snel mogelijk beslissing over Foppenpolder Bewijs teruggang middenstand bij autovrij centnu Meer PvdA/erg in mngenmcoi PvdA wil strenge controle m Winkelier knuppelt dief neer Wapeudieveii lang de cel in Tien maanden cel Overeenstemming over ontheffingenbeleid Provinciale recreatieraad Geldboete voor agent nsgie ,Hij is weer weg Politie grijpt seven dieven mii Hans Versluijs (PvdA): 99 V) p OP KRUISVERENIGING SCHIEDAMSCHE COURANT ffeensdag 22 juni 1977. ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102dt jaargang no. 25H57 -1 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendicnst H4144 SCHIEDAM EN KETHEL eredam Met een honkbal- knuppel heeft een winkelier gistermiddag op de negen tienjarige Surinamer E. P. losgeslagen Dat gebeurde om vijf voor half één op de druk ke Hoogstraat in Schiedam, vlakbij de afrol naar de Lan ge Achterweg. De winkelier, v p. B. (45), had gezien dat de jongen een boek uit een boe- kenhandeï had gepikt en ren de hem achterna. Twee politieagenten hebben de jongen ontzet Hij bekende de diefstal. De winkelier is we gens mishandeling gearres teerd, maar blijft ontkennen dat hü heeft geslagen. Veel voorbijgangers hebben de harde meppen echter staan te tellen, terwijl ook beide poli tiemannen. de klappen moeten hebben gezien. Omstanders spraken er schande van, dat de agenten de Suri namer nogal ruw behandel den - terwijl zijn schuld toen nog niet vast stond - terwijl de uitzinnige winkelier ge woon mocht meelopen naar het bureau. De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren la ten merken erg zwaar te til len aan de poging van vier mannen om een partij wa pens en munitie weg te sle pen uit bet mobilisatiecom plex in Maasland. Helmut ut van H. (35) en Piet van D (34) werden overeenkomstig de eis van de officier van justi tie tot respectievelijk twee en drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Bij Jan H. (30) deed de recht- bank zelfs nog een jaar bij de geëiste drie jaar celstraf. Al leen Cox van den H. (22) kwam gunstiger weg. Hij zal anderhalf jaar in de gevange nis moeten doorbrengen. De officier van justitie had een half jaar méér voor hem in petto gehad. De vier wapendieven hadden in de nacht van 5 op 6 mei hun slag willen slaan. Net toen ze met een volgeladen bestelbus je wilden wegrijden kwam de marechaussee langs. Na enke le waarschuwingsschoten was de arrestatie snel een feit. Botterdam Overeenkomstig de eis van de officier van justitie is de 2S-jarïge Vlaar dinger Rein K. gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. De man had twaalf inbraken op zijn gewe ten. Geen geldnood, maar de zucht naar avontuur had de Vlaardinger op het inbreker spad gezet Vervoersbonden trekken opgenomen met de wacht commandant van de Vlaardingse politie. De permanente ontheffingen moeten bij B en W worden aangevraagd. Vlaardingen Tussen de gemeente Vlaardingen en de organisaties van het beroepsgoederenvervoer KNVTÖ, NOB-Wegtransport, de PCB en het KVB is overeen stemming bereikt over het nachtelijk rijverbod voor vrachtverkeer in de Vlaardingse binnenstad. Knelpunt bij de vertegenwoordigers van de genoemde organisaties was het ontbreken van een acceptabele grondslag voor het ontheffingenbeleid. Deze grondslag nu is alsnog vastgelegd. Het ontheffingenbeleid werd bij de invoering van het hachtelïjk rijverbod gezien als een rechtsonzekerheid voor het noodzakelijke be stemmingsverkeer tussen 23.00 uur en de volgende ochtend 07.00 uur. In goed overleg zijn deze uitgangs punten alsnog zwart op wit gesteld. Door het bereikte akkoord" bhjft in beginsel de nach trust van de bewoners uit gangspunt van het beleid. Tevens blijft echter de binnenstad voer bepaalde categorieën vervoerders s nachts direct bereik baar. De gemeente Vlaar dingen heeft toegezegd dat het ontheffingenbeleid niet zal worden gewijzigd zonder voorafgaand over leg met de betrokken or- ganisaties. De bereikte resultaten zijn voor de organisaties aan leiding het bij de Kroon aanhangig gemaakte be roep tegen het nachtelijk rijverbod in Vlaardingen jj1 te trekken, Voor inci dentele ontheffingen op zeer korte termijn kan te lefonisch contact worden en Haag De prov natuurbescherming vindt dat de Foppenpolder in Maasland zo spoedig mogelijk voor recreatie be stemd moet worden en onder water gezet. De vergadering besloot ge deputeerde staten te vra- ;en er naar te streven, dat plannen hiervoor met zo min mogelijk vertra ging worden uitgevoerd en deze wens moet ook ter kennis worden gebracht van de te vormen recon- structiecammissie Midden- Delfland. Niet alleen de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten maar ook de ANWB' en het Hoogheemraadschap van Delfland vinden het drin- Rotterdam De 22-jarige Schiedamse agent Tonny H. is door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot een geldboete van 250 gulden. De officier van justitie had naast deze boete ook nog twee we ken gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist. De rechtbank vond, dat de poli tieman zijn boekje te buiten was gegaan. In een periode van enkele weken deelde H. rake klappen uit aan een ar restant en aan een chauffeur, die een verkeersovertreding had gemaakt. De agent heeft altijd volgehouden, dat hij zich bedreigd voelde en uit zelfverdediging handelde. Col lega's ontkenden dat. gend nadig dat de Foppenpol der snel ter beschikking komt als uitbreiding van het huidi ge watersportgebied de Vhet- landen, Met ruim 26 boten per ha is dat gebied het drukst bevaren van heel Nederland; met 3 a 9 boten per ha zou het al vol genoemd kunnen worden. Het is, aldus de ANWB, zodoende langzamer hand een karikatuur van een recreatiegebied geworden, waar de motorboten in file varen en de zeilboten op com mando tegelijk overstag moe ten gaan om aanvaringen te voorkomen. Het gevolg van deze overbevolking is o.m. een ernstige aantasting van het aangrenzende natuurgebied de Vlietlanden, Uitbreiding van het beschikbaar waterop pervlak met de onder water gezette Foppenpolder kan de druk op het natuurgebied ver minderen, indien er tevens maatregelen worden genomen om te voorkomen, dat er nog meer boten naar dit gebied komen. Er zouden ook jacht havens gemaakt moeten wor den voor de schepen, die nu verspreid m het hele gebied liggen. Verder zijn aanlegmo gelijkheden nodig en beper kingen aan motorvermogen en geluidsniveau van de moto ren, aldus de conclusies van de raad. Het hoogheemraadschap van Delfland wil graag snel een definitieve beslissing over de vraag of de Foppenpolder al dan niet onder water wordt gezet. Zou dat niet gebeuren, dan moeten niet alleen de kaden verbeterd worden, wat minstens 500.000 gaat kos ten, maar dan zal er ook een nieuw gemaal dienen te ko men, waarmee een zelfde be drag gemoeid is. Als de polder droog blijft is het ruet verantwoord met die maatregelen nog lang te wachten; het zou echter onzin nig zijn 20 veel geld uit te geven als kort daarna tot inundatie mocht worden be sloten. De provinciale plannen om van de Foppenpolder watersport- gebied te maken, zijn ver traagd doordat de gemeente Maasland tegen dit voorne men in beroep ging bij de Kroon. Inmiddels is de polder onderdeel geworden van het gebied, waarop de Recon structiewet Midden-Delfland van toepassing is. Die wet is wel aangenomen, maar nog niet van kracht. Het wachten is op het instellen van de z g. reconstructiecommissie, die dan een reconstructieplan moet maken, waanr ook de recreatieve bestemming van de Foppenpolder kan worden opgenomen Pas na al die for mele zaken kunnen er spij kers met koppen geslagen worden en vandaar dat de recreatieraad GS heeft ge vraagd al het mogelijke te doen voor bespoediging. De staatssecretaris van CRM heeft al laten weten de inun datie van de Foppenpolder wenselijk te vinden; ook is er al rijkssubsidie toegezegd voor aankoop van de grond. Schiedam De museum commissie krijgt inderdaad een duidelijk socialistische inslag, na alle heibel die er het laatste jaar is geweest rond deze adviescommissie voor Schiedams stedelijk museum. „Wij willén soep, wij wil len soep...", schreeuw den de kinderen van de protestants-christelijke Dr. H. Bavinckscbool in Vlaardingen gister middag uit alle macht En om bun woorden kracht bij te zetten sloegen de scholieren daarbij luidruchtig met hun lepels op de lange, bouten talels en stamp ten zij met hun schoe nen of Zweedse muilen op de vloer. Eet school plein trilde er bij wijze van spreken van. Zo gaat dat na een jaar van hard werken. Dan wil je a Is scholier wel eens wat anders dan in dat saaie lokaal zitten te zweten achter inge wikkelde sommen en moeilijke dictees. De vaders en moeders, de oudercommissie en na tuurlijk ook het onder wijzend personeel wa ren het daar roerend mee eens. Daarom werd besloten om de (bijna) laatste schooldag op een al te ma tieve manier door te brengen. Nu eens geen lezen, taal en rekenen, maar ver kleedpartijen, door de stad wandelen, lekker je tong naar verbaasde grote mensen uitsteken, straat tekenen en tussen de middag een geza menlijke maaltijd. Na al die activiteiten is bet best te begrijpen dat je hongerig bent. Bij terugkomst op bet (droge) seboolpelin stonden de lange tafels en schragen gedekt en wel idaar, evenals de dampende tomaten soep. En dat noodt nu eenmaal uit om uit alle macht te schreeuwen; „Wïj willen soep,...". In augustus komt uitbreiding er van aan de orde m de ge meenteraad, zoals burgemees ter en wethouders al eens hebben geantwoord op vragen Vlaardingen PvdA-fractievoorzitter Hans Versluijs vindt dat de met-progressieve fracties uit de Vlaardingse gemeenteraad alle voor- en nadelen van parkeergarages/voorzieningen in het cen trum terdege moeten afwegen. Zoals bekend zijn èn WD èn CDA van mening dat het ont breken van voldoende par keergelegenheid een nekslag zal gaan betekenen voor de middenstand m de binnen stad. Mevrouw mr. M. Bellingwout (CDA) hierover: „Zonder par keerplaatsen verliest het cen trum zijn kracht Op die ma nier gaat de binnenstad naar de barbies" De PvdA - en ook de PPR - houdt er echter een andere mening op na. Hans Versluijs vertelt- „Vong jaar is ook al een uitgebreide discussie ge voerd over dit onderwerp. Het is alleen zo jammer dat nie mand kan bewijzen dat het autovrij maken van de binnen stad de positie van de mid denstand zal aantasten". Ver sluijs noemt als tegenoverge steld voorbeeld het gedeelte van dc Hoogstraat tussen Af rol en Korte Hoogstraat. Zijn mening: -;,Door het afsluiten van dat stukje Hoogstraat is de middenstand er alleen maar op vooruit gegaan". Voor Versluijs is het helemaal geen punt dat je - hoogstens - drie minuten moet lopen van de parkeerplaats naar het centrum. CDA en WD parke ren hun wagen bever naast Vroom en Dreesmann, indien mogelijk „Op zo'n manier be derf je echter de woonfunctie van een wijk", zegt Hans Ver sluijs, „en dat moet voorko men worden". Mevrouw Bellingwout stelt hier tegenover dat de winkeliers in het centrum niks meer te doen zullen hebben. Zij ver telt: winkelende mensen zijn enorm lui. Men gaat in het „groot" boodschappen doen. Sjouwen doen ze niet Ze gaan bever naar Rijswijk, Delft, Hoogvliet enzovoorts". Mevrouw Bellingwout doet dit zelf met: „Ik leef bewust. Het gros van de mensen met". van CDA-raadslid Piet Poot die zich daarmee tevreden stelde. Wat wel wordt ge noemd „de linkse coup m de museumcommissie", was al heel lang te voorspellen. Als leden worden voorgedragen Henk Campman, Goos Ver- weij en Ton de Vos, respectie velijk plaatsvervangers zullen zijn Arnta Dirkzwager, drs. Herman Coenen en Cees van der Geer. Van hen hebben Verweij, De Vos en Van der Geer een duidelijke band met de PvdA- Sinds februari is over de voor dracht bijzonder geheimzin nig gedaan. Cultuurwethou der Herman Posthoorn was bang voor mot met de opposi tie. In die maand werd de benoeming, van een opvolger van August Poll in de com missie, afgevoerd van de raads agenda omdat de PvdA het met eens was met de voor dracht van toen: Campman, met als reserve Dirkzwager. De eerste heeft een KVP-ach- tergrond, „mooie Anita" is voormalig raadslid van de WD. Toen Poot over die gang van zaken verontwaardigd rea geerde, bet wethouder Post hoorn weten de commissie te willen uitbreiden Schiedam De auto vao familie De G. in de Fa- bristraat is weer gesto len, voor de tweede maal binnen een week. Ook nu is echter het voertuig te ruggevonden. met de dief deze keer erin. Middenin de nacht - om vier uur - kwam deze week op het hoofdbureau van politie een telefoon tje binnen: mevrouw De G. Hij is weer weg, zei zij. Op hetzelfde ogenblik maanden agenten op de Nieuwe DamJaan een au tomobilist tot stoppen, oradat de lichten van de wagen niet brandden. De bestuurder had veel alco hol achter de kiezen. Ook had hij een hele lading autosleutels op zak. En verder was hij in het be zit van wurgstokjes en een wurgtouw. Hij zit nu in de cel. Het gaat om de achttienjarige Schiedam mer J. van de H. Vorige week vond de poli tie de auto terug op het Rubensplein. Er zat toen een deuk in; een boom was ermee omvergere den. De dief had niet op de agenten staan wach ten. Hij had ook een fiets gestolen, die hij liever inruilde tegen de auto en voor het huis van mijn heer De G. had geplaatst. Of het toen ora dezelfde dief ging, weet de politie nog niet. Schiedam Met het oprollen van twee kleine bendes heeft de politie een groot aantal inbraken en diefstallen opge lost. Het gaat om respectieve lijk drie jongens die het voor al in de buurt van station Nieuwland hadden gemunt op bromfietsen, helmen, een fiets en allerlei onderdelen van bromfietsen, en een vier tal mannen die vooral In Rot terdam-Zuid toesloegen. De eerste aanhouding vond plaats op 9 maart al, toen de veertienjarige Vlaardinger R B- werd betrapt Tot 12 mei duurde het voor de politie ook aanwijzingen had om diens twaalfjarige vriendje R van V uit Schiedam in de kraag te grijpen Uit hun bekente nissen bleek, dat ook de der tienjarige Schiedammer A. N. B bij de diefstallen betrokken v/as geweest Deze jongen werd jongstleden zaterdag pas aangehouden. Met hun drieen hebben de jongens de afgelopen maanden voor ruim tweeduizend gulden buitge maakt aan brommers, en voorts onder meer onderdelen van rijwielen Proces-verbaai is opgemaakt In de loop van vorige week zijn drie Rotterdammers en een Schiedammer, allen rond de dertig jaar, gearresteerd. Zij werden onder andere ver dacht van inbraken in Rotter dam-Zuid, m een lampenzaak m de Mgr. Nolenslaan en in een juwelierszaak m Rotter dam-West. Voor vele duizen den guldens hebben zij bijeen gestolen Inmiddels heeft de politie hun een bekentenis af gedwongen Het kwartet zou ook nog personenauto's heb ben gestolen Dat wordt nog uitgezocht Schiedam De PvdA, die op de Kruisvereniging Schiedam een grotere controle wil hebben dan de oppositie toelaatbaar acht, heeft maandagavond bakzeil moeten halen omdat ook verant woordelijk wethouder Eéf Coilé (CPN) een zware druk op dxe vereniging onwenselijk vindt Een motie van PvdA-raadshd Ruurd van der Veer, waarin van de Kruisvereniging wordt verlangd elk jaar de beleids plannen voor drie jaar uiteen te zetten, werd sterk afgera den 'door de wethouder en door CDA-raadslid Els HeU- wxg die de socialisten veel te wantrouwend noemde. De op positie vindt dat de gemeente a! voldoende greep heeft op de vereniging. Dat is voor Collé eveneens een reden de club te subsidiëren. Een ordevoorstel van burge meester drs. Arie Lems maak te. dat de PvdA-motie met zou worden weggestemd. Hij stel de voor akkoord te gaan met de subsidieregeling die de ge meenteraad ter behandeling kreeg, behalve wat betreft het puntje over de controle. De burgemeester stelde voor deze kwestie nog eens uit te praten met de kruisvereniging zelf. Het bewuste punt knjgt de raad m autustus (de zomerva kantie zit ertussen) dan op nieuw te bespreken Wethouder Colle

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1