Vliegers is weer swing-tijd toon beeld de Teerste©# UMireMiag museum eolleetie VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1977 mm SMMI 1§ weer in actie Geiieler Maassluis ¥an «©meert töt festival Tartan k&mtl VB/SC/W ajfojdBEft f.'gfcS» Het Zoldertheater in de Teerstoof bestaat in okto ber vijf jaar. Dat is knap. Vijf jaar lang heeft het bestuur bij de gemeente en de Schiedamse Ge meenschap aan de bel ge trokken om subsidie. Om méér subsidie liever ge zegd, want de regeling die bestond was mal. Steeds meer mensen beseffen dat en ook wethouder Her man Posthoorn wil zich voor het theater inspan nen. Een kansje bestaat dat vrijdag 14 oktober, op welke datum het Zolder theater jarig is, de cul tuurwethouder in een toe spraakje terloops de fi nanciën aansnijdt. Het theaterbestuur hoopt, want eindelijk een gelde lijke tegemoetkoming in het exploitatietekort zou fijn zijn. Tot nog toe hield de regeling in dat subsidie was te verwachten voor elke niet verkochte plaats tot een maximum van vij fenzestig. Bovendien werd daarbij de laagste toe gangsprijs gehanteerd. „Een minimale subsidie dus", bedachten begin de ze week Ton de Snoo en Jan van der Meer, respec tievelijk voorzitter en tweede voorzitter van het theaterbestuur. „Ga maar na: in het theater is plaats voor 125 personen. Zitten er 60, dan krijg je voor elke lege plaats ook enige financiële bijdrage. Maar zijn er maar 20 mensen aanwezig, dan krijg je de zelfde subsidie. De verde re lege plaatsen beteke nen dan alleen maar een strop". Kortom, niemand is een cent wijzer geworden van het Zoldertheater, en dat is dan inderdaad niet de bedoeling maar een beetje hulp „Voor het ko mende seizoen hebben wij pakweg twaalfduizend gulden extra nodig, en voor het grootste deel is dat dan de huur. De eige naar van de Teerstoof, het De Grootfonds, dat beoogt met zijn vermogen de plaatselijke cultuur te stimuleren, die schoot er steeds bij in. Wat aan het gebouw voor ons moest worden opgeknapt, werd door het fonds betaald, terwijl het geen huur kreeg", zegt Ton de Snoo. Cor Bolmers was destijds als wethouder een na drukkelijk tegenstander van subsidie voor het ge bouw (onderhoud, gas en elektra). „Dat is nog steeds zo", zegt Jan van der Meer. Opvallend is, dat het theaterbestuur zich niet vergaloppeert met clichés in de trant van „op die manier wordt particulier initiatief niet ondersteund." Wethouder Posthoorn merkte deze week op, dat het zeer terecht is dat het Zoldertheater om meer subsidie vraagt „Daar mee ben ik het eens", luidde zijn vreugdevolle uitspraak. Hij wil trou wens gaan werken aan een soort bundeling van dergelijke activiteiten in de begroting. Volgens hem betekent dat op lan ge termijn, dat subsidies voor Zolder- en Passage- theater uit één grote pot passieve cultuur komen. Het Zoldertheater houdt met smart en ongeduld de handjes op. „Geen won der", zegt Jan van der Meer, „want zelfs hij het vervangen van stoeltjes of vloerbedekking draait de eigenaar er al voorop. En die hééft al zoveel be taald, terwijl wij als be stuur geen geld hebben om de huur te betalen". Vooruitlopend op de bete re subsidiering start het Zoldertheater binnenkort met een donateursactie, zoals deze ook in de be ginperiode is gehouden. Dat werpt wel vruchten af. Waarschijnlijk wordt de actie gestart rond het lustrumfeest, dat onge veer een week zal duren. Jeugd maakt toneel John van' de Berg, coördinator jeugdtoneel. Met een uniek experiment maakt het Vlaardings Cen trum voor Amateurtoneel een mogelijkheid voor to neelspelen door elf tot zeven tienjarigen. In het Vlaar- dingse Hollandïa-gebouw zal les gegeven worden aan deze mensen, hoe zij zich moeten bewegen op het toneel. Deze lessen worden natuurlijk niet gegeven door een leraar die voor de klas staat en zegt hoe het moet, de deelnemers gaan zelf toneelstukjes op voeren met en voor elkaar. Uit deze toneelstukjes zal ui teindelijk een echt stuk gaan groeien. Een toneelstuk dat door de deelnemers zelf ge maakt is. Het geheel zal geleid worden door Hennie van de Berg, zelf zeer actief in het ama teurtoneel. „Kinderen tot een jaar of elf kunnen wel aan hun trekken komen wat toneelspelen be treft Op school bijvoorbeeld. Amateurtoneelgezelschap De Fakkel is vier jaar geleden begonnen met een toneel wedstrijd voor basisscholen. De kinderen maken zelf oen stuk wat ze op die wedstrijd opvoeren. Dat was echt een succes te noemen. Er kwa men hele goede dingen uit. De "Vlaar dingse Culturele Raad is ermee doorgegaan en nu, na vier jaar, wordt die- wedstrijd nog steeds jaar lijks gehouden. Daaruit kan je dan wel concluderen dat het een goed idee geweest John van de Berg, coordina tor van het jeugdtoneel ver volgt: „Voor volwassenen zijn er legio amateurtoneel groepen. Die kunnen dus ook toneelspelen zoveel ze willen. De groep die er net tussen zit kan echter nergens te recht. Zo zijn we op het idee gekomen voor die cursus. „De opzet is eigenlijk hetzelf de als van die toneelwed strijd voor basisscholen. De groep maakt zelf het stuk, zorgt voor decors, licht, ge luid, gewoon alles wat erbij komt kijken, onder leiding van de technische dienst van De Fakkel. Materiaal hier voor om te oefenen is alle maal aanwezig, alleen de deelnemers ontbreken nog. Het uiteindelijke doel is dan een opvoering. Deze eerste keer zal dat op het eenakter festival in januari zijn." „Het leuke is natuurlijk dat iedereen die wil mee kan doen. Het stuk bestaat nog niet, dus voor iedereen wordt een rol geschreven. Het on derwerp kan nog van alles zijn. De deelnemers staan centraal. Het gaat erom dat zij plezier hebben in wat ze doen en dat ze de interesse voor toneel vasthouden. Ze hoeven ook helemaal geen ervaring of talent te hebben. Iedereen kan het, door de opzet en de manier waarop wij het brengen. Belangrijk is dat men het zelf leuk vindt om mee te doen, dat de inzet optimaal is en natuurlijk dat iedereen altijd aanwezig is, maar dat laatste komt van zelf. als het eerste goed is. Bij ons krijg je ook nooit scheve ogen, omdat niemand een hoofdrol heeft. De een kan meer tekst hebben dan de ander, maar is daarom niet belangrijker." De jeugdtoneelgroep oefent iedere vrijdagavond tussen zeven en negen uur in het Hollandia-gebouw, deelne mers moeten iedere keer een. gulden betalen. Het experi ment duurt voorlopig vier jaar en als het een succes blijkt te zijn is het mogelijk dat het daarna weer door gaat. Aanmeldingen kunnen gedaan worden bij de familie Van de Berg, telefoonnum mer: 010 - 353445. 3®lttertlieat©r komt haast handen tekort Veertien bestuursleden telt het Zoldertheater in de Teerstoof met ingang van het nieuwe seizoen, maar met het lustrum feest nemen Ben en Deet Jans sen afscheid terwijl twee leden van het eerste uur - Gerhard en Anneke van der Graaff - naar het buitenland zijn ver trokken. Toch blijft het aantal bestuursleden hoog, zou je zo zeggen, 't Valt echter best te gen, vindt Jan van der Meer: „Moet je maar eens nagaan wat er allemaal moet gebeu ren!" Vooropgesteld: Henk Holmer is onmisbaar, want wat deze allervriendelijkste concierge van het gebouw en zijn vrouw Bep allemaal bekokstoven, dat kost gewoon acht dagen in de week. „Het is niet te hopen dat die mensen ooit weggaan, want dat zou een klap voor het theater zijn," beaamde het be stuur deze week volmondig. Maar verder (afgezien van on derhoud aan het gebouw, het schoonmaken, voorraden in slaan, ontvangst van artiesten, service aan bezoekers, waarbij alle blikken op Henk en Bep zijn gericht) moet nog wel wat gebeuren. Een theater pro grammeren, dat is namelijk niet alleen een kwestie van eventjes een cabaretgroepje bellen, „of ze morgen wel kun nen komen". Bepaald niet. Daar gaan maanden over heen. Soms wel twee jaar. De Teerstoof heeft wel vaste klan ten die ook dit jaar weer ko men (Ivo de Wijs, Don Quis- hocking tijdens het lustrum, Frits Lambrechts, Honoloeloe, Dimitri van Toren, Tekstpiere ment, Vangrail, Natascha Emanuels, Henk van Hulsen}, maar ruim van te voren moe ten al die optredens worden vastgelegd. En dat is nog niet alles. Adriaan Stigter is penning meester, voorzitter Ton de Snoo beheert de kas van het poppentheater, het program ma doet Jan van der Meer, echtpaar Janssen verzorgde wat exposities (zoals van wij len Cor Joppe), en toch, toch nog een nieuwe activiteit, een soort filmliga die in voorberei ding is door Adriaan Stigter en Toon van der Graaf. „En bedenk ook even, dat elke vrij dagavond, elke zaterdagmid dag en elke zaterdagavond en soms ook donderdagavond hier activiteiten plaatsvinden, voorstellingen, en daarbij moeten wel bestuursleden aan wezig zijn. Dat is natuurlijk nogal tijdrovend," berekent Jan van der Meer. En dat maakt het bestuur eigenlijk heel klein: de leden komen handen tekort Het programma van het Zol dertheater in de Teerstoof, welbekend maar moeilijk te vinden in de Nieuwstraat 12, is te verkrijgen bij in ieder geval de Schiedamse Gemeen- schap/WV in het Proveniers huis. Op afficheformaat zijn de programma's verkrijgbaar In hun Zoldertheater waren deze week Ton en Manna de Snoo, Jan van der Meer, Adriaan Stigter, Leny Baartmans en Toon van der Graaf bijeen. (weer eens wat anders dan de huis-aan-huis-folders van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal die sommigen toch wel prakti scher vinden), maar een bof is dat ook het programma van het Passagetheater erop prijkt. Vrijdag 2 september opent Ivo de Wijs het zesde theatersei zoen van de Teerstoof met het programma „Achter de wol ken is zonneschijn'1waarvan hij vorig jaar al try-outs in Schiedam gaf. Ivo is wel duur der geworden, dertieneneen- halve gulden. De zaterdag en het weekend na de opening komt hij ook nog. Na een lange zo- merpauze is het Schiedamse man nenkoor Orpheus weer rustig aan het werk gegaan. Dins dagavond werd na een verkorte repeti tieavond volgens traditie weer een haringavond geor ganiseerd. Op de, welzijnsmarkt, vol gende week zater dag, komt een stand van het koor met propaganda materiaal en voor de liefhebbers oude stukken foto's uit het verleden van Orpheus. Maandag 5 septem ber doet Orpheus mee aan een zan gersavond, georga niseerd door het Gewest Zuid-Hol land van het Konin klijk Nederlands Zangersverbond. Ruim zes weken la ter, op dinsdag 18 oktober, werkt het koor mee aan het jubileumconcert van het gemengd koor Excelsior in de Grote Kerk te Schiedam. Twee maanden daarna kunnen we de leden van Orpheus weer horen, op 20 decem ber, als zij een Kerstconcert geven in het nieuwe ver pleeghuis Water weg-Noord. In het Schiedamse Stede lijk museum wordt hard gewerkt. Schiedamse kin deren kunnen hun creativi; teit gebruiken voor het ma ken van vliegers. Onder lei ding van kunstenares Mar- jo van Soest worden de mooiste voorwerpen in el kaar gezet Het is de bedoeling dat de vliegers zondag 11 septem ber de lucht ingaan tijdens het grote vliegerfeest op de- zandvlakte bij Woudhoek- Noord. Op zaterdag- en woensdagmiddagen kun nen de kinderen hun gang- gaan in het vlieger-plak-( atelier dat in het museum" is ingericht. Ongeveer twin tig kinderen maakte dank baar gebruik van deze mo gelijkheid. Met de tong uit de mond en met rode wan gen waren zij afgelopen za terdag en woensdag bezig aan hun constructies. En nu maar hopen dat ze straks nog willen vliegen. O De Instuif in Schiedam heeft weer een éérdig pro gramma samengesteld. Zon dag 4 september wordt het seizoen ingeluid met disco theek Boeddha Sound uit Vlaardingen. Zondag 11 sep tember is de groep Beautiful Garden aan de beurt. De le den van deze groep zijn weer bij elkaar in de oorspronke lijke bezetting, voor velen een goede herinnering. De daarop volgende zondag, 18 september, is Martin Green's discotheek aan de beurt. Hierbij is verder commen taar overbodig. De laatste zondag van september wordt de eerste knalavond van het seizoen, uit Engeland de Big gies War Time Band. Een band in de stijl van de Dizzy Mans Band, maar dan beter. De Instuif heeft dit jaar nieu we lidmaatschapskaarten in gevoerd, dus oude kaarten moeten zo snel mogelijk wor den ingeruild. Dat kan op de eerste avond, dan kunnen ook nieuwe leden zich aan melden. Bij de opening van de speelplaats aan de Potgieter straat in Vlaardingen toont drumfanfare Thalita morgen de nieuwe trommels aan het publiek. Er is veel vraag naar het optreden van. deze band. De band zal het ko mende najaar veel verschijn nen op verschillende plaat sen: 3 september in Schieda- m/Kethel, 10 september op het concours Schiedam, 17 september op het concours Amsterdam, 23 september op de feestavond vanwege de nieuwbouw van het GAK, 24 september in koopcentrum Vlaardingen, 9 oktober bij rijwielhandel Pluym graaff en 19 november bij de in tocht van Sinterklaas. De meeste soorgelijke bands hebben het zeer druk in het voorjaar en in de zomer, maar Thalita krijgt steeds meer aanvragen voor het na jaar en de winter. Half september begint men weer met het instuderen van nieuwe muziek en nieuwe shows voor het volgend jaar, daarom is het nu de tijd om; lid te worden om volgend jaar volop mee te kunnen doen. Aanmeldingen kunnen tijdens de repetities gedaan worden. Repetities worden gehouden op dinsdagavond van zeven tot acht uur in ontmoetingscentrum West aan de Floris de Vijfdelaan in Vlaardingen. Disckockey Leendert Vin gerling verzorgt vanavond een Elvis Presley-special in het Maaslandse discocen trum Vlietzicht (aan het Huis ter Lucht). Verder zullen in het weekend de „gewone" discoavonden plaatsvinden, met oude en nieuwe hits. Vanaf woensdag 14 septem ber zal de „filmsoos-op- woensdag" weer gaan draaien. De film voor die dag is nog niet bekend, maar zal spoedig worden aangekon digd. Het Maassluise Gemeentemu seum heeft er weer drie schil derijen bij. Een ervan i abstract verfschilderij op papier van de Franse schilder Miotte. werd is schenking, gelegenheid van het tienja rig bestaan van het museum, van de Delftse kunstverzame laar Jac. de Vries. Het ver tegenwoordigt een waarde van driedui zend gulden. Ook heeft het een olie- Jean Het een ter museum twee olieverfschilde rijen aangebo den gekregen uit de nalaten schap van wij len de heer S. K. H. van der Endt uit Maas sluis. Deze schilerijen zijn gemaakt door de schilder C. W. Smith. Zij zijn genoemd Zuidbuurt bij avond en De Molens bij Maasland. Aan de ge meenteraad zal worden voor gesteld beide schenkingen in dank te aan vaarden. Stadsbeiaardier Gerard de Waardt verzorgt morgenmiddag tussen een en twee uur het wekelijkse concert op het carillon in de Grote Kerkto ren van Maassluis. Het concert dient ter opluistering van de installatie van de Maasslui se afdeling van de Junior-Kamer Maeslantsluys. Op het programma staan onder andere Oudhollandse boerendansen, volksliederen, en sport- en schelmliederen. De komende drie za terdagen valt heel wat te beleven in Schie dam. Op het program ma staan een open luchtconcert, de wel zijnsmarkt en een drumbandfestival. Een groots openlucht- concert wordt morgen gegeven in de tuin van het Gemeentezieken huis. Het concert is voor iedereen toegan kelijk en als iedereen zorgt om drie uur 's middags aanwezig te zijn, zal de harmo nie van Wilton-Fije- noord de bezoekers vergasten op drum band- en fanfaremu ziek. Het concert zal echter niet plaatsvin den als de weergoden niet meewerken. De jaarlijkse welrijns- markt wordt de week daarop gehouden op het Emmaplein. Het is de bedoeling van deze markt dat allerlei Schiedamse instellin gen, die het leven In de stad veraangenamen, zich aan het publiek presenteren. De Schie damse Gemeenschap organiseert dit alles. Op deze welzijnsmarkt zal de afdeling muziek en de aangesloten ver enigingen aan aüe be langstellenden infor matie verstrekken over het drumbandfestival van zaterdag 10 sep tember. Ook wordt het programmaboekje ver kocht. Een korte samenvat ting van dat program ma is als volgt: om twee uur start het fes tival op het terrein Plantage/Plein Een- dragt. Na drie uur wordt een Wandeling gemaakt om de benen te strekken; de drum bands spelen door tij dens dit défilé dat gaat vanaf de Plantage over Gerrit Verboomstraat, Hoogstraat, Grote Markt en dan over Broersvest en Koe markt weer terug naar de Plantage. Men ver wacht daar om half vijf weer terug te rijn om het festival voort te zetten. Om circa zes uur zal de prijsuitrei king met show plaats vinden. De prijzen zul len uitgereikt worden door G. J. van Aalten, de voorzitter van de afdeling muziek van de Schiedamse Ge meenschap. Onder de deelnemende corpsen zijn de Rijn- mondband uit Schie dam, de wisselprijs- winnaar van vorig jaar Klem Maar Dapper uit Den Haag, OBK uit Schiedam, de Pijpers en Thalita uit Vlaar dingen en het gilde Sint Regidius uit Dui ven. Op het festival geeft het gilde ook een demonstratie vendel- zwaaien. Tevens zullen dit jaar enkele majorettecorp- sen meedoen. De moei te van het bekijken waard, dus. De filmcommissie van de CJV „Liefde en Vrede" verzorgt mor gen drie filmvoorstel lingen voor de jeugd van 8-14 jaar in de to neelzaal van de Ichtus- kerk en in de aula van het Groen van Prins te rerlyceum in Vlaardin gen. De eerste twee voor stellingen zijn in de Ichtuskerk, om tien uur en om half twee. De derde voorstelling is om drie uur in de aula van het Groea Alle voorstellingen be staan uit een uitge breid jeugdprogram ma met als hoofdfilm Tarzan in De Parelvis sers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5