Sommigen Wijven in 'Je box zitten Dieleman: „Hoe harder ze koerendes te liever willen ze d'r uit Postduiven- vervoer: grote verantwoor delijkheid bij chauffeur en convoyeur DINSDAG 26 JULI 197? VD/SC/WW 4 0mm-i Chauffeur Jan de Lange helpt mee tijdens het voeren van de duiven De deuren van de contai ner gingen zo gauw als mo gelijk was „voor de helft" open Het is half elf op een donderdagavond. Drie contai ners en één vrachtwagen met het opschrift „post- duivenvervoer organisatie stichting West", staan verzameld op de hoek Melkwegstraat/Satumus- straat in de industriewijk Bïnckhorst in Voor burg. Geen doodse stilte maar volop bedrijvig heid. Alle opgehaalde duiven moeten worden overgeladen in één container. Doffers en duivin- nen die in het „verspreidingsgebied" van Con cours Commissie De Kuststrook bij de aangeslo ten verenigingen zijn opgehaald. En dat zijn er niet weinig. We noemen er een paar: De Snelpost (Honselersdijk), De Zwaluw (Hoek van Holland), De Reisduif (Naaldwijk), De Witpen (Naaldwijk), De Snelvlieger (Delft), De Sportduif (Nootdorp), De Eersteling (Brielle), Het Westen (Delft), De Adelaar (Vlaardingen), De Eendracht (Maasdijk), Keerweer (Maasdijk), Rockanje '74, en diverse Gevleugelde Vrienden. Slechts een kleine groep clubnamen die voorkomen op de aan de alumi nium boxen vastgehechte kaartjes. En ook slechts een klein ge- deel te van de duiven die gaan deelnemen aan de wed vlucht vanuit het Franse Or léans. Een vlucht die al eer der stond geprogrammeerd maar die door de slechte weersomstandigheden geen doorgang kon vinden. Het ganse convooi was verplicht naar Holland terug te trek ken (na drie dagen wachten) maar ter hoogte van het eveneens Franse St Quentin werd de lading toch gelost Dat werd geen succes omdat atmosferische storingen de aankomst var erg veel dur ven verhinderden. Een ramp heet dat in kennerskringen, en zo zijn er dit jaar al verschillende geweest Daar om luidt de verwachting dat er dit keer niet zoveel dui ven in vrijheid zullen wor den gesteld als de vorige keer in het Franse land ston den verzameld. Prod uk tie Ook de produktie van De Kuststrook is beduidend minder. In plaats van de 9000 beesten die de „afgelas te" vlucht zouden hebben meegemaakt, vullen nu zo'n 5000 duiven de met zaagsel gevulde bozen. Maximaal 35 mogen er in één zo'n alumi nium hekwerk, maar veelal is dat aantal beduidend min. der omdat er in de container toch plaats genoeg is. «Klei ne klussen" worden overi gens toch bij elkaar gestopt. Tegen het middernachtelijk uur is het overladen verle den tijd en wordt het aantal boxen, èn duiven door con voyeur Toon van den Berg op de douaneformulieren vermeld. Dat alles, voor de invoerrechten" die aan de grens moeten worden be taald. Geer ai te groot be drag omdat „invoer" eigen lijk een te groot woord is. De duiven worden immers de volgende dag ai weer in Holland terugverwacht Voordat chauffeur Jan de bange de trekker van firma A. C. G- Gordijn echter in beweging zet (dat bedrijf verzorgt al zo'n dertig jaar het vervoer voor de stichting West) controleert hoofdcon- voyeur Reinier Willem Diele man of er genoeg voer en water „aan boord" is. Na het aanvullen van de watertank (inhoud 300 liter) kan de tocht beginnen. .Het eerste wat de betrekkelij ke leek dan opvalt is het uiterst voorzichtige koersen van de chauffeur en de be roerde Hollandse wegen. De oplossing ligt voor de hand; overmatig „schudden" en drastisch remmen is niet be paald gunstig voor de lading oude duiven. Dat wd zeggen doffers en duivonnen van één jaar en ouder. Dit jaar geboren heten de duiven jong te zijn. Voorzichtig Voorzichtig njden öók omdat de 5000 duiven een aardige geldwaarde vertegenwoordi gen. Er zitten hele dure tus sen en die kunnen voor de eigenaar heel wat guldens en zelfs auto's mee naar huis brengen. Sommige zijn inge schreven in nationaal ver band (dat kost meer inleg- gelö maar levert bjj een goe de klassering ook meer op) en andere vliegen uitsluitend voor de eigen streek (in dit geval Zuid-Holland) of voor de eigen concours commis sie. In alle categorieën inge schreven maakt de eigenaar kans op drie auto's. Ora daarvoor in aanmerking te komen, moet de duif in de eerste plaats erg snel vliegen maar moet de eigenaar naast de vrachtprijs (voor Orléans 62 cent per duif; dat kan dus aardig oplopen) ook nog eens „concoursgeld" be talen voor de auto. Daar naast kan de eigenaar ook nog eens een fors bedrag inzetten, dat hij bij een goe de klassering in vijfvoud mag incasseren. Het is duidelijk dat Jan de Lange en convoyeur Diele- man een grote verantwoord delijkheid hebben. De dui ven zijn dan weliswaar ver zekerd maar voor iedere verzekerde geldt een zelfde uitkering. En die is aanzien lijk minder dan een goede duif waard is. Wat is dim die waarde? In veel gevallen: wat een gek er voor over heeft, maar prijzen tegen de tienduizend gulden behoren zeker niet tot de sterke ver halen. Daarom is het ook best te begrijpen dat eige naars tegen het moordlusti ge af kunnen reageren op verkeerd geachte beslissin gen van de man die zegt; lossen maar! Met een beetje pech komt zo'n duif immers nooit meer terug- Maar dat is nu eenmaal het risico dat de postduivenhou der (lees: de gokker) moet nemen. Toch zijn het niet alleen kapitaalkrachtigen" die aan de vluchten deelne men maar ook echte liefheb bers die uitsluitend voor de eer en de sport hun hobby uitoefenen. Grens Voor al die eigenaars wordt aan de Belgische grens (Wemhout) gestopt om ver eenvoudigde tnmitpapïeren in orde te maken, om door Belgie heen te komen. Dat is snel gebeurd en na een vluchtige hap wordt er door gereden tot voorbij Brussel om de drukte van de och tendspits te ontwijken. De deuren van de container worden aan één kant open gezet, en de driekoppige be manning legt zich in de krappe cabine te ruste. Dat valt beslist niet mee en als nog geen drieënhalf uur la ter de wekker zijn werk doet, is de nacht in ieder geval veel te kort geweest. Het hoort erbij. Iedere week weer in het seizoen, dat loopt van half april tot half oktober. De bewondering voor convoyeur Dieleman die dat werk al 32 jaar lang doet is vooral op dat vroege tijdstip erg groot. ,Jk ken Frankrijk beter dan Neder- land", en dat klinkt hele maal niet overdreven went de Hagenaar weet de afstan den naar de diverse lossings plaatsen. moeiteloos op te noemen. Ook de plaats van herkomst van de talloze andere post- duivenvervoerscombirmties tekst en foto's: Elbert van den Berg weet hij klakkeloos te noe men. „Daar gaat Nijmegen, Arnhem of Dordrecht". Het is alsof je met een puzzel rit bezig bent Zo moeilijk ook zit het postdui venwereldje in Nederland in elkaar. In het kort samengevat Er zijn ze ven bonden. Die zijn weer onderverdeeld in afdelingen, die afzonderlijk maar ook gezamenlijk hun eigen vluchten kunnen organise ren, Al die afdelingen ko men samen in een overkoe- Als het lossingssein is gegeven ziet de lucht bo ven het bos van Orleans zwart van de duiven nul, op de beruchte rond weg. Broeierig Aan het gezicht en de uitlatin gen van Dieleman (een kras se zestiger) te zien en te horen, is langzaam toeren in broeierig Parijs niet best voor de lading. Als op een gegeven moment een Hollan der zijn caravan nogal scheef op de rue'Peripheri- que heeft neergezet en er ook nog eens een verkeers- zuil is „omgevallen" trekt „Diel" de stoute schoenen aan en gaat de deuren open zetten. Dat is zoiets als hel der water in een verstikken de Sahara voor de toch al warmbloedige duiven. „De damp kwam er gewoon van af', reageert de hoofdeon- voyeur van De Kuststrook op de weinig berustende vol zinnen van Jan de Lange, die wel wil opschieten. Na ruim twee uur voortschok- ken, ligt Parijs al weer ach ter ons en rijn er zo'n hon- derdtwintig kilometer te gaan naar de plaats van be stemming, Dat is te lang, want de duiven hebben voer en water nodig. Dus wordt er om een uur of vier langs de kant van de weg gestopt en krijgt iedere box een eenheid voer en één eenheid water. Geen droge opgave in de drukkende at mosfeer in de container waar de duiven op zich al als een soort centrale ver warming fungeren. Gretig „slokken" de beestjes het frisse nat op. pelend orgaan: de Neder landse Postduivenhouders Organisatie. Daar is één man in full-time dienst (Van der Molen) en die heeft van de vlucht uit Orléans de ver antwoordelijkheid voor de lossing. Rechten Maar zover rijn we nog lang niet want eerst doemt de Belgisch-Franse grens op (Quievraine). Daar moeten de invoerrechten worden be taald (62 Franse francs). We stappen weer in om 20 kilo meter verder bij de Frans- Belgische grenspost in Va lenciennes de weinig com fortabele positie in de trek ker weer te verlaten. Er moet worden ingeklaard en dat zal wel een uurtje duren. Veel convoyeurs ontmoeten el kaar en in hun „vrije tijd" is er plaats genoeg voor ster ke verhalen en het uitwisse len van de weersvoorspellin gen. Die rijn hoe vreemd ook niet allemaal eender maar de gezamenlijke wens is toch dat er alsjeblieft weer geen drie dagen moet worden gewacht. „Maar ik geloof het niet, hoor1', verze kert Dietemans. „Het is schitterend weer, met een krachtige zuid-westen wind- De eerste duiven rijn binnen zes uur thuis". De deuren worden dichtge klapt en hoe verder Jan de Lange Frankrijk inrijdt, des te fraaier worden de weers omstandigheden. Dat die niet altijd in het duivenvoor- deel werken, wordl in Parijs duidelijk. Een typische Franse verkeerschaos (met medewerking van veel Hol landse toeristen) houdt de kilometerteller van de trek ker angstvallig dicht bij de Ais laatste Een zucht van verlichting pas seert de eveneens dorstige lippen van het meereizende dnetal personen. De duiven krijgen een uur de tijd om hun lunch te gebruiken alvo rens het slotstuk van de heenreis is aangebroken. In Orléans komt De Kuststrook als laatste van de twintig combinaties aan. Een ruwe schatting: 100.000 duiven zijn in het nabij gelegen bos verzameld en wachten ge duldig op het moment, dat de deuren èn de schuiven worden geopend. Onbeperkt drank wordt de duiven voor geschoteld maar geen voer, omdat vliegen met een volle maag beslist geen hoge snel heid garandeert. Een schitterende avond vormt het decor voor de gesprek ken tussen „concurrerende" convoyeurs en chauffeurs. Voornaamste onderwerpen van gesprek: het weer en de herinnering aan de afgelaste vlucht toen er vier nachten tevergeefs werd gewacht. Nu kent het optimisme van de melkers echter geen gren zen. Snel wordt onder de dekens gekropen want de volgende morgen is het vroeg dag. Om voor vijven staan de meesten al op om' alles gereed te maken voor de lossing. Dat houdt in: de verzegelde touwtjes door knippen en de schuiven openzetten. Het enige obsta kel voor de steeds harder koerende duiven is één deur helft En die wordt om 6,15 uur ook verwijderd wanneer Van der Molen het lossings sein geeft. Een enorme zwerm duiven kiest voor de vrijheid. Maar er zijn ook beestjes die de box niet ver laten. Een vreemde gewaar wording na alle zorgen die voor de duiven zijn gekoes terd. Al dan niet vrijwillig worden ook zij gelost en dan rit het werk er eigenlijk op. De spanning bij de liefheb ber „thuis" begint dan pas. Doen ze het goed of wordt het net als veel vorige vluchten niets? Doel Rein Dieleman en Jan de Lan ge hebben nog steeds één doel voor ogen. Hetzelfde doel als de duiven die soms een week lang alleen hebben geleefd (het zogenaamde we duwschap) en weten dat de doffer of de duivin of de jonge duifjes (het zogenaam de nestspel) zitten te wach ten. Het is het geheim van de smid maar lang wordt de duiven het samenzijn niet gegund want na een uur gaat het schot er weer tus sen en wordt toegeleefd naar de volgende vlucht. Dat is voor de snelle duiven op een moment dat het „reisgezelschap" netaan in Den Haag is gearriveerd, Hein Dieleman neemt een blind gepikte doffer mee in z'n colbertjasje. „Jan, tot volgende week", waarna hij rustig fietsend zijn eigen til opzoekt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4