BEWAKING BIJ VEER m- -■ Zuiniger omspringen met straatverlichting Binnenstad vrij van auto's i VERWONDERING OVER RENOVATIE HfienerwafdM Mm Feest voor de kleuters „Geen kerncentrale op de Maasvlakte" EVmWEEKi Wilma gepolst voor Lamoen, College aclifcer PvdA/PPR-amendemenf ,CDA moet Rmpeo laten wegsturen' EIGENRAAM Na anoniem telefoontje Energiebesparing van 40 procent? Buick, Chevrolet, Oldsmobiie, Pontine, Cadillac. Bij ons in de showhal te Barendrecht (Velofabriek). Pietersen&Ca Rotterdambv Brief aan minister Lubbers Standje voor scholieren 23 juni t/m 3 juli Lijnbaan 47 Rotterdam KROKET MAG 'HARING NIET VERVANGEN IVOLVOS SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 24 juni 1977. ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 263091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 102de jaargang no. 25859 6 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis Agenten met karabijnen bewapend hebben gisteren vanaf twee uur 's middags de veerboten tussen Maassluis en Rozenburg bewaakt De politie van Maassluis besloot tot het nemen van deze maatregel in samenwerking met de rijkspolitie van de groep Rozenburg na een anoniem telefoontje. Daaruit maakte de politie op, dat het veer een mogelijk doelwit zou zijn voor een terroristische actie. Over de inhoud van het telefoonge sprek met de onbekende laat Maassluis' korpschef L. van Nieuwkoop alleen kwijt, dat uit het accent van de spreker niet viel op te maken of het om een buitenlander ging. Verder zou het woord „veerpont" niet in de woorden van de onbeken de zijn gevallen. Toch meent Van Nieuwkoop dat de veerpont mogelijk zou zijn bedoeld. De zwaar gewapende politie-agenten hielden de passagiers van de boten vanaf de brug nauwlettend in het oog. Auto's, die het veer opreden, werden echter niet doorzocht Toen de laatste boot rond het middernachtelijk uur de dienst staakte, werd de bewaking opgeschorst j Schiedam Met betere hulpmiddelen voor straat I verlichting hoopt de gemeente Schiedam aanmerke lijk minder elektriciteit te hoeven verbruiken. Bin nen niet al te lange tijd moet een flinke bezuiniging haalbaar zijn. „Denk in ieder geval aan een percen tage van twintig vijfentwintig, maar misschien is op de openbare verlichting een energiebesparing van veertig procent ook wel haalbaar", zei wethou der voor financiën en economie drs Beinier Scheer es onze krant gisterochtend. Bij de technische bedrijven (GTBÏ is momenteel een rap port in de maak over openba re verlichting- Gisteren heeft de directeur van dem dienst, tiaar dingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gisteravond laat besloten een proef te nonen met het afsluiten van de binnenstad voor het verkeer. Ook de Van Hogendorplaan sal worden onderbroken. Dit is een gevolg van een door de Partij van de Arbeid en de Politieke Partij Radicalen ingediend amende ment, dat, dankzij de steun van het college, net de raadsmeerderheid behaalde. Tegen waren de WD, de SGP/GPV en het CDA met uitzondering van Henk Westrate. Eerder op de avond had de raad een eveneens door de PvdA en de PPR ingediende motie aangenomen, waarin staat dat proeven met wegafsluitingen en -onderbrekingen moeten worden genomen, dit uit oogpunt van verkeersveiligheid en miliu-overwegingen. Op zich was de raad het eens met de strekking van deze motie. Het punt waar het ech ter om draaide, was het tijd stip waarop bepaalde straten en wegen mogen worden afge sloten. Het CDA staal name lijk op het standpunt dat er pas kan worden afgesloten of worden onderbroken, als er nabij de stadskern parkeerga- rages rijn gebouwd, of op rijn minst in aanbouw rijn. Me vrouw Beltin gwout hierover: „Er zal een geringe mogelijk heid moeten zijn tot kort par keren voor mensen die bood schappen willen doen, terwijl de langparkeerders binnen de muren moeten". Ook de WD huldigde bij monde van me vrouw Van Toor en Floor Quast eenzelfde standpunt. Voorts zag Jelle Wijnstok (CDA) het „op slot doen" van Vlaar- dmgen-Ambacht en de Bab- berspolder de zogenaamde noord/zuid-route onlosma kelijk verbonden met het af bouwen van de op- en afritten tussen Rijksweg 19 (route Be- neluxtunaelXen de Schiedam- ;.jk. E£h visie die niet werd >r de socialistische sgd'.jk. Ëeh vis. '«ÉÉpfeeM door s ^^afgevaardigde Van Opijnen. Deze vond dat men ook maar eens moet durven, ook al is er nog „geen oor aangenaaid". Hij doelde hiermee op de bij naam van de genoemde op- en afritten van de Beneluxtun- neiroute. Deze worden in het ambtelijk vakjargon „oren" genoemd. Eerder op de avond had me vrouw Beliingwout een vurig pleidooi gehouden het cen trum in de toekomst toch vooral bereikbaar te houden voor het gemotoriseerde ver keer. Zij was bang dat door het wegvallen van parkeermo- gelijkheden de in het centrum gevestigde middenstand extra klappen krijgt „Ik herinner er aan", zo zei de CDA-verte- genwoordigster, „dat het win kelcentrum rond het liesveld is gebouwd met de vaste ver onderstelling dat Vlaardingen 120.000 inwoners zou krijgen. Bovendien zou het winkelcen trum een streekfunctie moe ten gaan vervullen. Van al deze prognoses is, rij het bui ten uw schuld, niets terechtge komen. We moeten dan ook voorzichtig rijn met zonder meer het weren van verkeer. Mensen die boodschappen doen moeten niet kilometers behoeven te zeulen met hun boodschappenlast, want dan gaan ze hun heil zoeken in goedgeoutilleerde winkelcen tra, zoals in Delft en niet te vergeten Koningshof in Maas sluis". Hoewel haar zeer langdurig be toog weinig resultaten voor het CDA opleverde, bereikte mevrouw Beliingwout wel dat wethouder Goudriaan over ui terlijk een half jaar met plan nen voor een parkeergarage komt Het afsluiten van de binnenstad voor het verkeer houdt onder meer in dat auto's niet verder komen dan halverwege de Westha venkade. De Schie- damseweg, de Hoflaan, de Zo merstraat, Day er en de Van dgr Driftstraat zullen door middel van proefonderbrekin- gen worden afgesloten. In de zienswijze van de PvdA en de PPR wordt aan onder meer het Liesveldviaduct en de reeds genoemde wegen een functie van het openbaar ver voer gegeven. ADVERTENTIE 5 hou room Adnuryeedijk 57. UjrvmJrcchl. tclctoon(018Ü(i>52I5cn 2l07.(VtikbijdirifcincnoorUtunnct Onder het motto „wat de grote school Kan, dat kunnen wij ook", hebben de kleuters van de protes tants-christelijke Prinses Irene kleuterschool aan het Westnieuwlanü een grote verkleedpartij ge houden. Dit als afsluiting van het schooljaar. Nu eens lekker niet stil moe ten zitten, knijpen of teke nen, maar lekker anders doen. Het begon aliemaal met een voorstelling van een heuse goochelaar die donderdag te gast was in de school en later op de ochtend werd er een wan deling gemaakt door de binnenstad. Natuurlijk on der vee! bekijks van de grote mensen. Je ziet niet elke dag mini-bakkers, verpleegsters, dokters en piepjonge moedertjes. Zelfs de „juffen", hoofd- dr ir J. van Willigen, nog een kort onderhoud daarover ge- bad met de weihouder. Over enkele maanden moet het rapport kunnen worden be handeld door de betrokken raadscommissie. „Op een heel eenvoudige manier is een groter rendement al te bewerkstelligen", aldus drs Scheeres. „Kortere lantaarn palen, waardoor de straat meer direct wordt verlicht, schelen al aanzienlijk. Ook kunnen de palen overal wij der uit elkaar worden gezet, dan heb je er minder nodig. Kleinere lampen rijn ook een voor de hand liggende moge lijkheid, Lampen natuurlijk, waarbij het licht naar bene den schijnt, en niet zoals op het stadserf waar bollen staan die naar alle kanten toe schij nen. Dat is zonde. Zij stonden er al voordat ik wethouder werd, anders was zoiets nooit gebeurd". Bij de technische bedrijven heeft men grondig kennis ge nomen van een beleidsanaly se, zoals deze in Dordrecht ts gemaakt over straatverlich ting. „Vooral in de oude wij ken zou je op een lager pitje kunnen draaien Dat maakt de omgeving meteen sfeervol- Wethouder Scheeres: flinke bezuiniging. Ier. Op sommige plekken moet natuurlijk ervoor wor den gewaakt, dat het te don ker wordt, vanwege de kans op aanrandingen bijvoor beeld, maar het is ook niet nodig alles in een zee van licht te zetten", meent wethou der Scheeres. De energiebesparende ingrepen kunnen nog niet worden ver wacht op de Schiedamse de len van rijkswegen 19 en 20. „De2e wegen zijn bij rijkswa terstaat in beheer. De ge meente onderhoudt de wegen alleen, met toebehoren, en daarvoor sturen wij het rijk een rekening. Die gaat na tuurlijk wel omhoog, want de prijzen van aardgas en elek triciteit worden steeds hoger. Dus misschien grijpt het njk zelf wel in", aldus de wethou der. leidster E. van de Mark incluis, waren verkleed. En na al dat geloop was het wat heerlijk om, eenmaal terug op school, met zijn allen pannekoeken en an der heerlijks te eten. Daar hadden de moeders voor gezorgd. Schiedam Verwonderd is de bewonersvereniging Schiedam-West over de re novatie van de woningen van Schiedam Vooruit Na het opknappen door deze arbeiderswomng- bouwvereniging worden de huren volgens de be- wonersvereniging soms fors verhoogd omdat geen gebruik wordt gemaakt van bestaande subsidiere gelingen. Een paar bewo ners hebben daar bij de sociaal raadsman en het huurdersspreekuur in West al diverse klachten over gespuid. Over de manier van renoveren van deze enige nog zelfstandi ge woningbouwvereniging is de bewonersvereniging ent housiast. Men noemt het zelfs keurig dat ook de bewoners mogen uitmaken wanneer en in welke mate hun huls aan het Fabriplein en de Fabri- straat wordt gerenoveerd en men is niet gebonden aan vaststaande pakketten. Door die individuele aanpak zijnde huurverhogingen verschil lend. Zij varieren van twintig tot vijfenvijftig gulden. Daar mee wil de woningbouwver eniging over 15 jaar de kosten eruit hebben. Over de huur verhogingen rijn de bewoners van tevoren goed ingelicht. Toch rijn er nu spijtoptanten. „Het is uiterst merkwaardig dat Schiedam Vooruit met ge bruik maakt van de zogeheten instandhoudmgssubsidie. De bewoners betalen daardoor nu soms twee maal zoveel als eigenlijk nodig is. De vereni ging zelf kost 't weinig," aldus een bestuurslid van de bewo nersvereniging Schiedam- West. De voorzitter van Schiedam Vooruit gelooft niet dat er spijtoptanten zijn. Schiedam mer G. van 't Geloof, „die zijn er niet. Het is volgens mij ook met waar dat de bewoners twee maal zoveel moeten be talen, Van dat instandhou dmgssubsidie kunnen we geen gebruik maken, omdat bij slechts één huis de kosten bo ven de tien mille uitkomen." Verder commentaar wil de voorzitter niet geven. Schiedam Zes scholieren heb ben gisteren behoorlijk van de politie op hun kop gehad. Na verhoor rijn rij „onder ouder gezag gesteld", en dat hebben rij ook geweten. Vier jongens in de leeftijd van twaalf tot en met veertien werden betrant, toen rij bij sigarenwinki ƒ-• Bot in win kelcentrum Le Ketel een snoepautomaat molden. Zij wilden met een lading kauw gom ballen ervandoor, maar dat werd hen belet door de komst van agenten. In de Hoofdstraat plukte de po litie twee veertienjarigen van het dak- van de voormalige olie-opslagplaats van Total. De jonge overtreders waren daar bezig stukken lood van het dak te halen. Specialiteiten uit zes verschillende landen maakt u tevens kennis mat ons nieuwe Oo&tonrijks-Zwltssrs spec,'smelten restaurant Voor uw reserveringen 010-128213 Hoek van Holland De Hoekse visman D. de Ruiter van de Koningin Emma weg kan de verkoop van kroketten voorlo pig wel uit zijn hoofd'zetten. De deelgemeenteraad zegt „neen" tegen het vervangen van kroketten voor haringen. Visman de Ruiter had daarom gevraagd omdat er sprake zou 2ijn van een verminderde ha- nngomzet wegens de vangst beperking. Daar kroketten met onder enige beperkende maatregelen te lijden hebben, zag de visman daar wel „brood" in. De Hoekse deelge meente ziet het anders. Men schijnt te denken: „Visman, hou je bij je leest". Wel is de deelgemeenteraad bereid er volgend jaar nog eens op te rug te komen. Hoek van Holland Leden van de overlevingsbeweging An ders denken, anders doen" uit Hoek van Holland hebben in een open brief aan minister Lubbers van economische za ken geprotesteerd tegen het voornemen om een kerncen trale te vestigen op de Maas vlakte. Als voornaamste re den voor hun protest noemen de ondertekenaars de aanwe zigheid van chemische indus trie in de onmiddellijke na bijheid van de geprojecteerde centrale. Volgens hen is het gevaar voor een nationale ramp als gevolg van een on geluk met de kerncentrale on aanvaardbaar. Een bijkomend probleem vindt de groepering het wanne koelwater van de reactor, dat vooral 's winters aanleiding kan zijn tot mistvomung op de Nieuwe Waterweg. Daar door zou gevaar voor de scheepvaart kunnen ontstaan, terwijl bij het toenemende vervoer van gevaarlijke stof fen ook een onveilige situatie voor de omwonenden het ge volg is. Verder wijzen de leden van .Anders denken, anders doen" op de algemeen beken de herwaren tegen kerncen trales. Het probleem van de radio-actieve afvalstoffen, de zware financiële druk, het ge ringe effect voor de energie- voorziening als geheel en de gevolgen voor het milieu. De groep wil tenslotte van de minister weten, wie in het ge val van een ramp verantwoor delijk is voor de schade. Vlaardingen De aannemings maatschappij Wilma is ge polst door de Vlaardingse Wo ningbouwverenigingen over het eventuele bebouwen van het Lamoenterrein in de Vet- tenoord se polder. Afgelopen vrijdagmiddag is een bespre king gevoerd tussen de heren L. T. Velthuizen en J. de Ligt van de woningbouwvererug- nen, wethouder Bas Goud- naan, VOP-projectcoórdina- tor Abel de Jong en een verte genwoordiger van aannemer Wilma. Wilma heeft in Vlaardingen al enige ervaring opgedaan. Het wonmgbouwcomDlex Sclaa- venburch is bijvoorbeeld „van de hand" van Wilma. De heer Velthuizen vertelt ech ter dat het nog lang met defi nitief is dat de aannemer uit Weert rich zal gaan belasten met het bouwen van de wo ningen op het Lamoen-terrein, De Haarlemse architect Nico Andriessen is nog bezig met het uitwerken van deze meuwbouwplannen. Velthuizen benadrukt dat de contacten met Wilma nog zeer voorzichtig zijn. Hij zegt: „Pas als de architect met een schetsplan op de proppen komt, kan in grote lijnen be keken worden in hoeverre Wilma in aanmerking kan ko men voor de nieuwbouw op het Lamoen". Schiedam Nog geen week na het antwoord van burgemees ter en wethouders op vragen, die CDA-raadslid Siem Ros- man stelde over ondermeer de verhouding tussen de ge meente Schiedam en projec tontwikkelaar Empeo, is een voor Schiedam opzienbarend artikel verschenen in Be stuursforum. Dat is een maandblad voor christen-de mocratische gemeente- eu provinciebestuurders. In dat artikel stelt mr. dr. C. Ch. A. van Haren, dat met name leden van het CDA moeten bedenken dat niet twee heren tegelijk kunnen worden ge diend, Daarom zouden vol gens hem CDA-politici ervoor moeten zorgen, dat gemeenten de banden met projectontwik kelaars verbreken. Met andere woord en: dan zou het plaatselijke CDA moeten bepleiten, dat de gemeente Schiedam het contract met Empeo - voor het volbouwen van de binnenstad - probeert af te kopen. Rasman had bij het college geïnformeerd, of de banden met de projectontwikkelaar worden verbroken, of dat de verhouding wat nadrukkelij ker wordt geregeld. Of het nu verschenen artikel van in vloed zal zijn op het doen en laten van het CDA-Schiedam, blijft voorlopig een raadsel. De politicus, die namens die partij het best daarover iets kan zeggen, is Bosman, en die is op vakantie. Van Haren voert als belangrijk ste conclusie aan, dat gemeen ten en p r oj ec tontwikkelaars tegengestelde belangen heb ben. A0feR7avr/e Dirk de Derdelaan 18 Vlaardingen Tel. (010} 35,00 55*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1