Spieken voor 'n culturele raa tijd van echte folk is voorMjf 9 Beiaardier Arle Abbenes De Zeesterren toon bééld VRIJDAG 17 JUNI 1977 Vijf Jaar Fungus Laag zal «te $4» nog leven» VD/SC/WW 4 Beiaardier Arie Ab- benes verzorgt op woensdag 22 juni het concert op het instrument in de to ren van de Grote Kerk it* Maassluis, Ane Abbenes is in 1944 geboren. Hij studeerde beiaard bij Peter Bakker en Piet van de Broek. Het einddiploma van de beiaard school te Mechelen behaalde hij in 1968 met grote onder scheiding. Vele eer ste prijzen werden door hem gewonnen waaronder de im- provisatieprijs van het Holland Festival in 1976. Hij was docent beiaardspel en cam- panologie aan de In diana University in Bloomington in de Verenigde Staten. Momenteel is Arie werkzaam als stads- beiaardier van Til burg, Son, Eindho ven en Asten, lid van de Adviescom missie der Neder landse Klokkenspel Vereniging en mede werker aan het Na tionaal Beiaardmu seum in Asten. Het door Arie Abbe nes te verzorgen programma, dat om acht uur 's avonds begint ziet er als volgt uit: Preludium 6 M, v.d. Gheyn 1721-1785 Varations on Ameri ca C. Ives 1874- 1954 Ouverture Zampa L. Hérold 1791-1833 Sonata Didone ab- bandonata G. Tartini 1692-1770 Affettuoso Presto Allegro Scène de bal J. Hellmesberger Andante en Allegro H. J. de Croes 1705-1785 Wals no. 1 A. Du- rand 1830-1909 Preludium en Alle gro G. Pugnani 1731-1798 Samenstelling Chris van Bremen Telefoon 010-352066. Schiedam Passage Theater Dagelijks 14 en 20 uur: BATTLE OF MIDWAY (14) Zaterdag, zondag en woensdag 14 uur: EILAND AAN HET EIND VAN DE WERELD (alle leeftijden) Passage Bio Dagelijks 14,19 en 21.30 uur: MR. RICCO (14) Scoeiteit Q.T.? Vrijdag 17 juni 21.15 uur: THEMROCK Maassluis De Toverbal Vrijdag 17 juni LUCHTHAVEN IN ALARM Het oecumenisch jongens koor De Zeesterren sluit op zondag 19 juni het zangsei zoen af. De Zeesterren zin gen die dag om half elf 's morgens in de roomskath- olieke kerk van Hoek van Holland en worden daarbij' begeleid door orgel, The Empire Band en gitarist B. van Halem. Het is de afslui ting van negen maanden hard werken van een jon genskoor, dat in oktober van het vorige jaar bijna opnieuw begon. En dat ging niet allemaal zonder moeilijkheden,' maar de veertig zangers hielden het vol. In augustus gaan de Zees terren weer vol goede moed van start Zanglustige jon-1 gebeden kunnen zich bij de Zeesterren aanmelden. Fungus fn nieuwe bezetting, v,l.n.r.: Koos Pakvls, Arie van der Graaf, Rens van den Zalm, Louis t en Fred Piek. De Vlaardingse groep Fun gus bestaat vijf jaar. De groep, die nieuw leven in het gebruik van de Neder landse taal blies. Uit stoffi ge archieven dook Fungus originele nationale teksten op om ze in hun. composi ties te verwerken. En met succes. Van meet af aan gooide Fungus hoge ogen bij in de eerste plaats het folk-publiek. Maar ook daarbuiten: De single Kaa- p'ren varen liep als een trein. Dat het Fungus daarna niet minder is vergaan, bleek wel duidelijk tijdens het af gelopen „Rotterdam Folk '77" waar het pubhek Fun gus in de grote zaal van de Doelen met een applaus ontving, dat er niet om loog. Medio september zul len de exemplaren van een vierde langspeelplaat over de toonbanken kunnen gaan. „Een allegaartje," zegt Fred Piek over de plaat, „met traditioneel Schots en Engels materiaal en enkele eigen nummers, gebaseerd op traditionele deuntjes." De geschiedenis van Fungus wordt naar Fred Pieks mening door de nodige tegenslagen geken merkt „Zo ook weer bij de release van onze nieuwste single .Fidler John." De plaat kwam omstreeks 14 mei uit. Enkele dagen later draait Hilversum dne aan gepaste muziek wegens de gebeurtenissen rondom de bezette school en gekaapte trein. Wat de aandacht voor de plaat betreft, wij vielen dus net uit de boot want per week komen er zo'n dertig singles uit en „Fidler John" verdwijnt in de ver- geethoek". Toonde Fungus zich aan vankelijk als de „oppep per" van Nederlandstalige muriek, toch is de single in de Engelse taal. De erva ring van Fred Piek en zijn mannen is, dat het publiek toch graag wat in Engels wil horen. „Bovendien, en dat is belangrijker, toen we in de archieven gingen zoe ken naar een Nederlandse tekst, bleek er nauwelijks iets bij te zijn wat past bi] onze huidige sound," zo laat Piek weten. „Niet dat er helemaal niets te vinden is maar het geluid van Fun gus is de laatste tijd wat rustiger geworden. Veel Nederlandse teksten wor den daarentegen „te lief" gevonden." Het vertrek van S:do Mar tens is mede_ de oorzaak van het gewijzigde repertoi re van Fungus. „Het bete kende een hele ommekeer in de muziek. Gelukkig vonden we in de figuur van Rens van de Zalm een mul- ti-muzikant. De nieuwe gi tarist Arie van de Graaf deed Fungus nog ruigere Een lovenswaardig initiatief, maar met de nodige vraagtekens daarachter. Zdlang al praten de culturele baasjes van de stad (ofwel de stichtingsraadsleden van de Schiedamse Gemeenschap) over verbete ring, zelfvernieuwing of stroomlijning door middel van een culturele raad, dat woens dagavond een samenvatting is gepresen teerd. Die was hard nodig. „Fragmenten uit nota's en discussies inzake beleid en structuur in de periode 1972-1976" is de titel van het overzicht, en alles wordt daarin globaal op een rijtje gezet. Keung. Tegelijk mag men zich gerust afvragen: zijn de betrokkenen nou wijzer geworden van al dat vergaderen? Wat dat betreft was het een avond vo! verrassingen, behalve voor spotvogels. Want zij geloofden toch al niet dat Schiedam in de jaren zeventig nog op een culturele raad mag rekenen, en in die mening zijn zij gesterkt door het prioriteitenlijstje van bur gemeester en wethouders. Wie daarmee fan tasierijk omspringt, kan afleiden dat 1 ja nuari 1978 - de streefdatum waarop de culturele raad wordt ingesteld - voorlopig weer voor ear m jaar wordt uitgesteld. Zinvol disr- jsit» n, dat voorop gesteld, is hoog»'langrijk. Allicht wil ook de stich- door Kor Kegel tingsraad zich voorbereiden. Maar dat moet geen jaren duren, terwijl dan nog steeds wordt gepraat over wat democratie nou eigenlijk betekent en over hoeveel petten de verantwoordelijke wethouder op heeft Maar daarover straks. Wat is nou onlangs gebeurd? Het dagelijks bestuur van de Schiedamse Gemeenschap heeft m steden met een voorname cultuur - zoals Delft, Vlaardmgen en Dordrecht - een aantal nota's weggegrist. Modellen voor een culturele raad, om te. kijken welk voor Schiedam het leukst is. Noem het maar gewoon spiekbriefjes. De SG kijkt af, Nou weet een stichtingsraadslid als Cees van der Geer echter te vertellen, dat die modellen op veel punten zijn achterhaald. I Van der Geer heeft rijn huiswerk gemaakt „In Dordrecht bijvoorbeeld heeft men van uit de wijk weinig toegang tot de culturele raad. Het model garandeert daar wel een zekere participatie, maar dat houdt nog niet in dat ook het initiatief in de wijken wordt gestimuleerd", was voor hem een punt. Vanaf de publieke tribune wist PPR-secreta- resse Elly van Schijndel te vertellen, hoe dat komt Zij vreest dat de culturele raad „een klein kluppie" blijft zoals nu de SG ook kan worden gezien. „Iedereen kan wel adviezen geven aan de raad, maar ik ben toch bang voor een trapje: vanuit de verenigingen worden men sen voorgedragen om in een sectie van de raad te gaan zitten, vanuit die secties komen de raadsleden en vanuit die raadsleden komt het dagelijks bestuur. En op die laatste treden kunnen de verenigingen niet meer komen, en bestaat te weinig garantie dat hun adviezen nauwkeurig worden bekeken", vond rij. Een voorbeeld in de huidige praktijk is te geven: onder druk van SG-voorzitter Warner Meinen heeft de stichtingsraad in een vorige Herman Posthoorn vergadering besloten om op eigen houtje voor- en nadelen van een culturele raad af te wegen. De plaatselijke verenigingen mo gen luisteren. Dat bedoelde Cees van der Geer nou ook, toen hij het had over democratie. Al zei cultuurwethouder Herman Posthoorn daar van niks te begrijpen. Verontrustend vindt Van der Geer het aar tal petten, dat de wethouder kan opzetten volgens de onderhavige modellen voor een culturele raad. „In wezen verandert dat niks aan de huidige situatie", piekert hij. Zijn gedachtengang moet zo ongeveer de volgende zijn: de wethouder behoort een beleid uit te stippelen, maar zou niet za'n grote inbreng mogen hebben m diverse com missies omdat rijn macht dan te groot wordt. Van der Geer uil een strenge schei ding tussen een beleidsmaker en een beslis ser. Ongetwijfeld speelt voor hem een rol, hoe de toestand rond de museumcommissie is. Omdat Posthoorn vanwege zijn wethou- dersbestaan in die commissie zetelt, zou hij wei eens een politieke invloed kunnen uitoe fenen, wanneer bijvoorbeeld nieuwe com missieleden moeten worden benoemd. En op cultuur mag politiek niet zo'n sterke greep hebben, vindt Van der Geer in principe. Daar zou Posthoorn niet de pet van mu- seumcommissielid mogen opzetten. De wet houder vindt dat trouwens onzin. Een beleid uitmaken is rijn taak, zegt hij, en als het aankomt op een beslissing daarover is hij immers ook maar één van de vijfendertig raadsleden. Wat kan zo iemand dan te ver tellen hebben, nietwaar? Had de Schiedamse Gemeenschap dat niet in '72 kunnen bedenken? Vele avonden, maandenlang, zal de stichting nog uittrekken voor het besturen van die modellen uit Dordrecht en zo. Thuis op haar gemakje nog eens bekijken welke fouten zij heeft overgenomen, want dat krijgt je nou van spieken. Optimistisch blijven. Het gaat nu alleen nog maar om repetities, en de SG is allang blij dat onvoldoendes vandaag de dag niet meer met rode inkt in het rapport worden ge schreven. Maar straks wacht het examen. Op 1 januari aanstaande, zo staat het ge schreven. Volgens cynisch Schiedam zal de stichting stralen.- Dan komen er nog wel herexamens. Wij moeten wel bedenken dat wie zelfs op het examen nog zit te spieken en betrapt wordt - met het model voor een culturele raad tussen de knieën en de onderkant van de schoolbank geklemd - van school wordt gestuurd. muziek maken. De tijd van de echte folk is daarom voorbij. We hellen meer over naar de rock-folk. Sommigen mogen ons ver wijten te veel de commer ciële toer op te gaan en wijzen daarbij naar de uit gebrachte single. Maar wat wit je? Er moet toch brood op de plank komen. Van daar de single; de iangspe- ler „Van de kiel naar Vla- ring" bracht ons met het verwachte resultaat. Maar echt commercieel werken we met vaak. Veel meer treden we op in de grotere jongerencentra en in schouwburgen. Voor de kleine clubs rijn we weer te duur. Dat heeft allemaal wel tot gevolg dat we niet aan veel optredens toeko men. In de maand mei werkten we twintig concer ten af. Dat is veel maar het kon alleen wegens onze zo genaamde feestprijs ter ere van ons vijf-jarige bestaan. In de maand juli hebben we nog helemaal geen con cert geboekti We hadden op gunstige invloed van de nieuwe single gehoopt Fred Piek: „Men wil toch graag iets In het Engels horen.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4