Wij; hebben de kinderen veel te Meden De buslijn van raadslid Poot Hoekse braderie groot succes Aanklachten blijven uit Illegale zwemmers In- en uitbraak Timmerbedrijvigheid DINSDAG 12 JULI 1977 Auto uit de bocht Vrouw van tas beroofd Krik schiet weg: Man onder auto Lunchconcert Grote Kerk Antiekkraak Automonteur bestolen Windbuks afgepakt Zonnehof-directeur Luc van Velzen: Politie opgescheept met serviesgoed Zoontje terecht Bejaarde valt door ruit Ongelukken weer geturfd VDJSOTW 3 Vlaardingen De 3l-jarige F. J. S- uit Schiedam en de 39-ja- ngc Maassluizer M. K. liepen j verwondingen op toen hun auto zondag uit de bocht vloog- Het ongeval vond plaats op de Maassluissedijk. De Schie- damse bestuurder moest naar eigen zeggen nabij de grens met Maassluis uitwijken voor een tegenligger waarbij hij van de weg afraakte. Met hoofdletsel werd hij in het Holy-aekenhuis opgenomen. Zijn passagier bleek inwendi ge kneuzingen te hebben op gelopen. Het bord „slipge vaar" op de plaats van het ongeluk werd uit de grond gereden- Vlaardingen De 28-jarige me vrouw A. B. uit Vlaardingen is in het weekeind van haar handtas beroofd. Dit gebeurde in een steeg naast bar Don Quichot De twee daders hebben waarschijnlijk de indruk gekregen, dat de vrouw vrij veel geld bij zich had omdat zij in het café di verse rondjes had aangebo den. De politie sloot de twee be rovers de 16-jarige L. M. P. en de 17-jarige M. S. in. Het onderzoek duurt nog voort De politie vermoedt na melijk, dat nog een derde bij de beroving is betrokken. Vlaardingen De 28-jarige Vlaardinger D. K. is in het afgelopen weekeinde tijdens werkzaamheden aan zijn auto gewond geraakt Om goed bij de onderzijde van zijn wagen te kunnen komen had hij het voertuig op de krik gezet Op een gegeven moment schoot de knk weg waardoor het voertuig boven op het slachtoffer zakte. Per ambulance is het slachtoffer naar het Holy-ziekenhuis ge bracht waar een gebroken schouderblad werd geconsta teerd. Vlaardingen Organist Aad Zoutendijk geeft donderdag tussen 12.45 en 13.15 uur een lunchconcert op het orgel van de Grote Kerk in Vlaardin gen. Op het programma staat: Ciaco- na van Johann Pachebell, Praeludium van Kellner, het Trio van Rembt, Fuga in D mol van Von Beethoven en het Te De urn van Max Reger. Het betreft hier fijn in het gehoor liggende orgelmuziek. Schiedam Voor dertig mille aan antiek en juwelen is ge stolen uit de woning van fami lie Van de H. van de Vlaardin- gerdijk- Zaterdag kwamen de bewoners terug van vakantie en ontdekten toen, dat was ingebroken. De vrouw des huizes heeft bij de politie ge meld, dat ondermeer gouden sieraden en een grote staande klok zijn ontvreemd. Schiedam Uit een wagen aan de Celsiusstraat in Oost zijn een bruine herenportefeuille, verfspuit, stukken gereed schap en een zeem gestolen. De autopapieren van de 31-ja- rige automonteur G.J.K., die ook waren verdwenen zijn in middels weer terug. De politie vermoedt dat de wa gen, die Schiedammer voor zjjn woning had geparkeerd, niet afgesloten is geweest Schiedam Een bewoner van Oost heeft van een paar jon gens uit de buurt een wind buks afgepakt en bij de poli- tie ingeleverd. Met de Slavia-buks hadden de kwajongens op het dochtertje van de 53-jarige P. N. gescho ten. Het meisje is daarbij ech ter niet geraakt ADVERTENTIE 9 ^x»(»6o<»c>oc,oc>cooc<ic' A fKUNSTHANDEL J VAN MUNSTER SEDERT 1S4S S SCHILDER- STUKKEN k gETSEN f I SCHOONMAKEN S RESTAUREREN s INLIJSTEN f EIGEN ATELIER i 1« MMdailandatraat 91» Kotlsrdflm g Tel. 010-775927 Seen (Hielen. v; Hoofdleider Luc van Velzen. Enige weken geleden stond in deze krant een advertentie, waarvan de inhoud ongeveer als volgt luidt: wij kunnen nog enkele wandelwa gentjes gebruiken. Wie helpt ons? Getekend, kinderdagverblijf „Zonnehof", M amix- laan 10, Vlaardingen. Ze zijn er gekomen, die wagentjes! Als bet even kan, worden ze dagelijks gebruikt Dan mogen de kinderen boodschappen doen, of zo maar een eindje om. Hoewel „Zonnehof reeds vijf jaar in de Vlaardingse west- wijk is gesitueerd, valt het nauwelijks op. Het speelse, gezellig ingerichte en warm aangeklede gebouw met zijn vijf puntdaken ligt half ver- door Jaap Hazejager Foto's £d Leyten scholen achter het struikge was. Afgezien van de boven vermelde advertentie timmert het niet aan de weg. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat velen nog nooit van „Zon nehof hebben gehoord. Wie echter de moeite neemt even een blik achter de schermen te werpen, merkt al spoedig dat er in het dagverblijf hard gewerkt wordt Het gonst er zogezegd van bedrijvigheid. Negen leidsters en een hoofdlei der - de heer Luc van Velzen - hebben de zorg over 37 gees telijk gehandicapte en licha- melijk-geeestelij k gehandicap te kinderen, in vakkringen dubbelgehandicapten ge noemd. Dagelijks worden zij met busjes en taxi's van huis gehaald, naar school gebracht en andersom. Geestelijk gehandicapt, dat wel ja, maar het zijn mensen uit onze samenleving. En samen leven kan alleen als er onder ling contact is. En juist dat contact,de communicatie, proberen de mensen van „Zonnehof' te ontwikkelen. Luc van Velzen en mevrouw Roelofs: zwemmen is voor de meesten een feest. Zo kan het dus gebeuren dat boodschappen doen met de kinderen niet alleen een leuk uitstapje is, maar zeker ook een therapie. Ruwweg kent het dagverblijf vier taken/opdrachten. In de eerste plaats is dat het ont wikkelen en stimuleren van de zogenaamde zelfredzaam heid, zichzelf kunnen behel pen, ten tweede het Ieren spe len, ten derde het bevorderen van het contact en ten vierde het leren spreken. Enkele dagen per week zijn des kundigen op „Zonnehof" aan wezig om de kinderen - van 3 tot circa 16 jaar - hiermee te helpen: fysiotherapeut, er go-therapeut, maatschappelijk werkster, arts, orthopedagoog en logopedist Deze specialis ten worden geholpen door de groepleidsters die dagelijks bij de kinderen zijn. Mevrouw L. Roelofs is als ortho pedagoog twee dagen per week aan „Zonnehof' verbon den. Zij houdt zich bezig met de bestudering van de bewe gingsmogelijkheden van het kind, zoals het leren gebrui ken van de handen, het leren zingen, tekenen enzovoorts. „Als er een nieuw kind wordt geplaatst", zo zegt zij tijdens een gesprek dat wij met me vrouw Roelofs en de heer Van Velzen hadden, „dan bekijken wij eerst enige weken de ge dragingen van dat kind. Je mag niet vergeten dat het alle maal heel voorzichtig moet worden aangepakt. Zo'n kind komt uit de beschermde om geving van het gezin. De ou ders ervan zijn over het alge meen extra zorgzaam. En dan ineens wordt een deel van die zorg aan ons overgedragen. Je begrijpt dat we even de tijd nodig hebben om te bezien wat wij kunnen doen." Zo letten de groepsleidsters er op of het nieuwe kind zinde lijk is, of het reeds zelf kan drinken en eten enzovoorts Als dit met het geval is, dan wordt daar het eerst aan ge werkt. „Spelenderwijs", zo vertelt mevrouw Roelofs, „proberen wij dat kind van die handicap af te helpen. En het verbaast zelfs ons hoe snel dat soms kan gaan, terwijl de ouders thuis geen succes had den." Bij andere nleuwkomertjes wordt meer gelet op de moto riek, het Ieren gebruiken van armen, handen, benen en voe ten: leren om blokjes te leg gen, te kleuren, te tekenen of te bouwen. Met veel geduld trachten de leidsters de kin deren dit aan te Ieren. Een moeilijke opdracht, omdat het hier vooral gaat om het concentratievermogen van het kind, „De kunst is", zo stelt de orthopedagoge, „om dat concentratievermogen te vergroten Dat is zelfs voor gezonde kinderen een moeilij ke opgave." Luc van Velzen haakt hier op in door te zeggen dat de ou ders door middel van eer schriftje op de hoogte worden gehouden van de vorderingen van hun kind. De bedoeling is dat er een soort wisselwerk ing ontstaat tussen enerzijds de leiding en anderzijds de ouders. Een ander belangrijk „vak" is de spraakles. Zojuist is bij „Zonnehof een nieuwe logo pedist aangesteld die met ent housiasme probeert de uit spraak van de kinderen te verbeteren. „Je moet de reac ties van de ouders eens ho ren", zo zegt Van Velzen, „wanneer ze merken dat hun kind beter gaat spreken, en - dat meen ik - ze leren alle maal wat, vroeg of laat. Het is daarom zo jammer dat wij te weinig kinderen hier heb ben. Wij hebben 37 kinderen, maar er is plaats voor 48." Volgens Van Velzen en me vrouw Roelofs zijn daar wel enige oorzaken voor aan te wijzen. In de eerste plaats is dat de dalende bevolkings groei. Ten tweede, eigenlijk een gevolg daarvan, zijn er te veel opvangcentra. Ten derde de onbekendheid van „Zonne hof bij een groot deel van de bevolking in dit gebied. En ten vierde: de angst van veel vaders en moeders om hun kind naar een dagver blijf te sturen. Over dat laatste punt zegt de hoofdleider: „Dat is buitenge woon jammer. Zoals ik reeds zei, herbergen wij hier 37 kin dertjes, verdeeld over vijf groepen. Op een groep na heeft elke groep/unit twee leidsters. Als wij nu 38 kinde ren zouden hebben-, dan mochten wij een tiende leid ster aantrekken. En dat is niet alleen voor ons prettig, maar vooral ook voor het kind." Zwemitöd In de hal van het zwembad, dat in een van de paviljoens is ondergebracht en dat dage lijks wordt gebruikt, vertelt Van Velzen enthousiast: „Je moest eens weten hoe belang rijk dat bad is. De vaders en moeders die hun gehandicap te kind thuis houden, moes ten eens zien welke resulta ten wij boeken: kinderen la chen, spelen zelfs met elkaar - en dat is wel iets bijzonders -, ze leren luisteren, ze leren zich als het even kan uit- en aan te kleden, maar boven dien: ze hebben het grootste plezier. Dat kan je goed mer ken." Even daarvoor had de orthope dagoge reeds gezegd dat het geestelijk gehandicapte kind zich zelden met leeftijdgenoo tjes bemoeit, het sluit zich fi guurlijk gesproken op. „Juist door zo'n zwembad", zo zegt de specialist, „komt die be langrijke communicatie en het zich leren bewegen heel voorzichtig op gang. Vergeet niet: het blijven kinderen, die doorgaans dol op water zijn. Daarom vind ik het jammer dat wij niet vol zitten. "Want ik weet dat veel ouders hun kind uit ongegronde angst bij zich houden." „Zo kan het gebeuren dat een moeder, die ziet dat zij een geestelijk rjet-vol waardig kind heeft, met naar een con sultatiebureau durft gaan- Maar juist daar zou men haar een helpende hand kunnen toesteken. Zou, zeg ik, want helaas zijn er veel consultatie bureaus die nog nooit van „Zonnehof hebben gehoord. De artsen zouden eens bij ons een kijkje moeten nemen. Want ook zijn er te weinig artsen die ons dagverblijf - deel uitmakend van de Stich ting Dagverblijven Geestelijk gehandicapten West Zuid-Hol land in Naaldwijk - kennen." In een van de paviljoens zingt een groepje kinderen uit volle borst. Iedereen doet mee, van „hoog tot laag". Luc van Vel zen stapt de klas binnen en het groepje zingt nog harder, nog enthousiaster. Bij het zien hiervan zegt hij meer in zich zelf dan tegen zijn gasten: „Wij hebben ze hier veel te bieden. Jammer dat er nog kinderen thuis blijven." Schiedam Middernachtelijk memmen In bad Groenoord is de reden, dat tegen een drietal Schiedammers proces verbaal Is opgemaakt „Het bad is op die tijd gesloten", kregen R. J. van der M. (29), zijn drie jaar jongere broer R. H. van der M. en de 21-jarige E. N. V. van de politie te horen. Surveilianceagenten hadden hen in het weekeinde in het zwembad horen plenzen en plonzen en waren poolshoogte gaan nemen. Na de aanhou ding van het trio constateerde een politieman, dat de ramen van de machinekamer van het bad open stonden. Hij ver moedde meteen diefstal en daarom werd de beheerder van Groenoord uit bed ge beld. Deze man kwam onmid dellijk. Er bleek mets weg te zijn. De beheerder vertelde dan ook dat het hier met ging om een inbraak, maar dat de ramen vanwege de hitte die dag waren opengeschoven Schiedam De politie zit met een koffer vol met serviesgoed in de maag. De grote gele koffer werd dit weekeinde door sur veillance-agenten gevon den in de berm langs de Delflandseweg. Waar het vandaan komt en hoe het daar komt is nog met be kend. „Wij begrijpen er niets van", aldus hoofdin specteur Peter Broeders op het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat, waar de koffer nu is on dergebracht. Schiedam Huilend sloot va der Amhari zijn tweejarige zoontje Arasard in de armen, op het hoofdbureau van de Schiedamse politie. Na uren lang zoeken in de omgeving van het Prinses Beatnxpark was de Maassluise Marok kaan zondagavond naar het bureau gegaan, Een Rotterdams echtpaar had het peutertje daar gebracht. Arasard had m het park heel lang staan huilen, maar nie mand bekommerde zich om hem. Aan het eind van de middag vonden beide Rotter dammers hem en ontfermden zij zich over de jongen. Schiedam „Vanochtend hoorde ik nog een dergelijke reactie: wat geweldig dat die bus nu zo vlak langs rijdt. Ik vertolk alleen maar de gevoelens van de mensen hier, maar ik weet zeker dat alle bejaarden bijzonder verheugd zijn" - dat zegt een hulpverleenster van dienstencentrum De Woudhoek, gevestigd in de bejaardenflat op het Heyennansplein in Schiedam. De uitspraak gaat over de ge wijzigde route van bus 52, die sinds een kleine anderhalve week dichter bij de Heyer- mansflat langs gaat. Lang heeft men daar geklaagd over de verre afstand naar de dichtsbijzijnde halte en lang heeft men aangedrongen op een gunstiger traject. Sinds de verandering heeft de EET zefs een geringe toename be merkt van het aantal bejaarde passagiers Iemand die al wees op de slech te openbaar vervoerssituatie in dit wijkdeel, nog vóór er ook maar een bejaarde in de flat woonde, is Piet Poot; een oude Kethelaar en al jaren lang gemeenteraadslid, eerst voor de CHU en nu voor het CDA, „Het moest eens luk ken", peinsde hij gisteroch tend, terugkijkend op de vele raadsvergaderingen waarop hij hamerde op het feit, dat de bejaarden vrij geïsoleerd zouden wonen als de buslijn zo ongunstig bleef. In oktober 1973 greep hij een brief van de Consumenten bond over tram- en busver voer aan om op de toestand rond de Heyermansflat te wij zen. Hij ging in op toezeggin gen, die de toenmalige wet houder van stadsontwikke ling, Cor Bolmers, al in 1970 had gedaan. Opnieuw kwa men toezeggingen. Toen in no vember 1975 nog niets was ondernomen om de buslijn te wijzigen - in verband met aan leg van enkele wegen - stelde Poot de kwestie weer aan de orde. Bolmers' opvolger ir. Chns Zij develd kreeg het in september opnieuw met het CDA-raad- slid aan de stok, toen Poot schriftelijke vragen stelde naar aanleiding van het be jaardenprotest over de situa tie. Beloofd werd, dat in juru van dit jaar de zaak opgelost zou zijn. „Ach, dat is dan nog juli geworden ook," aldus Poot, „maar in etk geval heb ben wij onze zin gekregen. Het werd wel tijd". Schiedam Na een val in de Stnckledeflat is de 85-jarige KM.V-R. uit Delft met sruj- wonden opgenomen in het Noletziekenhuis De vrouw was m de bejaarden flat bij haar broer op bezoek, toen zij op weg naar het bal kon struikelde en door een ruit viel Schiedam De politie heeft de vorige maand 134 verkeersongeval len geturfd. Uit de cijfers van het politierapport, die deze week bekend zijn gemaakt, blijkt dat daarbij in totaal negen personen zwaar werden gewond. Twee Schiedammers werden - zoals bekend - dodelijk gewond. Licht gewond werden 17 personen. In 20 gevallen was er sprake van zware materiele schade, terwijl in 106 gevallen lichte schade werd geconstateerd. Het tijdstip waarop de meeste ongelukken gebeuren valt - zoals gebruikelijk tussen vijf en zes uur 's middags. De belangrijkste oorzaken van al het leed zijn: geen voorrang verlenen, te dicht volgen en onvoorzichtig achteruitrijden. Boek van Holland De bekende Hoekse braderie in de Prins Hendrikstraat is weer een groot succes geworden. Dit, mede dankzij het stralende weer. Enkele van de hoogtepunten vorm den wel de miss-verkiezing, georganiseerd door een plaatselijke rijwiel- en bromfietshandelaar, alsmede de hometrainerwed strijd. Heel wat op miss-beluste teen agers lieten zich strikken door de rappe tong van discjockey Antony Parker, eertijds pla- tenprater bij Veronica. Belust op een van de fraaie prijzen, waaronder een fiets lieten zij zich inschrijven. De jury beoordeelde in een voorronde de miss-poesen op het uiter lijk, terwijl in de finaleronde vooral gelet werd op presenta tie. uitspraak en kleding. Na langdurige spanning maakte Antony Parker namens de ju ry bekend dat de 16-jarige Nini Maigret de miss-beker in ontvangst mocht nemen. Tweede werd Ada Komaat uit Hoek van Holland, terwijl de derde prijs door Carla van Leeuwen uit Maassluis in de wacht werd gesleept Bij de home-trainerwedstrijden kwam Maarten van Oosten als de beste uit de bus. Twee de werd Jan Laarman en der de Aad Moerman. Voor de eerste prijswinnaar had de plaatselijke rijwielhandelaar een race-fiets beschikbaar ge-- steld. De prijs voor de beste presentatie van verenigingen ging naar het Kreatief Cen trum. Schiedam De toekomstige ei genaar van de Mickey Mouse- bar op het Broersveld, waar zaterdag in de vroege avond een vechtpartij plaatsvond, heeft bij de politie geen aan klacht ingediend tegen de twee Schiedammers die door agenten werden opgepikt Op zijn beurt onderneemt dit duo niets tegen de kroegbaas, de 32-jarige Rotterdammer B. Z. De 29-jarige T. W. van de H. en de 42-jarige E. van W. hadden het publiek en de buffetjuf frouw van Mickey Mouse za terdag zolang zitten treiteren, dat Z. het zat werd en de twee met geweld buiten de deur zette. Daarbij sneuvelden drie ruiten en veel glaswerk. Ook zou de eigenaar met een sla gersmes hebben gezwaaid, waarbij de lastige klanten bloedende hoofdwonden óp- liepen. Voordat zij naar het bureau werden gebracht, moesten zij dan ook in het Noletziekenhuis worden be handeld. Schiedam Ingebroken en uit gebroken hebben onbekenden in café Thalia op de Rotter damse dijk. Eigenaar A. J. van Harmelen heeft van vernielin gen en diefstal aangifte ge daan. Via de achterkant konden de inbrekers het etablissement binnenkomen door een slot te forceren. Een biljartklok, een speelautomaat en de jukebox werden opengebroken. De 47- jange Van Harmelen merkte bovendien, dat uit een ruit een luchtververser is gehaald. De inbrekers hebben het pand verlaten door de toegangs deur, waarvan het slot vanaf de binnenkant werd vernield. Laat de bouwvak met vakan tie zijn, in het timmerdorp nabij de kinderboerderij in Holy Noord is het een en al bedrijvigheid. Daar amu seren zich tientallen kinde ren kostelijk. Samen bou wen zij hutten, breken ze af om daarna op nieuw te beginnen. Hout, spijkers, hamers en natuurlijk ook nijptangen... alle benodig de attributen zijn voorhan den om naar hartelust de jeugdige energie kwijt te kunnen. Het al dan met doorgaan van het timmerdorp heeft ge ruime tijd aan een zijden draadje gehangen. Er was geen geld in de gemeente lijke kas om zo maar pro fessionele krachten toe zicht te laten houden. Ge lukkig zijn er ouders - niet veel helaas - die bereid zijn een deel van hun tijd voor het jeugdwerk beschikbaar te stallen. Daarom kon vo rige week het bouw/tim- merdorp toch van start gaan. Niet lang echter. Wie een hut wil bouwen kan alleen nog deze week te recht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3