HISTORISCHE VONDSTET I AAN DAMPLEIN Schiedammers trouwen graaj Saai fiiskusrai rukt op Ontsmetters bevechten hevige vlooienplaag neem de proef lil: 1 Aanbieding van de gemeentebegroting EIGENRAAM Jacob raakt op de wal „aan lager wal" PvdA wil functies raadsleden beperken Nieuwe balkonhekjes voor 617 flatwoningen Wel leuk maar niet spectaculair Jonge én oude stad Brandweer geeft demonstraties Bramen zijn nu gratis Losgebroken paard op rijksweg Meebetalen voor behoud Grote Kerk H1 U' f 1$ rt1 rjgg f l i-I „55.i n I - s JTI Ook op kleuterscholen SVOLVOI Provincie stelt extra vangers aan SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 9 september 19T7_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25914-8 PAGINA'S, Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de Partij van de Arbeid vindt dat een groot aantal (openbare) func ties niet te verenigen is met het lidmaatschap van de ge meenteraad. In het laatst ver schenen nummer van het par tijorgaan Achterban staat dat bet volgens het reglement niet is toegestaan dat een raadslid tevens zitting heeft in het dagelijks bestuur van de plaatselijke afdeling. Evenmin mag een socialis tisch gemeenteraadslid zit ting hebben in het provincia le bestuur. Volgens Achter ban kent Rijnmond eveneens dergelijke beperkingen. Zo mogen leden van het college van B en W geen lid zijn van de Rijnmondraad. Het afdelingsbestuur van de Pv dA stelt de ledenvergadering derhalve voor het aantal on verenigbare functies van raadsleden uit te breiden met het lidmaatschap van de Eer ste of Tweede Kamer en dat van het Europese parlement De eerste vijfentwintig jaar geen last meer Vlaardingen Op de VVD na is de gemeenteraad gister avond akkoord gegaan met, het voorstel bijna 1,5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het vervangen van bal konhekjes van 617 woningen in de Babberepolder. Deze bleken in een dermate slechte staat te verkeren dat vervan ging ervan dringend noodza kelijk wordt geacht. Jan Madem van de VVD was het er weliswaar mee eens dat er „iets" aan het hekjespro bleem moest worden gedaan, maar dat dit per se geen 1,5 miljoen gulden behoeft te kos ten. De wijze waarop de ge meente te werk was gegaan was zijn inziens ver beneden de maat. Er bad meer voorbe reidend onderzoek gepleegd moeten worden met betrek king tot het totaal vervangen ervan of het grondig repare ren van het bestaande hek werk, Voorts vond hij het vreemd dat ïn het uiteindelij ke voorstel wordt gesproken over hekjes van verzinkt en geverfd staal, terwijl het oor spronkelijk de bedoeling was gébruik te maken van geano- diseerd aluminium. Madern en zijn fractie hadden tevens onoverkomelijke bezwaren te gen een onderhandse aanbe steding. Naar de mening van de VVD-afgevaardigde zou „renovatie" van het hekwerk veel goedkoper zijn geweest en tenminste zo goed. Dit laatste nu betwijfelde wet houder Bas Goudxiaan van stadsontwikkeling ten zeerste. „De aanhechtingen zijn van binnenuit doorgerot". stel de hij. „Dat hebbei1; de ex perts aan ons gerapporteerd. Uitgebreider onderzoek lever de alleen maar negatieve pun ten op. De balkons zijn dan ook niet meer te repareren of te renoveren." Goudriaan ha merde er op dat het beter is dat de kwestie in een keer goed wordt afgedaan, zodat „wij er de eerste vijfentwintig jaar geen omkijken meer naar hebben". i Het gemeentemuseum Maassluis is enkele historische vooiworpen rijker Schiedam Ter gelegenheid van de nationale brandweer dag wordt morgen m de Schiedamse kazerne „open huis" gehouden. Bij het ge bouw aan de Breedstraat 1 geven de brandweerleden te vens demonstraties en film voorstellingen Van 10 00 tot 1600 uur is iede reen welkom. Er zullen dan tevens vertegenwoordigers van de vrijwillige brandweer aanwezig zijn. Schiedam Meer dan de helft van de plaatselijke bevolking is getrouwd, maar het aantal geboorten neemt jaarlijks sterk af en het aantal echtscheidin gen groeit ook in de jeneverstad sterk. Veel meer vrouwen dan mannen wonen in Schiedam, terwijl de eerste groep aanmerkelijk ouder wordt. Bijna dertien procent van de bevolking kan zich 65-plus- ser noemen. Ruim een kwart van alle inwoners is daarentegen jonger dan achttien jaar. Maassluis Het gemeentemu seum van Maassluis is enkele historische voorwerpen rijker. De spullen werden gedurende de eerste week van deze maand opgegraven, in het ge bied van het Damplein. In opdracht van het gemeente bestuur en op verzoek van de gemeente-archivaris heeft de dienst van gemeentewerken enkele delen van het gebied waar voorbereidingen worden getroffen voor de bouw van de 158 woningen aan de Lijn- straal extra afgegraven. Dit gebeurde in samenwerking met museumconservator Jan Rohn. Men vond er fragmen ten van tinnen lepels en vor ken, flessen, kruiken en ande re aardewerken voorwerpen, Met de vondst is het bewijs geleverd van het vermoeden, dat rond de achttiende eeuw het gebied bebouwd was. Vroeger lag op de plaats van de vondsten een sloot, zo blijkt uit oude kaarten, die tevens de grens vormde van Maassluis en Maasland. Volgens conservator Jan Rohn moeten er vroeger een tim merman en smid hebben ge woond. Uit fragmenten van gevonden China-kommen en wandversieringen concludeert hij, dat er in het gebied van enige welvaart sprake moet zijn geweest. De conservator noemt de vondsten overigens niet van erg groot belang. „Wel vormen zij een leuke aanvulling op de museumcol lectie". Enkele fragmenten van slingerglazen bewijzen verder, dat de slingerglazen, die in het bezit van het mu seum zijn, inderdaad uit Maassluis afkomstig zijn. Naast Jan Rohn en gemeente werken hebben ook veel parti culieren aan de „schatgrave- rij" meegedaan. Daardoor zijn veel voorwerpen aan de neus van het museum voorbij gegaan. De afgravingen zijn inmiddels geheel beëindigd. Vlaardingen De gemeentebegroting over bet dienstjaar 1978 zal maandag 19 september aan de leden van de gemeenteraad worden uitgereikt. De officiële aanbieding ervan gebeurt in de oktobervergadering van de gemeenteraad. De behandeling van de begroting is voor dit jaar gepland op woensdag 16 november om 19.30 uur, donderdag 17 november om 14.00 uur en vrijdag 18 november, eveneens om 14,00 uur. Zonodig zal de vergadering om 19.30 uur worden voortgezet. De begrotingsbehandeling zal op dezelfde wijze zijn als voorgaande jaren het geval was, 2ij zal derhalve, voorafgaande aan de mondelinge behandeling in de gemeenteraad, aan de orde worden gesteld in openbare vergaderingen van de vaste commissies. De data hiervan zijn reeds bekend. 14 oktober: volksgezondheid; 17 oktober: algemene zaken; 18 oktober: welzijnsaangelegenheden en woonruimteverdeling; 19 oktober: economische aangelegenheden en bedrijven; 20 oktober: sociale aangelegenheden, bejaardenzorg en sociale werkvoorzie ning; 21 oktober: agglomeratie-aangelegenheden; 24 oktober: stadsontwikkeling en volkshuisvesting; 25 oktober: verkeer en vervoer; 26 oktober: onderwijs; 27 oktober: financiën en 28 oktober: personeelszaken. In principe beginnen alle vergaderin gen om 19.30 uur. advertentie getei- suiker Nu vindt u bramen in de vrije natuur. Maak er zelf gezonde en overheerlijke jam van.Met van Gilse 6CÓC'' geleismker. Lukt iedereen altijd. Schiedam Een losgebro ken paard heeft gisteren enige tijd op rijksweg 19 gelopen- Het dier werd door automo bilisten teruggedreven naar Volkstuinencomplex Vijf Sluizen, waar het in ontvangst werd genomen door de dochter van eige naar G. B. uit Schiedam. Het is volgens de politie niet bekend hoe het paard er in geslaagd was om er vandoor te gaan. Schiedam De reparatie van het dak van de Grote Kerk wordt een zo dure zaak (nog afgezien van verdere restauratie), dat in de centrale kerkeraad al stemmen zijn opge gaan om de bevolking in te schakelen. „Laat elke Schiedammer een tientje geven, dan komen wij er wel", zei onlangs C. Mak in een vergadering van de raad. De kerkvoogdij wil de verschillende mo gelijkheden onderzoeken en met de gemeente rond de tafel zitten Zoals bekend zou de hervorm de gemeente de historische Grote of Sint Janskerk graag voor een symbolische prijs aan de gemeente over doen. In het stadskantoor hikt men echter ook aan te gen de noodzakelijke ver nieuwingen en bovendien dubt men nog over een nieu we bestemming van het ge bouw. Volgens dominee M. C. Baart zijn inmiddels wel enkele ideetjes geopperd, maar de voorzitter van de kerkvoog dij, D. de Wit, kon daarover gistermiddag nog geen me dedelingen doen. „Nee, het is nog te vaag allemaal. Wij moeten eerst eens één en ander concretiseren", zei hij. De Grote Kerk is in de binnenstad historisch, raakt in steeds groter verval. Schiedam Voor bestrijding van vlooien is de laatste maand al ruim veertig maal de hulp ingeroepen van de gemeentelijke ontsmet t ings- dienst Niet alleen in particu liere woningen, maar ook voor kleuterscholen zoals De Tierelier aan de Dwarsstraat en 't Keteltje aan de Schie- damseweg. Bij werf Gusto aan de Maasdijk is ook ai een vlooienplaag bestreden. Bij drogisterijen wordt de deur als het ware platgelopen voor poeders, shampoos en sprays. Veel winkeliers hebben een extra grote hoeveelheid van deze bestrijdingsmiddelen bij de fabrikanten besteld- „Vong jaar hebben we veel te veel keer nee moeten verkopen", aldus een drogist aan de Hoogstraat. Er zijn ook Schiedammers die er>'0- len niet gebruiken en het wat betreft de bestrijding houden op de meer confessionele me thoden Geliefd is het 's nachts plaatsen van een schaal water waarin en kurk met een brandenue kaars drijft De vlo, die naar het licht springt, wacht daarbij de ver drinkingsd ood Een bewoonster van de Vlaar- dingerdijk in het Westen ver trouwde ons gistermiddag toe, ADVERTENTIE Dirk de Derdelaan 18 Vl&arüin&en Tel. (010) 35 00 55* - dat haar man thuis constant met zijn broekspijpen in zijn sokken rit om het gejeuk van de kleine springertjes tegen te gaan. Over de ruim twee millimeter grote beestjes, die uitvoerig staan beschreven in de VROM-Iesbrief die onlangs op de Schiedamse basisscholen is verspreid, zegt men bij de ont- smettingsdienst: „Rond deze tijd van het jaar neemt het aantal vlooien altijd toe. In de vakantietij d is er immers wei nig gestofzuigd en kunnen de larven ongestoord tijdens de warme dagen uitkomen. Op scholen komen ze ook meer voor dan vroeger, waarschijn lijk omdat de kinderen nu de vrijheid hebben om eens een dier mee te nemen. De vele zwerfkatten verspreidden er ook nog wat." Deze gegevens over de be volkingsopbouw blijken uit een rapportje van de gemeentelijke afdeling burgerzaken, dat gister middag is losgekomen. De cijfers, die bij het bevol kingsregister op een rijtje zijn gezet, hebben betrek king op de stand per 31 december vorig jaar. In Schiedam woonden toen 76.867 mensen. Er waren 947 méér vrouwen dan mannen. Uit het rapportje blijkt, dat liefst 19.546 inwoners onder de achttien waren. In verhou ding is dat veel, en zou Schie dam een jonge stad kunnen worden genoemd. Het aantal bejaarden is echter ook opval lend groot, want 9936 inwo ners hebben de 65-grens ge passeerd (daarbij rijn weer meer vrouwen: 5909). Ouder dan negentig jaar waren met ingang van 1977 nog 131 per sonen. en één. dame had haar honderdste verjaardag kun nen vieren. Sinds 1972 neemt het aantal ge boorten elk jaar af. In dat jaar kwam dat aantal voor het eerst sinds de oorlog (in 1946 kende ook Schiedam een geboortengolf) beneden de duizend. Eind vorig jaar wa ren er 19.512 volledige gezin nen en 1802 onvolledige. Va?, de 4932 burgers, die het we duwschap hadden, waren er 4014 vrouwen. Gescheiden waren 1837 ingezetenen, on der wie 1014 vrouwen (rond de jaarwisseling waren de jongs ten neeentien jaar). Dat in het laatste geval meer vrouwen werden geteld, komt doordat meer gescheiden mannen per 31 december geen Schiedammer (meer) wa ren. Van de 39.890 mensen in de huwehjksstaat 51,9 pro cent van de bevolking wa ren er 320 méér van het man nelijke geslacht, hetgeen wordt verklaard doordat niet altijd de partner zich als Schiedams ingezetene liet in schrijven. Voorts* blijkt uit het rapportje van burgerzaken, dat een der de deel van de bevolking als rooms-katholiek staat geno teerd, een kwart als Neder lands hervormd, 7,3 procent als gereformeerd, 28,18 pro cent als niet-kerkeiijk en de rest als behorend tot andere gezindten- Dit nieuwsblad, waarin u ai het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra koslen be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe mcombinatie mal: Rotterdamsch Nieuwsblad Woon pl Tel Deze bon in open envelop zonder oosueget sturen naar Antwoordnummer 634Rotterdam 9 Ook particulieren, soms zelfs kinderen, houden zich bezig met het vangen van de muskusrat. Vlaardingen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland maken zich ernstig zorgen over het snel toenemende aantal muskusratten. Daar om hebben rij, in samen- ernstige bedreiging, maar ook van een begin van aan tasting van de waterstaat kundig kwetsbare polderge bieden in de randstad spra ke ts. werking met het bestuurs- Ir. P. Slijkhuis, directeur van college van Noord-Holland en Utrecht, de strijd tegen deze „dijkondergravers" aangebonden. Als eerste stap hiertoe is besloten het aantal rattenvangers aan zienlijk uit te breiden. Tot nu toe beschikte Zutd-Hol- land over drie, Utrecht over twee en Noord-Holland over een rattenvangerfe). In af wachting echter op de goed keuring van de minister is besloten dit aantal reeds nu uit te breiden met m totaal twintig vangers. Met deze uitbreiding is een bedrag ge moeid van 150.000 gulden. GS zijn bijzonder geschrokken van de gegevens die zijn ver strekt door de zogenaamde commissie Muskusrattenbe- stnjding. Gebleken is name lijk dat het aantal in het westen en midden van het land gevangen muskusratten - ook wel waterhaas ge noemd - met alleen veel gro ter is dan werd verwacht, maar ook dat de versprei ding van de rat veel verder is voortgeschreden dan was verondersteld. Het aantal ge vangen dieren wijst op een dusdanige toeneming van de populatie en van de ver spreiding dat niet alleen een het Hoogheemraadschap Delfland, heeft desgevraagd meegedeeld dat m het ge bied rond Schiedam, VIaar- dingen en Maasslui s/Maas- land weliswaar nog weinig f of geen last wordt endervon- den van dit knaagdier, maar i dat de desbetreffende amb- f tenaren zeer op hun hoede zijn. Hij is het er mee eens dat de bestrijding van dit dier, dat bekend staat om het graven van gangen in dijken, waardoor deze zwak worden, erg moeilijk is. „Ze zijn gesignaleerd in de Hoekse Waard en m de om geving van Reeuv.ijk", zu zegt de heer Slijkhuis. „Ver der is gebleken dat zij ook het Eiland van Dordrecht zijn binnengedrongen. Met andere woorden de muskus rat komt hoe langer hoe meer deze kant op In het kort zou je kunnen stellen dat de muskusrat tot aan de grens van dit gebied is opge rukt". De directeur van het Koog- heemraadschap tekent over- 1 igens aan dat het aantrek ken van rattenvangers nog met direct effect behoeft op te leveren. Dit, omdat deze mensen eerst moeten wor den opgeleid. Rotterdam Wanneer de 27-ja- nge Jacob K- uit Schiedam het varen er weer eens aan gaf en aan de wal ging, „raak te hij snel aan lager wal", aldus de Rotterdamse officier van justitie mr. R, J, C. Graaf van Randwijck. Jacob stond gisteren terecht voor twee in braken. De officier eiste een straf van zes maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Jacob stal in de nacht van 30 juni op 1 juli sigaretten, wijn, sherry en koffie uit een kanti ne van een tennispark aan de Stadhoudersiaan m Schie dam. Nog diezelfde nacht maakte hij koffie en een elek trisch koffiezetapparaat buit in een recreatiegebouw aan de Maassluissedijk- „Die drank was wel aan u be steed. U houdt nogal van een slokje", zei rechtbankpresi dent mr. C. H. B. Boot Jacob kon met goed aarden wanneer hij voor een langere lijd aan wal was. Alleen aan boord van een Rijnschip voelt hij zich goed. De rechtbankpresi dent adviseerde Jacob daar om na het uitzitten van zijn straf weer te gaan varen. „Dan moet u uw verloofde maar mee zien te nemen", constateerde hij. Jacob was namelijk voor zijn verloofde weer aan do wal gegaan. Maar raakte prompt weer aan de drank. Jacobs raadsman beschouwde de twee inbraken, die deel uitmaakten van een reeks waarvan de rest hem met ten laste werd gelegd, als een slip pertje. Hij vroeg daarom een straf die gelijk is aan de tijd die Jacob in voorarrest he<dt gezeten. De uitspraak van de rechtbank is over dertien dagen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1