Wethouder wil zich niet uitlaten over aansprakelijkheid mm „Schok was bijna 'te'1; zo hard... I haast cultuur Nader onderhoek naar Turks drama Nederlanders en Turken slaags Jacob Jutte meldt zich bij politie Ik neem de proef I Nog geen schadeclaims na wateroverlast: Vader van Henriëtte na bericht Uw dochter leeft" ZOLDER- THEATER NIET TE VINDEN j Schietpartij Galileïstraat: Kapper niet meer op dinsdag dicht Schiedamse politie vraagt assistentie aan Rotterdam Voor inbraak in De Tempel: Verkeerslichten op Amsterdamlaan SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 24 augustus 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang no. 25902-4 pagina's Broersvesi 3 - telefoon administratie 26309! - redactie 262566 klachtendiensl 144144 SCHIEDAM EN KETHEL ScUed&m Over de vraag of de gemeente aansprakelijk is woor de schade die is ont staan door de wateroverlast in bet Singelkwartier wil wethonder Chris Zijdeveld tjeh niet oi Uaten. Nog nie mand van de ndm honderd gsdopeerde gesfnntti heeft bij bet stadskantoor een schade claim ingediend. ,Jk wil hierin heel formeel zijn", zo zei Zijdeveld gistermiddag, „het is niet gebruikelijk dat een verzekerde zich erover uitlaat of hij aansprakelijk is. Cc wil dan ook geen uitspraak doen. Pas zogauw mensen de gemeente inderdaad aanspra kelijk stellen zegt de gemeen te tegen zijn jurist: ga eens kijken of ze geüjkhebben." De wateroverlast ontstond maandag door de grote hoe veelheid neerslag en een stroomstoring die kwam door blikseminslag Na de bescha diging van twee vermogen schakelaars en een schakelnet in het hoogspanningskabelnet viel volgens de dienst gemeen tewerken het rioolgemaal aan de Marconjweg voor het grootste deel uit. De hoge wa terstand in het rioolstelsel had toen tot gevolg dat er extra* wateroverlast ontstond. Bij de gemeentelijk technische be drijven zegt men dat zowel het rioolgemaal als het pomp station tijdens de storing op noodvoorzieningen draaiden. Na het lokaliseren van de oor zaak werd omstreeks twaalf uur het rioolgemaal en het pompstation weer van hoog spanning voorzien. Het laagspanningsnet werd om vijf uur 's middags weer in geschakeld. Schiedam De culturele orga nisatie Is de stad dreigt de komende jaren geen stap vooruit to komen. Volgens Ruud Pillard, directeur van de Schiedamse Gemeenschap, is het ombouwen van dexe stichting tot een culturele raad so'n omvangrijk pro bleem aan het worden, dat de streefdatum niet kan worden gehaald. De Schiedam se Gemeenschap (SG) en de gemeente hadden gehoopt 1 januari 1978 te kun nen starten met de culturele raad, maar uitstel met ten minste een jaar staat al vast. Dat heeft ook consequenties voor de WV. Deze vereniging is op het moment nog een onderdeel van de SG, maar zou bij het in werking treden van de culturele raad op eigen benen komen te staan. Al ja ren wordt gesproken over een loskoppeling van SG en VW want in feite zitten zij elkaar in het Proveniershuis in de weg De loskoppeling had vo rig jaar al een feit moeten zijn, maar is nu opnieuw op de lange baan geschoven. Om dat de WV een soort afdeling van de stichting is, kan nu nog niet worden waarge maakt dat de WV eigen per soneel krijgt Pillard schat de kans, dat de culturele raad er inderdaad komt, op „negenennegentig komma negen negen negen procent**. Mogelijkheden om halverwege volgend jaar te starten met dit orgaan riet hij wat betreft coördinatie van de culturele activiteiten wel, maar begrotingstech nisch zou een overgang mid denin een jaar problemen scheppen. Pillard verwacht daarom, dat ambtenaren aan dringen op een officiële start per de eerste januari van een jaar. De SG aal dan ophouden te bestaan, aldus Pillard, maar hoe sulks geschiedt ligt nog niet vast Wel verwacht de SG-directeur nog dit jaar belangrijke poli tieke uitspraken over de cul- truele raad, als het ontwerp ervoor in de diverse raads commissies ter sprake komt. Ook moeten alle culturele ver enigingen in Schiedam zich daarover nog buigen. De foto van Henriëtte had een ereplaats op de schoorsteen. VUtardingen/Bïzel „Het duizelt me. Stel je voor, je doekter ligt zwaar gewond in een ziekenhuis. Elke dag bezoek je haar. Contact is er echter niet, want ze ligt in een coma. Maar dan, na drie weken van angst en onzekerheid, wordt het je ineens dui delijk dat je eigen dochter al die tijd al dood is..." De heer Th. J. Blokland uit de Riouwstraat in Vlaardingen schudt zijn hoofd en bijt zich op de lippen. Hij kan er nog steeds niet bij. De schok was te groot. Zijn jongste dochter Hen riëtte (16), die dood verklaard was, én gecre meerd, ligt herstellende van een zware operatie in een ziekenhuis in het Zwitserse Bazel. Zoon Willem en zijn aanstaande vrouw Monica hebben het maandag in het Kantonsspital vastgesteld: het vrijwel volle dig in verband gewikkelde meisje is Henriëtte, De ouders vio het Zwitserse meisje Ruth Haberthür hebben drie weken lang voor niets de zware gang near het ziekenhuis gemaakt; het meisje dat begin augustus in/. Rotterdam werd gecre meerd, was niet Henriëtte Blokland maarhiin dochter. De dramatische persoonsverwis seling is het gevolg van een ^begrijpelijke fout, van poli- of ziekenhuis, nadat zon- - De heer en mevrouw Blokland op weg naar hun dochter Schiedam Naar de schiet partij die 26 november vo rig jaar plaatsvond in Schiedam wordt een nader ondersoek ingesteld. De rechtbank iu Botterdam heeft gisteren besloten dat de omstandigheden van het gebeuren in Oost meer moe ten worden onderzocht De 40-jarige Turk Ahmet K., die drie schoten loste op zijn 39-jarige landgenoot Mah- mut Tokul, zal dan ook voorlopig nog op het vonnis moeten wachten. De zaak, waar vorige week dinsdag zeven jaar gevangenisstraf voor werd geëist, is uitge steld tot 4 oktober. Ahmet had in de Galileïstraat op de vorkhe ftruckchauf- Gaardingen De kappers in Vlaartücgen mogen na septem ber zelf bepalen wanneer rij jjun zaak gesloten willen heb- tefi. In rijn septembervergatie- ftftg zal de raad naar alle **arechijalijkheid rijm goed keuring hechten aan een wijri- in de winkelsloitingsver- ordening, maatregel is een gevolg van 801 onlangs gehouden enquête onder eigenaren van kapsalons. Daaruit is naar voren gekomen dat men zelf wenst te bepalen wanneer de zaak een dag in de week verplicht gesloten is. De maatregel loopt vooruit op een algehele wijziging van de win kelsluitingswet, die begin vol gend jaar van kracht wordt. Tot nu toe waren de Vlaar- dingse kappers op dinsdag ge sloten. feur van de Vereenigde Glasfabrieken geschoten omdat hij hem de schuld gaf van de scheiding met zijn tweede vrouw. Het eerste schot, gelost vanaf de hoek van de straat, viel later dan hij wenste; er kwam net een vrouw op een bromfiets langs. Meteen toen Mahmut die net uit zijn woning stap te deze knal hoorde sprong hij op de voorbank van zijn auto, waarmee hij naar zijn werk aan de Buitenhaven weg wilde gaan. Na nog twee schoten te heb ben afgevuurd, die ook doel misten maar wel in de Ford Capri terecht kwamen, ver dween Ahmet met hoge snel heid in zijn cremekleurige OpeL Voor deze affaire had hij in Turkije al eens ie mand voor tweeduizend gul den de opdracht gegeven zijn landgenoot te vermoor den. Die opzet mislukte evenwel. De Rotterdamse officier van justitie, mr. A. G. Korvinus, achtte voor de Schiedamse zaak poging tot doodslag be wezen, De advocate van Ah met achtte dit niet bewezen en eiste vorige week vrij spraak. Volgens haar was Ahmet, die aan open TBC lijdt en nu in het gevange nisziekenhuis verblijft, op het laatste moment toch niet in staat om Mahmut te do den. Schiedam Vijftien man poli tie en een paar politiehonden rijn gisteravond uitgerukt naar een fikse vechtpartij bij café Hora "aan de Hoogstraat In de Turkse xaak waren er rond elf uur vijf Turken en een Nederlandse familie slaags geraakt. Later in de nacht moest ook de brandweer uitrukken, omdat bij de kroeg een beginnend brandje was ontdekt door sur veillerende agenten. Onder zoek leerde dat met benzine was gesprenkeld. Hoewel brandstichting door de fami lie aanvankelijk niet werd uit gesloten, is later in verband hiermee de eigenaar aange houden, de 55-jarige Rotter dammer H. G. Reden van de vechtpartij is ver moedelijk een beledigende op merking geweest, die een lid van de familie Van W. uit Schiedam tegen een buffetjuf frouw maakte. Tijdens het verhitte klimaat dat ontstond liep een familielid naar het café aan de overkant, waar hij een barkruk haalde om bij Hora daarna een ruit in te slaan. Bij de massale vecht partij werd geen ruit of bar kruk gespaard. De 26-jarige F. van W. liep een hoofdwond op. In het Nolet-ziekenhuis kreeg hij daarvoor acht hech tingen, waarna hij naar huis mocht. Vandaag werden alle betrokkenen op het hoofdbu reau van politie terug ver wacht voor verhoor. Tegen twaalven was alles weer rustig, totdat vannacht de brand opnieuw belangstelling trok. Over de vechtpartij zei hoofdinspecteur P. Broeders gisteravond nog: „Ongeveer de helft van de politiemacht was evenals de honden af komstig uit Rotterdam. Wij hebben daar assistentie ge vraagd om te voorkomen dat het op een grote rel zou uitlo pen. Omdat het namelijk ook gedeeltelijk zich buiten af speelde, kon het veel belang stellenden aantrekken." dagmorgen 31 juli twee auto's in de buurt van Bazel frontaal op elkaar waren gebotst Henriëtte Blokland zat met haar even oude vriendin Jacqueli ne Broek en de ouders van de laatste in de ene auto, terug kerend van de vakantie in de bergen. In de andere auto: de 23-jarige Zwitser Remo Keiler en zijn 22-jarige vriendin Ruth Ha berthür voorin, achterin Wer ner Meier en zijn vriendin Ruth Vollmer, beiden 23 jaar oud. Omdat er werkzaamheden aan het wegdek werden uitge voerd, gold ter plaatse een snelheidslimiet Desondanks reed de Zwitser, die haast had om voor een vakantiereis tij dig op het vliegveld te zijn, veel te hard. De gevolgen van de botsing, in de stromende regen, waren verschrikkelijk. Vier doden: de ouders van Henriëttes vriendinnetje (die zelf slechts licht gewond raak te), Remo Keiler en een meis je. Een tweede meisje bleek levensgevaarlijk gewond. Tussen de laatste twee heeft die zondag een onbegrijpelijke persoonsverwisseling plaats gehad. Beide meisjes, Ruth Haberthür en Henriötte Blo kland, droegen hun paspoort bij zich en de Zwitserse, die leerling-verpleegster was, ook nog haar bloedgroepkaart. Het stoffelijk overschot van het overleden meisje werd over gebracht naar Nederland, En kele dagen later had in Bot terdam de crematie plaats... De heer Blokland: „En dan ko men drie weken later ineens de dokter en een politie-in- specteur langs. Heel voorzich tig vertelden ze dat er 99,9 procent kans was dat onze dochter nog zou leven. Wij waren als versteend, mijn vrouw en ik, we begrepen er niets van. Weliswaar heeft mijn andere dochter er nooit in willen geloven, maar dit." Even is het doodstil in de kleine kamer. Dan: „Wilt u wel gelo ven dat deze schok bijna net zo hard aankwam als de me dedeling, een paar weken ge leden, dat onze Henriëtte dood was." De as van Ruth Haberthür, die niet Henriëtte Blokland was, is inmiddels teruggebracht naar Zwitserland. Werner Maier, die met zijn. vriendin Ruth Vollmer het au to-ongeluk overleefde, vertelt: „We gingen afgelopen zondag bij Ruth in het ziekenhuis op bezoek. Ik moest haar identi ficeren, maar ik merkte me teen dat zij het niet was. Ik zei wat maar zij staarde me eerst alleen maar aan. Ook mijn vriendin zag dat het „Ruthli" niet was. En toen ze ook nog in een vreemde taal begon te stamelen..." Politie of ziekenhuis, waar ligt de schuld? In afwachting van het onderzoek is men zeer ka rig met inlichtingen maar een woordvoerder van de politie zei gisteren alvast wel dat de dramatische persoonsverwis seling in elk geval in het zie kenhuis moet zijn voorgeval len. Dat zou dan moeten ge beurd zijn op het moment dat de politie de paspoorten over handigde. Volgens Henriëttes broer is de identificatiefout vermoedelijk gemaakt door een broer van het Zwitserse meisje die de geheel in verband gewikkelde Henriëtte had herkend als zijn eigen zuster. Voordat een dolgelukkige fami lie Blokland gisteravond per trein naar Bazel vertrok, stond de telefoon rood gloeiend, terwijl de bloemen bij tientallen naar binnen werd gedragen. Het werd mevrouw Blokland, die juist was binnengekomen, allemaal veel te veel. Ze had haastig boodschappen ge daan: lingerie, kleding, schoei sel en dergelijke, alles voor haar dochter. De heer Blokland „Ik zal in elk geval alles op alles zetten om de ouders van het Zwitserse meisje op te zoeken. Zij heb ben nu een veel grotere klap te verwerken." Zoon Willem verkeert al in een feestroes: 14 oktober is onze trouwdag. Het was de bedoe ling daar niets aan te doen. Maar nu..." In de Nieuwstraat staat het Zoldertheater (op de achtergrond de Grote Kerk). Schiedam Bij cultuur wethouder Herman Post hoorn wil het Zolder theater in de Teerst oof aandringen op enkele maatregelen om de be reikbaarheid van het theater te verbeteren. Door de nieuwe ver- keersci roulatie in het omliggende deel van het stadshart (Lange Kerk straat, Grote Markt) is volgens het theaterbe- stuur voor vooral niet- Schi edammers de weg naar de Teerstoof moei lijk te vinden. „Nog las tiger dan al het geval was," zeiden deze week Ton de Suoo en Jan van der Meer namens het theaterbestuar. Het Zoldertheater is in feite alleen via Hoogstraat en Korte Kerkstraat te be reiken. Een bewegwijze ring ontbreekt. Daarom zal Posthoorn het ver zoek bereiken, of rich tingsborden in het cen trum kunnen worden ge plaatst Voorts overweegt het bestuur een aanvraag voor lichtreclame aan de gevel van de Teerstoof in de vrij smalle Nieuw straat Schiedam Ei-prcvo Jacob Jutte heeft zich bij de politie gemeld. Tegen de 47-jarige kunstenaar, die in april voor eea protestactie een inbraak pleegde in het jongerencentrum De Tempel, is proces-verbaal opgemaakt. Na een paar uur in de cel te hebben gezeten kon hij weer naar huis terugkeren. „Ik wil schoon schip maken," zei de kleurrijke Jacob toen hij gisteren het hoofdbureau binnenwandelde," ik sta nog steeds voor opsporing op de telex van de politie en daar door heb ik allerlei moeilijk heden, bijvoorbeeld met het aanvragen van een nieuw pas poort." De inbraak en de diefstal van de inmiddels grotendeels te ruggegeven geluidsappara tuur had hij al bekend in onze krant van 22 april. Met die actie wilde hij aantonen dat het jongerencentrum aan de Overschiesestraat zonder mu ziek weinig voorstelt Een ge deelte van de apparatuur is nog niet terug. Volgens Jutte is die gestolen bij Joop Prins, lid van de zogeheten Politie Sociale Dienst, zijn alternatie ve politiemacht die ontstond in de kabouter Delta-Vrij staat. Vlaardingea De oversteek plaats op de Amsterdamlaan wordt beveiligd met verkeer slichten De dienst van ge meentewerken g3at half sep tember dit karwei aanpakken. De bewoners van Holy hebben al lange tijd gevraagd om het plaatsen van de verkeerslichten op deze voetgangersoversteek plaats. Nadat de gemeenteraad ja had gezegd voor het verlenen van het benodigde krediet en gedeputeerde staten zijn goed keuring had gegeven, kon voor de aanleg van de verkeerslich ten het sein op groen worden gezet Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamse^ Nieuwsblad. Stuur mij d»l niauwsbiad 14 dagen gratis op prost loe »n combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Deze bon >r> open envelop, ronder pOStiOfjet, sloren naar Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1