Fracties nog niet ingewerkt in materi e De zon schijnt kikkers en 't wijkhlad is er ook weer Verenigingen krijgen deel Anjercollecte m .Verzamelaar59 oudere auto's Samen op de fiets m DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 Structuurschema over ruimtelijke ordening Alcoholcontrole: éeta overtreder Deze week collecte kanker bestrijding Massale huldiging op scheepswerf Bijdorp komt klap te boven mm 1! Hl! Volgend jaar wéér straatmuziek Gemeente ontmoet nieuwe bewoners VD/SC/WW 3 i VLAARDINGEN - Evenals in Schiedam werd in het afgelo pen weekeinde in Vlaardin gen een verkeers-alcohol con trole gehouden. In totaal wer den 35 motorvoertuigen ge controleerd en vijf bromfiet sen. Slechts tegen één auto mobilist, de 28-jarige AJ.S. uit Vlaardingen, werd na het nemen van de bloedproef pro ces-verbaal opgemaakt we gens het rijden onder in vloed". Bij elf voertuigen werden technische gebreken geconstateerd. In Schiedam werden maar 850 voertuigen aangehouden en kregen 15 personen een rijverbod opge legd. Bij twee automobilisten werd nogeens een bloedproef genomen." Vlaardingen - Deze week wordt een begin gemaakt met de grote landelijke collecte van het Koningin Wilhelmina Fonds. Alleen al in Vlaardin gen, Maassluis, Schiedam en Maasland geven honderden vrijwilligers en -sters van avond de lege envelopjes huis aan huis af. Eind volgende week worden zij weer naar men hoopt goed gevuld, opge haald. De - kankerbestrijding spreekt een ieder bijzonder aan. Toch krijgen de medewerkers nog wel eens de vraag: „Is zo'n collecte nog wel nodig in deze tijd?" Het Koningin Wilhelmi na Fonds vindt van wel. Van de vier Nederlanders die ko men te overlijden, is er een slachtoffer van kanker bij. Het is daarom noodzakelijk dat de behandeling van de vele patiënten zo goed moge lijk gebeurt en dat er geld beschikbaar is voor de brood nodige onderzoekingen. Dat geld dat daarvoor nodig is kan, aldus het Kongin Wilhel mina Fonds, niet alleen bin nenkomen van subsidies. Schiedam Tweeëntwintig ju bilarissen rijn vrijdag in de kantine van de werf Wilton- Fijenoord gehuldigd. Zij wer den toegesproken door direc teur ir. Otto van der Vorm, die de gebruikelijke geschen ken onder couvert, de vere rende getuigschriften en de daarbij behorende insignes uitreikte. Namens de koningin reikte burgemeester Arie bents de koninklijke onder scheidingen uit. Voor vijftig dienstjaren kregen de eremedaille in zilver, beho- ren de hij de orde van Oranje- Nassau: J. van der Linden, lasser uit Rotterdam; W. van der Schee, magazijnbediende uit Rotterdam en A. Schout en, projectbaas uit Rotter dam. Voor veertig dienstjaren werden met de eremedaille in goud gehuldigd: J. van Bol, project leider uit Schiedam; P. Bis schop, mallenbewaarder uit Dordrecht; A.G. Borgstijn, hoorder uit Schiedam; H. van Gulik, ijzerwerker uit Schie dam. Brons kregen L.C. van Hoek, bankwerker uit Rotterdam; N- den Hollander, pijpfitter uit Rotterdam; KL. van der Mer- We> technisch-administrateur uit Rotterdam; H. Vink, ko perslager uit Schiedam. Zilver was voor J.S. van Velzen, af- delingsbaas uit Vlaardingen. Vijfentwintig jaar in dienst wa ren: A. Valk-Faber, admini stratrice uit Vlaardingen; C.FA. Bomaerts, magazijn meester uit Schiedam; N. Bonten, hoorder uit Rotter dam; H. van Dullemen, trans porteur uit Schiedam; J-H. Koers, administrateur uit Rot terdam; G. Korpershoek, as sistent-bedrijfsleider uit gaardingen; W. Kruidenier, ofdelingsbaas uit Oud-Beijer- T. de Kruijff, motor- oootkapitein uit Rotterdam; w. Post, administrateur uit bcruedam en tenslotte P. Ros- Vfm> procuratiehouder uit Maasdam. Nederlander - zo meldt de mi nisteriële folder over deze kwestie - moet „beslist" kri tisch commentaar kunnen le veren. Inspraak Vlaardingen De fracties van de politieke partij en in Vlaardingen weten nog niet wat ze met het structuurschema van het ministerie van volkshuis vesting aan moeten. Dit structuurschema moet het volkshuisvestingsbeleid tot het jaar 20OQ gaan voorspiege len. In de afgelopen jaren is door de regering in grote lij nen uitgestippeld wat er moet gebeuren op het veel omvat tende gebied van de ruimtelij ke ordening en de daarmee samenhangende volkshuisves ting. Omdat de overheid de verdeling van de nog aanwezi ge ruimte, met de uiterste zorg wil maken, is in Den Haag hard gewerkt aan de Derde Nota over de Ruimtelij ke Ordening. De regering vindt dat in elke sector - die nu of straks ruimte „opeist" - tenminste eens in de vijf jaar de 2aken op een rijtje moeten worden gezet. Dit moet gebeuren in de vorm van structuurschema's. Hier is het structuurschema van volkshuisvesting er één van. In dit werkstuk staat aangege ven welke ruimtelijke ontwik kelingen zich de komende kwart eeuw waarschijnlijk zouden voltrekken en met welk beleid die ontwikkelin gen in goede banen kunnen worden geleid. Op de ambte lijke burelen in Den Haag heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt om de uit gangspunten en doelstellingen van het volkshuisvestingsbe leid „nu eens duidelijk op pa pier te zetten". „Want", zo er kennen leden van het ambte narenkorps ruiterlijk, „daar is in het verleden niet of nauwe lijks iets van gekomen". Elke Daarom heeft men gekozen voor een intensieve inspraak procedure, In dit verband wordt de procedure gevolgd van de zogenaamde Planologi sche Kern Beslissing (PKB). Dit houdt in dat de regering eerst een voorlopig standpunt - men noemt dat een beleids voornemen - bepaalt. De vol- door Kees Jonker gende stap in het PKB-draai- boek is het inspreken op dit voorlopige standpunt. In- spreekreacties kunnen naar het ministerie in Den Haag gestuurd worden. Postbus 97611. Dat moet gebeuren vóór de vijftiende september. Tot zover dit algemene praatje. De Vlaardingse politieke partij en blijken nog niet geheel in deze materie te zijn inge werkt Fractievoorzitter van de PvdA Hans Versluys heeft vorige week het foldertje aan gevraagd op het ministerie en het afgelopen weekeinde heeft hij het doorgebladerd. „Eventueel vragen wij ook het originele structuurschema op", vertelt Hans Versluys, „eerst moet echter blijken of de inhoud wel van betekenis is voor Vlaardingen. Aan de hand daarvan kan pas gezegd worden of wij al of niet een inspreekreactie naar Den Haag zullen sturen". Het kan natuurlijk ook zijn dat de Pv dA het helemaal eens met de inhoud van het structuursche ma. Wie weet stuurt men al leen een briefje met daarin de complimenten... Ook raadslid Koos van der Lin den (CDA) heeft de Mok ho ren luiden. Hij merkt op: „Ik heb er wel iets van gehoord, ja. De zaak is in beweging". Van der Linden neemt aan, dat binnen zijn partij nog wel papieren rond zullen gaan met betrekking tot deze zaak. SGP/GPV-raadslid RIen Lens- velt over het al of niet benut ten van de mogelijkheid tot inspreken op het schema van het ministerie voor ruimtelij ke ordening en volkshuisves ting: „Neen. Zo ver ben ik nog niet. Trouqens. Het is de laat ste tijd zd'n heksenketel". Lens velt doet wel de belofte dat het onderwerp binnen rijn fractie nog zal worden be sproken. Van de rijde van de WD zegt Floor Quast, dat hij er wel iets van af weet. „Maar dat structuurschema heb ik nog amper gezien", is rijn eerdere reactie, „het is allemaal nog zo vaag. Je kunt weliswaar inspreken, maar straks heb je een andere regering en wie weet verdwijnen dan al die reacties in de ijskast". De WD heeft in ieder geval op 10 oktober een vergadering belegd - in Rijnmondverband - belegd, waarop de structuur schema aan bod zal komen. Het vriendelijke wijkje Bijdorp: de wijkvereniging blijft actief en optimistisch. Kennelijk onder het motto „Samen op de fiets, ja gezellig", heb ben de leden van de Junior Kamer Maes- lantsluijs een fiets tocht gemaakt door ds omgeving van Maas sluis. De fietstocht vormde een onderdeel van de installatie van deze Kamer, de vijftig ste in Nederland. Een en ander gebeur de zaterdag met veel officieel vertoon in het Qemeenlandhuis van Delfland. Een van de feestredenaars was burgemeester Th. van Dijke die zich ver heugd toonde over de komst van een organi satie „die zich ten doe! stelt zich te ver diepen in de proble men van de samenle ving en die wil trach ten een bijdrage te le veren aan het oplos sen van deze vraag stukken." Na al dat gepraat was het, zoals een der vele gasten later op de dag zei een verademing om op de fiets te stap pen, ondanks de re gen. „Als je gasten binnen ds stadswallen hebt is er geen betere manier om hen wat van de omgeving te laten zien, dan via de fiets. Als dat dan ook nog op de tandem ge beurt is het extra ge zellig," aldus de Ju- niorkamer-man. Met Bijdorp gaat het weer een beetje beter. Na jarenlange aantas ting van het dorpse le ven door omsingelende verkeersadres door wegtrekkende tuinders en voetbalploegen, en door bestuurlijk gedoe over open riolen (dat samenhing met de vraag: moet Bijdorp blijven bestaan?), kor tom na het geleidelijk wegkwijnen van alles wat met het oude Ke- thel direct had te ma ken, is de wijkvereni- ging toch weer vol zon nige gedachten. Dat blijkt wel uit Bijdorp Nieuws, het wijkblaad- je dat na vele maanden dit weekeinde weer ver scheen. Met in de re dactie nog altijd de minzame secretaris Ei- so Blaauw. Zelfs de kikkers komen weer massaal in de Bijdorp se slo ten terug, staat te lezen en wie had zoiets nou nog ver wacht? Goed, een landelijk verschijnsel, die terugkerende kikker, maar in Bijdorp toch een verrassing. In de tijd van de oude Schiedamseweg had je dat kunnen verwachten, die sloten vol kikvorsen; toen die weg nog vriendelijk omhoog- golfde naar de oude spoor wegovergang die ten westen van het huidige station Nieuwland was gesitueerd. Maar de komst van de Nieu we Damlaan, die de wijk plot seling doorsneed, maakte de situatie zo anders dat vanaf die tijd het ganse dorp de gemeente verzocht om stop lichten te plaatsen op de ge vaarlijk geworden kruising van Nieuwe Damlaan en Schiedamseweg (en uiteinde lijk kwamen die verkeerslich ten er ook, in 1975). Onverbid delijke drukte, Daarom werd de wijk aan die kant afgeslo ten. Aan de andere kant was he! rijksweg 20, die eensklaps de bewoners van de Westpolder straat het riante uitricht op boerderijen, weide en polders ontnam: een ramp voor men sen zoals kunstschilder Jaap de Raat, geschiedschrijver van het oude Kethel, die nog dagelijks aanhikt tegen het dijklicheam waarop de ver binding Westiand/Rotterdam werd aangelegd. Toch is spra ke van berusting. Midden- Delfland is nu nog nabij. Paddestoel Tussen de hoofdweg naar Groe noord, de rijksweg, de sport- Een opknapbeurt voor het stukje Bijdorp, waar eerst de Blauwe Brug stond. hal en (in ieder geval rustige) voetbalvelden bleef Bijdorp een vergeten stukje Schie dam. dat bij passanten alleen zo grappig overkwam door het scheefstaande paddestoel huisje van de familie Blaauw. Dat is al vele jaren zo. Vorig jaar werd ook de achter kant van woninkjes aan de Schietbaanstraat aan het richt onttrokken. Een technische school, etages hoog, werd neergezet door Muys en De Winter, het Rotterdamse aan nemersbedrijf dat m de ge meente vrijwel heel Nieuw land en Groenoord-Zuid had doen verrijzen en daaraan nog steeds opdracht na op dracht heeft te danken. Maar die school inmiddels in ge bruik genomen betekende de laatste bedreiging. Die leuke volkstuintjes rijn weg, de voetbalterreinen ook, maar in de plaats daarvoor kwam een parkje, genoemd naar de wijk, dat veel bewoners toch wel aansprak. In Bijdorp Nieuws wordt de plantsoenen dienst op de schouders ge klopt: er zijn warempel ook nog twee bankjes geplaatst (overigens nadat Bijdorpsbe woner Den Hollander ver geefs had gezocht naar een zitje. Verdwenen is ook de Blauwe Brug, een historisch gegeven dat pronkte aan de andere kant van het viaduct voor rijksweg 20. Verrotting bete kende echter sloop van deze brug, hoewel nog bruikbare delen oprij zijn gelegd voor een eventueel bruggetje in de toekomst, elders in de stad. Daarvoor kwam terug, en de wijkvereniging heeft zich mild daarover uitgesproken, het bestemmingsplan voor de om geving van sporthal Margriet Dit plan houdt rekening met fietsers en wandeling en is gemaakt vanuit de „groene long"-theorie van wethouder ir. Chris Zijdeveld. Waarop de wijkvereniging ech ter met spoed aandringt, is verbetering van de Schiedam seweg, die in de wijkkrant één van de slechtst onderhouden straten van de stad wordt ge noemd. En met de Verlengde Sporthalstraat schijnt het ook niet best gesteld te rijn: de wijkvereniging waarschuwt automobilisten, dat rij maar valhelmen moeten aanschaf fen. Om de opduvels te bre ken die men krijgt bij het nemen van de hobbels. Maassluis Zeven Maassluisej verenigingen krijgen een belo-i ning voor hun enthousiasme' tijdens de Anjercollecte, die van 13 ttot en met 28 juli gehouden werd. De Anjer collecte heeft in Maas sluis 3-511 gulden en 60 cent opgeleverd. Dit bedrag is bij een gebracht door collectan ten van de zeven verenigin gen. Dit jaar was om de werving} van collectanten te vergemak kelijken een nieuwe rege ling ingevoerd: de burgemees ter mag 25 procent van de netto-opbrengst als voor keurssubsidie voor plaatselij ke culturele doeleinden uitke ren. De vereniging Het Wapen van Maassluis haalde het grootste bedrag op tijdens de collecte. Om precies te zijn 991.23 gulden. Burgemeester M. K. van Dijke heeft een kwart van deze opbrengst toe gewezen aan deze vereniging. De andere zes verenigingen kre gen eveneens een kwart van hetgeen zij ten behoeve van de Anjercollecte hebben opge haald. Vlaardingen Op de uitnodiging van het college van burgemeester en wethouders aan alle straatmuzikanten om op zaterdagen gedurende juli en augustus in de binnenstad op te treden, is niemand ingegaan. Maarten Bot, hoofd van de culturele raad, vindt dat jammer. Zijn commen taar: „We hadden het zo graag gewild. Die straatmuzikanten hadden in groten getale het centrum moeten opvrolijken. Maar ja.,.". Misschien was het ontbreken van animo onder de Vlaar dingse straatmuzikanten wel het gevolg van de kortstondige periode, waarin hen de mogelijkheid werd geboden om buiten de deur muziek te maken. Bot; „Die twee maanden proeftijd? Het was waarschijnlijk iets te kort We kunnen ook moeilijk gaan evalueren. Er heeft zich niemand aangemeld. Niemand! Dan valt er ook niks om over na te kaarten". Volgend jaar, wat dan? Maarten Bot: ,Jk ga binnen het dagelijks bestuur van de culturele raad het voorstel doen, dat in *78 weer aan het college wordt verzocht om de straatmuziek goed te keuren". Maassluis De gemeente Maas sluis gaat begin oktober twee ontmoetings bijeenkomsten houden voor de bevolking. De eerste is op maandag 3 okto ber voor de bewoners uit de Steendijkpolder, De tweede vindt een week later plaats en is bedoeld voor nieuwe bewo ners die rich in andere wijken van Maassluis hebben geves tigd. In het ontmoetingscentrum Ko ningshof worden de bijeen komsten belegd. Vlaardingen Een nog onbe kend gebleven persoon heeft in de afgelopen dagen links en rechts in Vlaardingra al wat oudere auto's „verza meld", zonder overigens de eigenaren daarvan in kennis te stellen. afgelopen zaterdag ontvreemd de hij vanaf het .parkeerter rein aan de Prof. Rutgers- 1 straat een Citroën personen auto ter waarde van vijfhon derd gulden. Tweemaal on dernam hij een poging om in de Markgraafstraat auto's te stelen. Bij een Morrisbestel en een Sim ca-personenauto had hij reeds de draden doorver-" bonden. Hij zag nog wel kam uit laatstgenoemde wagen een An s to na-cassetterecord er met tien bandje?, een Polaroid- zormebril en een paraplu te stelen. Enige dagen eerder verdwenen eveneens uit de Prof. Rutgers- straat een DAF-bestelwagen ter waarde van vijfhonderd gulden en een Citróën perso nenwagen ter waarde van f 250,— die geparkeerd stond in de BeUstraat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3