SCHIEDAMSCHE URANT Protest estlandraad tegen vervoersplannen Stichting doet tegenonderzoek Wachten op geneeskundig rapport Jeugdland trekt meer be zoekers' Enorme belangstelling Lijnstraat - woningen VAREN IN HET PARK Westnederland„Wens van reizigers vergeten" Eerste Fietsen voor een schone Waterweg Nu ook voor iets oudere kinderen: Oudercomité wacht met acties: Weekeinde- diensten worden doorgelicht Vijfhonderd hand tekeningen voor Gusto UN AFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 258724 pagina's Broers vest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 - klachtendienst I4414t SCHIEDAM EN KETHEL VIaardingen Het dagelijks be stuur van Rijumond heeft nooit een tijdelijke vergunning verleend voor de opslag van petroleumpokes op het terrein van Frans Swarttouw's Haven bedrijf aan de Montrealweg in de Botlek. Wel heelt het bedrijf laten weten geen acties te zul len ondernemen tegen de op slag van 200.000 ton cokes op het Rosilikoterrein, mits aan een aantal stringente voor waarden zou worden voldaan. Toen een jaar geleden het haven bedrijf buiten medeweten van Rijnmond een deel van de ko len bet verplaatsen werd de beschermende korst, die op de kolenberg was aangebracht, verbroken. Het douaneperso neel aan de Montrealweg klaag de in de zomer van ernstige overlast door de klenstof. Een rapport over hun gezondheid stoestand wordt momenteel op gemaakt door de Rijksgenees kundige Dienst. De resultaten van dat onderzoek zullen voor Rijnmond van belang zijn met het oog op een nieuwe beoorde ling, waaruit eventueel nog scherpere voorwaarden tevoor schijn kunnen komen Lijnstraatwomngen Maassluis De Westlan- draad gaai officieel protesteren bij minis ter Westerterp van ver keer en waterstaat te gen de plannen van Rotterdam en Den Haag om bet openbaar streekvervoer te beper ken. Deze plannen heb ben directe gevolgen voor de busreizigers uit Maasland, Maas sluis en in mindere ma te voor de Vlaardin- gers en Schiedammers. Voor de laatsten geldt dat zij toch al minder gebruik maken van Westnederland om in Rotterdam en Den Haag te komen. Het dagelijks bestuur van de Westlandraad zal de raad de eerstvolgende vergadering een concept-brief aan de mi nister voorleggen. De commis sie verkeer en vervoer van de raad heeft inmiddels al posi tief gereageerd, In de brief-zal er op worden aangedrongen om de ongebroken busverbin dingen met de grote steden te handhaven. Volgens een woordvoerder van de s treekvervoermaatschappij is „het zaak om vroegtijdig aan de bel te trekken". Tij dens een toelichting op de plannen verklaarde vertegen woordiger Van Vliet: „We moeten vroegtijdig de plan nen bevechten in het belang van de bewoners van het Westland. We hebben juist be reikt dat bij de opening van V laar din gen In het kader van de demonstratieve fietstocht langs de Rijn, door internationale Rij- nactiegroepen, wordt don derdag II augustus ge fietst van Rotterdam naar Hoek van Holland. Van het Marconiplein gaat de route naar de Koemarkt in Schiedam. Vervolgens via de Lange Nieuwstraat en Hoofdstraat naar de Maas boulevard. Over de Havendijk, Wést Frankenlandsedijk, Julia na! aan gaat de tocht naar Vlaardingen. Daar zal men via de Vulcaanweg naar de Koningin Wdhelmkiahaven fietsen om vandaar via de Westhavenkade en de Del taweg, de Maassluissedijk, het complex van de NAM en de zogenaamde onder-, houdsweg naar het Scheur te gaan. In het nieuwe Lïckebaertbos zal een ontvangst zijn door de plaatselijke milieuaetie- groepen zoals de Midden- Delflandgroep, Vrienden van De Lickebaert en de Vereniging tegen Milieube derf. Vandaar gaat het naar Maassluis en het Staelduinsebos. Daar zul len enkele tuinders demon streren, terwijl in het bos de „Vrienden van het Bos" documentatiemateriaal zul len uitdelen aan de fiet sers. De tocht wordt beslo ten met een korte demon stratie in Hoek van Hol land, alsmede met een duik >n het zilte nat van de Noordzee. Aan de fietstocht doen enke- leKamerleden mee, maar ook particulieren mogen meefietsen- „Graag zelfs", zo zegt H. Boerma uit Am sterdam, de vooritter van 6e Vereniging tegen Mi lieubederf. het Centraal Station, m Den Haag de bussen verder de stad in kunnen. De wens van de reiziger is bij de plannen vergeten. Men kijkt alleen naar het eigen vervoer in de steden." Overigens verkeren de plannen van Rotterdam in een verder gevorderd stadium dan van Den Haag. Daar staat tegen over dat de plannen van de Maasstad in eerste instantie alleen, gevolgen hebben voor het streekvervoer ten zuiden en ten oosten van de haven stad, omdat aan de Wesfcland- se zijde nog niet wordt be schikt over een metro- en sneitramverbinding. De plan nen van Den Haag omvatten het eventueel weren van het streekvervoer op zijn in 1980/1981 gerealiseerde vnje - trambaan (van Loosduinen naar het centrum). Rotterdam is als eerste in de slag gegaan, omdat dit jaar de streekver- voervergunning van Westne derland afloopt. Het bestuur van de Maasstad is tegen een ongewijzigde verlenging van de vergunning. Westnederland zelf loopt al ge ruime tijd met plannen om de diensten in het Westland te veranderen. Omdat Westerlee en de Galgeweg als overstap punten ongenefelijk zijn wil de maatschappij deze aan de Verdilaan m Naaldwijk. De gemeente Naaldwijk is mei de overheid in onderhandeling over de financiële consequen ties: de plannen kunnen al- leen doorgang vinden ais de Verdilaan in de richting Woerdlaan kan worden door getrokken. Gedacht wordt door Westneder land tevens aan wijziging van enkele lijnen. De lijn Den Haag—'s-Gra venza nde—Ro t- terdam vice versa wil de maatschappij veranderen in een rechtstreekse lijn Den Haag—'s-Gra venzand e Naaldwijk—De Lier—Delft, zo mogelijk langs de ziekenhui zen in die laatste plaats. De bus uit Rotterdam die nu nog wisselend Naaldwijk of 's- Gravenzande aandoet zou dan voortaan via Naaldwijk moe ten gaan. Aan verhoging fre quenties (behalve tijdens de ochtendspits) wordt op het moment nog niet gedacht Volgens de heer Van Vliet is de bezetting van de Westiand- se bussen echter wel dusdanig dat volgens de normeringsre geling die de regering han teert verhoging van de fre quentie zou kunnen. De rege ling moet echter nog door het parlement. naar ontwerp van architect Nico And nes- Maassluis Voor de te bouwen woningen in het gebied van de Lijnstraat en omgeving blijkt nu al een enorme vraag. Het gaat om een com plex van 145 huizen in de woningwetsector naar ont werp van architect Nico An- driessen, waarvoor het colle ge van B en W onlangs beslo ten heeft bouwvergunning te verlenen, aan de Algemene Woningstichting Maassluis, Bij de woningstichting ligt al een lijst met zo'n twaalfhon derd aanvragen voor de wo ningen. Voor de 23 koopwo ningen in de zogenaamde be schutte sfeer hebben zich in middels ongeveer honderd- vijftig belangstellenden aan gemeld. De selectie zal plaats vinden al naar gelang het in komen, de gezinssamenstel ling, het tijdstip van de aan vraag en of de aanvragers zelf uit Maassluis afkomstig zijn. Een „voorkeursbehandeling" krijgen zij, die vroeger zelf in de wijk bij de Lijnstraat woonden. De huren van de één-, twee-, drie-, vier-, vijf- en zeskamer- woningen zullen vermoedelijk gemiddeld rond de 430 per maand bedragen. De woning stichting hoopt echter de hui zen toch voor een lagere prijs te verhuren hetgeen zal af hangen van de definitieve subsidie, die de overheid ver strekt. De te bouwen woningen, die in feite midden in het Maassluise stadscentrum komen en der halve door de architect zo zijn ontworpen, dat zij qua vorm geving daarbij passen, zijn van het type met dwars- en langskappen. Vier huizen heb ben er een „atelier" bij, die als buurtwinkeltje kunnen fungeren Verder zijn er nog twee grotere winkel-womn- Schiedam Voor Jeugdland 1977 rekenen de organisato ren op meer bezoekers dan vorig jaar. Eén van de rede nen van die gedachte is het feit dat er onder de zeventig aktiviteiten nu ook dingen zijn voor iets oudere kinde ren, die tot nu toe niet aan de bak kwamen. Voor kinderen rond de twaalf jaar zijn van 18 juli tot en met 5 augustus nu o*k ondermeer disco-shows, fietstochten, vis wedstrijden en een popcon cert, zoals uit het programma blijkt dat wij vrijdag publi ceerden. „Nu het niet in de sporthal Mar griet, maar verspreid over de wijken wordt gehouden is het leuker, gevarieerder, maar wel duurder", zo verleide gis termiddag coordinator Joop van Broekhoven in het stads kantoor. De ambtenaar kon net als wethouder Herman Posthoorn echter niet zeggen of het geheel wel binnen de begroting van 40.010 gulden blijft. „Daar is nog duidelijkheid over. We moeten natuurlijk ook niet vergeten dat er maar bij een paar dingen toegangsgeld wordt gevraagd. Als de begro ting echter meevalt gooien we er nog een ijsje tegenaan. Nu alles in de openlucht wordt gehouden hopen we ovengens weL op een beetje goed weer. Maar als het regen pakken we gewoon een stel vuilniszak ken, knippen er een gat m en maken er een soort poncho voor de kinderen van. Het is gewoon een kwestie van im proviseren. Doen waar de kin deren zin in hebben", aldus Van Broekhoven. In de nabesprekingen over Jeugdland 1977 zal ondermeer aan de orde komen of volgend jaar aan de medewerkers het minimum loon moet worden uitgekeerd, zo is nu reeds be kend. De vrijwilligers krijgen dit jaar nog een vergoeding van 110 gulden. Coordinator Joop van Broekho ven en wethouder Herman Posthoorn zullen in de nabe spreking de vraag naar voren brengen of de medewerkers volgend jaar het minimum loon moeten krijgen. Schiedam Bouwkundigen van de St, Willibrordusstich* ting onderzoeken momenteel de mogelijkheid of er achter- de St Jan en de Aloysïus- school toch niet een nieuwe gymzaal kan warden ge bouwd. Men twijfelt aan de mening van gemeente-ambte naren en wethouder Herman Posthoorn, die zeggen dat op de speelplaats dergelijke nieuwbouw onmogelijk is. De stichting vraagt voor dit te genonderzoek by de gemeente de redenen waarom de bouw op die plaats niet zou kunnen Tegenover het oudercomité van de school deed men daar tot nu toe op het stadskantoor nog al vaag over. Rond de aches tegen de oude gymzaal achter het 3roerb- vest, bij Alja, en voor een nieuwe zaal in Oost is het op dit moment stil. Het ouderco mité van de SL Jan en de Aloysiusschool, die in de afge lopen maanden diverse keren van zich heeft laten horen houdt zich rustig. Dat komt met alleen vanwege de zomer vakanties, maar ook door een verzoek van de St. Wdlibror- dusstichting. Het bestuur van deze stichting wil de gemeente met tegen zich in het harnas jagen en heeft het comité ge vraagd mets tc ondernemen tot na de gemeenteraadsver gadering van augustus. Op deze bijeenkomst wordt na melijk antwoord verwacht op de „gymzaal-vragen" die het CDA-gemeenteraadsbd Els Hellwig onlangs schriftelijk, stelde aan het college van burgemeester en wethouders Wanneer echter in augustus nog geen antwoord komt en nog geen duidelijke vorderingen te zien zijn, overweegt het ou dercomité brieven te schrij ven naar gedeputeerde staten van Zuid-Holland, zo stelde voorzitter C. Verhart gieter- middag Het kanovaren, een van de va kantie-activiteiten van de Vlaar- dingse Raad voor Sport en Recrea tie, verheugt zich m een enorme belangstelling Geen wonder, want water heeft nu eenmaal altijd een grote aan trekkingskracht op de jeugd. Bur gemeester Wim Kieboom kwam dinsdagmiddag persoonlijk een kijkje nemen in het Oranj spark, waar hij kennen- lijk genoot bij het zien van zo veel jeugdig enthou siasme. Twee leden van de Viaardingse atletiekvereniging Fortuna, Jan van Bodegom en Theo Maat, assis teerden de nog kersverse recrea tie-ambtenaar sedert 1 juli in gemeentelijke dienst Max van der Does. Wie ook een tochtje wii maken be hoeft niet per se naar het Oranje park te komen Oe komende tijd wordt er ook ge varen op de sin gels aan de Rer- gerlaan. Van der Waalstraat en het Nieuwlandcom- plex nabij de Ke- thelweg. De pre cieze data staan een dezer dagen op de sportpagi na yermeld. gen, die aansluiten op de P. C. Kooftlaan. Een dergelijke combinatie van winkels bij een nieuwbouwwoonwijk ia vnj zeldzaam. Volgens een woordvoerder van de woning stichting zal dit de binnenstad kunnen verlevendigen. Naar verwachting zal de bouw van hel geheel vijftien maan den in beslag nemen. Schiedam Het functioneren van weekeindemiedïensten bij huisartsen wordt doorge licht, De plaatselijke leden van de consumentenbond doen daarvoor mee aan een landelijk onderzoek Door middel van een enquête wordt onderzocht wat de er varingen zijn van de Schie dammers als hun buisarts een vrij weekeinde beeft, of op vakantie is. De bond, met hef hoofdkantoor in Den Haag, wil onder meer weten of de boodschappen dienst en de antwoordappara ten goed functioneren. Voorlopig blijft de enquête be perkt tot leden van de consu mentenbond. Nadat de resul taten van dit onderzoek be kend zijn, zal de vragenlijst worden aangepast en nog worden verspreid onder een grotere groep mensen. Schiedam Voor bet behoud van scheepswerf Gusto heeft de plaatselijke afdeling van de Communistische Partij Nederland inmiddels vijfhon derd handtekeningen in Schiedam opgehaald. Het ver zamelen van de adhesie-be- tuigingen bij het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat zal in het weekeinde door gaan. Over twee maanden zal men ze dan gebundeld naai de Tweede Kamer sturen. Op een openbare vergadering van de plaatselijke afdeling is die situatie rond de werf deze week ook aan de orde ge weest. Landelijk partijbe stuurslid Fré Meis verkondig de daar in zalencentrum Irene aan de Nieuwe Haven dat Gusto aan de Maasdijk „syste matisch wordt ontmanteld in het machtsspel tussen de gro te seheepsbouwondememers". Volgens Meis, die zijn betoog doorspekte met dergelijke kreten, is het duidelijk dat men van Gusto afwil, hoewel er het laatste jaar nog flinke winst is gemaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1