SCHSEDAMSCHE COl IANT I Weinig animo om voor 9oppasser9'5 te spelen Commissie geen uitspraak over Lands traat INSPRAAK MOEILIJK Raadsleden gepiib eiSmi Yvonne (13) redt penter uit water ZESTIEN MAN OP STRAAT Over beantwoording schriftelijke vragen: Abortus niet legaal maken Aanmelden voor raadslid maatschap '-NÉPte - Uit enquête onder leerkrachten blijkt: Brons voor J. Stoppel i*voitvoi Op heterdaad betrapt Groenoord- Midden: Vrijdag X juJi 1911- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang do. 25864 - 6 pagina's. Brocrsvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Janson failliet Vlaardingen Pas nu is be kend geworden, dat Janson Pijpleidingen vorige week failliet is verklaard. Zestien werknemers van dit Vlaar- dingse bedrijf zijn hierdoor op straat komen te staan, janson Pijpleidingen is een onderdeel van verschillende familiebedrijven waardoor bet voor de bonden niet een voudig is te achterhalen hoe het bedrijf in moeilijkheden is gekomen. Voor de zestien ontslagen werknemers zal in overleg met het arbeidsbu reau naar een andere betrek king worden gezocht. Schiedam Een aantal raadsleden is gepikeerd over de wijze, waarop het college van burge meester en wethouders de laatste tijd schrifte lijke vragen vanuit de raad afdoet. Gisteroch tend is opnieuw bericht gekomen, dat het college bepaalde vragen met binnen de gestel de termijn kan beantwoorden. Deze keer ging het om vragen die Hans van der Wilk (PPR) en Els Heüwig (CDA) hebben gesteld, respectievelijk over wijzigingen in de woningwet en de overgangswet ruimtelijke or dening/volkshuisvesting, en de toestand van het vervallen gymnastiekïokaaltje achter de Broersvesl. Burgemeester en wethouders delen mee dat „het onderzoek" nog voortduurt en dat de raadsleden dus geduld moeten betrach ten. Van der Wilk houdt rekening met de vakantiepe riode, maar herinnert aan schriftelijke vragen die al langer geleden werden ingediend. Zo moest CDA-lid Siem Rosman langer dan de gereglementeerde drie weken wachten op ant woord over de kwestie Empeo, terwijl Van der Wilk zelf ook vragen stelde waarom over wo ningbouw in het noorden van de stad geen inspraakprocedure was ingesteld. „Zulke vragen, zoals: waarom was er geen in spraak, zijn toch voor de hand liggend? Weet je dat dan als college niet, en moet het dan zoveel tijd kosten een antwoord daarop te geven? Ik zou het erg op prijs stellen als het college gewoon toegeeft: ja, wij hebben het fout gedaan. Maar door dat lange wachten krijg je zo de indruk, dat zij het eigenlijk helemaal niet weten, dat zij ermee zitten, en dat tegen beter weten in wordt gezocht naar een nikszeggende grap waarmee de vraag wordt ontweken, omdat er geen goed antwoord is", aldus Van der Wilk, Brief aan Den Uy!: Schiedam/Den Haag Bij het vormen van een nieuw kabi net mag geen compromis wor den gesloten inzake abortus. Dit schrijft de kerkeraad van de Christelijk Gereformeerde Kerk van Schiedam in een brief aan kabinetsformateur Den Uyl. De kerkeraad is van mening dat alleen het „Heilza me Gebod van God" als richt snoer van een toekomstig re geringsbeleid mag gelden. Onaanvaardbaar vindt de Christelijke Gereformeerde Kerk het, als abortus in het ziekenfondspakket zou wor den opgenomen. Dit betekent, zo schrijft de kerkeraad, dat vele gelovigen m gewetens nood komen, omdat zij dan via hun ziekenfonds toch mee betalen aan deze ingreep. Schiedam „Ineens zagen wij hem vallen. Toen reden wij snel daamaartoe, en sprong Oc het water in. Ik had hem haast gelijk. Een minuutje of drie heb ik gezwommen, toen kreeg ik hulp van de brugwachter, die ons op het droge trok" alsof zij het opnieuw beleefde, vertelde gisteravond rond zes uur Yvonne van Rest haar avontuur. Om kwart over vier gistermiddag fietste het dertienjarige meisje met haar één jaar jongere zusje Astrid langs de Korte Haven op het moment, dat een driejarig Turks jongetje van de kade afviel. Ze schrokken zich een hoedje, maar stormden direct erop af. Plons, even zoeken en toen had Yvonne de peuter bij de haren gegrepen. „Ik kon hem eerst niet zo goed houden, maar gelukkig kwam de brugwachter snel", zegt zij. De politie heeft zich kort daarna over het jongetje ont fermd. Hij woont m de buurt. Yvonne van Rest, die op de Damlaan woont, vlakbij de Korte Haven, heeft gisteravond ettelijke keren haar relaas van het gebeuren moeten doen. De gemeenteraadsverkiezin gen liggen nog een eind in het verschiet. Achter de schennen in de keukens van de plaatselijke politie ke partijen wordt echter reeds hard gewerkt aan de voorbereidingen. Zo staat in de laatste uitgave voor de zomervakantie van het WD-mededehn- gen blad dat leden 2ich op de groslijst kunnen laten zetten. Wie een politieke carrière ambieert...? 'V ïéi r^HW» 4, i Hiep, hiep, hoe- raaaaa.L'Het zit er op! Na een heel jaar van zwe ten en zuchten, luisteren naar de meester of de juf, standjes incasseren en rij tjes opdreunen, eindelijk vrij. Maar liefst zes weken lang! De afgelopen dagen was er al niet veel meer terecht gekomen van som men maken en slechte dictees overschrijven, maar tochthuisblijven kon je nu eenmaal niet. Behalve dan de bofferds, wier ouders een week te vroeg met vakantie zijn gegaan. Tsja, dan bleef je natuurlijk niet alleen thuis achter. Vandaag echter, hebben wij, schoolkinderen van de RK Basisschool Sint Anto- nius aan de Brouwerij straat in Maassluis, een punt gezet achter al onze aehool-activiteiten. Vlaardingen Ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstver band is de heer J. H. Stoppel de ere-medaille van brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toegekend. De heer Stoppel trad op 1 juli 1937 in dienst bij de toenmali ge werkinrichting voor geeste lijk gehandicapten van de Herman Frantzenstichting. Deze werkinrichting werd per 1 juli 1957 ondergebracht in de Gemeentelijke Sociale Werkplaats. Het eremetaal is de heer Stoppel vandaag door Vlaardings burgemeester Wim Kieboom overhandigd. Vlaardingen Het personeel bij het openbaar kleu teronderwijs in Vlaardingen staat niet bepaald te trappelen van ongeduld om tussen de middag op „overblijvertjes" te passen. Indien dit noodzakelijk is kan de lunch beter genuttigd worden in een centraal gebouw, waarbij de organisatie in handen is van niet-onderwijsmensen. Op vijf van de vijf tien openbare kleuterscholen is gelegenheid het boterhammetje op te eten; op tien kleuterscholen bestaat deze mogelijkheid niet ADVERTENTIE Dirk de Derdelaan 18 Vlaardingen Tel. (010) 35 00 55* Vlaardingen De leden van de commissie voor stadsontwik keling hebben zich nog met durven uitspreken over het al of met wijzigen van de bebou wing van de Land straat. Gistermiddag werd voor deze kwestie een speciale commis sievergadering gehouden, tij dens welke de bestaande Landstraatplannen uitvoerig werden toegelicht door het Rijswijkse Architectenbureau Groep 5. Aan de hand van een aantal goed-ogende perspec tieven werd de commissiele den duidelijk gemaakt wat Groep 5 met het Landstraat- kwartier van plan is. Enige tijd geleden heeft het col lege van burgemeester en wet houders met uitzondering van Bas Goudriaan echter besloten, dat het plan gewij zigd zou moeten worden. De meerderheid van het college vond dat het gedeelte aan de Baan straat niet bebouwd moest worden. Dit zou inhou den dat een tiental woningen zou moeten worden „ge schrapt." Als argument voer de men hiervoor aan dat de geplande woningen te dicht zouden komen te liggen in de buurt van het café De Lijn draaier. De toekomstige be woners zouden dan last on dervinden van geluidshinder Voorts voerde de meerderheid van B en W aan dat het plan van Groep 5 niet voorziet in een 20 geheten pleinvormmg Gistermiddag veegde de archi tect de vloer aan met deze tegenargumenten: „Je kan misschien wel stellen dat aan de ingang van de Lijnbaan hallen een gezellig pleintje moet komen. Maar de mensen die aan de Landstraat zouden gaan wonen, hebben dan last van die gebeurtenissen op dat plein. Je zou tevens woningen moeten ontwerpen met twee voorkanten: één aan de Land- straat, één aan de kant van de Lijnbaanhallen." De commissieleden enigszins onder de indruk vroegen om een nadere uitleg van de tegenargumenten van de meerderheid van het college. Deze kon niet gegeven wor den omdat wethouders Van der Velden en Bovenberg op vakantie zijn, Kloots ziek is, en mevrouw Vermeide was op vakantie toen het college het wijzigingsbesluit nam. Besloten werd dan ook dat in de vroege raad van sep tember beide standpunten in een voorstel aan de orde zou den komen. Floor Quast (WD) hierover tegen Goud riaan: .Misschien heeft U dan wel weer zo'n succes als met het minderheidsstandpunt over het OJC". Vlaardingen Dankzij de oplet tendheid van een inwoonster van Vlaardingen kon de politie twee mannen aanhouden, die op heterdaad werden hetrapt bij het plegen van een inbraak m de huishoudschool aan de Planciusstraat. Het zijn de 36-. jarige A. J. uit Utrecht en de| 30-jarige Rotterdammer H. H. j Het duo verschafte zich toegang j tot de school via een raam. Bij de komst van de politie wilden zij zich net te goed doen aan j een fles vermouth, die zij uit de ijskast van de school hadden! gehaald. Tijdens het overbren-l gen naar het bureau stelden de twee mannen zich agressief op. 1 I Fén van hen bleek een snij- wond te hebben opgelopen m zijn linkerbeen tijdens zijn bin nenkomst in de school. De 20 centimeter lange wond moest in het Holyziekenhuis worden ge hecht. Het onderzoek tegen de inbrekers duurt nog voort Dit staat in een enquête die de gemeente heeft gehou den onder het personeel bij het openbaar kleuter en basisonderwijs. Aan deze enquête is ook mee gedaan door het personeel bij het blo-onderwijs. Op zeventien van de achttien basisscholen wordt gelegen heid gegeven de meegenomen boterham op te eten; op één school kan men met overblij ven. Het overblijven bij het buitengewoon onderwijs schijnt geen problemen op te leveren. Op alle drie de scho len kan daar lunchpauze wor den gehouden. Het personeel van drie kleuter scholen is van mening dat kleuters hun rustpauze bij moeder thuis moeten hebben. Slechts m bijzondere gevallen, als daarbij een gezinspro bleem zou kunnen worden op gelost, moet overblijven wor den toegestaan. Overigens is op negen kleuterscholen met eens bekend, of er bij de ou ders wel de wens leeft tot 0 verbli j fmogeh jkhed en. Ook op de openbare kleuter scholen die de mogelijkheid tot het overblijven van leerlin gen bieden, bestaan bezwaren bij het onderwijzend perso neel. Dit blijkt, aldus de en quête, uit opmerkingen als: het personeel eet in de mid dagpauze thuis, personeel is niet verantwoordelijk voor de kinderen na schooltijd, wie kinderen heeft, moet daar zelf voor zorgen en personeel en kleuters hebben hun uurtje rust tussen de middag hard nodig. Van zes kleuterscholen komt het personeel er rond voor uit er weinig zin in te hebben om tussen de middag op een andermans kinderen te passen. Het personeel van drie kleuterscholen vindt dat er geen accommodatie in de desbetreffende school is. Het vmdt onder meer dat een speel-werklokaal geen over blijflokaal is en daar ook met geschikt voor is. Angst Ook het personeel van twee openbare basisscholen maakt bezwaar tegen het tussen-de- middag toezichthouden op overblijvers. Op één basis school blijkt de outillage met geschikt te zijn. VERder wordt op één basisschool de pauze gebruikt voor interne besprekingen. Ook is van een toezegging tot het houden van toezicht door ouders in het verleden mets terechtgeko men. In zijn algemeenheid heeft het personeel enige angst terecht te komen in de lijst lesgeven toezichthouden - lesgeven - cursus - vergaderen. Op de scholen waar de mogelijkheid bestaat de boterham op te eten wordt in 24 gevallen (zes maal kleuterschool, zestien maal basisschool en twee maal blo) toezicht gehouden door het personeel. In twee gevallen wordt dit gedaan door vrijwilligers van buiten de school. Bij het kleuteron derwijs blijkt in de praktijk dat de hoofdleidster de rom mel na het overblijven weer opruimt. Op de basisschool gaat dat wat gemakkelijker. Daar wordt alles opgeruimd door zowel leerlingen, perso neel, als personeel van buiten de school (schoonmaaksters?). Op de vraag of bij een toene mend aantal verzoeken de overblij fmogelij kheden wor den uitgebreid antwoordde één kleuterschool bevesti gend. Het personeel van zeven kleuterscholen wil dit met, terwijl nog eens hetzelfde aantal scholen op deze vraag weigerde m te gaan. By het personeel bij het basis onderwijs was de verhouding tien bevestigend, vijf ontken nend en dne onbeantwoord. Schiedam De inspraak voor herindeling van Groenoord- Midden levert om de haver klap irritatie op. Telkens zet ten andere bewoners van dit wijkdeel boze gezichten op. Oorzaak is meestal: gebrekki ge communicatie met de ge meente. Kritiek komt vooral van het Willem. Lam dréplein, de Toon Verheystraat, de Pe ter van Anrooylaan en de Eduard van Beinumlaan, al lijken de problemen bij de eerste twee plekken goeddeels opge lost. „Alwéér gesjoemeel met de in spraak, je ziet het overal m Schiedam, in Noord was er geen inspraak, in de Lange Singelstraat met, op de Dam niet, het is wel erg," is lange tijd de mdruk geweest bij omwonenden van het Willem Landréplein. Men keerde zich daar van het voorstel, zoals de gemeente dat deed voor recon structie van het plein en omgeving Op een informatieavond werd daarop kri tiek geleverd. Het misverstand ont stond, dat de gemeente alle opmerkin gen van bewoners uit de notulen had weggelaten, waardoor werd gedacht, de gemeente dnjft toch haar zm door. Een vermoeden overigens, dat ook is gerezen bij middenstanders en bewo ners van het gebied rond de Dam en Oude Sluis waarover onlangs een ver warde informatieavond werd gehou den. Pas na lang gepraat over de kwestie liet de gemeente de bewoners van het Lan dréplein weten, dat het niet ging om notulen maar om notities. En die zijn heel wat vnj blijvender, legden ambte naren uit. Dat de bewoners toch het vertrouwen in de gemeente enigszins terugkregen, kwam door het feit dat hun voorstellen op latere tekeningen postuef waren uitgewerkt. „Gekankerd" wordt er, volgens de werk groep van bewoners die over de herin deling contact onderhoudt met de ge meente, op de manier waarop de Eduard van Beinumlaan straks onder handen wordt genomen. Bewoners zijn bang dat deze weg „even gevaarlijk als de Laan van Boï'es" wordt. Over de recentelijk gereconstrueerde Laan van Bol'es wordt gezegd: „Dat is geen ver betering. Voor het oog misschien, maar de verkeerssituatie is nu nog gegevaarlijker. Let maar op, binnen de kortste tijd staat er wel een ambulan ce met zwaailichten". Binnen de werkgroep vindt men deze kritiek niet zo terecht: „Animo bestaat er in de Van Beinumlaan helemaal met om plaats te nemen m de werkgroep, waar alle opmerkingen veel directer kunnen worden geplaatst tegen de ge meente". In de Peter van Anrooylaan houdt een groepje bewoners zich bezig met het maken van een alternatief plan voor herindeling. Voornamelijk het parkeer plaatsenprobleem speelt hier een be langrijke rol. Behandeling van dat be wonersplan door de gemeente is ver schoven naar het najaar. Chinees wijzigt bestemmingsplan Vlaardingen Het Chinees-In dische restaurant Poo Sing m de Peperstraat nummer 2 gaat uitbreiden. Het belenden de perceel nummer 4 wordt by het bestaande ge deelte van het restaurant ge voegd. De kieme uitbreiding heeft tot gevolg gehad dat de gemeen teraad een voorbereidingsbe- sluit tot gedeeltelijke herzie ning van de „Verordening Sa- rxeenngsplan Vlaardingen" heeft moeten nemen. De raad sleden verklaarden zich allen akkoord met het plannetje. Volgens het bestemmingsplan zou uitbreiden van het restau rant onmogelijk zijn. Het plan gaat ervan uit dat op de plaats van pand nummer 4 een openbare straat wordt aangelegd. Aangezien B en W de Chinees toch tegemoet wil len komen zal nu Gedeputeer de Staten worden ingescha keld om de vereiste verkla ring van „geen bezwaar" bij deze instantie los te peuteren. Als GS te kennen geeft geen bezwaar tegen de uitbreiding te maken, kan een bouwver gunning worden afgegeven door de Vlaardingse dienst van gemeentewerken Door de goedkeuring van de raad aan het voorstel van het college kunnen de Poo Sing-ers ech- tei nu al beginnen met de urtbreidingswer kzaamheden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1