Doodse stilte over Broekpolder en zesduizend woningen I CULTUURKRING I I MASALANT SLAAT AAN Verkoop fabrieksparti vloerbedekking Redelijke interesse voor plan aannemers College maakt praatje met Rijnmond, maar... Stem verhoudingen in de wijken TAPIJT CENTRALE HOLLAND Nieuw loods vaartuig morgen te water Gratis prik VRIJDAG 27 MEI 1977 „VD/SC/WW Nog steeds is geen beslis sing gevallen over het wel of niet bebouwen van de Broekpolder. Ook gisteren is geen de finitief oordeel geveld over deze slepende kwestie. Het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond kreeg gisterochtend het Vlaar- dingse college van burgemees ter en wethouders op bezoek. Men maakte een gezellig praat je en dronk een kopje koffie. Maar het meningsverschil over de bestemming van de Broek polder werd niet uitgepraat Het is alom bekend dat Vlaardin- gen het bewuste gebied wil be bossen. Rijnmond wil de Broek polder echter volbouwen met maar liefst zesduizend wonin gen. En dat is nogal een ver schilHet Rijnrnondbestuur juhet college van burgemees ter wethouders hebben zich •''at «Fns een kid lang opval- leno fistig gehouden rond de Broekpolderkwestie. Vooral in de kamers van gecommitteerde Johan de Jong en wethouder voor stadsontwikkeling Bas Goudriaan heerst een doodse stilte als hen iets wordt ge vraagd over het wel of niet bebouwen van de omstreden Vlaardingse polder. „Wacht nog maar even af. Binnenkort gaan we met elkander om de tafel zitten en dan zien we wel wat er van terecht komt", luidt doorgaans het commentaar van De Jong en Goudriaan. Een stapje terug in de geschiede nis. Het woningentekort in het Rijnmondgebied begint in de jaren zestig aanzienlijke vor men aan te nemen. Rijnmond trekt op een gegeven moment aan de noodrem. Het streek plan wordt geproduceerd: per jaar moeten achtduizend wo ningen worden gebouwd. Op 1 aprü 1974 wordt het streekplan officieel ingevoerd. Het plan is voor een periode van tien jaar geldig. De Broekpolder is op de streekplan-kaart ingekleurd als bouwlocatie. Een prima gebied - zo vindt Rijnmond - om zes duizend woningen neer te zet ten. Een tijdje geleden - begin april van dit jaar - wordt door de t De Broekpolder: plek genoeg voor een groot bos..,of zesduizend woningen! Vlaardingen In de Vlaardingse wijken 1, 3, 8 en 9 (centrum, Vettenoordpolder, Indische Buurt, Maasboulevard en Broekpolder) lagen de stemver houdingen als volgt: PvdA: 5908 stemmen, CDA 2297, WD 1442, PPR 188, CPN 178, D'66 580, DS'70 78, SGP 499, GPV 101, PSP 110, Reformatorische Politieke Federatie (RPF) 86. In de Westwijk en de Zuidbuurt waren de stemverhoudingen: PvdA 4847, CDA 2054, WD 1302, PPR 132, CPN 95, D'66 620, DS'70 55, SGP 297, GPV 78, PSP 47, RPF 55. De wijken Vlaardingen-Oost en gedeelte centrum: PvdA 1349, CDA 827, WD 507, PPR 119, CPN 38, D'66 229, DS'70 14, SGP 157, GPV 29, PSP 73, RPF 37. Babberspolder en Vlaardinger Ambacht: PvdA 4842, CDA 2268, WD 1361, PPR 153, CPN 143, D'66 561, DS'70 52, SGP 283, GPV 87, PSP 66, RPF 84. Holy-Zuid: PvdA 4103, CDA 2261, WD 1777, PPR 163, CPN 73, D'66 737, DS'70 74, SGP 203, GPV 72, PSP 84, RPF 68. Holy-Noord: PvdA 1575, CDA 822, WD 739, PPR 78, CPN 31, D'66 377, DS'70 20, SGP 188, GPV 31, PSP 15, RPF 32. afdeling voorlichting van Rijn mond verkondigd dat de ach terstand op het streekplan „no gal verontrustend mag worden genoemd". Vooral Schiedam, Vlaardingen en. Rotterdam wor den als de schuldigen aangewe zen: „Zij zijn in grote mate verantwoordelijk voor de wo- ningbouwachterstand in het Rijnmondgebied. In de periode van 1973 tot en met 1976 haal den de drie gemeenten slechts 55 procent van het aantal wo ningen dat gebouwd had moe ten worden". Rijnmondgecom- mitteerde A. van 't Laar (PvdA) had al eerder over de woning- bouw-achterstand in het streek plan gezegd: „Het is niet be stFronst zijn wenkbrau wen en zei: „Rijnmond zitmet een gat van 9.6QD woningen. In de periode van 1973 tot en met 1976 hadden. 33.009 huizen ge bouwd moeten worden. Het zijn er nu slechts 23.400 geworden". Voor 1977 is door Rijnmond een woningbouwprogramma opge steld dat neerkomt op 12.445 in aanbouw te nemen huizen, De Werkgroep Knelpunten Wo ningbouw Rijnmond was tot dit aantal gekomen om zo spoedig mogelijk het zogenaamde streekplanniveau 8,000 wonin gen per jaar - te bereiken. De „verontrustheid" - van de zij de van de Rijnmondvoorlich- ting - betekende voor Vlaardin gen een indirecte aanwijzing, dat „men er maar rekening mee moest houden dat de Broekpol der zou worden aangewezen als bouwlocatie". Omstreeks die zelfde tijd - maart/april - ver scheen de herziene verstedelij- kingsnota van minister Hans Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). In zijn nota wond Gruijters er geen doekjes om, zijn denkbeelden waren glashelder: „De randstad moet voller!". Ook in het Rijn mondgebied zou - volgens de minister - nog een behoorlijk aantal woningen kunnen wor den gebouwd. Dit was eveneens een hint dat de Broekpolder bebouwd zou moe ten worden. Maar... TOEKOMST In 1974 al had de gemeente Vlaar dingen de toekomst van de Broekpolder min of meer be paald. Bij het vormen van het programcollege werd in pro gram Samen Links het punt opgenomen dat het gebied be bost moest worden. Een werkgroep werd in het leven geroepen, die zich met de zaak ging bezighouden. Vol goede moed begon de werkgroep met haar studie: „...in geheel West Nederland kan geen echt bos meer worden aangelegd. Alleen de Broekpolder kan hiervoor nog in aanmerking komen. Ho pelijk knoopt het openbaar li chaam Rijnmond dat goed in de oren...". De gemeenteraad behandelde vo rig jaar de doelstellingennota voor het voorontwerp-struc tuurplan. Deze doelstellingen zijn inmiddels gehanteerd bij het maken van de modellenfase van genoemd structuurplan. Eén van de doelstellingen - die in '76 door de raad werd aangeno men - luidt als volgt: „De Broekpolder wordt niet be bouwd (ook niet na 1986). Deze randvoorwaarde, met de ande re randvoorwaarden betreffen de de afbouw van Holy en de daling van de gemiddelde wo- ningbezetting, hebben tot ge volg dat het inwonertal zal da len, Wij 2ijn van mening dat Vlaardingen niet uitgebreid moet worden, ten einde te voor komen, dat het stedelijk gebied van Rijnmond te groot wordt De Broekpolder moet in dit ka der gebruikt worden voor de stedelijke recreatie. Hierdoor is het noodzakelijk dat het streek plan Rijnmond met betrekking tot de functie van de Broekpol der na 1986 gewijzigd moet worden". Het standpunt van de gemeente Vlaardingen was duidelijk. CONFLICT Op de vergadering van de Rijn mondcommissie voor Ruimtelij ke Ordening op dmsdagavo nd 8 februari '77 dreigde het tot een conflict tussen Rijnmond en Vlaardingen te komen. „Vlaardingen moet gehoorza men aan het streekplan", zo stelde de commissie onder het voorzitterschap van de al eer der vermelde heer Van 't Laar, die optrad als tussentijds plaatsvervanger van C. Roze- mond, de huidige burgemeester van Alkmaar. „Als Vlaardingen niet bereid is om de Broekpol der met zesduizend woningen vol te stouwen, dan moeten wij het initiatief in handen nemen". Rijnmond zou namelijk een zoge naamde aanwijzing kunnen ge ven, waardoor Vlaardingen zou worden gedwongen om „het verzoek" van Rijnmond in te willigen. De enige mogelijkheid om hiertegen te protesteren, is het in beroep gaan bij de hoge re overheid. Op die verhitte dinsdagavond op 8 februari kregen de aanwezige commissieleden een aantal pit tige tegenargumenten onder de neus gewreven door burge meester Wim Kieboom en Henk Schippers, PvdA-gemeente- raadslid en tevens lid van de werkgroep. Een gedeelte uit het betoog van Henk Schippers: „Een goed woonmilieu en een goede woon omgeving staat of valt met goe de recreatieve voorzieningen in de onmiddellijke nabijheid. Het is bekend dat vele mensen uit deze omgeving willen verhuizen naar de rand van de Veluwe of naar Noord-Brabant. Rijnmond wil die trek naar buiten tegen gaan. Anders heeft het bouwen van zoveel woningen weinig nut. Maar dan moet de mensen hier ook iets geboden worden wat men in de Veluwe en Bra bant volop heeft: BOS!" Schippers verder met het opsom men van argumenten en motie ven tegen de bebouwing van de Broekpolder: „Vergeet niet, dat een bos van tweehonderd hectare in dat gebied een stuk groter is dan het Kralingse bos. Het is voor Rijnmond een fluitje van een cent om een stuk achterstelling van de be volking ongedaan te maken: een bos in de Broekpolder". GROENER Ook burgemeester Kieboom be pleitte het groener worden van Vlaardingen, Hij vroeg zich af of alle voor- en nadelen wel voldoende onder de loep waren genomen door de leden van de Rijnmondcommissie. Kieboom: „Aan de overkant van de Nieu we "Waterweg bij Vlaardingen wordt een tankercleaningbe- dnjf gevestigd. Althans, dat zijn de plannen. Dat kan nare gevolgen hebben voor mogelij ke toekomstige bewoners van de Broekpolder. Want het geval wil, dat de meest voorkomende windrichting die kant op wijst". Het pleidooi van Schippers en Kieboom had succes. De aan vankelijke aanwijzing werd on der de tafel gemoffeld De com missie gaf toe dat de zaak als nog extra aandacht zou krijgen. „Maar", zo werd besloten, „als de standpunten van Vlaardin gen op geen enkele wijze te rijmen zullen zijn met onze denkbeelden, dan moet toch overgegaan worden tot een aan wijzing, met alle gevolgen van- dien". Met andere woorden: Rijnmond en Vlaardingen moeten zoeken naar een compromis over het wel of met bebouwen van de Broekpolder. Gisterochtend is de zaak ter spra ke gebracht, maar men heeft niets besloten. Het gesprek dat gevoerd werd, had een oriënte rend karakter. Er heerst nog steeds een doodse stilte..,. U kunt nu in 2 dagen honder den guldens verdienen. De Tapijtcentrale Hoiland komt 2 dagen naar Vlaardingen. Met medeneming van een kolos sale partij vloerbedekking, zo uit de fabrieken naar het pu bliek. Met 5 jr. fabrieksgaran tie tegen weggeefprijzen Ent- ge tips om voordeel te beha len zijn: collectie nylon te gels, 40x40 zelfklevend, 89 cent, in dozen van 50 stuks. Hoogpolige tapijttegels in 6 kleuren, los leggen p.st. 4.- keuken- en badkamertapijt 45.-, 2 mtr. br. Breed nylon tapijt p. m2 7,44. Huiskamer nylon tapijt in 3 kleuren, 400 br. 29,75 p.str. mtr. Schitterende Engelse bloemtapijten vanaf 79,- p. str. mtr., 400 br. 100% wollen berber, 400 br. v.a. 99.- p.m. Huiskamerbreed tapijt in 400 cm. vanaf 34,50: 39,-*, 49,-*, 59,-; 69,-; 79,-. Als speciale aanbieding een wollen ber- bertapijt, 400 br. 69,- p.st.mtr. E' Kan gelegd worden. Er kan besteld worden op af roep. Betaling bij ontvangst tapijt. Oe koffie staat klaar voor u. Deze eenmalige verkoop wordt gehouden In De Harmonie, Schfedamse- weg 51, Vlaardingen. En wel pp vrijdag 27 mei 's avonds van 17.00 uur tot 21.00 uur en zaterdag 28 mei van 10.00 tot 17.00 uur. Haatten Op de nieuwbouw van A. Vuyk Zonen's Scheepswerven b.v. te Capelle aan den IJssel wordt het tweede loodsvaar tuig van een serie van drie te water gelaten. Na de afbouw eind dit jaar zal het schip het Loodswezen in Hoek van Hol land gaan versterken. In de cember 1975 kreeg de werf van het ministerie van defensie (Marine) de opdracht tot het bouwen van drie nieuwe loods boten". Het nieuwe loodsvaartuig wordt zaterdag om 11.45 uur te water gelaten. De doopplechtigheid wordt verricht door mevrouw M. M. Thijssen-B reukink, echt genote van ir. W. C. Thijssen, hoofd Sectie Overige Schepen van het Directoraat Materieel K.M. Volgens traditie krijgt ook dit loodsvaartuig de naam van een ster, namelijk „Menkar". Hij krijgt tot taak, kruisend op de loodspost, binnenkomende en uitgaande schepen te belood- sen. De loodsen worden van en naar de schepen gebracht met jollen die zich aan boord van het schip bevinden. De loodsboot beschikt over een accommodatie voor 31 beman ningsleden en 18 loodsen. Ande re gegevens: hoofdafmetingen lengte over alles 59 meter, breedte 10,60 meter, holte 5,70 meter, diepgang 3,70 meter. Het deplacement bedraagt 1000 De drie S.W.D.-motoren van het ty pe DRO 216 k, zijn goed voor 645 pk en drijven elk een 380 kw gelijkstroomgenerator aan. Via de hoofdelektromotor van 1440 pk wordt een vaste schroef aangedreven". Vlaardingen De Vlaardingse huisartsen geven donderdag 2 juni van 13.39 tot 14.00 uur weer gelegenheid kinderen gra tis in te enten tegen difterie, kinkhoest, tetanus, poliomyeli tis voor zuigelingen van 3, 4, 5 en 11 tot 14 maanden. Op deze mentingsziltingen is te vens gelegenheid om kinderen die m 1975 en begm 1976 (tot en met april: zJjn geboren, in te laten enten tegen de mazelen. Het is van belang dat moeders hun kinderen ruim van tevoren aanmelden, uiterlijk 1 juni. Dit kan onder telefoonnummer 353500, of bij het bureau men- tingsadmimstratie, Mozartlaan 9 m Vlaardingen. Stedebouwkundigen: zulke dingen maken wij dagelijks Schiedam Uitsluitend om dat veel mensen er toch moesten zijn (om te vieren dat vanochtend de eerste paal voor winkelcentrum Kethel werd geslagen kan worden gesproken van rede lijke belangstelling voor het binnenstadsplannetje van de verenigde Schiedamse aan nemers. In Novotel werd daarover vandaag ,open huis' gehouden. De aannemers hebben hun ideeën in een kleine tentoon stelling verwerkt, waarmee zij een aanzet willen geven tot snelle verbetering van het stadshart, Want de ge wenste vernieuwing laat wel erg lang op zich wachten, vinden zij. Wat uitvoering ervan betreft is in grote lij nen het wachten wel, tot de Kroon zich heeft uitgespro ken over het bezwaarschrift dat er ligt tegen het bestem mingsplan van de gemeente (woorden althans van wet houder Chris Zijdeveld), maar Kleine onderdelen kunnen reeds worden aange pakt. Daarvoor wensen de veertig aannemersbedrijven uit Schiedam wel m aanmer king te komen. Hun bedoelingen hebben zij - toegespitst op de situatie op de Lange Achterweg. Veel verkrotting, veel gaten, maar ook oude bouwsels die het handhaven waard zijn. De afwisseling, die een ge zellige wijk kenmerkt, willen de aannemers behouden door het .gaten vullen' met aangepaste gebouwen en door verkrotte huizen gron dig op te knappen. Imiddels is van verschillende kanten al veel kritiek losge barsten op het binnenstads plannetje. Stedebouwkundi gen bijvoorbeeld zeggen over het door architecten bureau Lantink ontworpen plan: „Zulke dingen maken wij dagelijks". Meer reacties leverden bewo ners van de binnenstad, en ook kwam kritiek van de zijde van bewonersvereni ging Centrum „Lantink De tekeningen moeten duidelijk maken hoe de Schie damse aannemers aankijken tegen het opkalefateren van oude wijken. Het karakter moet zoveel mogetijk worden gehandhaafd, maar specifiek op Schiedam gericht is het plan niet te noemen. heeft ons geantwoord geen kermis te hebben genomen van grondige studie en rap porten over de binnenstad, zoals die verschenen van in genieur Bassie en de Kraak- bond. Ook is als voorbeeld één straatje eruit gepikt, maar verder zijn de ideeén over een meuw binnenstad toepasbaar op elke andere gemeente. Nou ja, eigen be lang van de aannemers mag natuurlijk, maar op deze mamer zal Schiedam er wei nig aan hebben. Bovendien begaan nu ook de aanne mers de fout een plan te maken zonder enige in spraak; de voorbereiding was strikt geheim". Vervolgens vraagt men zich af: „Als de gemeente nou wel iets heeft aan dit planne tje, denken de aannemers dan dat zij in aanmerking komen voor bouw? De kans blijft dan toch groot dat pro jectontwikkelaar Empeo hun ideeen mag uitvoeren De gemeente heeft nu een maal met die maatschappij een contract". Over dat contract (hoe het er nu mee staat, hoe het wordt afgewerkt, hoe de gemeente de relatie met Empeo wil regelen, en of de gemeente misschien van de projectont wikkelaar afwil) heeft overi gens deze week CDA-raad- shd Sïem Bosman schrifte lijke vragen gesteld aan bur gemeester en wethouders. ^>iiiiiiiiiuiii[i]jiiii!iiiiiiuiitiii]iiiiiiiiiniiiii![iiiiii]itiiiiiij(iiiiiiHi]it!i]iiiiitiiiui](iiiiHtiiiiuiuiiiiixiiiii[iii!ifintiiiniiiiiiiiiiiim[[iiuiiiiiiiiHiurinniHniii!iiiiEifti!jiii]iimii!i]iijiniuiumi]iiiiiriiiiii!iiiii[y Maasland Sinds enkele ja ren mag de Cultuurkring Ma- salant zich verheugen in een stijgende belangstelling. Een opvallend sterke stijging zelfs, want in twee jaar tijd ging het aantal leden van honderdtwin tig naar tweehonderd. Die grens werd twee weken terug bereikt, waarna zich alweer tien nieuwe leden aanmeldden. De Cultuurkring, rond een kwart eeuw oud, lijkt daarmee pas nu een algemene erken ning van de bevolking te krij gen. Sinds twee jaar is er een be stuurlijke omwenteling bij Ma- salant. De cultuurkring zocht kontakten met de jeugd, wat er toe leidde dat jongerenso- cifeteit Pollepol een vertegen woordiger in het bestuur kreeg. Ook de leider van het dienstencentrum werd binnen gehaald, wat een goede zet bleek. Anneke Nederlof maakte twee jaar terug eveneens haar in tree in het Masalant-bestuur. Zij heeft bi; het organiseren van de bijeenkomsten een gro te aktiverende rol, vooral door de vele kontakten die zij met de culturele wereld heeft. Nog maar enkele jaren terug was Anneke Nederlof (44) leidster van een balletschool. Het be reiken van de mijlpaal van tweehonderd leden stemt haar enorm tevreden. „De sterke stijging maakt duidelijk, dat de gedachte er een echte open vereniging van te maken, is aangeslagen. Iedereen is bij Masalant ontzettend welkom." Zij benadrukt daarbij overi gens, dat Masalant alujd een open vereniging was. „De ge dachte van beslotenheid da teert van al meer dan tien jaar terug", zo meent zij. Helemaal weggenomen werd die echter niet, totdat Masalant twee jaar terug van koers veranderde. Niet alleen m het bestuur, maar ook door het brengen' van een programma, dat een breder pubhek moest en kon bereiken. „We proberen in te spelen op alle leeftijden, ook op de jeugd." Anneke Nederlof wijst in dat verband met alleen op de samenwerking met Pollepel en het dienstencentrum, maar ook op de schoolvoorstellin- Anneke Nederlof probeert via Masalant het culturele le ven in Maas land te actl- gen, die Masalant graag naar binnen de grenzen van het dorp wilde halen. „Onze eerste gedachtengang was iets voor de kindexen te doen." Dat Maasland, in dit geval voornamelijk het onderwij zend personeel en de ouders, de schoolvoorstellingen in ei gen dorp wilde hebben, had praktische redenen. Aanvan kelijk ging het vervoer per bus, maar dat was een kostba re aangelegenheid, terwijl er aan het per fiets gaan teveel gevaren kleefden. De schoolvoorstellingen bete kenen veel aktmteit, want ge middeld worden er voor alle klassen drie voorstellingen per jaar gehouden. „Dat 2ijn be paald niet alleen zoethouders voor de kinderen." Anneke Nederlof benadrukt daarbij dat het leuk zou zijn als de kinderen wat voorbereid op het programma zijn. Met de schoolhoofden wil zij hierover nog eens van gedachten wisse len. Een hoogtepunt van het afge lopen seizoen voor de school jeugd was Rob van Rijn. „Die is 20 ingespeeld op de jeugd, hij betrekt ze enorm bij de voorstellmgen. We willen meer dingen doen waar de kinderen zelf deel aan nemen", aldus Anneke Nederlof, „De aan dacht is dan veel groter." Zij haalt daarbij ook dc pianoreci tal van Piet Veemtra aan, wat eigenlijk iets te hoog was ge grepen. Programma Voor het komende seizoen is het programma in grote lijnen al rond. Getracht wordt weer alle leeftijdsgroepen te berei ken. Nauwlettend moet er daarbij worden gelet op de financien, want de armslag is niet al te ruim. Anneke Neder lof: „Het wordt steeds moeilij ker om goede voorstellingen te geven. De taneven die ge vraagd worden zijn de laatste jaren schrikbarend gestegen". Desondanks ziet het program ma er toch aantrekkelijk uit Zo komt Nel Kars met haar solo toneelvoorstelling „Door de eeuwen heen", en vertelt de schrijver Dolf Verroen m de kinderboekenweek over kin derliteratuur. Een hoogtepunt wordt zeker het optreden van Jules Croiset, met „Een zekere Vincent". Voor de jeugd is er onder meer een poppenvoor- stelling van Erica Burgerjon, terwijl voor de hoogste klas sen van de basisscholen de demonstrate egroep van het Scapono-ballet aal optreden. ^iniiiiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiUiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiinntiiiinuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiniiijijiiiiiiiiiiiintiiiiiiiiiiiiiiNiiaiiimjiuiiiiniiiiimiiinitiUiiiiijiiMiuiiimmiiiniiHiiiiüiuiiiiiuiiuiiJftir

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3