Ideeënbus moet Scholen niet veilig genoeg NW-womingeii 300 per maand Acties bij Bonuspool opgeschort J BOUW VAK KERS Voormalige kleuterschool afgebrand gooit eigen glares in 99 Gemeente iaat brandweertips twee jaar liggen Klacht over oneerlijke concurrentie afgewezen kon vliegen Paden mei teveel glas Beducht fj^yalide Vlaardingse PSP: 99 Inspraakavonden voor omwonenden Opknapbeurt van simplex won in gen niet vertraagd Diefstal onder neus winkelier voor men we aanval Donderdag 4 augustuB 1977 - SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 102de jaargang no. 25888-4 pagina's- SCHIEDAM EN KETHEL Op het kaalslagterrein in de Vlaardïngse Oostwijk wordt een groots hutton- dorp uit de grond ge- siampL De jeugd uit die wijk is driftig bezig met het timmeren van „de mooiste hut". Sommigen proberen zelfs een bouwwerk mei een bovenliggende verdie ping in elkaar te slaan. Dat valt niet mee, want het hout dat men mag gebrui ken is natuurlijk niet meer van de allerbeste kwaliteit Gistermiddag werd het werd eventjes neergelegd om op een provisorisch fornuis pannekoeken te bakken. Die smaakten lek ker, maar na het verorbe ren van deze maaitijd, ging de jeugd direct weer aan de slag. Tot en met vrijdagmiddag blijft het huttendorp staan. En dan („Het is eigen lijk zonde") ...wordt ailes weer afgebroken. Vlaardingen/Schiedam De Vlaardingse afdeling van de PSP vindt het betreu renswaardig, dat de ge meentelijke voorlichters van Vlaardingen en Schie dam respectievelijk Han Spniijt en Dolf Buschkens weinig heil zien in het plaatsen van ideeenbussen voor de be volking. Deze bussen zouden ge plaatst moeten worden op plaatsen verspreid over de gehele stad. De bevolking zou ach makkelijker kun- nen uiten op deze mar nier tegenover de ge meente. In Zoe termeer wordt met genoemde ideeenbussen momenteel een proef genomen. In onze krant van eergisteren maakten wij melding van het feit dat Spruijt en Buschkens „geen trek" hadden in een experiment met ideeenbussen. De Vlaardingse PSP heeft hie rop gereageerd in haar raamkrant Volgens de pacifistische par tij moet het nut van derge lijke bussen met onder schat worden: „Het kan werken als een drempel verlaging. een oplossing voor mensen met drempel vrees ten opzichte van „de heren van het stadhuis". Want welk kwaad schuilt enn de mensen te stimule ren tot een minder passie ve houdmg ten aanzien van het beleid van de gemeen telijke overheid?" Het invoeren van tdeeen bus sen acht de Vlaardingse PSP een positieve bijdrage in de gemeentelijke com municatie. „Hier in VIaar- dingen is die communicatie met bijster goed", valt te lezen in de raamkraftt, „de bevolking hoort alle gele genheid te hebben „de he ren uit het Stadhuis" aan de jas te kunnen trekken". De PSP heeft haar gedach ten ai laten gaan over op welke plaatsen een ideeen bus kan worden neergezet: de winkelcentra (Liesveld, De Loper), het Hoiyzieken- hins, het stadhuis afdeling bevolking, de Stadsgehoor zaal, Lijnbaanhallen, VW- kantoor, de verschillende wijkcentra, de sporthal en zovoorts. Schiedam Twee jaar lang is in een gemeentelijke la een nota blijven liggen, waarin de brandweer stelt dat veel scholen niet meer voldoen aan de eisen voor brandvei ligheid. Het CDA kaartte de kwestie weer eens aan tij dens twee commissievergade ringen, die deze week werden gehouden in het stadskan toor. Fractievoorzitter Rietje Taver ne sprak van een angstaanja gende zaak. Volgens haar mag het desnoods een miljoen gulden kosten, „als die schoolgebouwen maar brand veilig worden!" Vlaardingen De koopwonin gen zoals het NW zich voor stelt in de Vlaardingse West- wijk te gaan bouwen, zullen een maandelijkse last voor de kopers van ongeveer driehon derd gulden per maand met Dit maakte het NW gister avond bekend tijdens de in formatie-avond in een stamp volle zaal van de Mamixflat. De kostenberekening is ge maakt door Patnmonium's Woningbouwvereniging. Di recteur Jan van der Ligt stél de in zijn uiteenzetting over de kosten, dat de berekening is gemaakt waarbij is uitge gaan van een gehuwde koper met twee kinderen en een be lastbaar inkomen van 26.000 over het jaar 1976. De prijs van de woningen be draagt 75.000 k 85.000. De bijdrage van het rijk over het eerste jaar, dat de koper de hypotheek heeft afgesloten, bedraagt 5600 gulden. Dit be drag neemt elk jaar tien pro cent af gedurende tien jaar. Ir. B, J. Sybesm.i van het archi tectenbureau Klunder lichtte de ontwerpen verder toe. Het gaan hier om zogenaamde ge stapelde woningbouw hetgeen inhoudt: een bovenhuis met verdieping bovenop een bene denhuis met respectievelijk vier en dne kamers. Zoals bekend hebben bewoners van de Roemer Visserstraat en de Boerhaavestraat be zwaar gemaakt tegen de reali sering van de NW-woningen, die naar de vrees van de be woners, hun uitzicht zullen bederven. Verder menen zij. dat door de aanwezigheid van de ruim zeventig geplande woningen niet voldoende groen in hun omgeving over blijft. Voor hen geeft de ge meente inspraakmogelijkheid tijdens de commissievergade ringen stadsontwikkeling en verkeer en vervoer op 22 en 23 augustus. Schiedam Het comité, dat wil dat Bonuspool het Londense fotobedrijf Grunwick bocot, stopt voorlopig met verdere acties. Nu de stakers weer aan het werk zijn gegaan, wacht men totdat op 15 augustus een tweede uitspraak is gedaan over de acties bij het Britse fotobedrijf. Mochten de stakingselsen dan nog niet rijn ingewilligd, dan zou het kunnen zijn dat het personeel van Zestienhoven wordt benaderd om de boycot te steunen. "Waardiugen Een woordvoer der van de gemeentelijke af deling voor openbare werken, stadsontwikkeling en volks huisvesting ontkent nadruk kelijk dat de renovatie van de Simplexwonïngen in de Indi sche Buurt vertraging zal gaan oplopen, In het Vlaardingse stadsgedeelte in de Westwijk doen echter de geruchten de ronde dat pas aan het begin van het volgend jaar met de renovatiewerk- zaamheden een begin wordt gemaakt „Er wordt verteld, dat het allemaal niet zo soe- Peltjes verloopt", aldus een bewoner uit de Indische buurt. Van de zijde van het stadhuis hoort men een ander verhaal: ..Niks aan de hand", aldus een vertegenwoordiger van afde- iing 5,„ik weet niet waar deze geruchten vandaan komen". En verder „Het is wel waar dat de leden van de commissie voor stadsontwikkeling infor- niatie hebben gevraagd de keuze van de toekor over toekomstige VOil Uï bWXtUlittUfiC aannemer, Maar dat wil hele maal niet zeggen, dat die re novatie wordt uitgesteld". Het comité vindt niet dat door het bericht, dat de stakers het werk hebben hervat, de actie voor solidariteit bij het Schie- damse fotobedrijf nutteloos is geweest. „Het is goed om hel personeel te lerèn bij dat soort zaken solidair te zijn. Bovendien zijn de stakingsei- sen nog steeds niet ingewil ligd, dus zijn de acties nog niet helemaal ten einde, „al dus één van de leden van het comité, dat voornamelijk be staat uit vertegenwoordigers van politieke partijen. Geen enkel personeelslid van Bonupool maakte gistermid dag gebruik van de mogelijk heid om. bij het actiecomité verdere informatie over de boycot in te winnen. „Een gro te opkomst hadden we ook niet verwacht, „aldus het co mité. „Het is slechts een op- vangmogelijkheid. De stap hiernaartoe te komen is ook groot". een mum van tijd stond het houten gebouw in lichterlaaie. Maasland De gemeente Maas land is maar zeer kort eigena resse geweest van het voor malige houten RH.-kleuter- schooltje aan de Postlaan. Reeds één dag na de aankoop maakte gisteravond een felle uitslaande brand het gebouw tje in korte tijd finaal met de grond gelijk. De oorzaak van de brand, die even over zeven uur uitbrak, js nog met bekend. De brand weer vermoedt dat er kinde ren met vuur in of bij het Schiedam De gemeente wijst de klacht aft dat instituut Pont oneerlijke concurrentie wordt aangedaan door de ta lencursussen van de Schie dams e Gemeenschap. Het ta leninstituut wordt dat binnen kort meegedeeld Op verzoek van een aantal raadsleden ge beurt dat echter wel m een wat vriendelijker bewoording dan ambtenaren van het stadskantoor aanvankelijk voor ogen hadden. In het schrijven, dat eerst deze maand nog moet worden goedgekeurd door de gemeen teraad, zijn vandaag de scher pe kantjes bijgeschaafd. Het zal Pont directeur Hans Zette- ler echter toch nog wel duide lijk worden dat het gemeente bestuur vindt, dat zqn klacht over het afsnoepen van leer lingen elke grond mist De cursussen van de afdeling vorming en recreatie bij de Schiedamse Gemeenschap en die van het instituut aan de Singel zouden elkaar volgens het college met bijten. Ten eerste omdat het taleninsti tuut opleidt voor landelijk al gemeen erkende examens. De SG daarentegen wil alleen de ontplooiing en ontwikkeling van de bewustwording be werkstelligen. Deze verschil lende uitgangspunten worden volgens het antwoord bewe zen door het feit, dat Pont onder het ministerie van on derwijs en wetenschappen ressorteert en de SG onder het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. Aan directeur Zetteler wordt verder meegedeeld, dat de af name van hel aantal leerlin gen bij Pont niet direct hoeft te komen door de groei van het aantal deelnemers bij de goedkopere SG-cursvssen. gebouwtje hebben gespeeld. Toen de brandweer arriveer de was het 25-jange gebouw met meer te redden. De brandweer beperkte zich daarom tot het nat houden van de bomen rondom het gebouw en met het doven van het brandende hout, dat op het dak van het dienstencen trum terecht kwam. De brand, die honderden Maas- tenders uit hun huizen haalde, leverde behalve een enorme rookontwikkeling ock nog een explosie op. Een oude clieke- te! explodeerde, maar richtte verder geen schade aan. Tijdens de laatste vergadering had de gemeenteraad van Maasland het schooltje, al smede nog enkele perceeltjes, van de Rooms-Katholieke Pa rochie gekocht Concrete plannen wat de gemeente met haar nieuw verworven eigen dom ging doen, waren er nog met „Natuurlijk voldoen vooral scholen van begin deze eeuw met moer aan de eisen, die immers steeds aangepast en vernieuwd worden", reageert desgevraagd brandweeroffi cier Gerard van Staalduinen, „maar als er werkelijk reden tot pamek was, zouden wij direct zeggen: sluit die en die school want zó is het onaan vaardbaar. Natuurlijk moeten vooral oude scholen verbou wingen ondergaan, hoewel soms het maken van een goe de vluchtweg al voldoende is. Maar momenteel is andere brandpreventie hoogst be langrijk: een superveilige school kan onveilig worden gebruikt en dat is ook anders om. maai* de leerkrachten moeten ten allen tijde toezicht houden" Om die reden gaf de brandweer een tijd geleden voorlichting daarover aan alle plaatselijke schoolbesturen. Eind 1974 kreeg het korps ook opdracht een nota te maken over de mate van brandgevaar bij openbare scholen, die begin 1975 werd aangeboden aan het college van burgemeester en wethouders in casu de toenmalige onderwijswethou der Clara Visbeen—Stroman. Toen echter deze bewinds vrouwe opstapte en zij stapels werk achterliet, raakte do no ta in de vergetelheid. Pas m de lente van dit jaar plukte Clara's opvolger Herman Posthoorn de bundel uit een bureaulade. Maandagavond werd m de commissie voor algemene en bestuurlijke za ken duidelijk dat financiën de zwaarste rol spelen bij beveili ging van schoolgebouwen, ■waarbij ook de bijzondere scholen worden betrokken. Van Staalduinen verwacht zelfs, dat de gemeente vanwe ge de kosten lang met altijd aan de huidige eisen kan vol doen. Voordat wordt ingegre pen, is naar zijn mening nog wel een jaar verstreken Dinsdagavond deed wethouder ir. Chns Zijdeveld als plaats vervangend voorzitter van de commissie voor vorming en recreatie de toezegging, dat hij ten spoedigste zijn collega Herman Posthoorn op de hoogte zal brengen. Schiedam AI een paar keer had de vierjarige Johnny van Kraaij tegen zijn moeder gezegd „Ma, ik kan vliegen" en toen dins dagmiddag tijdens het spe len zijn bal van het balkon viel, sprong hij maar erachteraan. Van driehoog kwam hij gelukkig goed terecht in het struikgewas. Voor alle zekerheid heeft het Noletziekenhms de kleuter opgenomen. Het Incident vond rond zes uur plaats aan de achterzijde van een fiat in de Takna- laan, waar Johnny woont. Schiedam Pas gistermiddag is de 40-jange horlogemaker L J, van E. tot de ontdekking gekomen, dat op de laatste koopavond negentig zilveren nngen uit zijn zaak aan de Hoogstraat zijn gestolen. De waarde van de ontvreemde partij schat de Schiedammer op vijfduizend gulden. Het tableau verdween onder de neus van de winkelier uit de toonbankvitrme. De dader is nog onbekend Schiedam Sportlieden an volks tuinders klagen over de verharding van de paden op de sport- en tuincomplexen in Schiedam. Men vindt dat voor de verharding voel te veel glas wordt gebruikt Op de vergadering van de raads commissie voor vorming en recreatie is dit probleem deze week aangeslingerd. „Het lijkt wel of ze de hele Vereemgde Glasfabrieken over die paden hebben ge stort, „zo meende PvdA-er Ane Verluide op deze openba re bijeenkomst in het stads kantoor, „de verharding be staat zeker voor driekwart uit glas. Zijdeveld moet maar eens gaan kijken. Laat hij maar op de fiets gaan. Dan krijgt hij twee lekke banden," De wethouder zei daarop mei dat hij inderdaad op de fiets zou steppen. Wel beloofde hij deze zaak aan de betreffende ambtenaren voor te leggen. Schiedam .Met een tafelpoot hoeft de invalide J. T. Kok {31) in zijn woning in de Westfrankelandsestraat alle mïten kapotge slagen. Twee keer moest de politie daarvoor uitrukken. Tot de actie was de man overgegaan omdat hij vermoedde dat sajö aartsvijand, een 42-jarige onderhoudsmonteur, hem anders op nieuw een loer xou draaien. Volgens Kok is deze man ook degene, die in juli ai eens een tegel door het slaapkamer raam gooide toen de invalide daarachter lag te slapen. De banden van zijn Dafje werden toen lekgepnkt en omwonden- den hadden daarna ccn auto met gedoofde lichten zien wegnj den- Ti en dagen later werden op nieuw ruiten ingegooid. Later troffen agenten op de hoek van de Stadhouders laan en de V/es terkade een wagen aan, waarvan de banden waren doorgestoken. Het kenteken- nummer kwam overeen met de getuigenverkiarmgea Van het lekprikken van deze wa gen werd aanvankelijk de in valide man verdacht, die ont kende. Wel gaat het hier om oen oode vete tussen de monteur en de invalide. Toen de laatste dinsdagavond buiten gelui den hoorde, vreesde hij een nieuwe aanslag. Die wilde hij voorkomen door zelf in bet offensief te gaan. Bij zijn eer ste woedende uitval liep Kok een snee op aan een onder arm. Agenten brachten hem voor be handeling naar het zieken huis, waar hij zeven hechtin gen kroeg. Enkele uren na zijn thuiskomt, rond half vijf 's nachts, sloeg de man ook de rest van de ruiten stuk. Weer kwam de politie. Om hem te kalmeren heeft het Noletziekenhuis de man tijde lijk opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1