Singer .loopt weer als een naaimachine V Capellenaar bouwt verwoed tramstellen ©p schaal Wmm Eïéiks tornar ik imm geem rmSoêieê" WOENSDAG 29 JUNI 1977 Chris van Bremen '§rêMWt&Jsm bA bM - '»l .-V j| Tramhalte Een tik Bevliegingen a vü/sc/ww 4 Hoek van Holland Het ts dat hij plaatwerker van beroep is, anders was het 'em nooit ge lukt- Maar er kwam toch wel meer voor om de hoek kijken dan kennis van spuiten en uitdeuken. In totaal heeft hij er zo'n dertigduizend gulden voor neer moeten tellen. En het werk dat hij er aan heeft gehad, dat is nog een verhaal apart Iedere zaterdag moes ten de handen er voor uit de mouwen worden gestoken en dat twee jaar lang. De Singer Le Mans anno 1934 is nu de mooiste van dat type, die op de aarde rondrijdt Dit jaar won Hoekenaar Leen Srhoenmeijer er een eerste pnjs mee. Dat was in Coven- try, waar hij in een internatio naal gezelschap van oude-au- lobezitters zelfs de fanatieke Engelse deelnemers de loef af wist te steken. Wellicht met enige spijt moesten de Britten toegeven dat de mooiste Sin ger, de origineelste, in Neder land rondrijdt. „Wrakke aankoop „Als ik twee jaar geleden wist waar ik aan begon, dan zou ik me wel dubbel hebben be dacht," zegt de trotse eigenaar van de „sportieve" ouwe schicht Zijn verhaal begint bij de aan koop van een oud chassis, roestige motoronderdelen en enkele wrakke metalen pla ten, met hout versterkt, maar waar houtworm zich in de loop der jaren aan te goed had gedaan- Daar moest dan een automobiel van worden gemaakt ..Ik kwam op het idee nadat iemand met zo'n Singer bij mijn benzinepomp kwam. Eerst maakte ik een praatje met die man, ik werd enthou siast en van het een kwam het ander. Zo ging ik naar Enge land waar de internationale dub van eigenaren van een oude Singer bijeenkwam. In elk geval kwam ik later thuis met een chassis en onderde len". Toen moesten de handen uit de mouwen worden gestoken. Foto's tonen aan, dat de bouw van de wagen geen eenvoudi ge klus moet zijn geweest Door „Het was verschrikkelijk," zegt de autobouwer. „Nergens kon ik meer aan bruikbare onderdelen komen. De hele carrosserie heb ik in feite nieuw moeten optrekken. Werktekenmgen «waren even min te krijgen dus deed je het maar naar eigen gevoel en van foto's van andere wagens. Eigenlijk is met veel origineel aan het koetswerk. De voor- spatborden zijn nieuw, zelf uitgeklopt met de originele spatborden als voorbeeld. De deuren, dat was ook een bonk roest waar niets meer mee te beginnen was. Ook die zijn door mijzelf helemaal nieuw vervaardigd. Huilen met de pet Wel staat vast, dat onderstel en motordelen nog „echt" Singer zijn. Ook het technisch m or de maken dat ging niet van een leien dakje. Zo „versleet" Leen Schoenmeij er drie mo torblokken, zonder één kilo meter met de ouwe schicht te hebben gereden. Het originele motorblok was in een dusda nige staat, dat het voor de eigenaar meer huilen met de pet was, dan dat er ooit kans in zou hebben gezeten de zaak draaiende te maken. Het met veel pijn en moeite verkregen tweede motorblok was een aardig dingetje. Alleen waren de gaten voor de zuigers niet rond maar eivormig. Ook dat betekende dus weggegooid field. Hoe het 'em uiteindelijk gelukt is, daar praat Leen het liefst niet meer over. „Bloed, zweet en tranen," vat hij beknopt samen. Nadat de wagen door de Nederlandse keuring was om een kentekenbewijs te ver- knjgcn ging er nog een jaar voorbij om de wagen in een zodanige staat te presenteren dat er in het Engelse Coven try een pnjs mee gewonnen werd „Er waren nog allerlei details, die met klopten met de originele wagen," verhaalt Leen Schoenmeijer verder. En hij wijst op een aantal meters op het houten dash board. „Enkele zijn van ande re merken gehaald omdat die originele gewoon nergens meer vandaan te halen zijn. De lampen kan je nu nog krijgen van toeleveringsbe drijven, die ze ook voor ander automerken vervaardigen. Andere onderdelen moesten urenlang met de hand worden De trotse eigenaar naast zijn oude schicht. WW* tui - ""Ha schoongepoetst om ze weer blinkend te krijgen. Als je dan zo bezig bent vraag je jezelf wel eens af, waar bén je m hemelsnaam aan begon nen? Maar goed, je kan er na een jaar moeilijk plotseling mee kappen, hè" Beloond Het resultaat werd in Coventry ruimschoots beloond. In Hoek van Holland kent iedereen de trotse antieke autobezitter. Af en toe toert hij in de omge ving wat rond. De wagen kan alleen WA verzekerd worden. „De waarde is immers mei r. geld uit te drukken," nu=r.it Leen. Dat betekent voor hem dus wel heel goed oppassen in het verkeer. Eén aanrijding kan hem weer een jaar werk kosten. Wat dat betreft is hij ais de dood en rijdt hij heel voorzichtig. Eén keer heeft hij de „ouwe" nog eens op z'n staart getrapt toen liep 'ie wel honderdtwintig met één hand aan het stuur. Voor de liefhebbers nog even de volgende informatie: De Sin ger Le Mans ontleent zijn Franse naam aan de plaats van het beroemde racedrcuit Het 998 cc motortje moest Singers tegenhanger HG he( nakijken geven, met een top van honderdveertig per uur. Capeile a.d. IJssel De zolder in de woning van de heer C- B. van Eldik kan beslist niet bestempeld wor den als een rommelzolder. U weet wel, zo één waar je nog van die heerlijke oude dingen kunt vinden die de tijd van weleer weer leven dig voor de geest brengen, Wie de kwalificatie rommel zolder voor die ruimte zou gebruiken waar de heer Van Eldik zijn spulletjes heeft staan doet onrecht aan een stukje noeste huisvlijt dat 3 juist op deze zolder zo'n apart sfeertje weet te schep pen. Want wie na net beklimmen van twee trappen eindelijk het hoogste punt van het pand aan het Narvikpad heeft bereikt, belandt temidden van een serie fantastische tram stellen welke volkomen op schaal zijn nagebouwd. Zij bepalen hier de sfeer en al is hier dan niet de gebruike lijke „oude rommel" om de tijd van weleer terug te bren gen, de unieke mim-tramstel- len zorgen er voor dat die tijd beter teruggebracht wordt dan menigeen voor mogelijk had gehouden. Onderaan de kast, waarin de nagebouwde tramstellen staan opgesteld, zitten bord jes geschroefd, die menigeen zich nog uit zijn jeugd herin neren moet. „Niet spuwen", „Niet tegen de deuren leu nen" en „Noodrem op het balcon" zijn teksten die je doen denken aan de tijd dat je met opa een dagje mee mocht naar Schevenmgen of Zandvoort met de beroemde Blauwe Tram. De heer Van Eldik heeft de bordjes overigens niet uit de wagens geschroefd. Dat zou te zeer tegen zijn liefde voor trams indruisen. Nee, hij heeft ze allemaal eerlijk ver kregen. Meestal via relaties wanneer er weer eens beslo ten werd een lijntje op te heffen. En voor de wagens dan naar de schroothoop ver dwenen, was hij er afs de kippen bij om onderdelen aan zijn verzameling toe te voegen. „Normaal kun je natuurlijk moeilijk bordjes uit de trams schroeven. De teksten ervan zijn voorgeschreven en zo'n tram mocht niet eens rijden als die bordjes ontbraken", zegt hij. echter nooit precies zeggen want de éne avond zit je tot diep in de nacht te werken en dan doe je er ineens weer twee weken lang niets aan". „Het zijn ook wel eens van die bevliegingen", vervolgt de heer Van Eldik. die zijn hobby eigenlijk helemaal met zo bijzonder vindt. „Het is toch ook niets bijzonders. De één spaart postzegels, de an der gaat graag naar het voet ballen en daar vind ik nu net niets aan. Ik besteed m'n vrije tijd graag aan alles wat met trams te maken heeft", daaraan lachend toevoegend: „Maar een ratlofiel ben ik niet want het moet allemaal wel gezond blijven. Reizen De belangstelling voor trams en ook wel treinen heeft de heer Van Efdik al in heel wat Europese landen gebracht. België. Zwitserland. Spanje, Oostenrijk en Frankrijk. Ei genlijk alles bij elkaar te veel om op te noemen. Onlangs nog ging hij naar Duitsland om daar een film te maken van stoomtreinen in de sneeuw. Hij filmde er locs van de ertslijn naar Emden en daarmee voegde hij weer een stuk aan zijn verzameling toe. Een verzameling waarvan de nadruk steeds meer komt te liggen op andere dingen dan de modellen, maar altijd wel op dingen die te maken heb ben met trams. De heer Van Eldik heeft ai een enorme serie dia's, foto's en eigen gemaakte films. Die enorme verzameling heeft gemaakt dat hij uren lang kan vertellen over alles wat met trams te maken heeft. Hij houdt dan ook di kwijls lezingen en die zijn meestal met direct voor het publiek dat komt uit de rijen van de Nederlandse Vereni ging voor Belangstellenden in Spoor- en Tramwegwezen (NVBS). Natuurlijk ook leden van die vereniging zijn vaak aanwezig, maar hij trekt ook vaak naar tentoonstellingen en vorig jaar nog was hij te vinden in het pas geopende Amsterdamse Van Goghmu- seum. Bovendien geeft de heer Van Eldik ook zijn me dewerking aan het Rail Thea ter in Voorburg dat iedere donderdagavond (behalve in de zomermaanden) voorstel lingen geeft, die uiteraard trams en treinen tot onder werp hebben. Voor trams heeft de heer Van Eldik een sterke voorkeur. Treinen vindt hij wei leuk, maar trams dat is toch wel het summum. Stadslijntjes „Vroeger had je werkelijk overal allerlei kleine maat schappijen. Er waren diverse stadstijntjes en ai die maat schappijtjes hadden hun ei gen materieel. Talloze varia ties kwamen er voor. Een variatie die werkelijk ume- kwas en waarvan men gerust kan zeggen dat ze nooit weerom zal komen, doodeen voudig omdat het te duur is. Dat laatste kan dan wel waar zijn, die tijd had toch in ieder geval we! zijn charme", zegt de heer Van Eldik, die onder het vertellen zijn koffie roert alsof hij de ketel van een stoomloc nog wat wil oppor ren. Ondanks het feit dat de heer Van Eldik ai heel wat over z'n hobby heeft verzameld blijft er toch nog wel wat te wen sen. „Eén van m'n wensen was het maken van filmopna men van stoomtreinen in de sneeuw. Die wens is nog niet zo lang geleden in Duitsland in vervulling gegaan en bin nenkort hoop ik in het zuiden van Duitsland de daar lopen- de- en binnen afzienbare tijd verdwijnende- stoomtreinen te filmen. Alleen de sfeer al die daar omheen hangt, vind ik enorm fijn". Filmen doet de heer Van Ei- dik alleen. Vroeger ging het gezin mee, maar dat gaf toch wel wat praktische bezwaren. „Ik blijf rustig een paar uur op een bepaalde trein wach ten om een film te kunnen maken van misschien een of twee minuten, maar ik kan moeilijk van mijn vrouw Of kinderen verwachten dal ze dat ook doen. Daarom doe ik dat tegenwoordig maar aF leen". Als we opstappen en de heer Van Eldik ons uitlaat zegt hij: „ik geloof dat ik er toch eens wat aan moet doen dat ons huis zo moeilijk te vinden is. Misschien laat ik wel zo'n ouderwetse tramhalte in de voortuin zetten". „Tramknutselaar" Van Eldik toont één van de door hem gemaakte modellen van een tramstel. Eigenlijk is de heer Van Eidik van jongs af aan gek geweest van trams. ..Vroeger durfde ik er eerlijk gezegd niet zo goed voor uit te komen. Ik maakte al heel jong foto's van trams maar ik durfde ze niet eens weg te brengen omdat ik me af vroeg, wat die fotograaf er wel van moest denken. Die man moest wel denken dat ik een tik had. Wat later ont dekte ik dat er veel mensen waren die het verzamelen van allerhande zaken over trams als hun hobby beschouwde", vertelt de heer Van Eldik. 't Zat er dus al vroeg m en eigenlijk is dat altijd zo ge bleven. Toen rondom Utrecht nog allerlei tramlijnen be stonden. ging de in Amster dam geboren heer Van Eldik vaak naar de Domstad, kocht daar voor de luttele somma van negentig centen een dag kaart en toerde daarop vrolijk de hele dag rond naar Zeist, Amersfoort, Rhenen en meer plaaisen in die buu^. Voor de trams van de maatschap pij die daar nog steeds het vervoer verzorgt, de N8M, heeft hij nog immer een voor keur. door Orrno Bijlsma Dat komt duidelijk naar voren uit de modellen die hij bouwt. Voor het merendeel zijn het typen die bij de NMS in bedrijf zijn geweest. Ge trouwe copieën die bijzonder knap zijn nagemaakt tot de monogrammen op de buiten kant en de bekleding van de banken binnenin toe. Het namaken van dergelijke trams is bepaald geen sine cure. Knutselaar Van Eldik vraagt meestal de blauwdruk ken bij de maatschappij die m vele gevallen zonder man keren ter beschikking worden gesteld. Maar met die blauw drukken ben je or nog niet. Dan begint eigenlijk het werk pas echt, omdat zij slechts de basis vormen voor het maken van de originele werktekenin gen. Die tekeningen maakt hij meestal met een schaal van 1:33. Zijn eerste model maakte hij zo'n vijftien jaar geleden Het was een vierkantig stoomlo- comotiefje, maar het is reeds lang niet meer in zijn bezit Hij gaf het een aantal jaren geleden aan de directeur van het Nederlandse Trammu seum in Weert. Hoe lang doet de heer Van Eldik nu eigenlijk over het maken van zo'n model" en gaat er niet erg veel geld in zitten? De heer Van Eldik „De kos ten zijn niet hoog Goed, je hebt natuurlijk nogal wat messing nodig en dat is van daag de dag niet zo goed koop. Maar dat is zo onge veer wel het duurste wat er aan zit. Je gebruikt daarnaast vee! materialen die anders als mm of meer waardeloos ma teriaal in de pruilemand wa ren verdwenen. Het enige dat ik in de winkel koop zijn de wielen omdat het nauwelijks mogelijk is die zelf na te maken. Over het bouwen van zo'n model doe ik gemiddeld wel een half jaar. Je kunt het

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4