Posthoorn weet goed geen pand Reinigingstarieven met slechts vijf procent omhoog Wilma: Wij bebouwen Lamoenterreii i m 1 Oost wil fietspad langs het Van 't Hoffple Logisch gevolg van onze kwaEieiten '7 Levend schilderij Jongen uit water gered Tuinen glijden de singel in'9 mm wmW0 Welke ambtenaren in projectgroep? I Cultureel centrum 1 I niet voor ScSiiedam Stoplichten- zaak zelfs bij kanton gerecht Onder dwang van Gedeputeerde Staten Lunchconcert Re* merg lariksdreef; Gemeente moet opdraaien ons- de kosten m SCHIEDAMSCHE C0URAN1 Woensdag 31 augustus 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -102de jaargang na. 25907- PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - ktachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam/Vlaardingen „Wijs jij maar eens zo'n gebouw in Schiedam aan?" reageert cultuurwet houder Herman Posthoorn, Hij riet in zijn gemeen te geen directe mogelijkheden om een cultureel centrum op te zetten, zoals dat in de buurstad is gebeurd. Op de Oosthavenkade in Vlaardingen werd zaterdagochtend het monumentale Kcllandia- gebouw officieel geopend met als huurders de Vrije Academie en de culturele raad. Veel vereni gingen kunnen van dit unieke vrijetijdscentrum gebruik maken. Posthoorn, die de gemeente Schiedam vertegenwoordigde, keek zijn ogen uit in alle ruimtes van het gebouw, waar vroeger een melkfabriek was gevestigd. Zijn gedachten liet hij gaan over Schiedamse monumenten, die aan de eisen van een dergelijk cultureel centrum kunnen vol doen. „De Lin denhof? Die heeft veel te kleine vertrekken", sprak de wethouder zaterdagochtend reeds over het voormalige weeshuis aan de Lange Achterweg, dat min of meer is voorbestemd voor een deel een verlengstuk van het museum te worden en voor de rest tegen een „kraakprijs" verhuurd gaat worden aan verenigingen {en hier ligt dan enigszins een vergelijking met Hollandia in Vlaardingen). Met De Lmdenhof schiet het echter nog niet op. Niemand tiet resultaten van de renovatie, die de dienst gemeente werken in het vroegere internaat zou verrichten. De Historische Vereniging Schiedam, die in het monumentale gebouw middels een kraakcontract ruimte zou krijgen, heeft maandagavond tot na middernacht vergaderd over ondermeer dit punt over huisvesting. Nergens in de stad riet Posthoorn verder een reële mogelijk heid om Vlaardingen „na te apen" of om in elk geval een pand op doeltreffende en zinvolle wijze om te toveren in centrum van culturele actie. Geschikte gebouwen zijn er niet, meent de wethouder. Aan de andere kant is met veel leegstaande monumenten vaak het probleem, dat niet direct een geschikte bestemming daarvoor kan worden gevonden en dat daarom restauratie niet wordt aangevat Dat vindt men zonde van het. geld. Vlaardingen heeft in 1975 Hollandia aangekocht met in het achterhoofd, dat veel verenigingen dakloos waren. De plannen met het gebouw werden daarna dieper uitgewerkt iiBuiiiuiiiimiiiuiüiiHiiiKiiiiiiüifiiiiMiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiieiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiüiiiiiif; 0 De Lindenhof, niet geschikt als werkelijk cultureel actiecentrum. Schiedam De onoverzichtelij ke verkeerslichtensituatie op de Laan van Bol'es zorgt zelfs voor trammelant bij het kan tongerecht Al diverse malen hebben automobilisten, die ter plekke werden bekeurd voor rijden door rood licht, de zaak aangekaart bij de kantonrechter. Sommigen zouden inderdaad zijn vrijge sproken, „vanwege het lasti ge ovemchtsveld op de Laan van Bores". De autorijders ageren met kran teknipsels in de hand. De in houd betreft dan de schrifte lijke vragen, die raadslid Piet Poot (CDA) aan burgemeester- en wethouders stelde na een aanrijding met dodelijke afloop, enkele maanden gele den op de hoofdweg van Groenoord. Poot kreeg als antwoord, dat aan de toestand één en ander zou worden ver anderd door de dienst ge meentewerken. Nog lang niet afdoende is echter de regeling met de verkeer slichten verholpen. Wielrij ders bijvoorbeeld Magen ook. Komen zij uit de richting Churchillweg en willen zij linksaf slaan naar de Vale- riusstraat, dan komt wel voor dat zij héél lang voor het rode licht moeten staan. Dat springt daar namelijk pas op groen, wanneer een auto ook linksaf wil en daartoe heeft voorgesorteerd. Alleen daarop reageert de computer. Maassluis B en W van Maassluis hebben zich mokkend neergelegd bij het advies van Gedepu teerde Staten de reini gingsrechten niet met 20 procent te verhogen, maar slechts met 5 procent. Volgens GS zou de voor genomen tariefsverhoging door de gemeenteraad aangenomen in zijn verga dering van 1 maart, bij de minister van binnenland se zaken stuiten op „ern stige bezwaren". Hoewel het college van B en W het met de door de minister aangevoerde argumentatie volstrekt oneens is, is het van mening dat het onder de hui dige omstandigheden weinig zin heeft zich tegen het advies van GS en de wens van <je minister te verzetten. Dit bete kent dat de reinigingsrechten slechts met 5 procent worden verhoogd. De bewindsman acht het name lijk niet aanvaardbaar dat de lasten van de afvalverwerking Rijnmond op de voorgestelde wijze in de tarieven worden verwerkt In het kader van het loon- en prijsbeleid van de regering mag dit slechts in beperkte mate gefaseerd in Vlaardingen Het in schakelen van projec tontwikkelaar Wilma voor het mogelijke bebouwen van het La moenterrein in de Vet- tenoordsep older is een logisch gevolg op- de I-.*" V.^-5«M336ffiS Het Van "t Hotfpiein in Schiedam-Oost, waar veel fietsers de weg afsnijden en over het trottoir racen. Schiedam Bewoners van het Van 't Hoffplein klagen over een gevaarlijke verkeerssituatie. Veel fietsers rijden volgens hen over het trottoir aan de zijde van de Boylestraat, om niet helemaal het pas opgeknapte plein om te hoeven rijden. Dat afsnijden zou veel gevaren voor voetgangers opleveren. De bewonersvereniging Schie dam-Oost gaat dit probleem bij de gemeente aanslingeren. Het bestuur zal proberen om de dienst gemeentewerken wat aanpassingen te laten ver- Vlaardingen Vier Vlaardingse agenten hebben maandag avond model gestaan voor een levend schilderij'. Nadat een jongeman te veel aan Bacchus had geofferd kreeg hij het lumineuze idee om met handen en voeten vanaf zijn boot de kademuur achter de Vïsbank wit te vervenDe kade muur diende echter slechts als decor voor het Zevende schilderij dat hij van plan was te scheppen. Hij verfde niet ai/een zichzelf maar ook zijn zwarte bouvier. Om er zelf glanzend op te komen te staan besmeurde hij zich bovendien met stookolieDe agenten, die zoals dit in' politietermen heet: voor eigen en andermans veiligheid, de schilder naar het bureau wilden overbrengen, werden of zij wilden of niet bij de schilderachtige praktijken betrok ken. Toen zij op het bureau arriveerden hadden hun uniformen veel weg van schilderskieleil. De hond werd ter verzorging elders ondergebracht richten. „Van het brede trot toir kan gemakkelijk de helft af voor een fietspad," aldus secretaresse Corrina Bosveld, die binnenkort met de ge meentelijke ïnspraakdeskun- dige Cor Donkers bieroyer gaat praten. Tijdens dat gesprek op het stadskantoor worden gelijk nog een paar kleine aanmer kingen op het plein naar vo ren gebracht. „Het plein riet er nu na de opknapbeurt wer kelijk goed uit. En het wordt door kinderen in een heleboel leeftijden continu gebruikt, maar er moeten eigenlijk nog op een paar heuveltjes paal tjes of zo worden geplaatst om te voorkomen dat er met fietsen te hard wordt gereden. Nu worden daar soms kleine kinderen bijna ondersteboven gereden," aldus Oost. Tevens wil men bij de bankjes aan de Lorentzlaan-zijde een zand- bakje. Om zand te krijgen rukken peuters nu soms ste nen uit de speelheuveltjes. Schiedam De achtjarige Widjaiperkas Narain uit Schiedam is deze week uit de Noordvestgracht gered. De in Paramaribo geboren jongen werd op het droge getrokken door de 20-jari- ge scholier J. H. W, P., eveneens uit Schiedam. Widjaiperkas uit de Gordon- straat in West, die in het water was gevallen toen hij op de kade speelde tus sen gestapelde kratten, is nadat hij nog door de moeder van zijn redder was verzorgd, naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht, omdat hij nogal wat water naar binnen had gekregen. kwaliteiten, die door Wilma ten toon worden gespreid. Na ruggespraak met de di rectie zegt een woordvoer der van het aannemersbe drijf Wilma. „Ons bedrijf heeft al gedu rende lange tijd contacten in Vlaardingen. Met zowel de woningbouwvereniging als de gemeente. Het Sclaavenburchproject is een voorbeeld van ons kunnen". Het inschakelen van Wilma heeft nogal wat kwaad bloed gezet bij de leden van de projectgroep stads vernieuwing Vettenoordse- polder. De manier waarop het aannemingsbedrijf werd benaderd viel bij de projectgroep verkeerd. „Zonder dat wij daar bij betrokken worden, wordt Wilma lekker gemaakt voor het bebouwen van het Lamoenterrein", aldus de projectgroep. Het be- vreemddde de project groep voordl, omdat bij het uitzoeken van de ar chitect dat is Nico An- driessen uit Haarlem juist een uitgebreide in spraakprocedure was ge volgd. Reisjes naar Gro ningen, Delft en Haarlem waren daar een fraai voor beeld van. Ook de fractie van het CDA- Vlaardingen zette haar vraagtekens bij genoemde kwestie. Wie heeft nu eigenlijk het initiatief genomen om con tact te zoeken met Wilma? Het antwoord hierop van de zijde van de projectont wikkelaar; „Men denkt ge woon aan ons. Kijk, toen architect Andriessen een maal de opdracht kreeg voor het ontwerpen van een plan voor het Lamoen- terrein, zal hem ongetwij feld gevraagd zijn door èn. de woningbouwvereniging èn de gemeente wat hij had ontworpen. Wij heb ben geregeld samenge werkt met Andriessen. Het Kozenprieel in Haarlem is een resultaat hiervan. Dat project staat landelijk be kend. Het is gewoonweg een logisch gevolg dat wij erbij zijn gehaald". termijnen gebeuren. De mi nister van binnenladse zaken heeft daarom toestemming ge geven voor een verhoging van slechts 5 prcent „Gezien het rigoureus toepas sen van het prijzenbeleid door de daartoe bevoegde in stanties, heeft protest aante kenen weinig zin", zo stelt het college. Overigens wil het er bij het Openbaar Lichaam Rijnmond op aandringen de minister op andere gedachten te brengen. Het „verzoek" van Gedeputeer de Staten heeft de volgende tariefswijzigingen per I ok tober tot gevolg: woning is 6,05 per maand, zou 7,25 worden, wordt uiteinde lijk ƒ6,35. Voor een winkel is dit respectievelijk 9,25, 11,10, 9,70. Het één maal legen in de week van een container kost thans ƒ76,--, zou ƒ91 moeten wor den, wordt 79,80. Twee maal legen kost 136,— maar gaat 142,80 kosten. Vlaardingen Op het orgel van de Grote Kerk te Vlaardingen aan de Markt geeft Aad Zou tendijk, vaste organist van de kerk, donderdag van 12.45 tot 13.15 uur zijn gebruikelijke lunchconcert Op het pro gramma staan: Psalm 119 van Anthoni van Nocrdt, Caprice van Frïedrich W. Marpug en Praeludium en Fuga in e van Max Reger. Vlaardingen De bewoners van de Lariksdreef in Holy-Noord vinden dat de gemeente moet opdraaien voor de kosten van het verzakken van hun tuinen. 'Wm Momenteel ligt op het Vlaardingse stadhuis op de afdeling openba re werken een advies van de dienst van ge meentewerken te wach ten op verdere behan deling. Dat zal geschie den over twee weken. Het advies zal dan voor (nader) advies worden doorgezonden naar de afdeling voor juridische zaken. Vervolgens komt een ontwerp brief op ta fel bij het college van burgemeester en wet houders. Dat alles kan echter nog wel een maandje duren. Voor de bewoners van de Lariksdreef is het ver zakken van hun tuin een bron van ergernis. De aarde gleed inder tijd de singel in en de gemeente moest de „ge- Tuinverzakkingen aan de Lariksdreef dempte" singel afgra ven en de tuinen weer ophogen. Dat werd dan ook gedaan door ge meentewerken. Het euvel werd jammer genoeg niet verholpen. De tuinen bleven in de singel glijden. Na ver loop van tijd ging een dragline bet profiel van de singel herstellen. Ge meentewerken had de dragline erop uitge stuurd. Korte tijd later werd een hardhouten beschoeiing aange bracht Wie dit alles moet gaan betalen, weet men nog niet Na de behandeling van het advies op de gemeentelijke burelen, zal hierover meer ver teld kunnen worden. Vlaardingen Deze week nog wordt een brief aan het Vlaardingse colle ge van burgemeester en wethouders gestuurd door de „projectgroep-in- wording" van de 694 Muwi-wonin- gen in de Babberspolder. Hierin wordt gevraagd of de gemeente reeds nu kan meedelen welke amb tenaren zitting zullen nemen in de projectgroep, die de op stapel staan de renovatie moet gaan begeleiden. In wijkcentrum 't Nieuwelant aan de Goudsesingel is inmiddels een bij eenkomst gehouden, waarbij circa twintig bewoners van de Muwi-wo- nïngen aanwezig waren. Dit aantal belangstellenden vindt buurtwerker Jacques Thijssen pover.,Maar", zo vertelt hij,je kan beter een kleine groep actieve men sen hebben dan een groter aantal dat niks doet". Op de avond werd besloten in totaal acht mensen als lid van de project groep aan te wijzen. De gemeente heeft echter nog niet bekend ge maakt welke deskundige ambtena ren deel uit gaan maken van de projectgroep.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1