Vlaardingen terecht trots op nieuw clubhuis „Het is niet voor niets geweest. René van der Kuil mist finale Unitas bekert door Tweemaal wmnaar Korfbalvereniging gaat zich op de toekomst richten Gerard Luyting, oprichter van Vlaardingen: Diane Edelijn grijpt naast brons op EK Harga organiseert weer cross- wedstrijd MAANDAG 22 AUGUSTUS 1977 VD/3CAVW6 ÏM&ïïniiGZ Schiedam Ook in het komende winterseizoen krijgt enen in Schiedam een internationale cycle-cross te zien. De Sebie- damse wielrenvereniging Har- ga, heeft ondanks het gestegen prijzengeld toch weer de moed om groot evenement te gaan organiseren. Van de sportcommissie Zuid-Hol land van de K.N.W.U. heeft men tegelijkertijd de opdracht gekregen tijdens deze wedstrijd het provinciaal kampioenschap te laten verrijden, zodat men verzekerd is van een sterk veld renners in alle klassen. Voorzitter Jan Gordijn: „Het is weer een hele gok voor ons, want zo'n programma kost en kele duizenden guldens en wij hebben nu neg niets. Toch zet ten wij door, want ook in het verleden is gebleken dat wij van de Schiedamse en Vlaar- dïngse middenstand een enor me medewerking hebben". Deze cycle-cross zal zaterdag 3 december weer worden verre den op hetdijkkchaam van rijksweg 19, die ondanks dat dezeniet wordt afgebouwd, een dankbaar object is voor de wielrenners, daar alle mogelijk heden daar aanwezig zijn (klom men - vlak - dalen en de natuur lijke obstakels). Secretaris Jaap de Bruin: „Wij hebben in Schie dam enkele renners, die kans maken op een provinciale titel Bij de R.C. Schiedam is dat Man us Brinkman (veteraan) die van alle deelnemers het langste aan crossen doet en in Neder land zelfs als de man kan wor den betiteld, die het populair heeft gemaakt Want reeds in 1947 kwam Man us uit in cros sen, maar moest daar wel voor naar België, omdat Nederland nog vreemd aankeek tegen deze tak van de wielersport". Achtmaal werd Manus Brinkman officieus kampioen van Neder land, maar daar de K.N.W.U. zich er niet mee bemoeide en het geen trui waardig vond, ontbreekt bij de man met de grootste verdienste een kam- pioenstruL Toch is hij nu als veteraan weer kanshebber voor de provinciale titeL Zoon Jan Brinkman, die aan een opmer kelijk goed wegseizoen bij de profs bezig is, kan ook in het crossen heel goed mee, ook Jan Breur indien zijn baanweds(rij den het toelaten, wil zich in de cross nog wel eens laten zien- Amateur Jacob Boertjes kan zich steeds met de besten meten. Bij Harga zijn er twee man (Perry Balvers en Ton Steens) die bij de junioren een goede gooi kun nen doen naar provinciaal ere metaal. Perry Balvers was in 1975 al kampioen van Zuid-Hol land bij de nieuwelingen, maar zijn interesse in het crossen is wat gedaald. Maar als hÏ3 zich voor 100% weet te concentre ren, komt hij dichtbij. Voor Ton Steens is het „nu of nooit". In 1976 werd hij zevende in het kampioenschap van Zuid-Holland en 25ste in het kampioenschap van Nederland. Hij is zich nu al aan het voorbe reiden op een goed cross-sei zoen en hij zal in Schiedam de te kloppen man zijn bij de ju nioren. Al met al weer een gedurfde or ganisatie bij Harga, dat echter voor 100% rekent op de mede werking van de rmddenstand.- Het bestuur probeert middels enkele bedrijven een aantal tramïngsritten te organiseren voor het seizoen, zodat de regio nale renners weten wat hun te wachten staat als het grote ge weld naar Schiedam komt Wethouder Rien Bovenberg toont het kado wat hij uit handen van Vlaardingen-voor- zitter Brouwer ontving. Een foto van het siaan van de eerste paal. Vlaardingen Onder gTote belangstelling heeft korf balvereniging Vlaardingen haar clubhuis officieel in gebruik genomen. Wethouder Rien Bovenberg deed ook deze officiële opening, nadat hij vorig jaar aprii ook de eerste paal had geslagen. Het kostte hem wel enige moeite, want hij moest een grote sleutel veroveren, door een bal door de korf te gooien. Dat hij niet dagelijks oefent in het korfballen, was merkbaar want hij had een groot aantal kansen nodig om de bal door de korf te gooien. Daarna open de hij de deur en kon wethou der Bovenberg als eerste het fraaie clubhuis betreden. In zijn openingswoord compli menteerde wethouder Boven berg KV Vlaardingen met hun fraaie en ruime clubhuis. Hij hoopte van harte dat het ge bouw een wijkfunctie zou gaan vervullen en dat vele bewoners uit de wijk Holy de weg naar dit gebouw zouden vinden. Hij ging in op het feit dat het een begrijpelijke zaak was, dat de tweede fase van de nieuwbouw, de vervanging van de klee druimten snel zou moeten vol gen. Maar hij vroeg begrip voor het gegeven, dat het geld bij de gemeente Vlaardingen niet op - de rug groeit. WANDBORD In de rij van sprekers volgde de heer Ramondt van het hoofdbe stuur KNKV. Hij vond dat zo'n gebouw uitnodigde tot een groei van de vereniging en sprak de wens uit dat Vlaardin gen daaraan de nodige aan dacht zou besteden. Hij over handigde het traditionele ge schenk, een wandbord. De heer Veldheer voerde het woord namens de afd. Rotter dam van de KNKV. Hij dook in de historie van Vlaardingen en vertelde iets over het ont staan. Hij noemde met name de heer Luyting. Want dat was de bezielende figuur bij de korf balvereniging en door rijn vol houden was Vlaardingen zo groot geworden. Als dank voor het vele werk, kreeg de heer Luyting, terecht, de bondsspeld van de afd. R'dam. De heer Veltheer wees erop, dat door de huldiging van die ene persoon eigenlijk de gehele vereniging Vlaardingen werd geëerd. Hij drukte Vlaardingen op het hart naast de groei in de breed te ook aandacht te besteden aan de prestatiesport. Want afd. Rotterdam heeft behoefte aan topvererugmgen. Afd. Rotter dam heeft op het veld geen enkele hoofdklasser en dat is een kwalijk gemis. Vlaardingen kreeg als geschenk een plateau aangeboden. Namens de VRSR voerde weder om wethouder Bovenberg het woord. In die hoedanigheid ver zekerde hij dat de VRSR beslist oor en aandacht zou hebben voor de komende aanvraag voor de nieuwbouw van de kleedaccommodatie. De heer F. Oppe bood namens de VRSR de fraaie VRSR-vlag aan, waar mee KV Vlaardingen de derde vereniging is met zo'n vlag. e BEKER De heer Bruinse, oud-voorzitter, sprak mede namens zijn voor ganger G. Luyting en stak zijn bewondering voor de zelfwerk zaamheid niet onder stoelen of banken. Hij schonk Vlaardin gen de 'Luyting/Bruinse-beker", waarvoor het bestuur zelf een doel mocht uitzoeken. De eerste financiële aanzet voor de kleedaccommodatie kwam door het geschenk van H. Gon- lag, die mede namens een ande re adverteerder zijn obligaties teruggaf aan Harry Brouwer met het al eerder omschreven doel. Van het jeugdbestuur kreeg men via de heer Lens een nuttig geschenk. Tot slot was vooratter Harry Brouwer aan het woord. Hij vertelde dat de eerste plannen drie jaar geleden gemaakt wer den. Hij constateerde dat er met de Ylaardingse ambtena ren best te werken was. Men had de opening graag eerder gehad, maar pas in juni kwam de laatste vergunning af. De laatste hindernis was de ver gunning voor de keuken en vond de kritiek van de horeca bedrijven t.a.v. de sportclub- huizen misplaatst. Hij blikte ook in de toekomst Daarin stonden twee dingen centraal: de uitbouw van de vereniging en de grote aan dacht die de jeugdafdeling gaat krijgen' en als tweede plan krijgt veel aandacht de bouw van nieuwe kleedruimten. De tekeningen waren er al en de VRSR kan binnenkort het Vlaardingse bestuur weer op de stoep verwachten. De jeugd wondt ook aangepakt, als eerste bewijs daarvan zijn de jeugdselecties die men heeft gevormd. Deze groep traint tweemaal per week o.l.v. hoofdtrainer Frans Vermeulen. Het een en ander in nauw over leg met de betreffende ouders. Tevens mochten de leden van Vlaardingen vele nevenactivi teiten verwachten, want men rit vol plannen en ideeën. Tot slot wees Harry Brouwer er op, dat het clubhuis nog geen naam had en dat als een van de suggesties was 'Het Zwets- huis', omdat de bouw tot stand kwam door de bouwcommissie o.l.v. Arie Zwets. Maassluis De eerste voorronden voor de bekercompetitie zeven- handbal zijn verspeeld. Op de verharde velden van Unitas in Maassluis heeft de thuisspelende vereniging alle wedstrijden gewonnen zowel bij de dames als bij de heren. De bezoekende verenigingen waren Spirit, Hoogvliet en Spartaan. De herenformatie van Unitas onder leiding van trainer Hans van Zelm wist in de drie wedstrijden 42 doelpunten te scoren terwijl de Unitasdoelman 19 maal de bal uit het net moest halen. Bij de dames was de score ook duidelijk in het voordeel van Unitas met 25 doelpunten voor en slechts 7 tegen wist ook deze ploeg zich te plaatsen voor de volgende ronde. De Unitas-heren hadden in de eerste wedstrijd duidelijk meer moeite met Spartaan dan verwacht. De Unitas-acties waren te doorzichtig en de afwerking was niet best Er moesten een aantal strafworpen aan te pas komen om bij de rust een 5-3 voorsprong te bereiken. Na rust versnelde de Maassluisse formatie het tempo en een aantal fraaie acties zorgden er voor dat de overwinning voor Unitas niet meer in gevaar kwam 13-6. Ook de tweede wedstrijd tegen Hoogvliet kon Unitas niet in zijn normale spel komen. Na een wat rommelig begin namen ze wel een 5-0 voorsprong maar door wat verdedigingsfouten kon Hoog vliet tot 7-3 terugkomen. In de tweede helft bleef bet spel niet best en een aantal gemiste strafworpen waren hier debet aan. Toch kwam Unitas aan een 14-7 eindstand. Tegen Spuit kwam de Maassluisse formatie beter voor de dag. Frans den Oudsten, Theo van Vugt en Frans Carstens tilden de thuisclub al spoedig naar 8-0. Bij 9-1 werd gerust In de tweede helft raakte Unitas toch wel wat vermoeid. Het bleef echter oppermachtig wat aan de einduitslag duidelijk was te merken: 15-6. De dames namen ia de eerste wedstrijd tegen Spartaan al gauw een 2-0 voorsprong door doelpunten van Cobien Dekker en Tineke den Oudsten. Spartaan kwam terug tot 2-1 maar weer was het Cobien Dekker die via een uitgespeelde actie 3-1 liet noteren. In de tweede helft was de tegenstand van Spartaan gebroken en Unitas kon gemakkelijk uitlopen naar een 9-2 overwinning. De tweede wedstrijd tegen Hoogvliet werd er alleen door Unitas in de eerste helft gescoord. Treffers van Ans van Wijk en Marja Carstens zorgden voor een 2-0 ruststand. De tweede helft liet wederom een veel sterker Unitas rien. Het werd eerst nog 2-1 maar daarna liepen de Maassluisse dames uit naar 6-1. Beide teams scoorden nog éénmaal en werd het tenslotte een 7-2 eindstand. In de laatste wedstrijd moesten de Unitas-dames toch wel wat laten zien om hun faam hoog te houden. Coach Nobel heeft de dames een dusdanige inspiratie gegeven dat toch een verdiende 9-3 overwinning uit de bus kwam. De Unitas-dames liepen al spoedig uit naar een 6-1 voorsprong. Na rust verslapte de concentratie wat en gaf Spirit de mogelijkheid wat terug te doen. Verder dan 9-3 kwam het echter niet. De Unitas-oefenmeester Hans van Zelm was uiterst tevreden met de behaalde resnlaten van zijn teams. De wedstrijden pasten uitstekend in zijn planning. De totale uitslagen waren: Dames: Unitas-Spartaan 9-2, Unitas-Hoogvliet 7-2, Unitas-Spirit 9-3, Heren: Unitas-Spartaan 13-6, Unitas-Hoogvliet 14-7, Unitas-Spirit 15-S. Gerard Luyting (rechts) krijgt de speld van de KNKV opgespeld. Vlaardingen Hij vormde toch het onverwachte middelpunt bij de opening van het club huis van de korfbalvereni ging Vlaardingen. Gerard Luyting, oprichter van de zo bloeiende vereniging, kreeg van een bondsgedelegeerde het ereteken van de KNKV opgespeld. Een terechte hul de. Want Luyting betekende erg veel voor korfballend Vlaardingen. De familie Luyting is één en al korfbal. Dat is duidelijk. Want niet alleen pa was verant woordelijk voor de oprichting van de vereniging. Op het veld in de Wèstwijk (waar Vlaardingen de eerste jaren speelde) bestond het kader in feite uit Gerard en z'n vrouw. „Het was ais beginnende vereni ging natuurlijk moeilijk om een bestuur te formeren", blikt hij terug. „Toen we be sloten een korfbalvereniging op te richten hebben we ad vertenties geplaatst waar no gal wat mensen op hebben gereageerd. Toentertijd be stond het bestuur echter wel uit knapen van zestien, zeven tien jaar". Gerard Luyting is al lang bezig in de korfbalwereld. ,Jn 1935 ben ik me er intensief mee gaan bemoeien", vertelt hij. „Eerst m Den Haag waar ik tot de oorlog voorzitter van Emma was. Na de oorlog, in 1947, heb ik ook in Den Haag „De Raven" opgericht. En in 1967 ben ik dus naar Vlaar dingen gekomen". Het overigens schitterende nieuwe complex ligt nu in Vlaardingen-Holy. Waarom de toch al niet zo dik bezaai- de Westwijk verlaten? Luy ting: „Dat hebben we gedaan omdat we er op rekenden dat de stadsuitbreiding zich op Holy zou concentreren. Daar om ook hehben we in Holy een soort dependance neerge zet. Om te kijken waar de door Marlijn Verwaaijen meeste mensen zich bij ons zouden komen melden. Toen bleek ook dat Holy een ge schikter gebied was om nit te breiden dan de Westwijk". De uitbreiding maakt Gerard Luyting zelf niet meer mee. Als gemeente-ambtenaar ves tigde hij zich enige tijd gele den in Velp. „Neen, daar heb ik geen korfbalvereniging op gericht", zegt hij. „Wei blijven we betrokken bij deze sport De kinderen spelen korfbal, mijn vrouw speelt in het vete- rumen-team en ik Wijf me er uiteraard voor interesseren". Tot slot de nieuwe accommoda tie van Vlaardingen. „Dit is natuurlijk een schitterend ge heel", zegt Luyting. „Vooral als je het vergelijkt met het clubhuis waar we indertijd mee begonnen zijn. Dat was ook gezellig hoor maar je moet natuurlijk niet stil blij ven staan. Vlaardingen doet dat gelukkig niet. Een teken dat de oprichting niet voor mets is geweest....". Jönköping Voor Diane Edelijn is het Europees zwemkampioenschap op een lichte teleurstelling uitgelopen. Zij was er stellig van overtuigd de 100 meter rugslag met een medaille voor haar rekening te kunnen nemen, maar faalde op het beslissende moment. De 17-jarige Vlaardingse had er later geen enkele verklaring voor. „Een dag eerder ging het op de training veel sneller, maar in zo'n vermoeiend toernooi komt het misschien wel aan op de vorm van de dag". Haar tijd was 1.05.48 en dat was goed voor een vierde plaats achter Brigïth Treiber (DDR) in 1.02.63, Ulriks Rich ter (DDR) in L03.87 en Kaïre Indrikson van de Sowjet-Unie die een fractie van een secon de sneller was. De YTaar- dmgse miste vooral in tegen stelling tot haar agressieve start in de series, die snelheid om het op een bronzen me daille te laten aankomen. „Terwijl", lichtte zij toe, .juist 200 rug een stuk beter ging. Ik verscherpte daarop zelfs het nationaal record tot 2.19.30". In het begin van de Europese strijd in het Zweedse' Johko- pïng had Diane Edelijn al moeite genoeg om de 100 vlinder volledig te beheersen. „Ik kon daarop moeilijk in mijn ritme komen". Het riet er niet naar uit dat zij bin nenkort het nationaal record van Enith Brigitha zal kun-: nen overnemen. Op de NK kwam de U-zwemster al tot 1.04.85, terwijl Diane Edelijn in de series op de EK tot 1.05.04 kwam. Om zich voor te bereiden op de wereldkampioenschappen in Berlijn is het niet ondenkbeel dig dat zij naast Annelies Maas ook gaat afreizen naar Amerika voor een trainings stage. Bondscoach Bert Sit ters heeft daar niet zoveel moeite mee, „maar het moet wel vruchten afwerpen, zoals in het geval van Annelies Maas", reageerde hij. „Overi gens is het niet zo dat iede reen zo maar weg kan. lopen". Ook voor René van der Kuil heeft het Europees zwemtoer- door Bas van den Berg nooi te weinig rendement op geleverd. Hoewel hij op de 200 vrij op fraaie wijze een natio naal record zwom in 1.54.79 (was 1.55.35 op de NK in Amersfoort) stelde hij daarop in de finale teleur. Ook de 200 wisselslag ging er vlot aan in een tijd van 2,11.31 (was 2.12.26 van Fred Eefting) en eveneens gevestigd op de NK in Amersfoort, maar dat re cord bleef niet lang staan. Op diezelfde dag sneuvelde het weer door Fred Eefting, die een nieuwe tijd van 2.10.49 in de recordboeken het bijschrij ven. De Schiedammer finishte echter op de 100 vrij boven zijn nationaal record, nu in 54.04. In Amersfoort op de NK was hij nog goed voor 53.46, maar het verschil was wel, dat de weersomstandig- René van der Kuil die zijn nationale record op de 200 meter vrije slag verbeterde. heden toen beter waren, om dat het record in het binnen bad was gezwommen. Met zijn 54.04 kwam René niet eens in de finale. Overigens heeft hij nu weer twijfels of hij de 200 of 400 tot rijn specialiteit moet reke nen. Hij is er wel van over tuigd, dat hij nog veel sneller kan gaan wanneer hij opti maal kan trainen. Bends coor dinator Cees de Vos zal daar voor alsnog pogingen gaan ondernemen om via zijn mili taire commandant de Schie dammer wat meer vrije tijd te laten krijgen. Vlaardingen De renners uit het Waterweggebied, hebben het afgelopen weekeinde weer een hele serie goede uitslagen bijeen gereden. Topper is onbetwist Aad van As ten (Coureur - radio Molenaar) die zowel zaterdag in Bussum als zondag in Haarlem als eer ste over de streep kwam. Ook de junioren van Harga-Sint Maartensdijkkomen m de goe de vorm. Kwamen zij door ziek tes m het begin niet aan de bak, Fred Dolman kwam in Bussum tot de dertiende plaats en plak te daar zondag in Roosendaal een twaalfde plek achteraan. Perry Balvers kwam in Badhoe vedorp tot een verdienstelijke negentiende plaats, ook Henk van de Berg reed hier voortref felijk en werd twaalfde, terwijl Eddie Wittekoek bij de nieuwe lingen tot een tweede stelling kwam, in Hoorn werd een acht ste plaats voor hem genoteerd. Een dertiende plaats was er ook voor Henk van de Berg in Roo sendaal. Jan Noordijk reed in Haarlem een opmerkelijk goede wedstrijd met als eindresultaat een mindere 23ste plek, hij kreeg minder dan verdiend. Liefhebber Martin Drop was in Dubbeldam en werd veertiende. Ook de veteranen waren aküef, Jan van Geest werd in Veld- dnel vierde, met Richard Meel dijk als zesde en Hemue van de Vaart op de zeventiende plaats, In Haarlem werd Van Geest vijfde en Sjaak Koeveren ans achtste. Ook de professionals hadden weer volop werkgele genheid. In Leiden werd Jan Breur op de zevende plaats afgevlagd en Jan Brinkman zeventiende. In Dongen werd Breur 24ste. J&° Brinkman werd in Pijnacker 22ste. Opmerkelijk sterk rijdt Schiedamse Dinphy Wesdorp, in Nieuwpoort-Langerak vijfde, Hoogeveen tweede en in Echt een elfde stelling, steeds voor haar vriendin en kampioene van Nederland Nita van Vliet, die in bovengenoemde plaatsen niet verder kwam dan een zes de, zevende en zestiende plek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 6