SCHIED AMSCHE COURANT BAAD ZWICHT Snel opknapbeurt voor Dmn-ge Kritiek bélnvloedt voorkeurslijst niet Toch twee miljoem woof Afvalverwerkmg Eijmmomd Geen rekening gehouden met liestaaiide plannen Brouwer: snel renovatie beleid Babberspolder wacht j op grondonderzoek Regionale muziekschool in Maassluis 'ufo-avond bij gemeentewerken „KAN RAAD NU OPSTAPPEN"? „Huur verhoging 121 gulden, maar met meer kt Dinsdag 21 juni 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - _i02de jaargang no. 25856 4 PAGINA'S - Broersvest 3 - telefoon administratie 268G91 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Om kwart voor één vannacht heeft de ge meenteraad besloten, on der fel protest, twee mil joen gulden neer te tellen om het aanloopverlies van de Afvalverwerking Rijnmond NV te dekken. Dat is de helft van wat de Rijnmondraad in eerste instantie had geëist, maar op aandrang van gedepu teerde staten van Zuid- Holland besloot Rijnmond gistermiddag met twee miljoen genoegen te ne men. Schiedams wethouder voor fi nancien drs Reimer Scheeres hekelde dat advies aan Rijn mond. „Een politiek spel van de provincie." Meer begnp had Scheeres van gedeputeer de staten verwacht, zoals hij de raad maandag 18 april al liet weten. „Omdat Schiedam geen emmertje vuil brengt naar de AVR hoeven wij ook met bij te dragen in het ver lies," had PvdA-fractieleider dr Joop de Jong toen gezegd. Gisteravond sprak De Jong van een bittere pil, die aan de andere kant enigszins ver gold is omdat de Rijnmou- drand Schiedam nu een klei ner bedrag aanrekent. CDA- woordvoerder Wim Poels; „Elk bedrag tussen nul en vier miljoen is al te hoog." Communist Aad de Wolf: „Het is kiezen tossen twee kwaaie, maar hangen ga je." men". In die adviezen wordt bijvoorbeeld gewezen op de aandelen, die Schiedam ui de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) heeft. Alle partijen waren het met de socialist eens. WD-spreker ir Theo Bakkers: „Wij moeten inderdaad wel. Schiedam wordt door Rijnmond toch al als een buitenbeentje genen. Als wij nu nog weigeren, krij gen wij het helemaal zwaar." De Jong voegde daaraan toe: „Deze kwestie betekent wel, dat Rijnmond de relaties met ons op het spel zet Wij moe ten de verhoudingen streng doorlichten." Wethouder Scheeres deelde mee, dat in augustus de zaak opnieuw aan de orde komt. Dan is inmiddels de schrifte lijke reactie van Rijnmond binnengekomen, en zal de raad alle gevolgen bespreken. 'f'-P.'t ,'A Rijnmond houdt vast aan; woningbouw in; Broekpolder Daarmee doelde de CPN'er op wat De Jong eerder had aan gedragen: „Enerzijds is er eer meevaller, anderzijds een te genvaller, en allebei zijn zij twee miljoen groot. Onze frac tie ziet echter af van tn be roep gaan. De juridische ad viezen, die wij hebben inge wonnen, geven ons weinig hoop helemaal zonder kleer scheuren daarvan af te ko- Rijnmond hekelt structuur»! an Maassluis Maassluis krijgt per 1 september een stede lijke muziekschool, die te zijner tijd za! worden opge nomen in ecu regionale gemeenschappelijke regeling. Een voorstel van het college is in de maak en zal in de raadsvergadering van 28 juni worden behandeld. Het Maassluise college heeft dit besloten na bestudering van bet onlangs verschenen rapport dat is samengesteld door een intergemeentelijke werkgroep. Deze is beslist met de voorbereiding van de oprichting van een regiona le muziekschool in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. Als beheersvorm van de school wordt in het rapport voorgesteld te kiezen voor een gemeenschappelijke rege ling. Het zal ter kermis worden gebracht van de drie betrokken gemeenteraden met het verzoek met de voor gestelde regeling in te stemmen. De werkgroep werkt er op aan dat met ingang van 1 augustus 1978 met de regionale muziekschool kan worden begonnen. De per 1 september te stichten stedelijke muziekschool Maas sluis zal worden opgenomen in de gemeenschappelijke regeling. Vlaardingen Het dage lijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft ernsti ge kritiek op de on langs verschenen en morgen door de ge meenteraad te behan delen „Nota modellen voorontwerp-structuur plan Vlaar dingen". In een op poten gestelde brief geeft het enkele aanbevelingen aan met betrekking tot het ont wikkelen van nog eens één of meer stedelijke structuurmodellen, waarbij het volbouwen Schiedam Onmiddellijk na de herinrichting van Grote Markt en Lange Kerkstraat neemt ge meentewerken het gebied rond de Dam en de Oude Sluis onder handen. Een groot aantal uitnodigin gen is bij het stadskan toor de deur uitgegaan voor een informatieavond daarover, die woensdag om acht uur begint ia de aula van de dienst ge meentewerken, de Korte Haven 27, Voor de direct betrokkenen is vorig jaar inspraak mogelijk geweest. Kritiek op de nieuwe verkeersregeling kwam toen van Jan Schaper, huurder van het Zakkendragershuisje. De tekeningen, die de herin richtingsplannen verduidelij ken, zijn nu ook klaar: woens dag komen ondermeer bewo ners, winkeliers, bewonersver eniging Schiedam-Centrum, stichting binnenstad en werk groep Oude Sluis. het belangrijkste doe! van de plannen is het beperken van doorgaand verkeer in het stadshart. Daartoe hebben al de Lange Kerkstraat en de Grote Markt rond het oude stadhuis een opknapbeurt on dergaan. Aan dit verkeersluw maken wordt momenteel de laatste hand gelegd. Aantrek kelijker voor langzaam ver keer moet straks ook liet ge bied worden, dat is begrensd door Korte Haven, Vlaardin- gerstraat. Dam, Sb Fieter- steeg. Achter de Teerstoof, van de Broekpolder en een railverbinding tus sen Holy (Broekpolder) en het centrum van Rotterdam centraal staan. Het prikt het dagelijks bestuur van Rijnmond zeer dat in het voorontwerp-structuurplan op geen enkele wijze gewag is gemaakt van het streekplan Rijnmond. „Geen van de ge presenteerde alternatieve mo dellen", zo vindt Rijnmond, „gaat uit van de bebouwing van de Broekpolder. En dat is toch een zeer essentieel gege ven in het streekplan Rijn mond voor de gemeente Vlaardingen". Het dagelijks bestuur van Rijn mond houdt zo vast aan het plan om in de Broekpolder woningen te bouwen, dat het als het ware weigert een oor deel uit te spreken over de gepresenteerde modellen. Het dagelijks bestuur doet dit op grond van het feit dat het bebouwen van de Broekpol der consequenties heeft voor de ruimtelijke structuur van de rest van de gemeente. Zo zou het vraagstuk van de uit breiding van het stadscen trum in een ander licht ko men te staan. Bij woningbouw in de Broekpol der is m het centrum van Vlaardingen meer ruimte ver- Wethouaer Bas Goudriaan: „Waarom nu pas gerea geerd?" eist voor stedelijke voorzie ningen. De mogelijkheden om volgens het structuurplan wo- nmgbouwplannen te realise ren moeten nog worden on derzocht. Volgens Rijnmond betekent dit dat wellicht het beoogde aantal van 2000 wo ningen extra met geheel kan worden bereikt Voorts maakt het Rijnmondbe- stuur het Vlaardingse college er op attent dat een x-aantal woningen meer per 1 januari 1986 met betekent dat het aantal inwoners van Vlaardin gen navenant zal toenemen. Door een daling van het aan tal geboorten zal de door het technisch team beoogde wo- mngbezettmg van 2,6 ni^t worden gehaald, hetgeen weei van invloed zal zijn op hel voorzieningenpakket Ten slotte verbaast bet het da gelijks bestuur van Rijnmond dat de rechtstreekse railver binding van Holy en de Broekpolder naar het cen trum van Rotterdam niet in de beschouwingen wordt be trokken vanwege de „bijzon- De Oude Sluis, één van knappen gebied. Schie, Brede Marktsleeg, Hoogstraat en Korte Dam. De maatregelen moeten de uitlo- perfunctie van de Dam en Korte Dam versterken. Scha per was daartegen, omdat hij m dat geval „het leven" in dit drukke stadsdeel ziet „wegeb ben, doodbloeien, afsterven de straatjes in het op te en verminderen". De gemeen telijke plannen, waarin tij dens de eerste inspraakmoge lijkheid de meeste betrokke nen in principe goedkeuring gaven, beogen voorts een ver sterking van historische ele menten in dit oudste deel van Schiedam. der onduidelijke situatie die in deze zou bestaan". Hoewel ook Rijnmond erkent dat over deze railverbinding nog geen overeenstemming be staat met de betrokken over heden, gaat het er van uit dat deze op het streekplan Rijn mond aangegeven verbinding dient te worden gerealiseerd. Naar het inzicht van Rijn mond is een verbetering van het openbaar vervoer in deze regio een essentieel element voor een kwalitatief goed leefmilieu. „Juist nu er nog geen algehele overeenstemming bestaat over de uitvoering van deze verbinding, is een structuur plan de plaats om de stede- bouwkundige consequenties van de diverse vananten te onderzoeken", aldus de brief aan het college van B en W. Rijnmond besluit met: „In dit kader zou u tevens de door u voorgestane aftakking van de ze railverbinding m de rich ting van het centrum van Vlaardingen op zijn mogelijk heden kunnen nagaan" In een eerste commentaar op de kritiek van het Hijnmondbe- stuur zegt wethouder Bas Goudrtaan van stadsontwik keling enigszins verwonderd te zijn over het late tijdstip van reageren „Het plan is ufgelcid van de doelstellingen- nota, die ook bij Rijnmond bekend is", zo stelt hij „Waar om dan pas nu voor de draad gekomen met dergelijke kri tiek'" En enigszins geïrriteerd vervolgt hij met „Ik begrijp eigenlijk ruet goed wat zij daar willen Het dagelijks be stuur weet toch ook wel. dat het hier gaat om een vooront werp Er is toch nog mets definitiefs? Als de raad sLraks aan ons zijn fiat geeft, dan gaan we vanuit het vooront werp verder werken Allicht komen wij dan ook bij Rijn mond terecht om verder te praten Het Rijnmondbes tuur vestigt er in zijn brief de aandacht op dat het hier ging omeen eerste reactie en kondigt aan m een later stadium hier op terug te komen Schiedam Tevreden is de ge meenteraad wel met het eer ste renovatieproject dat de ge- meente als grootste huiseige naar m Schiedam onder han den gaat nemen, de Slachl- huisbuurt (Klem Babberspol- der), maar gisteravond heeft PvdA-raadslid Gé Brouwer duidelijk gemaakt dat heel snel een beleid op tafel moet komen ten aanzien van derge lijke vernieuwingen. Hij meende verder dat de in spraak in de Slachthuisbuurt toch nog met optimaal is ge weest, maar dat de gemeente daarmee nog ervaring moet opdoen als huisbaas. Ook maakte Brouwer zich zorgen over de geldelijke kant: hij benadrukte de noodzaak van een kostendekkende exploita tie waarbij de bewoners met een poot wordt uitgedraaid, en waarbij de gemeente ook met het risico hoeft te lopen dat het rijk plotseling niet met voldoende subsidie over de j brug komt. In andere bewoor- dingen gmgen ook CDA-spre- I ker Piet Poot en CPN'er Aad i de Wolf daarop m. Vlaardingen Inspecteur De Rooij van de Provinciale Di rectie voor Volkshuisvesting (PDV) zal geen positief advies uitbrengen over de renovatie van de 146 William Pontwo- rnngen als de bewoners een huurverhoging wordt doorbe rekend van méér dan 121 gul den. Dit kan betekenen dat de Wil liam Pontbewoners ook inder daad niet meer dan genoemd bedrag extra moeten betalen. Zeker is dit echter niet. want het advies van De Rooij hoeft met beschouwd te worden als steekhoudend. Voor de renovatie van de wo ningen m de Indische Buurt is een begroting opgemaakt. Aan de hand hiervan is aan de bewoners bekend gemaakt dat zij na de renovatie moeten rekenen op een huurverho ging van 121 gulden. Dit be drag is berekend door tweeën half procent te nemen van de totale opknapkosten per wo ning. Aangezien het gehele project langer dan een jaar zal duren, is het moeilijk te zeggen of zich nog een of andere finan ciële tegenvaller zal voordoen Bijvoorbeeld: een scheur tn een buitenmuur of loodwerk, dat gerepareerd moet worden. Deze onvoorziene, incidentele gevallen zouden tot gevolg kunnen hebben dat de reno- vatiekosten stijgen. En hierdoor zou de huurverho ging boven de 121 gulden kun nen komen te liggen PDV-mspecteur De Rooij vindt echter dat dit te allen tijde voorkomen moet worden. Schiedam Ondanks harde kritiek is de prioriteitenlijst van burgemeester en wethouders gisteravond ongeschonden door de gemeenteraadsvergadering heengekomen. Slechts de vijf WD'ers onthielden zich van stemming. Fractie leider Gerard Verhuisdonk noemde het boekwerk een onduidelijk ding, waarop de raad zich niet heeft kunnen voorbe reiden en waarover de commissies niets te zeggen hebben gehad. In de voorkeursbjst staat schematisch, in wélke volgorde het college momenteel denkt een aantal geldverslindende zaken uit te voeren tot 1981. De lijst moet daarom elk jaar wor den bijgeschaafd en vastgesteld, maakte wet houder voor financiën en economie drs. Rei- nier Scheeres duidelijk nadat een aantal poli tieke woordvoerders zich het hoofd had ge broken over „waar dat vaststellen eigenlijk op neerkomt". „Betekent goedkeuring dan dat alles voor de komende jaren vaststaat en de raadsleden dus voorlopig wel kunnen opstappen?" infor meerde PvdA-fractievoorsftter dr. Joop de Jong. Zijn WD-colIeg» Verhulsdonk ver tolkte die gedachte als „een amputatie van de politieke dadendrang van het volgende gemeen tebes toer' „Laten wij het ruet voor vier jaar vaststellen, maar voor twee jaar, en de rest voor kennis geving aannemen", vond Wim Poels namens het CDA, welke partij gisteravond zwaar gehandicapt was door afwezigheid van frac- ueieidster Rietje Taverne en haar plaatsver vanger Siem Rosman. Hans van der Wilk (PPR) noemde de lijst ingewikkeld en drong aan op een duidelijke uiteenzetting van het waarom van alle prio riteiten en hun volgorde. Hij koppelde dat aan de noodzaak van een beter gemeentelijk voorlichtingsapparaat. Verhulsdonk steunde hem daarin. De Jong had eerder al op bet punt van de voorlichting gewezen. Wethouder Scheeres legde eerst uit, dat de raad de hjst elk jaar mag aanpassen aan nieuwe inzichten en dat Poels dus royaal over die tijd heen zat te plannen. Voorts legde hij Verhulsdonk uit dat de commissies inspraak hebben gehad na verschijning van de voor keurslijst van vong jaar en dat de opmerkin gen van toen m het huidige schema zijn verwerkt Het overzicht, waarom Van der Wilk vroeg, leek de wethouder moeilijk te verwezenlijken. Volgens De Jong ontbrak het Verhulsdonk aan goede argumenten om met voor of tegen de lijst te stemmen: „Kiezersbedrog. Nu de WD ook in Schiedam een seneuze partij begint te worden, moet die partij duidelijker zijn". Vlaardingen De renovatie van de 410 semi-permanente wonin- gen in de Rabberspolder is geheel afhankelijk van het nog te verrichten grondonderzoek. Op de eerstkomende project- groepsvergadering donder dagmiddag 30 juni om twee uur zal de heer Heijboer, gronddeskundige van ge meentewerken, met een voor stel komen over wat er nu precies moet worden onder zocht Jacques Thjjssen, pro- jectgroepslid en buurt werker m wijkcentrum 't Nieuwelant, vertelt „Ik kan met zeggen dat het hele proces soepel ver loopt. Ernd 1975 zijn we be gonnen, maar na een half jaar is de zaak enigszins in het slop geraakt". Over het te ver richten grondonderzoek zegt Thijsen: „Het resultaat van dat onderzoek is uiterst be langrijk Hot is namelijk nog steeds de vraag of renoveren een financieel haalbare kaart is. Kijk, elk huis kun je opknappen, maar de kosten moeten met te hoog worden". De Provinciale Directie voor Volkshuisvesting zal geen toe stemming geven voor een re novatie als die per woning meer gaat kosten dan zo'n 65.000 gulden. Jacques Thijsen „Als alles mee zit, dan wordt in septembe r/oktober een begin gemaakt met het grondonderzoek. Ho pelijk is rond de jaarwisseling dit karwei geklaard. Pas dan kunnen we weer verder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1