Quidams café wordt drie Orkest met meer ritme Ivo opent vol gelnis Kerkeoneert toon bééld OHeverf wan A art de Jong starten weer mm M«m5 lang it@g? Mollamdse Meisw© fan SeMifitartl Meisaeia VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 VD/SC/WW 5 Een positieve bijdrage aan de discussies over de aard van „het geluk", een daarmee opent dan vanavond Ivo de Wijs met zijn gezelschap het nieuw? seizoen van het Zoldertheater in de Teer- stoof. Geïnspireerd door de dichtregel van Pot gieter is het programma genoemd „Achter de wolken is zonneschijn" en zoals bij cabaret is te verwachten, het is eigentijds, bevat zinvolle informatie, is niets verhullend en toch avondvul lend. Het begint dan ook om negen uur. Morgenavond om dezelfde tijd en ook volgend weekeinde brengen Ivo de Wijs, Aggie Terlingen, Pieter Nieuwint en Richard Fritschy een tijdje in de Teers toef door. Van Nieuwint is overigens de muziek voor het programma en Ivo schreef de teksten, terwijl Jan Boerstoel enkele indrin gende bijdragen leverde. Om zich niet schuldig te voelen zegt het Zoldertheater: „Wie het pro gramma vorig seizoen al zag, moet maar beden ken dat cabaret zich in de loop der maanden sterk laat wijzigen". Wie berüemd is, be tale dertienen eenhalve gulden entree. De prijs is elf piek voor houders van een CJP of G5-pIuskaart Voor volgende week zijn toegangskaarten te bestellen via de WV, tele foon 010-266000 „I will extol Thee, o Lord" zingt morgenavond Henry Blackmon: een compositie van M. Costa die deel uitmaakt van een gevarieerd concert in de Immanuel- kerk. Gezang wisselt Blackmon af met het dirigeren van het Maassluis' Jongerenkoor, dat werken a capeila brengt maar ook met begeleiding van orgel- en pianomuziek van Koos Bons. De eerste trompettist van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest komt ook, en bekend is van deze Peter Masseurs dat hij een speciale klankkleur uit zijn instrument weet te halen. Morgenavond brengt hij met de gewone trompet en met de piccolo-trompet onder meer concerto's van Torelli en Handel, een toccata van Martini en Koos Bons' bewerking van de Lamentation van Guilmant. Het kerkconcert vangt aan om kwart over acht. Entree lot de kerk (die in de Lange Bonestraat staat) kost vier gulden, maar de jeugd kan voor de helft daarvan terecht Kleurgevoelig noemt de Kattenbeker zijn werken, die te koop worden aan geboden. Prijzen wisselen tussen tweehonderd vijftig en vierhonderd gulden. Keramiek van echtpaar Nuwenhoud uit Schoon hoven wilde het Vlaar- dingse pseudo-galerietje later deze maand werk to nen. Aan het gebeuren rond Aart de Jong is een kleine collectie dierplastieken toegevoegd, afkomstig uit de bekende werkplaatsen van Gustavsberg in Zwe den waarvan eerder dit jaar het Stedelijk Mu seum in Schiedam sani tair liet zien. Ontwerpen zijn van Paul Hoff en li- sa Larson. trumpje De Kattenbeker Verlaten en weidse win- op het Liesveld (nummer terlandschappen, die wor- 151) ontving hem. den afgewisseld met zon- Tot en met zaterdag 17 nige zomerstemmingen september zijn de olie- daanut bestaat in grote verf doeken te bezichtigen, lijnen het oeuvre van Aart de Jong, 54 jaar oud, Aart de Jong, een Hage- heeft zichzelf in de schil- naar die sinds het eind derkunst onderricht en van de jaren vijftig schil- kwam via een naturalisti.- dert en op het ogenblik sche periode tot een exposeert in Vlaardingen; steeds vrijere, meer fanta- het kunstnijverheidscen- sievolle vormgeving. Het smalle straatje ernaast heet nog steeds geen Qui- bussteeg. Dat mocht niet van gemeentewerken. Een heus naamplaatje was opgehangen, het café diende zelfs bij de raad een verzoek in (per slot van rekening had het Zweedse bedrijf Sandvik ook een weg naar zich genoemd gekregen), maar het bordje werd verwij derd. Dat ligt nu verdwaald in het stadskantoor. En het steegje is nog naamloos. Ergens is dat te begrijpen. Bovendien, het goedgekeur de bordje Sandvikstraat is nog nergens in het indus triegebied geplaatst. Maar de gevolgen waren natuur lijk te raden: Quibussteeg prijkt nu in witte verf in het straatje, en naar verluidt zou een plaatselijke punkgroep de kwibussen vooxstelien hebben gedaan de macht te grijpen en gelijk maar heel Schiedam om te dopen in Quidam, dat door het woordenboek nog verklaard wordt ook, want dat betekent vreemde snui ter, of „een zeker iemand die men niet nader kan of wil noemen" en dat gaat ook op want de medewerkers willen zich niet op de voorgrond schuiven, maar, wij dwalen af. De Quibus wordt drie. Het peutertje is eigenlijk pas dinsdag jarig, maar om in de sfeer te blijven heeft het café annex quasi-theater het feest drie dagen vervroegd. Morgen dus. Zo valt het op de derde dag van de driemaal drie is negende maand, en sinds dit jaar is het café ook nog het derde etablissement vanaf het begin van de Lange Haven (als buurman kwam het keurige eetpaleis De Kleine Visser erbij, destijds geopend door burgemeester drs. Arie Lems). Gelukkig heeft de Quibus veel verre vrienden. Wie de Quibus (op nummer 28) niet kent, mist niets. Wie het wel kent ook niet Het is er gewoon. De inrichting zou je ludiek kunnen noemen, zelfs nog na drie jaar (wat is, dat is), en de huidige functie van het pand doet vaag in de verte nog denken aan De Grauwe Hengst, de distilleerderij die er vroeger was gevestigd. Vaag, dat moet worden benadrukt. Seizoenen van theaters, sociëteiten, verenigingen en allerhande andere instellingen worden weer Lustig geo pend, en daaraan kunnen wij zien dat het herfst wordt. Ook voor QT?, die malle soos die zich al jaren lang afvraagt hoelang zoiets wel kan, want dat is zo onge veer de betekenis van Quosque Tandem? Ook daar opent het seizoen, en wel vanavond. De Jermer Band staat borg. Om tien uur begint het spul in de Nieuwstraat 12, naast de foyer van het Zolder theater in de Teers toof op de eerste verdieping van het gebouw. Wie komt, kan zich meteen als lid inschrij ven. De Jenner Band speelt trouwens rock- en bluesmuziek. Zoals het hoort met een café, is het publiek bij voorkeur niet te definiëren - dat varieert van opklaute rende puber tot krasse saxofonist - maar allemaal houden ze van muziek die je vroeger underground 2ou noemen, van het nuchtere sfeertje, van de autobanken die er als rustige zitplaats dienen, en van het podium waarop soms muziekgroepen struinen, soms wel een solist, en bij fc. .ling zijn dat stamgasten. Een brokje creatieve krach Het café doet echt zijn best Haast elke zondagavond is er wat te doen. Dan treedt men op op het podium. Uit eigen kring herinnert men. zich Thomasvaer en Pietemei (toneel van de bovenste plank, achter de tap), verder het Wilde Wijvenkoor, gedichten van H. Koch, krachtige betogen van Aad Sprong, gekruide uithalen van een jong gebleven raadslid, en, ach, dat is wel genoeg. Aan die activiteiten en voorts de komst van pakweg Simon Vinkenoog, Jazzeker, Iron Earth, Proloog en de Bloemgroep is het koosnaampje te danken: 'cafe-thea- ter. De gedachte zou nu kunnen rijzen: zo'n instituut verdient subsidie. Ten slotte is ook de cultuurwethou der eens in aangepaste outfit komen kijken of het er echt wel helemaal fijn is, en zoals altijd reageerde hij noch positief noch negatief maar rookte hij pijp. En voor twee voorstellingen kreeg de Quibus inderdaad een financiële tegemoetkoming van liefst bijna duizend gulden totaal van de Schiedamse Gemeenschap. Maar dat potje schijnt nu leeg te zijn- Zonder subsidie gaat het ook. Want iedereen in het café is van mening, dat een ambtelijke instelling geen cultuur kan maken. Breken ook niet. Dat is morgen te merken. Dan is het feest in dat stulpje in Schiedam. En niet Quidam. Daar blijven ze vanaf® Anders hakken we die tentjes in mootjes, of maken we er Schiebus van. Of Gribus. vogel die Las Vegas en de Folies Bergè res van Parijs op hun kop zet te. Daarnaast is er Siep de slang, het lenigste dier ter wereld dat zichzelf in de knoop kan leg gen. Nummer drie is Gijs de Walrus, een be grip op de Noordpool want hij trad met succes op voor Eskimo's en pinguïns en hij hoopt nu in de Teers toof Furore te ma ken. En tot slot doet Willem de bokshond, de kampioen van '69, nog volop mee. Dat belooft morgen om half drie wat, voor de kinde ren tussen zes en twaalf jaar die dan het Schiedamse theater aan de Nieuwstraat 12 bezoeken. Want de weke lijkse poppen- voorstellingen beginnen weer, met als vaste toegangsprijs een rijksdaal der per keer. 't Belooft wat, als tenminste Siep de slang wel meedoet. Want hij had zin om terug te keren naar de rimboe. Maar hij vergat daarbij het Grote Gevaar- Het Gewestelijk Orkest begint het tiende jaar van zijn be staan vanavond met een muzi kale première in De Oude Lijnbaan te Vlaardingen: wer ken die op Nederlandse bo dem zelden zijn gehoord, zij weerklinken vanaf kwart over acht in de Vlaardingse hal. Dirigent is Arie van Beek, pïa- no-sohst is Huib Chrisüaanse. Veel componisten van deze eeuw lieten zich sterk beïn vloeden door de populaire mu ziek van de jaren twintig en dertig: jazz, filmmuziek en an dere vormen van entertain ment. Het ritmische karakter, ervan bracht de serieuze mu- ziekschrijvers op nieuwe ideeën. Het Gewestelijk Orkest heeft daarvan een selectie ge maakt en laat met dit nieuwe programma onbekende facet- ten van zijn kunnen zien. De programmering is opgezet door de nieuwe artistieke lei der. David Porcelijn. Ook in het jubileumjaar van het or kest lopen concertseries tussen de diverse taken door (zoals Met een keur van internatio nale artiesten komt de Hol landse Nieuwe morgenmiddag een dierens- how weggeven Poppenkast van wereldfor maat, althans volgens de per sinformatie van het Zolder, theater in de Teers toof. Im mers, Theo Terra 'de- man achter poppentheater Hollandse Nieuwe heeft vier ma rionetten ge contracteerd. Allereerst is daar Jeanette de papegaai, de charmante en babbelzieke Tekeningen en schilderijen van Jan Bemhard Mei- nen zijn de afgelopen dagen opgehangen, en morgen gaat de tentoonstelling geruisloos open in het Gemeentemuseum van Maassluis, gevestigd aan de Zuiddijk 16. Tot bijna het eind van deze maand wordt de expositie gehouden, maar na zondag 25 september komt er weer wat nieuws. Een voorbeeld van Meinens tekeningen, is een por tret, omlijst met vogelkoppen. Het aardige museum van Maassluis is van dinsdag tot en met zondag open van twee tot vijf uur 's middags, maar ook op vrijdagavond van zeven tot negen. Arie van Beek dirigeert vanavond het Gewestelijk Orkest in de Vlaar dingse Lijnbaan hal. De tentoonstel lingen in het Stedelijk Mu seum van Schiedam blij ven waar schijnlijk en dat is begrijpe lijk de be langrijkste in spiratiebron bij de kunst- klasactivitei- ten. En die be ginnen weer, op maandag 19 september, Liefhebbers kunnen zich nu nog inschrij ven. Zij gaan dan het ko mend seizoen. begeleid door een professio nele kunste naar, zich be zighouden met beeldende mid delen, zoals daar zijn teke nen, schilde ren, etsen. Naast het inha ken op exposi ties bereiden de kunstenaars (Joop van Meel, Sjef Hen- denckx, Frie- del Dalhuisen en Roel Rien- stra) ook een eigen program ma voor, ter wijl de groepen zich ovt diver se thema's kunnen buigen en dat moe ten zij dan vooral creatief doen. Alle informatie verstrekt het museum. Op de Hoogstraat 112 zijn hele dagen de deu ren open, maar niet op zonda gochtend. De kunstklassen zijn er voor kinderen, vol wassenen en ga zo maar door. koorbegeleiding en schoolcon- certen). Het première-concert van van avond wordt geopend met de Matmées Musicales van Benja min Britten, geschreven op een thema van Rossini. Daar op volgt een pianostuk van Jean Francaix, dat herinnerin gen oproept aan RaveL Een jazz-suite van Bohuslav fcjarti- nu voor klein orkest en piano (1928) is een krachtig voor beeld van verwerking van po pulaire klanken in klassieke muziek, evenals trouwens de Sïlbersee-suite van Kurt Weill waarin het volkse karakter meer doorklinkt, en de opzwe pende compositie „Le Boeuf sur Ie to it" van Darius MU- haucL Aanvankelijk was deze „os op het dak" bedoeld als begeleidingsmuzdek voor een Chaplin-film, maar de turbu- lente en dynamische klanken erin (Milhaud verwerkte veel invloeden, opgedaan in Zuid- Amerika) zullen vanavond zelfs m de Vlaardingse Lijn- baanhalien de sfeer oproepen van een music-hall in het Pa rijs van de „roaring twenties".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5