SCHIEDAMSCHE COURANT Rijkswegen jagen de gemeenten op kosten Op naar 't strand Pietje Bell vit de Lang wachten op jeneverproject „Tijd voor School" wil wachten met commentaarj m Wethouder Scheeres: Burger krijgt borgsom terug Melchera verkoopt zijn distilleerderij Inbraak: half jaar celstraf S? Houdt jaclit goed op slot inbraak in 40 kelders Okkersteeg Woensdag 6 juli 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD _i02<Je jaargang no. 25867 - 4 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendiensl 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Doordat rijkswegen en spoorbanen bin- open, zijn gemeenten vaak ge- Schiedam nen hun grenzen iopen, dwongen maatregelen te nemen waaraan het rijk niet meebetaalt. Die mening sprak gistermiddag Schiedams wethouder voor financiën en economie drs. Re mier Scheeres uit „Neem nou de spoorlijn van Hoek van Holland naar Rot terdam. Die loopt dwars door Schiedam. Het kan zijn dat in het noorden van de stad straks een tweede brandweer kazerne moet worden ge bouwd, omdat brandweerau to's momenteel een groot risi co lopen voor de spoorbomen te moeten wachten. Dat kost ons dan kapitalen en de Ne derlandse Spoorwegen geen cent. Vergelijkbaar is het met rijkswegen. Daarom moeten hel rijk en de NS maar belas ting betalen. Het is hun bezit, dat problemen geeft", aldus Scheeres. De wethouder hield een bijeen komst naar aanleiding van de hoorzitting, die donderdag is gehouden bij de raad van sta te, Die handelde over het be- sluit van de Schiedamse ge meenteraad om het rijk aan te slaan voor cnroerendgoed- belasting (OGB) op rijkswe gen en spoorbanen voor zover deze binnen de gemeentegren zen lopen. Om welke bedra gen het gaat, is onmogelijk te zeggen. Eerst moeten de we- Schiedam De borgsom, die altijd moest worden betaald voer gas, water en licht, wordt afgeschafd. Burge meester es wethouders heb ben gisterochtend in hun we kelijkse vergadering beslist, dat de technische bedrijven dertig gulden moeten terug betalen aan iedere kleinver bruiker, die deze borgsom heeft betaald. Dat betekent, dat vnjwel elke betalende burger dit bedrag terugkrijgt. Eén en ander wordt verre kend met de gebruikelijke no ta's. Voor grootverbruikers gaat het collegebesluit niet op. Wethou der voor financien en econo mie drs. Reinier Scheeres zei gistermiddag: „De tarieven zijn zo ontzettend opgetrok ken in de loop der tijden, dat dertig gulden niks meer uit maakt. Wanneer iemand gaat verhuizen en hij „vergeet" de rekening voor gas en elektra te betalen, maakt die dertig gulden die hij anders terug zou knjgen weinig uit Van daar. Van het geld, dat ai die borgsommen bij elkaar ople veren, moet toch weer een ambtenaar worden betaald die alle mutaties bijhoudt". Den Haag De Haagse recht bank heeft een 24-jarige clas sificeerder uit Schiedam en diens 24-jarige collega uit Gaardingen overeenkomstig de eis van de officier veroor deeld ieder tot negen maan- den gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar, we gens gepleegde inbraken en diefstallen. Zo werd op 31 maart van dit jaar inbraak gepleegd in een woning aan de Emmastraat te Monster, waarbij onder meer antiek, geld en paspoort wer den gestolen. In een woning aan de Rietveldseweg te Cu- lemburg pleegden verdachten eveneens een inbraak. Er wa ren nog diverse andere inbra ken gepleegd, welke niet allen in de dagvaarding waren op genomen. gen wordan getaxeerd. Rijks wegen 19 en 20 nemen in Schiedam ongeveer honderd hectare in beslag. Tegen het besluit van de raad verzet bet ministerie van bin nenlandse zaken zich. Ook ge deputeerde staten ritten met de handen in het haar. Als Schiedam namelijk zijn zin krijgt is bet hek van de dam: dan stuurt straks elke ge meente, waarbinnen stukken rijksweg liggen, een rekening naar het rijk. Het ministerie heeft bij de Kroon voorge steld geen goedkeuring te verlenen aan het Schiedamse raadsbesluit Scheeres echter: „Als wij onze rin niet krijgen betekent dat, dat bij konin klijk besluit iets onmogelijk wordt gemaakt dat wettelijk wel degelijk kan". Dat twee dorpjes, Heteren en Becgden, wel hun zin kregen in dit bolasüngvraagstuk, ver klaart Scheeres als volgt ,Dat moet het rijk zijn ont gaan bij het goedkeuren van hun besluiten. Maar de beslui ten van die twee dorpjes en van onze raad zijn ook zo Wethouder Scheeres njk echter daarvan vrijge steld, dan is dat erg onrecht vaardig want wij hebben niet om die rijksweg gevraagd". Over de financiële gevolgen voor het rijk, indien Schie dam gelijk krijgt en meer ge meenten met aanslagen ko men, zegt Scheeres: „Een bu- siegenaar kan de OGB in de huren doorberekenen. Zo kan bet rijk, als eigenaar van rijkswegen, dat straks doen aan de weggebruikers. Ook kan de financiële verhouding met de gemeenten worden hemen. Maar dan betalen tenminste ook die gemeenten, waar geen rijkswegen lopen en die dus in het voordeel rijn omdat zij op al hun belasting kunnen hef- logisch. Die jongens van rijks waterstaat zitten maar lijntjes te trekken. Voor hetzelfde geld had rijksweg 19 net op Vlaardings grondgebied gelo pen. Dan had die gemeente met een lap grond opge scheept gezeten, waarop geen belasting kon worden gehe ven. Nu zijn wij de klos. Want was die rijksweg er niet, dan had op die grond iets anders gestaan waarvoor wij wel geld zouden vangen via de OGB. Daarom moet het rijk toch maar betalen. Wordt het Door de houding van het minis terie is de hele kwestie een principe-zaak geworden, vindt de wethouder. „Wij rijn echt niet erop uit een lacune in de wetgeving aan te tonen. Wij hebben recht op dat geld. Daarin zijn wij nota bene ge dekt door de parlementaire geschiedenis, waarin steeds is gehamerd op ruimere vrijhe den van de gemeente, een gro tere financiële armslag. En als je dat dan probeert via de OGB, krijg je dit gedoe", al dus Scheeres. Schiedam Geen enkel schot rit er in de plannen om een oude distilleerde rij/branderij op poten te zetten. Het pand waarin dit typisch Schiedamse project moest komen, De Lokamoüef aan de Lange Haven, naast de Haven- kerk, beeft distillateur Rein Melchers onlangs verkocht aan twee wijn handelaars uit Apeldoorn. Deze broers hebben de bur gemeester en twee wethou ders kort geleden laten we ten ook wel interesse te hebben in een dergelijk project, maar het is cul tuurwethouder Herman Posthoorn volkomen on duidelijk in welke vorm het geheel dan wordt gego ten. Over financiële gevol gen voor de gemeente is niets meer te zeggen. Evenmin weet Posthoorn of een nieuw project overeen komsten zal vertonen met de oude plannen, die nogal veelomvattend waren. De stokerij, waar eerlijke bor rels gemaakt zouden wor den (honderd procent ge stookt), zou worden gekop peld aan een proeflokaaltje en een kleine expositie ruimte: het Likeuren eusum van Melchers. Om dat alles te financieren dachten de betrokkenen (dat zijn de gemeente, dis tillateurs jenerverkundige Hans van der Sloot en ad viseurs zoals museumdi recteur Hans Paalman) aan een stichting, die met subsidie zou moeten draaien. De verkoop van het bewuste pand aan de Apeldoomse gebroeders werpt een ander licht op de geldelijke kant Wel blij ven alle betrokkenen zich met de kwestie bezighou den. De koop van de Loko- motief kwam tot stand, daardat Rein Melchers steeds slechter boerde. Zijn zaken gingen bar slecht. Eerst in de file rijden en dan in de rij lopen naar het strand. Je moet er wat voor over hebben. Eenmaal met de voeten in het mulle zand, blijkt het de moeite waard te zijn. Zekér in de felle stralen van de zon is het er zalig toeven. Zonnen, de zee in, pilsje drinken en weer zonnen. Wat wil een mens nog meer? De strandexploitanten wrijven zich in de handen, de strandbewaking heeft volop werk. Menig vakantieganger vergaat de lust met auto en caravan naar verre streken in het buitenland te rijden als de temperaturen in het doorgaans kille vaderland oplopen tot tropische waaroen. De Nederlandse kust ziet daarom zwart van de bruin verbrande badgasten. Hoek van Holland behoort tot de kustplaatsen, die massaal worden bezocht. Onze krant nam er een kijkje en reed mee in de kilometerslange file naar het strand, zie pagina 3. Eerst uitslag onderzoek bestuderen Vlaardingen „Ik heb voor zichtig gesproken de in druk dat we er iets mee kun nen doen." Aldus een voorlo pige reactie van mevrouw Henny Goedknegt op een door de gemeente Gaardin gen gehouden onderzoek on der de leerkrachten van het openbare kleuter- en basison derwijs, alsmede het onder wijzend personeel bij het bui tengewoon lager onderwijs naar hun opvattingen over het tussen de middag overblijven van leerlingen op school. De woordvoerster van de „Aktie Tijd voor School" voegt daar echter aan toe dat pas een definitief standpunt zal wor den ingenomen, wanneer de enquête voldoende bestudeerd is en dat kan, gezien de zo juist begonnen vakanties, nog wel enige weken duren. Uit het onderzoek komt naar voren dat het onderwijzend personeel, met name dat van het openbaar kleuteronder wijs, niet veel ziet in het sys teem van op school overblij ven. Als reden wordt opgege ven dat de accommodatie veelal niet geschikt is. Andere kleuterleidsters komen er rond voor uit geen zm te heb ben om in de lunchpauze voor „oppasser" te spelen. Kleuters behoren de rustpauze bij moe der thuis door te brengen; dat is beter voor het kind, zo vin den zij. Alleen in bijzondere gevallen is overblijven op school aanvaardbaar. Indien dit noodzakelijk is kan de lunch bete»- gebruikt wor den in een centraal gebouw, waarbij de organisatie in han den is van met-onderwijzend personeel. Een suggestie, die ook al eens is geopperd door gemeentelijk onderwij sins pec- teur J. M. Wijlaars. Tot nu toe voelden de leden van Tijd voor School daar weinig voor, omdat zo zegt Henny Goedknegt, de kinderen dan tussen de middag toch over straat moeten. „In Amster dam heb je onder meer de stichting „Van twaalf tot twee" en „Broodje mee", zo zegt zij. „maar ons gaat het er tot nu toe om de kinderen op school over te laten blij ven. Een zaak overigens, die in met name de Scandinavi sche landen heel normaal is. Persoonlijk zie ik weinig in opvang in buurtcentra. Daar zijn deze gebouwen mijns in ziens ook niet geschikt voor. Maar nogmaals, dat is mijn mening. Die, van de leden van „Aktie Tijd voor School," komt pas over enkele weken." Henny Goedknegt weigerde vooralsnog in te gaan op de vraag wat de actiegroep niet de uitslag van de enquête meent te kunnen doen. - Hans van der Sloot, die steeds de gangmaker ach ter de plannen voor een distilleerderij was, zei gis teravond: „Ik heb al maan den niks erover gehoord. Maar toen ik Herman va nochtend belde, zei hij dat het in ieder geval met op een dood spoor zit. Wat misschien ermee te maken heeft, is de concurrentiepo sitie waarin de gemeente misschien zou kunnen ko men als zij meewerkt aan het opzetten van een distil leerderij. En wat ook een rol zal spelen, is de gedach te aan wéér een middel waardoor de mensen zich kunnen laten afleiden. Dat schnkt af, zo'r, welvaart vol auto's en dranken". Gaardingen Jammer voor de jonge lezertjes in Gaardingen, maar Pietje Bell, dat brutale maar behulpzame Rotterdamse jongetje uit de jaren dertig, is verouderd- Het alom bekende jongensboek, dat menig eerzaam huisvader in rijn jongensjaren met rode oortjes en lachsalvo's heeft gdesen en dat nog steeds met plezier wordt gelezen, is niet mem* verkrijgbaar bij de gemeentebibliotheek van Gaardingen. "Al lang niet meer, al smds sint-ju tterrus met meer", zegt een enigszins geïrriteerde juf frouw M. C. Edelman, de di rectrice van de alom gewaar deerde gemeen tebieb. "Dat boek is totaal verouderd". Jawel, zo kan je tegensputteren, maar het wordt toch nog zeer veel gelezen en ook veel ver kocht bij de boekhandel. De doorgaans vriendelijke direc trice is met te vermurwen. "Er wordt zo veel verkocht bij een boekwinkel", zo ageert zij,".... stripboeken en zo, ....maar daar zijn wij natuur lijk met voor...". Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. De gemeentebibliotheek van Gaardingen blijkt weinig waardering te hebben voor de kwajongensstreken van ene jongeheer Bell, die het altijd opneemt voor de zwakkere en die opscheppers het liefst een flink pak slaag verkoopt In derdaad, Pietje Bell is nooit op 21 jn bekkie gevallen, maar dat is Dik Trom ook met, en om iemand uit de hedendaag se kinderliteratuur te noemen, Pippie Langkous evenmin. En nog met zo lang geleden stak de schrijfster Mies Bouhuys de loftrompet over Pietje Bell Wie dan toch de vele avonturen van Pietje Bell wil lezen, moet dan maar naar de boekwinkel gaan, of.... naar de gemeente bibliotheek van Rotterdam of Schiedam, want daar wordt het wet uitgeleend en stukge lezen. En in Maassluis? Daar is Pietje evenmin te vinden m de rekken van de gemeentebi bliotheek. "Maar", zo ver trouwt directeur Wim van Dijk ons toe, "dat is geen pnncipiele kwestie. Al ben ik het er mee eens dat er heel verschillend wordt gedacht over de boeken van het bruta le Rotterdamse jongetje uit de jaren dertig...". Gaardingen Bezitters van pleziervaartuigen moeten er goed op letten dat zij hun bootjes goed vergrendeld ach terlaten. De afgelopen dagen zijn bij de Gaardingse politie meermalen aangiften van diefstal gedaan. Zo is uit de kajuit van een van de scheepjes die in de Gaar dingse Vaart nabij De Kulk liggen afgemeerd een casset te-recorder gestolen, terwijl van een andere boot een com plete buitenboordmotor werd ontvreemd. Schiedam In liefst veertig kelders van één flatgebouw is ingebroken. Gisterochtend vroeg ontdekten bewoners van de flat op de hoek van 's-Gravelandseweg en Burge meester Van Haarenlaan, dat een hele rij kelderdeuren was geforceerd. Alleen de schade al bedraagt vierduizend gul den. Kok Beheer BV, die de flat be heert, heeft van de vernielin gen bij de politie aangifte ge daan. Bij het hoofdbureau m de Lange Nieuwstraat stroom den de telefoontjes binnen van mensen, die van diefstal aangifte wilden doen. Een grote hoeveelheid goederen is weggenomen, maar nog onbe kend ts wat de totale buit is. De recherche is gisteren me teen begonnen aan een uitge breid onderzoek. Mededelin gen kon hoofdinspecteur Pe ter Broeders daarover nog niet doen. Opgehelderd is wel een serie inbraken in kantines van sportclubs Demos, SVV, SFC en Martinit, alsmede bij ten nispark J. van Vliet. De 27-ja- nge Schiedammer J. F. K., die eind vonge week samen met de 18-jarige F. B. bij het Juli ana park werd gearres teerd (zoals wij maandag Schiedam De commissie voor straatnamen heeft het college van B en W geadviseerd de steeg tussen Dam en Korte Haven Okkersteeg te noemen. Dat is een historische naam. De Sint-Pietersteeg, die in het verlengde ervan ligt, heette vroeger namelijk Okkersteeg. Het college heeft inderdaad besloten de straatnamenlijst met de voor gestelde naam uit te breiden. meldden), heeft gisteren te genover de officier van justi tie in Rotterdam een aantal zaken bekend. In totaal stal hij voor vijfduizend gulden. B- is overigens na verhoor vrijgelaten. Dit nieuwsblad, waarin u aJ het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit nieuwtóf«d t4 dagen gratis op praet toe In combinatie mat: Rottofdamscb Nieuwsblad Naam: Adres' Woonpl Tel Deie bon in open envelop, zonder postzegel, sloren naar. Antwoordnummer &H fierttvdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1