SCHIEDAMSCHE COURANT W rV zet „bevriende55 raadsleden onder druk Werkgroep bekijkt] plan minister Van Kemenade BONDSSPAARBANK WORDT NU WINKEL i TIMMERKAMP KRIJGT GELD Roede laak van de gasfabriek blijft behoeden Dikke rookwolken bij brand op ondelingenpiaat PvdA wil geen starre fractie Ruzie in linkse kamp Feestelijk kistje afg! Kredieten voor herstel molens Racen over de Hoiysingel Ivanhoe terug naar Suriname Gemeente ziekenhuis wil bestraling voor huidziekte Klacht ewezen Slechts één rijverbod n Voor culturele actie: Donderdag 15 „september 1977_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD _I02de jaargang no. 25918-6 pagina's- Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 klachten'dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam In de nieuwe Fv- dA-fractie, na de raadsverkie zingen van volgend jaar, moe ten minstens vijf nieuwko mers zitten. Dat is de wens van de huidige fractie. Met die verandering hoopt men te voorkomen, dat verstarring optreedt. „Die wil namelijk in vier jaar tijd nogal eens ontstaan binnen een partij," weet men. Nog geen enkel inzicht bestaat over wie blijft en wie verdwij nen moet of wil. Wedden- schapjes worden echter reeds gesloten. Over het algemeen wordt slechts de wethouder- spost voor financiën en econo mie gezien als een bezit, dat in handen moet blijven van drs. Reinier Seheeres. Over de andere wethouders denkt men verdeeld- Raadsleden, die vermoedelijk wel dag met hun handje kun nen zeggen, zijn Mar Olysla- ger en Peet van der Lubbe - en minder waarschijnlijk Arie van Loenen. De laatste speelt een rol in het spelletje rond de diverse bewonersverenigin gen. Hij is afkomstig uit het westen. Gé Brouwer bijvoorbeeld kwam relatief korte tijd geleden via bewonersvereniging Schie- dam-Oost in de fractie en on getwijfeld wordt hij gehand haafd, Nieuweling wordt Arie Zwambom, voorzitter van be- wonersvereniging Zuid, mits een .sterke' socialist' hem in die wijk kan opvolgen. Of Hans van Kleef een kans maakt, is heel dubieus. Deze voorzitter van bewonersver eniging Centrum treedt bin nenkort uit die club, heeft hij- laten weten, maar met het doel om raadslid te worden en zonder de vereniging als springplank te gebruiken. Sommige PvdA'ers vinden dan echter de bewonersver enigingen te sterk vertegen woordigd worden. Daarom zou Van Kleef uit de boot vallen - niet in de laatste plaats ook, omdat over hem persoonlijke twijfels bestaan. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft op de Hoiysingel binnen het uur 32 processen- verbaal opgemaakt tegen au tomobilisten die het met de snelheid niet al te nauw na men. De controle werd gehou den tijdens de spits van 16.45 tot 17.45 uur. Ondanks het drukke uur bedroeg de middelde snelheid 80 kilome ter per uur. Uitschieter was een man die 94 kilometer De politie is allerminst gelukkig met deze goede „vangst". Commissaris B. van Toledo zegt het schandalig te vinden dat zo veel automobilisten de maximum toegestane snelheid aan hun laars lappen. De Ho iysingel leent zich weliswaar voor snel rijden, daar staat echter tegenover dat deze sin gel veel zebrapaden telt en dat veel bejaarden, die daar in tehuizen wonen, gebruik maken van deze oversteek plaatsen. Rotterdam Naar alle waar schijnlijkheid gaat Ivanhoe W. terug naar Suriname. De straf die de officier van justi tie gisteren tegen hem eiste, is gelijk aan de tijd die hij in het huis van bewaring heeft doorgebracht om te wachten tot zijn zaak voor kwam. Voor een inbraak op de Louise de Colignylaan in Vlaardingen op 9 juni en het zelfde vergrijp op het sport terrein VFC aan de Sportlaan vroeg de officier 24 weken cel waarvan acht weken voor waardelijk. De buit van deze twee inbraken was ongeveer 5500 gulden. Ivanhoe W. (19), een in Suri name geboren Nederlander, gebruikte dat geld om rijn verslaving aan heroïne mee té betalen. Hij was voornamelijk aan het spul begonnen, omdat "ij ach moeilijk kon aanpas sen in de Nederlandse samen leving. Omdat de rapporten die de reclasseringsvereniging over de jongeman uitbracht gunstig waren en hij in Suri name als ziekenverzorger aan de slag kan wilde de officier een niet te hoge straf tegen hem eisen. De raadsman van Ivanhoe was het met de eis geheel eens. De rechtbank doet over dertien dagen uit spraak. Een feestelijk bloemetje voor de koper van de hon derdmiljoenste kist. Vlaardingen Bij aankoop van een kistje Sunkist-sinaasappe- len een boeket bloemen en bootreis cadeau voor de heer Van der Burgt uit Vlaardin gen. Geen gek aanbod. Het betrof hier dan ook een bij zondere kist sinaasappelen, namelijk de honderdmüjoen- ste, die de Vlaardinger aan de 2e Maasbosstraat bleek te hebben gekocht. Welk persoon van het sinaasap- pelenconcem zorg droeg voor het tellen van de kisten ver meldt de historie overigens niet. Schiedam - Een zeer vervelen de huidziekte kan waarschijn lijk binnenkort in het gemeen teziekenhuis worden genezen. Het ziekenhuis aan de Burge meester Knappertiaan wi! een bestralingsruimte inrichten voor mensen die aan de huid- riekte psoriasis lijden. Maan dagavond beslist de gemeen teraad of daar zogeheten FU- VA-apparatuur voor kan wor den aangeschaft. Het gaat daarbij om kosten van 44 mil le. De nieuwe behandelwijze berust op bestraling met ultra-violet licht van bepaalde golflengte en tegelijkertijd toediening van medicamenten. De resul taten gaan volgens deskundi gen boven die van de speciale kuur, welke in en aan de Bo- de Zee kan worden onder gaan. Voor behandeling kunnen pa tiënten uit deze regio nu al leen nog terecht in acade misch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. In verband met de lange wachtlijsten wil Schie dam op de afdeling fysische therapie van het GZ ook een dergelijk centrum inrichten. Vlaardingren Het NW hekelt raadsleden met name die van „bevriende partijen" die zich tegen de door het NW geplande woningbouw in de Westwijk verzetten. In zijn voorwoord bij het jaarverslag van het NW van de afdeling Vlaardin gen schrijft voorzitter Rob Suurendonk een beslis sing om daar niet te bouwen, te beschouwen als een beslissing tegen het NW en daarmee tegen de lagere Inkomensgroepen, die voor de woningen in aanmerking komen. Onder druk van deze stelling wil Suurendonk, dat de raad zich op korte termijn over de bouwplannen uitspreekt, 20 liet hij gisteravond tijdens de jaarvergadering weten. Ver der hekelt Suurendonk, dat de gemeente tijdens commis sievergaderingen vorige maand nog eens inspraak avonden organiseerde nadat het NW al een dergelijke avond had belegd. „Enkele raadsleden hebben het nodig gevonden om onder het mom van inspraak tegenstan ders te moeten aanmoedi gen", meent de NW-voorzit ter. Hij vindt, dat men op de door het NW belegde avond op 3 augustus beter had kunnen Schiedam De klacht van Schiedammer C. Vrijland over verdeling van het water- verbruik is afgewezen door de raadscommissie voor finan cien. De raadsleden vinden juist, dat Vrijland aan de Vlaardinger- dijk zes maal meer moet beta-' len dan het oud-WD-raadslid Ed de Brabander die beneden hem een installatiebureau heeft en die op dezelfde wa termeter is aangesloten. Met in totaal zes leden zou het gezin Vrijland volgens de commissie veel meer gebrui ken dan De Brabander. De klager zal daar binnenkort van op de hoogte worden ge steld. Vlaardingen Voor de de missionaire minister voor onderwijs Jos van Keme nade (PvdA) wordt weer een brief opgesteld met daarin een reactie op zijn onderwijsplannen. Een gemeentelijke opnieuw te vormen werkgroep in Vlaardingen gaat zich met dit karwei bezighouden. Het gaat hier om een reactie op de herziene en aangevulde versie van Van Kemenade's contourennota, waarin hij aangeeft hoe het huidige on derwijsbestel zich moet gaan ontwikkelen en welke dingen hierin moeten worden gewijd rigd. Dit ministeriële schrij ven gaat door het leven als Contourennota II. Na het verschijnen van nota nummer één rond de jaar wisseling 75/76 rekende de minister op een groot aantal reacties, kritieken, opmerkin gen etcetera. Zijn verwach ting bleek te kloppen, De postbus van het ministerie van onderwijs in Den Haag werd overspoeld met brieven, die niet onder de noemer „fanmail" geschaard mochten worden. Nadat de datum waarop gerea geerd kon worden op de nota verstreken was, werden alle opmerkingen enzovoorts ge noteerd en verwerkt in een hernieuwde tweede ver sie. Ook hierop kan nu een ieder weer reageren. De Vlaardingse werkgroep con tourennota, die op de eerste nota heeft gereageerd, zal ook voor deze tweede inspraakmo gelijkheid worden ingescha keld. Deze werkgroep was na de afronding van de eerste inspraakprocedure in feite ontbonden. De Gemeenschappelijke School raad Openbaar Onderwijs Vlaardingen is echter eergis teren overeengekomen dat drie leden uit die school raad zullen worden herbe noemd in de werkgroep con tourennota. Het drietal: me vrouw J. E. van West-Haage (kleuteronderwijs), en de he ren drs. D. Verbrugge (lager onderwijs) en J. F. van Leeu wen (voortgezet onderwijs). De schoolraad gaat nu bij het college van burgemeester en wethouders erop aan dringen om de algehele werkgroep op nieuw te vragen de plannen van Van Kemenade onder de loep te nemen. In de werkgroep nemen be halve de drie leden van de schoolraad zitting; wethou der voor onderwijs Ton Kloots, onderwijsinspecteur J. Wijlaars, vertegenwoordigers uit de verschillende onder wijskringen, afgevaardigden van de ouderraad, en nog een aantal andere personen. De Contourennota II verscheen op 17 maart van dit jaar. Tot 1 januari '78 kan men inspre ken op de visie van Van Ke menade, die eerder deze week vernam, dat hij ook in een tweede kabinet Den Uyl de ministerspost zal bekleden. spreken over de vorm en si tuering van de woningen in plaats van te spreken over de vraag of op die plaats wel of met moet worden gebouwd. Suurendonk zei verder een ont wikkeling in de gemeenteraad te constateren, die ertoe leidt, dat er alleen toestemming voor de woningbouw zal wor den gegeven in de Boerhaave- straat en niet in de Roemer Visscherstraat Dat betekent, dat er geen vierenzeventig maar tweeënveertig huizen kunnen worden gebouwd Suurendonk: „Dat noem ik sol len met onze belangen en spe len met het geld, dat de arbei der via contributie betaalt aan het NW. We willen duidelijk heid en sneL Straks draaien wij voor de kosten van de voorbereidende werkzaamhe den op, zonder dat er één steen kan worden gelegd". De vraag of een progressieve vakbeweging zich bezig zou moeten houden met het ver werven van een eigen huis voor haar leden beantwoord de Suurendonk met een dui delijk Ja": „Het eigen huis behoort tot die categorie van eerste levensbehoeften. Onze activiteiten zullen zich daarop moeten richten, dat de lagere inkomensgroepen ook het recht hebben een eigen wo ning te verwerven". Schiedam Bij de regionale alcoholcontrole rijn in Schie dam vijfendertig auto's gecon-, troleerd. Vijf automobilisten moesten op het pijpje blazen. Bij de con trole is slechts een rijverbod uitgevaardigd. De oude bondsspaarbank aan de Schiedamseweg. Vlaardingen De oude bondsspaarbank-aan de Schiedamseweg in Vlaardingen wordt ver bouwd tot winkel voor de Bedden- en Ba byartikelenzaak van mevrouw C. Buisman. Op het ogenblik zit zij nog met haar winkel een stukje verderop aan de Schiedamseweg nummer lOd. Dit pand moet echter worden afgebroken, Hier voor in de plaats komt een nieuwbouwproject van de hand van de Delftse architect A. J H. M. Haak, Dit bouwplan wordt uitgevoerd op het kaalslaggebied op de hoek van de Schiedamseweg/Oosthavenkade. In het plan is opgenomen dat het tussen Buisman's winkel en de oude bondsspaarbank gelegen Volksbondgebouw wordt gerenoveerd. Het aannemingsbedrijf Gebr. Verschoor BV uit Numansdorp is thans bezig met de aanpak van de bondsspaarbank. Volgens het plan van architect Haak moeten op het open terreintje in het Vlaardingse centrum 37 woningen met onderliggende win kels gebouwd worden. Schiedam Het timmerkamp in de Gorzen krijgt van de gemeente geld. Burgemeester en wethouders hebben beslo ten om een voorschot te verle nen van zestig procent op de subsidie van 7160 gulden. De 4296 gulden komen waar schijnlijk reeds over tien da gen, Wethouder Herman Posthoorn heeft dit gistermiddag, onmid dellijk na het besluit, telefo nisch meegedeeld aan Rob Hoogwerf van het timmer kamp aan het Hoofdplein, De sociaal-cultureel werkers in de Gorzen zijn hierover dik tevreden. „Nu kunnen we lekker een tijd je doordraaien. We kunnen nu. ook wat andere aktiviteiten doen", aldus Tom Molenaar van De Dukdalf, „het ambte lijk apparaat kan dus wel snel werken. Jammer dat we daar eerst stampei voor hebben moeten maken. Nu weten we tenminste dat het er aan komt en is het verantwoord om" spullen op rekening te ko pen," meerite maakt punt van ver- onder houd molen Vrijheid achter- Noordmo- Schiedam De twee „middelste" molens van Schiedam komen maandagavond aan de orde in de gemeenteraad, nadat zij gisteravond met succes de raadscommissie voor ruimtelijke ordening rijn gepasseerd. De raadsleden ston den niet afwijzend tegenover herstel en onderhoud van De Vrijheid en De Drie Koornbloemen. Voor de eerste wordt ruim 2,25 mille uitgetrokken en voor de eerste fase van de restauratie van de tweede (aan het begin van de. Vlaardïngerdijk) wordt ruim tweehonderdduizend gulden opzij gelegd. Vooral wat betreft de eerste molen, die zich opheft aan de Noordvest, denkt gemeentewerken tamelijk optimistisch over subsidies van rijk en provincie. Via de minister hoopt men, sneller dan gebruikelijk, op een geldelijke tegemoet koming vanwege de bereidheid van Schiedam om al geld voor te schieten (daardoor zou de molen op de voorrang- slijst kunnen worden geplaatst), en via vereniging De Hollandsche Molen hoopt de gemeente op een bijdrage uit het Prins Bemhardfonds. Schiedam De ronde gashouder op het terrein aan de Dwarsstraat moet, wanneer eenmaal de technische bedrijven rijn verhuisd naar het industriegebied, een culturele functie krijgen. Die wens is gisteravond naar voren gebracht door Aad Wiegman (PvdA), Hans van der Wilk (PPR) en Aad de Wolf (CPN). De raadscom missie voor ruimtelijke ordening vergaderde m het stadskantoor. Of de culturele bestemming een typische sportaangele- genheid wordt af iets in het kader van clubhuiswerk, wil wethouder ir.' Chris Zijde veld laten uitzoeken. Dat hangt af van de mogelijkhe den. De WD deed daarover nogal cynisch, terwijl CDA'er Siem Rosman rich niet wilde beperken tot de ronde tank (waardoor de technische bedrijven in de volksmond nog steeds gasfa briek worden genoemd). Rosman wilde een blik wer pen op de hele Zmdsehie- damse wijk. WD-fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk en sterker nog zijn partijgenoot Cor van Tiiborg merkten op, dat rij een culturele functie met zien zitten voor de gashou der. „Wat moet je daar nou doen? Knikkeren? Dat ding is veel te klem. Zo ga je de sport gieten in het keurslijf van een oude gashouder", aldus Van Tilborg. Met name Van der Wilk drong aan op behoud van de gas houder, waarop Zijdeveld hem beloofde niet tot sloop over te gaan indien niet een duidelijke bestemming voor het gebied is gevonden. Ook Wiegman waarschuwde er voor, dat in een onbewaakt ogenblik met de hele gas tank plat moet gaan, in het kader van stadsvernieuwing. Aad de Wolf zag zelfs een mogelijkheid om in de gas houder een klem sporthalle tje m te richten. Daarover deed Verhulsdonk vrij scep tisch. Van der Wilk tenslotte had ais voorbeeld het be houd van gashouders aan de Oranjeboomstraat in Rotter dam, bij de Kuip, waar nu volop sociale activiteiten worden bedreven Rotterdam Enorme rookwolken kwamen gistermiddag vrij bij een middel-uitslaande brand in een loods van de chemische fabriek Vondehngenplaat aan de Tankweg, In de loods was door nog onbekende oorzaak brand ontstaan in enkele vaten met walsokën en insekticiden. Bij de meldkamer van Rijnmond kwamen enkele klachten binnen van omwonenden. Zij hadden last van de prikkelende rooklucht. Zowel deskundigen van de dienst centraal milieubeheer Rijn mond als van de brandweer hebben in de omgeving metingen verricht. Er bleek geen sprake van een gevaarlijke situatie te zijn. Om kwart over één was voor het laatst iemand in de loods geweest. Volgens een woordvoerder van het bedrijf werd een half uur later de brand ontdekt. De Rotterdamse brandweer werd om twee uur gealarmeerd. In samenwerking met de bedrijfsbrandweer vverd het vuur bestre den. Na drie kwartier was de brand onder controle. Er waren zes stralen lagedruk en een waterkanon vanaf een blusboot ingezet. Ongeveer een kwart van de loods brandde uit Het produktieproces bij Vondelingenplaat kon gewoon doorgaan, omdat de loods helemaal los van de fabriek, op een uithoek van het terrein» staat j;, m

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1