Van handtekeningen verzamelaar tot eigenaar van streekmuseum Modeo-dag in de Hoek Nog geen hulp voor St. Jan Onbewoonbaar verklaard Opvoedende rol archief staal op laag pitje mm iièJ Jam Andersom Knumeldieven doorgeeken enfê -/ Blokje rond/ r Van der Feijst werkt aan vervolg op hoek II i w i-M Nieuwe voorlichter l.V Speelplekken en asfalteren DONDERDAG 28 JULI 1977 VD/SCAVW3 jHaasIand Twee woningen aan de Kluiskade in Maas land verkeren in dusdanige slechte staat, dat zij voor ver dere bewoning ongeschikt moeten worden geacht Het betreft de panden nummer 17 en 18. Het college van B. en W. stelt daarom de raad voor de panden onbewoon baar te verklaren. Voor het pand op nummer 17 wordt de ontrmmingstermijn op één maand gesteld. Geen proble men overigens, want daar woont ni oman dm eer. De be woners van het andere huis moeten binnen zes maanden vertrokken zijn. Van der Feijst Schiedam Voorlopig kan de „opvoedende" taak van het gemeen telijke archief nog nauwelijks worden uitgevoerd. Bet komende seizoen blijft de educatieve rol beperkt tot enige rondleidingen van schoolklassen, maar verdere plannen oen ondermeer lezin gen te houden blijven op een laag pitje staan. Sinds het vertrek van archivist Cees van Es, die deze proces sen op gang moest brengen, is aan de doelstellingen wei nig gedaan. Voor Van Es is nog geen geschikte opvolger gevonden. Maar zelfs al zou deze er al zijn, aldus stadsar chivaris drs Guus van der Feijst, dan moet toch wel wor den gerekend op een lange inwerkperiode waarin educa tieve ideeën op het tweede plan komen te staan. „Er zijn stapels ander archiefwerk, waarvan enkele op het ogen blik belangrijk zijn en voor rang hebben. Je weet, bij een archief is altijd we! wat te doen," aldus drs. Van der Feijst Uitbreiding van het.archiefper- soneel is één van de grootste wensen van de archivaris. Tij dens de verhuizing van het Oude Kerkhof naar de Korte Haven is de achterstand nog toegenomen. Dat brengt ondermeer met zich mee, dat bet voor Vaa der Feijst moeilijker werd om in tensief te werken aan zijn vervolg op „De geschiedenis van Schiedam", het boek over de plaatselijke historie tot aan 1785 dat in het jaar van Schiedams zeven eeuwen be staan uitkwam. „Het kost ontzettend veel tijd," aldus Van der Feijst, „om een dergelijk boek te schrijven. Een kwestie van onnoemelijk veel lezen, weten wat belang rijk is en wat je overneemt, hoe je het op een rijtje zet, dus sorteren en componeren. Zo'n boek gaat dus sowieso al jaren kosten. Ik schat, dat het vervolg de eerste drie jaar nog niet te verwachten is." -'Tl o Jan Anderson, directeur en suppoost van zijn eigen museum Je vraagt je werkelijk af hoe het mogelijk is alles ui één mensenleven te vergaren van hetgeen Jan Anderson thuis heeft staan. En dan te bedenken, dat deze VI aar dinger pas 41 jaar oud is. Hij lijkt van alles te sparen. Zijn zolder geeft de indruk van een archief waar de gemeente Amsterdam jaloers op mag zijn. Het assortiment kan haast niet uitgebreider. Alles stapelt Jan Anderson maar om zich heen. Een verzameling rookge rei: pijpen, tabaksdozen, vloeitjes, matjes waar je je shaggie mee kan rollen, oude aanstekers, luciferdoosjes tot zelfs asbakken. Op ander gebied: Munten, postzegels, fiets- plaatjes, aardewerk, kinderspeelgoed, zelfs onguiele manuscripten die door Prins Willem van Oranje zijn ondertekend, boekwerken met bandtekeningen van beroemde figuren uit de historie als Maasdam Van Maasduyn, de oude bankier Hoop, stadhouders en raad pensionarissen. En dan die hoeveelheid boe ken, zo'n tienduizend exemplaren over en voor de verzameling. Boeken die over Vlaar- dingen handelen van streekromans tot stads beschrijvingen met oude prenten. De handen van menig propere huisvrouw zuilen jeuken ais zij die berg aan spullen bij Jan Andersons huis ziet V/eg met die troep, zal zij denken, de bezem er doorheen, in de vuilnisbak er mee. het verzoek om een handtekening en foto. Al gauw kende hij de namen van wel haast iedereen, die eens achter de stuur knuppel van een vliegtuig had gezeten en lagen hun handtekeningen bij hem thuis in de kast, Wellicht door zijn handtekeningen-verzameling van mannen die dikwijls hun sporen als vlieger in de oorlog hadden verdiend, begon Jan Anderson zich steeds meer te interesse ren voor de bezettingsjaren. Enige tijd later exposeerde hij her en der door het land zijn verzameling over de tweede wereldoorlog, variërend van allerhande surrogaten, noodka- cheLs tot jodensterren. „En van het een is het ander gekomen," zegt hij nu, pratend over zijn streekmuseum aan de Kethelweg. „Een gegeven moment dan kermen ze je. Als men iets heeft dan willen ze je het wel geven. Voor de rest stroop ik stad en land af naar spullen voor het mu seum en onderhoud ik relaties met antiquairs en loop wekelijks de rommelmarkten af. Een maal bezig met een verzameling dan bouwt het zichzelf verder op." Opslagplaats Han dtekeningen "Wie wellicht denkt, dat de geest van deze verzamelaar door zijn fanate hobby wordt ondermijnd, komt wonderwel bedrogen uit Jan Anderson toont zich in de omgang een nuchter en vriendelijk mens, die graag over zijn collectie spreekt maar goed beseft dat zoiets niet ieders interesse behoeft te hebben. Zijn allereerste verzamelwoede openbaarde zich ruim twintig jaar geleden. Enthousiast als hij was over de vliegerij schreef hij alle bekende piloten uit die dagen een brief met Het was bij Jan Anderson niet zo, dat hij op zekere dag het voornemen had om een mu seum te openen. Verschillende bezoeken aan kleine musea in den lande deden hem wel eens tot zichzelf zeggen: dat moet met nujn collectie ook mogelijk zijn. Zo'n drie jaar geleden was daar plotseling de mogelijkheid. Eerder barstte hij al letterlijk uit zijn woning waarna hij een wat ruimer onderkomen zocht om zijn spullen op te bergen. Naast de wo ning gebruikte hij de schuur een oude boerderij als opslagplaats voor zijn ver schillende drogisterijen. Toen daar eenmaal een ruimere opslagplaats voor werd gevon den, kon Jan zijn museumplannen verwezen lijken. De zolderverdieping is al enige tijd geheel gereed. Het is een museum over -de streek, met name de stad VI aar dingen. „Niet het eenvoudigste onderwerp", zegt de man, die ach museumdirecteur kan noemen of conservator, archivaris, maar ook beheer der, suppoost of schoonmaker en het streek museum in Heinenoord over de Hoeksche Waard als zijn grote voorbeeld riet. „In een streekmuseum kan je je geen beperkingen opleggen. Je moet m alles zijn voorzien. Het onderwerp „Vlaardingen" vormt daarom het belangrijkste onderdeel van mijn verzame ling. Maar ook allerlei zaken, die daar buiten vallen kan ik gebruiken. Wie denkt, dat ik letterlijk alles verzamel heeft het echter mis. Om tot enig resultaat te komen verzamel ik zeer gericht Als advies voor ieder beginnend verzamelaar zou ik dit willen zeggen: Begin met de aankoop van boeken waar je de nodige kennis uit kan putten. Spendeer daar je eerste geld aan. Dan loop je minder risico door handelaren te Door Chris van Bremen worden belazerd en kan je betere relaties aanknopen met kenners omdat zij je door jouw kennis voor vol aanzien. Ik weet nu wat ik wel en met verzamel Voor zilver, goud, tin en klokken heb ik geen belangstelling maar wel voor alles op het gebied van topo grafie, naast Vlaardingen ook over andere streken waar je weer plotseling op Vïaar- dingse elementen kunt stuiten, de visserij bijvoorbeeld en scheepvaart De omvang van mijn verzameling ten behoeve van het streek museum kan zo groot zijn als ik er zelf van wil maken. Spulletjes, afkomstig van de ge wone man, heeft mijn eerste belangstelling. En dat kan heel wat zijn." Lorreman De 'verzameling, die Jan Anderson inmiddels heeft weten te vergaren vertegenwoordigt inmiddels een onschatbaar bedrag m geld. „Ik heb het geluk er ruim tien jaar geleden mee begonnen te zijn. Antieke voorwerpen waren toen nog betaalbaar, spullen uit groot moeders tijd kreeg ik zo gratis mee, 'twas c L anders toch veelal naar de lorrenman gegaan. jtlCntlllg Men vroeg mij wei eens wat ik met al <he rotzooi van plan was te doen, of mijn verza melwoede zich geen absurde vormen begon aan te nemen als ik met een oud flesje of zo naar huis ging. Nu blijkt dat oude flesje precies te passen bij het interieur zoals dat in het museum is opgebouwd. Zou ik er nu aan moeten beginnen dan denk ik met dat het me zou lukken binnen tien twintig jaar een dusdanige collectie op te bouwen. Nostal gie is tegenwoordig „in". Voor allerlei voor werpen van voor de oorlog weten handelaren munt uit te slaan. En bovendien verzieken de beleggers de markt Hetgeen ik heb weten te vergaren heb ik nooit als belegging gezien. Met zo'n uitgangspunt kun je geen museum beginnen. Ik geloof ook met, dat ik het ooit zal meemaken dat het museum zichzelf terug zal betalen. Daar is het mij ook nooit om begonnen. De bezoekers bepalen de waarde van het museum en niet de spullen m geld uitgedrukt Veel erg waardevolle voorwerpen heb ik bovendien gratis gekregen van men sen, die besloten, eens de bezem door hun zolder te halen. Vele Vlaardingers weten me te vinden en bieden dan iets aan. En vaak knjgen die voorwerpen pas hun waarde in relatie tot andere voorwerpen. Dat is immers de kracht van een museum." Jan Anderson over de zogenaamde verzadiging in de kunst en antiekmarkt: „Daar werd tien jaar geleden ook al over gesproken, voorlopig ziet het er daar niet naar uit Wel ziet het er naar uit dat Nederland zo langzamerhand is afgezocht. De meeste grotere verzamelaars nebten zich daarom tot het buitenland. Daar is men nog lang niet toe aan het niveau van wat we hier hebben. Engeland bijvoorbeeld, reken maar dat daar nog heel wat bijzonder waardevolle voorwerpen weg te halen rijn. Dat zal blijken als daar eenmaal de golf van opruimwoede overslaat, dan komt er nog heel wat uit stoffige zolders, vochtige kelders en uit oude boerenschuren. Wat ik inmiddels heb opgebouwd, dat lijkt een waar levenswerk. Zo heb ik het nooit ervaren. Het gaat vanzelf, de zaak bouwt zich automatisch op en drijft op mijn voorliefde van het verzamelen in het algemeen." Hoek van Holland Na de miss-strandvcririeringen komt er in Hoek van Holland ook de miss-rodeoveifciczing. drumband Animato in aanwe zigheid van majorettes en een boerenkapel zullen aan het geheel luister bijzetten. Naast de paardensport komen ook andere sportieve evenementen aan bod als judo, boksen en parachutespringen. In een grote tent op het strand tre den 's avonds het A-sociale De leukste juf op een paard dus. Dier en mens zullen door de juryleden deskundig worden beoordeeld. De regels voor wat de kleding betreft rijn vrij. De vrouwelijke deelneemsters kunnen zich zowel presente ren in spijkerpak, laarzen met cowboyhoed op als in een luchtige bikini. Goed paardrij den is daarbij beslist niet no dig, zo laat de organisatie van de Ruitersportvereniging Hoek van Holland weten. Een eenvoudige rit-op-paard en een bevallige glimlach zijn voldoende om voor een prijs in aanmerking te komen. De miss-rodeoverkiezingen zul len een onderdeel vormen van de op zaterdag 6 augustus te houden „rodeo-dag" op het Hoekse strand aan het eind van de Badweg. Daar begin nen 's morgens om tien uur demonstraties van ruiters, die diverse spelen zullen houden en springdemonstraties. De Schiedam In café Het Paviljoen hebben inbrekers een radio-cas setterecorder, twaalf flessen drank, twaalf sloffen sigaretten en wat levensmiddelen buitgemaakt De waarde van de buit wordt geschat op 750 gulden. De zaak aan de Admiraal de Ruyterstraat in West is men binnengekomen door ten deur te forceren. Bij Kaptein aan de Nieuw Ma- thenesserstraat sloeg een nog onbekende inbreker een ruit in om binnen te komen. Uit het kantoor, dat helemaal werd doorzocht, wordt alleen wat kleingeld vermist De schade die werd aangericht bedraagt 500 gulden. Aan de zelfde straat werd ook inge broken bij Hulgers. Maar ook daar wordt niets vermist. De 47-jange Schiedammer M. C. K. heeft bij de politie aangifte gedaan dat van rijn salonkrui- ser Kitty, die in de Schie ligt afgemeerd, een klipanker is ontvreemd. Bij het bedrijf Brandaris aan de Van Kou- wenhovenstraat werd tijdens een nachtelijk bezoek 75 gul den gestolen. Een dolkmes verdween uit de St. Aloysiusschool in Oost De inbreker richtte een schade aan van 100 gulden door een ruit te vernielen. Voor de collectie van Jan Anderson is inmid dels een stichting in het leven geroepen, die zich bezighoudt met de instandhouding en de exploitatie van het museum. De verzamelin gen zijn de stichting aan haar zorgen toever trouwd en er zuilen plannen worden ontwik keld voor meer openbaar gerichte activitei ten, zoals hei organiseren van nieuwe exposi ties. In de praktijk komt het er voorlopig op neer, dat als Jan Anderson iets zou overko men zijn bezittingen in goede handen, zijn. Voor de rest zal de verzamelaar zelf alle activiteiten nog moeten ontwikkelen, gaat hij door met de verdere inrichting van het mu seum. Momenteel is hij bezig met het vervaar digen van een ouderwets schoolklasje, dat in september gereed moet rijn. Dan komt de inrichting van een zogenaamd boenhok aan de beurt, een boerderij waar melkprod ukten boter en kaas op de eeuwe noude manier worden gemaakt. In een hoek liggen al de melkbussen, de koeler, de room- bak, kaasvormen en zelfs een echte muizen val, waar vroeger menig knaagdier de dood in vond. Het volgende onderwerp is dan de bouw van een grutterswinkeltje. Jan Anderson, naast enkele vrijwilligers, is de stuwende kracht achter het museum, dat terecht zijn naam draagt, heeft voor wat Vlaardingen betreft reeds geruime tijd ge schiedenis gemaakt Orkest van Kees Korbijn en combo Adri Troost op. Het feest gaat door tot twee uur 's nachts. Schiedam „Van mijn leven niet Zulke dingen wil ik niet ook nog eens aan mijn broek hebben. De gemeente beeft aan dat soort dingen al meer dan genoeg kosten. Nee, wer kelijk, met geen haar op mijn hoofd voel ik daarvoor" in die termen maakte wethou der voor stadsontwikkeling ir. Chris Zijdeveld (terug van vakantie) gisteren overduide lijk, dat de gemeente niet pie kert over aankoop van de Grote Kerk, ofwel St Jans- kerk. Twee jaar geleden werd bekend, dat het onderhoud van dit monumentale gebouw in het hart van de stad voor de her vormde gemeente onmogelijk werd, vanwege de hoge kos ten. Gesproken werd toen over een aanbod aan de ge meente: aankoop tegen een symbolische prijs. Daarna heeft de gemeente een werk groep ingesteld, die de verde re financiële consequenties moest benen. Dat heeft ui teindelijk geleid tot de uit spraak van Zijdeveld. Voor de hervormde gemeente blijft de mogelijkheid open een stichting te vormen, die de kerk gaat belleren. Dat idee opperde twee jaar gele den mr. H. Snoep, chef van de afdeling algemene zaken. Bestaat namelijk voor de Gro te of St Janskerk een stich tingsvorm, dan is eenvoudiger de weg naar subsidie te be wandelen. In elk geval stelt de hervormde gemeente nadruk kelijk met uit eigen middelen de kerk voor verval te kunnen behoeden. Vlaardingen Titus van der Bijl is de naam van de man, die de afdeling voorlichting °P de Vlaardingse stadhuis nieuw leven komt inblazen. Het bureau van Titus staat mmiddels al en maan dag 2 augustus zal hij daarachter zitting nemen. De nieuwe ambtenaar zag het eerste levenslicht in 1852 in Arnhem. Na geslaagd te zijn. rijn nag ouderwetse HpS-examen, vervulde hij zijn militaire dienstplicht Vervolgens studeerde Titus aan "fit Nederlands Wetenschap pelijk Intituut voor Toerisme Breda. Het inkomende en binnenlandse toerisme koos hij als studierichting. SIGNALEMENT Naam: onbekend Ras: bastaard Geslacht: mannelijk Leeftijd: half jaar Kleur: zwart, grijs en beige Beharing: lang krullend Een jong hondje nog, dat de wereld met een zonnige blik aanschouwt. Niet wetend, dat niet alles roxegeur en maneschijn is. Een onbedor ven karakter dus en no moet het blijven. Hoewel, hij is misschien wel wat té enthousiast, want om aandacht te trekken staat de jongeheer constant te piepen, en te janken. Daardoor lijkt hij een beetje nerveus, maar duidelijk is dat hij zich aan een geregeld huiselijk leven uitstekend kan aanpassen. Het gaat deze keer om een bastaard, maar van een niet te beschrijven afkomst Hij lijkt eigenlijk een heel klein beetje op alle langharige, krullige honden. In de hon denencyclopedie zijn de me- dewerkers van dierentehuis Hargahoeve een dergelijk dier nog niet tegengekomen, maar het geval lijkt enigs zins op een kleine maat Hol landse schapendoes. De be haring echter doet nog het meest aan een terrier den ken. Eigenlijk is niet zo be langrijk wie of wat zijn pap pie en mammie waren. Wanneer onze krullebol op zijn achterpoten gaat staan, lijkt hij op een danseres met een rokje aan - ook al is het beest een mannetje- Dat komt, omdat zijn haar van achteren wat langer is. Toch is ook van voren het kapsel slecht bijgehouden, want zijn trouwe hondeogen zijn met te zien. Op rijn beurt ziet de hond niks, of hooguit de helft van wat om hem heen gebeurt. En dat is nogal wat, want de baasjes van het asiel rijn tamelijk ijverig en dat moe ten zij ook weL Niet omdat de dierenbescherming - hun werkgever - dat zo wil, maar gewoon omdat aj van dieren houden en hen zo goed mo gelijk willen verzorgen. En wekelijks komen bij het asiel veel nieuwe dieren bin nen. Zo zitten in de hondenafdeling momenteel nog dne bas ta ardjes, twee van twëee- neenhalf en één van een half jaar, en een oocker spaniel, een teefje van een jaar. De kattenhokken worden zoal bevolkt door een mooie lap jespoes van anderhalf, een katertje van drie maanden, twee poezen en van tien we ken en een zwartwitte kater die in een trein is gevonden. Zijn kaartje was hij kwijt, dus is hij maar naar de Har gahoeve gebracht In onze krant van 12 augustus vong jaar werd echter al dui delijk, dat een stichting in het leven moet worden geroepen om de kerk te behouden. Ont wikkelingen in die richting zijn er nog nauwelijks. Wel hebben Schiedammers, be gaan met de geschiedenis van hun stad, geconstateerd dat de Waag, een onderkomen in het kerkgebouw, al scheuren -| van een vinger dik in de mu ren begint te vertonen. De hervormde gemeente en de gemeente Schiedam wijten dat aan het drukke verkeer, dat over de Lange Kerkstraat placht te gaan. Zij verwijzen naar bijvoorbeeld de Lange Haven, waar over dat pro bleem ook wordt geklaagd. Wat betreft het kerkgebouw hoopt men, dat verdere scheu ren uitblijven nu de Lange Kerkstraat verkeersluw is ge maakt. Vlaardingen - De kinderen van de Richard Holstraat, het Tollensplein, de Van Lezmep- straat en de Juliana.!aan kun nen binnenkort volop spelen en ravotten. Juist tegen het einde van de schoolvakanties gaat de Vlaardingse dienst van ge meentewerken namelijk be ginnen met het inrichten van de speelplekken m genoemde straten. Gemeentewerken gaat zich trou wens ook bezighouden met het asfalteren van de oostelij ke rijbaan van de Holysingel tussen de Frederik Hendri klaan en de Churchillsingel De westelijke rijbaan is al klaar. Deze zal dan ook voor het verkeer warden opgenge- «kW-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3