Architecten voor wijkcentrum Noord eer meer werklozen Prijzen omhoog Vakbond gaat akkoord met ontslagaanvraag PINDA-BRANDJE Invalide op bed bekogeld met tegel Metaalgroep labiel Echtpaar bekent autokraken rrm 4 mémê Schiedams bedrijf verdacht van „besmet werk'' EIGENHAAM Bijna officiële fciimesistads- stichting zoekt voorzitter S'VOEVOi i Tropische dieren worden schaars Voor een gezonder Cincinnati Britse veerboten varen weer V oorlichtingsman hoogheem raadschap Vrijdag 15 juli 1977- SCHIEDAMSOfê COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 102de jaargang no. 25874 6 pagina's Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Maehtondienst 14.1144 SCHIEDAM EN KETKEL Dader veraaoedefijfe onderhoudsmonteur: Schiedam De 31-jarige J. Kok uit West is deze week beko geld met een trottoirtegel die door zijn slaapkamerraam werd gegooid. De invalide be woner van de VTestfranke- iandsestraat die *s nachts om half twee vlak onder dat raam lag te slapen werd door rondvliegende glasscherven gewond aan beide armen en voorhoofd. De dader is volgens de politie nog onbekend. Vermoedelijk is dit echter een 42-jarige on derhoudsmonteur uit Schie dam. De bekogelde invalide meent dit zeker te weten. „Be wijzen kan ik het echter nog niet," aldus Kok, die over de reden alleen wil zeggen dat het 2eer waarschijnlijk een wraakactie betreft Het slachtoffer en enkele omwo- nenden hebben na het gerin kel van de vernielde ruit wel een wagen met gedoofde ver lichting en grote snelheid zien wegrijden. Om een achtervol ging te voorkomen had de bestuurder van deze auto ook nog de linker voor- en achter band van het Dafje van de invalide Schiedammer lekge- stoken. De totale schade wordt geschat op zo'n drie honderd gulden. Het onderzoek van de recherche duurt nog voort. Kok vreest echter een nieuwe actie. „Als de politie dan niets doet, zal ik zelf maatregelen nemen", zo vertelde hij ons gister avond. Schiedam De Stichting Schie- damse Binnenstad wordt 1 augustus officieel opgericht. De werkgroep die dit al enke le maanden voorbereidt heeft dat onlangs op een besloten vergadering besloten. Op dit moment zoekt men naar een geschikte voorzitter. Di verse Schiedammers zijn al benaderd. Niet iedereen wil echter. Nadat de werkgroep zich geruime tijd met de sta tuten heeft bezig gehouden, zijn nu ook diverse subwerk groepen opgericht die delen van de stichtingstaak voor hun rekening nemen. Het doel van de stichting Is zoais bekend nieuw leven in de binnenstad te blazen, In de op te richten club zitten vertegenwoordigers van on dermeer de kamer van koop handel, het bankwezen, city centrum, bewonersvereniging Schiedam-Centrum en de his torische vereniging Schiedam. Schiedam_ Eind volgende maand is een definitieve voor dracht te verwachten van ar chitecten, die geschikt lijken voor het ontwerpen van een wijkontmoetingscentrum in Schiedam-Noord. De betreffen de werkgroep hoopt dan een voorstel daarover bij burge meester en wethouders op tafel te kunnen leggen. Eerst moet over de voordracht nog warden overlegd met de andere instanties, die ook zijn betrokken bij de opzet van een wijkcentrum, dat zoals bekend in winkelcentrum Kethel komt te staan. In een programma commissie zijn deze instanties (waaronder de PTT, de Kruis vereniging en de bibliotheek) verenigd. Men beraadt zich mo menteel over de voordracht, die de werkgroep van bewoners al maakte. De werkgroep noemde de namen van drie architectenbureaus: Van Hezik uit Rotterdam, Ka per uit Arnhem en Van Elsberg uit Almelo. Volgens Anneke de Jong, lid van de werkgroep, hebben de bureaus ervaring met het ontwerpen van wijk centra en bovendien met het samenwerken met de deelne mende instanties. „En vooral dat laatste is natuurlijk belang rijk", zegt zij. In een vergadering eind juli ver gaderde genoemde commissie over de voordracht van de werkgroep, maar men kwam er nog niet uit. „Die vakantie houdt de gang van zaken wei een beetje op, maar woensdag 17 augustus hopen wij weer bijeen te komen. Kort daarna zal in de commissie wel een gezamenlijke voordracht kun nen worden gemaakt", volgens Anneke de Jong. Duidelijk is dat de Schiedamse architect Siem Goslings, die aanvankelijk door de gemeente was gevraagd enkele ideéen over een wijkcentrum op pa pier te zetten, buiten de boot valt. De werkgroep vindt, dat Goslinga afwijkende gedachten heeft over zo'n centrum. De geruchten, dat wethouder voor sociale zaken en volksge zondheid Eef Collé al een archi tect aan het werk heeft gezet, worden volgens Anneke de Jong "tegengesproken door de redelijkheid". Aan dat verhaal hecht zij geen waarde. Zij zegt: „Ik heb de stellige indruk, dat de gemeente de werkgroep wel serieus neemt en niets achter onze rug om doet". Nieuwe Waterweggebied De werkloosheid is over de maand Juni voor het eerst sinds lange tijd in het Nieuwe Waterweggebied weer toege nomen. Dit blijkt uit de cijfers van het Gewestelijk Arbeids bureau Nieuwe Waterweg Noord. In totaal gaat het om een toena me van 104 mannen en vrou- De directeur van het arbeidsbu reau meent, dat er nog weinig houvast is om te voorspellen tot welk eindresultaat de op vang van de schoolverlaters dit jaar zal leiden, omdat de inpassing van de schoolverla ters in het arbeidsporoces nog in volle gang is. Bij de man nen steeg het aanbod van schoolverlaters van 46 tot 113, bij de vrouwen steeg het aan tal met 51. Het arbeidsbureau verwacht, dat meisjes meer moeilijkheden zullen onder vinden dan de jongens cn dit toegespitst op de sectie-kan toor met uitzondering van de genen met een gerichte kan tooropleiding. Bouw gunstig De vooruitzichten voor de werk nemers in de bouw zijn gun- stig. Het aanbod van bouw vakkers daalde in juni met tien man en bedraagt nu nog 93. Voor de patroons ver wacht het arbeidsbureau moe- lijke tijden. Het zal namelijk steeds moeilijker worden de bouwwerken voldoende te be mannen zonden al te grote concessies te doen aan de te stellen eisen van vakbe kwaamheid. Merkwaardigerwijs steeg bij de groep metaal zowel het aan bod als de vraag. De situatie in deze bedrijfstak kan alleen maar als labiel gekenschetst worden, zo meent het arbeids bureau, door de nog onzicht bare consequenties van de on vermijdelijke personeelsre ductie bij de scheepsbouw, de bedreigde positie van IHC Gusto Schiedam en het aange kondigde ontslag van onge veer 110 man bij Cincinnati Vlaardingen. wen. Bij de ammen wordt dit hogere aanbod van arbeids krachten veroorzaakt door de groepen metaal en kantoorper soneel, tezamen 81. Bij de overige beroepen bleef het aanbod gelijk of daalde het zelfs. Voornamelijk het aan bod van jeugdig kantoorperso neel is er voor de vrouwen de oorzaak van, dat het totale aanbod stijgt. Hoek van Holland Met de arrestatie van de 47-jarige G~ A. van L. uit Helmond heeft het Hoekse politiekorps deze week een goede vangst gedaan. De man heeft inmiddels al tientallen dief stallen uit auto's bekend en naar verwachting zullen er nog veel meer gevallen aan het licht komen. Bij zijn buit zaten voor naar schatting een kleine twintigduizend gulden aan giro- en bankbe- taai-cheques, die verdachte heeft geïnd. De verscherpte controle die de politie uitoefende na een toe nemend aantal meldingen van diefstallen uit auto's heeft in dat opzicht nu een groot suc ces opgeleverd, De man werd op heterdaad betrapt toen hij zich door het forceren van een tochtraampje de toegang verschafte tot een geparkeerd staande personenauto. Eerder had hij in de Hoek al vijf auto's opengebroken, De autokraker, die geen vast werk heeft, reisde in zijn auto met vrouw en twee kinderen het hele land door. Zijn recept was vrij simpeL Op drukke ADVERTENTIE Dirk de Derdelaan 18 Vlaardingen Tel. (010) 35.00.55* parkeerplaatsen werd eenvou dig een picknicktafeltje opge zet en pa wandelde langs de auto's om te kijken of er wat te halen viel. Auto's, waarin tasjes, portemonnees of ande re kostbare dingen lagen, wer den snel en vakkundig door verdachte opengebroken, ter wijl zijn vrouw met de kinde ren de aandacht afleidde. Naar schatting is op die manier alleen al voor een kleine 20.000 aan waardevolle che ques gestolen, die later wer den geind. Bij huiszoeking werd bovendien een sortering lege damestasjes en porte monnees aangetroffen, die van diefstal afkomstig waren en zijn leeggeroofd. Het echtpaar is voor nader on derzoek in verzekerde bewa ring gesteld nadat het voor de officier van justitie was voor geleid. Ondanks het succes is aan de diefstallen uit auto's in Hoek van Holland nog geen einde gekomen. t/*' >4. iZgf'A. yv' Ai Een uurtje werk heeft de Schiedamse brandweer gistermiddag gehad bij de handelsmaatschappij Imko, de fabriek voor pindakaas en zoute pin da's aan de Noordvest. Daar was op de tweede verdieping en op het dak brand ontstaan, doordat pindaschroot in enkele leidingen terecht kwam. Volgens de officier van dienst Van Loon van de brandweer waren vliesjes afgeblazen en door het vettige daarvan opge- koekt in de buizen. Eén van de buizen kwam uit op het dak, waardoor ook daar vlammen op laaiden. Met twee spui ten heeft de brandweer gewerkt. De schade wordt voorlopig geschat op vijfduizend gulden, in het verleden is bij de Imko geregeld brand uit gebroken vanwege „ver dwaalde" pindaschille tjes. Waterweggebied Het in werking treden van de nieu we wet op het houden en verhandelen van tropische dierne heeft tot gevolg dat de prijzen van (nog) verkrijgba re tropische vis- en vogel soorten als een komeet om hoog schieten. Dit blijkt uit een onderzoekje dat is inge- fes» jffjfS.s «gaafs steld onder de handelaren in dit gebied. Zoals wij gisteren reeds hekend maakten, bete kent de nieuwe wet In con- creto dat de handel in tropi sche dieren duchtig aan ban den is gelegd. Wie echter denkt dat het mor gen een ..zwarte dag" is voor de eigenaren van dierenspe ciaalzaken, die heeft het mis. Sterker nog, zij zijn tot op zekere hoogte wel gelukkig met de nieuwe wet, als was het alleen maar dat de „offi ciële" handel nu tevens er kend is. De heer E. Kooistra van (tropi sche) vishandel Ruisbroek in Maassluis zegt dat de prijs van sommige tropische vissen in de afgelopen twee maan den is gestegen met maar liefst 60 tot 70 procent Of weet een rechtstreeks gevolg is van de wet die morgen in werking treedt weet hij nog niet, feit blijft dat het hier gaat om vissen die meer en meer beschermd worden en die moeilijk te importeren zijn. Het gaat met name om de zogenaamde leevis en de corridor, een zeldzaam wor dende algeter. Zijn collega J. J. Dessens uit de Van Rie- beeckstraat in Vlaardingen merkt op dat als gevolg van gevangenschap". schaarste hoe langer hoe meer wordt overgegaan tot het Schiedam se in gevangenchap"- J. W. Mulder van dierenspe ciaalzaak Mak aan de Schie damse Broersvest zegt dat hij weinig of geen moeilijkheden zal ondervinden met het „in voerverbod", zoals de nieuwe wet in vakkringen wordt ge noemd. Hij zegt: „Er blijven nog genoeg andere zaken over. Al geruime tijd doen wij niet meer mee in de handel van schildpadden. Ik ben blij dat de handel in deze dieren nu helemaal is afgelopen. Soms werden die dieren in sinaasappelkistjes aange voerd. Negen van de tien gin gen er dood. Je kreeg boven dien veel klachten. Neen, wij zoeken het tegenwoordig meer in de accessoires: zaag sel, voer, kooien voor ham sters enzovoorts". P. Broere uit de Rozenlaan in Vlaardingen verkocht tot nu toe waterschildpadjes, land schildpadden, maar vooral hamsters, konijnen, tropische vis en tropische vogels. Voor ham is verkoopmethodes niet zo erg vreemd dat de wet morgen van kracht wordt. „Komt door de verkoopmtho- des van sjacheraars „zo zegt hij, „Die rommelden maar aan, alles werd verkocht, tot apen toe. Het werd te gek. Die dieren horen hier toch niet?" Hij ageert ook tegen de ver kooppraktijken in Ameri kaanse warenhuizen, waar je zo'n beetje alle (tropische) die ren kan kopen. Hij Vooral overigens ook een snelle prijs stijging van bepaalde tropi sche volgels. Vooral sommige rassen zoals Australische par kieten worden nu schaars, omdat deze van morgen af met meer mogen worden inge voerd. „De prijzen zullen de lucht in vliegen", zo zegt hij. „Alleen wij schieten er niets mee op, evenmin als de klant...". Vlaardingen i. KV kan zich verenigigen -ï het aan- gekondige ontslag van ruim honderd werknemers van Cincinnati Vlaardingen. Naar verwachting zal de meerder heid van de gedupeerde werknemers zich bij het ont slag neerleggen. Het is onver mijdelijk, zo luidt in het alge meen de mening. De zogenaamde afkoelingsperio de loopt volgende week af. Honderden vijf werknemers zullen dan definitief ontslag v/orden aangezegd. Hun na men zijn inmiddels door de directie van het bedrijf be kend gemaakt. Aanvankelijk werd directeur drs. P. Romeijn van Cincinna ti naar Amerika ontboden waar hij van zijn „bazen", te horen kreeg, d-d hel hele be drijf zou moeten sludm Ro meijn heeft daarop zijn Ame rikaanse directeuren een plan voorgelegd, die het Vlaar- dmgse bedrijf in de loop van 1979 weer uit de rode cijfers zou moeten halen. In dat plan vielen echter ruim honderd werknemers uit de boot. Dc vakbonden kunnen zich in grote lijnen achter dat plan scharen, „al is het bij gebrek aan beter," zo laat NKVdis- triclbestuurder J. van Steeno ven er op volgen. Ook hij gelooft, dat er momenteel sprake is van een dieptepunt waarin het bedrijf zich be vindt. „Er zit echter een goede kans in om daar uit te komen. In het verleden waren er no gal wat afdelingen, die eigen lijk haast eikaars werk deden. De structuur van het bedrijf wordt nu aangepakt, de orga nisatie compacter waardoor een meer doelmatige uitvoe ring van werkzaamheden mo gelijk wordt," zo zegt hij. Het bedrijf rit echter niet beat in de orders. Toch zou Cincin nati volgens het NKV geen marktaandeel hebben verlo ren gedurende de laatste ja ren. De jaarverslagen, die een indruk geven over de liquide middelen van het bedrijf, de balansposite en cash—flow geven weinig reden tot onge rustheid. Schiedam Het Schiedamse fo- tobedrijf Bonuspool wijst de beschuldiging van de Britse grafische vakbond Apex, dat Bonuspool voor het Londense foto bedrijf Grunwick werk zou verrichten, van de hand. Bij het Britse bedrijf wordt al bijna een jaar lang gestaakt door 150 van de 400 werkne mers. Het Schiedamse bedrijf zou werk verrichten, dat in Engeland besmet is verklaard, aldus de beschuldiging. Volgens woordvoerders, zowel van Bonuspool als van de bij de FNV aangesloten grafische bond, is het juist andersom. Bonuspool stuurt regelmatig fotomateriaal naar Londen, dat door Grunwick moet wor den afgewerkt. De zendingen naar en van Londen lopen via Zestienhoven. De Britse grafische bond Apex had de hulp van de Neder landse grafische bonden inge roepen, omdat hij zelf de aard van de zendingen met had kunnen bepalen. De beschul diging was dan ook alleen ge baseerd op vermoedens. Indien die vermodens juist wa ren geweest, zou de Britse bond de FNV hebben ver zocht het Schiedamse bedrijf te boycotten. Het zou echter volgens de FNV geen enkele zin hebben gehad Bonuspool besmet te verklaren, omdat de bond bij dit bedrijf geen le den heeft. Volgeng de Britse vakbonden is de staking bij Grunwick het gevolg van abominabele werkomstandigheden. Al een jaar lang spelen zich voor de poort van het bedrijf ware veldslagen af wanneer stakers proberen werkwilligen te ver hinderen aan het werk te Hoek van Holland De staking op de Bntse veerboten „St. Ed mund" en „St George" is opge heven. Sedert gisteravond wordt de veerdienst tussen Hoek van Holland en Harwich weer normaal uitgevoerd, zodat vakantiegangers niet langer hoeven uit te wijken naar Oos tende. Dit werd meegedeeld door een woordvoerder van de stoomvaartmaatschappij Zeel and. De „St. Edmund" vertrok gister middag als eerste uit Harwich en kwam rond zeven uur in Hoek van Holland aan. De veer boot ging volgens schema rond middernacht weer terug naar de Engelse kustplaats. De „St George" is vanochtend bij Hoek van Holland aangekomen. Afgelopen dinsdag strandden honderden passagiers in Moek van Holland, toen de wilde sta king onder het Britse veerboot- personeel uitbrak. De meeste passagiers konden worden overgeboekt op de Nederlandse schepen van stoomvaartmaat schappij zeeland of moesten doorreizen naar België om van daar de oversteek te maken. Vlaardingen De hoogheem raadschappen Delfland en Schieland willen meer aan dacht gaan besteden aan de voorlichting. In dat kader is de heer P. Gaanderse aange trokken als voorliehtingsfunc- tionaris. Voor alle informatie zal hij bereikbaar zijn of in het gemeenlandshuis Delfland of in Schieland te Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1