'Hespahuhest 11 Doorstro. van problemen 1 %irond/ Heel Nieuwland moet aan enquête meedoen 1 Waslijst wordt steeds langer Blokje Weddenschap Schotwond]© WOENSDAG 29 JUNI 1977 Dam-mspraak I Tweede prijs voor Maassluisbrandweerkorps Bouwplan Landstraat: V',' Inspraak moeilijk door geldgebrek VD/SC/WW 3 Schiedam De almaar lengende waslijst van onopgeloste inbra ken ïs het afgelopen weekeinde met nog meer gevallen gegroeid dan onze krant gisteren al meldde. Vier stuks 2ijn erbij gekomen, waarvan de grootste is ge pleegd in een pand van de sociale werkplaats (bednjfs- gemeenschap Schiemond), naast de voormalige mouterij De Goudsbloem in de St An- nazusterstraat Daar werden 24 dozen kurken tegels ont vreemd. De waande daarvan wordt geschat op 4260 gulden. Inbrekers, die de keet bezochten van het Goudse aannemings bedrijf Van Eijck op de Schie- damseweg, bij het viaduct van njksweg 20, kunnen voorlopig royaal koffie zetten. Veertien pakken gemalen koffiebonen werden gepikt, alsmede vier pakken suiker en een fikse hoeveelheid melkpoeder. Ook plamuur werd vermist Ondanks een inbraak bij de technische handelsonderne ming van Troost m de Fok kerstraat halen enkele jonge lui toch weer opgelucht adem. De muziekinstallatie, die zij daar lange tijd hadden staan, bleef ongedeerd. Uit het be drijf is echter wel een geringe hoeveelheid sigaretten en geld verdwenen, alsmede een li niaal en vier zakrekenmachi- nes. Bij de gemeentelijke haven dienst in de Hoofdstraat werd slechts een poging tot inbraak ondernomen. Op het dak sloe gen de daders twee ruitjes in, waardoor zij zich heten zak ken. Bepaalde ruimtes wer den doorzocht, maar de vitale deien van het gebouw konden door goed sluitende deuren met worden betreden. Daar om wordt mets vermist Scha de ontstond alleen door het inslaan van de ruitjes. Uw Mening In de krant van donderdag 23 juni maakt u gewag van de mformatie-avond over het ge bied Dam/Oude Sluis en om geving. ik wil hierbij een tweetal kanttekeningen plaat sen. Gezien de met onder stoelen of banken gestoken kritiek van de aanwezigen zal ik de ge volgde „mspraak'-prooedure (het ware juister te spreken van schrijf'-procedure, om dat alleen schriftelijke kritiek door de gemeente in ogen schouw zal worden genomen) bij de komende bespreking van de reacties aan de orde stellen. Ik zal bij die gelegen heid de suggestie doen om voortaan toch m ieder geval een vergadergedeelte in te las sen waarbij groepen mensen (bewoners, winkeliers, etc.) el kaar kunnen vinden, en daar na een gedeelte waarbij zoals afgelopen woensdag de ge meenteambtenaren (maar dan wel herkenbaar) rondlopen en iedereen hen kan aanspreken. De tweede kanttekening betreft de laatste alinea van het arti kel. Deze alinea bevat een ci taat van mij, dat zö zonder nadere toelichting ons inziens vrij stupide overkomt. Van daar deze toelichting. Onder getekende verklaarde desge vraagd dat de gemeente naar mijn mening bij invalswegen naar het centrum moet aange ven of het al dan niet door gaande routes betreft. Tevens dient de gemeente aan te ge ven waar parkeerterreinen zijn en hoe er te komen. Ech ter, er zullen altijd eigenwijze mensen overblijven, die toch zullen proberen dwars door het centrum te rijden, omdat zij denken dat dat korter is dan via de hoofdwegen. En alleen voor hén gold het citaat op de bewuste alinea over de filevorming op de Korte Ha ven en niet Korte Dam, zoals u abusievelijk schreef. In de hoop dat één en ander hierdoor duidelijker is gewor den, teken ik, met vriendelijke groet, J. G. van Kleef, vooreitter be- wo aersveremging S'dam-Cen- trum. Maassluis De Maassluise Vrijwillige Brandweer heeft tijdens de 7 u^30*0 kil Vlissingen gehouden selectiewedstrijden voor 'na-Holland en Zeeland de tweede prijs behaald en daarmee weten te leggen op de wisselpnjs. De Maassluise equipe 0td bovendien de beste groep van Zuid-Hel]and. De deelneming ri.M H-'ni>zmde wedstrijden was mogelijk geworden, omdat e Maassluise brandweerlieden - onder leiding van enderbrand- f r Pap op paterdag 18 juni tijdens de provinciale •ahdjveenvedstnjden in Ar kei op de tweede plaats waren bsetnengd. Door het nu behaalde resultaat mag Maassluis op 17 ptember meedoen aan de landelijke kampioenschappen. De kleuters van de Hillschool in Hoek van Holland slonden op de eerste rang, toen begin deze week de eerste paal {van de 60) werd ge slagen voor de te bouwen kleuter school. Terecht na tuurlijk, want voor zover zij over twee maanden niet naar de grote school gaan, zullen de kleu terscholiertjes over een jaartje wellicht nog gebruik kunnen maken van hun nieu we onderkomen. Van het heipalen- feest was veel werk gemaakt. Niet alleen de eerste paal was versierd, ook de kleuters waren uitge dost in hun mooiste kleren en prachtige hoeden. Natuurlijk ontbraken ook de ballonnetjes niet. Zelfs was er een speciaal „heipalenlied" ingestudeerd dat luid keels werd gezongen toen de eerste paal de grond in werd gesla gen. Maar tegen het ge weld van zo'n slagblok kunnen zelfs de schal lende kinderkeeitjes niet op. Desondanks ging het elf meter lange gevaarte snel de grond in. De kleuterschool met volgend jaar v6ör de vakanties worden opgeleverd. Half maart van dit jaar kwam een kleine dele gatie Haagse heren op bezoek in het Vlaar- dingse stadhuis. Zij maakten allen deel uit van een speciale rijks commissie. Op afdeling 5 - de ge meentelijke afdeling voor openbare werken, stadsontwikkeling en volkshuisvesting stroopten de ambtena ren hun mouwen op. Voor hen iagen de plan nen voor de bebouwing van het Landstraat- kwartier, het parkeerter- reintje nabij de Lijn baanhallen. Vol goede moed de commissie leden zich over het voorlopige schetsplan van het Rijswijkse architectenbureau Groep 5. Het Haagse bezoek moest zich namelijk uitspreken over ge noemde Landstraatplannen. Als de uitspraak van de com missie positief was geweest dan had het Landstraatproject stellig kunnen rekenen op een toekenning van het predikaat Goed en Goedkoop. Ruw ge schat zou dat betekend hebben dat de toekomstige huur van de vijfentwintig woningen met zo'n twintig gulden gedrukt had kunnen worden. Maar he laas. De Haagse heren waren ken nelijk niet in een al te goed humeur. „Nou, dat plan is mis schien wel aardig", sUJden zij mompelend, „maar een Goed en Goedkoopsubsidie? Nem, die is niet aan dit bouwplanne tje besteed". „Maarrr..." sputterde afdeling 5 tegen. Bij de rijkscommissie kreeg men echter geen voet aan de grond. Haar argumen ten: het predikaat Goed en Goedkoop kan in dit geval niet worden toegekend. Het plan behelst het bouwen van slechts vijfentwintig wonin gen. Dat is veel te weinig. Voor een Goed en Goedkoop subsidie moet een gepland project tenminste vijftig h zes tig woningen bevatten; trouwens, dit Landstraat- plan kent een veel te groot aantal verschillende woningty pen. Op zich is dat wel gezel- De commissie voor stadsontwikkeling komt morgen bijeen voor één onderwerp: het bebouwen van de Landstraat. lig, maar op deze manier rij zen de kosten de pan uit En ook dat is een argument om geen positief advies te geven voor het toekennen van het Goed en Goedkooppredikaat Tegenvaller Het negatief advies was een tegenvaller van formaat. De projectgroep stadsvernieuwing Vettenoordsepolder was even min verheugd met deze gang van zaken. Volgens het VQP- aktieplan moet het Land- straatkwartier een zogenaam de doorstroomfunctie krijgen. Dit houdt in dat voor de Land- straatwomngen VOP-bewo- ners in aanmerking komen, die hun eigen huis moeten ver laten omdat dit gesloopt gaat worden. De bewoners hoeven dan geen afscheid te nemen van hun „dierbare, vertrouw de buurtje". De projectgroep besefte maar al te goed dat het doorstromen slechts onder één belangrijke voorwaarde een kans van sla gen zou hebben: de huren van de „doorstr oomwoningen" door Kees Jonker moeten zo laag mogelijk blij ven. In de woningen - die op de nominatie staan om ge sloopt te worden - betaalt men over het algemeen geen hoge huur. „Het is zeer onlogisch als de doorstromers straks twee maal zoveel huur moeten gaan betalen", aldus de pro jectgroep, „het begrip door stromen kan je dan wel op je buik schrijven". Geen Goed en Goedkoop? Wat dan? De projectgroep filoso feerde dat het Landstraatpro ject allicht kon worden samen gevoegd met het plan voor de bebouwing van het Lamoen- terrein. Architect Nico An dnessen is daar nu mee beng en als hij de Landstraat in zijn werkzaamheden „meeneemt", dan kan misschien alsnog een Goed en Goedkoopsubsidie voor het gecombineerde bouw plan worden verkregen. Wet houder Bas Goudriaan meen de daarentegen: „Architecten bureau Groep 5 ts nu al mei de Landstraat begonnen. Zij kunnen beter doorgaan met het uitwerken van hun eigen plannen. En voor een eventue le subsidie zijn er nog wel wat potjes op het irumstene be schikbaar". VOP-projectcoördinator Abel de Jong ging aarzelend met Goudnaan's voorstel akkoord. Hij stelde echter wel dat op korte termijn bekend moest worden gemaakt hoe hoog de huren dan zouden komen te kggen. „Als die huren hoger worden dan 325 gulden, zo stelde hij, dan moet architect Andnessen toestemming wor den verleend om de Land straat m zijn Lamoenontwerp mee te nemen". Eventjes dreigde de gehele kwestie in de vergetelheid te raken. Tot...dinsdag 31 mei! Op de agenda van het college van burgemeester en wethou ders stond: het bouwplan voor het Landstraatkwartier. Als een donderslag bij heldere hemel werd het plan gewij zigd: geen woningen aan de Baanstraat (het gedeelte langs de Lijndraaïjer); er moest meer aandacht besteed wor den aan de pleinvorming. In plaats van vijfentwintig wo ningen zouden slechts vijftien woningen in het bouwplan moeten worden opgenomen. Het gehele college vond dit de beste oplossing, roet uitzon dering van wethouder voor stadsontwikkeling Bas Goud riaan. „Dit is met te verkopen tegen over de projectgroep", moet Goudriaan ongetwijfeld ge dacht hebben. De teleurstel ling van de wethouder werd in ieder geval gedeeld met de leden van de projectgroep, die het wijzigmgsbesluit van het college een grote blunder noemden. Hameren Morgenmiddag wordt voor de bebouwing van het Land straatkwartier een aparte commissievergadering voor stadsontwikkeling belegd. Abel de Jong zal het stand punt van de projectgroep dan nader toelichten, Hij zal blij ven heimeren op het samen voegen van het Landstraatpro ject met het bouwplan voor het Lamoen terrein. De Jong: „Dat is de enige rnanier om huren op de Landstraat nog enigszins schappelijk te hou den". Een wat bazige hond, zei zijn vonge baas. Een bazige baas, dacht misschien de bond. Het resultaat is in ieder geval dat Renny nu de nachten door brengt in dierentehuis Harga- hoeve aan de S porti aan 2 in Schiedam. Eén van de proble men die de vorige baas met Renny had was dat hij nogal vaak wegliep. Luisteren deed hij dan niet meer. Hij deed dan gewoon waar hij zelf zin m had. Ja, dat kan natuurlijk niet „In de auto is Mj nogal druk", zei ook zijn vorige baas. Waar schijnlijk is hij zo enthousiast van al datgene wat hij door het autoraampje ziet, dat hij zich geen tijd gunt om rustig op de achterbank te gaan zit ten. Wanneer hij rustig zou gaan zitten, zou men hem haast aanzien voor zo'n mooi speelgoedhondje wat vaak in de speelgoedzaken in de etala ge ligt Met zijn ruwe en enigs zins pluizige vacht heeft hij daar veel van weg. Renny kan wel erg goal met kinderen opschieten en hij doet netjes zijn behoefte bui ten. Het hefst aan de rand van de stoep of aan de rand van een grasveld, zodat er verder weinig mensen last van heb ben. Een hond die zijn behoef te op de stoep doet is niet netjes. Dit hoeft echter natuur lijk niet aan de hond te liggen. Wanneer de baas zijn hond mee een drukke winkelstraat in neemt, moet de hond zijn behoefte enr< olijk al kwijt zijn. Als laatste kar. van Renny ver teld word n dat hij best even alleen thui^ gelaten kan wor den en dat hij dat niet zo erg vindt Helaas zijn er geen inen- tingspapieren met Renny mee gekomen, zodat hij eerst op nieuw wordt ingeent tegen hondeziekte en hondsdolheid voor hij naar een nieuw gezin gaat. Renny zit beslist niet al leen in het dierentehuis. Van de andere honden worden de volgende even genoemd: Dalmatiner, reu, drie jaar, bastaard-foxterrier, reu, tweeenhalfjaar, kruising dal- matiner/setter, reu, twee jaar, bastaard, teef, vier maanden, bastaard-setter, reu, een jaar, bastaard, teef, acht maanden. Op de kattenafdeling zit nog Signalement: naam: Benny ras: bastaard-foxterrier leeftijd: ongeveer 3 jaar geslacht: reu kleur: zwart wit beharing: ruw steeds een aantal jonge katjes ongeduldig te wachten op een pleeggezin. De leeftijd loopt van acht tot en met dertien weken, Ook atte er nog wat oudere mooie gecastreerde ka ters. Schiedam „Zonder die bewo ners zien wij het helemaal niet zitten. Tuurlijk moet je hen direct al inspraak geven, hen erbij betrekken, en niet zoals de gemeente wil: via de instellingen in de wijk. Als je echt aan wijkactiviteiten wilt gaan doen, moet je alle bewoners erbij betrekken, zo vroeg mogelijk. Daarom is zo jammer, dat burgemeester en wethouders de gemeenteraad het voorstel zullen doen slechts een klein werkbedrag uit te trekken" Daal Hens- man drinkt zijn koffie rusti ger dan hij praat. Een stort vloed van woorden, over wel zijn in Nieuwland. tn deze wijk is een werkgroep - wijkcentrum in het leven ge- f roepen.„Dat is een kindje van 1 de werkgroep wonen en leven, die al erg actief in Nieuwland was, en die groep is weer een kindje van de wijkverem- ging", zegt Rensman. Goed, Dat kleinkmdje nu heeft een enquête op touw willen zetten voor iedere bewoner van de wijk inclusief de stich tingen, verenigingen en ande re organisaties die in de wijk bezig zijn met allerlei maat schappelijke voorzieningen. Een enquête, die met roos kleurig verloopt maar de hoop is nog met de bodem un geslagen. Een grootse aanpak, een onder zoek waarbij iedereen wordt geïnformeerd, bleek onmoge lijk. .Net college wil meer geld voor de inspraakproce dure met missen. En zo duur hoeft dat wet te zijn", is de harde kern van Rensmans meer goedmoedige betoog. Hij is vooratter van de werk groep. In de vorige gemeente raad was hij één van de twee PPR-raadsleden. Het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein is het onderwerp. De enquête moest uitwijzen wie daarvan gebruik wil ma ken en op welke manier, wan neer en waarom. „Dat is van wege de toezeggingen, die de gemeente begin dit jaar deed over teruggave van het cen trum aan de wijk. Alle wijk bewoners moeten eigenlijk worden benaderd over hoe zij denken over wat m het cen trum zoal kan plaatsvinden: voorlichtingsbijeenkomsten over gezondheidszorg, milieu, consumenten, gezinsverzor ging. Verder moet gekeken worden of spreekuren moge- Lijk zijn van de sociale dienst en de sociaal raadsman, het consultatiebureau, de wijka gent, er moet worden bekeken of er een tandartsgroepsprak- tijk kan komen, en of film mogelijk is, en bingo, toneel, volksdans, gymnastiek, noem maar op" de werkgroep heeft zodoende een hele kluif. Door de geringe geldvergoeding zijn met alle wijkbewoners benaderd met een vragenlijst je. De werkgroep heeft zich moeten beperken tot de direc te omwonenden, de buurt tus sen de Nieuwe D ami aan en de Dr, Schaeomansingel. Wel zijn tenminste alle instellingen aangeschreven. Rensman doet een beroep op elke geïnteresseerde- „Laat wat van u horen, denk met ons mee." Dat kan door en quêteformulieren af te halen bij het wijkcentrum, bij dienstencentrum 4 Molens, by dc Jeugdhaven in de Albarda- straat, bij secretaris Aad Hille van de- wijkvererugmg (Burge meester Honnerlage Crete- laan 317) of bij leden van de werkgroep, onder wie Rens man (Parkweg 28) en A. G. van de Borgh ('s-Cravelandse- weg 481). Elke reactie is daar zeer welkom. Schiedam Zó durf jij de stad niet in, hadden ze tegen hem geroepen. Dus deed hij het toch: een weddenschap... Het gevolg was dat bewoners van de Parkweg hevig werden opgeschrikt. Bij de politie kwamen verontruste telefoontjes bin nen: „Er hangt hier een naaktloper rond!" En daarom gingen ageuten maar eens kijken. Na enig zoeken bespeureen rij de man om wie het allemaal draaide, een 33-jarige inwoner van Schiedam. Niet geheel naakt was hij. In een tamelijk onopvallende zwembroek had hij zijn geslachtsdeel verhuid. Een babbeltje met de snuiter leerde de agenten, dat deze door het Prinses Beatrixpark naar de Parkweg was komen lopen. Aan de andere kant van het park, bij het terrein van voetbalclub DHS, had hij zijn verdere kleren achtergelaten. Die had hij daar uitgetrokken om een bal uit het water te halen, en toen hem dat was gelukt hadden omstanders hem uitgedaagd. Schiedam De politie onder zoekt of iemand zich soms in de Stationsstraat achter een raam heeft geposteerd, die be hagen schept in het vanaf die plaats schieten op voorbijgan gers. Opzet wordt namelijk vermoed achter een incident, dat maandagmiddag plaats vond m deze straat van Schie- dam-Oost. De dertienjarge Turkse jongen Dura G. hep daar te spelen, toen plotseling zijn hp hevig ging bloeden. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht waar een arts constateerde dat een diabolo-kogeltje de lip was binnengedrongen, afkomstig uit een luchtdruk buks. De politie vreest voor herhalin gen. waarby slachtoffers wel eens op meer vitale plaatsen zouden kunnen worden ge troffen. De recherche neemt daarom poolshoogte in de straat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3