„Het leek een zwem vierdaagse te worden" RaketDe Hoogwerf en Waterloo pakken weer VRIJDAG 22 JULI 1977 Jan van van Hoek: één van de FEEST Chris Aartsen: „Misschien volgend jaar gescheiden'" VD/SC/WW 6 „Ja, uit het Westland en Delft, die kant op, komen er erg veel", vertelt Olaf Schreu der, lid van de Centrale Ad ministratie (12 personen) en aangesloten bij de afdeling wandelen van Poeldijkse sportvereniging Verburch, We noemen er een paar: het duo Alserageest uit Waterin gen (tweede keer), ELArink (Delft, eerste keer), J. Sluis (Delft, eerste keer), Jan Meyer (Poeldijk, vierde keer), Wim Luiten. (Poeldijk, zesde keer), Martin Sleegers (Poeldijk, negende keer) H. van Meurs (Delft, tweede keer), W. van Spelden (Hon- selersdijk, tweede keer), M~Meys (Delft, tweede keer), M. Lonkhuizen (Hook van Holland, elfde keer). A van Eyk-Schenk (Vlaar dingen, 19e keer), D. Ouwens (Schie dam, derde keer), F. Mustert (Maassluis, 16e keer). We kunnen nog veel langer doorgaan met het opnoemen van namen die vermeld staan op de lijst waarop alle deelnemers staan vermeld. S treekwandelaars genoeg daar in Nijmegen waar de deelnemers worden gesterkt door het ontzettend grote aantal kijklustigen, die bij het zien van „bijzondere exemplaren" de handen spontaan op elkaar brengen. Wat ze bijvoorbeeld kunnen doen voor Delftse brand weercommandant Jan van den Hoek die voor de 31ste keer had ingeschreven en na de tweede dag wist te mel den, dat het bier na afloop nog best smaakte. „Ieder jaar maken we er met het zelfde stel een feest van. Maandag leek het een zwem- vieraaagse te worden, maar tot nu toe is dat gelukkig best meegevallen. Al had het voor mij wel warmer mogen zijn. Een hoop mensen krij gen last van spierpijn, Je kan niet „effen" gaan zitten. Daarvoor is het te koud". Van den Hoek zal het best redden. Trouwens de mees ten wel die ook de derde weten te voltooien, Want op de vierde dag is er voor de deelnemers-op de beruchte inhaaldag, voldöende do ping. „Gevoed" door de dui zenden mensen langs het parkoers die hun waarde ring voor de doorzetters in bloemen en applaus omzet ten. Een andere Delftenaar, Nico van der Krogt, voor de ventiende keer in koers op het Evenement van de Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijk Opvoe ding, klaagt over peespijn. „Of ik deze vierdaagse niet voltooi?." mompelt hij ver ontwaardigd, „dan ken je mij zeker niet". Dus alweer één deelnemer die vastbera den aan de laatste etappes begint. Naaldwijker Herman Wulf wandelt voor de eerste keer vier keer vijftig kilome ter: „Je wordt eigenlijk ge holpen door de toeschou wers. Dat maakt deze vier daagse zo aantrekkelijk. Hoeveel ik dan train. Nou, niet speciaal hiervoor, maar we zijn wel iedere zaterdag bezig". „We" zijn leden van de Naald- wijkse wandelsportvereni ging Comtu-Westland. Waarvan ook Nol van der Heul deel uitmaakt. Hij wan delt voor de tweede keer mee. „Maar ik heb er de laatste weken weinig voor getraind. En dat gebrek aan oefening voel je wel. Een paar keer meer rusten helpt Uitlopen?. Ja, doe doe ik zeker, wat dacht je dan". Tol Het zijn inderdaad de onge traind en die op zo'n tweede dag de tol moeten betalen voor de inspanningen van de eerste dag. „Ze denken dan: het gaat eigenlijk best en lopen te hard van stapel. Op de tweede dag hebben ze veel pijn, komen net aan, of geven op". Nee, de „begin ners" mogen zeker niet te licht denken over het wan- delgebeuren dat na 60 jaar is uitgegroeid tot een folklo ristisch gebeuren van de eer ste orde en waarvoor erg veel mensen een „dagje-uit" reserveren. Om te zien hoe die dapperen het er op de 30,40 of 50 kilometer vanaf brengen. Olaf Schreuder weet hoe het is de deelnemers te begelei den. „Je maakt rare dingen mee. Zo was er een of ande re gekke Canadees die rechtstreeks van Schiphol kwam om zich in te laten schrijven. En daarnaast al lerlei problemen van men sen die per se iets willen vragen- Vrijdags maak je het vooral mee dat ouders kinderen kwijt zijn of an dersom. - De 152 mensen die hun mede werking verlenen aan de or ganisatie van het vierdaag- sefeest, weten wat er van hen wordt verlangd. De or ganisatie gaat er dan ook prat op dat er weinig klach ten zijn. Zeker niet van de deelnemers die hun presta tiedrang na vier dagen al dan niet bevredigd zien. Olaf Schreuder: „Je maakt het mee dat mensen, weken moeten bijkomen van de pijn die ze hier hebben gele den. o Afstempelen bij aankomst Sommigen heb ben het leunen op het hekwerk beslist nodig o De familie Riezebos in retraite op de camping het oosten des lands deel. Overi gens voor de tweede keer al dat Genït met vrouw, dochter Joke en zoons Gert en Kees met de caravan op camping De Kwakkenberg staat. Want ook bij de jubileum- Hand in hand meedoen aan de vierdaagse (de zestigste) was De vierdaagse Lierse familie present, Nijmegen - Ja, ja het Westland heelt een primeur in Nijmegen. Daar, waar zo'n vijftienduizend tippe laars hun beste beentje voorzetten, kan de tuin van Europa bogen op vertegenwoordiging van de groot ste familie. Het gezin Riezebos uit De Lier neemt vijf „man" sterk aan het Vierdaagse wandelgebeuren in Vanuit hun „huis op twee wie len" is het vier dagen lang vroeg opstaan en per auto naar de startplaats bij Con certgebouw De Vereeniging, waar de allervroegsten al anderhalf uur voor het ver- trektijdstip staan te trapelen van ongeduld. Waaronder veel Regionalen. Want naast de 27 nationaliteiten die het wandelspektakel in Nijme gen en omgeving zo'n bont karakter meegeven, leveren ook tippelaars uit „eigen streek" een niet geringe bij drage. door Elbert van den Berg @09 Woudenberg Na LJsselstein en Heeswijk-Dinter volgde Wou denberg. Een lieflijk plaatsje aan de rand van de Veluwe waar een klein gedeelte van de deelnemers aan de nationale zwemkampioenscbappen, die afgelopen week in Amersfoort werden gehouden, figuurlijk hun tenten hadden opgeslagen. Figuurlijk, want de afvaardi ging van onder meer het Delftse Raket, het Lierse Waterloo en het Naaldwijkse De Hoogwerf waren een week lang ondergebracht in een tot kampeerboerderij omgebouwde hoeve. Wat in hield dat de deelnemers en begeleiders hun eigen ma tras en onderstel mee moes ten brengen. Geen luxe voor de aankomende zwemster ren, maar wel omstandighe den die zouden moeten lei den tot goede resultaten op de zwemkampioens chap pen. Want het is begrijpelijk dat het „begeleidingskamp" daartoe was opgezet. Niet alle zwemsters en zwem mers imponeerden door goe de tijden. Reden ook voor sommige „leiders" om hun Wenkbrauwen te fronsen wanneer het kamp in discus sie wordt gebracht met het oog op de mindere resulta ten. Al gaan de meesten toch niet zo ver dat zij daar alle schuld op willen schuiven. Zoals Joop van der List die niet begrijpend de schou- door Elbert van den Berg ders ophaalt wanneer de matige tijden van dochter Astrid ter sprake komen. De Raket zwemster stelde teleur op de nationale kampioen schappen, danig teleur zelfs. Joop van der List: „Zo goed als het op de Kringkam- pioenschappen ging, zo slecht was het hier. Waar- door dat komt? Niet te ver karen. Wellicht dat het de spanning is geweest. En mis schien dat de brief van de KNZB te vroeg gekomen is. Daarin werd zij er op gewe zen in aanmerking te komen voor uitzending naar Enge land, mits de tijden op de nationale goed zouden zijn. Daardoor is die spanning volgens mij nog groter ge worden" Opgewekt Hij is niet de enige teleurge stelde in de Woudenbergse boerderij. Maar er zijn ook opgewekte gezichten. Bij voorbeeld van de kant van de Rotterdamse clubs. In to taal zijn er 35 zwemmers en zwemsters in de kampeer boerderij, want naast de Delftse/Westlandse clubs zijn er ook Rotterdammers en het Hidderkerkse Posei don '59. Trainer C, B. Geuvers (Posei don) maakt het kamp voor de eerste keer mee. Zijn groep bestaat uit vijf deelne mers. „En dat was er vorig jaar nog maar één", vertelt hij trots. „Maar wat het kamp betreft, ja, het bevalt me wel. Alleen ben ik van mening dat je zoiets eerder moet betrekken. Nu is er voor de jongens en meisjes te weinig tijd om zich aan te passen. Je weet net hoe het gaat: voor de mees ten is het nieuw, ze slapen de eer ste nacht niet best, maar moeten toch de volgende dag het water in. En dat is wel degelijk van invloed op de prestaties. Nee, het is nog niet zeker of we volgend jaar weer zoiets doen. Dat moet eerst intern worden be sproken.** Ook De Hoogwerf en Waterloo zijn voor de eerste keer op Dries Peute: „Je hebt zo ongeveer per dag twee keer een kwartier om jezelf te luchten." gen en daarom zal De Hoog werf het het volgend jaar zeker overdoen. Maar dan wellicht met een grotere groep alleen van onze ver eniging op een eigen kamp. Want de groep die we nu hebben is niet té groot, maar door de opzet van de kam pioenschappen geeft het wel een rommelig karakter.Het is in verschillende groepen eten en trainen. Daardoor ook krijgen de kinderen wei nig gelegenheid tot ontspan ning." Het lierse Waterloo is slechts vertegenwoordigd door één zwemmer: Dennis van Schie. Die wordt begeleid door trainster Bertie Vosselman. Zij: „Ja, Waterloo staat be slist achter dit initiatief. Dat blijkt ook wel uit het feit dat de technische commissie, die tussen haakjes uitstekend werk heeft verricht, speciaal uit Friesland komt om naar de wedstrijd van Dennis te komen kijken. Dat zegt ge noeg." Opperhoofd „kampweek." Naaldwijkse trainer Chris Aartsen: „Zo'n kamp is zonder meer goed. De resultaten vallen niet te- Al die trainers en begeleiders staan onder leiding van „op perhoofd" Dries Peute. De Hoekse trainer verblijft hele dagen in het zwembad en is ongetwijfeld blij dat het nu achter de rug is. „Ja, voor de begeleiding zijn het lange dagen. Je hebt zo ongeveer per dag twee keer een kwar tier om jezelf te luchten. Wat ook komt door het ontzet tend grote aantal valse starts. Niet de schuld van de starter maar van de'deelne mers. Volgens mij moeten ze het reglement veranderen. Zwemmers die te vroeg weg gaan vijf seconden erbij ge ven. Dan is het snel afgelo pen." Onbewust krijg je op zo'n kamp toch de indruk dat de ouders (of trainers) zich de slechtere resultaten meer aantrekken, dan de zwem mers of zwemsters zelf. Peu te: „Soms wordt er door ou ders ook verkeerd gerea geerd- Want wat gaat er in zo'n kind om? Wat voor spanning? Het zijn toch al tijd nog de nationale kam- pïoenschappen. Als je je daarvoor hebt geklasseerd, dan is dat al een prestatie op zich. Nu krijgen de eerste drie een medaille maar wat mij betreft mogen alle fina listen zo iets krijgen. Daar om ook mogen ouders niet verkeerd reageren. En als dat gebeurt, dan vertel ik ze dat ook wel." Voldoende kenners in het kamp in Woudenberg waar het zwemmen als hoofdpunt op de weekagenda staat en waar dan ook volop wordt gediscussieerd over het wet en wee van deze sport Aart sen en Peute kunnen zich bijvoorbeeld dan knap op winden over „Rotterdam." Peute: „Het is een schande hoe het beleid ten aanzien van de sport wordt doorge voerd. Het is alleen sportie ve recreatie, daarnaast houdt het op. Natuurlijk sportieve recreatie is goed maar je moet er vanuit gaan, en dat geldt ook voor het nieuwe bad in Delft, dat iedere tak van de zwemsport aan bod moet kunnen ko men. Daarmee moeten ge meentes goed rekening hou den." Aartsen: „Kijk hier naar het zwembad in Amersfoort De samenwerk ing tussen vereniging en zwembad en gemeente is uit stekend. Wat wel inhoudt dat het bezoekersaantal met 15 procent is gestegen. En dat is toch wel een positieve uitzondering op de rest Met andere woorden: het kan weL"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 6