brand Werkloosheid blijft dalen NAZISME HERLEEFT" 1 ieer bezwaren over W ondiioek Bouwplan eslwijk gaat door VOORBIJ Oiaderwi j spro ject over kernenergie wmmi Msid Woningbouwverenigingen voor 't eerst met kritiek „Ademhaïings stoornissen voor leerlingen"' Bomen met mes bewerkt .r_ - In Waterweggebied Noord: Simon Wiesenthal waarschuwt bij Expogê-eongres: Beboïiwiugs dichtheid •Verhouding koop/huur Minder overlast Slachthuis- buort Vergadering in VOP-keet SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 9 juni 1977_ Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang no. 25848 6 pagina's- SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De brand in het pakhnis aan de Wes- icrkade is voorbij. Het ha- toen in het pand van de NV Fabriek voor Machi naal Breeuwwerk smeult niet meer. 0e laatste restanten van de balen, die dinsdagmiddag; door twee jongetjes uit de buurt werden aangesto ken. rijn gisteravond uit bet oude pand gehaald. De brandweer is daarbij aanwezig geweest met een motorspuit, maar behoef de niet in actie te komen. De schade van de grote uitslaande brand be draagt - zoals wij gisteren reeds meldden - ruim vij- ïencenhalf ton. Dieren op school: Gaardingen De aanwezigheid van dieren in de school kan leiden tot ademhalingsstoor- nissen bij de leerlingen. Dit stelt K. W. van Baarlen van de afdeling fysiotherapie van het Holy-ziekenhuis, [n een persbericht voor de ver gadering van de Gemeen schappelijke Schoolraad Openbaar Onderwijs wordt gesteld, dat het veranderde karakter gedurende de laatste jaren in de lokalen van kleu ter- en basisscholen een ont wikkeling is die men welis waar vrij algemeen waardeert maar nadelig lijkt voor kinde ren met ademhalingsstoomis- sen. Van Baarlen, die hier de aandacht op vestigt, is daar om door de schoolraad uitge nodigd dit probleem in zijn vergadering op 14 juni toe te lichten. Gaardingen Vier bomen in de Dotterbloemstraat zijn vo rige week door drie jeugdige knapen met een mes bewerkt. Over een grote oppervlakte werd de schors en de bast van de bomen toegetakeld. De daders zijn een negen-, een elf- en een twaalfjarige jon gen, die allen in de directe omgeving van de straat wo nen. De afdeling plantsoenen van de dienst der gemeentewerken schat de schade van de ver nielingen op zo'n zeshonderd gulden. 0 Het zoontje van de Schiedamse politie- hoofdinspecteur Peter Broeders heeft gisteren een buurmeisje gered. Bij het spelen op een grasveld in wijk Woudhoek was de tweejarige Josine van der Graaf van het Van Rijkpad een voet bal achterna gelo pen en in een bouwput vol water getuimeld. De zevenjarige sch olier Pieterman Broeders, die ook in de buurt speelde en het voorval zag, trok het meisje op het droge, nadat zij net kopje onder was gegaan. Door dat manmoedige optreden kwam het meisje er dan ook alleen met een nat te jurk en de schrik eraf. Waterweggebied Het aantal werklozen in het Waterweg gebied Noord is in mei met 142 teruggelopen tot 1962, wat neerkomt op een daling van 7 procent. Ondanks dit gunstige beeld ten opzichte van de landelijke tendens schrijft drs. H. J. Harverts, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, in een toelichting op de werk loosheidscijfers dat het aantal langdurig werklozen (lan ger dan een jaar) toeneemt. Een aanzienlijk percentage van deze zogenaamde harde werkloosheid betreft de groep „minder geschikt" en minder-validen. krachten. De vraag naar schoolverlaters is echter in de totale vraag nog Het GAB weet nog ruet precies of hier sprake is van een inci denteel gebeuren, dan wel dat daling in het werkloos^ heidscijfer tot staan Is geko-' men. Met het oog op de schoolverlaters zou dit laatste volgens het GAB een uiterst onplezierige omstandigheid zijn. Voorts dient bij de afwe ging van deze cijfers rekening te worden gehouden met 500 mannelijke en vrouwelijke* werklozen die nog niet be schikbaar zijn voor bemidde- zodat dit aantal eigenlijk bij de vrijgegeven cijfers moet worden geteld. Vergeleken met de situatie in mei vorig jaar is er sprake van een teruglopend aantal werkloze mannen - van 1453 tot 1384 - en een stijgend aan tal bij de vrouwen, van 485 naar 578. Ook deze maand blijkt dat de bouw nog steeds zit te sprin-- gen om geschoolde krachten. Set aanbod daarvan is echter teruggelopen. Zelfs steeg de vraag tot 2 maal het aanbod. Ook is het aantal werkzoe kenden in de metaal terugge lopen, namelijk met 10 pro cent tot 322, Vanuit de me taal blijkt belangstelling te bestaan voor jongere vak- niet opgenomen, omdat nog met precies bekend is hoeveel schoolverlaters zich straks bij het GAB laten inschrijven. Voorts is in de metaal merk baar dat een deel van bepaal de karweien afloopt. Ook in de sector algemene diensten is het aanbod terug gelopen, en wel met 10 pro cent tot 48. Hieronder valt een aantal Turken. Verhoudings gewijs kan worden gesteld dat de vraag naar personeel in algemene dienst drie maal het aanbod overtreft. Vrouwen die geïnteresseerd zijn in een baan op kantoor of in een winkel maken een reéle kans aan de slag te kunnen. Er bestaat namelijk een licht stij gende vraag, terwijl het aan bod van werkloze dames daalt. De verwachtingen omtrent de opvang van schoolverlaters zijn, aldus het Gewestelijk Ar- beids Bureau, redelijk gun stig. Iets definitiefs valt echter pas in augustus mee te delen. Dit, vanwege het feit dat veel jongeren bij het vinden van geen werk, alsnog besluiten terug naar school te gaan. Maassluis „Tijdens de processen in Neurenberg heerste in 't algemeen de opvatting: wat in de oor logsjaren gebeurde mogen en zullen we nooit verge ten. Dat was dertig jaar geleden, maar bij wie leeft nog de gedachte over het geen zich toen afspeelde? Deze vraag legde Simon Wiesenthal gistermiddag zijn gehoor voor in zijn rede bij het jaarcongres van de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen uit de oorlog stijd in Maassluis. Zijn teleurstelling hierover sprak de Oostenrijkse speurder naar nazi-misda digers uit omdat hij een heropleving van rechts-ex- tremisüsche groeperingen constateert. Als schuldi gen voor de heropleving van het nazisme wees hij zijn leeftijdgenoten aan: „Zij dragen hun afschuwe lijke ervaringen onvol doende over aan de jonge re generatie." „Daar ligt een van de belang rijkste taken van de leden van het Expogé", sprak commissa ris van de koningin mr. Maar- Simon Wie senthal (rechts) wordt begroet door secretaris A. van Viiet (links). ten Vrolijk in zijn openings woord van het congres. De toegenomen belangstelling voor de rechten van de mens noemde hij een verheugend verschijnsel: „De leden van de vereniging zijn bij uitstek aangewezen om daarin voor te gaan." De gebeurtenissen in de Punt en Bovensmilde wierpen hun schaduwen over het congres en de ex-politieke gevange nen. Voor de gijzelaars vroeg voorzitter van het Expogé H. P. Ketwich Verschuur enige tijd stilte in acht te nemen. „Vooral, wij, die m de oorlog Schiedam Voor het eerst ia de geschiede nis hebben plaatselijke woningbouwverenigin gen een bezwaarschrift ingediend tegen een plan van de gemeente. In het stadslantoor is nog binnen de gestelde termijn een beroeps- schrift binnengekomen van de stichting van samenwerkende Schie- damse woningcorpora ties, de SSSW. Het schrijven is gericht tegen het omstreden ontwerp-be- stemmingsplan voor Woud- hoek-Noord, Tegen dat plan zijn vele bezwaarschriften in gediend, ondermeer door stuwgroep Midden-Delfland en de werkgroep ruimtelijke ordening van de stichting voor samenlevingsopbouw in Schiedam-Noord, waarvan de afkorting veel overeenkom sten toont: SSSN. De kritiek van de woningcorpo raties richt 2ich in het bijzon der tegen de bebouwings- dichtheid en de verhouding tussen koop- en huurwonin gen. „Een geringer aantal wo ningen van hoge kwaliteit is beter dan grote aantallen wo ningen met weinig toekomst waarde", is een belangrijke conclusie van de SSSW. Volgens deze stichting wordt in het plan uitsluitend gesproken van stedelijke aspecten, waar bij vergeten is het oog te rich ten op het aangrenzende lan delijke stuk. „Gesuggereerd wordt dus dat de bouwdicht- heid zo hoog mogelijk moet zijn, maar wij vragen ons af of de planologen daarmee wel voldoende ervaring hebben. Als beheerder worden de wo ningcorporaties geconfron teerd met frustraties bij men sen die benauwd wonen, in wijken met een hoge dicht heid. Kwaliteit is ook afhan-. kelijk van ruimtelijke situe ring!" vindt de SSSW. Daarom geeft zij de voorkeur aan 40 tot 45 woningen per hectare in plaats van 45 tot 50 zoals in het plan wordt voor gesteld: „Een beslissing op louter financiële overwegin gen moet worden voorko men". De SSSW beveelt meer eenge zinswoningen aan: 80 tot 75 procent in plaats van 70 tot 65. Gezien de vraag van twee derde van de bevolking naar eengezinswoningen heeft Schiedam Vóór de bouwva- kantie wil de gemeente de nieuwe ingang van het slacht huis in Schiedam-West klaar hebben. De veewagens kunnen dan over het nieuwe gedeelte van de Slaehthuislaan rijden en zal er een eind komen aan de geluidsoverlast die de bewo ners van de J. Poelslaan mo menteel hebben. Gemeente-ambtenaren delen dit binnenkort mee aan de buurt bewoners die zitting hebben in de projectgroep Slachthuis- buurt. Op verzoek van de be- wonersveremgmg Schiedam- West hadden deze om die in lichtingen gevraagd. Op de laatste ledenvergadering van de bewonersverenigmg waren namelijk enkele klachten over het uitblijven van de nieuwe ingang. Men voelde zich door de gemeente aan het lijntje gehouden. ftw'isio Schiedam „Onze maatschappij Is nu eenmaal op weg, wij leven nu eenmaal op een vulkaan, laten wij dan de hoeveelheid splijtstof die er is ook nuttig gebruiken'* - met woorden van die strekking sprak gistermiddag Haas Baaij, hoofdvoorlichter van het GEB in Rotterdam, op rijksscholengemeenschap Schravenlant In Schiedam. Lijnrecht daartegenin ging Wie- be Bijker, natuurkundeleraar in Rotterdam die zich op de TH in Delft bezighield met de gevaren van kernenergie. „Kernenergie moet worden voorkomen, laten wij dan al len proberen de behoefte aan energie te verminderen," was de kern van zijn betoog. Bij kers mening wordt gedeeld door drs. H. P. L. Coenen, wis- en natnurkundeieraar die op Schravenlant lessen geeft. Hij liet zijn leerlingen een energieproject opzetten. Met een voldaan gevoel is hij thuisgekomen, maar de be langstelling g die hij van col lega's kreeg voor het project is minimaal te noemen. On lustgevoelens ook, doordat en kele scholieren bij de discus sie tussen Baaij en Bijker we bleven, Daarentegen bleken veel leerlingen een toenemen* e Leerlingen van drs. Coe nen praten op Schraven lant over kernenergie en alternatieve oplossingen. de interesse te hebben voor problemen rond energie. Dat bleek gisteren. Lang na schooltijd zaten leerlingen nog na te praten. In allereer ste instantie was het initiatief voor zo'n project gekomen van de Vrije Universiteit. „Wat de scholieren het meest aansprak, zijn rampen met kernreactors, atoombommen, de oorlogsdreiging tussen Oost en West," zei drs. Coe nen. „Dat steeds meer landen naar kernenergie toegroeien, en op den duur ook mensen 2oals Amin daarover kunnen beschikken, hetgeen werd geopperd, stemt echter tot dieper nadenken," aldus de leraar, die een diepgaande be schouwing heeft over onder wijs. Schiedam daarin een achter stand (momenteel 15 procent). „Als dus in het plan staat dat Noord de laatste mogelijk heid is voor uitbreiding met veel woningen, dient men te bedenken dat daar ook de laatste kans ligt de scheve verhouding recht te trekken", vindt de stichting. Gezien de toenemende behoefte aan gro ter woonoppervlak ervaart zij bouw van eenkamerwo- ningen evenmin als zinvol. Meer woningwetwoningen (45 procent in plaats van 40) en meer koopwoningen in de so ciale sector (beschutte sfeer) om eigen woningbezit te be vorderen, en iets minder pre- miekoopv/orungen vindt de SSW noodzakelijk. in een soortgelijke situatie za ten, weten wat er in de ge dachten van de slachtoffers omgaat", stelde hij. Na de opening van het congres volgde gistermiddag een offi ciële ontvangst door de ge meentebesturen van Maas sluis, Schiedam en Vlaardin- gen. rs Avonds hield men een herdenkingssamenkomst in de Maassluise Grote Kerk wat gevolgd werd door een kran- sleggmg bij het verzetsmonu- ment m het Prinses Juhana- plantsoen. Burgemeester Wim Kieboom van Vlaardingen, die vandaag een van de sprekers op het congres was, hekelde in zijn toespraak, dat nog maar om de vijf jaar de vrijheid wordt gevierd: „Ik protesteer daar steeds weer tegen, ook door eigen gedrag op de 5e mei." Vlaardingen Voor de bewo ners uit de Vettenoordsepol- der wordt maandagavond weer een vergadering gehou den over de bebouwing van het Lamoenterrein. De bijeen komst vindt plaats in de VOP- keet in de Zomerstraat en be gint om acht uur. Op de ver gadering zal worden voortge borduurd op de laatste verga dering van 24 mei. De bewoners kunnen maandag avond de schetsontwerpen al bekijken, zodat zij enigszins een idee zullen krijgen wat voor woningen op het La moen terrein worden ge bouwd. Vlaardingen De Rotterdamse architect Henk Klunder vindt dat de bewoners uit de Westwijk geen kans maken om de nieuwbouwplanaen voor het terrein aan de Boerhaavestraa- t/Roemer Visscherstraat tegen te houden. „De omwonenden spuien de gebruikelijke kntiek, dat zij geen woningen voor hun deur willen hebben", vertelt Klunder, „maar de argumenten zijn niet bijzonder sterk. Die mensen keren zich met tegen het bestemmingsplan, maar tegen de gebrachte dat straks hun uitzicht wordt belemmerd". Volgens het oude bestemmingsplan zou het open terrein in de Vlaardingse Westwijk zijn aangewezen als bouwlocatie voor een torenflat van acht verdiepingen. Hiervan is afgewe ken. Volgens de plannen van architect Henk Klunder moeten 74 woningen worden gebouwd. Het complex bestaat dan uit benedenwoningen één woonlaag op de begane grond en bovenwoningen, die bestaan uit een woonlaag met zolder. Klunder betreurt het dat de bewoners van de Boerhaavestraat en Roemer Visscherstraat ten aanzien van hun toekomstige overburen roet in het eten proberen te gooien. Zijn commen taar: „Op zo'n manier wordt de zaak alleen maar opgehou den. Dat is jammer. Want door de gemeente en opdrachtge ver woningbouwvereniging Patrimonium zijn de plan nen goed ontvangen". Het staat in ieder geval als een paal boven water, dat de 74 woningen worden gebouwd in de zogeheten beschutte sfeer. Dit houdt in, dat de prijzen van de koopwoningen kunnen schommelen tussen de tachtig- en honderdduizend gulden. Potentiële kopers zijn mensen met een (bruto) jaarinkomen van plus minus 24.000 gulden. Hoe gaan de woningen eruit zien? Architect Henk Klunder: „De benedenwoningen hebben een. tuin, boven heeft men een dakterras. De bewoners kunnen hun auto kwijt onder een grote luifel. Op deze luifel bevinden zich de ingangen van de woningen. In het complex zal veel hout worden verwerkt". De vormgeving van het geheel is zeer afwisselend en geeft volgens Klunder een aantrekkelijk beeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1