SCHIEDAMSCHE COURANT Opspuiten kan wel Renovatie ïcan best Kelders onder water verkeer in de knoop Antwoord op blubbernota: College onderzoekt plannen van Gasunie College grijpt naar de macht Gemeenteraad wil werkgelegenheid Gusto behouden Liever op land dan in de zee Eenzijdige informatie over Landstraatplan 99 99 Schiedam wil van AYR af Wolkbreuk veroorzaakt veel overlast Oppositie over museumcommissie: Nieuwbouw Kiveva binnenkort hervat Architect: Diamanten bruidspaar .7i' Dinsdag 16 augustus 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25896 - 4 pagina's Broersvcst 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen/Schiedam Hevige stortbuien, ge paard gaande met on weer, hebben maandag middag grote delen van Schiedam en Vlaardin- gen onder water gezet Vele straten en kelders in de wijken De Gorsen en Oost in Schiedam kwamen blank te staan, terwijl in het centrum van Vlaardin- gen enkele bedrijfsge bouwen en het dieren tehuis hetmoesten ont gelden. Lange files echter ontston den op rijksweg 20. Als gevolg van het vollopen van het laagstgelegen stuk wegdek onder het spoor viaduct nabij het Schie damse station, kwam het juist op gang komende 5pitsuurverkeer volkomen lam te liggen. De brand weer had ruim vijf kwar tier nodig om het overtolli ge water, dat meer dan 25 centimeter hoog stond, weg door Jaap Hazejager te pompen. Tot ongelukken op de rijksweg is het ech ter niet gekomen- De Schiedamse brandweer werd voorts overstroomd met telefoontjes van bewo ners uit onder meer de Nieuwe Maasstraat, Den Bommelstraat en de Oos terstraat. Daar de hevige regens echter niet te lang hebben geduurd en de rio lering vrij snel het overtol lige water kon verwerken behoefden slechts enkele kelders te worden leegge pompt. De bewoners uit de Haga- straat en de Lelystraat werden het zwaarst getrof fen. Als gevolg van het vele water was de riole ring defect geraakt en bleef het water ook 's avonds omhoog borre len. Toen de bewoners uit deze buurt tegen het mid dernachtelijk uur probeer den het lek op te sporen en de straat openbraken werd de ellende alleen maar groter. De toegang spoort naar deze buurt kwam toen ook blank te staan. InVlaardingen stroomde het regenwater vooral de kel ders van laaggelegen pan den aan de Binnen Singel, Wateringstraat, de Paulus Buysstraat en de Westha- venkade binnen. Het die rentehuis „Nieuwe Water weg" in het Hof alarmeer- de weer om het overtollige De haringlorries van reder Kwakkeistein leken meer op kleine schepen op een binnenzee. Schiedam Burgemeester en wethouders gaan er bij de regering op aandringen om de werkgelegenheid bij Gus to te behouden. Gisteravond heeft de gemeenteraad daar een motie voor aangenomen. De motie om steun te verlenen aan de uitvoering van de plannen die de vakbond onlangs heeft voorgesteld werd op de openbare bijeenkomst in het stadskantoor inge diend door PvdA-raadslid Arie Verlinde. Unaniem werd het voorstel daarop aangenomen door de overige raadsle den, „mede gelet op de mening van de centrale onderne mingsraad van IKC, gebaseerd op het tweede rapport van MacKinsey", zo schrijft men aan Den Haag. Reinier Scheeres, wethouder van financiën, liet echter nogmaals doorschemeren dat Schiedam de bakens moet verzetten: „De eenzijdigheid van industrie gaat ons parten spelen. Schiedam komt in een overgangsgebied voor toeleveringsbedrijven. En dan moeten we anticiperen op toekomstige ontwikkelingen". Brandweerlieden in water weg te pompen. de de brandweer het eerst. Ondanks het vele water be hoefden de viervoeters niet te worden geëvacueerd. Ook het hele fabriekscom plex van rederij Kwakkei stein kwam onder water te staan. Met man en macht moest de brandweer, geas sisteerd door het personeel van het desbetreffende be drijf, zo snel mogelijk het water wegpompen om te voorkomen dat het water in de hallen, waarin de vriescellen staan, in een complete ijspiste zou ver anderen. Ook delen van de machinekamer kwamen onder water te staan. Scha- dewerd echter niet gecon stateerd, omdat alle machi nes reeds op een verhoging staan. De herige regenval v/as echter zeer plaatselijk. Zo viel in Maassluis dat kortgeleden nogwerd ge troffen door wateroverlast in de Stationsstraat en om geving, geen regen van be tekenis. Datzelfde geldt trouwens ook voor Maas land. Schiedam Laakbaar en onverantwoord is het lozen van stoffen zoals zware metalen in de natuur, maar dat bete kent nog niet dat op spuitingen met haven- slib uit de Rotterdamse havens ongewenst zijn. Wel is met Rotterdam afgesproken, dat de laatste spuitlaag voor Schiedam-Noord zal bestaan uit slib met de laagst mogelijke con centraties gevaarlijke stoffen. Dat zeggen burgemeester en wethouders in hun antwoor den aan Hans van der Wilk (PPR). Dit raadslid had - naar aanleiding van een notitie van zijn partijgenoten drs. Her- Schiedam Een motie van wantrouwen tegen de museura- commissie, noemde gisteravond CDA-fractieleidster Rie tje Taverne het raadsvoorstel om de verordening voor deze commissie te wijzigen. Haar VVD-colIega Gerard Verhulsdonk sprak van „grijpen naar de macht door het college van burgemeester en wethouders", hetgeen hij als gevaarlijk betitelde. De twee oppositiepartijen heb ben op geen enkel punt ge lijk gekregen in hun streven om de museumcommissie bepaalde beslissingsbe voegdheden te laten behou den. Met een stem meerder heid (zeventien tegen zes tien) drukten PvdA en CPN de nieuwe verordening door. Daardoor bestaat op papier de mogelijkheid, dat het col lege geen goedkeuring geeft aan kunstaankopen en ten toonstellingen waaraan de commissie waarde hecht. Tot gisteravond had het col lege die macht niet en beslis te de commissie zelf. Door de nieuwe verordening wisselt ook de bezetting van de commissie om de vier jaar, evenals de raad zelf. Dan krijg je echter nooit een eenheid in het museumbe leid, merkte Verhulsdonk °p. Volgens cultuurwethou der Herman Posthoorn is helemaal de bedoeling niet van het college de commis sie tegen de haren in te strij ken, maar zijn uitleg vond Taverne niet in overeen stemming met de inhoud van de verordening. Maassluis Het Maassluise college van burgemeester en wethouders gaat onderzoeken hoe het nu precies zit met de plannen van de Gasunie, die zoals bekend op de Maasvlakte een overslaginstallatie voor vloeibaar aardgas het zogenaamde LPG wil neerzetten. Burgemeester M. K. van Dijke wil zich nog niet uitlaten of Maassluis het Vlaardingse voorbeeld zal volgen en dus ook een kritische kantteke ning maken ten aanzien van de uitbreidingsplannen van de Gasunie. Van Dijke zegt: „Zeer onlangs heb ik uit de kranten verno men, dat op de Maasvlakte waarschijnlijk een overslagin stallatie gebouwd zal worden. Dat zullen wij nagaan". Het behoort inderdaad tot de mogelijkheden, dat het college vervolgens besluit een be zwaarschrift op te stellen. .Maar", aldus M. K. van Dij- ke, „het is nu veel te vroeg i om al te verklaren, dat we bezwaren maken tegen de aanleg van die L.P.G.-oversla- glnstaHatie" Wanneer maken B. en W. hun standpunt hierover openbaar? Burgemeester Van Dijke: „Over een maand kan ik al- licht meer vertellen. Ik ver wacht overigens niet dat de Gasunie al binnen twee of drie maanden met de uitvoe ring van haar plannen be gint". man I'oordegraaf en ir. Rob in 't Vrtd onder de titel „Aan modderen met de blubber" - schriftelijke vragen gesteld. Daarin kwam naar voren dat opspuitingen met havenslib in wijken Woudhoek en Spaland (dezelfde bagger als in de Broekpolder en de Licke- baert) uit oogpunt van volks gezondheid en milieuhygiëne ongewenst zijn. Het college antwoordt wel dat sommige stoffen, die in het slib zitten, gevaren met zich meebrengen. „Het gegeven blijft echter, dat die stoffen zich in de rivier bevinden op weg naar de zee en de afwe ging is: waar ontstaat de meeste schade? Bij storting in zee of bij opspuitingen op land?" zo redeneert het colle- Ke. „De mens, of bever het geheel van landfauna en -flora, is minder onafhankelijk van de zee dan men in eerste instan tie geneigd is aan te nemen, omdat de zee zo groot is. Maar een grote verstoring van natuurlijk evenwicht op zee heeft onvermijdelijk gevolgen voor leven aan land." Daarom kiezen b en w voor opspuitrngen: „Op die wijze neemt het overgrote deel van de betreffende stoffen - met uitzondering van de toplaag - niet deel aan de wisselwerkin gen in het ecosysteem aarde en het richt daardoor minder schade aan dan bij vrije stor ting in zee. Als bovendien wo ningbouw komt met de bijbe horende verharding, is ook het grootste deel van die top laag onttrokken aan de wis selwerkingen in de natuur. Het gebruik van tuinen bij de te bouwen woningen kan ten slotte normaal mogelijk wor den door een boVenlaag van aarde." Verwijt van Kwakkeistein Vlaardingen Het Vlaardingse PPR-raadslid Willem Kwak- Aan de kribbige raadsverga dering, die na één uur van nacht was afgelopen, was een extra vergadering van de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken voor afgegaan, die aan de mu seumcommissie was gewijd. Schiedam De bouw van de nienwe Kiveva-kleuterschool in West wordt over zeven we ken hervat. De dienst bouw en woningtoezicht van de ge meente moet eerst nog de be rekeningen goedkeuren die de constructeur voor de nieuwe fundering heeft gemaakt Besloten is om nu betonnen pa len te gebruiken. Houten pa len bleken niet te voldoen op het terrein aan de Aleida- straat. De opening van de school, die nu is gehuisvest in het school gebouw aan de Van Beveren straat, is door deze moeilijk heden uitgesteld van april tot juni volgend jaar, Vlaardingen De Rotterdamse ar chitect ir. W. C. van Asperen is trvan overtuigd dat de woningen in het zogenaamde nader onderzoekge bied best gerenoveerd kunnen wor den. Het betreft hier die panden in de Vette- noordsepolder, die door het architecten bureau Van Asperen Hallema „nader onderzocht" worden. In het VOP-aktieplan, dat door de gemeen teraad is aangenomen, is een aantal wo ningen aangewezen voor een nader on derzoek. Dit moet uitwijzen of de wonin gen al of niet gerenoveerd kunnen wor den, Een poosje geleden is het Rotter damse architectenbureau voor het eerste gedeelte van deze klus ingeschakeld. Ir. W. C. van Asperen vertelt: „Wij hebben in de Rotterdamse wijk Cool een soortge lijk onderzoek verricht. Die huizen zijn daar nu inmiddels helemaal opgeknapt. Als ik een vergelijking maak met die panden in de VOP, dan mag ik wel verkondigen, dat er in Vlaardingen ook gerenoveerd kan worden". Over de kwaliteit van de nader te onder zoeken woningen is de Rotterdammer prima te spreken. Hij zegt: „Het casco ziet er nog goed uit. Met een bedrag van 65.000 gulden een algehele renovatie! kunnen de woningen zeker nog 25 jaar mee". Volgende week maandag komt de kwestie aan de orde in de projectgroep stadsver nieuwing Vettenoardsepolder. Architect Van Asperen heeft al voorlopige voor stellen voor renovatie klaar liggen. Na de bijeenkomst van volgende week zal hij de plannen nader gaan uitwerken, Het was gisteren groet feest bli bet Vlaar dingse echtpaar Kullc- Wonink. Willem Kolk en Aagje Kulk-WoninJr herdachten in hun wo ning aan de Churchill- sfngel 547 bet feit dat xij elkuMT vestig jaar ge leden in Amsterdam bet ja-woord hebben gegeven. Natuurlijk aanleiding genoeg voor burgemeester Wim Kle- boom om het rifaman- ten bruidspaar met een bezoekje te vereren. De beer KuJk werd op ZO juli 1887 te LUse gebo renzijn vrouw op 6 februari te Kampen. kelstein verwijt wethouder voor stadsontwikkeling Bas Goudriaan, dat hij over het bouwplan op het Landstraat- kwartler eenzijdige mfonna- tie heeft gegeven. „Goudriaan had veel eerder naar de commissie moeten toestappen en vertellen dat de overige leden van het college er een andere mening op na hielden", meent Kwakkei stein. Zoals bekend is eind juni een speciale commissievergade ring gehouden, waarop de heer Van der Linden van het Rijswijkse architectenbureau Groep 5 uit de doeken deed hoe hij gedacht had dat de Land straat bebouwd moest worden, Van der Linden ging er helemaal vanuit, dat aan de Ba an straat het gedeelte langs de Lijndraayer wél woningen moesten komen. Het college van burgemeester en wethouders behalve Goudriaan gaf echter te kennen dat juist niét langs de Baanstraat gebouwd moest worden. De speciale commissievergade ring moest helderheid in de gehele materie verschaffen. Van de zijde van het architec tenbureau werd een prachtig verhaal verteld over het Landstraatplan inclusief die tien woningen aan de Baan straat. Ijverig had men in Rijswijk perspectieven ge maakt, waarvan dia's werden vertoond. De commissieleden kregen een goede indruk van de plannen. Willem Kwakkeistein: „Er werd echter niets verteld over de bedoelingen van het college. Dat is jammer". Het PPR-raadslid hoopt dat bin nenkort de wethouders Kloots en Bovenberg zullen vertellen waarom zij het plan hebben afgekeurd. De gemeenteraad zal zich vol gende maand over de zaak moeten uitspreken. De raad moet dan kiezen uit een twee tal voorstellen: een met be bouwing van de Baanstraat, een ander zonder die bebou wing tegenover de Lijn draayer. Schiedam De gemeenteraad gaat zich ernstig beraden over het verdere contact tus sen Schiedam en de NV Af valverwerking Rijnmond (AVR). Volgens wethouder voor financiën en economie drs Reinier Scheeres zijn er wellicht redenen om de aan delen, die de gemeente in de NV heeft, te verkopen. Hij sluit echter niet uit, dat een dergelijke poging een golf van protest oplevert uit alle andere Rijnmondgemeenten. Schiedam zou wel eens ge brek aan solidariteit kunnen worden verweten, aldus Scheeres gisteravond. PvdA-fraetieleider dr Joop de Jong had kort daarvoor kant tekeningen geplaatst bij het raadsvoorstel om twee mil joen gulden bij te dragen om de aanloopverliezen van de AVR te dekkers. In juni had de raad al erin berust dat dat bedrag zou worden afgestaan, zij het onder protest omdat Schiedam „geen emmertje vuil naar de AVR brengt". Eerder eiste Rijnmond de somma van vier miljoen gul den. Op advies echter van gedepu teerde staten van Zuid-Hol land heeft de Schiedamse ge meenteraad genoegen willen nemen met een compromis. De raad had eigenlijk geen cent willen afstaan, maar wet houder Scheeres maakte dui delijk dat Schiedam toch niet „onderuit" zou kunnen ko men. De raad benadrukte dat „niets maar dan ook njets" van de resterende twee miljoen nog uit de Schiedamse portemon nee is te verwachten. Dat moet worden uitgesmeerd over de andere gemeenten in de Rijnmond, vindt Schiedam. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Hotterdamsch Nieuwsblad. Stuw rrilj dit nieuwsblad 1 dagen gratis op proel toe in combi na li» met: Botterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpt T<H D«Zê bon in open envelop, zonóet postzegel, sturen nut. Antwoordnummer 831, Rottardiun.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1