11iet nia ar raak plakken' Maassluis loopt uit Bacliplein zit bovenop reconstructie brandgevaarlijk Ernstig ongeval op Amsterdamiaaii Portiekwoningen niet Geen politie in wijkcentrum KNUTSELEN VOOR VLIEGERFESTIJN Eiief &an politieke partijen Niet wachten op gemeente Voorlichtingsavond voor bewoners Potgieterstraat Informatie over abortus Tekeubol vernield Melkwagen zakt door wegdek VOP-VERENIGING HEEJT GEEN PLAATS Bij toeval drugs gevonden Kelders ondergelopen Onwel geworden en overleden Maandag 22 augustus 1977- SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 102de jaargang no. 25900 6 pagina's. SCHIEDAM EN KETHEL Duizenden Maassluize- naars hebben bet afge lopen weekeinde de gelegenheid te baat ge nomen een kijkje te nemen op de vier oor logsbodems. De sche pen twee Neder landse, een Belgische en een Westdnitse waren vrijdag in de loop van de ochtend de haven van Maas sluis binnengelopen voor een officieel be zoek van drie dagen. Voor de jeugd bete kende dit evenement een leuk verzetje. Vooral omdat „alles mocht": op een stuk geschut zitten, aan gTOte, geheimzinnige wielen draaien, over een grote torpedo aaien, seinen met de lamp, trappetje op en trappetje af, van het ene schip op het ande re. Snel ging het alle maal niet. De drukte was zaterdagmiddag zo groot dat de bezoe kers meer schuifelden, dan normaal konden lopen. En tussen al dat ge krioel zag je een enke le matroos/kanonnier, die zich stond te ver gapen aan zo veel be langstelling. Wie had dat toch kunnen den ken? De kranten ston den er bol van dat ve len het bezoek van de vier oorlogsbodems zouden boycotten. Er is weinig van terecht gekomen. Rond de ha ven was het zoeken naar "een parkeer plaats je. In een inter view met onze krant geeft kolonel J. A. C. Rutten, de comman dant van de „Onbe vreesd" en het flottiel je zijn indrukken weer over dit bezoek. Een van zijn opmerkingen: „Deze belangstelling geeft je als marineman een kick. Wij zijn dik tevreden.." Zie verder Schiedam Vooruitlopend op het probleem of eigenlijk wel gereconstrueerd gaat worden, zijn bewoners van het Bacbplein zich gaan bezighouden met de knelpunten die in dat deel van Groenoord bestaan. Tien initatiefnemers kwamen daartoe donderdagavond bijeen. Men wil niet wachten totdat de gemeente eventueel plannetjes heeft gemankt, maar zelf alle suggesties hij de bewoners doornemen en toetsen aan de praktijk. Of het Bachplein reconstructie staat te wachten, hangt af van de mate waarmee de gemeen te gaat ophogen. Bij een ge ringe ophoging van het plein, waar vijf grote flats en schoolgebouwen staan, zou bijvoorbeeld van nieuwe in- richting geen sprake zijn. Maar ook over ophoging is in het stadskantoor nog niets be kend. De mogelijkheid bestaat dus, dat alle gesprekken over re constructie vergeefse moeite zijn. Die gedachte schrikt de bewoners echter niet af. Vol gens hen leert de ervaring bijvoorbeeld op het Cornelia van Zantenplein dat alle plannen van de bewoners al leen maar lastig zijn voor de ambtenaren, die tenminste van hun eigen plannen weten dat zij goed onderbouwd zijn. Op het Bachplein wil men daarom de plannen rond heb ben, voordat de gemeente het karwei aanvat Een enquête is reeds gehouden, waarop redelijk is gerea geerd. Waarschijnlijk volgt een oproep aan alle bewoners om bet formulier in te zen den. De klachten richten zich vooral tegen vrachtauto's, die herhaaldelijk op het Bach plein worden geparkeerd. Aan de andere kant wijst men op de overcapaciteit: er bestaat veel meer parkeer ruimte dan nodig is, wat het plein tot een kaal, leeg en ongezellig terrein maakt Slechts op dinsdagochtend wordt de weekmarkt er ge houden. Alvorens plannen te maken wil len de initiatiefnemers op een rijtje zetten, hoe de invloed! van winkelcentrum Kethel op het Bachplein kan zijn. Vlaardingen Burge meester Wim Kieboom gaat de besturen van alle in Vlaardingen ac- Gaardingen De gemeentelijke brandweer zal op verzoek van het gemeentebestuur binnenkort een voorlichtingsavond houden voor bewoners van de Potgieterstraat en omgeving, Aanleiding daartoe is een klacht van een aantal bewoners uit deze straat. Zij vinden namelijk dat de bovenwoningen (portiekwoningen) brandgevaarlijk zijn. Een door de brandweer inge steld onderzoek heeft volgens commandant P. de Jong over igens uitgewezen dat de wo ningen aldaar persé met ge vaarlijker zijn dan bijvoor beeld eengezinswoningen. Sterker nog, het gevaar dat een brand op de begane grond naar boven overslaat is bij eengezinswoningen zelfs groter. De heer De Jong ba seerde deze uitspraak op richtlijnen rond de brandpre ventie. „Als het erop aankomt is niet een huis brandveilig", zo zei de brandweercommandant tij dens de vergadering van de raadscommissie voor algeme ne zaken. „Punt is dat veel huurders en eigenaren van woningen dikwijls zeer brand gevaarlijk materiaal in hun huis hebben. Men zou beter moeten opletten bij de aan schaf van bijvoorbeeld sierte- gels, die dikwijls gemaakt rijn van brandgevaarlijke stof fen". Deze tegels mogen nog steeds worden verkocht. De Jong zei hierover: „Ik kan u aantonen dat een druppeltje smeltend kunststof bijvoorbeeld po lyethyleen de hele vloerbe dekking van een woning bin nen de minuut in lichterlaaie zet...." Voor CDA-raadslid Jelle Wijn stok was dat raden genoeg aan te dringen op een speciale informatie-avond door de brandweer zoals dat in het verleden wel meer is gebeurd. Hij vond elk commissielid, „gast" De Jong incluis, aan zijn rijde. Vooral Peet Drop- pert (PvdA) vindt het een vreemde zaak dat „die rotte- gels zo maar in de handel verkrijgbaar zijn". Zijns in ziens zou dat verboden moe ten worden. Op de vraag van een der com missieleden wat de brandweer aan de bewoners van'de Pot gieterstraat denkt te gaan ver tolJen, antwoordde de Vlaar- dingse brandweercomman dant onder meer dat er ge zegd zal worden dat de men sen van etagewoningen moe ten zorgen dat rij altijd een groot touw op het balkon ge reed hebben liggen. Voorts zal worden gewezen op de geva ren van de reeds genoemde wandtegels. Ook adviseert de brandweer dat „ergens in het huis" een kraan moet zijn met daarop een tuinslang perma nent aangesloten, zodat on middellijk kan worden inge grepen. „Dat is altijd nog be ter dan die kleine brandblus- apparaatjes", zo besloot de heer De Jong. Gaardingen Het actiecomité "Wij vrouwen eisen" gaat in wijkcentra, buurthuizen en aan vrouwengroepen en -or ganisaties voorlichting geven over de legalisering van abor- tus. De actievoerende vrou wen vinden dat een politieke oplossing aangaande de abor tuskwestie wordt tegenge houden door een minder heidsgroep die haar ethische overtuiging dwingend wil op leggen en door mensen die hun persoonlijke opvattingen ondergeschikt maken aan partijpolitieke belangen. De vrouwen onderstrepen nog eens de drie eisen die zij door de nieuwe regering nu eens eindelijk verwezenlijkt wil len zien: 0 abortus uit het wetboek van strafrecht, 0 abortus in het ziekenfond spakket, 0 de vrouw beslist Belangstellenden kunnen voor meer informatie terecht bij Jos van Hoog, Maasstraat 2» Vlaaniingeü telefoon 341063 tief zijnde politieke groeperingen een brief sturen met daarin het dringende verzoek se lectief om te gaan met propagandamateriaal. De leden van de com missie voor algemene zaken waren het er unaniem over eens dat het enthousiasme van de propagandisten van diverse partijen bij de laatste verkiezingen de perken ver te buiten is gegaan. Te vaak wordt er geplakt op plaatsen waar dat niet mag. Daar komt nog bij dat de daartoe bestemde plakborden die rond de verkiezingstijd worden ge plaatst dikwijls veel te klein zijn. Sommige partij en plakken zulke grote af fiches op dat er weinig ruimte overblijft voor de overige partijen. „Er zal wat meer burgerlijk fatsoen in acht genomen moeten worden", betoogde de burgemeester. Als oud propagandist van zijn par tij in Utrecht weet hij hoe moeilijk het is „deze plaag" te bedwingen. „Zoals wij die folders heb ben weggegeven aan der den, dan houdt onze ver antwoording op", zo zei hij. De kwestie van deze vorm van milieuvervuiling kwam aan de orde naar aanleiding van een klach tenbrief van de heer W. Bijl, zelf ambtenaar ter se cretarie. De man had zich al vele malen geërgerd aan de „nalatenschap" van partij-propagandisten. „Laten zij die rommel dan opruimen", vond hij. JJes- noods op kosten van de gemeente". Met het oog op de komende verkiezingen voor de Pro vinciale Staten op 29 maart en de gemeenteraad op 31 mei, werd besloten via een brief een dringend beroep te doen op de par tijen in VI aar dingen. Ver der zal op verzoek van VVD'er mevrouw M. Hoogendijk de stuurgroep milieu en hygiëne worden ingeschakeld. Op deze wij ze kriigt de kwestie van vervuiling in zijn alge meenheid nog eens de ex tra aandacht op de scho len. Nog geen dag oud: Maassluis De tekeubol, een speeltoestel dat de gemeente afgelopen donderdag- ten be hoeve van de kleuters op een terreintje aan de Zernike- dreef had geplaatst, is geen „lang leven" beschoren ge weest Vrijdag reeds belde een beduus de gemeentevoorlichtster Li ly Jansen op met de medede ling dat het ronde tekenbord, dat 2500 gulden beeft gekost, nog diezelfde nacht totaal was vernield. De bol was van zijn sokkel getrokken en in scherven gevallen. Het zal nog wel even duren vóór de kinderen uit deze buurt in de Steendijk polder weer kunnen tekenen.... Schiedam De zware regenval van afgelopen zaterdag is er de oorzaak van dat SKV- melkman Van MUI ettelijke uurtjes later klaar was met zijn melkwijk dan doorgaans op zaterdagen het geval is. Op de Aal be rse laan namelijk zakte het achterwiel van zijn zwaargeladen melk-levens- middelen wagen door het on- derspoelde wegdek. Alvorens een te hulp geroepen kraan wagen de auto van de melk boer uit de put kon tillen, moest de lading worden ge lost. Gemeentewerken was er snel bij om na afloop bet gat in de straat te dichten. Vlaardingen De vereniging wijkbelangen Vettenoordse» polder geeft wijkagent W. Zwikker geen toestemming om één uurtje In de week spreekuur te houden in het Badhuis, het wijkinformatie- centniru in de Valeriusstraat, Zwikker zal nu zijn spreekuur in de VOP-keet aan de Zo merstraat houden. In de loop van september begint hij hier mee. Enige tijd geleden heeft de Vlaarduigse politie besloten een experiment te doen. met het instellen van spreekuren m alle wijken in de gemeente. Dit om de wijkagent en de burgerij dichter naar elkaar toe te brengen. In onder andere Rotterdam is een soortgelijke proef gedaan en het resultaat was positief. In Vlaardingen werd door de politie contact opgenomen met alle wijkcentra. „Mogen we in een of ander kamertje of hokje in jullie wijkcentrum een enkel uurtje per week on ze wijkagent spreekuur laten houden?", vroeg de politie. „Dat is goed", antwoordden dc wijkcentra. Alleen in de Vettenoordsepolder stuitte het verzoek van de politie op be zwaren. Peter Hoovers van de vakver eniging Vettenoordsepolder vertelt: „We knjgen wel vaker van dit soort verzoeken. Bij voorbeeld van politieke partij en. Die hebben wij indertijd óók geweigerd. Kijk, de wijk- veremging is een onafhanke lijke organisatie. Het werkt alleen maar verwarrend als wij andere instellingen tot het Badhuis toelaten. Overigens heeft de wijkagent voldoende mogelijkheden zijn spreekuur te houden in de VOP-keet Dat gebouwtje staat zowat de hele week leeg. Als de wijka gent daar zijn spreekuur houdt, dan wordt die keet ten minste ook nog eens ge bruikt". Overigens geeft Peter Roevers toe, dat de wijkagent wel in het Badhuis terecht zou heb- ben gekund als er geen alter natief in de vorm van de VOP-keet was geweest. Van de zijde van de politie ver klaart inspectrice mr, Marjan Ekels, dat zij blij is dat in alle wijken een plaatsje is gevon den voor de verschillende wijkagenten. Over het weige ren van de VOP-vereniging zegt Marjan Ekels: „Ja, dat is jammer. Maar het gaat er ons om dat wij een ruimte heb ben. En dat is gelukt". 1 De anders zo plechtige museumaula hangt nu vol vrolijke vliegers. Schiedam in de voile kunst- klas van het stedelijk mu seum is zater dagmiddag ge start met de voorbereidin gen voor de grootse vlieger- manifestatie, die zondag 11 september wordt gehouden op het zandli- chaam voor de omstreden rijksweg* 19. Met begeleiding van kuns (schil deres Marjo van Soest heeft een grote groep kin deren een begin gemaakt met het in elkaar knutselen van fraaie vliegers. Daarvoor zijn twee zaterdagen en twee woens dagmiddagen uitgetrokken. Elk kind kan meedoen. Op de feestelijke zon dag kan iedere vliegerbouwer zijn produkt op laten, ook de „thuisbouwers" zijn dan wel kom. Aanleiding tot het gebeuren is de tentoonstel ling van Tom van Sant, die vrijdagavond in het museum op de Hoogstraat werd geopend. Van Sant is een Amerikaanse beeldhouwer, die zich ontwik kelde in het ma ken van zoge naamde vliegen de sculpturen. De museumaula hangt vol vrolij ke en knap uit gedachte vlie gers van zijn hand. Deze expositie had een onder deel moeten zijn van de zomer- tentoonsteliing Lucht, waarmee het museum door tijdgebrek echter met ge reed kon ko men. Dit om vangrijke evene ment is voorlo pig een jaar uit gesteld. Gaardingen Binnen de be bouwde kom van Gaardin gen hebben rich tijdens de afgelopen dagen tenminste vijftien verkeersongevallen voorgedaan. Enkele daarvan waren van ernstige aard. Zo werd vrijdagmiddag op de Amsterdam!aan in de wijk Holy de 8-jarige R. Loeke- meijer door een bestelwagen aangereden. Het jongetje moest met ernstig hoofdletsel worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Dijkrigt. Gistermiddag werd tijdesns een wandeling de 71-jange heer R. van Oord op de Mr. Kesper- weg ter hoogte van de huis houdschool door een motorrij der geschept Het slachtoffer werd via het Holyziekenhuis, naar Dijkagt overgebracht Vermoedelijk als gevolg van drankmisbruik is vrijdagmid dag een automobilist de Maas- sluissedijk afgereden ter hoogte van het siertuincen- trum. De wagen belandde in de sloot, de man kon rijn totaal vernielde wagen zelf verlaten. De andere verkeersongelukken waren vooral een gevolg van de hevige regenval van afgelo pen zaterdag. In het algemeen betrof het hier materiële scha de. Schiedam Bij toeval heeft de Schiedams© politie vier bui tenlanders aangehouden, die in het bezit bleken te zijn van verdovende middelen. Het zijn de 24-jange J. A. G. en de 26-jange B. K. uit Austra lië, de 22-jange M. J. R. uit Ierland, alsmede zijn 23-jange landgenoot M, G. F. Bij hun aanhouding hadden rij 20 gram hasj en 20 gram ma rihuana m hun bezit. De man nen werden op de Rotterdam- sedijk aangehouden, omdat de verlichting van hun wagen met in orde was. Tegenover de politie verklaarden de bui tenlanders dat zij het goedje in Amsterdam hadden ge kocht. Gaardingen Een verstopping m de waterafvoer van een meubelzaak op de Korte Hoogstraat Ls er de oorzaak van geweest dat zaterdagmor gen een aantal kétders aldaar onder water kwam te staan. Er ontstond aanzienlijke wa terschade. Schiedam Tijdens een brui loft in het wijkgebouw De Rank aan de Schiedamseweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 54-jarige heer R. Zijlstra onwel geworden. De man werd in allerijl overge bracht naar de Noletsticb- ting, waar bleek dat hij reeds was overleden- Gaardingen Op de agenda van de raadscommissie voor verkeer en vervoer van dins dag staat OA de nota inzake het openbaar vervoer naar de bejaardencentra in de wijk Holy. De vergadering begint om 19.30 uur in bet stadhuis van Gaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1