SCHIEDAMSCHE COURANT Kraak in supermarkt opgelost Feest in de binnenstad si Voor renovatie semi-permanente woningen Standwerkers bij nieuwe en grotere markt Doe 'lis iets anders met giftig havemiihf!' RAAD BEKIJKT VERGADERTIJDEN INMIDDELS VIJFTIG INBRAKEN BEKEND Dubben over Kreupelstraat Twee Chilenen zwaargewond Wark (PPR) stelt vragen: ??j Handtekenin genactie voor behoud Gusto Distillateur bestolen Asfalt op Marathonweg Open huis Dinsdag 30 augustus 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25906 - 4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardirgen/Ams tel veen De grote kraak in de supermarkt van Albert Heijn in bet win kelcentrum De Loper, begin juli is opgelost. De politie van Amstelveen heeft de afgelopen weken dlrie mannen uit Utrecht aangehouden die inmiddels hebben bekend 50 inbraken te hebben gepleegd. In vier maanden tijd werd voor ruim 400.000 gulden aan duurzame ge notsartikelen, alsmede levensmiddelen gesto len. Bij de Vlaardingse vestiging van het levensmiddelenconcem werd voor een dikke 30.000 gulden aan sigaretten, vlees, koffie en radio's gestolen. De aanhouding van de Utrechtenaren was min of meer toeval. Tijdens een routinecontrole in Amstelveen in de nacht van 19 op 20 juli werden twee auto's aangehouden. In een der auto's trof de politie zo veel levensmiddelen aan dat dit verdacht was. Bovendien kon de bestuurder van deze auto geen duidelijke verklaring geven. Toen de politie de twee mannen op het politiebureau had afgeleverd was zojuist het bericht binnengekomen dat er kort tevoren een inbraak was gepleegd in een supermarkt in Uithoorn. Na een lang verhoor gaven de twee mannen, de 27-jarige A. C. en de 30-jarige S. K. toe deze inbraken op hun geweten te hebben. Uit de manier van inbreken had de politie reeds spoedig het stellige vermoeden dat het tweetal meer van dergelijke in braken moest hebben gepleegd. Tenslotte gaven zij toe m de afgelopen vier maanden zo'n dikke vijftig inbraken te hebben gepleegd, voor het merendeel in winkels. Een daar van was die bij Albert Heijn m De Loper (Holy). Andere plaatsen waar de krakers hun slag sloegen waren: Utrecht, Hazerswoude, Put ten. Nijkerk en Amersfoort. Inmiddels heeft de poli tie nog een derde verdachte aangehouden, de 17-jan- ge L T. eveneens afkomstig uit Utrecht. Adjudant J. van Nieuwkerk van de Amstelveense politie deelde onze krant desgevraagd mee dat het om professionele krakers gaat, die zeer secuur te werk gingen. Dat was ook het geval met de inbraak bij de superparkt van A-H. Voordat daar werd ingebroken, werd elders m de stad een aanhangwa- gentje gestolen. Dat was met zo moeilijk, omdat rond deze tijd zeker in de nachten van vrijdag op zaterdag tientallen van deze karretjes gereed voor vertrek naar de vakantie bestemming stonden. Ver volgens werd een goedgevulde winkel op een wat afgelegen plek uitgezocht. Albert Heijn in winkelcen trum De Loper was in het geval Vlaardmgen het meest geschikt. Met behulp van een koevoet werd brutaalweg de grote glazen voordeur ontwricht, waarna de twee mannen de aanhanger naar binnen konden rijden. De blauwe Ford bleef achter op de parkeerplaats. Eenmaal binnen werd het wagentje razendsnel volgeladen met alle mogelijke duurdere levensmiddelen en genotsar- tikelen: voor duizenden guldens aan sigaretten, vers vlees (kostbare) pakken koffie en radiootjes. Toen het aanhangertje eenmaal vol zat, konden de mannen het wagentje onbelemmerd naar buiten duwen en weer aan hun auto koppelen. Argwaan van wie dan ook bestond er niet. Immers het was midden in de vakantietijd en menigeen reed 's nachts met een aanhangwagentje. Van de gestolen goederen kon tot nu toe mets meer worden achter haald. De gehele buit is via duistere kanalen doorver kocht. Verwacht wordt dat nog meer zullen volgen. Schiedam Drie dagen lang staat straks de binnen stad op haar kop. Althans, als volgende week de feestelijke heropening van Lange Kerkstraat en Grote Markt verloopt zoals gemeente «n City-Cen trum hopen. Aan het gebeuren heeft de winke liersvereniging een grote najaarsactie gekoppeld, waardoor het centrum veel festiviteiten staat te wachten. Een programma is gemaakt voor donderdag, vnjdag en zaterdag 8, 9 en 10 septem ber. Tweeèenhalve week hangen de middenstanders van het stadshart de vlag uit, maar de activiteiten zijn toegespitst op genoem de dagen. Een grote sleu- tel-loterij-actie vindt dan plaats. Volgens Wim Pa pendorp van City-Centium hangen cadeauboxen op vijf verschillende plaatsen in het centrum. Alleen met de goede sleutel zijn die boxen te openen; een der gelijke actie hield de win- keliersdub al vaker. Een driedaagse reis naar Lon den voor twee personen zijn deze maal de hoofd prijzen. Oefening Baart Kunst bijt donderdagavond het spits af met een drumband- en showmanifestatie. Vrijda gochtend 0 september ver richt wethouder ir. Chris Zijdeveld de officiële hero pening van twee genoemde straten; hij onthult dan meteen het beeld van Piet van Stuyvenberg, Dat wordt een festijn met an tieke auto's, rommelmarkt, standwerkers en die gewo ne' maar grotere markt Zaterdag staat een gigan tisch springmatras voor het stadhuis. Ponryrijden kan. voor de tuin van de Grote Kerk, in de Lange Kerkstraat weerklinkt jazz muziek, OBK speelt ook weer, en burgemeester drs. Arie Lems verricht de trekking van de sleutellote rij. Muziekkorpsen houden een défilé. Plannen voor ai-aHe rolder o Wordt dit ge- sg bied ingepolderd? Vlaardingen Het gedeelte van de Vlaardingse Babberspolder - waar de 410 semi-permanente wo ningen staan - kan volgend jaar in aanmerking komen voor een aparte inpoldering. Dat zou dan betekenen dat het betrokken gebied een polder in de Babberspolder zou worden. Gistermorgen maakte civiel technisch ambtenaar ir. L. C. Heyboer dit bekend op de vergadering van de „se mi-permanente" project groep. In het nieuwe FRM-gebouw werd gistermiddag voorlichting gegeven over de aktiviteiten in de binnenstad Schiedam Twee Chilenen zijn gisteravond bij een onge luk op de grens van Schie dam en Rotterdam zeer ern stig gewond. De twee zaten in een auto die bij de Lorenzlaan en de Fran selaan vrmoedelijk met een te hoge snelheid tegen een verkeerszuil reden. De volks wagen schoot daarna naar rechts en kwam tegen een paal op het trottoir tot stil stand. De bestuurder, de in Botterdam woonachtige E. C. 5. liep een schedelbasis- en een kaakfractuur op. De bij rijder, de eveneens in Rotter dam woonachtige 25-jarige M. A V. V., brak beide benen, rvehterbekken en kreeg een aja opgenomen In bel ge- Schiedam Gelijk met de opgeknapte Lange Kerkstraat wordt de vernieuwde vrijdagmarkt en de nieuwe rom melmarkt in gebrnik genomen. Ter gelegenheid daarvan wordt vrijdag 9 september een standwerkersconcours gehouden op het nieuwe marktplein voor de Hema. Voor de nieuwe opstelling en uitbreiding met zeven kramen verdwijnt de markt aan het Broersveld van de Hoogstraat tot het Herenpad. In de nieuwe formatie staan de kramen niet alleen nog op het tweede stuk Broersveld, maar ook in de Lange Kerkstraat; tot het Gude Kerkhof een rij en vandaar tot de Grote Markt aan weerszijden van het trottoir. De par keermeters zullen op dit laatste stuk moeten verdwijnen. De rommelmarkt komt met tien kramen voor het waren huis. Wanneer het een succes is heeft men volgens Mari Dingenouts, medewerker van de marktdienst (onderdeel van de gemeentelijke VROM), nog een uitbreidingsmoge- lijkheid aan de Grote Markt Op de dag van de opening wordt op het nieuwe marktplein ook het standwerkersconcours gehouden. Deze begint 's morgens om kwart over tien. De jurering van de eerste ronde vindt om elf uur plaats. Om half drie de tweede. Wethouder Eef Collé reikt om half vijf de prijzen uit Zover nu bekend is doen aan het concours dertien deelnemers mee, met allemaal verschillende artikelen. Mogelijk is dat deze week nog een paar standwerkers och p<»nmaldt»n. De eventuele inpoldering zou moeten worden uitgevoerd in verband met de geplande re novatie van de 410 woningen in het gebied ten noorden van de Sehiedamsedijk. Vóórdat men werkelijk kan gaan praten over het renove ren van deze woningen - die in de oorlogsjaren uit de grond zijn gestampt - moet eerst een onderzoek worden verricht naar de grond en de daarmee samenhangende za ken. Van de zijde van de dienst van gemeentewerken heeft ir. Heyboer bekeken in welke vorm een voorstel kon worden gedaan om de op dracht voor dit grondonder zoek uit te besteden. Gisteren noemde hij een drietal moge lijkheden: het gebied handhaven in de huidige vorm; 9 het gebied geheel ophogen tot het oorspronkelijke aan- legpeil; en, het gebied transformeren tot een aparte polder. Schiedam/Vlaardin- nigingen of het ver gen „Kan je niet werken van het ha- iets anders doen venslib tot steen voor met het havenslib diverse doeleinden, dan het steeds voorafgaande aan War- maar klakkeloos op £eeft_ het te spuiten op de daarvoor bestemde stortlokaties?". Dat is de strekking van een van de vragen van het Schiedamse Rijn mondraadslid R. P. Wark (PPR) aan het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond. Als even tuele oplossing hier voor noemt hij het PPR-lid een kleine toelichting over het wel en wee van de ha vens in het Rijnmond gebied. Hij verklaart: „Havens moeten tot In behoud van hun func tie - op diepte worden gehouden door gere geld uitbaggeren. Het uitgebaggerde slib met worden geborgen en dat gebeurt in zee of op het land'" monding van de Rijn", vervolgt R. P. Wark, „heeft toenemende twijfel doen ontstaan over de bruikbaarheid van havenslib voor het opspuiten van grond om deze voor bepaalde bestemmin gen geschikt te ma ken". dit verband wijst Wark op de notitie „Aanmodderen met blubber" van de Het PPR-Rijnmonds- raadslid vraagt of het dagelijks bestuur eveneens wil antwoor den op de vraag: „Wat kunnen de gevolgen met het verontreinigd havenslib zijn voor de kwaliteit van het grond- en oppervlak tewater? En: „Hoe lang duurt het nog tot dat alle geplande stortlokaties zijn vol gestort?". Schiedamse afdeling Binnen vier weken na van de PPE. Ook scheiden van zand en „De verontreiniging van verontreinigingen trei- het havenslib in de wijst hij op de angst van het Vlaardingse gemeentebestuur met betrekking tot de Broekpolder. het inleveren van zijn vragen - dat was op 26 augustus - krijgt Wark antwoord van het da gelijks bestuur van Rijnmond. Volgens Heyboer zouden de eer ste en derde mogelijkheid een kans van slagen hebben. Met andere woorden: als een on derzoek naar deze twee moge lijkheden gaat worden ver richt, dan is de kans zeker aanwezig dat de 410 woningen gerenoveerd kunnen worden. Er wordt nu een concept-op- drachtbnef gemaakt, die de leden van de projectgroep noet worden opgestuurd né 28 september. Op de project groep vergadermg van 17 okt- boer wordt dit concept-schrij ven behandeld. Het grondonderzoek - zo sprak men gisteren - zou rond april/- mei van het volgend jaar kun nen worden afgerond. Aan de hand van de uitslag moet be rekend worden hoeveel een renovatie gaat kosten. Projectcoördinator K. H. M. Evenhuis vatte de renovatie mogelijkheden als volgt op: „Kijk, technisch gezien is niks onmogelijk. Maar je kan na tuurlijk niet de hele boel gaan opkrikken. Dat kost te veel geld". Schiedam Als fractieleidster van het CDA vindt Rietje Ta verne onaanvaardbaar, dat vergaderingen van de ge meenteraad soms tot na mid dernacht duren. Zij wenst die situatie niet meer. De agenda uitsmeren over twee avonden, als er veel punten zijn, ver kiest mevrouw Taverne boven late vergaderingen. Ook voor publiek, dat vaak maar voor een enkel punt komt en dat even vaak lang moet wachten voor dat punt wordt gehan deld, is dat „uitsmeren! aan trekkelijker. De CDA-fractievoorzitter kwam met dit voorstel tijdens de vorige week gehouden bijeen komst van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken, of zoals zij dat zelf noemt, het seniorenconvent onder andere. In die vergade ring had het CDA-hoofd al aangedrongen op „stoppen en een andere avond verder gaan". Taverne had zich danig opge wonden over het feit dat tij dens de vorige raadsvergade ring veel toeschouwers de raadszaal al hadden verlaten, voordat het punt waarvoor zij kwamen aan de orde was ge komen: de museumcommisaie Burgemeester drs Arie Lems liet als voorzitter van het se niorenconvent zijn gedachten gaan over het uitsmeren van een vergadering op maandag middag (dan zouden de ha merstukken, mededelingen en ingekomen stukken kunnen worden behandeld) en verder op maandagavond (zoals ge bruikelijk is vanaf acht uur). Daartegen is PvdA-raadslid Ruurd van der Veer. Hij wees erop, dat veel raadsleden zich 's middags moeilijk vrij kun nen maken. Taverne was te gen omdat zij al dacht aan „die flauwe broodjes met een lauw kopje soep" tussen het middag- en avondgedeelte. De verschillende fracties gaan zich eerst beraden over hoe dit probleem het mooist kan worden opgelost Aan de Kreupel- straat heeft de ge- meente Schiedam er een paar pandjes bij. Het rijtje oude woningen in de binnenstad is on langs aangekocht van het Sint Jacobs Gasthuis aan de Burgemeester Knappertlaan. Over de toekomst van de pandjes dabt men nog op bet stadskantoor. Bestuursleden van bewonersvereni- ging Schiedam- Centrum vrezen dat de boel ge sloopt gaat wor den. Dat vermoe den wordt volgens hen in de hand ge werkt door het feit dat een pandje is dichtgetimmerd. Wethouder Chris Zij develd zegt daar echter over: „Er zijn nog geen con crete sloopplannen. Wat er mee gaat ge beuren is nog erg de vraag. We oriën teren ons nog wel op het gebied van subsidies voor het opknappen van ou de panden Er is in derdaad een wo ning dichtgetim merd, maar dat komt omdat daar brand is geweest en jeugd vernielin gen aanrichtte." Schiedam Voor behoud van Gusto gaan de Partij van de Arbeid en de Communisti sche Partij Nederland in Schiedam actie ondernemen. Beide partijen starten hier voor deze week een handteke ningenactie. Van de regering eist men met de actie stappen te onderne men om de scheepsbouw in Schiedam te behouden. Zowel PvdA als CPN rijn tegen slui ting van de werf aan de Maas dijk en tegen elk verlies van arbeidsplaatsen in de scheeps bouw, „Voor Schiedam, scheepsbouw- stad bij uitstek, is nu hoog waardige werkgelegenheid in gevaar", aldus de organisato ren Ulfert Bruseker en Piet van Leeuwen. Schiedam - Uit de wagen van distillateur C.H.J, Noïet is een poistas gestolen. Voor deze diefstal werd een por tierraampje van de auto, die aan de Stadhouderslaan in West stond geparkeerd, inge drukt In het tasje van de Schiedammer zaten autopa pieren en driehonderd gulden. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Vlaardingen Automobilisten zullen woensdag, donderdag en vrijdag niet over de Mara thonweg kunnen rijden. De asfalteringsploeg van de dienst van gemeentewerken, gaat de Vlaardingse verkeers ader namelijk voorzien van een laag asfalt. Het betreft hier het gedeelte van de West- landseweg tot aan de Marrux- laan. Eén en ander heeft tot gevolg dat ook de kruising Mara thonweg, Floris de Vijfdelaan en Billitonlaan gedurende die periode wordt afgesloten voor alle verkeer. Vlaardingen Belangstellen den die in hef weekeinde ver hinderd waren kunnen van avond tussen acht en tien een kijkje nemen In de nieuwe huisvesting van de Vrije Aca demie: het Hollandiagebonw aan de Oosthavenkade. De werkruimten staan open voor het publiek en een praatje kan gemaakt worden met de mensen van de Vrije Acade mie. Ook donderdagavond houdt de Vrije Academie open huis, eveneens van acht tot tien uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1