Jac. van der Linden burgemeester Bleiswijk A rcheologen zoeken middeleeuwse i foiling 1 Raad hekelt GS 'Gesprek met Oost over buurthuis Niet vier, maar drie keer per jaar de wijk in J Ik neem de proef Opgravingen in Scbiedam-Noord: Centrum wordt woonerf Cecilia terug Fabrieken stil na kortsluiting Meer schepen in Vlaardingse havens Kattenredder valt uit boom Als gemeente haar zin krijgt Schiedammer verdacht van forse inbraak Op aandringen van bewoners Bouw Parkweg opgeschort SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 7 september 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25912 -* PAGINA'S Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL .Rotterdam Door kortsluiting in het gemeentelijke elektrici teitsnet zijn gistermiddag de fabrieken van Esso Chemie, Esso Konam en Gulf in het Europoortgeb ied stil komen te liggen. Door de kortsluiting, waarvan de oorzaak nog on bekend is, werd het net te- zwaar belast Automatisch vallen dan eerst de fabrieken uit AI na een paar seconden was het euvel voorbij, waarna de fabrieken weer konden wor den opgestart Dat gmg enke le minuten gepaard met hoge re fakkels dan normaal en wat roet- en geluidsoverlast Jac. van der Linde, de kersverse burgemeester van Bleiswijk. VI aardingen Het Vlaar dingse raadslid Jac. van der Linden is gisteren be noemd tot burgemeester van de gemeente Bleis wijk. De 49-jarige Vlaar- dinger is sinds 1962 lid van de gemeenteraad voor de KVP. Van 1970 tot 1974 was hij wethouder. Vanaf zijn wethouderschap tot heden is hij voorzitter van de Culturele Raad VIaar dingen. Verder is hij voorzitter van de landelijke commissie van het ministerie van CRM en be kleedt hij l>-. ':iiursfuncties in de Stichting V Isserijmuseum, het Woonwagen&chap regio Westland, de Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden, de Stichting Regionale Omroep Rotterdam en is hij vanaf de oprichting van het Openbaar lichaam Rijnmond lid van die raad. Jaq. van der Linden heeft al meerdere malen gesolliciteerd naar een burgemeesterspost Hij kent de gemeente Bleis wijk oppervlakkig. Met het college van B en W, waarover hij in de nabije toekomst de scepter zal zwaaien, zal hij donderdagmiddag kennisma ken. Van der Linden is ge huwd en heeft drie zoons van. 19, 16 en 12 jaar oud. Zijn officiële benoeming is per 1 oktober. Schiedam Midden in de polders van Schiedam- Noord zoeken amateur-archeologen naar de laat ste resten van een middeleeuwse woning. In de klei heeft de werkgroep Helinium al emmers vol aardewerkscherven gevonden. Deze dateren van rond het jaar elfhonderd. Men vermoedt dat het niet lang meer zal duren voor het huis is gevon den waar dit eeuwenoude aardewerk ooit een plaatsje heeft gehad. Het spinklosje en aardewerkscher ven van rond het jaar elfhonderd die er volop worden gevonden. in de polder van Schiedam-Noord. tussen koeien en kieviten, zoeken amateur-archeolo gen naar de laatste resten van een vroeg-middeleeuwse woning. Vlaardingen In het tweede kwartaal van dit jaar zijn dertien zeeschepen meer de havens van Vlaardingen bin nengelopen dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Het aantal steeg van 580 naar 593. Ook de totale bruto ku- biekemeter-inhoud gaf een stijging te zien, en wel van 3.901.259 naar 4.396.992. Bij de binnenvaart viel ook een lichte stijging te constateren. Er liepen tussen april en juli 3993 schepen binnen, tegen 3983 in het tweede kwartaal van vorig jaar. Ook hier een stijging van de bruto-inhoud: 2.497.388 in het tweede kwar taal van 1976 en 2.835.774 dit jaar, Bij de zeeschepen was het op vallend dat vooral in de Vul- caanhaven minder is afge keerd, namelijk een daling van 2B3 naar 229. Daar staat tegenover dat er 31 schepen weer aan de steigers van de Nieuwe Matex lagen - van 140 °aar 171 - 13 schepen meer aan de gemeentelijke steigers - van 109 naar 122 -, en 23 schepen meer aan overige ka des. Opvallend is dat maar liefst 82 binnenvaartschepen de Wind- Huühayen hebben aangedaan, namelijk 483, terwijl de schip- Pers de Vulcaanhaven „links" beten liggen, een daling van «15 naar 823. Maassluis Volgens het liberale raadslid G. Niestadt zal de weigering door Gedeputeerde Staten de reinigingsrechten met 20 procent te verhogen de gemeente Maassluis voor een strop van ruim acht honderdduizend gulden komen te staan. Een plan om dit tekort voor het komende begrotingsjaar op enige wijze te dekken is er nog niet. Wethouder les van der Knaap sprak echter over een tekort van 178.000. Hoe hij aan dit bedrag kwam kon gister avond de raadsvergadering niet duidelijk maken. De raad heeft besloten zich welis waar mokkend neer te leg gen bij de houding van GS, die slechts een verhoging van 5 procent voor de reinigings rechten toestaan. De zaak is daar echter nog niet geheel mee afgedaan. les van der Knaap verzekerde de raad na melijk, dat in de aandeelhou dersvergadering van de N.V. Afvalverwerking Rijnmond sprake was van een collectie ve ontheffing, hetgeen er op neer komt, dat de deelnemen de gemeenten toestemming zouden krijgen de reinigings rechten zo drastisch te verho gen. De wethouder zegde toe, dat na overleg met de aandeelhou ders het ministerie alsnog zal worden verzocht de onthef-' fing (de verhoging) toe te staan. Hij hekelde daarbij het feit, dat de rijksoverheid be zuinigingen af wil wentelen op de lokale overheden. „Voor de begroting voor 1978 zal dat zeker tot consequenties lei den." Voor de zoekaktie hebben vier Vlaardingers en Schiedam mers in het weiland bij Kethel reeds om de zes meter vier putten gegraven. De komende zaterdagen gaat men er meer graven. Elk vak van ruim een vierkante meter wordt met de spade voorzichtig „afge schaafd", op zoek naar sporen die er op duiden dat er bebou wing is geweest. Monniken werk. Die sporen liggen min stens zestig centimeter diep, omdat het land daar een paar jaar geleden is opgehoogd met een fikse laag grond die vrijkwam bij het graven van een ernaast gelegen sloot. Van de vroegere bebouwing zal misschien alleen nog een lich te verkleuring in de grond over zijn. De houten funda menten zijn vrijwel zeker ver rot. Steen werd in die tijd niet gebruikt, als bouwmateriaal voor gewone huizen. In de putten hebben de archeo logen tot nu toe alleen pot scherven gevonden. Vooral in de derde. Zodra de oudheid kundigen op een stuk aarde werk stuiten wordt er voor zichtig met een troffeltje ver der gewerkt Hit het vierde vak kwam ook een eeuwe noud spinklosje, dat eens is gebruikt als verzwaring voor het spingaren. Deskundigen onderscheiden de scherven in lichtgekleurd zogeheten Pingsdorf en het grijsachti ge Pafrathaardewerk. Souvenirjagers De plaats van de opgravingen is gekozen nadat één van de le den van de werkgroep, Vlaar- dinger Leo Ver hart, een paar jaar geleden daar reeds scher ven vond. Die lagen gewoon aan de oppervlakte. De exacte plaats houdt men het liefst geheim, uit angst voor te veel bezoekers, souvenirjagers en mensen die denken dat de oudheidkundige vondsten een kapitaal waard zijn en daar om zelf lukraak gaan graven. Helinium, die pas ruimte heeft gekregen in het Vlaardingse Hollar.dia-gebouw en onder deel vormt van de Archeologi sche Werkgemeenschap Ne derland (AWN), heeft vóór men aan deze klus begon toe stemming gevraagd aan de gemeente en provinciaal ar cheoloog, drs. Herbert Sarfa- tij. Deze laatste is voor hij goedkeuring verleende eerst ter plekke gaan kijken. Bin nenkort komt hij weer om zich op de hoogte stellen van de vorderingen van het onder zoek. Het is zeker niet het eerste werk van deze zestig leden tellende vereniging. Jaren geleden is men al aktief geweest bij de senationele opgravingen in de Vlaardingse Westwijk. Verder vond men in de Broekpolder sporen van hoeven uit de Ij zertijd en de Romeinse tijd. Vlaardingen Vanavond wor den alle Westwijkbewoners verwacht in het ontmoetings centrum West aan de Floris de Vijfdelaan nummer 2. Ge sproken zal worden over de plannen van de gemeente om het bestemmingsplan West te wijzigen. Vlaardingen De Stichting voor Club- en Buurthuiswerk in de Vlaardingse Oostwijk wordt door de gemeente betrokken bij het overleg over de bestemming van het,, oude gebouw van het Toeleveringsbedrijf in de Ooster straat Het is overigens nog niet bekend wanneer dit overleg plaatsvindt Het college van burgemeester en wethouders is namelijk nog bezig met een onderzoek naar wie er in het gebouw wil komen en welke wensen de potentiële kandidaat heeft Hierbij zijn circa achthonderd handtekeningen opgehaald. De mensen van de stichting zijn van mening dat buurthuis Oost véél te klein is voor een wijk met zo'n negenduizend inwoners. „Daar komt dan nog eens bij dat ons huidige pandje in de Oosterstraat nummer 112 niet aan de eisen voldoet, waaraan een modem buurthuis behoort te vol doen", menen de bewoners uit de Oostwijk. Zij zien het dan ook helemaal zitten om het oude Toelever ingsbedrijf te betrekken. De peuterspeelzaal De Vleet zou in dit geval eveneens een ruimte kunnen krijgen. Om hun daden kracht bij te zetten is inmiddels een hand tekeningenactie gehouden. Uit een schrijven van de zijde van het buurthuis Oost blijkt een lichte irritatie ten opzich te van het beleid van de ge meente: „Wij van buurthuis' Oost zijn nu al meer dan zes maanden bezig de dames en heren van het gemeentebe stuur ervan te overtuigen dat wij dringend vervangende ruimte nodig hebben in het oude gebouw van het Toele veringsbedrijf. Maar het ge meentebestuur heeft blijkbaar geen haast; men spreekt daar zelfs over slopen en nieuw bouw en ook de industrie zou belangstelling hebben". Schiedam Bij een poging om een katje te redden is de 22- jarige TB. v.d. L. uit een boom gevallen. Met gekneus de ribben en vermoedelijk een hersenschudding is de man voor opname naar het Nolet- aekenhuis gebracht- De Schiedammer had de poes horen miauwen toen hij tij dens een avondwandeling langs de haven liep. Prompt klom hij in de boom om het beest er uit te halen. Net toen hij hem te pakken had viel de redder en kwam een paar me ter lager op de keien terecht De kat, die een half uur voor dit ongeval op dezelfde plaats ook al een paar brandweerlie den met eèn ladderwagen had beziggehouden is verdwenen. Schiedam De dorpskern van Kethel wordt woon erf. Het college is ak koord gegaan met dat verzoek van werkgroep Kethel. Het besluit is nog niet aan de Kethellappers meegedeeld. Bij de nieuwe verkeers maatregelen wordt ook de Dorpsstraat afgesloten voor vrachtverkeer. Te vens wordt de aansluiting van de Abel Tasman straat op de Kerklaan af geschaft Deze laatste re geling moet voorkomen dat vrachtverkeer ge bruik maakt van de Kerklaan. Het toekomstige woonerf beslaat de Dorpsstraat en gedeeltelijk de Vlaar- dingseweg, Schiedamse- weg, Noordeinde en Kerklaan. Over het tijdstip waarop een en ander van kracht wordt wil men zich op het stadskantoor niet uit laten. Verwacht wordt dat pas aan het eind van het jaar iets gebeurt Vlaardingen Als bet aan de gemeente Vlaardingen ligt dan wordt hel driemaandelijks wijkoverleg straks viermaandelijks. Op de gemeentelijke afde ling voor algemene zaken is men gezien het effect en het nut van dergelijke wijkbijeenkomsten tot de conclusie gekomen, dat de frequentie best iets kan worden teruggebracht Op deze wijkbijeenkomsten die 's avonds worden gehouden geeft het college - meestal al leen de wethouders Bas Goudnaan en Rien Boven berg - antwoord op vragen van bewoners. Gedacht wordt deze bijeenkomsten nu twee maal voor de zomervakantie en eenmaal daarna te houden. Overigens is de beslissing nog niet definitief gevallen. Op maandagavond 22 augustus heeft wethouder voor inspraa kaangelegenheden Rien Bo venberg (PPR) een gesprek gehad met de verschillende buurtwerkers uit de zes Vlaardingse wijken. Zij moes ten een oordeel geven over het gemeentelijk schrijven, dat een paar dagen daarvoor naar de wijkcentra was opge stuurd. De buurtwerkers von den het echter nog veel te voorbarig om al direct het stuk te beoordelen. De reden was vooral dat niet alleen zij, maar ook de wijkbewoners zich zouden moeten uitspre ken over de nota. Door Frans Weber van de Stich ting Sociaal-Cultureel Werk Vlaardingen-Holy is inmiddels een enquête opgesteld. Deze is verstuurd naar de verschillen de wijkgroeperingen en bewo nersverenigingen. Een aantal vragen uit die erique- te: Vindt u het wijkoverleg zinvol? Hoe worden de vragen beantwoord? Vindt u dat de toezeggingen worden waarge maakt? Worden de bijeen komsten wel vaak genoeg ge houden? enzovoorts. Ook in andere wijken wordt op soortgelijke wijze de mening van de bevolking gepolst. De bespreking met wethouder Bovenberg wordt in oktober heropend. De buurtwerkers weten dan tenminste welke gedachten in de wijk leven over het (nog) driemaandelijk- se wijkoverleg. Schiedam Hit een woning aar de Alberdmk Thijmstraat is gisteren tienduizend gulden en een antieke klok ter waar de van negenduizend gulden gestolen. Verdacht wordt een ongeveer 25-jarige Schiedammer een kennis van eigenaar M. L. J. Graute. De man is nog niet door de politie aangehouden. Om het huis in West binnen te komen heeft de dader de voordeur geforceerd- Het geld werd uit een van de kasten gestolen. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mtj dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proe! toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Deze bon in open envelop zonder posUege' sturen naar Antwoordnummer 834, Rotterdam. Schiedam Cecilia Celesta Herter uit Schiedam is terug. Het dertienjarige scholiertje dat sinds 20 augustus werd vermist is gisteren gevonden. Het meisje is weer in het gezins vervangend tehuis in Winterswijk, waar zij destijds was wegge lopen. De Schiedam- se politie heeft haar daar gebracht nadat zij door de Rotter damse kinderpolitie van straat was ge haald. Vlaardingen De bouwwerk zaamheden op de hoek Park- weg/Sc hiedamse weg zijn voorlopig opgeschort. Dit is gebeurd op aandringen van omwonenden. Nog voordat de eerste paal de grond werd ingeslagen klaag den de bewoners reeds over trillingen. Deze werden ver oorzaakt door het slaan van een zogenaamde dam wand. Deze wand moet de omliggen de woningen beschermen to gen de schade die kan ont staan door de eigenlijke hei werkzaamheden Het plaatsen van de damwand had echter reeds tot gevolg dat de woningen uit hun voe gen trilden. Het Rotterdamse aannemingsbedrijf ACB staakte dan ook de bouwacti viteiten- In overleg met de afdeling bouw- en woningtoe zicht van de Vlaardingse dienst van gemeentewerken wordt nu een onderzoek inge steld. Een mogelijke oplossing van het probleem is het ge bruik van schroefpalen, waar bij nauwelijks trillingen ont staan. Deze methode zal ook worden toegepast op de hoek ''an de Oosthavenkade en Schiedamseweg. Hier moeten winkels en woningen worden gebouwd. Volgens het bouwplan van de Vlaardmgse architect G. Ge luk moeten op de hoek Park- weg/Sehiedamseweg 43 twee- en zeven driekamerwoningen worden gebouwd m de pre- mieverkoopsector Verwacht wordt dat de werkzaamheden binnen twee weken hervat kunnen worden. Erevoorzitter SW overleden Schiedam Op 80-jange leeftijd is zondag overle den de heer C, Maltha, erevoorzitter van SVV, Car Maltha was voorzit ter van de Schiedamse vereniging in de tijd dat de club een groot aanzien had in de sportwereld. Hij was al geruime tijd ziek. Cor Maltha zal mor genmiddag om 14.00 uur op de Algemene Begraaf plaats aan de Laan van Spieringshoek worden begraven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1