Zwachtels om de museum- Jo Vermeulen hoopt dat alles op gaat Water hozen met de pmllebak commissie 1 Politiek via 'n pijptrekje Valse aangifte „Grote foroer'! slaat ruit in '^kunsthandel' Activiteiten voor werklozen83,000 gulden Diefstallen in kleedruimten Prijsuitreiking kleurwedstrijd Taxi schept fietser Belasting consulent verliest geld Tegen lichtmast DINSDAG 23 AUGUSTUS 1977 -J5SL, ,%w"* VD/SC./WW3 Vlaardingen Omdat twee 9-jarige jongetjes ruzie had den gehad kwam de „grote broer" van een van hen ver haal zoeken bij de moeder van het andere jongetje. Tij dens de groeiende woorden-' wisseling voor het huis in de Groen van Prinstererstraat sloeg de 17-jarige broer een ruit in van de voordeur. De politie moest er aan te pas komen om de schadekwestie teregelen. 3d verten tie VAN HtiKSTEÜ g SEDERT 1346 SCHILDER- 8 STUKKEN ETSEN f SCHOONMAKEN gRESTAUREREN INLIJSTEN EIGEN ATELIER g Ie Mlddoliandstraat 91a Rotterdam b Tel. 010-775627 Geen filialen. Vlaardingen Wethouder voor sociale aangelegen heden Jo Vermeule-Van Dijk hoopt dat hst geld uitgetrokken voor sociaal-culturele activiteiten voor werklozen helemaal op gaat! De gemeenteraad heeft voor het seizoen 'W78 van de werkgroep sociaal culturele activiteiten werklo zen een krediet goedgekeurd van 83.000 gulden. Wethouder Jo Vermeide hoopt dat er van dat bedrag geen stuiver over blijft. „Want", zo redeneert zij hardop, „daaruit zou opgemaakt kunnen wor den na afloop van het sei zoen dat de activiteiten van de werkgroep succesvol zijn geweest". Dit jaar zijn er dus weer activiteiten voor werklo zen. De werkgroep heeft voor het komende „seizoen" of liever cursusjaar in grote lijnen een programma opge steld. Op het Vlaardingse stadhuis werd gisteren een door Kees Jonker toelichting op de plannen van de werkgroep gegeven. Een ding staat vast: werklozen hoeven zich niet meer te ver velen. De werkgroep met de lange naam is dan ook bezig geweest met de gedachte in het achterhoofd, dat .ponder werk zitten té vaak verveling betekent". „Niets doen", 20 stellen de leden van de werk groep, „dat betekent tijd heb ben voor iets anders dan wer ken". Zoals gezegd is voor de werklozen een globaal pro gramma samengesteld. „Glo baal. In grote lijnen dus. Er kan nog best het een en ander veranderen. Het is zeker niet puntgaaf uitgestippeld", zo luidt het verhaal van wethou der Vermeule en de leden van de werkgroep, die daarbij wil len benadrukken dat belang stellenden niet in een klosje terecht komen waar men in de bank moet zitten en de vinger dient op te steken als men bijvoorbeeld naar de w.c. moet, Pro gri anima Hoe ziet dat globale programma er dan eigenlijk uit? Het pro gramma is onderverdeeld m een viertal punten. Wat betreft het financiële aspect is het eerste punt de grootste slokop: „sociaal-culturele pro jecten in het wijkcentrum Ho ly, het wijkcentrum De Haven en het ontmoetingscentrum West Het programma van de ze projecten zal door de werk lozen zelf kunnen worden op gesteld. Gedacht wordt aan handvaardigheidsactiviteiten, film, lezingen, sport en spel. Vanuit deze wijkcentra zal men de werklozen in de wijk benaderen om aan de projec ten te gaan deelnemen." De kosten van deze sociaal-cul turele projecten zijn geraamd op 44.000 gulden. Een tweede punt, dat prijkt op het programma van de werk groep is de Vrije Academie. Wat je allemaal kunt doen op de Vnje Academie staat in de brochure „Horen, zien, doen". Dit paperas ts bij elke Vlaar- dinger in de bus gegooid Werklozen kunnen gratis deel nemen aan de cursussen op de academie, die vanaf aan staande zaterdag officieel ge huisvest is in het Hollandiage- bouw op de Oosthavenkade. Een derde punt: talencursussen, cursussen voor de algemene ontwikkeling enzovoorts. Deze worden gegeven door daartoe bevoegde instituten. Aanmel ding hiervoor dient weliswaar op stel en sprong te geschie den bij de secretarie van de werkgroep. Een telefoontje naar de heer M. Kouwenho- ven teL 355888 toestel 313 en men weet alles. De meeste cursussen beginnen omstreeks de eerste septem ber. De sportactiviteiten het vierde punt besluit de reeks van activiteiten vermeld op het programma. In het na jaar start de gemeente Vlaar dingen met sport- en spelacti viteiten voor alle inwoners van Vlaardingen. „Hieraan mogen natuurlijk ook mensen meedoen, die niet werkloos zijn", vertelde wethouder Jo Vermeule gisteren, ook jour nalisten doen er goed aan om eens sportief een balletje te trappen". red.) Vorig jaar heeft men ook activi teiten georganiseerd voor werklozen. In totaal maakten 117 lieden hun vrije tijd hier voor vrij. Dat zijn er niet veel. „Het was toch geen teleurstel ling", is de mening van wet houder Jo Vermeule, „we vol doen aan een zekere behoef te". Soep Binnen de werkgroep is men het er wel over eens, dat het vong jaar wel eens in de soep liep vanwege een gebrek aan erva ring. Met dié wetenschap kan nu voorkomen worden, dat er weer dezelfde „brokken." ge maakt worden. Een ezel stoo- t.. Voor wethouder Jo Vermeule is het zo klaar als een klontje, dat het uitgetrokken krediet van 83.000 op moet De werk lozen moeten er echter wel voor zorgen, dat het geld op verantwoorde wijze wordt be steed. De werkgroep hoopt dat zoveel mogelijk werklozen „durven". Het begrip drem pelvrees komt niet voor in het woordenboek van de werk groep: „Natuurlijk, werkoos zijn is niet iets om u voor te schamen, maar leuk is anders. Je moet gewoon iets doen met de vele vrije tijd die je ge dwongen door moet komen." Vleardingen De Vlaardingse politie heeft tegen de 21-jarige O. D. uit Vlaardingen proces verbaal opgemaakt wegens valse aangifte. De man was zaterdag bij de politie geko men om daar te vertellen dat zijn wagen weg was. Later bleek echter dat de man be trokken was geweest bij een aanrijding in Maassluis. Ken nelijk uit angst voor de politie aldaar was de bestuurder (al smede de inzittenden) er van door gegaan. Vlaardingen In de kleedka mer van het Kolpabad zijn zondag een tas en een jasje gestolen. De totale waarde be draagt circa zestig gulden. Vanuit de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan werd zaterdag avond een leren jack ter waarde van 300 gulden ont vreemd. Vlaardingen De heer H. F. C. Verhagen zal woensdag 24 au gustus in het gebouw van ge meentewerken de prijzen uit reiken van de onlangs gehou den kleurwedstrijd „Veel groen en bloemen, de ornlijst- ing van uw stad". Aan de wedstrijd, die onder auspiciën stond van de afdeling Vlaar dingen van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, hebben 180 Vlaardingers meegedaan. De heer Verhagen is ontwerper van de in te kleuren tekening. Bij de familie Noorloos in de Oosterstraat stond het water gisteren veertig centimeter hoog „We staan met onze rug tegen de muur. Het is jammer voor de mensen, maar we moeten gewoon prioriteiten stellen en sommige mensen op de wachtlijst zetten", vertelde gisteren de Schiedamse brandmeester H. van Doorn, terwijl hij van hot naar her reed om alle meldingen over wateroverlast na te trekken. De meeste klachten kwamen uit het Singelkwartier. Die wijk werd in het waterweg gebied dan ook het zwaarst getroffen. Hele straten ston den daar blank. Tot overmaat van ramp zat men er ook nog zonder elektriciteit, vermoe delijk door een blikseminslag in een hoogspanningsleidlcg. Vlaardingen en Maassluis kwa men er dit keer beter af. Wel waren er reeds 's morgens problemen in de Vlaardingse Willem Barentzstraat, waar gangen en tuintjes onder- stroomden. De Maassluise dienst van gemeentewerken assisteerde bij een café aan de Fenacoliuslaan waar over tollig water naar de haven moest worden gepompt. Gemeentediensten, brandweer kazernes en politie hadden zelf geen last van het water, maar werden wel overspoeld met telefoontjes van mensen die klaagden. Bij onxe redac tie in Schiedam kwamen tal loze abonnees informeren hoe het kwam dat het licht in het Singelkwartier was uitgeval len. De gemeentelijke techni sche bedrijven zijn uren bezig geweest naar het zoeken van de oorzaak van deze storing, die om tien minuten voor half elf begon. Door het uitvallen van het licht zagen een paar winkeliers zich genoodzaakt tot het plaatsen van een serie kaar sen op de balies. Dat was ondermeer het geval bij siga- Schiedam Na een botsing op het kruispunt van de Lange Nieuwstraat en de Gerrit Ver- boonstraat is de 41-jarige P. S. uit Schiedam met rugklach ten in het Noletriekenhuis op genomen. De man had op zijn fiets geen voorxang gegeven aan een ta xi, bestuurd door de 48-jarige F. P. M- W., eveneens uit Schiedam- Schiedam In een bar aan de Rotterdamsedijk heeft de 31- jarige Schotse belastingconsu lent J. W. W. een portefeuille met 650 Duitse marken verlo ren. De portefeuille is nog dit week einde aan het hoofdbureau van politie gebracht. Het geld was echter verdwenen. Schiedam Na een botsing op de Churchilhveg in Schiedam is de 27-jarige J. H. J. uit Vlaardingen in paniek naar huis gelopen. Zijn wagen was 's nachts, nabij het viaduct onder rijksweg 20, door nog onbekende oorzaak tegen een lichtmast gereden- De roodkleurige Audi raakte daarbij totai-loss. De man kwam er met de schrik af. i Waterbaiiet in Marconistraat en Lange Singelstraat; Zorgen voor ouderen en pret voor kinderen In de Vlaardingse Willem Barendszoonstraat moest de komen om het overtollige water weg te pompen. re nma garijn De Jong op "de Broersvesl. Diverse straten die daar achter liggen rijn gisteren door het wateroverlast afgezet ge weest voor het verkeer. In de Lange Singelstraat, Ooster- straat, Villastraat en Oostsio- gel bijvoorbeeld stond het water wel veertig centimeter hoog. Ook in sommige huizen. Meubilair spoelde so™5 weK- Diverse buurtbewoners hoos den met prullemanden en wierpen met planken en zand dijken op om het water uit de huizen te houden. Vaak tevergeefs. Buiten het Singelkwartier was er in Schiedam ook overlast brandweer er ook aan te pas in de omgeving van het Fa- briplein in West, In de Tal- malaan in de wijk Nieuwland stonden een hoeveelheid kel derboxen blank. Zoals ge bruikelijk bij zware regenval waren er ook problemen in de wijk Bijdorp en de zogehe ten put in rijksweg 20, nabij de 's-Gravelandseweg. Het pompen in de Oster- straat trok veet bekijks ïn een poging om zijn beleid te verklaren heelt cultuurwethouder Herman Posthoorn de museum- commissie met spoed bijeengeroepen. Donderdag middag komen de leden hijeen. Het wordt een besloten aangelegenheid. Vanuit de commissie is echter de opmerking te verwachten: „In dat geval heelt verder vergaderen geen zin meer". De commissie eist namelijk openheid. Bestuurlijke eerlijkheid, die de opposi tie node mist bij het pro gressieve programcollege in casu de PvdA. Binnen de WD heeft men het woordenspelletje „links lyncht link" bedacht, het geen vrij vertaald inhoudt dat het college op een du bieuze manier de museum- commissie aan het wurgen is. Fractievoorzitter Ge rard Verhulsdonk ver zucht: „Mijn enige troost is, dat het allemaal ver gankelijk is". Het raadsbesluit is bekend. Vorige week aanvaardde de gemeenteraad het voor stel de verordening voor de museumcommissie te wijzigen. Zestien leden waren tegen (CDA en WD) en zeventien voor (overigens waren Hans van der WiLk en Nikolaj Dielemans afwezig. Amendementen van Rietje Taverne strandden op de zelfde stemverhouding. De CDA-leidster wenste op enkele punten - aankoop, tentoonstellingen - een vol komen vrijheid voor de commissie, maar moest lij delijk toezien hoe de pa pieren mogelijkheid werd geschapen dat het college daarover de eindbeslissin gen neemt. Wat erop neer komt, dat burgemeester en wethouders uitmaken of een kunstwerk wordt aan gekocht door het museum. De commissie mag slechts adviseren. In dit spel speelt een rol, dat in de PvdA onvrede heerst over recente aankopen. Maar dat wordt alleen informeel gezegd. Posthoorn ontkent dan ook dat het college in de praktijk ern stig gebruik wil maken van de verkregen bevoegdheden, die eerst bij de commissie lagen. Taverne gelooft daarin niet, en met haar riet de hele oppo sitie Posthoorns uitleg als een zoethoudertje. Frappant vindt men, dat de PvdA-fractie haar wethouder niet onder steunde terwijl burgemeester drs. Arie Lems eraan te pas moest komen om de beant woording aan Taverne en Verhulsdonk af te ronden. Toch kon het college niet de stelling ontkrachten, dat de nieuwe verordening met in overeenstemming is met de uitleg van Posthoorn. Maar wat rijn nu de consequen ties? Vorig jaar al begon de linkse invloed in de museum- commissie merkbaar te wor- door Kor Kegel den. toen apotheker ir. Dolf Backer werd „gewipt". Begin dit jaar rommelde het weer. De commissie stelde twee kandidaten voor de opvol ging van huisarts August Poll. Beide lieden vielen in socialistische kring enorm verkeerd. Hendrik Campman en Anita Dirkzwager waren voor de PvdLA-politiek wei- nigbelovend. Besloten verga deringen hadden als resul taat, dat uitbreiding van de museumcommissie werd beoogd. Met twee plaatsen. Een aantal namen lekte uit: Ton de Vos, Cees van der Geer, drs. Herman Coenen, Goos Verweij en ook Camp man en Dirkzwager nog. De definitieve voordracht zou op de augustusvergadering van de gemeenteraad aan de orde komen. Vorige week dus. Dat is niet gebeurd. Een misverstand bij algemene zaken, bemerkte Posthoorn. Het CDA haalt rijn neus op. De confessionelen vermoeden opzet- Zij verwachten op nieuw gesjoemel met de voor dracht. En de WD ook. In deze kringen gaat men uit van de goede naam, die het Schie damse museum Ln den lande toch heeft - dankzij de com missie die het beleid van di- recteur Hans Paalman toch altijd goedkeurde, en dat dus niets hoeft te veranderen. In elk geval niet in politieke zin. Nog ingewikkelder kan de intri ge trouwens worden. Er zijn al leden van de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap, d;e de indruk hebben dat Posthoorns karretje dood leuk doorhobbelt. Hun ge dachte is: „Ja, wij kunnen nu wel simpel die vergaderingen bijwonen, maar wat heeft dat eigenlijk voor nut? Posthoorn doet toch rijn zin wel" - waar bij de wethouder vnj spel krijgt. Zijn fractie adoreert de speels-geheunrinruge wijze waarop de wethouder guibg aan zijn pijp pleegt te lurken, luisterend en mets zeggend. Waarop zou het dan wat de SG betreft neerkomen? Dat deze culturele stichting, wier wer kwijze door de PvdA ook al laks en indirect wordt ge noemd (maar niet alleen door de PvdA), straks ook wordt ingekapseld door politieke drang om overal invloed op uit te oefenen. Daarvoor is niet eens een culturele raad nodig, waarvoor de stichting zou moeten wijken. Je veran dert gewoon de statuten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3