SC 1IEDAMSCHE COURANT College bang voor plannen Gasunie Grote kraakactie op komst WINKELIERS MIJDEN TAXI MET WINKELDIEVEN KLEM „Gemeentebeleid ondoorzichtig'"5' Herenstraat raamt blokkade weer op Voorbereidingen in volle gang Race naar vals alarm Brand verwoest winkelpand JAC wil extra pand OP BEVEL VAN POLITIE: Eerste paa! Ruim 88 lege woningen in de VOP BEWONERSVERENI GING STUDENTEN: HARDER ;i Schade rond 250.000 gulden Maandag 1 augustus 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25885 4 pagina's- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendlenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Viaardingen Het college van burgemees ter en wethouders spreekt zijn ernstige bezorgdheid uit over de plannen om de opslaginstallatie van de Gasunie op de Maasvlakte om te bouwen tot overslagsta tion voor aardgas in vloeibare vomi, het zogenaamde LNG. B en W zijn geschrokken van recente krantebe- richten, die bovenstaande plannen aankondig den. In een brief aan het openbaar lichaam Rijnmond maakt het college zijn grieven ken baar: „Wij realiseren ons dat het vervoer van LNG via de monding van de intensief bevaren Nieuwe Waterweg alsmede het lossen en op slaan van dit produkt in een druk havengebied met olieraffinaderijen en chemische indus trieën in de nabijheid, zeer veel risico's met zich meebrengen". Volgens B en W zouden roet name de gevolgen van een botsing of eventuele lekkages voor de omliggende dichtbevolkte gebieden rampzalig zijn. Het college van B en W is er stellig van overtuigd dat economische motieven voor de ombouwing tot overslaginstallatie gemakkelijk van de tafel te vegen zijn. „Daar", zo luidt de brief aan Rijnmond, „tal van gemeenten direct of indi rect bij deze problematiek betrokken zijn, ach ten wij integrale afweging op regionaal niveau van alle in het geding zijnde belangen bepaald noodzakelijk". Uiteindelijk spreken B en W de hoop uit dat Rijnmond stappen zal doen, die tot een derge lijk overleg op regionaal niveau moeten leiden. ~T Schiedam Bewoners van de Schiedamse Herenstraat pikken het niet langer. Midden in het wegdek hebben ze eind vorig week betonnen palen geplaatst om het doorgaande verkeer te weren. De op hun kant gezette stukken stoeprand zijn inmiddels weer op bevel van de politie verwijderd, maar de initiatiefnemers laten het er niet bij zitten. In ieder geval gaat er deze week al een brief naar burgemeester en wethouders. Mocht dat niet helpen dan wordt het smalle straatje weer geblok keerd. Pleun Brand (links) en Doris Hees in de Schiedamse Herenstraat, bij betonblokken die op bevel van de politie weer uit het wegdek zijn gehaald. Viaardingen Jo Verraeu- le, de Vlaardingse wet houder voor sociale zaken en volksgezondheid, zal vrijdagmiddag 12 augus tus de eerste paal voor de bouw van 176 bejaarden- woningen in Holy-Noord de grond in te slaan. Het woningcomplex komt te liggen aan de Amsterdam- laan. Om drie uur vindt de plech tigheid plaats. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om- Qeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad, oe Haagsche Courant of Het Binnenhof. Stuur tnij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe ïn combinatie met: D Rotlerdarnsch Nieuwsblad LJ Haagsche Courant UI He» Binnenhof RN HC BH - NWC faam Adres Wöonpt Tel SfLöon m °Oen envelop zoneiet 2*96' sturan naar An£™ra,r'ummer 232. Den Haag *o°rdnummgr 834. Rotterdam. Vol enthousiasme heeft de Vlaardingse jeugd zaterdag mee gedaan aan de bal lonnenwedstrijd, waarvan de organi satie in handen was van het Koopcen trum Viaardingen, Vanaf het Liesveldvia duct werden honder den kleurrijke bal lonnen bet luch truim ingestuurd. Het was de truc om je eigen projectiel 20 ver mogelijk te laten zweven. Voor de winnaars werd door bet Vlaardingse koop centrum een leuk prijsje beschikbaar gesteld. De deelnemers hadden overigens niet te klagen. De ballon nen kwamen behoor lijk ver, want er stond een aardige bries. Viaardingen Een grootscheepse kraakac tie in de Vettenoordse- polder is weer op kom st. Na de verrassïngs- actie van vorig jaar maart, waarbij ruim vijftig panden werden gekraakt, wordt nu een nieuwe actie in het ge heim voorbereid. Het spectaculaire gebeu ren gaat plaatsvinden in de loop van deze maand. Huizen in de •Piefcer Karei Drossaart- straat, Stationsstraat en Prins Hendrikstraat zullen in handen van krakers vallen. Het doel van de actie is het accentueren van de proble men, die zich voordoen bij de steeds groter wordende leeg stand in de Vettenoordsepol- der. „Daar boven zien ze het wel, hoor", zegt de 41-jarige be woonster Pleun Brand, terwijl ze op het nabijgelegen en ho ge stadskantoor wijst, „2e doen er alleen niets aan. Ook de politie niet Ze wachten tot er een wordt doodgereden. Zo'n twintig jaar geleden is dat al eens gebeurd met een achtjarig kind. Als zoiets nu weer plaats vindt gebeuren hier rare dingen. Persoonlijk zou ik die paJen hebben laten staan. Laten ze mij maar voor het gerecht slepen- Dat is be ter dan dat mijn kind wordt doodgereden. Om narigheden rond onkosten te voorkomen hebben we ze nu weggehaald. Maar het is hier levensgevaar lijk. We durven de deur zowat roet meer uit. Je wordt zo ondersteboven gereden, 's Nachts slaap ik ook niet Heel je huis schudt door het gedreun van die wagens. Ze moeten niet door dit stuk straat komen. Ze moeten ge woon keren". Al vódr de actie, gevolg van het ruim twee maanden, oude ver keerscirculatieplan voor de binnenstad, was Pleun Brand op het stadskantoor. Van een ambtenaar kreeg ze horen dat ze moet wachten tot verkeers- deskundige Hans van der Vlist binnenkort van vakantie terug is. Aan hem moet ze hel probleem voorleggen. „Nou dat zullen we zeker doen, want van 1957 tot voor kort mochten hier in de straat ook geen auto's komen. Waarom nu dan opeens wel?" zo vra gen Pleun Brand en haar 6S- jange buurvrouw Doris Hees zich af. Van deze actie wist de bewo- nersvereniging Schiedam- Centrum niets af. Volgens se cretaris Peter van der Knaap was het echter wel te ver wachten: „Dat kwam al naar voren op de destijds gehou den informatie-avond over de aanpak van de buurt Van gemeente2ijde is toen te wei rug aandacht geschonken aan de gespuide aan- en opmer kingen. Dat hebben we al meer gemerkt Persoonlijk vind ik echter dat je dan niet het recht in eigen hand moet nemen. Die mensen zouden ook eens met ons moeten pra ten. Misschien dat we dan tot een georganiseerde actie kun nen komen, als de buurtbewo ners daar tenminste voor zijn". Ruw geschat staan er een tach tigtal woningen leeg, ver spreid over het gehele rehabi- litatiegebicd. De bewoners krijgen het Spaans benauwd als zij denken aan alle geva ren, die dit volgens hen met zich mee kan brengen: „Brandgevaar, ratten, onge dierte en vooral het verkrot ten van leegstaande wonin gen". Het staat voor de bewo ners als een paal boven water dat het gevolg hiervan is dat de panden gesloopt zullen gaan worden. Op 21 juni werd voor de eerste voorbereidingen van de ge plande kraakactie een avond belegd in wijkcentrum Het Badhuis in de Valeriusstxaat. Ongeveer vijftig wijkbewo ners waren op die bijeen komst aanwezig. Er werden twee films vertoond; één over de leegstand en verkrotting in Rotterdam; een andere film kregen de aanwezigen een zelfgemaakte videofilm te zien over de Vettenoordsepolder. Het thema hiervan luidde: sloop, leegstaand en verkrot- bm:. Na de vertoning van de- - volgens de VOP-krant grijpende beelden, werd gebabbeld over de mogelijke acties om de leegstand terug te dringen. Thans is een soort „kraakclub- je" gevormd, dat bezig is met het treffen van de nodige voorbereidingen. Deze groepe ring is naarstig op zoek naar mensen, die als kraker aan de actie willen meedoen. Het is trouwens niet de bedoe ling dat élle leegstaande pan den gekraakt worden. Men hoopt dat ook enige lege wo ningen op legale wijze betrok ken kunnen worden. Aange zien verwacht wordt dat ech ter een groot aantal panden niet „zomaar" door de ge meente wordt vrijgegeven, zijn de bewoners druk bezig voorbereidingen te treffen om tot kraken over te gaan. Schiedam Na een wilde achtervolging door twee auto's met winkeliers en drie wagens met politiea genten zijn eind vorige week in Oost vier Suri naamse winkeldieven gearresteerd. Eén van hen had de 57-jarige Schie damse J. K. Schneider on der de voet geopen. De vrouw liep daarbij een fikse buil op haar voor hoofd en een grote schaaf wond aan baar linkerarm op. De 18-jarige U. R. M. O, A., de 17-jarige H. J, O. A., de 16-ja- yitarriingyn „De gemeente Viaardingen voert op het gebied van de stadsvernieuwing een ondoorzichtig beleid. B en W nemen ten aanzien van de rehabilitatie van de kaalslaggebieden reeds beslissingen lang voordat de bevolking wordt ingescha keld. Hierdoor zullen de bewoners als ze uiteindelijk mogen meepraten tot dwingende voorwaarden verbeven worden". Het afstudeerproject van de Delftse studenten Adriaan Beekhuis en Frits Haverman levert kritiek op het beleid van het college van burge meester en wethouders. Het afstudeerstuk belicht de toe stand in de "Vlaardingse Oost- wijk. Het tweetal studenten tracht een oplossing te vinden voor de realisatie van een be taalbare nieuwbouw, die op de kaalslag in Oqst zal plaats vinden. In hun verslag schrijven Beek huis en Haverman ook dat de gemeente Viaardingen moet oppassen met het aanleggen van een Deltadijk langs de spoordijk. „Zo'n nieuwe dijk tast de funderingen van de" nabijgelegen woningen aan", verklaren de twee, „dat kan worden aangetoond aan de hand van de resultaten van onderzoekingen van TNO. Na een jaar of vijf zou volgens TNO het woningbestand roet zeven acht centimeter ge zakt kunnen zijn". rige P. S. en de 19-jarige G. G. A alleen uit Rotterdam afkomstig, zijn op het Sta tionsplein en het Edisonpiein aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau van po litie aan de Lange Nieuw- straat. Drie van hen, waaronder een vrouw, hadden in radiozaak Bob aan de Singel bij de 53- jarige eigenaar S, D. Schnei der inlichtingen ingewonnen over een televisietoestel. On dertussen haalde de ander on gemerkt een radio ter waarde van zeshonderd gulden uit de etalage en verliet vervolgens de winkel met het smoesje: „Even melk halen". Een verkoopster van de Broers- vest, die net bij de radiozaak iets had gekocht, zag de man echter buiten de winkel de radio in wat struiken verstop pen. Zij meldde dat in de winkel, waar het babbelend trio net de deur uit was. Va der en 20on Schneider zetten prompt de achtervolging in. Mevrouw Schneider wierp zich op de man, waarvan ze dacht dat die de radio nog had. Deze liep haar echter ondersteboven. Eenmaal over eind mocht ze meerijden in een wagen van een nabijgele gen garage. Met de garage houder reed de gewonde Schiedamse de groep achter na die op het Stationsplein reeds in een taxi was ge vlucht. Nog voor hij het plein af was werd de taxi klemgere den door de garagehouder van de Singel, Schiedam Inbrekers hebben voor duizend gulden aan gla zen gestolen in de Atlantic- bar in West. Aan het Rubensplein werd daarvoor een deur geforceerd. Er verdween zestig kristallen glazen en twaalf fluitglazen. De eigenaar heeft inmiddels bij de politie aangifte gedaan. De onder de voet gelopen mevrouw J. K. Schneider stond nog met een fikse buil op haar voorhoofd en verband op haar linkerarm in de radiozaak aan de Sin- gei in Schiedam. Inmiddels gealarmeerde poli tieagenten rekenden de passa giers daar hardhandig in. Op aanwijzing van zoon Schnei der en een voorbijrijdende PTT-man kon de vierde voort vluchtige op het Edisonpiein worden gearresteerd, „De volgende keer doen we het harder", aldus winkelier Sch neider, die veertien dagen ge leden ook al bijna het slach toffer werd van een babbel truc", dit soort problemen hebben we meer gehad. Deze keer liep het uit de hand. Daar zal ik me nu tegen wa penen". In de radiozaak ligt nu een metalen pijp achter de balie. Schiedam Vier politie wagens zijn vrijdag middag voor niets met zeer hoge snelheid uit gerukt naar Kethel. Bij de Rabo-bank aan de Zwaluwlaan was stil alarm gegeven. Bij aan komst bleek echter dat een van de personeel sleden per ongeluk op de alarmknop onder de balie had gedrukt. Nadat zich reeds een groep nieuwsgierige buurtbewoners bij de ingang van het gebouw had verzameld zijn de agenten en recher cheurs weer opgestapt. Zonder de vermeende bankovervallers. Wel met de excuses van de directeur. o De rookontwikkeling was enorm Schiedam Een hardnekkige brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag „Siera- tiek", een kunstnijverheid s- winkeltje en het bovengelegen pand op de Hoogstraat geheel in de as gelegd. De bewoners, familie Van Mer- wijk, konden het pand vroeg tijdig verlaten. De Schiedammse Brandweer heeft de schade, die door de Viaardingen Het Jongeren Advies Centrum (JAC) in de Pieter Karei Drossaartstraai wil de beide schuin tegen overgelegen (hoekjpanden betrekken. Deze panden Pieter Karei Drossaartstraat nummers 198 en 200 staan momenteel leeg. Een poosje geleden is van de zijde van het JAC de belangstelling voor het leegstaande hoekgedeelte kenbaar gemaakt aan het college van burgemeester en wethou ders. In een brief werd duidelijk gesteld dat de JAC-men- sen de geplande uitbreiding „schuin aan de overkant" helemaal zagen zitten. Volgens een vertegenwoordigster van het JAC is de zaak al zo goed als rond. Zij zegt: „Goudriaan heeft al toestemming gegeven voor het een en ander". Het wach ten is alleen nog op een officiële schriftelijke toezegging. brand is aangericht, geschat op 250.000 gulden. Om vijf over vier zondagoch tend werd melding ge maakt van de brand. Drie mi nuten later arriveerde de brandweer. Ir» totaal werd een blusploeg ingeschakeld van zeventien man. Men werkte met tien stralen lage druk, twee hoge druk. Het was voor de brandweerlie den vooral zaak, dat de brand met naar de belendende per celen niet zou overslaan. Dat lukle met enige mpeite. De achterkant van het pand was namelijk niet eenvoudig te be reiken. Na een uurtje te hebben geblust was men het vuur om vijf uur meester. Tot elf uur 's ochtends heeft de brandweer echter een oogje in het zeil moeten houden. Over de oorzaak van de brand wil brandmeester H. van Doom 2ich niet uitlaten. Hij vertelt: „Er was geen opzet in het spel. We weten niet hoe de brand is ontstaan. Tja, je hebt natuurlijk wel een vermoe den. Ik denk dat het een vorm van achteloosheid moet zijn geweest".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1