SCHIEDAMSCHE COMMIT Rijnmond: Broekpolder sneller bebouwen Paard aan de bar Wethouders kijken op van doelmatigheid Bouwen zoals gemeente wil Vakbond eist: ontslagen bij Gusto Inbreker zonder sokken Een miljoen meer ingelegd Wethouder Zijdeveld over relatie Empeot „Volgend jaar installatie van een woningraad" Na werkbezoek aan Zweden: Zomerkostuum Extra trein op zon- en feestdagen Met alleen beten- Mokkelt Record-aantal gigareïien ontvreemd Verkoper rent dief achterna Zesduizend dollar gestolen Slaacdag 13 juni 1977_ ON*AFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang no. 25850_ C, pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Broekpolder moet al nd 1981 wor den aangewezen als bouwlokatie voor een groot aantal wonmgen. Dit is vijf jaar sneller dan aanvan kelijk is "bedoeld. Het Openbaar Lichaam Rijn mond heeft dit laten weten aan de gemeente Vlaarriin- gen. In maart hebben wet houder Bas Goudriaan en de heer G. Veldhoven, chef afdeling stadsontwikkeling en volkshuisvesting, een oriënterend gesprek ge voerd met onder andere Rijnmondgecommitteer de Joh. de Jong. Laatstge noemde is de opvolger van Cees Roozemond, de huidi ge burgemeester van Alk maar. Uit de notulen die zijn opge maakt bij deze belangrijke be spreking blijkt dat Rijnmond de Broekpolder né 1981 wil aanwijzen ais bouwlokatie. In het streekplan Rijnmond wordt er van uitgegaan dat het Vlaardmgse gebied né 1986 een bouwbes temming moet knjgen Op bladzijde 15 van het roodge kleurde boekwerk staat echter dat „indien door onvoorziene omstandigheden het program ma met kan worden gereali seerd" de Broekpolder al né 1981 bebouwd zou kunnen wor denL Zoals bekend staat het standpunt van de gemeente Vlaar dingen lijnrecht tegenover dat van Rijnmond. Als randvoorwaarde ■voor het voorontwerp-struc tuurplan is namelijk gesteld dat de Broekpolder bebost moet worden De gemeenteraad heeft zich hierover vong jaar uitge sproken. Raadslid Peter Droppert (PvdA) vindt het ergens wel logisch dat Rijnmond de Broekpolder reeds na '81 tot bouwlokatie wil bombardeien. Hij zegt* „Als Rijnmond nog vijf jaar na '85 zou wachten met het ne men van een definitieve beslis sing dan zou het al te laat zijn omdat m 1986 het streekplan is verlopen. Rijnmond moet dan een nieuw streekplan maken Dan is alles weer blanco". Droppert. „Als in dat nieuwe streekplan het bebouwen van de Broekpolder zou worden op genomen, zouden wij daartegen kunnen protesteren." Volgens PvdA-fractievoorzitter Hans Versluijs speelt Rijnmond blufpoker met Vlaardingen Hij vertelt' „Ik weet dat Rijnmond in het streekplan een achter deur heeft ingebouwd {pagina 15), maar ik betwijfel of Rijn mond op deze manier aan de noodrem moet trekken" Wethouder Bas Goudnaan wil niks vertellen over de kwestie rond de Broekpolder en de re latie met Rijnmond. Goudnaan: „Het is nog veel te voorbarig om hierover te pra ten. In ieder geval blijven wij in ons vaandel dragen dat in de Broekpolder een bos moet ko men". Notulen van die bespreking met Joh. de Jong' „Daar weet ik ruks vanaf', vertelt Goudnaan, „volgens mij zijn die er hele maal met Tenminste. Ik heb ze nog met gezien In de bewuste notulen staat ech ter de opmerking dat door geen van de deelnemers aan het ge sprek mededelingen mogen worden gedaan aan de prs of andere instanties Schiedam Zeven paar sokken en zes foto- en film cam era's hebben inbrekers eind vorige week gestolen uit het magazijn van Vroom en Dreesman aan de Buitenhaven weg. De waar de van de ontvreemde spullen wordt geschat op 1500 gulden. Via men raam aan de achterzij de van het gebouw is men bin nengekomen. De daders rijn nog spoorloos. Uit een woonwagen op het kamp aan de Schiekade is 3000 gul den gestolen. De wagen van de 18-jange Cv S. uit Schiedam is men vermoedelijk met een valse sleutel binnengekomen- In de Gorzen stal een insluiper nog een portemonnaie met 395 gulden. De dader had daar wei nig moeite mee, want de buiten deur van de 33-jange T. H. J. aan de Nieuwe Maasstraat stond open. Vlaardingen De spaarders bij' de Bondsspaarbank Vlaardin gen hebben in 1975 1 miljoen meer gespaard dan het jaar daarvoor. Hierdoor kwam het i gespaarde bedrag dat jaar op 8,4 miljoen gulden te liggen. Samen met de 6,6 miljoen aan bijgeschreven rente, kwam de toename van het spaartegoed te liggen op 15 miljoen gulden, wat 12 procent hoger is dan aan het begin van dat jaar. Het bestuur van de Bondsspaar bank is derhalve bijzonder te vreden over de behaalde resul taten. Een goed jaar, zo stelt het, behoort ook een goed jaar voor de spaarders te zijn. „Wij zijn er in geslaagd de opbreng- sten van het beleggen van het spaarkapitaal meer te doen toe nemen dan de kosten zijn geste gen Dat bracht de numte om 745 000 gulden méér rente aan de spaarders te vergoeden en het resultaat nog 616 000 gulden te verbeteren vergeleken bij' 1975". De Spaarbank verwacht voorts aan het einde van dit jaar de 150 miljoen gulden aan spaar kapitaal te bereiken Als dit gebeurt, dan is dit kapitaal m vier jaar tijd met de helft toege nomen In het jubileumjaar 1973 werd namelijk de 100 nul- joen volgemaakt Op 31 decem ber 1976 stonden 65 569 spaar ders ingeschreven. In het vonge spaarjaar is ook gewerkt aan de vernieuwing van de statuten, die op verschil lende onderdelen moesten wor den aangepast Een van de meest belangrijke veranderin gen was die van de naam De oude naam Stichting Spaar bank, veranderde m Stichting Bondsspaarbank Vlaardingen Schiedam Wie de binnenstad volbouwt, zal wethouder voor stadsontwikkeling ir. Chris Zijdeveld een zorg zijn, „als het maar gebeurt volgens de richtlijnen van de gemeente". „Voor mijn part mag dat dan net zo goed Nederhorst als Bredero zijn, of noem de plaatselijke aannemers op, als ik maar een bouwer heb die bouwt wat ik wil en wat de gemeente wil. Maar als je nou met de één al contact hebt gehad en bovendien een contract daarmee hebt, een partij die verdraaid duidelijk Iaat blijken esact te zullen bouwen volgens onze richtlijnen, zou je je dan allemaal ellende op de hals gaan halen?" Bezoekers van de sherry-bodega „De Visbank" aan de Vlaardingse Westhavenplaats moeten met vreemd opkijken, wanneer er plotseling een heus paard de zaak komt binnenstappen. De zogenaamde Black Beauty, die zijn stal heeft staan in Schipluiden, behoort sinds kort tot de stamgasten van deze bar. Wanneer zijn baas Jacques van As zin heeft in een ritje wordt nogal eens koers gezet richting Vlaardingen Harry Dikmans, de eigenaar van de zaak, heeft reeds een speciaal bierglas van het model paard aangeschaft om samen met zijn nieuwe stamgast een pilsje aan de bar| te drinken, Toch kijken ook de vaste bezoekers nog steeds"' enigszins verbaasd op, wanneer de 6-jarige ruin de zaak komt binnenstappen. De verbaasde blikken maken plaats voor angstige op het moment dat Black Beauty een origineel tuigpaard weer eens aan opstappen denkt' De ruimte is er nu niet bepaald één waar een paard zijn kont: kan kerenI l Maassluis „De structuur van de woningstichting Womngbeheer in Maassluis zal worden veranderd. Als alle plannen kunnen worden verwezenlijkt dan zal op 1 januari van het volgend jaar een woningraad worden geïnstalleerd". Dit zei wethouder Han Hummelen bij de opening van het nieuwe gebouw van de woning stichting aan de Troelstraweg. De stichtingsvorm noemde hij uit de tijd en hij verklaarde naar een andere vorm te streven waarbij meer openheid mogelijk is om de huurders er meer bij te kunnen betrekken Dit zou dan verwezenlijkt kunnen worden via de Raad voor Volkshuisvesting, die een commissie van de gemeentewet wordt De opening van het nieuwe gebouw werd door de echtgenote van Han Hummelen verricht Dit gebeurde door het onthullen van een klem model van een wandversiering, dat een geschenk is van het personeel van de woningstichting Womngbeheer. De nieuwe behui zing van de woningstichting is vier keer groter dan de ruimte aan de Zuiddijk. De stichting heeft 7500 woningen onder haar beheer waar 45 werknemers voor zorgdragen. Schiedam „De doelmatigheidseisen zijn bijzonder. Aanmerkelijk efficiënter dan bij ons de opzet van de hallen" die indruk heeft wethouder voor stadsontwikkeling ir Chris Zijdeveld na een zesdaagse reis door Zweden, die hij vonge week maakte met zijn collega Herman Posthoorn, wethouder voor vorming en recreatie Vrijdag keerden zij terug Een groot aantal sportaccommodaties en andere gebouwen werd bezocht, waarbij het wethoudersduo opviel hoe in Zweden veel complexen „robuust en doelmatig" zijn opgezet „zonder architectonische opsmuk" Omdat het vooral om sportac commodatie ging, wilde Zijde veld ingetogen reageren „Dat Luid blatend zijn zaterdagmiddag 26 schapen geschoren. Dit alles gebeurde onder grote belang stelling op de kinderboerderij aan de, Kerkweg in Kethsl De gehele dag stond het gehandicapte kind centraal. Er wer den allerlei spelletjes gedaan en de hongerigen konden zich te goed doen aan zelfgebakken poffertjes. Vachten van de geschoren schapen werden verkocht. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de sportvereniging voor lichamelijk gehandicapten Da Ooievaars. Organisator de heer Maat vond het een bijzonder geslaagde dag „Zelfs voor herhaling vatbaar", beloofde hij. is Hermans terrein In zijn sportplannetjes heb ik alleen de uitvoerende verantwoordelijk heid" De impressie die Zijdeveld en Posthoorn hebben na hun werkbezoek, dat werd gemaakt met honderd andere bestuur ders uit binnen- en buitenland, zal voor Schiedam gevolgen hebben hij de bouw van een overdekt zwembad en bij het opzetten van gymnastiekzalen: plannen van de gemeente die over langere termijn lopen. „Tijd om alles te overdenken heb ik nog met gehad", zei Zijde veld gistermiddag, „maar het was zeker de moeite waard Het zijn heel simpele hallen De staalconstructies zijn slim voor zien van afwerkmgs materiaal, alles zit prima in elkaar Het sanitair ui de hallen is eenvou dig en zeer praktisch, zonder gecompliceerde armaturen en kranen Werkelijk uitstekend" Over hun werkbezoek zullen bei de wethouders vertellen m vol gende vergaderingen van hun commissies, die voor vorming en recreatie en die voor ruimte lijke ordening. Hoek van Holland Met ingang van gisteren njdt een extra vroege trein vanuit Hoek van Holland naar Rotterdam In de huidige dienstregeling vertrekt de eerste trein op zon- en feest-,, dagen om 7 37 uur De Neder landse Spoorwegen zijn met de trein, die om 7 05 vanuit de Hoek vertrekt, tegemoet geko men aan de wens van de Hoe- kenar en- De trein arriveert om 7 32 uur op het Centraal Station van Rot terdam en sluit aan op de trei nen naar Amsterdam in Schie dam en Rotterdam, met de trei nen naar Dordrecht, de Interci ty naar Eindhoven, de stop- en inlercitytrein naar Utrecht en meerdere tremen. In tegenstelling tot wat in het spoorboekje staat vermelde rij den reeds vanaf 28 mei alle treinen m de richting van Hoek van Holland door tot het strandstation. Utrecht/Schiedam De woningen aan de Spring weg in Utrecht, door de gemeente als voorbeeld genoemd voor bebou wing van kaalgeslagen delen van het Schienoko- gebied, en die door werk groep Oude Sluis worden afgekeurd, blijken ge bouwd door projectont wikkelaar Empeo. Deze maatschappij heeft met de gemeente reeds een contract voor het volbouwen van de bin nenstad. Bij velen is Em peo berucht door het neerzetten van groot schalige betonprojecten als Hoog-Catharijne, dat op slechts een paar hon derd meter van de Ut rechtse Springweg ligt Zowel over de woningen van het Springweg-type als over het complex van Hoog-Catharijne plaatst wethouder Zijdeveld in bijgaand verhaal opmer kingen. De werkgroep van de Oude Sluis kraak te de Springweg-wonin gen in onze krant van vrijdag. De woningen zijn volgens de groep niet aangepast aan bet karakter van de Bran ders buurt. Vlaardingen Bij de diefstal, die m het weekeind van 3 juni werd gepleegd vanuit een vrachtwagen, is de totale waar de van de gestolen goederen bij de politie bekend Maar liefst 390 C00 sigaretten van het merk Winston werden ontvreemd met een waarde van tachtigduizend gulden De vrachtwagen werd opengebroken terwijl deze op hel parkeerterrein aan de Ma- rathonweg stond Dat zei de wethouder onlangs m een gesprek met onze krant Uit z,jn woorden is te concluderen, aat hij met meer zo nodig vindt het contract met bouwgigant Empeo af te kopen, of op een andere manier de aannemers reus dwars wil zitten Empeo is een dochteronderneming van Bredero Over de relatie, die Empeo met de gemeente Schie dam heeft een contract om het kaalgeslagen stadshart vol te bouwen heeft recentelijk raadslid Siem Rosmsn (CDA) schriftelijke vragen gesteld. Het college van burgemeester en wethouders heeft deze nog in* behandeling De verenigde aannemersbedrij ven van Schiedam, veertig m tal, vrezen dat Empeo groot schalige projecten zoals par keergarages wil neerzetten. Te genstanders van de bouwreus geven als voorbeeld Hoog-Cat harijne in Utrecht „Goed, dat vind ik zelf ook een afzichtelijk complex, als ik daar loop heb ik een heel duidelijk gevoelen van een kip m een legbatterij," aldus Zijdeveld „Maar wat iedereen vergeet is, dat datzelfde Bredero en dat zelfde Empeo op nog geen drie honderd meter van Hoog-Cat- harijne een complex woninkjes heeft neergezet om de handen bi] af te likken. En wat men waarschijnlijk met weet, is dat een project in Zoetermeer het derde experimentele project van zonnewomngen m Neder land door Bredero's bouwbe drijven gezet en onderzocht wordt, om maar eens een facet te noemen van wat mij erg aanspreekt En natuurlijk doet Bredero dat met mt filantropi sche overwegingen, maar het geeft aan dat dat bedrijf met alleen blokken beton neerzet", volgens de wethouder Schiedam De 42-jange verko per P.M.C. van kledingzaak Janse aan de Hoogstraat ls be stolen. Na een bezoek van twee ongeveer vijfentwintig jaar ou de mannen mist de verkoper een portemonnaie met negentig gulden, rijbewijs en kenteken bewijs. Een van de mannen is korte tijd later tn de stad aangehouden, nadat de Schiedamse verkoper hem was achtemagerend en een politieman had gewaar schuwd Bij fouillering bleek deze echter mets te hebben. De ander, die waarschijnlijk wél de portemonnaie uit de colbert van de verkoper heeu gelicht, is nog steeds spoorloos Schiedam „We zullen bij Gusto geen gedwongen ontslagen aanvaarden. Dat uitgangspunt van de vakbonden, voor mede werking aan de afslanking van de scheepsbouw staat nog pal overeind". Zo reageert Hil Peperkamp van de Industriebond NKV op de dreigende sluiting van de werf Gusto in Schiedam. Minder concreet het ach de woordvoerder voor de Indus triebouw NW, Frans van der Veer, uit Zo lang er nog geen plan is voor de grote scheeps bouw als geheel valt er weinig zinnigs te zeggen, zo meent hij Beide bonden zijn boos op zo wel IHC-Holland (het moeder bedrijf van de werf Gusto, als op Rijn-Schelde-Verolme, om dat ze inknmpmgsplannen be kendgemaakt hebben terwijl daarover nog vergaderd moet worden in de Beleidscommis sie Scheepsbouw De twee bedrijven moeten eerst met een gezamenlijk plan voor de grote scheepsbouw komen m de zg. „wengroep I" van de commissie „Dét plan zullen we als bonden gaan becommen taneren Voor de problemen van elke werf af zonderlijk hadden we de Be leidscommissie met hoeven op te richten", aldus de heer Van der Veer Schiedam Uit een hut van het schip Ore Jupiter is het afgelo pen weekeinde een bedrag van zesduizend dollar gestolen. Het geld behoorde aan de Gnekse zeeman, A. D. A. toe.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1