker te krijgen. In de pro testbrieven pleit men er dan ook voor dat alle galvaniseer- bedrijven worden gecontro leerd en dat oud en nieuw personeel medisch worden onderzocht Tevens wil men een absoluut lozingsverbod voor zware metalen. Directeur J. Bijker uit Rotter dam was helaas niet voor commentaar bereikbaar. Het stralende weer heeft het Beatrixpark in Schiedam gisteren veranderd in een gro te mensenmassa. Zelfs de politie moest er aan te pas komen om de zaak enigszins in de hand te houden Bij het theehuisje was het rond half drie waarschijnlijk het al lerdrukst Onder gro te belangstelling gaf daar de Harmoniever eniging Sint Radboud uit Kethel een con cert Luchtige deun tjes werden door de mannen van Radboud afgewisseld met zwa re muziekstukken. Vlaardingen In de kelder van flatwoningen aan de Gedempte Biersloot heeft zaterdagnacht een fikse brand gewoed. Hierbij vond een grote rookontwikkeling plaats. Het vuur werd opgemerkt door surveillerend politiepersoneel Brandweerlieden werden uit hun bed gebeld om de brand Vlaardingen Door het vertrek van twee leidsters van peuterspeelzaal Hei- sasa aan de Lissabonweg zal de Bouwspeelplaats waarschijnlijk toch wor den geopend gedurende de komende zomervakantie. Onlangs werd bekend dat een tweetal leidsters van Heisasa met ingang van het volgende schooljaar hun werkzaamhe den zou beemd:gen. Normaal gesproken zouden hun - va cante - plaatsen weer worden opgevuld. De gemeente Vlaardmgen gaat echter gebruik maken van het zogenaamde herschikkings- recht. Dit heeft tot gevolg dat peuterspeelzaal Heisasa één meuwe leidster kan aantrek ken per 1 augustus. De andere consequentie is dat een jeugd werker kan worden gezocht voor de Bouwspeelplaats aan de Amsterdamlaan Voor de "bouw- en speellustige" kinderen uit Holy-Noord mag dit als prettig nieuws be schouwd worden- Het zag er namelijk naar uitdat de Bouwspeelplaats in de zomer vakantie met open zou gaan, omdat er geen jeugdwerker beschikbaar was Enkele ou ders schreven daarom een brief naar de Stichting So ciaal Cultureel Werk Holy, waarm zij hun bezorgdheid uitspraken over de situatie De stichting vond uiteraard dat het speelterrein moest worden geopend, maar - zo vroeg men zich af - wie draagt de verantwoordelijkheid9 Er werd besloten een oproep te doen aan ouders, die per toer beurt bereid zo oden zijn om op de Bouwspeelplaats een oogje in het zeil te houden Hierbij werd de voorwaarde gesteld dat wethouder Rien Bovenberg zwart op wit zou moeten beloven dat rond au gustus/september een jeugd werker kan worden aange steld. De kans is aanzienlijk dat dit alles doorgaat Deze week hoopt Bovenberg van de zijde van Heisasa te vernemen wat hun standpunt is De wethou der heeft goede hoop dat het naar wens zal verlopen. te komen blussen Zij gingen het vuur en de rook te lijf met persluchtmaskers en rookaf- zuiginstallaties Enige bewoners van de Ge dempte Biersloot moesten door de rookontwikkeling el ders worden ondergebracht De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortslui ting De exacte schade is nog met bekend Wel is zeker dat deze aanzienlijk zal zijn, om dat de toevoerbuizen en lei dingen geheel vernieuwd moe ten worden. Vlaardingen te storten. F"* PvdA-raadshd wil voorts c_ toezeggmg van de gemeente Vlaardingen, dat nimmer goedkeuring zal worden ver leend om havenbagger binnen de gemeentelijke grenzen te laten storten Binnen dne weken verwacht Henk Krabben antwoord op zijn vragen van B W. ■■■KM Schiedam De viering van een Turkse bruiloft in Café Inter national op het Broersveld in Schiedam is uitgelopen op een vechtpartij. Gistermid dag werd het „feest" gehou den. Toen er een man in overall hij was ook van Turkse af komst het café binnen kwam, ergerden de feestgan gers zich enorm aan de slordi ge kleding van de man. Daar door ontstond een vechtpartij. Vijf Turken belandden op het politiebureau en een Turkse zakenman moest naar het ge meentelijk ziekenhuis worden vervoerd. Hij had een snee in zijn neus opgelopen. Voor de politie is de zaak trou wens al weer afgedaan. Nie mand diende namelijk een aanklacht m Vlaardingen De vijftienjari ge Marcel van Tienderen uit Vlaardingen is vrijdagmid dag na een botsing met een vrachtwagen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op de kruising Holysingel/Dillen- burgsingel/WiUem de Zwijger laan. De jongen zat achterop de bromfiets, die bestuurd werd door de zestienjarige J MIN eveneens uit Vlaardm gen Laatstgenoemde verleen de geen voorrang aan de vrachtwagen die werd be stuurd door de 51-jange KvD. uit Rotterdam. VD reed op de Holysingel, rich ting Holy-Noord. Bij de botsing die volgde werd Marcel van Tienderen op slag gedood. De bromfietsbestuur der moest met een zware her senschudding in het Holyzie- kenhuis worden opgenomen. Kind gewond Maassluis Een felle brand in een flatwoning in de Jasmijn straat in Maassluis heeft veel schade veroorzaakt Door de brand die gistermorgen om vijf uur op de tweede etage bij de familie K. begon, raak te een kind van het gezin dermate gewond dat het in het Holy-ziekenhuis in Vlaar dingen moest worden opgeno men. Doordat de ruiten van de boven liggende woningen sprongen kreeg het vuur de kans daar ook veel schade aan te rich ten De brandweer die snel ter plaatse was wisterger te voor komen. De onder- en naastlig gende flatwoningen hepen veel waterschade op Over de oorzaak van de brand en de hoogte van het schadebedrag is nog mets bekend. Schiedam De gemeen telijke plantsoenen dienst heeft het afgelo pen weekeinde enkele gevallen van botulisme geconstateerd. In de Swammerdamsm- gel werden enige dode eenden aangetroffen. Nader onderzoek leerde dat de dieren waren overleden aan de gevol gen van botulisme.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1