SCHIEDAI1SCHE COURANT Horizonvervuiling weer aan de orde D'66 op de bres voor Gusto Gelach, geroepgehuil. neem de prod De Waïviseh bijna in gemeentehanden PSP hoopt op zinvol gesprek met SP Ik j Koos Smit opent De Toevlught College praal nog over moskee Zuidbuürt vrijdag dicht Henrietta aafiftSsss weer „thuis" Voor symbolisch bedrag: Actie tegen het opspuiten van giftig havensïih Donderdag 1 september 1977_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25908-4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam „Horizonvervuiling" is een zaak, die behalve milieugroepen ook de Histonsehe Vereniging Schiedam ernstig bezighoudt. Een rapport met talrijke „afzichtelij ke" voorbeelden wil secretaris Cees van der Geer best maken, maar momenteel ontbreekt hem daarvoor de tijd. Zijn ergernis gaat vooral uit naar het stadskantoor, die silo van Lucas Bols op de Noord- vestsingel en de nieuwe flat Over De Vesten aan de Nieu we Haven, recht tegenover de Oranjestraat, omdat deze drie gebouwen zeer sterk afbreuk doen aan het historische ka rakter van delen van de bin nenstad. Aan de ene kant drijft Van der Maassluis Wethouder Koos Smit zal zaterdagmiddag om twee uur de jongerensoeiëteit De Toevlught op officiële wij ze openen. Na deze plechtig heid is er gelegenheid om on der het genot van een hapje en een drankje nog eventjes te praten. De Toevlught heeft enkele we ken proefgedraaid in de nieu we ruimte achter de Toverbal, ingang Nieuwe Schoolstraat - aan het parkeerterrein. Zater dag is het dan eindelijk zo ver. Tussen twaalf en zes is de sociëteit geopend, alleen voor genodigden. 's Avonds opent De Toevlught om zeven uur haar deuren voor de Maassïuise jeugd. Aan de opening is een periode van hard werken vooraf ge gaan. Nadat de gemeente het zware werk had verricht, is een groep Toevlughtjongeren aan de slag gegaan. Het resul taat is een gezellige eigentijd se ruimte voor de Vlaardingen Binnen het colle ge van burgemeester en wet houders wordt gepraat over het plan om een moskee te vestigen in de Vlaardingse ge meente. Waar deze geloofstempel voor mohammedanen gevestigd zou moeten worden, is echter nog niet bekend. Een jaartje geleden gonste het van de ge ruchten, dat in het toelever ingsbedrijf aan de Ooster straat ruimte zou worden aan gewezen voor de moskee. De zaak werd toen op de lange baan geschoven. Momenteel is nog steeds - geen helderheid in de kwestie. „De kans dat er een moskee komt is natuurlijk alom aanwezig", meent een ambtenaar van de afdeling algemene zaken, „maar het is nog helemaal de vraag wie voor de kosten gaat opdraaien". Gaardingen/Maassluis In verband met asfalterings- werkzaamheden zal de Zuid- buurt vrijdag de gehele dag zijn afgesloten voor alle ver keer. Dit geldt dus ook voor fietsers en voetgangers. Zonodig zul len de werkzaamheden op maandag worden voortgezet. Dit houdt in dat de weg dan eveneens een aantal uurtjes wordt afgezet Geer graag met smaak de spot met afzichtelijke contras ten tussen oud- en nieuwbouw en zegt hij „het liefst die lelij ke gebouwen te willen opbla zen". Realistisch aan de ande re kant merkt hij op: „Grond- uitgifte en bouwplannen zijn grappen die vaak al in een ver stadium zijn, voordat zaj zicht baar worden. Zo kan je wei nig ten gunste veranderen, en eigenlijk zou je reeds moeten inspringen als op een bepaal de plaats wordt gesloopt. Maar ja, toen de Frankeland- kerk werd gesloopt, bestond de Historische Vereniging nog niet, en toen werd al gedacht aan Over De Vesten" Vanaf de historische Lange Ha ven, waarnaar het hart van Van der Geer uitgaat, is de nieuwe flat reeds te zien. „Een kwalijk staaltje van horizon vervuiling", concludeert hij. De gemeente-architecten, de raadsleden en bijvoorbeeld ook de welstandscommissie 2ouden volgens hem veel meer rekening moeten hou den met bepaalde zichtlijnen zoals de „nieuwe planolo gen" tegenwoordig doen. Daarbij wordt rekening ge houden met het uitzicht op markante plekken in een stadsdeel. In de binnenstad is het vooral de Historische Vereniging, die de term horizonvervuiling hanteert. Andere voorbeelden van dit begrip zijn ondermeer de flatgebouwen die in Mid den-Delfland opdoemen, de industrie nabij het Hoekse strand, en lange asfaltwegen door gebieden met veel groen. De nog jonge flat Over De Vesten aan de Nieuwe Haven „vervult" de horizon van de Lange Haven. Den Haag D'66 is op de bres gesprongen voor de Schiedainse werf IHC-Gusto. Het D'66-kamerlid Engwirda heeft er gisteren bij minister Lubbers van economische zaken op aangedrongen de werf met steunmaatregelen op de been te houden* De Beleidscommissie Scheeps bouw heeft eind vorige week de plannen van de onderne mingsraad om Gusto-IHC open te houden van tafel ge veegd. De werf waar 1200 man werken, heeft volgens deze deskundigencommissie geen levenskansen meer. Engwirda maakt in zijn vragen aan minister Lubbers duide- :L si Zus Corrie en Elly en hartsvriendin Jacqueline trachtten Henriëtte even aan te raken. Vlaardmgen/Rotterdam Hen riëtte Blokland (16) uit Vlaar dingen is weer thuis. Weliswaar moet zij de komende weken in het academisch ziekenhuis Dijkzigt verder genezen van de ernstige verwondingen die zij enige weken geleden bij een rampzalig auto-ongeluk bij Ba zel heeft opgelopen, voor haar naaste familie is zij „veilig thuis". Hartverscheurende taferelen speelden zich woensdagmiddag af op het platform van de Rotterdamse lucht haven Zestienhoven, toen het spe ciaal gecharterde straaltoestel arri veerde: gelach, omhelzingen, ge roep, gehuil. Eenieder kon de emo ties nauwelijks de baas. Ook Jac queline Pelgrom (16), de hartsvrien din van Henriëtte en eveneens be trokken bij het ongeval was bij de De emoties van de afgelopen weken ders komen nooit meer. Zoals bekend is het echtpaar Broek op zondag 31 juli even voor Bazel slachtoffer geworden van een fatale manoeuvre van een Zwitserse tegen ligger. In totaal drie dodelijke slach toffers. Het niet juist identificeren van een van de dodelijke slachtof fers is er de oorzaak van dat Hen riëtte werd „dood verklaard". Pas op zondag 21 augustus, drie weken na het ongeval en de crematie van de doodgewaande Henriëtte, kwam de afschuwelijke persoonsverwisse ling uit. In het ziekenhuisbed in het Bazelse Kantonspital lag niet Ruth Haberthür, zoals algemeen werd aangenomen door zowel ouders en broer als het ziekenhuispersoneel, maar Henriëtte Blokland. In het Rotterdamse crematorium was niet Henriëtte Blokland, maar het Zwit serse meisje Ruth gecremeerd. aankomst "aanwezig. Ze liet haar tranen de vrije loop en realiseerde zich goed wat er gebeurde: haar vriendin was terug, maar haar ou- en dagen waren gistermiddag bij aankomst op Zestienhoven moeder Ria Blokland te veel geworden. Hui lend van verdriet, maar ook intense blijdschap wierp zij zich in de ar-1 men van haar oudste zoon Leen:Jk kan niet meer jongen, ik ben op...,ik ben zo gelukkig dat onze Jetje weerl thuis is....". Meer kon zij niet, Snelf werd de Vlaardingse huismoeder! weggebracht naar de VIP-ruimte voor belangrijke personen vang het vliegveld om daar wat op haar 1 gemak te worden gebracht. Intussen probeerden de andere fami-| lieleden een glimp op te vangen vang Henriëtte, trachtten zij haar aan tel raken als betrof het een heüige.... Jetje zag er, gezien de omstandighe-1 den goed uit Zij werd per brancard vervoerd. En hoewel zij niet sprak,! was duidelijk aan haar ogen te zienp hoezeer zij genoot van het terug zien van haar naaste familieleden na zo| vele weken. Heel even slechts duurde het weerzien op Zestienhoven. Om te voorkomen! dat de emoties te hoog oplaaiden! vertrok de ziekenwagen reeds nal een enkele minuut richting vanf Dijkzigt. Zie verder pagina 3 Schiedam De grootste molen van Europa gaat over in gemeente- handen, Schiedam wil De Walvisch kopen van de vereniging De Hollandse Molen. Met deze aankoop zou de gemeente eigena resse zijn van alle vier de molens in de stad. Wanneer de overdracht voor een symbolisch bedrag' pre cies plaatsvindt, is nog niet bekend. Gemeenteambtena ren zeggen, dat dat nog in onderzoek is. Bij de in Am sterdam gevestigde vereniging zegt men desgevraagd: „Dat weten we niet. Dat hangt van de gemeente af. Wij zitten er naar uit te kijken, want daar mee komt op lange termijn zekerheid voor behoud van de molen. Niet dat bij ons geen zekerheid is, maar als een ge meente er nou eenmaal prijs Vlaardingen De Vlaar dingse PSP weet niet hoe de verhaaltjes de wereld zijn in gestuurd, dat zij de Socialistische Partij zou steunen bij het actievoe ren tegen het opspuiteh van giftig havenslib. Daarmee wil de PSP echter niet zeggen, dat zij steun aan de SP weigert. De pacifisten heb ben hierover een brief ge schreven aan de socialisten: „Wij willen er best over pra ten, maar dan moeten we eerst enige informatie van jul lie krijgen". Enige tijd geleden deed de SP een oproep aan de PSP en PPR om het Milieu Actiecen trum Nederland (MAN) en de vereniging Voorkomen Is Be ter (VIB) /krachtig en con- creet" te ondersteunen. Het MAN en VIB zijn zoals be kend „dochterondernemin gen" van de SP. Deze twee clubs zouden een handteke ningenactie gaan houden met ais doel het protest tegen de blubberopspuitingen te open baren. De Vlaardingse Broek polder en grote delen van Schiedam-Noord liggen al he lemaal onder het giftig haven- slib. Door de toevoer van slib in de havens in het Rijnmond gebied is men naarstig op zoek naar nieuwe stortloka- ties. Een speciale Commissie Coördi natie Berging Baggerspecie (CCBB) heeft een tijdje gele den de kaart ter hand geno men en een aantal gebieden aangewezen als kandidaat- stortlokatie. En op deze ma nier werden voldoende loka- fces gevonden voor de komen de vijf jaar. Het MAN en VIB willen hierte gen protesteren in de vorm van een handtekeningenactie. Daarom vroeg dc SP haar progressieve collega's PSP en PPR om ook mee te doen. De PSP schrijft in haar brief aan de SP: „Inderdaad willen wij actievoeren tegen deze toestand en tevens willen vrij ook bij voorkeur daarbij sa menwerken met anderen. Jul- be zoeken echter geen samen werking tussen drie politieke partijen zondermeer; jullie verlangen onze steun aan or ganisaties als het MAN en VIB" Dat is binnen de Vlaardingse PSP-kring een beetje vreemd gevallen. „Wij weten nog veel te weinig van deze clubs". merken de pacifisten op. Hun verzoek: „Stuur wat statuten en huishoudelijke reglemen ten. Vertel wie er in het lande lijk en eventueel plaatselijk bestuur zitten. Hoe lang zitten die bestuursleden daar al in". Aan de hand van die gegevens kan - volgens de PSP - een zinvoller gesprek plaatsvin den over het deelnemen van PSP-ers aan acties van het Milieu Actiecentrum Neder land en de vereniging Voorko men Is Beter. op stelt om 'm zelf te beheren, dan hebben we daar niet zo veel op tegen". Reeds sinds 3 december 1928 heeft de vereniging tot be houd van molens on Neder land De Walvisch aan de Westvest in haar bezit, In to taal heeft men er momenteel zestien. Voor beheerder G. van Driel Kruit, telg uit een bekende molenaarsfamilie, zal de verkoop geen gevolgen hebben. De molen kan blijven fungeren als fahricageruimte voor zijn grutterijprodukten. Voor de zogeheten stellingko- renmolen hoeft de gemeente de komende tijd waarschijn lijk niet veel geld uit te geven. Nog geen vijf jaar geleden werd een restaurant voltooid door molenaar H. van der Loo uit Kethel. De gehele kapcon structie, wiekenkruis, balie en staartwerk werden ver nieuwd. Tevens werd enig hers telwerk aan het metsel werk verricht De kosten van deze ingrijpende opknapbeurt bedroegen 120 mille. Boven dien werd nadien ook nog enig verfwerk gedaan. De uit 1974 daterende molen, die werd genoemd naar de Walvisstraat en die herhaalde malen door brand en storm werd geteisterd, draait nu een aantal dagen in de week. lijk dat het niet verantwoord is Gusto-IHC te sluiten. Hij wijst er op dat de werf in de laatste jaren een redelijke wmst heeft geboekt (in 1976 nog 10 miljoen gulden), terwijl de vermogenspositie van Gus to gunstig is. Als Gusto dicht moet, is er grote kans dat Nederland een technisch hoogwaardige in dustrie die gespecialiseerd ïs in bet ontwerpen en vervaar digen vaa drijvende plat forms voor olie- en gaswin ning op zee verliest, zo meent de D'66-er. In navolging van de onderne mingsraad van de Schiedam se werf vindt het D'66-kamer- lid dat Gusto, Rijn-Schelde- Verolme en De Groot-Zwijnd- recht nauw moeten gaan sa menwerken op het gebied van installaties die gebruikt wor den voor olie- en gaswinning op zee (offshore industrie). Al leen op die manier kan voor komen worden dat 1000 man bij Gusto en 200 man bij Gus to Staalbouw op straat komen te staan. Het adviesbureau McKinsey heeft enige tijd geleden in een advies aan minister Lubbers ook gepleit voor samenwerk ing tussen de bedrijven die complete offshore installaties bouwen. Dit is volgens het McKinsey-rapport nodig, wil door Jan Schinkelsftoek de Nederlandse offshore in dustrie - zwaar getroffen door de maatregelen van Engeland en Noorwegen om hun eigen offshore bedrijven te bescher men - het hoofd boven water kunnen houden. Engwirda dringt er bij de minis ter op aan dit advies uit te voeren. Lubbers moet volgens hem steunmaatregelen treffen die er op gericht zijn dat: e* een nauwe samenwerking en gedeeltelijke samensmel ting binnen de Nederlandse offshore industrie komt. „De Offshore Drie (De Groot- Zwijndrecht, IHC Gusto en RSV) lijken een goed uit gangspunt te verschaffen met een redebjke kans op succes", meent het D'68-kamerlid. de samenwerkende Neder landse offshore industrie zijn positie van belangrijke con current en hoofdaannemer op de wereldmarkt binnen vijf jaar herwint. Engwirda: „Er moet alles aan worden gedaan om deze tech nische hoogwaardige indus trie - en de daarmee verbon den werkgelegenheid - voor Nederland te behouden." Dit meuwsbtad. waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd m combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proet toe in combinatie met: Rattardamsch Nieuwsblad RN - SC. Naam Ad/CS Oeze bon m open envelop, zonder postzegel, sturen naar Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1