Jan Kleyberg: Wielerdag wordt uniek Kuiper, Zoetemelk en Thurau In m-iude van '■dateringen Edeïijn en /an Ier Kuil naar Zweden Voorzitter aan liet werk Emoties na avondkoers Van Nieiiwenlinizeii zet VDL Van Asten wéér winnaar Nationale zwemtitelstrijd afgesloten Duizenden wandelaars ,,Na twee weken houd ik zestien man over" VRIJDAG 22 JULI 1977 door Henk Kruitho Wateringen De vijfde „wieler dag" is rond. "Waterings eerste lustrumkoers heeft het deelne mersveld van de professionals compleet. „En", vertelt voor zitter Jan Kleyberg, „wij zijn als organisatie-comité dik te vreden. De getekende contrac ten tracten van Joop Zoete melk, Rik van Linden, Frans Verbeeck en Hennie Kuiper, ook als hij erin zou slagen de Tour de France te winnen, zijn binnen. Zij zullen er donder dagavond zeker bij zijn". Evenals trouwens Dietrich Thurau. Zelfs de dure Duitser uit de Ti Raleigh-ploeg, die in de Franse ronde vijftien dagen de gele leiderstrui droeg, kwam met de Watermgers tot overeenstemming over de hoogte van zijn startgeld. Het aantrekken van de beroepsrenners (start voor de 100 km om 18.00 uur; toegang gratis) kost veel geld. Kley berg: „We wisten dat vooruit We had den ons immers voorgenomen er, ter gelegenheid van het lustrum, iets bij zonders van te maken. Daarin zijn we volledig geslaagd. Financieel is de zaak gezond. Dankzij de steun van tientallen Westlandse en op het Westland gerichte bedrijven bleef de begroting sluitend". Een niet geringe prestatie. Een blik op de „namen" leert dat. Meer dan zeven tig profs zetten volgende week aan. Waarbij de drie „Nederlandse" merken elk tien vertegenwoordigers inbrengen. In Ti Raleigh-shirt zijn dat behalve Thurau en Hennie Kuiper, o.a. Gerrie Knetemann, Gerben Karstens, Henk Lubberding en Scheverunger Bert Pronk. Nationaal kampioen Fedor den Hertog en tweevoudig klassiek triomfator (Mi- laan-San Remo en de Amstel Gold Race) Jan Raas, die beiden ook in de Ronde van Frankrijk een etappe wisten te winnen, zijn de kopstukken uit de formatie van Frisot/GazeUe/Thinon. Ook rappe sprinter Theo Smit, Don Allan (die de eerste profronde van Wateringen op zijn naam bracht) en Cees Priem maken deel uit van de sportgroep. De Goudse équipe van De Ondememing/- Mamk/Benco heeft ui Limburger Jan Krekels, Gerrie van Gerwen, Tino Ta bak (ook al een oud-winnaar) en Jan Hordijk kandidaten voor de Wateruigse bloemen, maar veel waarschijnlijker komt de man die zich omstreeks half negen in de Kerklaan voor de huldiging meldt uit de groep die als „indmduu- len" vertrekken. Daarin rijn dan ook een aantal Beigen ondergebracht. Met natuurlijk als meest opvallende figuren wegsprinter Rik van Linden en good-old Frans Verbeeck. Van Linden, die tot hij in Alpe d'Huez wegens tijdsoversehrei- dmg uit de Tour werd genomen, kandi daat was voor de groene (puntenMrui, krijgt de steun van zijn broer Alex. Verbeeck (36 nu) moet het in zijn laat ste seizoen op de weg alleen doen. Andere, niet te onderschatten, Belgen zijn Roger Swerts, Jos Huysmans, Frans Mintjens en Eddy Peelman, Al trekken zij donderdag ongetwijfeld minder publiek naar Wateringen dan Joop Zoetemelk. De kopman van Miko Mercier (de ploeg waarvoor na de we reldkampioenschappen m Venezuela ook Honselersdijker Leo van Vliet gaat rijden) slaagde er dit jaar weer met in de Tour naar zijn hand te zetten, maar hij zorgde in de bergklim naar Avonaz toch vooreen onvergetelijke stunt. Zoe temelk wordt in Wateringen o.a. terzij de gestaan door zijn Franse helper Charley Rouxel. Wout van den Berg Meest opmerkelijke figmirblijft intus sen, ook volgende week, thuisrijder Wout van den Berg, Drieenveertig jaar oud nu, bijna 25 jaar coureur, maar nog lang niet van plan om zijn carrière af te sluiten. Zeker voor eigen publiek heeft de Wateringer zich voorgenomen er iets bijzonders van te maken. Of dat lukt weten Van den Berg en het comité donderdagavond. Aan het slot van een compleet wielerfestijn, dat 's morgens al om 10.30 uur begint met een wedstrijd voor meuwelingen. Daar in en m de koersen voor junioren (start om 11.45 uur) en amateurs (start 14.00 uur) kunnen de regionale favoneten een belangrijke rol spelen. Ondanks de concurrentie van de beste renners uit het land. Drie nationale kampioenen (Johny van Asten, Piet Liefaard en Piet Kuys) sieren het voorprogramma immers op- Bij de amateurs (de wedstrijd telt mee als zesde in de reeks van het Rabo/- Westiandsehe Courant-klassement) !S de kwaliteit van het peloton zelfs bijna uniek. Want tussen 90 anderen dingen met alleen Kuys, Konings, Van Houwe- Ungen, Kieftenburg, Lammertink, lei der m het klassement Peter Koppert, Mak, Prinsen (winnaar van de punten- stand m Olympia's ronde) en oud-kam pioen Ad Tak mee in de race naar premies en prijzen. Rechtstreeks uit Amerika, waar zij een vierdaagse wedstrijd afwerkten, ko men ook de vier Arastel-renners Leo van Vliet, Arie Hassink, Frits Pirard en Ton ter Harms el naar Wateringen. Westlands wielerbelofte Van Vliet heeft bovendien het comité beloofd na de winst in Monster en Maasdijk zijn „honderd procent-score" te willen be houden... Maassluis De eerste training begon voor de selectie van VDL ge lijk met een pittige loop van zo'n zes kilo meier. En VDL's nieu we trainer Cor van Nieuwenhuizen heeft nog veel meer in petto. „Morgen tien kilome ter" zegt hij als zijn mannen na drie kwar tier met rode hoofden aan komen sjokken. Zelf loopt de pas vie rentwintigjarige oefen- meester nog niet mee, omdat hij nog herstel lende is van een opera tie aan zijn kruisban den. Dat neemt met weg, dat de voet ballers de eerste zes weken vijf keer in de week present moeten rijn, om zodoende aan een ijzer sterke conditie te werken. Cor van Nieuwenhui zen, die al een paar wedstrij den van zijn nieuwe club in het afgelopen seizoen bekeek, merkt hierover op: „In de eer ste helft voetbalden ze steeds erg leuk, waarna ze terugvie len De wil was er wel, maar het ontbrak de spelers aan kracht Dat kan vooral tegen het einde van een wedstrijd fataal zijn". Hij wil echter met alleen aan de conditie werken, maar ook tijd wijden aan techniek en taktiek. Wat betreft het laatste heeft Cor van Nieuwenhuizen nog dui delijke idealen: „Ik ben erg gecharmeerd van aanvallend voetbal, maar dan wel met een goede opbouw. Niet het „kick and rush" spel. Daar is het karakter van de Neder landse voetballer in het alge meen ruet geschikt voor. Het één-vijf-vijf concept, daar zou ik wel naar toe wallen. Dat hangt natuurlijk ook van de kracht van je tegenstander af." Cor van Nieuwenhuizen deed al vier jaar ervaring met trai ning op bij FC Vlaardingen, doch zag nu de kans waar om uit de schaduw te treden en zijn B-licentie tot meer nut te maken. Hij: „Ik wil nu op eigen benen staan om mezelf verder te ontplooien. Ik heb ook wat meer vrije tijd om me voor te bereiden voor het eind-exa men akte J (lichamelijke op voeding). Misschien ga ik nog wel eens verder voor nujn A-licentie. De trainer ziet het komende seizoen met vertrou wen tegemoet, gesterkt door het goede spelersmateriaal wat hem ter beschikking staat. Breder Hij: „Gommert van Ast is een geweldige spelverdeler. Hij moet de mensen in telling gaan brengen. Zijn leeftijd speelt daarbij geen rol (hij is 32)", waarna hij over de ver dediging vervolgt: „Bram Mounn valt in verdedigend opzicht weg. Daarvoor krijg ik echter weer een Hans Bos (van MW27) terug". In aan vallend opzicht is de basis breder geworden door de komst van Jan Altena van SW en Peter van der Burg van Excelsior Maassluis. Daarnaast belooft ook de komst van Bram Patinama, een neef van de in Excelsior Rotterdam voetballende Pati- nama, een versterking te 2ijn. Bram Patinama. „Ik heb het laatste jaar voor Jonker Boys in Nijmegen gespeeld Ook m de spits. Ik speel echter liever een beetje op het midden veld." Cor Nieuwenhuizen ziet echt wel mogelijkheden in de top mee te draaien, waarvoor hij zichzelf wel een stringente voorwaarde stelt: „Ik moet in ieder geval zorgen een 20 breed mogelijke basis te krij gen om blessures en eventuele schorsingen op te vangen. Daar moet je vooraf al reke ning mee houden. Ik begon vanavond met 42 man, waar uit ik over twee weken een groep van ongeveer zestien man wd_ selecteren", waarna hij nog zijn tevredenheid over de opkomst (er ontbraken slechts drie man door vakan ties) uit. Cor Nieuwenhuizen: „Ik heb ze wel het advies gegeven zelf wat aan de con ditie te doen op hun vakantie bestemmingen. Ik hoop in le der geval, dat ze niet te ver achter liggen met hun condi- De eerste training van de selectie Vlaardingen Ook nd een wielerkoers valt er best wat te genieten. De emoties, die men in de wedstrijd zelf ken nelijk nog niet alle maal was kwijtge raakt, laaiden hoog op. Er zou iets van de uit slag niet deugen en een ontstemde Henk van der Bergh werd niet geklasseerd omdat .hij in de vierde ronde via een zijstraat naar de groep was gereden. Handelingen, die veel weg hadden van vecht- bewegingen begeleid den één en ander. Kor tom, een tumultueus slot na een enerveren de wedstrijd, die ge heel in het teken stond van het vijfjarig jubi leum van Coureur's clubsponsor Radio Mo lenaar. Het aantrekkelijke premie- en prijzenpakket, dat Dick Mole naar voor deze wedstrijd be schikbaar had gesteld, leverde een peloton op van ruim 50 renners. Ook het publiek bleek de weg naar de Vergul de Hand Polder gevonden te hebben, zodat deze elubwed- stnjd meer weg had van een nationale wielerwedstrijd. En kele aantrekkelijke premies hadden meteen een fikse tempoverhoging tot gevolg, waardoor al snel enkele groepjes mindere goden in de achterhoede verdwenen. Voor het tegendeel zorgden Cees Vonk, Dick van Reste ren en Richard Meeldijk, Ge zamenlijk werd de wilde dans van het peloton ontsprongen. Richard Meeldijk moest als eerste afhaken en het roerige peloton begon weer angstig te naderen. Hoewel Sjaak Koe ver mans, Ruud Liebrechts, Martin Drop en Henk van den Bergh het tempo hoog op schroefden, slaagde Aad van Asten er toch in uit de voor trazende groep weg te komen. Al snel „enterde" hij de beide koplopers. Dit had meteen een tempo verhoging tot ge volg, die Cees Vonk rijn plaats bij de leiders kostte. Aaa van Asten en de sterk koersende Van Resteren, die ondertussen ook de leider- sprijs (een horloge) voor zich opeiste, bleken genoeg in houd te bezitten om nit de greep van het fel jagende pe loton te blijven. Ook Henk van der Bergh, die in de laat ste ronden nog een verbeten jacht inzette reikte net niet vergenoeg, hoewel Dick van Kesteren nog lang aan het wiel van Van Asten wist te blijven, slaagde pj er toch niet in de sprint w rijn voordeel te beslechten, in de laatste meters werd hij tells nog van het wiel gere den. De sprint van de grote groep werd gewonnen door Cees Vonk, die Martin Drop flet wist voor te blijven, ter- Cor de Boer derde werd ui de boeiende pelotonsprinti u"slag; I. A, van Asten, 2. D. van Kesteren, 3. C. Vonk, 4. JJ. Drop, 5. C. de Boer, 6. P. «rijster, 7. B. Bdsub, 8. S. Koevermans, 9. H. van der vaart, 10. A, van Cieef. Amersfoort De Nederlandse zwemkampioenschappen zitten erop. Het experiment, om de titelstrijd voor het eerst m een binnenbad te houden, is goed uitgepakt. In het Sportfondsenbad in Amersfoort sneuvelden dan ook flink wat records. Het Vlaardingse VZC en het Schie- damse SZC leverden een belangrijke bijdrage aan de goede prestaties die gedurende het zes dagen durende zwemgebeuren werden geleverd. Bené van der Kuil kwam giste ren op de laatste dag van de NK niet in aktie, maar zijn prestaties op de 100, 200 en 400 meter vrije slag en de 200 meter wisselslag verraste ie dereen. De Schiedamse zwem mer haalde weliswaar op geen van zijn persoonlijke nummers de limiet voor de Europese kampioenschappen, maar zag de progressie in rijn resultaten toch beloond met een ticket naar Zweden. René van der Kuil heeft door de militaire dienstplicht zich met goed op de nationale titel strijd kunnen bereiden. Toch door Oscar van der Kroon zwom hij op de 100 en 200 meter vnje slag nieuwe Ne derlandse records en verbe terde hij zijn beste tijd op de 200 meter wisselslag en de 400 meter vrije slag met een flink verschil. In Zweden komt de Schiedam mer op drie estafette-num mers uit: 4 x 100 vrije slag, 4 x 100 wisselsLag en de 4 x 200 meter vnje slag. Voorts de 200 en 400 vrij plus 200 wisselslag. Diane Edehjn kwam gisteren in aktic op de 100 meter rugslag. Eerder deze week had 213 zich gespaard om op haar speciali teit zo goed mogelijk voor de dag te kunnen komen. In de sene bleef ze nationaal re cordhoudster Emth Brigita nog voor maar m de finale moest de Vlaardingse zwem ster toch capituleren. Emth Brigitha won in de nieuwe Nederlandse recordtijd van Hoek van Holland Over ruim een week is het zover. Dan zuüen de duizenden wande laars, groot en klein, weer vier avonden lang door Hoek van Holland stappen en hun 7, 10 of 15 kilometer langs de routes weer laten note ren op hun startkaar ten. Op 2, 3, 4 en 5 augustus staan langs de Hoekse wegen ook de controleurs weer klaar met hun kniptangen, terwijl de EHBO-ers zo nodig weer de blaren met zorg zullen behan delen. Medewerkers en mede werksters op het nieu we startbureau in „De Hoekstee" zorgen er voor dat iedereen gedu rende de vier avonden vlot kan starten om aan het ernde herinnermgs- medaille of jaarcijfer in ontvangst te kunnen ne men De routes zijn dan al uitgezet, verkeersbe- veiligmg is geregeld. Als men nog ruet heeft ingeschreven voor dit jaarlijkse evenement dan kan dit nog bij de VW, Rietdijkstraat 130b, Hoek van Hol land. Na 30 juh betaalt men 4.- per persoon. Vóór die tijd is het in schrijfgeld ƒ3.- tot en met 14 jaar en ƒ3,50 voor 15 jaar en ouder. De late beslissers kun nen zelfs nog inschrij ven op de eerste avond van de avondvierdaagse HENNIE KUIPER .vorig jaar in de regenboogtrui in Wateringen. Dit maal in het Tour-geel?. zilver op 100 meter rugslag Diane Edeïijn 1.04 85 terwijl Diane Edeïijn boven haar beste seizoenpres tatie bleef met 1.05.81. De Vlaardingse zwemster was echter met teleurgesteld om trent haar tweede plaats. „Ik heb mijn best gedaan. Meer kan ik met doen. Emth zwemt gewoon sneller." Later vervolgde Diane Edeïijn: „Ik heb in mijn trainmgsop- bouw met naar de Nederland se kampioenschappen, maar naar Zweden toegewerkt. Daarom ben ik ook nog niet in topvorm. De komende we ken ga ik aan de sprint wer ken en dan zal ik pas echt hard moeten gaan." Diane Edehjn (die op de NK verrassend succesvol was op de vlinderslag) gelooft met dat ze zich teveel op de vlin derslag heeft geconcentreerd: „Natuurbjk heb ik vooral aan die slag gewerkt. Maar ik heb mijn rugslag zeker met ver waarloosd. Ik heb toch ook geen slechte tijd gezwom men Net als René van der Kuil gaat ook Diane Edehjn naar Zwe den Ze zal daar uitkomen op de 100 en 200 meter rugslag en de 100 meter vlinderslag. Verder wordt ze waarschijn lijk ook gevraagd voor de 4 x 100 meter wisselslag estaf ette

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 7