Buschkens straft raadsleden af e vergevennooit vergeten D Ik neem de proef Burnt wil harder politie-optreden Voorlichting onder de loep Hugo de Grootschool spoedig uit de zorgen Vrijbrief voor beien in Kortedijk VLOT WEER VLOT EIGËNRAAM Door dak gezakt MEVROUW RIA BLOKLAND: 99 99 \£k •amisBHam Welzijnsgids Gemeente plaatst twee noodlokalen Mevrouw Blok Wegrijdende trein doodt scholier(16) BRIEF AAN BURGEMEESTER OVER TURKS CAFE HORA i Een kip op stap Delfland „helpt" Bouwfonds i¥OLVOs SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 26 augustus 1977— ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 102de jaargang no. 25904 pagina's - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Amper een uur nadat het 9500 ton metende Peruaan se schip Inca Pachacutec gistermiddag ter hoogte van het oude Noorderhoofd In Hoek van Holland was vast gelopen Is men er met vier sleepboten In geslaagd het schip vlot te trekken. De Inca Pachacutec, die ver moedelijk met motorpech te- kampen kreeg en daardoor uit zijn roer liep, Is door de sleepboten naar de Merwe- dehaven gebracht Rotterdam Tengevolge van een val van zeven meter hoogte is de 18-jarige Arie van Rijken uit Schiedam met rugklachten en een hoofd wond naaar het Dijkzigtzie- kenhuis vervoerd. De jonge man was op het dak van de machinefabriek van Van der Eyk B.V. aan de Zestienho- vense kade aan het zoeken naar een voetbal toen hij door een asbest dakplaat zak te. Bazel „Verbeven doe ik ze wel, vergeten echter nooit", aldus reageerde mevrouw Ria Blokland gisteravond laat op de ver klaring die het departement van volksge zondheid in het district Bazel in de loop van donderdag heeft uitgegeven naar aanleiding van een gemaakte fout bij het identificeren van haar dochter Henriëtte (16). Daarin staat dat het ziekenhuis geen blaam treft. Reeds voor het moment dat de lichamen van Henriëtte en de twintig jarige leerling-verpleegster Ruth Habert- hür uit het Zwitserse Ettingen bij Bazel naar het Kantonsspital werden gebracht zijn fouten gemaakt. „Jammer", merkt Ton Blokland enigszins geïrri teerd op, „dat verzuimd is mee te delen wie de fouten dan wel hebben gemaakt. Wellicht de politie of de broeders die de lichamen naar het ziekenhuis hebben vervoerd". De Vlaardrn- ger wil niet rancuneus zijn, maar vindt het evenals zijn vrouw wel triest dat het ministerie voor volksgezondheid in het kanton Bazel de diep getroffen familie Haberthür de schuld in de schoenen wil schuiven. In de verklaring staat namelijk dat de broer van de verongeluk te verpleegster Henriëtte had herkend als zijn zuster. Voor de ziekenhuisartsen was hiermee de kous af: de drie resterende stoffelijke over schotten waren die van de Hollanders. ,Jk hoop alleen maar dat uit deze misser lering wordt getrokken", zegt de heer Blokland. Overigens sprak woensdag reeds op een perscon ferentie prof. André Levy er zijn opperste verbazing over uit dat ook de ouders niet eerder hebben gezien dat zij van doen hadden met een totaal ander meisje. Henriëtte is namelijk tenger en smalletjes, eigen lijk een tiener die nog wat moet groeien, terwijl Ruth een wat forsere bouw had. Daar komt dan nog bij dat Henriëtte niet zo dik in het' verband was gewikkeld, vooral het gezicht, als algemeen werd verondersteld. Gisteravond laat vertelde mevrouw Blokland onze krant nog dat mevrouw Haberthür haar tijdens hun ontmoe ting van woensdag had verteld dat zij reeds geruime tijd haar twijfels had, maar daar niet aan toe durfde geven. Toen Henriëtte echter definitief uit haar bewusteloosheid ontwaakte en begon te praten kwam aan twijfels een schokkend einde. Dat Henriëtte opnieuw bij de burgerlijke stand in Vlaardingen moet worden ingeschreven als „levend", zoals een krant meldde, blijkt niet waar te zijn. Een woord voerder van het stadhuis betitelde dat als een indianenverhaal omdat Henriëtte nog niet was uitgeschreven. Inmiddels worden in huize Blo kland aan de Riouwlaan de nodige voorberei dingen getroffen zodat volgende week Héhriet- te een waarlijk „koninklijk" onthaal krijgt. Hierop vooruitlopend hebben de broers en zusters van Henriëtte na het horen van al het voor hen goede nieuws vast een feestje ge bouwd, Dat hebben ze gisteravond gedaan. Lekker eten in een eethuisje Zie verder pagina 3 van deze krant Ge meente- voorlichter Dolf Busch- Schïedam Vakkundig heeft gemeentevoorlichter Dolf Buschkens gisteravond het gemeentebestuur onder de neus gewreven, dat nalatigheden in de voorlichting te wijten zijn aan het gevoerde beleid en dat het gemeentebestuur daarom eerst maar eens prioriteiten moet gaan stellen. Buschkens zelf heeft dat al gedaan. Gisteravond maakte hij dat de raadscommissie voor algeme ne en bestuurlijke zaken (AB2) duidelijk. Burgemees ter drs, Arie Lems en WD- fractieleider Gerard Verhuls- donk sprangen hem af en toe bij. Tijdens de eerste ronde vroegen dr. Joop de Jong (PvdA) en Rietje Taverne en Siem Ros- man (CDA) om op een rijtje te zetten, waarnaar de voor keur in de voorlichting uit gaat. Ruurd van der Veer (Pv dA) wilde bovendien weten aan wie precies die voorlich ting moet worden gegeven; hij vindt beantwoording van vra gen die binnenkomen belang rijker dan aan „het publiek" informatie geven over het ge meentelijke doen en laten, via de pers en de gemeentepagi na's in Het Nieuwe Stadsblad. Buschkens zette uiteen dat de gemeenteraad zelf bepaalde voorkeuren zal moeten uit spreken, maar dat hij zelf zijn gedachten daarover al heeft laten gaan in de nota, die ter behandeling op tafel lag. Daarna merkte Lems op: „De heer Buschkens doet persoon lijk het maximale, maar van uit de gemeente gezien het minimale. Vandaar de vraag of wij niet achterblijven bij de andere gemeenten". Dat uitbreiding van het voor lichtingsapparaat nodig is, be vestigden de commissieleden. In de tweede ronde vielen zij het prioriteitenlijstje van Buschkens aan. Taverne merkte bijvoorbeeld op dat het vervaardigen van een Schiedam-gidsje best kan worden uitbesteed, maar Buschkens legde uit dat dat alleen opgaat met drukwerk en lay-out. „De informatie daarin moet te allen tijde'via ae gemeentevoorlichting lo pen", vond hij. De burgemeester concludeerde onder andere, dat Buschkens in elk geval maar moet begin nen met het maken van jaar verslagen „om ons onder de neus te wrijven wat hij alle maal doet". Verder gaat de commissie 'zich buigen over prioriteiten. Schiedam Voor het welzijns werk in Schxedam-Noord komt nog dit najaar een adressengidsje. Het is in de eerste plaats bedoeld voor de dienstverleners. De Stichting Samenlevingsopbouw Schie dam-Noord wil het evenwel indien mogelijk ook huis aan-huis in de wijk versprei den. Dat is echter financieel alleen realiseerbaar als er vol doende adverteerders zijn. Het niet utkomen van een nieu we gemeentegids is volgens opbouwwerker Jos van der Lugt één van de redenen dat het welzijnsgidsje wordt uit gebracht. Verder wil men nieuwkomers in de wijk weg wijs maken. De adressen in het nieuwe boek je komen op alfabet te staan. In de concept-gids staan nu zo'n driehonderd adressen. Deze heeft men reeds naar diverse instellingen en vereni gingen gestuurd, met het ver zoek erover aan- en opmer kingen te spuien bij de SSSN. Vlaardingen Het ruimtegebrek op de Hugo de Groot school in Holy-Noord moet vóór 1 oktober zijn opgelost. De gemeente Vlaardingen heeft beloofd dat voor die datum twee noodlokalen zullen worden neergezet naast de speelplaats van de school voor openbaar lager- en kleuteronderwijs. Dit nieuwsblad, waarin u al liét rueuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met bet Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij du nieuwsblad 14 dagen grali* op proof toe incombinalie met: Rotierdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpt Tel Ceze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 634. Rotterdam. Dit is voor de oudercommissie van de Hugo de Grootschool een hele geruststelling. En niet alleen voor de oudercom missie. Vorige week is een „boze" brief verzonden naar het college van burgemeester en wethou ders. Hierin werden b en w erop geattendeerd dat de school met een chronisch ruimtegebrek kampt. Door de enorme toevoer van leergieri ge kinderen is al enige tijd een tekort aan lokalen ont staan. Een tijdelijke noodop lossing werd gevonden door de gemeenschapsruimte om tc toveren in een tweetal „loka- Schiedam Niet me vrouw Blok maar mees ter Blok heeft maandag 15 augustus de vergade ring van de commissie voor algemene en be stuurlijke zaken bijge woond. Dat is tenmin ste rechtgezet. Dankzij dr. Joop de Jong, Pv- dA-frac lie voorzitter. Het stond namelijk ver keerd in de notulen, zei hij gisteravond, want mw. M. J. Blok is be paald niet mr. M. J. Blok. Hoewel de man die bij die laatste naam hoort, de gemeentese cretaris, treffend op merkte: „Mijn vrouw blijft altijd m mijn ge dachten." Dus was zij er toch. len". Dit werd mogelijk ge maakt door gebruik te maken van de vouwwand. Dit was echter geen ideale situa tie. Er is geen sanitair in de oorspronkelijke gemeen schapsruimte en de vouw wand werkt niet bepaald ge- luidisolerend, waardoor de leerlingen van de beide klas sen precies van elkaar kun nen horen wat gezegd wordt. Dit probleem is ondervangen door een klas de zesde naar een lokaal van de kleu terschool te „verbannen". Maar ook dit is geen geschikte oplossing. Op deze manier kan namelijk de gemeen schapsruimte haar originele functie niet waarmaken. Het plaatsen van de twee nood lokalen wordt door de ouder commissie zeer gewaardeerd. „Maar die belofte moet wel worden nagekomen", vertelt een woordvoerder van de ou dercommissie, „als die houten gebouwtjes er niet staan vdór 1 oktober dan klimmen wij in ieder geval weer in de pen." Vlaardingen De 16-jarige scholier Mariiuis van 't Hof is woensdagavond onder een rijdende trein terecht geko men. Hij overleed ter plaatse aan ernstig hersenletsel. De Vlaardingse scholier trachtte op het station Vlaardingen- Centrum nog ta de juist ver trekkende trein richting Rot terdam te springen. Hij sprong mis en kwam tussen het perron en de snel optrek kende trein terecht- Schiedam De brandstich ting bij café Hora aan de Hoogstraat is volgens buurtbewoners mede het gevolg van de inconse quente houding van de politie. Het recht zou hier door in eigen hand zijn genomen. Naar aanleiding van de gebeurtenissen van dinsdagnacht hebben ruim dertig omwonenden een brief aan burgemees ter Arie Lems onderte kend. In dit schrijven, dat maandagmorgen op het spreekuur van de burger vader wordt toegelicht door een vertegenwoordi ger van de omwonenden, wordt geklaagd over de overlast van het café en het optreden van de poli tie. „Er dreigt een onleefbare situa tie te ontstaan. Reeds jaren ondervinden wij ernstige hin der en overlast van het café. Voornamelijk door lawaai en vechtpartijen waarbij vaak gebruik wordt gemaakt van vuurwapens, messen, krikken en knuppels, „aldus de brief schrijvers. Saillant detail hierbij is dat de bewoners vereniging op haar beurt al eerder bij de burge meester heeft geklaagd over overlast veroorzaakt door sommige ondertekenaars, waaronder ïniatiefnemer Day- tona-m otor handel. In het protest wordt verder ge steld: „Wij constateren dat de politie ten aanzien van voor namelijk Turkse bezoekers van Hora anders optreedt dan wij gewend zijn en verwach ten. Zo blijkt dat het café na sluitingstijd nog open is, on der invloed verkerende bezoe kers rustig in hun auto kun nen stappen en dat over het algemeen geen papieren war den gecontroleerd. Bij vecht partijen worden vaak alleen Nederlanders opgebracht." De ondertekenaars, die zich blijkbaar gediscrimineerd voelen, zeggen het rich te rea liseren dat de Turkse bezoe kers niet representatief zijn voor de in Schiedam wonende Turkse bevolking. Zij betreu ren het dan ook dat door der gelijke incidenten een wig wordt gedreven tussen de Turken en Nederlanders. Aan Lems vragen rij er op toe te zien dat uitvoering wordt gegeven aan hetgeen is ge steld in de drank- en horeca- wet en bovendien te bevorde ren dat de politie consequent optreedt, ongeacht nationali teit of huidskleur. De politie zelf is nog niet op de hoogte gebracht van de brief. Op het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat wil men dan ook nog geen commen taar geven. f. 9 En toen was er een kip. Na die krab van vorige week in de Schie wilde ook deze vogel zich eens aan het volk laten zien. Op de Hoogstraat in Schiedam bekeek mevrouw uitvoerig alle etalages, die juist door alle winkelende mensen werden vergeten. Want inderdaad kreeg Kip veel aandacht, van jong tot oud- Dat kwam misschien wel, omdat zij niet zo kiplekker oogde. Hier en daar kaalgeplukt, verwaarloosd, je zou bet een armoekippetje kunnen noemen. Dus waarschijnlijk weggelo pen van huis, dat ongetwijfeld het immnense pluimveeterrein aan de Lange Achterweg is. Over het vogeldier heeft de dierenbescherming zich ontfermd. De ploeg van de Hargahoeve' kwam Kip oppikken, toen zij juist het museum wilde binnenstappen. Vlaardingen Het hoogheemraadschap Delfland heeft toestemming verleend om tussen de maanden oktober en april palen in de Kortedijk te laten slaan. Het Bouwfonds in Den Haag vindt dit erg prettig. Want als Delfland geen vrijstelling had verleend dan had het bouwplan van zes woningen aan de Kortedijk een half jaar vertraging op kunnen lopen. Normaal gesproken mag van het hoogheemraadschap het (Korte-khjkkchaam niet wor den aangetast, gedurende de periode van oktober tot april. Dat is een veiligheidsmaatre gel om eventuele overstromin gen te voorkomen. Het hoogheemraadschap is ech ter eveneens van mening dat het slaan van een „aantal paaltjes" voor het Kortedijk- plan, niet de oorzaak aal zijn van het onderstromen van de gemeente Vlaardingen. Het bouwplan is een ontwerp van de Leidse architect Bar- kema, die zich geheel heeft gehouden aan de wenken en voorschriften, die gehanteerd moeten worden voor het ont werpen van premie-koopwo ningen. De prijzen van de zes woningen schommelen in de buurt van de 118.000 gulden. Voordat het project kan wor den uitgevoerd, moet eerst ccn artikei-19-procedure plaatsvinden. Dit behelst het wijzigen van het bestaande bestemmingsplan. De gemeenteraad zal in de ko mende raadsvergadering van september een voorberei- dingsbesluit moeten nemen, om de verdere uitvoering van het Kortedijkplan niet in de weg te staan. De dienst van gemeentewerken behandelt momenteel de aan vraag voor de bouwvergun ning. ADVERTENTIE Dirk de Derdelaan 18 Vlaardingen Tel. (Q10) S5.00.5S*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1