„Over tien jaar rijp voor sloop" Groenten weg Onzekerheid onder eigenaren/bewoners Kruimeldiefjes bekennen Werknemers willen Culturele raad vergadert sluiting voorkomen Bewoners stalen ramen woningen Meer arrestaties volgen: PPR-raadslid moet wachten Engelsman verborgen in struiken Over de kop geslagen auto verdwenen Studente valt: hersenschudding Schoolkinderen werpen blik in de keuken C.L. Bom met pensioen In Vettenoordsepolder a Inbreker aangehouden 14 JUNI 1977 VD/SC/WW 3 GUSTO VECHT Bij Gusto werd giste ren niet ge werkt maar des te meer gepraat, niet alleen buiten maar ook binnen de poort. Extra veel kratten bier zijn ingeslagen in het winkeltje op de hoek van de Maasdijk en de Eendrachtstraat, schuin tegenover de hoofdingang van scheepswerf Gnsto. In de hete zon staan, zo wel op als buiten de werf, de overalls losjes van het lichaam afban- genei, de werknemers te praten. ,Het gaat goed fout: de laatste jaren heeft het halve perso neel al zijn heil gezocht in ander werk, bij een andere baas. Zelfs directeurs vertrok- ken.-Nee, Gusto is niet meer te redden", zeggen enkele ar beiders die bij het winkeltje op de stoep zitten. „Straks kunnen wij zelfs geen bier meer kopen". Buiten de werf discussiëren veel werknemers. De meningen verschil len. Volgens de één is Gusto niet meer te redden, anderen geloven wel daarin als een ander beleid wordt gevoerd. Schiedam Vier scholieren hebben op het hoofdbureau vat» politie twintig: diefstallen bekend. De recherche verwacht deze week nog enkele vrienden van deze Schiedamse jongens te kunnen arresteren. Gisteren, tussen de middag. Ge spannen wordt gewacht ep resultaten van de vergaderin gen van vakbond en onderne mingsraad. Rond de tachtig werknemers hebben in de loop van de ochtend „het kantoor" bezet Gewerkt is er de hele dag niet, en druk werd gepraat over acties. Het beleggen van een bijeen komst van het hele personeel, pakweg duizend mankrach ten, leverde moeilijkheden op. „Laten wij het alstjeblieft een beetje goed voorbereiden, Het moet geen schreeuw- en hand- jeklapvergadering worden", probeerde een grijze vak bondsman'duidelijk temaken aan Paul Donker, woordvoer der van de Vijfkantgroep, een volgens zijn zeggen onafhan kelijke personeelsbeweging die de vakbonden te laks vindt. „Wij weten al zo lang, dat Gus to op deze manier naar de verdoemenis gaat, als het be leid zo blijft als nu. En niets is ondernomen om kritiek te leveren. Vrijdag kwam het rapport van McKinsey uit, er zit dan een weekend tussen, en je mag verwachten dat de vak bonders hebben gepraat, hebben overlegd. Maar va nochtend stonden zij niet eens met een pamfletje aan de poort", aldus Donker. Een extra nummer van Vijfkant kwam wel. uit Personeel van IHC-Gusto wordt daarin op geroepen zich gevechtsklaar te maken voor de eerste ron de. strijden voor het behoud van de werf. „Anders krijgen wij straks niets anders dan de ww, zelfs zonder een goede afvloeiingsregeling!" DOMME MASSA „Toen wij met ons allen in het kantoor waren, 2ei de baas: er is niks aan de hand. En dan zie je eigenlijk het verschil tussen jonge en oude werkne mers. Wij zijn vrijer opge voed, wij laten ons niet af bluffen als de baas zegt: wees maar gerust. Maar de ouderen geloven dat" buiten de werf, in de berm van de Maasdijk, praten arbeiders over de korte bezettingsactie van die ochtend. „Je wordt gewoon beschouwd als een domme massa. Toen wij daar in het kantoor ston den, behandelde de baas ons aLs kleine school jochies: gaan jullie nu de klas maar uit, ga maar weer lekker buiten spe len. Daar kwam het wel op neer. Je hebt gewoon niks te vertellen". De vakbonden en Vijfkant be nadrukken, dat eenheid onder het personeel een eerste ver eiste is indien te voeren acties enig succes willen heb ben. In het krantje van de oppositio nele actiegroep staat te lezen: „Een week of drie geleden nog beweerde de raad van bestuur, dat Gusto de eerst volgende order zou krijgen. Huichelachtig was dat, want toen reeds was bekend dat deze werf geen nieuwe orders meer zou krijgen. Met stalen smoelen hebben die heren ge logen, want vorig jaar oktober was al duidelijk dat Gusto Schiedam, Gusto Geleen en Gusto Staalbouw in het ver domhoekje zaten. Het rapport vap bureau McKinsey was al leen maar bedoeld om de slui ting een wetenschappelijk tin tje te geven". Enkele arbeiders, lurkend aan een flesje pils: „Verdrietig was de top van het bedrijf, toen het McKinsey-rapport bekend werd. Het is toch wat..". Schiedam Het college van burgemeester en wethouders is niet erin geslaagd op tijd antwoord te geven op schrif telijke vragen, die PRR-raad- slid Hans van der "Wilk heeft gesteld over Schïedam-Noord. De radicale oud-wethouder van onder meer communica tiezaken wil een verklaring, waarom inspraak over wo ningbouw en stadsuitbreiding "5 uitgebleven. Het college is ';«og bezig dat te onderzoeken en kan daardoor niet binnen de gestelde termijn afdoende mededelingen doen. Het nuch tere commentaar van Van der Wilk: „Kennelijk zit aan die problematiek weer eens meer vast, dan het college eigenlijk .denkt". Schiedam Van een aanhang wagen die aan de Vlaardin- g er dijk stond geparkeerd hebben onbekenden een paar kisten groenten en fruit ge stolen- De 30-jarige koopman W. de B. heeft hiervoor aan gifte gedaan bij de politic De waarde van de ontvreemde waar wordt door de Schie dammer geschat op 350 gul den. De 16-jange J. M. v. S, uit Gor zen mist 275 gulden. Het gelei van de Schiedammer werd uit een spijkerbroek gestolen die in zijn niet afgesloten kamer in de Nieuwe Maasstraat lag. Aan de Kreupelstraat werd de zeven jaar oude Fiat gestolen van de 72-jarige W. T. H. De bejaarde Schiedammer meent dat de wagen met het kente ken 22-22-MK nog een waarde heeft van 2000 gulden. Bij Mikx aan de Hoogstraat ver dwenen van een rek 20 spij kerbroeken. Een ongeveer 16- jarige jongen is daarmee aan de haal gegaan. De 45-jarige winkelier W. F. v. B. uit Ber- kenwoude gaf aan de politie als waarde een bedrag van 5Q0 gulden op. Na een inbraak bij Maagden berg aan de Mgr. Nolenslaan in Nieuwland wordt niets ver mist. De inbreker, die vermoe delijk met een valse sleutel is binnengekomen, heeft wel een lamp uil de etalage gehaald, maar die is in het magazijn defect teruggevonden. De 32-jarige taxichauffeur A. J. v.d. S. heeft ook bij de politie aangifte gedaan. Uit zijn wo ning aan de Rijnstraat in de Gorzen werd een portefeuille met 460 gulden weggenomen. De portefeuille zat in een jas die aan de kapstok hing. Waardeloze snuisterijen verdwe nen uit een auto die aan de Baan stond geparkeerd. Voor deze diefstal in de binnenstad werd de rechteraehterruit van de wagen, eigendom van de 51-jarige A. J. v. L. uit Schie dam, ingeslagen. Schiedam Met. hulp van een paar jongens heeft de politie dit weekeinde uit de bosjes achter de Lange Kerkstraat een Engelsman gehaald die rijn taxirit niet had betaald. De 23-jarige KM., die in Ne derland op vakantie is, mocht na verhoor en betaling weer vertrekken. Het bedrag dat de man aanvan kelijk niet had willen betalen bedroeg ƒ7,80. Hij werd *s nachts gevonden in struiken? achter de HEMA, waar hij zich had verstopt nadat hij uit de taxi was geglipt en een fiets tegen de bromfiets had gegooid van een van de jonge achtervolgers die de zijde van de gedupeerde taxichauffeur hadden gekozen. Schiedam De politie is er nog niet achter wie er dit week einde op rijksweg 20 met zijn auto over de kop is geslagen, Bewoners van de nabijgelegen Willem Pijperstraat in de wijk Groenoord belden daar zater dagnacht over naar het hoofd bureau van politie. Gemeld werd dat bij het Kethelplein een wagen, vermoedelijk een rode Volkswagen, op zijn kop lag. Bij het arriveren van de politie en de GG en GD was de wagen echter spoorloos verdwenen. Een dag eerder hadden agenten geholpen met het overeind zetten van een wagen in de Jan Steenstraat in West. De Mini van de 19-jarige secreta resse B. M. v. S. uit Schiedam was daar door nog onbekende oorzaak gekanteld. De auto had daarbij geringe schade opgelopen, Schiedam Na een val in Ke ihei is de 18-jarige C.M.W. in het Noletziekenhuis opgeno men. Vermoedelijk met een lichte hersenschudding. De studente uit Schiedam was aan de Zwaluwlaan plotseling onwel geworden en van haar bromfiets gevallen. Met de ambulance van de GG en GD is zij weggebracht. Hoek van Holland Eten wat je zelf wilt en dan bovendien nog zelf klaar maken in een portie, waarvan de grootte zelf mag bepalen. Dat is wel een grote wens van de meeste kinderen. Voor de zesde klassers van de Hoekse Hillschool werd die wens werkelijkheid. Dit gebeurde tijdens een bezoek aan restaurant het „Eethuysje" in Hoek van Holland. De eigena ren, de heer en mevrouw Dukers, hadden de hoog ste klassers uitgenodigd eens een kijkje te komen nemen. Tijdens een praatje van de heer Duker werd het de leerlingen al snel duide lijker, hoe het er achter de schermen allemaal aan toe gaat Om het he lemaal echt te maken, mocht de jeugd daarna zelf haar maaltijd bepa len en klaarmaken. Dat de smaken nogal ui teenliepen, dat zal duide lijk zijn. Zo waren er de liefhebbers van patat, kroket en niet te vergeten de onvervalste frikadel, maar er waren ook sch otje ren die het meer in de „haute cuisine" zochten. Wat te denken van een gamalencocktait, of een zalmslaatje? Met ,*,kennis van zaken" en niet te vergeten een goed gevulde maag keerden zij weer naar huis terug, waar moeder die avond zich vertwijfeld afvroeg, hoe het toch komt dat Jantje die keer weinig trek had,... De 15-jarige M. H. H. M. de B. en zijn een jaar jongere broer E. T. M. de B. zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. Broer E. A. M. de B., die 12 jaar is, en zijn 10-jarige vriend J. C. v.d. W. zijn alleen verhoord. De vier zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. In totaal hebben de jongens in de maanden april en mei voor zo'n 1200 gulden aan goederen gestolen. In de meeste geval len is bij de politie geen aan gifte gedaan. Supermarkt De Graaf aan de Burgemeester van Haaren- laan heeft twee maal last ge had van de diefjes. In beide gevallen werd er limonade ge stolen. Zo ook bij het bedrijf Ede aan het Nieuwlandplein, Bottelo aan de 's-Graveland- seweg en een bedrijf aan de Strickledeweg in Rotterdam, Twee maai werden uit tuin huisjes langs de spoorweg Schiedam-Delft spullen gesto len, zoals pils, hark, greep en spijkers. Uit een keetwagen aan de Van Heekstraat werd ook twee maal suiker en koffie ont vreemd. Fietsen en bromfiet sen werden gestolen van het station Nieuwland, van Ho- gendorpstraat, bad Groe noord, stadskwekerij Fokker straat en de Rotterdamse Stnckiedeweg. Verder werden een spuitbus olie uit een vrachtwagen aan de 's-Grave- landsewcg en sleutels uit een caravan aan de Regoutstraat weggenomen. ADVERT ENT! B fKUNSTHANDEL^ VAN MUNSTER SEDERT 1848 E i' SCHILDER- f STUKKEN C 9. ETSEN f l SCHOONMAKEN i o RESTAUREREN j f. INLIJSTEN EIGEN ATELIER t 1e Mlddellandstraal 91a Rotterdam Tel. 018-775627 C f- Geen filialen. Schiedam Gemeente-ambte naar C.L. Bom gaat 1 juli met pensioen. De beambte-telefo nist is 26 jaar bij de haven dienst werkzaam geweest. Hem wordt door de gemeente een afscheidsreceptie aange boden op vrijdag 17 juni van 16.30 tot 17.30 uur in de bene denzaal van het stadskantoor. Belangstellenden die van de heer Bom afscheid willen re- men zijn op deze receptie wel kom. Schiedam Over het model voor een culturele raad, en de kritiek daarop van het Zolder- thealerbe stuur, vergadert morgen de slichtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap- De openbare bijeenkomst be gint om echt uur 's avonds in gebouw Irene, Nieuwe Haven 155 in Schiedam. Dan wordt ook gesproken over de opvolging van het vrij plot seling opgestapte lid Vincent Broeke, vroeger voor D'66 ge meenteraadslid en tegenwoor dig voorzitter van de gemeen schappelijke schoolraad. Broeke heeft laten weten zijn Vaardmgen De eigenaren/bewoners van een aantal woningen in het zogenaamde nader-onderzoek-gebied in de Vettenoordsepolder verkeren in grote onzekerheid over de toekomst van hun bezit. Het nader onderzoek zal moeten uitwijzen of de woningen óf worden gerenoveerd óf wor den gesloopL Tijdens de vergadering van de projectgroep stadsvernieu wing Vettenoordsepolder werd dit probleem aangesne den. Vanuit de projectgroep is nu een brief verstuurd naar het college van burgemeester en wethouders, In deze brief worden B en W verzocht om het nader onderzoek voor de betrokken panden te laten verrichten door de afdeling bouw- en woningtoezicht van gemeentewerken. Alleen bouw- en woningtoezicht is namelijk gerechtigd om wo ningwetwoningen binnen te treden. „Om de onzekerheid van de ei genaren/bewoners - die naast slooppanden wonen of die in een alleenstaand pand wonen - weg te nemen", zo verzoekt de projectgroep, „moet een onderzoek worden ingesteld naar de toestand en de even tuele verbetering van het cas co en de fundering". Tevens zouden de mogelijkhe den van handhaving van het betreffende pand - indien de omringende bebouwing wordt gesloopt - moeten bekeken. nevenactiviteiten te moeten staken. De SG-vergadering valt samen met de derde avond van Poe try International, maar stich tingsdirecteur Ruud Piliard heeft geen klachten daarover binnengekregen. Volgens hem is het geen kwestie van afwe gen, of voor de stichtingsraad- sleden belangrijker is hoog staande culturele aangelegen heden te bezoeken dan zich aan het vergaderschema te houden. „Met die factoren kunnen wij ,geen rekening houden," aldus Piliard. „Je mag verwachten dat de leden van een culturele stichting zo veelzijdig rijn georiënteerd, dat je met iede re vergadering op dergelijke problemen 20U stuiten. Wij moeten onze bijeenkomsten echt wel met een strakke re gelmaat beleggen." Vlaardingen De politie heeft de 19-jarige Vlaardinger I.E.- P.W. aangehouden, die beken de een inbraak te hebben ge pleegd in een woning aan de Louise de Col ignylaan- Afgelopen donderdag ont vreemdde hij daar sieraden en filmapparatuur ter waarde van minstens drieduizend gul den. Verder bekende hij een inbraak, die hij eind van het vorige jaar had gepleegd in de kantine van een sportvereni ging en enige winkeldiefslal len. De Vlaardinger wordt vandaag voor de officier van justitie geleid. Vla ar dingen De zogenaamde stalen ramen woningen in de Vettenoordsepolder zullen over tien jaar rijp zijn voor de sloop. Dit verwachten de bewoners er zelf van. Het betreft de huizen aan de Diepenbrockstraat, Pa rallelweg, Beethovensingel, Mo- zartlaan, Richard Holistraat, Vaieriusstraat en Vettenoordse- straat. Als niet direct opdracht wordt gegeven de woningen op te knappen dan hoeft het niet meer, luidt de strekking van een schrijven aan het college van B en W, dat door 94 bewo ners is ondertekend. Met hun brief luiden de bewoners de noodklok voor het behoud van hun huizen. Terwijl wethouder Bas Goudriaan en ook de direc teur van het gemeentelijk wo ningbedrijf van meet af aan hebben toegegeven, dat het on derhoud van de huizen al jaren minimaal is, blijft de gemeente in gebreke. Het steeds uitge sproken excuus hiervoor luidt: „Er is geen geld." De bewoners stellen daar tegen over zich niet voor te kunnen stellen dat de gemeenten hen zo met een kluitje in het riet kan en mag sturen. „En zeker niet na jaar in jaar uit huur en huurverhoging te hebben be taald en dus aan onze verplich tingen te hebben voldaan." De bewoners constateren daarom bitter; „Wij kunnen dan ook niets anders concluderen, dat onze woningen binnen tien jaar gesloopt moeten worden als niet direct opdracht wordt ge geven de het achterstallige on derhoud weg te werken. Het schrijven bevat verder nog een copie van een brief uit 1962 waarin een reeks van klachten wordt opgesomd waar de ge meente na vijftien jaar nauwe lijks verbetering in heeft ge bracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3