Air-conditioning 9 dat vreet stroom NERGIE SPAREN IJ VAKANTIEWERK Energiebesparende apparatuur voor zwembad Dol-fijn De econoom van college? akantieacii viteif en Barhrand voorkomen De bolleboos van Wilton VERBRUIK KAN Rl'IM 25% OMLAAG VRIJDAG 22 JULI 1977 AFVALWARMTE Bijen weggehaald Junkie naar ziekenhuis AUTO RAAKT BEJAARDE Vigra VD/SC/WW3 „Het is te vroeg om kernenergie af te wijzen, maar ook te vroeg om er volmondig ja tegen te zeggen" - tamelijk nuchter praat drs. Reinier Seheeres over energieproblemen. Hij is de zakenman van het Schiedamse college van burgemeester en wethouders en gaat over de geldzaken en de handel: financiën en economie. .Kernenergie van de hand doen omdat het gevaarbjk kan zijn, dat kan niet zo maar. Dan moeten de alter natieve bronnen voldoende energie garanderen. Dat moet worden onderzocht Terwijl kijk je hoe het ver- bruik van energie kan wor den teruggebracht. Bij de GT3 zijn ze daarmee druk bezig. De ideeijes daar zijn Slimmer omspringen nogal uniek, zeker voor elek- straatverlichting tneiteitsbedrijven want die hadden toch de naam de omzet en het verbruik zoveel mogelijk te stimuleren: win st! Maar ze raken daar ook •wel ervan doordrongen dat aardgas opraakt, en dat wij meer naar total-energy-sys- tems toe moeten. Dat besef zie je nu ook in Rotterdam groeien". Dus wil Seheeres zuiniger aan doen. Voorlopig zijn er voor zichtige resultaten. Laat col lega-wethouder voor stads ontwikkeling ir. Chns Zijde veld het wat betreft zontie- woningen de komende jaren alleen nog bij kijken {overi gens tot diens grote misnoe gen, Zijdeveld zegt dat hij staat te trappelen om daad werkelijk iets te doen), de ambtenaren van Seheeres hebben meer bekokstoofd. met zo'n voorbeeld waardoor energie wordt bespaard, als het mee zit liefst veertig procent van wat momenteel aan openba re verlichting opgaat En het gebruik van kringlooppapier is een tweede voorbeeld van wenselijke matiging. Over dergelijke kunstgrepen ver telde de wethouder triom fantelijk tegen verslaggever Kor Kegel. Seheeres legt dan ook uit waarom hij wèl voelt voor lichtreclame op het stadskantoor. „Onder bet huidige niveau komen wij niet meer. Het verbruik is te moeilijk te beperken. Wat je moet proberen is met minder energie hetzelfde te doen. Maatregelen tot grotere efficiency. Isolatie van woningen bijvoorbeeld, dan wordt minder verstookt. De verkoopprijs omhooggooien is ook een prikkel om zuiniger met energie om te springen, vooral voor de industrie. In recycling kan ook veel meer worden geïnvesteerd. Bij de glasfabriek wordt dat gedaan. Daar nam het totale verbruik nog meer af dan wij hadden gehoopt: vijftien procent" - wethouder Seheeres zakt iets onderuit. Met zijn {sinds gisteren) drieen dertig jaren is hij heel verant woordelijk voor de plaatselijke knip, die hij onverbiddelijk dichtklapt als de grabbelende vingers van zijn collega's nog daarin zoeken. Pienter, bedaard kan hij de gemeenteraad vader lijk toespreken. Beetje voor- overleunend op de wethouder stafel, armen over elkaar, zo van, kijk, zo zit het nou, ik zal het jullie wel even uitleggen. De rechterhand is er voor zijn pijp. Met de linker omklemt hij de stoelleuning. Toch gaat hij ge leidelijk makkelijker zitten. Alle eer laat hij aan de technische bedrijven van de gemeente, de GTB in de Dwarsstraat, waar van dr. ir. J- van Willigen sedert het eind van de jaren zestig directeur is. Drs. Seheeres praat rap: „Van Willigen kwam een keertje bij mij en opperde ideetjes over de verhuizing van de technische bedrijven naar het industriegebied". werst tegengesteld aan dat van de koelkast: verdampen kost warmte, condenseren tieft het weer op. En door dat met af valwarmte te doen, komt dus warmte vrij, voor de cv. Na tuurlijk stop je energie in die warmtepomp want dat ding loopt op een gasmotor, aard gas. Toch is het rendement gro ter naarmate de temperatuurs verschillen lager worden. Een winst van vijftig procent. Het voordeel daarvan is bovendien dat geen koelwater in de Sc hie wordt gelooosd. Daarmee is het waterschap trouwens ont zettend voorzichtig geworden. Delfland geeft niet to gauw meer vergunningen af om koel water te lezen, omdat dat een onaanvaardbare verwarming van het oppervlaktewater tot gevolg zou hebben. Maar wat we straks doen is, door die afvalwarmte roet een koelme dium te condenseren, het op pervlaktewater afkoelen". t W ««--*! Ook voor de komende week organiseren de wijkcentra in Vlaardin gen weer diverse activiteiten voor de Jeugd. Hieronder een overzicht van waar, wanneer en boe laat de jeugd terecht kan: o Wethouder Seheeres: „Een keer douchen in de week, moet je de mensen niet verbieden. Je moet het grootver bruik aanpakken. En dat helpt". kwam kort na de oorlog dat idee al op, maar sinds kort wordt het op grote schaal toe gepast Economisch was het niet zo aantrekkelijk. De ener gieprijzen waren toen natuur lijk nog laag en daardoor werd de noodzaak niet gezien van investeren in een meer bewust gebruik van primaire bronnen. Ik denk dat ze bij de GTB ook al heel lang met die plannen rondlopen, het is natuurlijk ook een hobby, maar in dat oude bedrijf hadden ze de ruimte niet om iets waar te maken". De nieuwe behuizing van de GTB Door dat systeem wordt een be- AIRCONDITIONING komt te staan naast het gebouw hoorlijke winst gemaakt, zegt van de vrom-dienst, die gisteren de wethouder. „Elke dag dat er begon met de verhuizing, geen vorst is, haal je het er dik Seheeres: ,Jk vermoed dat 2e uit Het water uit de Schie is bij de GTB allang daarover gratis". hebben geprakkizeerd, maar in En passant: „Zo is de actie Km- die oudbouw konden de ideeën nig Met Water eigenlijk daad- Schiedam Een bewoonster van West heeft deze weekj voorkomen dat de Mississippi-bar uitbrandde. 1 niet worden verwezenlijkt. Er zou teveel moeten worden ge broken. Maar nu je 20'n heel nieuw bedrijf opzet, is veel meer te realiseren". Zonnepanelen op het dak zijn een begin, zegt Seheeres. „Die col lectoren zetten de energie om in warmte, niet in elektriciteit maar in warmte die te gebrui ken is voor het verwarmen van werkelijk in Schiedam begon nen...". Daarmee doelt de wet houder voornamelijk op het te ruggedrongen waterverbruik: in bet seizoen 1915-1976 is vol gens hem door de grootverbrui kers samen bet verboik met een miljoen kubieke meter ver minderd. „Dat komt doordat het vaste tarief gelijk is getrok ken met de gewone huishoude lijke prijs. Dat maakt water duurder voor het grootver bruik". water voor het huis. Voor het Over het nieuwe gebouw van de De vrouw uit de Jnlianalaan bel de 's nachts de politie met de mededeling dat zij een brand lucht rook. De gealarmeerde agenten gingen op onderzoek uit en ontdekten dat de lucht uit de nabijgelegen bar kwam. Met de eigenaar, die prompt uit zijn bed werd gehaald, ging1 men naar binnen. Het bleek dat' een vuilnisbak in lichterlaaie! stond. j Met een hoeveelheid wa-| ter werd het vuur geblust, zon-! der dat de brandweer in acüf behoefde te ktxnen. huishoudelijke verbruik dus, de boilers en zo". „Met de afvalwarmte kan de cen trale verwarming worden ge stookt", vervolgt de wethou der. .Bovendien wordt warm water uit de Schie gehaald. Dat gvat met behulp van een waterpomp. Het principe GTB. dat voor 1930 klaar moet zijn, zegt Seheeres ten slotte: „De verlichting wordt verkre gen door in het systeem van water, lucht en warmte een ge nerator in. te passen, dat is net een soort klein energiebedrijfje dat op zichzelf draait Op zich niet zo uniek In Amerika In het gebouw dat op de 's-Grave- landseweg in aanbouw is, en waarvan enkele verdiepingen als tweede stadskantoor wor den gebruikt waren dergelijke voorzieningen niet meer moge lijk. „Dan hadden wij twee jaar geleden al daarover moeten pie keren, maar te Iaat kwamen wij erachter dat gemeentelijke diensten eigenlijk wel daartoe konden overgaan. Nu kan het niet meer. Bedrijfseconomisch is het onverantwoord Alle in stallaties zijn al gekocht, en al ternatieve dingen zijn voor een paar verdiepingen een te grote investering. Wat tenminste een voordeel is: wij hebben daar geen air-conditioning. Gewoon open ramen, dat is veel pretti ger. Air-conditioning vreet en vreet stroom Want aan de ene kant verwarm je het huis en aan de andere kant zorg je tegelijkertijd voor verkoeling", zegt drs. Seheeres. In kringlooppapier heeft de ge meente vrij veel geïnvesteerd (ook in Maassluis is dat het geval}. „Gebruikt papter ge-i schikt maken voor opnieuw ge-I bruiken kost inderdaad vrijj veel", vindt de wethouder, „maar binnenkort wordt dit papier sells goedkoper! Als de nieuwe fabriek van Van Gel der klaar is, wordt daar ge werkt met een voordeliger pro ductieproces. Ik vind het trou wens geen ramp boor, als krin gloop niet goedkoper zou kun nen. Het is een vorm van zui nigheid met materialen. Die bewustmaking mag best wel wat geld kosten. Maar als het nou drie keer zo duur was, sou ik wel op mijn achterhoofd gaan krabben". Dat verband tussen alternatieve energievormen en .hoeveel dat wel niet gaat kosten" legt wet houder Seheeres voortdurend. Kost iets betrekkelijk weinig energie en brengt het veel geld in het laatje, dan kan het - vindt de stadsbestuurder. „Die lichtreclame op het stads kantoor bijvoorbeeld is econo misch erg bruikbaar. Terwijl neonlicht nauwelijks energie kost Dbdrin moet je die bezui niging met zoeken. Wat alle lichtreclame in de stad betreft, het moet natuurlijk met de spuigaten uitlopen want dan telt het wel aan, maar er is voor de overheid nog geen reden om in te grijpen. De directeur van de technische bednjven kan ook niet tegen zo'n reclamema ker zeggen: ik draai de kraan dicht, want in zijn verordening staat dat hij iedereen moet leve ren. Soms kan lichtreclame wei worden tegengehouden. Dan is het vanuit de welstand shoek ontsierend. Maar het kan ook het stadsbeeld verlevendigen", meent Seheeres. De Haven, Weeshuisplein 18: Maandag: van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur: Sport- en speldag Op het terrein van „De Haven." (f I.->- Dinsdag: van 9.30 tot ongeveer 4 uur: dagje uit naar Plaswijck. Vertrek per bus om 9.30 uur. Brood meenemen, voor drinken wordt gezorgd. Kosten 2,50. Woensdag: van 2 tot 6.30 uur: doe maar dag. Verkleden schmin ken en maaltijd klaarmaken (koekepan en verkleedkleren. meebrengen). Donderdag: poppentheaterdag van 20 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Poppen maken en poppenkast kijken. Vnjdag: Jeugdtheaterdag. Van 10 tot 12 uur maken van feestkle ding. Van 2 tot 4 uur: Haags Sprookjestoneel in Lijnbaanhal {voor kinderen uit heel Vlaar dingen). V.O.P., VaJariusstraat 28, bad huis: Maandag: Filmdag in de Erica- school, vanaf 10 uur. Dinsdag: van 2 tot 6.30 uur Doe maar dag (zie de Haven). Woensdag: Encaschool, vanaf 10 uur Poppentheaterdag. Donderdag: Van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur: Sport- en speldag op het Lamoenterrein. Vnjdag: Jeugdtheaterdag. Van 10 tot 12 uur feestkleding maken in de Encaschool {Zomerstr. van 2 tot 4 Haagse Sprookjesto neel in de Lijnbaanhal Westwijk, Floris de Vijfdelaan 2: Maandag: van 2 tot 6.30 uur: Doe maar dag (zie De Haven). Dinsdag: vanaf 10 uur Filmdag. Woensdag: vanaf 10 uur Sport- en speldag. Donderdag: Van 10 tot 12 uur fiets-Zspeurtochtdag voor kinde ren van 6 t/m 8 jaar. Van 2 tot 4 uur voor de 9 tlm 11 jarigen. Vnjdag: Jeugdtheaterdag. Van 10 tot 12 uur feestkleding maken. Van 2 tot 4 uur Het Haagse Sprookjestoneel in de Lijn baanhal. Oostwijk, Oosterstraat 12: Maandag: van 10 tot 12 uur Fiets- /speurtochtdag voor kinderen van 6 t/m 8 jaar. Van 2 tot 4 uur voor de 9 t/m 11 jarigen. Dinsdag: vanaf 10 uur poppen- theaterdag. Woensdag: vanaf 9.39 uur: dagje uit naar Plaswijck (zie De Ha ven). Donderdag: vanaf 2 uur: Doe maar dag (zie De Haven). Vnjdag: vanaf 10 uun Jeugdthea terdag. Van 2 tot 4 optreden van het Haagse Sprookjesto neel in de LijnbaanhaL Heipaal, Reigerlaan 49: Maandag: vanaf 9.30 uur: dagje uit naar Plaswijck (zie De Ha ven). Dinsdag: vanaf 10 uur Sport- en speldag. Woensdag: van 10 tot 12 uur Fiets-/speurtochtdag voor 6 t/m 8 jarigen. Vanaf 2 uur voor 9 t/m 11 jarigen. Donderdag: vanaf 10 uur: jeugd theaterdag. Van 2 tot 4 uur optreden van het Haagse Sprookjestoneel in de Lajn- baanhal. *t Nieuwe) ant, Goudsesingel 87a: Maandag: vanaf 10 uur: Poppen- theaterdag. Dinsdag: van 10 tot 12 uur: Fiets- /speurtochtdag voor 6 t/m 8 ja ngen. Van 2 uur voor de 9 t/m 11 jarigen. Woensdag: vanaf 10 uur: Film dag. Donderdag: vanaf 9.30 uur: dagje uit naar Plaswijck (zie De Ha ven). Vnjdag: vanaf 10 uur: Jeugdthea terdag. Van 2 tot 4 uur optre den van het Haagse Sprookjes- toneel in de LijnbaanhaL burgerlijke stand Overleden: 14 juli Catharina Pau lina Bot, oud 77 jaar, VI: Mar- nixlaan 217; 15 juli Louiza Cor nelia Heniger, oud 90 jaar, wed. v: P. C. van Uperen, VI: Clau dius Civilislaan 40 Gehuwd 15 juli Teunis ter Wal, 42 jr. en Maaike van Witzen- burg28 jr.; Overleden: 14 juü Lutger Willem Ubree, S8 jr, echtg V; A. C. nol, VI: Willem LodewijkJaan Schiedam Imker Van der Drift rit 's-Gravenzande heeft deze week in Schiedam wederom een bijenkorf verwijderd. «t keer kwam de bijenhouder de familie Van der Hulst te hulp, hj wie in de Oosterstraat een hoeveelheid bijen waren neer gestreken. 1 Zwaar onder In vloed van verdovende midde- is deze week de 29-jarige C. P. van de 's-Gravelandseweg gehaald. Dê vrouw, zonder vaste woon- of verblijfplaats, is door de politie overgebracht naar het Gemeen teziekenhuis. junkie had de interesse van surveillance-agenten getrokken omdat zij zeer moeilijk liep. Schiedam Na een val in Kethei is deze week de 72-jarige Rotterdammer *L D. in het Gemeen to ri ekenbuis ter observatie opgenomen. °e bejaarde was op de Kerkweg met zijn fiets uitgeweken voor een plas net op het moment dat hij door een auto werd ingehaald. De bestuur der, de 20-jarige scholier L C. v. N. uit Schiedam, ton de man niet meer ontwijken en raakte hem. De Rotterdammer viel daarop van zijn fiets. i Het puntdakje van de huidige kiosk herinnert ons nog aan het oudje, Vlaardingen "Veel leuker werken dan in een gewone winkel", vindt mevrouw Van Leeuwen, die in de kiosk staat aan de Parallel weg. Gedurende enkele we ken vervangt zij baar zoon Henk, die eigenaar van de zaak is. Het gebouwtje staat nog niet zo lang op die plaats schuin tegen over het station. Op dinsdag 14 juni van dit jaar werd de oude kiosk met de grond gelijk ge maakt Die stond daar al sinds mensenheugenis. De huidige kiosk staat op het stoepje er naast „De mensen weten ons nog te vinden", zo zegt de vakantie-be heerster over de verkoop van een legio aan dagbladen, week bladen, rookartikelen en snoepgoed. „De oude kiosk is immers een begrip in Vlaardin gen". De moeder van eigenaar Schiedam De bolleboos van Wilton Fïjenoord vertrekt maandag 14 augustus naar Engeland. De beste leerling van het jaar, de 18-jarige Paul van der Beek uit Vlaardingen, is dan onder meer de gast van de Engelse scheepswerf Cammell Laird in Birkenhead bij Liverpool. Dit veertiend durend uitstapje heeft de derde jaars lasser onlangs gewonnen op de be- drijfsschool van de werf aan de Admiraal de Ruyter- straat in Schiedam. Volgens de heer Valk, chef vorming en opleiding, was Van der Beek de beste van de zeven tig derde-jaars leerlingen. Zaken als ijver, doorzet tingsvermogen, behulp zaamheid en het goed kun nen opschieten met colle ga's en leraren zijn daarbij bekeken en afgewogen, Henk ontvangt dagelijks heel wat klanten, die weliswaar meestal niet meer dan hooguit enkele guldens bij haar te be steden hebben; maar die vele kleintjes maken tezamen een hoop. „Het lijkt me, dat je in een gewone wijkwinkel een ge geven moment steeds dezelfde klanten in je zaak krijgt Hier tie je steeds weer andere ge zichten. Mensen, die vreemd in Vlaardingen rijn, net uit de trein zijn gestapt en hier om de weg vragen. Of vrachtwagen chauffeurs op zoek naar bedrij ven in het industriegebied en hier komen vragen hoe ze moe ten rijden". 's Morgens vroeg en 's middags rond vijf uur dan is het extra druk bij de kiosk. Vooral kran ten", verhaalt mevrouw Van Leeuwen, „vliegen dan de deur! uit om in de trein te worden gelezen". Het bouwsel van de oude kiosk was voor Vlaardingen een ka rakteristiek ding. Op de vlucht heuvel in het midden van de drukke Parallelweg waar door automobilisten in het algemeen ook niet te langzaam wordt ge reden werd de situering echter steeds minder veilig bevonden. Bovendien stond het gebouwtje al haast op instorten. De nieu we kiosk is behalve modem ook groter dan haar voorgan ger. Maassluis Met het instal leren van een warmteterug- wininstallatie en een rook- gaskoeler in het zwembad Dol-fijn in Maassluis, kan volgens de installateur 128,000 kubieke meter aard gas per jaar worden be spaard, In geld uitgedrukt komt dit neer op een mee vallertje van ruim negen tienduizend gulden per jaar. Bij deze berekening is men uitgegaan van een ge middeld verbruik van 400.000 kubieke meter aard-1 gas door bet zwembad per f jaar. Met de installatie van deze energiebesparende ap- K paraten is een investering gemoeid van 205.000,- gul- fet den. Op dit bedrag is het rijk bereid een maximale subsidie van 2/9 van de aanschafkosten voor baar rekening te nemen. De warmtetenigwininstallatie, die wordt aangesloten op de zwemhal en de was- en i kleedruimten is goed vcwi een besparing van maar liefst 88.000 kubieke meter aardgas per jaar. Deze in- f stallatie zorgt er voor dat I een groot deel van de voel- bare en latente warmte, Het Maasstuise zwembad Dol-fijn welke normaal via de schoorsteen verloren gaat - ke meter aardgas per jaar rende apparaten te laten in- schikbaar te stellen. Nadat wordt teruggewonnen. De mogelijk. staheren. Zij vragen nu de de commissies zich hebben rookgaskoeler maakt een B en W van Maassluis zijn desbetreffende commissies uitgesproken is het woord besparing van 40.000 kubie- bereid deze energiebespa- het benodigde krediet be- aan de gemeenteraad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3