Natuurbe schermfng met duidelijke planologische taak gr-aad M l'oorase dumets DONDERDAG 9 JUNI 1977 Omvais|riJk Recreatie Planologie Duinopziehters Personeel M&ge reerea- ti&ve VD/Scmw 4 ©Hst Groene Strand met op de achtergrond de Maasvlakte door TON CORBEAU foto's Jaap R02EMA Het miezert een beetje aEs duinopzichter P.C. Miedema met zijn kijker een stel kluten volgt, die boven het Groene Strand vliegen. Na wekenlange droogte eindelijk een beetje regen die de menselijke uitspattingen op de Maasvlakte op steenworp afstand van het Groene Strand in een mysterieuze waas hult Ja, de horizon van het Groene Strand bij Oostvoorne bestaat uit menselijk vernuft: de 38QKV-fioogspanningsleïding. Het Groene Strand is een natuurgebied vlak voor de boulevard in Oostvoorne. Een dat met die menselijke troep' op de achtergrond. Het gebied heeft een oppervlakte van zo'n vijftig hectaren. Je kunt het misschien wel het best typeren als een verzoetend voormalig getijdengebied met een ruige begroeiing terwijl het gebied in ornithologisch en botanisch opzicht zeer waardevol is. Het is voor een deel eigendom van de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap, die het gebied ook beheert. Dat beheer wordt niet alleen gedaan door mensen als Miedema. De stichting gebruikt er ook schapen en geiten voor. Het Groene Strand verruigt zich namelijk ontzettend snef door onder meer welig tierende brandnetels en distel3. Beweiding met geiten en schapen houdt deze verrulging echter binnen de perken. Dat Groene Strand bij Oostvoorne is een van de vele natuurgebieden van de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap. Het totale gebied heeft een oppervlakte van 20'n duizend hectaren. R. J. Willems, beheersmedewerker, over het Zuid-Hollands Landschap: „De stichting beeft tot doel het aankopen en veiligstellen van natuurterreinen en het beheer van die terreinen. Daarnaast heeft de stichting nog een belangrijke planologische taak. Het werk van het Zuid-Hoilands Landschap is duidelijke provinciaal gericht. Dit m tegenstelling tot Natuurmonumenten die landelijk gericht is". „Voor het werk van de stichting is de provincie in drieën gedeeld. Er 2ijn drie districten: Noord, Oost en Zuid. Aan het hoofd van ieder district staat een beheersmedewerker", zegt Willems, die vervolgt: „Voorne-Putten ligt m district Zuid. Dit heeft ongeveer de helft van de oppervlakte van de natuurgebieden binnen haar grenzen". „Zuid" is inderdaad omvangrijk Het gebied loopt van Den Haag, langs de oostkant van Rotterdam tot het zuidelijkste deel van de provincie De duinen van Voorne bij Oostvoorne vormen met hun 320 hectaren de grootste moot. Verder heeft het Zuid-Hoilands Landschap het MiJden burg bos (34) ha) en het Overbos (5 ha). Allebei in Oostvoorne: De forten Penserdijk en Noord dijk met een oppervlakte van ieder vijf hectaren, de Holle Mare bij Zwartev/aai (12 ha), de Kasteefgaarde bij Rhoon (8 ha), het Staeldumse Bos bij Hoek van Holland met een oppervlakte van 52 hectaren en de vijf hectaren grote Bremhof bij Loosduinen- Op Goêrse hgt dan nog vlakbij Ouddorp het Scheurveiingengebied van zo'n 200 hectaren waarvan vijf hectaren eigendom van de stichting. Verder houdt het Zuid-Hollands Landschap het toezicht en beheer van de slikken bij Oostvoorne die van Domeinen zijn. Voor het beheer van deze gebieden heeft de stichting acht fuii-time en vijf part-time krachten in dienst. Het werk van de stichting is zeer omvangrijk, Willems: „De kwestie bijvoorbeeld hoe we Miedema, opzichter met educatieve taak ons zorgvuldig beschermd- Alleen het konijnenoverschot wordt door ons afgeschoten". De konijnen in de terreinen van het Zuid-Hollands Landschap veroorzaken een aanmerkelijke schade. Willem: „Om achter de omvang van de schade te komen hebben we bepaalde proefstukken, afgeheind en met afgehemd". Ook de Vlaamse gaaien, nestrovers bij uitstek, worden kortgehouden. Vooral de Vliegenvangers hebben als nestkastbroeders veel last van de gaaien. Willems: „In het Mildenburgbos om maar een voorbeeld te noemen is er door het optreden van de gaaien mets van het broeden van de Vliegenvanger terecht gekomen" De recreatie in de terreinen van het Zuid-Hoilands Landschap is een niet bepaald uit te vlakken iets Willems:" In de duinen bij Oostvoorne komen per jaar zo'n honderdduizend recreanten. Ze hebben een zeer belangrijke recreatieve functie. Het bezoekerscentrum ons visitekaartje -beleefde vorig jaar wat het aantal bezoekers betreft een hoogtepunt: 18000. De reacties op het voorlichtingscentrum zijn erg positief. We kunnen het ook merken aan de verkoop van natuur-lectuur"- Van de recreatie is het maar een kleine stap naar het vandalisme"in de terreinen. Willems: „Vergeleken bij het Staeldumse bos valt het vandalisme op Voorne erg mee. Toch zijn er regelmatig vernielingen zoals het ingooien van ruiten, het uittrekken van planten, het afbreken van takken en het vernielen van de borden. Ook het vernielen van de bedrading komt regelmatig voor". Praktijkvoorbeelden zijn met moeilijk te vinden. Een wandelingetje met opzichter Miedema door het Overbos heeft a! direct resultaat. Enkele zware bielsen bruggetjes over greppels zijn finaal uit elkaar getrokken en in de greppel gedonderd. Toch blijft het Zuid-Hollands Landschap in het teken van de recreatie staan. Een van de gronddoelstetlmgen: Natuurbescherming in verhouding met recreatie, zo optimaal mogelijk. Men wil m de gebieden zoveel mogelijk recreatie als verantwoord is toestaan. Door het beheer is het hier in de natuurterreinen mogelijk een zeer hoge recreatieve bezettingsgraad per hectare te hebben en dat is alfeen mogelijk door het naleven van toegangsbepalmgen waar de recreatiedruk per hectare niet bepaald gering te noemen is. Miedema en collega's hebben een begeleidende controlerende taak, hoewel er nog altijd mensen zijn die hen alleen maar zien als bekeuring uitdeJende-koddebeiers Nee, het is een vak waar veel misverstand over bestaat, in werkelijkheid hebben ze een educatieve taak. Per jaar ietden zij zo'n honderd verschillende excursies door de natuurgebieden. Verder houden zij lezingen voor instellingen zo als bijvoorbeeld de volksuniversiteiten Dan het eigenlijke toezicht. De opzichters zijn onbezoldigd ambtenaar van het korps Rijkspolitie Ze kunnen dus optreden wanneer dat nodig mocht zijn. Naast het in de gaten houden van alles wat leeft en bloeit in de natuur begeleiden ze werkkampen. Ze onderhouden de externe contacten met de omwonenden, controleren de pachtcontracten en servituten en bestrijden het schadelijk wild. Willems: „Wij bestrijden alléén het schadelijk wild. Als bepaalde terreinen wildvrij gemaakt moeten worden dan proberen we dit eerst met een gazenheining. De konijnen vormen een probleem. De natuurlijke vijanden van deze dieren zoals wezel, hermelijn en de stootvogels worden bij Beheers medewerker R. J. Willems aan de terreinen komen. Daarvoor voeren we een aankoopbeleid. De provincie is in een aantal invloedssferen verdeeld om de taken die de verschillende natuurbeschermingsinstanties uitvoeren, af te bakenen, waardoor onderlinge concurrentie en verwarring op dit gebied worden voorkomen. Er is tussen Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en onze stichting steeds overleg". „Ook Voorne is in die invloedssferen verdeeld. Het 2uid-Hollands Landschap voert m het noordelijk deel van met name het duingebied haar inkoopbelesd, terwijl Natuurmonumenten dat in het zuidelijk deel doen. Staatsbosbeheer opereert vooral op Putten, meer landinwaarts dus", aldus Willems. Naast het aankoopbeleid waarvoor het Zuid-Hollands Landschap de medewerking van Gedeputeerde Staten en CRM nodig heeft voor de financiën, heeft de stichting een belangrijke taak op planologisch gebied, Willems: „Een vaste kracht houdt zich daar vooral mee bezig. Hij volgt de staatscourant en de verschillende regionale bladen zeer nauwkeurig en vist daar de streekplannen, bestemmingsplannen en structuurplannen uit die ter inzage liggen. Dan wordt bekeken of er bij deze plannen sprake is van aantasting van de natuur. Er wordt bijvoorbeeld ook gekeken naar ontgrondingen en wateronttrekkingen. Is daar inderdaad sprake van dan wordt de zaak nader bestudeerd en gekeken wat er aan gedaan kan worden". Het Zuid-Hollands Landschap is duidelijk een belangengroep. En volgens Willems wordt als belangengroep met vnj veel resultaat opgetreden. Op Voorne-Putten zit men op het ogenblik met de ruilverkaveling. Iets waar Willems helemaal niet om zit te springen. Erg belangrijk in deze kwestie vindt Willems dat de boeren en natuurbeschermers dichter bij elkaar gekomen zijn. Men heeft nu begrip voor eikaars standpunten. Een andere belangrijke zaak op Voorne is de ontwikkeling van het Slufterplan en het Oostvoornse Meer. Vooral die Slufter is landelijk gezien van enorme betekenis. Ook de zuidoever bij Oostvoorne, waar de'gemeente denkt aan de aanleg van een jachthaven om de schepen dichter onder de kust te krijgen, is voor het Zuid-Hollands Landschap een zwaar wegend punt. ,,Het Zurd-Holiands Landschap is daar zeer attent op", zegt Willems. Niet alleen wat het aankoopbeleid van natuurgebieden betreft, is er sprake van een goeie samenwerking tussen het Zuid-Hollands Landschap en Natuurmonumenten. WiJJems; „De activiteiten worden zoveel mogelijk samengebundeld en er wordt gestreefd naar een zelfde beheerswijze. Voor Natuurbescherming: het gehele jaar intensief werken de verschillende waterschappen. Er worden bij ons geen sloten uitgebaggerd in het broedseizoen terwijl de bermen met eerder gemaaid worden dan de zaden zijn afgeworpen". Dan komt het bijhouden van de paden en de afrasteringen. Er is iedere keer weer vrij veel schade. Ook met de bebordingen. De mensen zijn moeilijk op de paden te houden. Door middel van luchtfoto's worden de sluippaadjes ontdekt. Iedere keer weer worden er karrevrachten duindooorntakken aangevoerd om die sluippaadjes af te grendelen. Verder moet ook steeds het buitendijkse gebied, dat nogal van de recreatie de lijden kan hebben, bijgehouden. Willems verder over het onderhoudswerk: „De beplanting moet steeds weer worden onderhouden. We hebben een eigen kwekerij. Verder moet het dode hout worden weggehaald. Dit geldt ook bij stormschade", Bovendien komt daarbij het erosieprobleem dan nog. Het maaisel dat van de verschillende weiden in het natuurterrein afkomt wordt gedeponeerd op stuifplekken en mulle wandelpaden. Men heeft vooral last bij de duinovergangen die kwetsbaar zijn. Het aanstuiven van de duinen vraagt ook de nodige aandacht Mede door de gunstige ligging van de duinen van het Zuid-Hollands Landschap kan men de duinen door het plaatsen van takkenschermen op hoogte krijgen. Voor het strand m de nabije omgeving van Rockanje moet men hierbij gebruik maken van machines. De voorjaarsactiviteiten van de bosarbeiders bestaan vooral uit het in orde maken van de recreatieve voorzieningen zoals de kampeerterreinen, de spartelvijver en de wandelpaden In de zomermaanden heb je het hooi- en maaiprogramma. Willems: „Dat gaat door tot m oktober. De graslanden worden steeds weer gemaaid terwijl wij deze graslanden niet bemesten. Hierdoor verschralen ze met als gevolg dat er een rijke bloemen- en plantengroei ontstaat". Ir» de zomermaanden moet ook veel gedaan worden aan de brandpreventie De voornaamste taak van de duinopzichters, opzichters liever gezegd want ze bevinden zich niet uitsluitend in het duingebied, bestaat uit het toezichthouden. Er zijn in de natuurgebieden nu eenmaal toegangsvoorwaarden die nageleefd moeten worden, zeker in de terreinen van het Zuid-Hollands Landschap leden van Natuurmonumenten en,begunstigers van het Zmd-Hollands Landschap bestaat er op Voorne een unieke situatie. Men mag er in eikaars gebieden wandelen. Terwijl dit elders niet het geval is. Een ander opvallend verschil tussen beide natuurbeschermingsinstanties zijn de toegangsbepalingen voor wandelaars in de gebieden. De terreinen van het Zuid-Hollands Landschap worden door de mogelijkheid om een dagkaart te nemen veel intensiever bezocht. „Je zou kunnen zeggen dat de beheerskosten per hectare voor ons dan ook hoger liggen", aldus Willems. Het personeel van de stichting werkt in een zeer omvangrijk gebied, dat veel zorg vereist. Er moet veel werk verzet worden om de gebieden zo optimaal mogelijk te beheren. Neem nu bijvoorbeeld de bosarbeiders. Zij hebben een omvangrijke taak met een duidelijke verdeling van de werkzaamheden in de verschillende seizoenen. Willems: „In de wintermaanden houden zij zich een groot deel van de tijd bezig met het dunningswerk. Dit is noodzakelijk voor het instandhouden van de bossen. Wordt dat niet gedaan dan worden de bomen te iel, de stammen te slap en de kruinen te zwaar, waardoor de bomen gevoelig voor wind worden. Het dunningswerk is verder nodig om een goede ondergroei in de bossen te verzekeren". „Een ander belangrijk karwei m de wintermaanden is het zogenaamde slootwerk. De greppels moeten in die periode worden bijgewerkt. Het is een intensief werk dat voor een groot deel met de hand moet gebeuren. Wij hebben een duidelijk ander slootbeheer dan bijvoorbeeld

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4