Siïiokke1 in pornografie Bewoners weten niet meer waar ze aan toe Bewoners vinden hun huis brandgevaarlijk Bouwplan Boerhaavestraat: Inbrekers du® hoort half jaar en 18 maanden eisen Kleuter school met raadsels* Duo bekent grote reeks inbraken Illegale zenders opgespeurd Scliiedamse recherche helpt Scotland Yard Eerste paal na bouw- vakvakantie ADVERTENTIES Ideale situatie alleen bungalows Inbraak postkantoor opgelost Politie ontvangt Duitse collega's Drie mille voor Zieken omroepen Vergadering ■Illliliillllülil SCHIEDAMSCHE COURANT itodag 28 juni 1977_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 102de jaargang no. 25861 - 4 pagina's Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Londen/Schiedam Een grootscheepse smokkel van pornografie houdt de Schiedamse recherche met man en macht bezig. Sinds Scotland Yard om hulp riep, koestert hoofdinspecteur Peter Broeders zich aan een postbus in het hoofdkan toor van de PTT in de Lange Nieuwstraat, en kele honderden meters van het politiebureau verwijderd. Deze post bus neemt in de smok- kel-affaire een sleutelpo sitie in. e Hst terrein waa1" de nieuwbouw komt. Den Haag De officier van justitie bij de Haagse Schiedam „Komt die school er nou wel of komt die school er wet?" dat dachten be woners van de Aleidastraat en de Westfrankelandse- straat, toen vorige week de bouw van de nieuwe Kiveva- kleuterschool werd gestaakt Voor het nieuwe schoolge bouw, dat op de hoek van beide straten zou verrijzen, was immers donderdag 16 ju ni nog zo feestelijk de eerste paal geslagen... „Ja, de palen zijn te lang", zei juffrouw C Soeters gister- avond nog, als hoofdleidster van de Kivéva, die momenteel nog tn het oude gebouw van de Van Beverenstraat is ge vestigd „Dat schijnt m de bouwwereld heel gewoon te zijn Het zijn houten palen van achttien meter lengte en van de gemeente mag daar geen stukje van worden afe- zaagd Het zit nog te ondiep De boel zou alsnog kunnen, gaan zakken, wat gevaarlijk is voor de huizen ernaast, want die zijn met onderheid en kunnen dan meezakken Van de zijde van de aannemer kwam een meer technische uitleg „De palen hebben on voldoende stuit Dat wil zeg gen, dat er iets mis kan gaan als de grondlagen met goed worden bekeken Dus moeten wij dat nu onderzoeken Directeur J van de Tempel van het gelijknamige aannemings bedrijf, gevestigd in de Nieuwstraat, verwacht eind deze week meer zekerheid te hebben over te nemen maat regelen Volgens juffrouw Soeters zal de onverwachte hindernis geen gevolgen heb ben voor het tijdstip, waarop de school er moet staan rond Pasen volgend jaar „Het is geloof ik een kwestie van een zwaardere fundering en ver vanging van de houten palen door betonnen", zei zy Voorlopig laat het zich raden, of na die eventuele vervanging de kleuters opnieuw het slaan van zo'n eerste (betonnen) paal uitgebreid gaan vieren Plan Parkweg: Vlaardingen De eerste paal van het woningcom plex op de kaalslag aan de Parkweg/hoek Schiedam- seweg wordt 20 spoedig mogelijk na de bouwva- kantie geslagen. Momenteel is men bezig met het verwijderen van het funda ment van de woningen, die eens op dat gebied stonden Het complex gaat een vijftig tal woningen bevatten 43 twee- en 7 driekamerwonin gen In het geheel at tevens een parkeerkelder opgenomen met een capaciteit voor zo'n 35 auto's rechtbank heeft gisteren tegen een 24-jarige classi ficeerder uit Vlaardingen negen maanden gevange nisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist en tegen een 23-jarige losarbeider uit Schiedam een jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest, we gens door hen gepleegde inbraken en diefstallen. Ze worden een inbraak ten laste gelegd, gepleegd op 31 maart van dit jaar in een woning aan de Emma- straat in Monster. Door het vernielen van een ruit aan de achterzijde van de woning kwam het tweetal binnen. Er werd onder meer veel antiek gestolen, geld en een paspoort In de dagvaarding werd ook een in o raak verweten ge pleegd m een woning aan de Hietveldseweg te Cu- lemborg waar geld werd gestolen. Maar behalve de ze twee feiten, hadden ver dachten zich ook elders met inbraken en diefstal len bezig gehouden De officier constateerde, dat vooral de Schiedammer nogal wat op zijn straf blad heeft staan. Vonnis sen op B juli De Yard heeft in Engeland inmiddels drie mannen en twee vrouwen gearresteerd, maar waarschijnlijk heeft men met een groter syndi caat te maken Één van de verdachten is de 3?-jange W H uit Londen Deze man leegde de postbus dagelijks, toen hy nog by een Schie dams bedrijf als lasser werkte Nadat hij emge tyd geleden op borgtocht werd vrijgelaten, hebben vermoe delijk leden van de organisa tie hem „met ammoniak be werkt en overhoop gesto ken" In levensgevaar ligt de man nu in een Londens zie kenhuis Mede daardoor werd de post bus in Schiedam al maan den met meer geleegd, ter wijl tientallen enveloppes binnenkwamen met orders voor pornografische litera tuur, films en sex-speelgoed, dat in Engeland allemaal streng verboden is Wil de politie inzage in deze post krijgen, dan moet eerst via diplomatieke weg en via de rechter-commissans een be vel daartoe worden gegeven. Met het illegale handeltje zou ongeveer een kwart mil joen gulden zijn gemoeid De zaak blijkt al twee jaar aan de gang te zijn. Broeders heeft twee weken ge leden nog een werkbezoek gehad van twee leden van de „obscene publication bran che" van Scotland Yard Zij stelden hem op de hoogte van schriftelijke klachten, die sinds vong jaar zijn bin nengekomen naar aanlei ding van advertenties in di verse Engelse kranten Daarin werden voor 1 25 pond per stuk zogeheten „blue books" aangeboden Orders konden worden gestuurd naar postbus 595 in Schie dam Men zou dan als üd worden ingeschreven en on dermeer een catalogus krij gen van de voorradige por- no-lectuur Veel reacties kwamen op die advertenties. Bij de bestellingen was soms zelfs een bedrag van ruim Honderd pond ingesloten Een meer uitgebreid verslag staat op pagina drie Vlaardingen De bewo ners van de Boerhaave- straat en Roemer Vis- scherstraat weten met meer waar ze aan toe zijn. „Wethouder Goud- riaan heeft ons toege zegd dat midden juni informatie over het nieuwbouwplan zou worden verstrekt", ver telt een ongeduldige be woner A. de Voogd, „maar we horen hele maal niks meer'V Zijn bezwaren tegen wo ningbouw op het open ter rein in de Vlaardingse Westwijk steekt De Voogd niet onder stoelen en ban ken: „Het is gewoon een hopeloze situatie. Als ze daar huizen neerzetten dan houden wij helemaal geen recreatiegelegenheid over. Trouwens niet al leen de huidige bewoners, maar ook de toekomstige bewoners ontbreekt het dan aan recreatievoorzie ningen". De heer De Voogd vertoont een zure glimlach op het gelaat, als hij vertelt dat de gemeente een pamflet uitgeeft met daar- „Hoe kom ik bij brand mijn huis uit?" vraagt Conny van der Marei zich af. Vlaardingen De bewoners van de Potgieterstraat en omgeving in Vlaardingen vinden hun huizen brandgevaarlijk. In een schrijven aan het college van B en w vragen zij de gemeente maatregelen te ne men om de achterzijde van deugde lijke brandtrappen te voorzien. „Hoe moet ik mijn huis uit?" vraagt Conny van der Marei zich af Van haar balkon af wijst zy naar de straattegels achter haar woning, twee verdiepingen lager ,3iJ brand zitten jullie als ratten in de val", zou een van de brandweerlieden haar hebben gezegd tijdens de vorige maand gehouden oefening in de Potgie terstraat Die oefening toonde ook duide lijk aan, dat de ladderwagen de panden onmogelijk aan de achterzijde kan berei ken Connv van der Marei klom no? ongeruster geworden door de opmerking van de brandweerman dan zij al was, m de pen Haar bnef aan het gemeente bestuur is door twintig bewoners van bovenwoningen ondertekend „Als de voorzijde van de panden m brand staat, dan kunnen we ons huis niet uit", zegt de verontruste Conny van der Ma- rel De trappen zijn van hout en aan de achterzijde is geen ontsnappingsmoge lijkheid. De brandweer heeft ons al laten weten, dat het zeker tot twintig minuten na de melding kan duren voordat men er een trap kan plaatsen De ladderwa gen kan met achter de huizen komen" Bakbeest Brandweercommandant P de Jong ziet de zaak met zo somber m als de bewoners dit afschilderen Hij geeft toe er inder daad met met de ladderwagen te kunnen komen „We kunnen moeilijk door alle tuintjes en schuurtjes njden met dat bakbeest Maar aan de voorzijde zyn alle ramen te bereiken", stelt hij daar tegen over „En vergeet met. De woningen m de Potgieterstraat zijn met umek Hon derdduizenden huizen in Nederland zijn net zo gebouwd Waar brand is, zijn nu eenmaal ongelukken te verwachten, maar de term ,/uet veilig" gaat mij voor deze huizen toch wel te ver", aldus de brandweercommandant „De ideale situatie'' die vmdt je alleen bij bungalows, alles begane grond Als je in een eengezinswoning woont en boven slaapt dan moet je by brand ook maar zien hoe je wegkomt" B en W itellen de raad morgenavond voor dit brandprobleem in handen van het college te houden, dat de zaak met de verontruste bewoners verder afhandelt op de tekst „Houdt Uw stad groen Zijn mening „Het is niet te geloven Elk open gaat je wordt door Goudnaan op gevuld met woningen Waar blijf je dan met je groen 7" Oorspronkelijk zou - volgens het oude bestemmingsplan - op het open gebied in de omge ving van de Boerhaavestraat een torenflat gebouwd wor den van zo'n acht verdiepin gen De gemeente "Vlaardingen gaf echter aan architect KI ander uit Rotterdam de opdracht een laagbouwproject te ont werpen. De architect heeft nu een plan gemaakt. 74 woningen be staande uit beneden- en bo venwoningen. De nokhoogte bedraagt negen meter veertig De heer De Voogd weet te ver tellen, dat hierdoor het uit zicht van de omwonenden enorm verpest wordt Hij zegt „Voor ons valt het ge plande complex onder de noe mer hoogbouw Maar ja, het is erg moeilijk om de cntena te bepalen wat nu precies hoog- en laagbouw is" Over het „groenhouden" van de omgeving heeft bewoner De Voogd op te merken „Die Broekpolder willen ze met be bouwen, maar bebossen Dat vrnd xk vreemd Met de Licke- baert precies hetzelfde Je denkt toch met dat ouders hun kinderen laten spelen m een recreatiegebied dat zo ver weg ligt 7 Laatst heeft men al een exhibitionist gepakt in de Lickebaert Dan ga je je toch wel afvragen Vandaag is het een exhibitionist, morgen is het een pedofiel V' heid grammofoonplaten ter waarde van 1370 Uit een school aan de Rotter- damseweg namen ze ver der een versterker mee ter waarde van 2600 Het on derzoek duurt nog voort A Q. en L v. A zijn inmiddels voor de officier van justitie geleid Vlaardingen De inbraak in het hoofdpostkantoor aan de Westhavenkade in Vlaardingen is opgelost. De politie heeft de 14-jarige L. v. A. aangehouden en de 18-jarige A. Q., beiden uit Vlaardingen zij hebben bekend. Het tweetal nam bij de in braak zes encyclopedieën mee ter waarde van 540, twee loketbakken, die leeg bleken te zijn en verrichtte voor ongeveer 350 gulden schade aan Behalve deze diefstal bleken de twee meer inbraken op hun ge weten te hebeen Zo dron gen zy in het weekeind van 17 juni de technische school binnen aan de Del taweg Daar namen de twee Vlaardingers eet- en drinkwaren mee en richt ten een schade aan van ongeveer 150 gulden Bij een tweede bezoek aan de school vermelde het duo een soep- en koffieauto- maat, schade 1300 gulden Uit het onderzoek bleek, dat L v A meer inbraken heeft gepleegd samen met een andere partner, de 15- jange S. N Zeven keer trok dit tweetal op inbre kerspad waarbij voor dui zenden guldens werd mee genomen en voor een nog hoger bedrag vernielingen werden aangericht Om even te noemen: bezocht werd een winkel aan de Markt waarbij voor ruim duizend gulden aan goede ren werd ontvreemd Eind april en half mei bezchten zij de gemeentelijke biblio theek. Daarbij ontvreemd de de jongens de geluid sinstallatie en een hoeveel- Schiedam Hoofduv specteur van politie Pe ter Broeders heeft en kele collega's van de Wiesbaden Bundeskxi- minal op bezoek gehad in verhand met de aan houding van „de schnk van de volkstuinders". Eind mei werd de 26-jan- ge Oostenrijker J H in beschonken toestand in de kraag gegrepen na een inbraak by het be drijf van Unigro aan de 's-Gravelandseweg Hij wordt verdacht van meer dan honderd in braken m kantmes en tuinhuisjes in Schie dam, Vlaardingen-Oost en Rotterdam-Blydorp Ook de Westduitse recher- cne verdenkt hem van diefstallen en inbraken De Oostenrijker, die geen vaste woon- of ver blijfplaats had, zou in de Bondsrepubliek on dermeer hebben toege slagen in restaurants Met zoveel mogelijk ge gevens over het doen en laten van de man heeft Broeders zijn collegae opgezadeld Inmiddels werken zijn vakbroe ders m het plaatsje Wiesbaden, vlakbij Frankfurt gelegen, die gegevens uit Schiedam Namens de Am sterdamse moppentapper Max Tailleur heeft burge meester drs Arie Lems van middag een cheque van drie duizend gulden overhandigd aan de ziekenomroep. Hij deed dat in het stadskantoor. Tailleur haalde het geld op via de bekende actie Geef Max De Zak. Hij was zelf bij de uitreiking niet aanwezig, zoals hij doorgaans wel pleegt te doen. De woorden 1 e Lems vanmid dag spra. urnen de patiën ten van u 1 \olet- en het ge meenteziekenhuis vanavond ook horen De ziekenomroep maakte vanmiddag een opna me, die wordt verwerkt in het verzoekplatenprogramma, dat elke dinsdagavond van zes tot acht uur wordt gehouden De ziekenomroep kan het geld uitstekend gebruiken Lang hebben de betrokken gemeen teraadscommissies m het vti- leden al gedubt over hoeveel subsidie de omroep zou wor den gegeven voor ondermeer de inrichting van de rueuv/e studio, m het pand aan de- Korte Haven 27 waar onder meer ook gemeentewerken voor een deel huist en waar ook de mvaiidensportvereni- gmg van de Ooievaars ruimte krijgt Vlaardingen Op donderdag 30 juni zal een aparte com missievergadering voor stadsontw ikkeUhg worden gehouden. Het emge agenda punt voor deze bijeenkomst is de bebouwing aan de Land- straat Na eruge proolemen rond de plannen vonden de commis sieleden het wenselijk dat voor deze kwestie een aparte vergadering 20u worden uit geroepen. Vlaardingen is ver lost van twee ille gale zenders, die het de beroepsge- bniikers, erg lastig hebben gemaakt. In samenwerking met de PTT is de politie er in geslaagd de twee .Illegalen" op te sporen. Beiden opereerden vanuit verschillende wij ken. Tegen de 46-jarige B. A. en de 15-jange F. T. is proces-verbaal opgemaakt. A. be schikte over een complete zender, terwijl de jeugdige zendpiraat zelf een handig stuk elektro nica m elkaar had weten te zetten

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1