Zijdeveld gaat op zonnewoningen af I BEBOSSING GEFASEERD AANPAKKEN Schiedam moet moluitspreken t( ïgen li ksweg" Koopcentrum niet direct tegen afsluiten centrum Boerenverzet tegen plannen in Woudhoek I In navolging van Vlaardingen: 95 Plannen in de ijskast - Vechters bazen Architect staat te trappelen Experiment Bredero in Zoetermeer Als college verstand gebruikt: Peuter valt van balkon Zakkenrollers SCHIEDAMSCHE COURANT jjaandag 27 juni 1977_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25860 i pagina's Broersvest 3 telefoon administratie 288091 - redactie 262566 klachtendienst M4144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Na de zomervakantie gaat wethouder ir. Chris Zijdeveld een experimenteel project van zonnewoningen bekijken in Zoetermeer. Met zijn collega van stadsont wikkeling in die stad, Oskam, heeft hij vorige week een afspraakje gemaakt De zonnewoningen zijn door Brede- rodes bouwbedrijven neergezet. Van deze bcuwreus is projectontwikkelaar Empeo een dochteronderneming. is volstrekt toeval en abso luut niet de reden, waarom ik juist in Zoetermeer ga kijken. Dat project is namelijk het dichtsbijzijnde project van nulieuwoningen", aldus ir. Zijdeveld. Zoals bekend wacht Empeo op het startsein om de binnenstad vol te bou- wen. Woningen in Utrecht, vlakbij het eveneens door de ze maatschappij geplaatste Hoog-Catharijne, zijn ook ge noemd als voorbeeld voor bouw in Schienoko, achter het Zakkendragershuisje. „Tot mijn verbazing hoorde ik, dat die zonnewoningen van Bredero zijn. En toen dacht ik, gó, wat leuk dat ze dat óók doen", zegt wethouder Zijdeveld. „Daarnaast mag ik trouwens aannemen dat de zonnewoningen in Zoeter meer de meest ment ontwik kelde zijn. Andere experi menten daarmee staan in Oss en Eindhoven, maar vooral die laatste van professor Van Koppe, zijn te gespeciali seerd". De wethouder Iaat zich niet uit over een termijn, waarop in Schiedam miiieuwoningen kunnen worden neergezet „De ben zelf meer dan voldoende gemotiveerd om daarmee te beginnen, maar het zijn mijn centen niet De vraag is, vind je iemand bereid om die wo ningen neer te zetten, en kan dat tegen aanvaardbare prij zen? Maar het laat zich aan zien, dat zulke experimenten over dne vier jaar aantrek kelijk worden". Met stichting MilieuwcningeD in Leiden beeft Zijdeveld al enkele jaren geleden contact gehad. „Deze was toen bezig met een leuk pro Jeetje, wo ningen die vooral op bezon ning zijn uitgekiend zodat van zonnestralen optimaal gebruik wordt gemaakt, en later wilde de stichting ook isolatie inpassen, en verder zoncollectoren, en groenmo- gelijkheden tot in de woning, voor een goede luchtverver sing. In september, oktober gaan wij eens kijken hoever de stichting daarmee is geko men. Daarvan hangt af hoe groot de kans is, dat zulke woningen ook in Schiedam- Noord worden neergezet", al dus de wethouder. Midden-Delfland over Broekpolder: Vlaardingen De vereniging Midden-Delfland vindt dat bebos sing van de Broekpolder gefaseerd moet worden aangepakt „.Men moet het bos zo indelen dat er afwisselend bos en open stukken groen komen", vertelt Frits van Oostroom namens Midden-Delfland. Vlaardingen De voorzichti ge plannen voor het instel len van een paar te afdeling stadsvernieuwing zijn tot dusver niet uitgewerkt Het plan hiervoor werd geop perd tijdens een vergade ring van de stuurgroep stadsvernieuwing. Enkele leden van de vergade ring voorzagen problemen bij het samenstellen van nieuwe projectgroepen. „Wie moet dat allemaal gaan doen?", vroeg men zich af. VOP-projectgroepcoordina- tor Abel de Jong kwam toen met het idee om „eens de mogelijkheid te bezien van een aparte afdeling voor stadsverieuwing". In deze afdeling zouden alle zaken op dat gebied afgewikkeld moeten worden. Gemeentesecretaris N, H. Duinkerken, directeur van gemeentewerken ir. J. G. Gerritze en directeur van het woningbedrijf P. Neele- maat zouden zich bezighou den met bekijken van de zeer voorlopige plannen. Door de drukte, in verband met de naderende vakantie periode, is genoemd drietal nog niet toegekomen aan het karwei. Rijksweg 24? Onaan vaardbaar! onder dat motto zou het Schiedamse gemeente- bestuur zieh ondubbel zinnig moeten uitspre ken tegen aanleg pan deze weg. Dat schrijft Herman NoordegTaaf in het radicale partij^ orgaan PPRiern. Hij wijst erop, dat de Vlaardingse gemeente raad zich onlangs in een motie unaniem uit sprak tegen rijksweg 24, en dat ook in streekplan Rijnmond geen rekening meer wordt gehouden met deze weg, maar dat rijkswaterstaat wel de mogelijkheid open houdt dat R 24 er komt al is dat dan niet eerder dan in de jaren negentig. Lopend van Nieuwerkerk aan de IJssel naar Rozenburg, ten noorden van rijksweg 20, zou nummer 24 een deels open en ongeschonden landschap doorsnijden. Noordegraaf constateert een kleine sprong voorwaarts: m het njkswe- genpian van 1968 is de weg Herman Noordegraaf: schrappen van rijksweg 24 is enige sprong voorwaarts, die ver genoeg gaat. opgenomen in de plannen om te worden uitgevoerd, terwijl ui het structuurschema Ver keer Vervoer dat 22 maart van dit jaar ter visie werd gelegd wordt gespro ken van mogelijke aanleg- Gezien de vele onzekerheden staat niet vast dat aanleg later doorgaat, maar het gaat nu om het openhouden van mo gelijkheden", schnjft Noorde graaf die in Schiedam de PPR voorzit „Vandaar dat de di rectie Zuid-Holland van rijks waterstaat het Schiedamse ge meentebestuur erop heeft ge wezen, dat het bestemmings plan voor W o udhoek-Noord eventuele aanleg van njksweg 24 met mag verhinderen" De enige sprong voorwaarts, die uu leefbaarheids oogpunt ver genoeg gaat, noemt Noordegraaf: schrappen van R 24. „Aanleg van de weg betekent een aanslag op het gebied van de Rottenreren en de Lickebaert. De Holier- boeksepolder, waar de weg dwars doorbeen is gepland, is één van de rijkste weidevo» gelbroedgebieden van de pro vincie en bovendien van groot belang als fourageerge- bied voor veel vogelsoorten. De weg vormt een barrière tossen Schiedam/Vlaardingen en Midden-Delfland en ver oorzaakt onvermijdelijk ge luidshinder". Ook zou de rijksweg de Zuid buurt tussen Vlaardingen en Maassluis doorsnijden. Schiedam zal met meer alleen het doip in de Delta zijn maar ook het dorp in de bermen, aldus Noordegraaf, wijzend op de „bermprognozems" (een term uit „Steden, wegen, ruimte op weg naar de berm be schaving1', een boek van Henk Bakker en Marten Bierman) die ons niet leiden naar grazige weiden waar het goed toeven is, maar naar de berm beschaving waar de mens mag wonen, werken en recreëren in de bermen van de talloze ons land doorsnij dende wegen, volgens de PPR-voorzitter. - Terloops wijst hij nog op njks weg 19, waarvan aanleg vol gens het jonge structuursche ma gewoon doorgaat. Vlaardingen Het Koop- centrum, de winkeliers vereniging uit de Vlaar dingse binnenstad, staat niet direct afwijzend te genover het donderdag nacht genomen raadsbe sluit om bij wijze van proef de binnenstad af te sluiten voor het verkeer. «Wij zijn altijd al voor stander geweest van een verstandelijk gebruik van de auto in de stadskern", zegt Koopcentrumwoord voerder J. Bruins in een eerste commentaar, „maar wij moeten natuurlijk wel bereikbaar blijven". gaat ervan uit dat de bin nenstad nooit eerder afgeslo ten zal worden, dan nadat op steenworp afstand par keergelegenheid is gecreëerd jh de vorm van garages en dergelijke. In dit verband ver wijst hij naar de door de raad aanvaarde motie van de PvdA en de PPR, waarin staat dat pas begonnen wordt met (proefiafsluituxgen, zodra de studie over parkeergelegen heid is afgerond. „Ik hoop dat het college zijn gezonde ver stand zal gebruiken en die dingen zo zal plannen dat een ieder op plezierige wijze het centrum kan bezoeken", aldus dr heer Brums, m het dage- IijivS leven bedrijfsleider van de C en A-vestiging in Vlaar dingen. Oorspronkelijk was de bedoe ling het stadscentrum, zij het» in beperkte mate, voor het verkeer geopend te houden, Tijdens de behandeling van het voorontwerp-structuur plan (afgelopen woensdag en donderdag) diende de Pv dA/PPR een motie in, waarin tot uitdrukking wordt ge bracht dat het autoverkeer ui geheel Vlaardingen zo veel mogelijk aan banden gelegd dient te worden. Deze motie is vrijwel met algemene stem men aanvaard. De problemen rond de afslui ting ontstonden pas, toen naar aanleiding van het aanvaar den van deze motie de twee reeds genoemde fracties deze motie verder concretiseerden aan de hand van amendemen ten, Eén daarvan was het „op slot doen" van het centrum. In dit amendement worden direct reeds de namen van straten genoemd die moeten worden afgesloten of wonden onderbroken, wat in wezen hetzelfde effect heeft. Hiertegen verzet het CDA, al smede de VVD zich met als argument dat men onmogelijk reeds nu kan bepalen welke straten moeten worden afge sloten als men nog niet eens weet waar de parkeeraccom modatie komt. Burgemeester Wim Kieboom typeerde dat later door te zeggen dat het gaat om wie er het eerst was: de kip of het ei. Ondanks het liberale en confessionele pro test werd het amendement aangenomen, dankzij de steun van het college. Bruins lichtte zijn standpunt verder toe door erop te wij zen, dat het weren van ver keer m het hartje van de stad het winkelen alleen maar rus tiger en aangenamer maakt: geen gepiep van remmen, geen stank van autogassen, maar vooral ook een stuk vei- B liger. „Wat dat betreft kan Vlaardingen voorop lopen", Winkelen in hartje Vlaar dingen: straks autovrij. besluit Bruins, „maar dan na tuurlijk wel eerst parkeerga rages. Immers, voorop staat bij ons —en ik dacht toch ook bij het college: de Vlaardmgse binnenstad moet een aange naam koopcentrum zijn, dat goed bereikbaar is". Het bestuur van het Koopcen trum vergadert dinsdagavond over het raadsbesluit en de gevolgen daarvan. Pas dan zal het, indien nodig, officieel reageren. Eindelijk was het dan zover. Na enkele misverstanden tussen het gemeentelijk ap paraat, de politie en de organisatoren is zaterdag dan toch de rommelmarkt gehou den. Zij het enkele weken later dan ge pland. Het aanbod van allerlei curiosa was er gelukkig niet minder om. Talloze handelaren hadden hun tenten die dag opgeslagen in de Vlaardingse Korte Hoogstraat. Tenten, want zo nu en dan moest er geschuild worden voor een fikse regenhui. Gelukkig knapte het weer in de middag zienderogen op en bleek de belang stelling tenslotte toch nog goed te zijn. Tal lozen neusden als bet waren tussen de buien door naar kope ren prulletjes, oude koffergrammofoons en oude prenten, maar ook naar jaar gangen van kranten uit lang vervlogen tij den. En over de wandelgang van het zuidelijk naar het noordelijk gedeelte zegt Van Ooststroom: „In dat zuidelijke gedeelte van de Broekpolder moe* het bos/groen berekend zijn op een groot aantal mensen. Langzaam afzakkend naar het noorden zal het bos een rustiger, stiller karakter moe ten knjgen". Zoals bekend wil het openbaar lichaam Rijnmond het veel omstreden Vlaardingse gebied bebouwen. Als het aan Rijn mond ligt wordt de Broekpol der zelfs al na 1981 aangewe zen ais bouwlocatie. Volgens de vereniging Midden- Delfland is dat echter een ver-1 keerde gedachte van Rijn- j mond. „Ten eerete", stelt Fnts t van Ooststroom, „zijn er in de j verschillende binnensteden j nog genoeg piekjes, die nog met bebouwd zijn". De ge meente Vlaardingen - bij voorbeeld kan aan haar woningbouwverpkchtingen ten opzichte van het streek- i plan voldoen door „alleen" de overgebleven bouwlocatie m de binnenstad vol te bouwen. De Broekpolder hoeft dus he lemaal met per se worden „aangesneden" voor woning bouw. „In de tweede plaats'1, verkon digt Fnts van Ooststroom, „kan ik Rijnmond aanraden dat zij goed moeten beseffen wat zij nou precies aan het doen zijn. De Broekpolder be bouwen betekent dat je een bos kunt vergeten. Als je ech ter in deze omgeving toch nog een bos wilt hebben, moet je wel de Broekpolder bebossen. Want m het gehele Rijnmond gebied is nergens anders zo'n voor bos geschikt gebied te vinden". Vlaardingen Na een val van bijna vijfendertig meter hoogte is bet driejarige Turk se jongetje Sahin Ijigit met ernstig hersenletsel in het Dijkzagtzi ekenhuis opgeno men. Een ambulance had hem eerst naar Holy gebracht De peuter was na een klau ter partij op het balkon van zijn ouderlijke huis m de Gouds bloemstraat over het hekwerk gevallen. Schiedam Zakkenrollers heb ben in bet centrum toegesla gen. Twee vrouwen hebben bij de politie inmiddels aan gifte van diefstal gedaan. De Rotterdamse P. J. de J.-E. (42) miste haar portemonnee met negenhonderd gulden, toen zij wilde afrekenen in de kle dingzaak van Lap op de Hoogstraat in Schiedam, ter wijl de Schiedamse C. van 't H.-K. (271 haar portemonnee met driehonderd gulden plot seling miste bij kledingzaak Kreymborg op de Broersvest. In beide gevallen hadden de boodschappentassen openge staan, wat de zaak voor de dief bijzonder vereenvoudig de. Schiedam Ambtenaren van wethouder ir. Chris Zijde veld bereiden mmenteel de commentaren voor op alle bezwaarschriften, die bij bet stadskantoor rijn binnenge komen tegen het ontwerp-bestemmingsplan voor Woud- hoek-Noord. Gebleken is, dat daarbij ook een beroep van agrariërs uit Midden-Delfland is inbegre pen. In augustus, wanneer de verschillende raadscommis sies weer wat actiever wor den, krijgt de commissie voor ruimtelijke ordening inzage in alle bezwaarschriften en het commentaar daarop van de wethouder. Vooral de boeren langs de Woudweg zijn m het geweer gekomen, gestimuleerd door bezwaarschriften van onder meer stuwgroep Midden-Delf land, de werkgroep ruimtelij ke ordening van de stichting voor samenlevingsopbouw m Schiedam-Noord (SSSN) en de stichting van Schiedamse samenwerkende woningcor poraties (SSSW). Met collega's begon boer Fransen een schriftelijke aanval op de W oudhoekplaitnen Worden deze namelijk uitge voerd, dan bedraagt het open gebied tussen Schiedam en Delft (dus tussen Woudhoek en Tanthof) nog maar onge veer drie kilometer, tn de praktijk betekent dat de on dergang van de boeren in dat gebied. De theone bjkt mooier: formeel mogen de boerenbedrijven blijven zo lang als de eigenaars willen (het gaat in deze om de bedrij ven tussen de karakteristieke Woudweg en de noordelijke grens van het bestemmings plan, het zogenaamde over- De boeren houden in deze zone zo weinig land over, dat zij uiteindelijk niet goed zuilen boeren. Dat betekent een zachte dood, zei PvdA-raad- slid NïkoUj Dielemans on langs op een gelegenheid, waarop de stuwgroep haar bezwaarschriften openbaar de. Evcrard ter Haar van de ze milieugroep zei toen: „Toch wel erg vreemd dat in het schaarse poldergebied, dat na woningbouw over blijft, de agrariërs nog eens extra worden beperkt en ge dupeerd". PvdA-raadslid Ruurd van der Veer, voorstander van het be stemmingsplan, had daarte gen in te brengen dat de Woudweg eigenlijk met eens zo agrarisch geonenteerd meer is: ,3c wonen ook niet- boeren". De socialistische fractieleider dr. Joop de Jcng, daadwerke lijk eveneens voorstander van de plannen, beaamde dat:Ja, er staat ook ai een manege". Schiedam Twee jonge Schie dammers hebben met leef tijdsgenoten de vloer van de Lange Kerkstraat aange veegd na een verkeersinci- dent Dat gebeurde rood één uur in de nacht van vrijdag op zaterdag, Alcoholische drank speelde de vechters ba zen parten: de politie greep ben in de kraag. Een meisje, dat in de Lange Kerkstraat fietste, had zo plotseling voor een snelle auto moeten uitwijken dat twee achter haar njdende jongens dc automobilist hadden nage roepen: „Zeg, lummel, moet dat nou zo?" Als reactie op die opmerkig waren de acht tienjarige L.K. en de een jaar oudere N,P. uit de auto ge stapt Zij sloegen. Vlaardingen Vol spanning wacht de projectgroep stadsvernieuwing Vette noordse po [der op het besluit, dat het college van burgemeester en wethouders mor gen neemt over het nadere onderzoek in de VOP. Dit onderzoek moet namelijk uitwijzen wat met de wonin gen gaat gebeuren, waarvan m het actieplan VOP nog met kon worden vastgesteld af zij wel of met gesloopt zouden moeten worden. Twee architectenbureaus hebben inmiddels een offerte opgemaakt en deze verstuurd naar het college. Het Rotterdamse bureau Van Asperen Haliema maakt de grootste kans. Voor de projectgroep is van het hoogste belang dat op zeer korte termijn - in ieder geval vóór de vakanties - een besluit wordt genomen, zodat de architect aan de slag kan. Voortvarendheid bij het nadere onderzoek is vooral be langrijk voor het behoud van. de momenteel leegstaande woningen. Voor architect ir. W. C. van Asperen is het geen enkel probleem tijdens de bouwvakvakantie al met het karwei te beginnen. Van Asperen vertelt: „Ons bureau blijft open. Een aantal mensen is al op vakantie geweest en een paar gaan nog, We werken echter gewoon met frisse moed door". Over het tijdstip waarop Van Asperen Hallema eventueel al zouden kunnen starten met het nader onderzoek, zegt ir. Van Asperen: „Als wij morgen van de zijde van het college een telefoontje knjgen, dan staan we woensdag al paraat Of nou ja. Het kan ook donderdag zijn, maar we laten er heus geen gras over groeien".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1