SCHIEDAMSCHE COURANT Particulieren lozen maar raak Het stinkt in de Vettenoordsepolder Rioolwater ernstig vervuild Benelux-tunnel nu winstgevend KERKBESTUUR ZET GEMEENTE MES OP KEEL Start operatie beter beeld si Strandexploitant vindt lichaam Enquête ton schade Bejaarde dood gereden Vragen over oude gymzaal t? -j*mt'A IN HOEK VAN HOLLAND Rapport Bouwcentrum: over bezette zandbank Gewond bij eafégevecht Twijfels over hulp raadsman Dinsdag 7 juni 1977- ON AFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 258464 PAGINA'S. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 kiachtcndsenst 144144 SCHIEDAM EX KETHEL Maassluis Wethouder I. van der Knaap {financiën en economische zaken) zal morgenavond om acht uur een symbolisch begin ma ken met de aanleg van een Centrale Antenne-Inrich ting voor heel Maassluis. Deze handeling bestaat uit het irv bedrijf stellen van een aantal kleurentelevisie- toestellen in een informa tiewagen. die staat opge steld op het parkeerterrein aan de Spinnerij in de Ver- towijk. De Vertowijk is het eerste stadsgedeelte waar de C.A.I wordt aangelegd. Na de openingshandeling be staat er tot 22.30 uur voor de wijkbewoners gelegen heid de informatiewagen te bezoeken. Zij kunnen dan op de kleurentelevisies de beelden bekijken die via de C.A.I. worden geleverd. Ook van de FM-radiozen- ders wordt een luisterproef gegeven. Deskundigen zijn aanwezig om alle gewenste inlichtingen te verstrekken. De bewoners van de be treffende wijk kunnen het hun toegezonden aanmel dingsformulier, ingevuld en ondertekend, ter plaatse inleveren. Wijkbewoners die verhinderd zijn de in formatiewagen woensdag avond te bezoeken krijgen later opnieuw de gelegen heid. Daarover volgt nog nader bericht. o Samen met en kele kinderen speelt burge meester Kieboom een spelletje „milieu". Het mi- lieuspel vormt een van de on derdelen van het project dat de kinderen op school hebben behandeld. K- Rotterdam In het mor tuarium van Crooswijk is de politie aan de zwa re taak begonnen achter de identiteit te komen van een lichaam, dat gis terochtend in verre staat van ontbinding is gevon den op het strand van Hoek van Holland. Het lichaam moet enkele maanden in het water hebben gelegen en werd zonder hoofd, armen en onderbenen aangetroffen door een strandexploi- tant, die op weg was naar zijn tent op het strand van de Hoek. Hij waarschuwde direct de politie, die nog niet heeft kunnen vaststellen of het een vrouw of een man betreft. Ook over de tijdsduur, waarin het lijk in het water heeft gelegen is niets met ze kerheid te zeggen. Op het lichaam zijn geen kledingstukken aange troffen. Of van een misdrijf sprake is, was vanmorgen nog met geen mogelijkheid te zeggen. Vlaardingen In de Vettenoordsepolder ondervindt 71 procent van de bevolking hinder van luchtverontreiniging. Volgens een kleine zestig procent is het rijdende en stilstaande gemotoriseerde verkeer hiervan de oor zaak. Het overige gedeelte wijt de stank aan de werk zaamheden van de industrie in de VOP. Dit blijkt uit het sociaal onder- de geluidsklachten toene- zoek rehabilitatiegebied Vette- men", aldus Moolenaar. noordsepoider van de Stich- Bij het streven naar het realise- Schiedam Honderdendertien gezinnen in Woudhoek wor den deze week geënquêteerd over de onlangs bezette zand bak aan het De la Marreplein. Aan de buurtbewoners op het plein, het Grimbergpad en het Frenkelpad wordt gevraagd of zij de zandbak willen be houden, of dat de bak moet worden herbestraat, zoals de gemeente van plan was. Gis termiddag zijn daarvoor huis- i a an-huis stencils en antwoord-y kaarten verspreid. De kaarten die ingevuld aan de Stichting Samenlevingsopbouw Schie- dam-Noord (SSSN) en de werkgroep die zich met het speelplan voor de wijk heeft beziggehouden kunnen wor den teruggestuurd, worden over een week geteld en over handigd aan de dienst ge- meentewerken. j Hiertoe is besloten na een over leg tussen opbouwwerker Jos van der Lugt en de familie Nels aan het Frenkelpad, die in onze krant van vrijdag over de zandbak een ingezonden brief had geschreven. Vlaardingen 0e gemeente Vlaardingen maakt zich ernstig zorgen over de toenemende verontreiniging van het rioolwater met zware metalen en afge werkte oiiën. Te gemakkelijk loost de Vlaardinger dit goedje in het riool. Dit blijkt uit opmerkingen die top-ambtenaar voor milieuzaken J. A. M. Mool enaar maandag heeft gemaakt op een bijeenkomst, voorafgaande aan de officiële opening door burge meester Wun Kieboom van de milieutentoonstei- ling „Rein Rijnwater". geweest bij het milieu-project over de Rijn. Een jaar lang is hun geleerd hoe belangrijk de Rijn voor ons land is. Niet alleen uit economische oog punt, maar juist ook als groot ste leverancier van drinkwa ter. Het staat vast dat zeker 20 scho len de tentoonstelling, die tot 17 juni duurt en gehouden wordt in de burgerzaal van het stadhuis, zullen bezoeken Burgemeester Kieboom ver trouwt er echter op dat ook de volwassenen een kijkje ko men nemen. Want, zo zei hij, het zijn met zo zeer de kinde ren die de boel vervuilen, maar de volwassenen. ting Bouwcentrum. In het on derzoek wordt de invloed van een aantal bedrijven in de Vlaardïngse wijk op de woon omgeving aan de kaak ge steld. De gemiddelde cijfers van soort gelijke onderzoeken in Schie dam en Vlaardingen zijn we liswaar minder gunstig. „Toch zijn de percentages uit de VOP absoluut belangrijk", zo meent ing. J. Moolenaar, mi lieu-ambtenaar van het be drijf van gemeentewerken. „Tevens moet worden ver wacht dat naarmate de klach ten welke veroorzaakt wor den door de bedrijven buiten het Vlaardingse gebied ver minderen, de hinder in de di recte omgeving aanleiding zal geven om zich gehinderd te voelen. Opmerkelijk is dat m ren van een goed woon- leefkltmaat in de woonwijk moet volgens de milieu ambtenaar met boven staande ontwikkeling reke ning worden gehouden. Uit het onderzoek van de Stich ting Bouwcentrum wordt dui delijk dat vooral de industrie er met al te florissant bij ligt m de VOP. Over de invloed welke de bedrijven uitoefenen op het woonklimaat wordt het volgende opgemerkt: normen van de voor-ontwerp- wet Geluidshinder. De gebou wen grenzen veelal direct aan woningen en zijn in een enkel geval gesitueerd onder een woning; een aantal bedrijven is niet in het bezit van een vergun ning krachtens de Hinderwet en voldoen vermoedelijk niet aan de gebruikelijke voor waarden. 0 de bedrijfsgebouwen verke ren doorgaans in vervallen staat; 6 het aangezicht van de pan den vooral aan de achter zijde is zó slecht, dat het onverantwoord is om nabij deze bedrijven nieuwe womn- .w gen te bouwen; het Rijnmondgebied naarma- machinale houtbewerk te de stankklachten afnemen ïngsbednjven oversenrjden de Het gaat vooral om de grote hoeveelheden afgewerkte olie van auto's en motoren. Tel kens moeten personeelsleden van gemeentewerken de kel ders van de gemalen In om deze te ontdoen van vele ku bieke meters van dit smeer- goedje. Wanneer dit niet vol doende gebeurt, dan bestaat de kans dat het gemaal dicht slibt met alle ernstige (finan ciële) gevolgen van dien. Vooral binnen de driehoek Schiedamseweg, Spoorsingel en Oosthavenkade blijkt erg veel geloosd te worden. Daar m dit gebied weinig of geen industrieën gevestigd zijn moet de conclusie worden ge trokken dat vooral de burgers de grote vervuilers zijn. Tot nu toe kunnen zij niet aan sprakelijk worden gesteld voor deze vorm van milieu vervuiling. Nog deze maand echter zal de gemeenteraad het besluit nemen dat de ge- meents aiericgfin kan optre- den. Vooruitlopend hierop hebben gemeenteambtenaren i reeds speurwerk verricht en enkele vervuilers gelokali- i seerd. Met name het rioolge- j maal aan de Boslaan heeft te j „lijden" onder een grote aan- 1 voer van afgewerkte olie. j De tentoonstelling „Rem Rijn- j water" is georganiseerd en voorbereid door de werk- groep milieubesef en wordt j gehouden m het kader van de j Wereldmilieudag. De werk- j groep wil de bevolking meer betrekken bij de miheuproble- matiek. Met behulp van deze J tentoonstelling wd men de j burger laten beseffen, hoe zui- j mg men moet zijn met het oppervlakte water. j Dat de schoolkinderen daar in- middels reeds aardig weet van hebben, vertelt schooün- i specteur J. Wijlaars. Op de zelfde bijeenkomst verklaarde hij dat m de afgelopen maan den leerlingen betrokken zijn Schiedam Na een vecht partij in café Hora is de 26-jarige in Rotterdam woonachtige R. G. met hoofdwonden in het Ge meenteziekenhuis opgeno men. De man werd door de politie aangetroffen bij de Appel- marktbrug aan de Lange Haven. De recherche is er nog niet achter wie van de bezoekers uit het voorma lige Turkse café Safer de man heeft toegetakeld en wat de oorzaak van de vechtpartij was. Rotterdam De Benelux-tunnel, die de oevers van de Nieuwe Maas tussen Schiedam en Hoogvliet verbindt, is nu winstgevend. Door verkeerde prognoses leed de tunnel, waarvoor de automo bilisten tol moeten betalen, in de beginj'aren verlies. Door het toegenomen verkeer is de opbrengst nu zodanig, dat de verliezen in de afgelopen jaren weer goedgemaakt kunnen worden. pf'Wi omgeleid, veegt een politieman glasscherven biieen. Schiedam De schade van de brand die zondagnacht woedde in café De Gorzen is opgelopen tot bijna 250.000 gulden. De brandweer en de politie hebben dat bedrag gistermiddag voorlopig vastgesteld. Over de oorzaak is nog geen zekerheid. Wel is duidelijk dat de vuurhaard in het uitgebrande café aan de Hoofdstraat lag en niet in de er bovecgelegen woning. Om de investeringen terug te verdienen zal tot 1982 nog tol geheven moeten worden Dit deelde de heer C. A. van Eendenbrug, directeur van de Benelux-tunnel NV, maandag mee naar aanleiding van het tien-jarig bestaan van de tun nel. Op 5 juni 1967 opende Korungm Juliana de Benelux- verbindmg, die voor het n- vieroversehrijdende verkeer een uitkomst bood De parti culiere onderneming, die 110 miljoen gulden m het project had gestoken, rekende aan vankelijk op 16.000 tot 36.000 voertuigen per etmaal Toen de tunnel eenmaal open was, bleek, dat met meer dan 7.500 personen- en vrachtauto's per etmaal van de verbinding ge bruik maakten. Dit kwam on der meer doordat de ruit rond Rotterdam met gereed was. Naarmate de ruit verder vor derde nam het aantal auto's, dat van de tunnel gebruik maakte, toe. In mei jl. pas seerden 36.500 wagens per et maal de tolhuisjes, waar per sonenauto's een gulden en vrachtwagens een rijkdaalder j moeten betaien. In de afgelo- j pen tien jaar maakten 61,5 miljoen auto's, waarvan onge- 1 veer tien procent vrachtwa- gens, van de tunnel gebruik. Er is een mogelijkheid, dat het rijk in 1980 de tunnel van de j onderneming overneemt De overheid, die destijds 140 mil- joen gulden in de aan- en afvoerroutes stak, zal hier- 1 voor 70 miljoen gulden op ta- j fel moeten leggen Terwijl het verkeer wordt Schiedam Een 82- jarige Rotterdam mer is gistermid dag bij een botsing in Schiedam dode lijk gewond. De man werd op de Rotterdamsedijk, nabij de grensflat, geschept door een VW-busje, bestuurd door zijn 26-jarige stadgenoot J. T. Met een ambulance van de GG en GD werd de bejaarde nog voor behande ling naar het Ge meenteziekenhuis gebracht. Bij aan- g komst bleek het S slachtoffer echter 1 te zijn overleden. Overleg Bethelkerk stokt: Schiedam Het overleg over de Bethelkerk stokt De i gemeente, die het gebouw in de Gorzen wil slopen, vindt dat het kerkbestuur teveel vraagt. De hervormde ge meente is op haar beurt weer van mening dat de gemeente er te weinig voor over heeft. „Ik vertik het om te onderhandelen met hei mes op de keel", 20 liet wethouder Chris Zijdeveld pas uit zijn mond vallen, „er wordt nu gewoon te veel voor gevraagd". De gemeente heeft het kerkbestuur aangeboden om het voor kerkdiensten afgekeurde gebouw op de hoek van de Oude en Nieuwe Maasstraat op haar kosten te slopen De hervormde gemeente vindt dat echter lang ruet voldoende. „Dat aanbod is voor ons met aantrekkelijk. Voor de grond willen we iets terug hebben, vervangende ruimte bijvoorbeeld", zo 1 reageert de kerkvoogdij, „haast hebben we met Er wordt uitgekeken naar andere gegadigden Die zullen vast nog wel I komen Op dit moment is er echter nog mets positiefs te melden" Schiedam Wethouder Eef Collé heeft zich twijfelachtig uitgelaten over versterking voor het bureau van sociaal raadsman Hans Suyling. Vol gens de wethouder van socia le zaken en volksgezondheid is nog niet bekend, wie de sociaal raadsman gaat assis teren. Leden van de commissie, waar van Collé voorzitter is, heb ben echter een andere mdruk. Els Hellwig (CDA) had al ver nomen dat Suylrng per 1 au gustus versterking m wsw- verband kan verwachten, ter wijl de commissieleden tij dens hun vergadering nog te horen kregen dat Suybng al weet wie hem gaat helpen. Degene die hen dat vertelde is Hans Verlinde, secretaris van jeugdwerkloosheidspro- jeet Trechter, die met de raadsman had gesproken. De commissie wilde van Collé horen, wie dan wel de assis tent van de raadsman is. De wethouder antwoordde dat er nog geen kandidaat is, waar op Verluide uitriep: „Nou, dat vind ik dan wel gek!" Schiedam De CDA-frak- tie wil opheldering over de toestand rond de oude gymzaal aan het Broers- vest. Raadslid Els Hell- wig-Kuipers heeft hier over schriftelijke vragen gesteld aan burgemeester en wethouders. De brief is mede-ondertekend door haar partijgenoten Jan Egas, Wim Poels en Piet Roosen. Van het college willen deze raadsleden weten welke stap pen er op korte termijn wor den genomen om tegemoet te komen aan de bezwaren die men tegen de zaal heeft. Te vens willen wij weten of het college van b en w beschikt over adviezen van deskundige instanties, zoals de rijksin specteur van de volksgezond heid en de bouwkundig in- specteur. Vanavond reeds 2al wethouder Herman Posthoorn het een en het ander over de gymzaal vertellen op de openbare ver gadering van de raadscom missie voor vorming en re creatie, die om acht uur be gint in de recreatiezaal van het stadskantoor. Het ouder comité van de St Jan en de Aloysiusschool, dat de zaal zoals bekend van eind vorige week af boycot, zal op deze bijeenkomst ook van zich ia- ten horen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1