Minder stoken spaart geld en energie uit Absurd99 Speelinstuif: vastere von De wijkagent in ere hersteld „Feest van de ontmoeting" Isolatie woningen Groenoord-Zuid HOREN, ZIEN EN DOEN SM Dwingen via portemonnee Energie project van scholieren CJV over minimumloon voor vakantiewerkers: Met acht man de wijken in Optimisme bij Hoek-Loos Expogé-congres: Na aanrijding doorgereden In mei: 155 ongelukken Brandweer paraat Uitslag jaar - marktloterij DINSDAG 7 JUNI 1977 VD/SOWW 3 Alleen via rijn portemonnee is de gemid delde Nederlander te dwingen tot een geringer verbruik van energie, zei onlangs nog drs. J. P. van de Berg, commercieel directeur van de Nederlandse Gasunie, in het informatieblad Woongaard. Daarmee ging hij in op de afwerende houding, die vrijwel alle gasbedrijven en ook veel bur gers aannemen tegenover isolatie van wo ningen. Inderdaad kunnen nadelen kleven aan isoleren. Dat hangt ondermeer af van het materiaal, dat daarvoor wordt ge bruikt. En vaak wordt ook gekeken naar huurverhoging, een direct gevolg van iso latie. Toch zijn de voordelen belangrijker. Isolatie op grote schaal kan leiden tot een jaarlijkse besparing van drie miljard ku bieke meter aardgas, stelt Van de Berg. Daarom zou de subsidie daarvoor moeten worden verhoogd, in plaats van verlaagd zoals nu het geval is. Als bovendien de gasprijs zou worden opgetrokken, zullen wel meer mensen aan de woningisolatie de voorkeur gaan geven. Hetgeen Van de Berg noemt: dwingen via de portemonnee. Een rol speelt dat de overheid op korte termijn maatregelen moet treffen voor bezuiniging op energie, maar op het ogen blik streven veel gemeenten nog naar een lucratieve omzet van gas en elektra om zodoende gaten in de begroting te kunnen vullen. „Maar het door isolatie kleiner worden van de gasomzet is te compense ren als de Gasunie, de enige levenmeier van aardgas in Nederland, bereid is tot een andere prijsregeling. Die bereidheid hangt echter weer samen met het op gang komen van grootscheepse isolatie," aldus Van de Berg in Woongaard- De Stichting van samenwerkende Schie- damse woningcorporaties (SSSW) heeft zich drie woorden die In het wijkdee! van Groenoord, waar het kantoor van de stich ting staat, wordt binnen enkele weken begonnen met isolatie. Directeur Gerard Prins vertelt daarover, Schiedam Rijksscholengemeenschap Schravenlact houdt morgen een studiedag over „energie, nu eu in de toekomst". Het geheel is bedoeld voor leerlingen van klas sen vier en vijf atheneum en staat onder leiding van wis- en natuurkundeleraar drs. H. P. L. Coenen. De organisatie is in handen van de vijfdeklassers die natuur kunde in hun examenpakket hebben. *s Middags staat een forumdiscussie op het program. Twee deskundigen zetten dan hun standpunten over kernenergie uiteen, waarna de leerlingen gelegenheid krijgen zich kritisch op dit controversiële onderwerp te storten. De twee gastspre kers zijn Hans Baaij, hoofdvoorlichter van het Gemeentelijk Energie- energie bedrijf (GEB) in Rotterdam, en Wiebe Bijker, een natuurkundeleraar uit Rotterdam die zich tijdens zijn studie aan de technische hoge school in Delft intensief bezighield met de gevaren van kernenergie. In de kantine van Schravenlant is een instructieve expositie te bezichtigen. In de ochtenduren houden de leerlingen zelf voordrachten over allerlei aspecten van het energieprobleem, zoals de toenemende behoefte aan energie in de westerse we reld en de afnemende voorraden fossiele brandstoffen, en dat in samenhang met de ontwikkeling van de derde wereld, verder de mogelijkheden en gevaren van kernfu sie en -splijting en de toepassingen van milieuvriendelijker bronnen als zon, wa ter en wind. Ook worden films en dia's getoond. Leraar Coenen heeft met enkele klassen ook de tentoonstelling Energie Educatief bezocht, die dinsdag 1 maart door wethou der voor stadsontwikkeling en milieuza ken ir. Chris Zijdeveld werd geopend in het stedelijk museum op de Hoogstraat Het viel drs. Coenen op dat zijn leerlin gen, „die over het algemeen toch wel alternatieve gedachten hebben over ener gievoorziening", deze expositie enigszins eenzijdig vonden. Vóór het nieuwe stookseizoen moe ten de bijna vierhonderd woningen van Groenoord-Zuid zijn geïsoleerd. „De werkzaamheden worden groten deels vanaf de buitenkant verricht, wij hoeven dus in principe niet bij de mensen binnen te komen en wij hopen geen overlast te geven", zegt Gerard Prins, directeur van de stichting van samenwerkende Schie- damse woningcorporaties, de SSSW. Daarbij zijn ondermeer aangesloten de woningbouwverenigingen Volks huisvesting, Onze Woning en de Eendracht die in het betreffende wijkdeel woningen bebben staan. Het gaat om het stukje Groenoord tussen de Laan van Bol'es en boer derij Land vreugd, een gebiedje dat juist is bijgekomen van omvangrijke herbestratmg; vandaar dat Prins be nadrukt dat de isolatie geen hinder voor de bewoners met zich mee brengt. Waarom isolatie? Prins: „Wij tasten onze energiebronnen teveel aan, dus uit macro-economische oogpunt moet je al proberen te beperken. Daarbij komt: straks vliegen de stookkosten de pan uit. Nou, isolatie bevordert het binnenklimaat van de woningen en werkt dus m de hand, dat mensen minder stoken om hun woning warm te krijgen. Dat brengt m Groenoord-Zuid straks een huur verhoging van rond de zeven gulden met zich mee, maar dat wordt min stens bespaard op de stookkosten en vooral in de toekomst verwacht ik een grote besparing, als de ga sprijs omhoog vliegt". Het karwei wordt aangevat door Iso- lex, een dochter van het Vlaardingse bedrijf Kleton, „En noem dat bednjf maar gerust een isolatiedeskuruge, want ruim vijfenzeventig jaar al houdt Kleton zich bezig met isoleren, met alleen van woningen maar ook in de petrochemie", zegt Prins. Iso lex nam ongeveer anderhalf jaar geleden ook woningen in Woudhoek- Zuid onder handen, waar werd ge klaagd over koude en tochtige wo ningen. Voor het isoleren worden minerale glaswolvlokken gebruikt Een onder zoek van Woningraad, een informa tiekrant voor woningcorporaties, heeft namelijk uitgewezen dat mine rale wol in de spouwmuren geen probleem oplevert, terwijl het chemi sche product ureum-formaldehy- de{UF)-schuim met voldoet aan eisen voor krimp, dichtheid en wateropzui- gmg. Bovendien kan het UF-schuim gevolgen hebben voor de gezond heid. Of dat gevaar ook aanwezig is bij minerale wolvlokken, heeft de SSSW laten onderzoeken In een bnef van donderdag 12 mei kreeg Prins van het Nederlands Astmafonds te ho ren, dat wolvlokken het enige goede alternatief vormen als isolatiemate riaal. Pnns betreurt dat het rijk steeds minder subsidie geeft In Woudhoek- Zuid werd bijvoorbeeld nog een der de deel van de isolatiekosten door het njk betaald, dne negende deel dus, maar tegenwoordig geldt een tegemoetkoming van slechts twee ne gende deel. Isolatie wacht het zuidelijke deel van Schiedam-Groenoord. Vlaardingen De CJV „Liefde en Vrede" meent dal met de eis aan de medewerkers van de Stedelijke Werkgroep Vakantieactiviteiten het minimumloon uit te betalen, de laatste stevige poot onder het jeugd- en jongerenwerk wordt afgezaagd. Dit schrijft jeugdwerkadviseur Henk van Goor van de CJV in het maandblad Impuls. Van de begroting k 35.000 wordt 24.000 uitge trokken voor personeelslasten. „Absurd" noemt Van Goor dit bedrag. Hij verdedigt in zijn artikel het besluit van de Vlaardingse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk en het college van B en W om de eis van tafel te vegen. „Het zou te gek worden wanneer medewerkers (vrijwilli gers) aan kindervakantse-aktiviteiten uit werden betaald met het tmnimumloon. Een belachelijk precedent, dat alle proporties te buiten gaat," aldus Henk van Goor. Vlaardingen De wijkagent wordt in Vlaardingen in ere hersteld. De politie streeft er naar met ingang van 1 september iedere wijk van een vaste vertegenwoondger van de sterke arm te voorzien. In een voorlopige schets heeft de korpsleiding Vlaardingen in acht wijken verdeeld waar steeds door dezelfde agent dienst zal worden Kan het met uit de lengte, dan king en controle op naleving moet het uit de breedte komen. van de Algemene Pobtieveror- Zo luidde de stelling van de dernng. politie wier taak met gepaard Met de komst van de wijkagent ging met een evenredige groei is de hoofdcommissaris geble- van het korps. Dus werden er ken, dat de surveillance in de doelmatiger werkmethoden be dacht waardoor de wijkagent uit het straatbeeld verdween. Hij werd vervangen door de gemotoriseerde surveillance waarbij gebruik werd gemaakt van moderne verbindingsmid delen. Hoewel zij een belangrij ke stap voorwaarts waren naar een effectieve surveillance kwa men al gauw de nadelen aan 't licht waar de geringere waarne ming wel de belangrijkste van ..De door iedereen gekende en aanspreekbare agent, die in een rustig tempo door zijn wijk sur veilleerde en daarbij de aan dacht kon besteden aan de be volking en aan voorvallen, die m de wijk ergernis of onrust teweeg brachten, was verdwe nen. Dit veroorzaakte een ern stig manco m het contact tus sen politie en burgerij," schnjft commissaris Ben van Toledo m aijn presentatie van de wijka gent Beter eontact Voor hem een reden om in 1971 het systeem met wijkagenten weer in te voeren Zij kregen globaal de taak aangegeven zorg te dragen voor meer ge richte bestrijding van overlast, een beter contact met de bevol- afzonderlijke wijken intensie ver is geworden en bovendien meer is aangepast aan de ut de wijk bestaande behoeften aan politietoezicht „De wijkagent levert ten aanzien van de rust en veiligheid ui een wijk bijdra ge en verhoogt de leefbaarheid van een wijk," aldus Van Tole do. Dooi chronische onderbezetting m het korps is de wijkagent nog met de door iedereen aan spreekbare politieman. Door het aantal wijkagenten op te voeren van dne tot acht hoopt de pobtie weer een stap m de goede richting te doen. De wijk agent kan telefonisch worden ingeschakeld door nummer 342355 te bellen, toestel 197. Om de afstand tussen politie en burgerij nog kleiner te maken zal met ingang van 1 septem ber in elke wijk iedere woens dagavond door de wijkagent een spreekuur worden gehou den van zeven tot acht uur 's avonds. De korpsleiding van de Vlaar dingse pobtie hoopt hiermee, dat de wijkagent het volledigd vertrouwen van de bevolking kan winnen en dat zijn werk zal bijdragen tot een verbetering van het goede contact en tot een verhoging van de leefbaar heid in de diverse stadsdelea Schiedam De directie van NV W. A. Hoek's Machine- en Zuur- stoffabriek verwacht voor dit jaar een verdere stijging van de omzet. Door stroombjning van de appa- ratenproductie zal waarscinjn- hjk een eind komen aan de achterstanden die m de lever tijd waren ontstaan. Ook het afzetgebied van Hoek-Loos zal worden vergroot. Mede gezien de verdere mogelijkheden tot verbetering van de efficiëntie acht de directie een zeker opti misme gerechtvaardigd, zo blijkt uit het onlangs versche nen jaarverslag. De hergroepering van de bedrij ven vergde vorig jaar opnieuw hoge investeringen die mei ge heel uit eigen middelen konden worden gefinancierd. In de loop van het verslagjaar werd daar om een hypothecaire lening van viereneenhalf miljoen gulden gesloten bo de nationale Natio nale voor middellang krediet 4 13/16% per halfjaar, af te lossen in veertig halfjaarlijkse termijnen Vorig jaar steeg de omzet van 140,4 tot 152,3 miljoen gulden. En de nettowinst van 8,5 tot 9,4 miljoen. Eerder is voorgesteld het dividend te verhogen van f 1,60 tot 1,80 per aandeel van 10,-. Het atntal werkne mers daalde van 1109 tot 1089 Horen, zien en doen is het thema van de muur schildering, die momen teel door kunstenaar Leen Dropped wordt ver vaardigd ter verfraaiing van het exterieur van de nieuwe Sint Jozefmavo aan de Willem de Zwij gerlaan in Vlaardingen. Drie werken zulten drie buitenmuren van de school sieren: een oor. oog een en in de kleuren groen, rood en blauw. De afmetingen mogen er zijn. Leen Dropped tij dens de vervaardiging van het immens grote oor: „Als de leerlingen nu nog niet luisteren dan weet ik het niet meer". Maassluis „Zo lang er nog Expogé-ers zijn zullen we moeten trachten deze traditie voort te zetten," schrijft P. van Nxeuwstra- ten, voorzitter van de congrescommissie van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen. „Het is het feest van de ontmoe ting," zo stelt hij in het pro grammaboekje van het 32e con gres van de vereniging, „het weer terugzien van vrienden en Maassluis Na enkele vergade ringen van de gemeentelijke speelinstuif met de werkgroep speelinstuif, heeft de Maasslui- se seelinstui die tijdens de zo mervakantie wordt gehouden vastere vorm gekregen. Tijdens een vergadering van het leider steam zijn de werkzaamheden verdeeld onder de ongeveer vijftig medewerkers, die zich van 1 tot en met 12 augustus intensief voor de jeugd in zul len zetten. Zoals bekend zal de instuif dit jaar met ui de Olympiasporthai worden gehouden maar in het - Ontmoetingscentrum Konings hof aan de Uiverlaan. De orga nisatoren verwachten dat dit gebouw meer mogekjkheden biedt dan de sporthal. De diver se vakantieactiviteiten worden beuren za! een grote plaats in nemen Er wordt een zaal gere serveerd waar de leden van de theatergroep Argeloos met de jeugd zullen werken ondergebracht m de centrale Hoewel nu alles zich in aparte hal en aangrenzende zalen. De patio zal m de vakantieweken fungeren als poffertjesbakkenj. In de grootste zaal zal een spe ciaal sport- en spel team elke dag een ander evenement orga niseren waar onder een zes kamp, een dag met oud-Hol landse kinderspelen en een rid derfeest De uitbreiding van de grote zaal zal worden ingericht als bioscoop Ook het theaterge- ruimten zal afspelen, is het de bedoeling dat de verschillende onderdelen in elkaar overlopen. Voor bijvoorbeeld een theate roptreden kunnen de kinderen zich eerste schminken m de ma- ke-uphoek, maskees maken m de bandenarbeidzaal, vervol gens achter de naaimachine gaan zitten voor de costuums en in de tunmerstanrf decors bouwen. Iedere dag zal een ver slag van de feestelijkheden worden gemaakt door instuif- joumalisten, die in de tupe- stand hun eigen krant vervaar digen De organisatoren zitten nog wel met een probleempje: de voorraad waardeloos mate riaal is nog lang met groot ge noeg Eierdozen, boterkuipjes, doosjes, blikjes, kralen, knopen, touw, wol, kartonnen huisjes, schoenendozen en andere mate riaal waar kinderen geweldige werkstukjes kunnen maken kunnen zijn welkom m het Gii- dehuisje, Zuiddujk 11 en bij afdeling jeugdzaken aan de Govert van Wijnkade 7. vriendinnen uit verzet en ge vangenschap". Het congres, dat aanstaande woensdag, donderdag en vrij dag in Maassluis wordt gehou den, zal m het teken staan van het door Amnesty Internatio naal uitgeroepen jaar van de Politieke Gevangene. Landelijk Expoge-voorzitter H. P. J. van Ketwich Verschuur roept daar om iedereen op om Amnesty krachtige steun te verlenen in de strijd voor de rechten van de mens. Als bekendste gast zai de Oosten rijkse naza-vervolger Simon Wies enthal het congres toespre ken. De opening zal door mr. M. Vrolijk, commissaris van de Simon Wiesentha! in Maas sluis koningin m Zuid-Holland, wor den verricht. Het congres zal in de Maassluise Koningshof plaatsvinden Vlaardingen De 24-jarige P. N. H. uit Vlaardingen werd zaterd- avond door de politie bij zijn woning opgewacht en aangehouden. De man reed 's middags een fietser aan op de Vondeistraat. Zonder zich bekend te maken verdween de chauffeur daarop. Via het kenteken spoorde de politie de man op De fietser liep slechts lichte verwondingen op Schiedam Zeven personen zijn de vorige maand zwaar ge wond bij verkeersongevallen. In totaal turfde de politie in mei 155 verkeersongelukken. Een en ander blijkt uit het overzicht dat men deze week op het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat over de vo rige maand heeft samenge steld. Als licht gewond werden daarbij achttien personen geregi streerd. In honderdentien ge vallen was er sprake "an lichte schade. Eenenveertig maal werd er zware materiele schade geconstateerd Als voornaamste oorzaken noemt de politie we derom geen voorrang verlenen, te dicht volgen, onoplettend heid, onvoorzichtig achteruit njden en tenslotte slippen. Schiedam 5 De uitslag is bekend van de loterij die zaterdag op de jaarmarkt bij het stadserf is gehouden. De trekking is verricht door de 77-jarige me vrouw Dien Kalsbeek-Jetses. Dg eerste prijs, een kinderfiets, is gevallen op lot 889. De tweede prijs, een skelter is voor de eigenaar van lot 1346. De derde prijs, een autoped, is voor lot 1938. Winnaars worden ver zocht zich sn verbinding te stel len met mevrouw Van Oostrom, Aleidastraat 91A, tel. 266216 of met de heer Klpke, Cort van der Lindentaan 106, tel' 704797. Hoek van Holland Dat de Hoekse vrijwillige brandweer een hoge mate van paraatheid heeft, bleek afgelopen zaterdag. Tijdens een onverwachte oefe ning waren alle zes brandweer heden, die te allen tijde be schikbaar moesten zijn, binnen vijf minuten bij de brandweer kazerne. Weer vijf minuten la ter was men met de grote brandweerwagen en materiaal- wagen op „de plaats des on- heiis", het transportbedrijf Boon aan de Kulkweg, Binnen een half uur hadden de vrijwil lige vuurbestrijders de zaak on der controle.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3