College laat 22 woningen opknappen Verzoek aan minister voor orders Gusto lip PHI Maassluis gaat Van der Lely onteigenen D'66 gedoemd te mislukken KINDERJURY KIEST OORLOGSBOEK" UIT In PSP gaan koppen rollen mm m 7? Ruim een ton voor Vettenoordsepolder Vakbondsman is weinig hoopvol: DRINK WATER- FONTEIN 4 Herrie Belasting onroerend goed omhoog Bank twijfelt aan oplichting SCHIEDAMSCHE COURAN Woensdag 14 september 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25917 4pag*NA'S- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een jury van vierentwintig kinderen' uit de hele provincie heeft gisteravond in Schiedam „Joel en de veenheks" van de 73-ja- rige B. Dubbelboer uit Drente uitgeroepen tot beste kinderboek van 1976. De kinderen vertegenwoordigen kleinere kinder jury's die sinds april een aantal boeken hebben beoordeeld, een initiatief van de verenigde provinciale bibliotheekcentrales voor Zuid-Hol- Iand, gevestigd op de Westfrankelandsedijk in Schiedam. In navolging van enkele grote ste den zoals Rotterdam, Amsterdam en Den Haag startte jeugdbibliothecaresse Wilma Joma vo rig jaar met een 'jurering vanuit de provinciale bibliotheken. Voor de boeken golden enkele selectiecriteria. De auteur moest een Nederlander zijn,, van serie werk mocht geen sprake zijn, en vooral de leeftijdsgroep tussen tien en veertien jaar moest er „rijp" voor zijn Het boek van Dub belboer, dat ook in Rotterdam won, handelt over de Tweede Wereldoorlog maar volgens de kinderen uit de juiy nog meer over „de gevoe lens van de mensen in die tijd". Dat sprak aan. Nummer twee werd „Geef me de ruimte" van Thea Beekman, dal gaat over de belevenissen van een meisje in de honderdjarige oorlog tussen Frankrijk en Engeland (van 1337 tot 1453). Derde werd het boek van Jacques Vriens: „Die rotschool met die fijne klas", handelend over de meningsverschillen tussen een schoolhoofd en een moderne Ieraar. e De kinderjury doet jeugdbibliothecaresse Wilms Joma kond van de meningen over de kinderboeken van vorig jaar. Vïaardingen -BenW van Vlaardingen hebben fce- sloten om 22 woningen uit het zogenaamde nader-oa- derzoekgebied in de Vet- Een fontein van drieëneenhalve me ter hoog, middenin de Rembrandtiaan in Schiedam, nabij de De Genestetstraat, spoot tussen de bo men omhoog. Rotter- dams drinkwater, be stemd voor de 'over kant'. ofwel Pemis - aan de andere kant van de Nieuwe Wa terweg. zette een heei stuk taan gelei delijk blank. Bij reconstructie van de Rembrandtiaan had een bulldozer een leiding vart het Rotterdamse water transportbedrijf ka- potgestoten. Die lei ding loopt door Schiedams grondge bied: bij de Franse laan komt de buis de stad in en langs Wil- ton-Fijenoord ver dwijnt het ding. Ern stige gevolgen heeft het lekstoten echter niet gehad. Na twee uur ongeveer (rond de noen was gister middag het ongeluk je gebeurd) was het gat gedicht. fm» 4 ffforrM ?K3?VC Br Schiedam Voor Gusto probeert het gemeentebe stuur van Schiedam forse orders in de wacht te slepen. Aan minister Lubbers gaat men vragen op korte termijn bij deze werf één of meerdere op drachten te plaatsen, zoals bet hefeiland voor het dichten van de Oosterschelde, verbreding- van de Van Brienenoordbrug, eèn nieuwe Wiliems- en Oost-Abtsbrug in Rotterdam en baggerschepen voor ontwikkelingswerk. Tevens lonkt Schiedam naar een deel van de order voor vijftien polyester mijnvegers, waar nu reeds aan wordt gewerkt bij Van der Gïessen—De Noord. Dat allemaaï opdat meer tijd beschikbaar komt om de overlevingskan sen van de werf te onderzoeken en werknemers om te scholen of te herplaatsen. Deze pogingen zullen weinig succes hebben, volgens Wim van Schellebeek, voorzitter van de industriebond ÏÏW Schiedam, lid van de centrale ondernemingsraad RSV en behorend bij de achterban van de beleidscommissie scheepsbouw. „Wij zijn gedwongen te zoeken naar alternatieven. Afslan king van de scheepsbouw zal onvermijdelijk zijn. Ik heb respect voor deze pogingen, maar ik betwijfel of ze succes hebben. Waarschijnlijk is het ijdele hoop. Het enige goede zou in feite zijn een wals over alle werven te halen en een Schiedam De „niet pacifistische en nauwelijks socialistische houding" van drie bestuursleden van de PSP-Schiedam plaatst de partij voor een ernstige crisis. Leden van het eerste uur zien moedeloos toe, hoe enkele nieuwkomers in het bestuur agressief-re- volutionair hun zin willen doordrijven. Het pacifisme ebt weg, de sfeer in de partij is tamelijk intole rant geworden, en de beschul digende vingers wijzen naar met name Rein Vrielink en voorts Hans den Houting en John den Hartogh. Deze be stuursleden hebben op hun beurt gedreigd af te treden, indien de meerderheid in de afdeling wezenlijke verande ringen wil aanbrengen in hun concept-brochure voor „een werkelijk socialistische stad spolitiek". Dat rapportje ademt een nare, intolerante sfeer uit, vinden onder anderen Paul Dries, Re- né Reith, Yvonne Hontelé, Han van der Linden, Jetske van der Burger en Jan van' der Horst die verlangend te rugzien naar de gemoedelijke vergaderingen van weleer (toch nog maar een paar maanden geleden), toen de fa milie Blaauw en ook Aad van der Tang nog lid waren en' voor ieders mening respect werd opgebracht. Tegenwoordig spelen eoncur- rentiegevoelens mee, waarbij ook persoonlijke grieven be staan tegen Rein Vrielink van wege diens autoritaire discus sie trant. Hem wordt verweten betogen van andersdenken den te verdraaien om zelf ge lijk te krijgen. Een voorbeeld' daarvan wordt PSP-krant 18 genoemd, die deze week is verschenen. Daarin neemt Vrielink (met Den Hartogh en Den Houting als medeondertekenaars) jaren lange PSP-actie met een kor reltje zout, terwijl hij boven dien zijn opponenten in de mond legt in de toekomst sa menwerking met PvdA, CPN en D'66 niet onaanvaardbaar te vinden. Die eerste opmer king zit de „oudere" leden nogal hoog. Bovendien gaat het hen uitsluitend om moge lijke samenwerking met de PPR; ook vinden sommigen een sterke polarisatie met Pv dA niet zinvol. VI aardingen Betondrillers van de sloopfirma Mei uit Vlaardingen hebben gister middag voor een enorme her rie gezorgd op het Liesveld. Trouwens, óok vandaag en moTgen zorgen deze appara ten voor een pittige geluids overlast. Met hun dril- en booractiviteiten zorgen de mannen van Mei ervoor dat het stuk beton dat nu eens als zitplaats ge bruik werd, dan weer als fon tein in gruzelementen zal veranderen. Het stukje grond in het Vlaardingse winkelcen trum wordt namelijk bou wrijp gemaakt voor de nieu we huisvesting van 't Praatje. Dit café staat nu nog in de Waalstraat tegenover het stad huis. Het geheel losstaande pand moet echter worden af gebroken vanwege de ge meentelijke plannen om op het huidige parkeerterreintje vijftien woningen neer te zet ten. De Rotterdamse architect Pietro Hammei heeft hiervoor een ontwerp gemaakt Door dit alles moet 't Praatje verhuizen. Afgesproken is dat het café als paviljoen ofte wel een soort dagrestaurant op het Liesveld zal herrij- Maassluis Op korte termijn begint de gemeente Maas sluis een onteigeningsprocedure tegen de firma C- van Lely uit Maasland. De procedure wordt op gang gebracht omdat de gemeente Maassluis de beschikking wil krijgen over 24 ha. grond in de Steendijkpolder voor de bouw van een winkelcentrum en woningen. De grond gebruikt Van der Lely nog voor het nemen van waardevolle proeven met landbouwmachines. Sinds november 1975 zijn beide partijen reeds over de proefvelden in onder handeling. De moeilijkheid in deze kwestie is, dat de gemeente Maassluis Van der Lely geen vervangen- de_ grond kan aanbieden. De enige grond die de gemeente kan aanbieden ligt in de Dijk- polder. Dit ligt echter tussen proefgebieden van de Maas- landse firma en is vanwege de grondstructuur voor deze fir- Vlaardin ge n/Sc hi edam De voorgenomen politieke acti viteiten van de herrezen plaatselijke afdeling Schie dam en Vlaardingen van D'66 dreigen nu reeds, te misluk ken. Dit als gevolg van een tekort aan mankracht Wil iets van de plannen worden verwezenlijkt, dan zal het le dental aanzienlijk omhoog moeten. Vandaar ook dat het interimbes tuur er op aan dringt dat elk lid een nieuw lid aanbrengt. Desondanks gaat het bestuur verder met alle voorbereidin gen yan de gemeenteraadsver kiezingen van volgend jaar. Op de ledenvergadering van 15 september, om 8 uur in de Lijndraaier, Baanstraat 4 in Vlaardingen, zullen werkgroe pen worden gevormd. Zo komt er een werkgroep leef bare stad, werkgelegenheid, onderwijs, sport en recreatie, sociale zaken en gezondheids zorg en milieuaangelegenhe den. De vergadering is voor een ieder toegankelijk. In de werkgroep mag iedereen zit ting nemen, behalve diegenen die reeds lid zijn van een an dere partij dan D'66. ma van geen belang. „Wij wil len grond aan de kant van de Nieuwe Waterweg, want dit heeft een duidelijke andere structuur", aldus de woord voerder van het landbouwma- chinebedrijf, mr. B. H. P. Dolphijn. Om In de Steendijk polder versneld te kunnen bouwen werd gebruik ge maakt van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke orde ning. Mede door het feit, dat Van der Lely grond dreigt kwijt te raken, heeft het be drijf op grond van de wet AROB (Administratieve, Rechtspraak Overheidsbe- schikkingen) protest aangete kend tegen de bouw van het winkelcentrum en woningen in de Steendijkpolder. Tijdens de sitting van de Ka mercommissie AROB heeft de heer Dolphijn de bezwaren van Van der Lely naar voren gebracht. Ia antwoord hierop heeft de beer F. Manses, chef hoofdafdeling Stadsontwik keling van de gemeente Maassluis, meegedeeld dat op korte termijn tot onteigening van de grond wordt overge- nieuwe en grote werf bij zee te bouwen", reageerde hij gis teravond op de openbare ver gadering van de Schiedamse raadscommissie voor finan ciën. De raadsleden stelden op deze bijeenkomst, dat allereerst moet worden geprobeerd Gus to open te houden. Tevens werd door CDA-vrouvv Rietje Taverne geopperd om de plaatselijke fracties var» de politieke partijen gezamenlijk daarover een telegram te la ten sturen aan de raad van bestuur van Gusto. De enige die daar tegen stemde, was WD-er Theo Bakkers die vond dat het eigenlijk alle maal maar achteraf praten was en een bezoek aan de raad van bestuur ook beter vond. PvdA-er Arie Verlinde was wel voor. Hij vond zelfs dat de plannen van het colle ge op de werf rust zullen brengen: „Er is nu een grote leegloop van vaklui. Dat is gevaarlijk. Straks hoeft men niet eens meer te saneren." Wethouder van financiën Reiner Scheeres wil in Schiedam meer bedrijven werven en ook gemeentelijke bouwpro jecten versneld uitvoeren, met steun van de subsidieregeling aanvullende werken. Met on dermeer de nieuwbouw GTB, de tweede fase van de brand weerkazerne, gymzalen en zwembad Schiedam-Noord zou voor zo'n 12 miljoen aan opdrachten voor metaalcon structiewerk kunnen worden gegeven. „Maar als betrekkelijk kleine gemeente afzonderlijk kan je met veel bereiken", aldus Scheeres, „de Waterwegge meentes moeten de handen in eikaar slaan. Dan zal Den Haag er met zo gemakkelijk aan kunnen voorbijgaan. Daar moeten de grote 2aken vandaan komen. Door het he feiland voor het dichten van de Oosterschelde zou men bij Gusto wel een jaar kunnen werken". Maassluis De onroerendgoed- be las ting in Maassluis wordt Ingaande 1 januari 1978 ver hoogd. Gebruikers (huurders) gaan 13,— per 10 mZ beta len, een verhoging van 1,70, Gebruikers (eigenaren) gaan 16,per m2 betalen. Tot na toe is dit 13,90, tenoorasepolder voor be woning geschikt te ma ken. Hiermede komt het gemeentebestuur terug- va n een in maart van dit jaar genomen besluit. Toen werd namelijk be sloten dat, hangende de uitslag van het woningon- derzoek, de desbetreffen de panden - 350 in totaal. - niet bewoond mochten worden. Inmiddels heeft het actiecomité VOF la ten weten tóch door te gaan met de voorbereidin gen van een grote kraa- kactie. Per woning mag ten hoogste 7500 gulden worden uitgetrok ken voor het opknappen er van. Wethouder Bas Goud- riaan heeft gezegd dat het col lege in totaal 110.000 gulden heeft uitgetrokken voor de summiere opknapbeurt. Hij legde er de nadruk op dat het gaat om een periode van ten hoogste vijf jaar. Als voor waarde is voorts gesteld dat alleen gezinnen met kinderen in aanmerking komen voor een van deze huizen. Op het moment kent de Vettenoord sepolder een leegstand van circa 80 woningen. B en W zijn tot hun besluit gekomen na een globaal tech nisch advies van de dienst gemeentewerken. Verder heeft ook het advies van de Projektgrocp VOP een rol bij de besluitvorming gespeeld. In augustus nog had genoem de projectgroep er bij BenW met klem pp aangedrongen de leegstaande woningen weer bewoond te krijgen. „Overi gens", zo zegt Goudriaan, „ook het college was van me ning dat de leegstand tot een minimum moet worden be perkt. Maar je kan nu een maal niet tot elke prijs huizen gaan opknappen voor slechts een paar jaar. Het kost toch al genoeg". De benodigde gel den moeten uit de bodemloze put van de grondkosten ko men. Joost Kühne, een der actievoer ders, is bijzonder ingenomen met het coUegebesIuit Hij vindt alleen dat B en W lang niet ver genoeg zijn gegaan. „Er staan thans tachtig pan den leeg. Er worden er tweeëntwintig bewoonbaar gemaakt, resten nog achten vijftig lege, lelijke panden. Dat zijn er dito te veel". Di rect Iaat hij er op volgen dat de actiegroep dan ook beslo ten heeft door te gaan met de voorbereidingen van een gro te kraakactie. „Om de reste rende panden bewoond te krijgen", zo vindt hij. Na verdwijnen 4000 gulden: Schiedam De Spaarbank An no 1820 twijfelt er zeer sterk aan of de 33-jarige Schiedam mer E. K. werkelijk is besto len. De directie meent dat de lasser zelf het geld van zijn rekening heeft gehaald. Bij de politie heeft de man echter aangifte gedaan dat een onbe kende vierduizend gulden heeft opgenomen van zijn ver loren spaarbankboekje. „Wij denken dat hij het zelf heeft gedaan", aldus bankdi recteur W. van Vliet. De hand tekening die bij de opname is gezet lijkt volgens de bank „zeer sterk" op die van E. K. Een falsificatie zou echter vol gens de politie ook mogelijk zijn. De juridische commissie van het overkoepelend orgaan van de bondsspaarbanken onder zoekt de mogeli jkheid appara tuur aan te schaffen waar door het voor vreemden on mogelijk wordt geld op te ne men. Het onderzoek van de commissie was volgens Van Vliet al bezig voor het inci dent met de lasser. Een en ander zou kunnen gebeuren door een onzichtbare code in de boekjes te impregneren die pas richtbaar wordt ais het boekje onder de computer van de bank wordt gelegd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1