SCHIEDAMSCHE COURANT Honderden miljoenen voor zeiver rioolwater Geen woonerven in ziekenhuisbuurtje -*8tm Consumentenbond in CAl-eommissie Straatmuziek: fii enorme flop Vlaardingen belangrijke schakel Lems opent Musis Grap viel verkeerd ri EEUWFEEST Be zee Speelplaatsen verl leu voor honden Wateroverlast beetje verholpen vies onsumeritenbond wil zitting in CAI-commissie 'BUURTBEWONERS KRIJGEN HUN ZIN: W Lading valt van vrachtwagen Onderzoek naar OG- belasting op rijkswegen Vrijdag 12 augostua 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25894 - 8 pagina's Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendjenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen - De straatmu ziek in Vlaardingen dreigt uit te lopen op een enor me flop. Nog steeds heeft niemand de moed getoond om in de "Vlaardingse bin nenstad een optreden te geven. Dat is zonder meer teleurstellend. Het college van burgemees ter en wethouders heeft half juli toestemming ge geven voor het maken van straatmuziek in het cen trum, zij het alleen op za terdagen. Tot eind augustus kunnen muzi kale vrijwilligers de straat op, aldus het besluit van het colle ge, Alvorens men straatmu ziek wd maken, moet eerst eventjes contact worden opge nomen met politiecommissa ris Ben van Toledo. Deze geeft dan officieel toestem ming. Maar geen enkeling heeft zich tot op heden aange meld op het politiebureau aan het Delftseveer nummer 6. De heer H. de Ruiter, voorzitter van de federatie van Viaar- dmgse muziekgezelschappen, vindt het maar een bedroe vende zaak. Hij erkent, dat 't hem enorm tegenvalt Zijn verhaal: „Het jawoord van het college van burgemeester en wethouders is eigenlijk een beetje laat gekomen. Voor ons is het nu al te kort dag om nog in het kader van de straatmuziek iets te organise ren". Als je op zaterdagmiddag door Rotterdam-Centrum loopt - waar straatmuziek ook is toe gestaan - dan zie je overal straatartiesten staan, die doorgaans de levendigheid van de binnenstad bevordem. De Richting Ireéle Reclame (RIR) heeft zich hier vooral voor ingezet. In Vlaardingen is het B en W-besluit genomen op aan dringen van de Culturele Raad. Straatmuziek mag, maar nie mand schijnt er zin in te heb ben. Schiedam Burgemeester Arie Lems zal op woensdag 24 augustus het nieuwe bowlingcentxnm Musis Sacrum officieel openen. Samen met zijn vrouw zal de burgervader de eerste bal werpen op de banen die zijn uitgerust met computers. Eên en ander zal omstreeks 20.15 uur geschieden in het bijzijn van een groot aantal genodigden. Met de opening is andermaal een historisch stukje Schiedam hersteld. Musis werd door Kreuger BV opge kocht op het moment dat het in verval leek te raken. Direct nadat de heer en mevrouw Lems de baan in werking hebben gesteld zullen twaalf verenigingen uit Schiedam een kleine competitie houden. In twee games kunnen zij strijden om een verenigingsprijs van 350 gulden. Het nieuwe bowlingcentrum wordt geleid door Frans van Rijsbergen terwijl zijn zoon als bedrijfsleider 2al fungeren. Vlaardingen De plannen voor de bouw van de waterzuiveringsinstallatie tussen Vlaardingen en Maassluis zijn in vergevorderd stadium. Momen teel worden de tekeningen bestekgereed gemaakt, hetgeen betekent dat met de bouw in de eerste helft van volgend jaar op het 19 ha buitendijks terrein op de gemeentegrens begonnen kan worden. De Vlaardïngse waterzuiveringsinstallatie maakt deel uit van de grootste zuiveringsoperatie die ooit in Nederland is uitgevoerd. De Hoogheemraadschappen van Delfland en Schieland en het Waterschap IJsselmonde zul len gezamenlijk meer dan 415 miljoen gulden investeren om het rioolwater in de agglome ratie Rotterdam en Den Haag te zuiveren. Voor deze giganti sche operatie worden in totaal drie grote zuiveringsinstalla ties gebouwd, terwijl de grote zuiveringsinstallatie voor de agglomeratie Den Haag zal Vlaardingen Het valt nog te bezien of de Van der Werffstraat voor bet volle bedrag wordt heringericht. Eergisteren merkte wethouder IJsbrand van der Velden op, dat dat toch zal gebeuren. Via een amendement wilde de helft van de raad een gedeelte van het bedrag voor deze straat bestemmen voor herinrichting van de Parallelweg. De stemmen staakten echter waarop Van der Velden verklaarde, dat dan de werkzaamheden in de Van der Werffstraat door B en W worden voorbereid volgens het oorspronkelijke raadsbesluit, dus voor het volle pond. «Zijn opmerking, dat de herin richting zal gebeuren voor dat de raad weer bijeenkomt en dus niet meer het amen dement kan behandelen was maar als grap bedoeld", zo laat burgemeester Wïm Kie- boom weten, „Dat had ik aanvankelijk ook niet goed door", bekent hij. „De heel zaak wordt dus straks nog eens in de raad doorgeno men". 's Groot feest in het Vlaardingse bejaardencentrum 'Drien- Huysen aan de Willem de ZwijgerJaan. Mevrouw Z. Bal-v.dPol vierde gisteren bet heugelijke feitdat zij 100 jaar geleden in Klaaswaal werd geboren. Naast gelukwensen van de familieleden, mocht de jarige mede namens het gemeentebestuur de persoonlijke gelukwen sen van burgemeester Wim Éieboom in ontvangst ne men. Uiteraard kwam ook hij niet met lege handen. worden verbeterd. In Vlaar dingen zal de op één na groot ste installatie - de grootste komt in Rotterdam - worden gebouwd. Door de gezamenlij ke aanpak kan op de totale bouwkosten van 324 miljoen gulden van de drie installa ties, ongeveer veertig miljoen gulden worden bespaard. Het verbeteren van de installatie is geraamd op 90 miljoen gul den. Overigens zijn de water schappen woedend op de ge meente Rotterdam. Eind vori ge week werden zij namelijk pas op de hoogte gesteld van de plannen van deze gemeen te om een ondergrondse wa terzuiveringsinstallatie te bou wen in de Rotterdamse Dok haven. Zij vinden het uiterst vreemd dat Rotterdam nu pas met deze plannen komt, te meer daar is gebleken dat de dienst van Gemeentewerken Rotterdam al vijf maanden aan dit project werkt In geen enkele overlegsituatie heeft Rotterdam hierover gerept VERTRAGING Door deze plannen wordt de bouw van de installatie, zoals de waterschappen die voor stellen, zeer vertraagd. Het noodzaakt de waterschappen zich hierover opnieuw te la ten adviseren door hun des- kondigen. Het is daarbij bo vendien zeer de vraag of de Rotterdamse installatie gelijk waardig is en of er financieel voordeel aan verbonden is, zoals men doet voorkomen. De besparing van veertig mil joen gulden, die de water schappen met een bouw- stroom van drie installaties kunnen maken, zal bij de overwegingen een grote rol spelen. De zuiveringsinstalla ties die in de agglomeratie Rotterdam komen, werken volgens het principe oxydatie- bed-actief slib. Hierbij wordt -summier gezegd - eerst slib door middel van beanking uit het rioolwater gehaald. Met behulp van zuurstof wordt hierna de groei gestimuleerd van bepaalde bacteriën, die verontreinigende stoffen in het rioolwater afbreken. Het afvalwater wordt door dit proces voor 90-96 procent ge zuiverd. Uit het slib zal gis- tingsgas worden gewonnen dat weer gebruikt wordt als brandstof voor de installaties. De eerste twee installaties, waaronder die van Vlaardin gen, zullen omstreeks 1981 en 1982 gereed moeten zijn, de derde enkele jaren later. Naast de vele miljoenen die in het project worden gestoken, zullen de betrokken gemeen ten zelf ook nog eens enkele honderden miljoenen moeten uittrekken voor de aanleg van aanvoer lei dingen en de aan passing van rioolstelsels. Eerste bord aan Lange Singelstraat advertentie Derdelaan Vlaardingen Schiedam De toegang van honden op sommige speelplaatsen wordt verboden. De eerste speelplaats waar die regeling gaat gelden ligt aan de Lange Singelstraat in Oost. De nieuwe maatregel tegen hondepoep gaat pas in als over een paar weken verbodsborden geplaatst zijn. Deze warden momen teel nog gemaakt Het college van burgemeester en wethouders onderzoekt nog de mogelijkheid om de honden nog op een andere manier te weren. Ouders en leidster van kleuters van 't Koepeltje hebben enige tijd gelegen gevraagd bij het terrein ook hekken te plaatsen. Op het stadskantoor voelt men daar echter weinig voor omdat het dan een verzamelplaats wordt van opwaaiend vuil. „De gesloten verklaring is een loze maatregel als de sterke arm de overtreders niet op de bon slingert", zo zei wethouder Chris Zijdeveld deze week op de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, „maar ik krijg geen greep op de politiecommissaris. Ik vraag me af of er in het stadskantoor iemand te vinden is die dat wel kan. Voor het vervolgingsbeleid bent u bij mij in ieder geval aan het verkeerde adres. En dat vind ik een erg onbevredigende situatie". 0 Geen zwempartij In de zee bij Hoek van Holland zoals de Rljry fietsers hadden aange kondigd. De deelne mers weigerden hef watar In ta gaan. „Ta smsrfg", fu/tfde hef motto. Zo gaven ze voor de laatste maal uiting aan hun protest tegen de vervulling van de Rijn. Na een trip van Rotterdam door het noordelijke Waterweggebied kwam daarmee gistermiddag een einde aan „Fiet sen voor een schone Rijn". Schiedammers, Vfaerd/ngers en Maaa- alulsers reden een eindje met de groep mee. Rond vier uur fn do middag ging de groep in de Hoek ui teen na In drie weken twaalfhonderd kilome ters op de peda/en te hebben geduwd, hun reisje langs de Rijn. Schiedam - De bewoners van het ziekenhuisbuurtje in West krijgen hun zin. Bij de komende herbestrating wordt de straatindeling niet gevnjzagd en er komen ook geen verkeersdrempels. to de eerste fase die binnenkort srirt. in aansluiting op de aanleg van het kabeltelevisie net, worden de Anna van Bu- renstraat, Nassaulaan, Louise de Colignystraat, Nassau Dtl- knburgstraat en Charlotte de Bourbons tra at aangepakt De uitvoering van deze werk zaamheden zullen ongeveer dertien weken in beslag ne men. Be Juliana van Stolbergstraat in de tweede fase waar volgend jaar mee zal worden begonnen. Deze straat wordt «ter aangepakt omdat er nog overleg wordt gevoerd over wijziging van de verkeerseiru- latie, om het sluipverkeer te weren. m tegenstelling tot vrijwel alle straten die worden herbe- straat komen in de buurt geen woonerven: de rijwegbreedte blijft onveranderd en er ko men ook geen asverschui vin gen. De buurtbewoners heb ben zich daar tegen verzet op de informatieavond die begin dit jaar door de dienst ge meentewerken in het Gemeen teziekenhuis werd gehouden. Cm het harde rijden van de 'auto's tegen te gaan worden bij de ingangen tot het buur tje enigszins bolle bestratin gen uitgevoerd. De straat wordt ter plaatse ook ver smald tot rijstrookbreedte. Tevens worden de parkeer- stroken zichtbaar gemaakt door een opdeling van de rij weg, door middel van twee strekse lagen. Uiteraard komt er ook meer groen. In de Nassaulaan, waar de be woners een beperkte herbe strating wilden, wordt aan de ootszijde de uïtstapstrook enigszins verbreed. Het parkeerterrein achter het GZ wordt tenslotte nog direct ontsloten vanaf de Nassau laan. Op de hoek van de Nas saulaan en de Anna van Bu- renstraat ontstaat hierdoor een pleintje, waar groen wordt geplant. De directie van het GZ wil niet helemaal tege moet komen aan de wens van de buurtbewoners om de ont sierende hekken rondom het terrein het ziekenhuis te ver- wijderen. Men hecht aan een afscherming van de zieken- huistuin. Daarom wordt nog overleg gepleegd om het hek gedeeltelijk weg te halen. Vlaardingen De Vïaar- dingse consumenten bond krijgt zitting in de zogeheten commissie ex artikel 61. Deze commissie die nog moet worden opge richt zal zich moeten gaan bezighouden met de begeleiding van alle bijkomende zaken in verband met de aanleg van de Centrale Anten ne Inrichting (CAI) in Vlaardingen. Het college van burge meester en wethouders heeft een voorstel ge maakt dat volgende week woensdag in de commissievergadering voor financiën aan de orde komt De gemeen teraad krijgt het voor stel naar verwacht wordt in oktober ter behandeling. In het voorstel staat dat in de commissie ex arti kel 61 de volgende par tijen een plaatsje krij gen toegewezen: 9 de wethouder van fi nanciën, IJsbrand van der Velden, als voorzit ter; O een drietal raadsleden; 0 één vertegenwoordiger van de woningbouw vereniging; O één vertegenwoordiger VlunUiiftD De Vbur- diixse 'weritcroep vxo de Consumentenbond wU tit- tint betben in de zogeheten ounisjle ex Jrtütel W. op te riekten coio- ;jpistU5 we«.r b»jeen 'in "Del .Ujnciraaijer aan.de Baan-.! straat. Op deze avorid aanvang acht uur ondermeer besproken zaken aangepakt uit onze krant van dinsdag 26 juli. van de vereniging voor huiseigenaren; 0 de directeur van het gemeentelijk woning bedrijf; 0 en, twee vertegenwoor digers van de plaatse lijke werkgroep van de consumentenbond. In onze krant van dins dag 26 juli maakten wij al melding van het feit dat de consumentenbond stond te popelen om in deze CAI-begeleidings- commissie te komen. Voorzitter van de werk groep, Bob Vlaskamp, is dan ook erg verheugd met de toewijzing van de twee plaatsen in de com missie. Hij zegt: „Ik ben vooral blij, dat de ge- nmente geheel uit eigen initiatief ons erbij heeft gehaald. Eerst dacht ik dat wij nog wel moeite moesten doen om een plaatsje in die ex artikel 61 commissie te krijgen. Dat blijkt nu helemaal niet nodig". Schiedam De wateroverlast op de speelplaats aan het Va ler itisp Ie in wordt enigszins verholpen. Bij het terreintje in de wijk Groenoord, dat praktisch altijd onder water staat, worden binnenkort noodmaatregelen getroffen. Een vertegenwoordiger van de dienst gemeentewerken be loofde dat deze week tijdens de openbare vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening, naar aanlei ding van aanmerkingen van PPR-raadslid Hans van der Wilk. Het speelterrein zal op een kolk worden aangesloten. „Maar", aldus de dienst gemeentewer ken, „we moeten niet de illu sie hebben dat het helemaal naar de zin wordt De ergste klachten zullen echter wel worden verholpen". Schiedam Een vijf ton aware draaibank is gistermiddag op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Prins Ber- nardlaan van een vrachtwa gen gevallen. Deze lading ter waarde van 26.000 gulden was gaan schui ven omdat zij slechts met een kabel op de wagen vastzat Het gebeurde tijdens een tran sport van de nabijgelegen Ha venstraat naar de Noordhol landse plaats Hoorn. De chauffeur van de Schiedam- se firma Van der Water was de 37-jarige J. J. A. M. G. uit Bergen op Zoom. Door de val van de bank, die later werd weggetakeld, is het wegdek 1 licht beschadigd en verontrei nigd met olie. Schiedam De minister van binnenlandse zaken staat niet te trappelen om een wetswij ziging door te voeren waar mee Schiedam wordt belet het rijk aan te slaan voor onroe ren d-g oedbe lasting op rijkswegen en spoorbanen. In antwoord op vragen van WD-Tweede-Kamerlid mr. H. E. Koning deelt minister De Gaay Fortman mee dat een dergelijk gemeenteraadsbe sluit altijd nog moet worden voorgelegd aan de Kroon. Zo lang die het plan nog zou kunnen afkeuren vindt de mi nister het niet nodig om een speciale wetswijziging door te voeren. Teneinde te kunnen beoordelen welke gedragslijn moet wor den gevolgd, is het volgens de minister in Den Haag wel noodzakelijk dat grondig wordt uitgezocht of voldoende reden aanwezig is om goed keuring door de Kroon te be vorderen. Eerst daarna en af hankelijk daarvan kan vol gens hem worden beoordeeld of wetswijziging dient te wor den bevorderd. ■ÜP

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1