SCHIEDAMSCHE COURANT Renovatie Si tnplex- woning n in ?t slop bekritiseert Stichting Welzijn Prof. Kamerlinj h Onnesiaan vraa om verkeersmaatregelen Bewoners diep teleurgesteld Schiedam eert verdwenen molens Kamer- over Gusto Het kan nog mt v Voorstel vandaag naar college: Vechtpartij om barjuffrouw Wild uit Broekpolder voor consumptie verboden CPN-vragen over situatie ziekenhuizen Verlies voor Key en Kramer ■Vrijdag 16 september 1977_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD _t02de jaargang no. 259X9-8 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Het eerste monumentje uit de serie is er al: twee gestapelde molenstenen nabij het kruispunt van Lange Kerkstraat en Broersvest. Het is volgens wethouder Chris Zijdeveld nog niet bekend waar het volgende komt. Schiedam Verdwenen molens worden herdacht. Op plaatsen waar in de stad eens molens hebben gestaan komen monumentjes. Het eerste is er al: twee molenste nen op de plaats van De Oost, bij het kruispunt van Broersvest en Lange Kerkstraat. „Schiedam is een molens tad bijl uitstek. Met straks vier draaiende molens, een klein schalige binnenstad en een Lange Haven, die toch wel beschermd stadsgezicht wordt, is er een mogelijkheid om wat inkomsten uit het toe» risme te creëren", aldus wet houder Chris Zijdeveld, „dat past dan ook weer in de plan nen die wethouder Scheeres pas ontvouwde over verbre ding van de werkgelegen- heidsstructuur". Het is volgens de wethouder nog nief bekend waar het volgen de monumentje komt: „Daar is geen vast programma voor. Het gebeurt gewoon als de situatie rich daar voor leent. Het wordt ingepast bij het onderhoudswerk, bijvoor beeld herbestratiixgen. We gaan de straat er niet speciaal voor openbreken". De vormen van de volgende mo numentjes verschillen. Het worden niet allemaal twee op elkaar gestapelde molens te nen, zoals bij het zogeheten HEMA-plein. Op het stads kantoor wordt ook gedacht aan-een gewone gedenkplaat, een stuk molenwiek of hei met steentjes in het plaveisel aangeven van een vroegere molenromp. De stenen die nu in de binnen stad liggen zijn echte molen stenen. Alleen zijn ze niet af komstig van De Oost, zelfs niet uit Schiedam, waar vroe ger zeventien molens waren. Om ze te bemachtigen hebben ambtenaren stad en land af gebeld. Bovenop het eerste monumentje uit de serie is pas een gedenk plaatje aangebracht. Op het ronde bronzen stuk staat in het kort de geschiedenis van De Oost, de brandersmolen die in 1727 werd gebouwd, in 1889 tot de balie werd afge broken en in 1962 helemaal met de grond werd gelijk ge maakt ONDERZOEK HONDEPOEP GAAT VOORT Schiedam StraatvervuiHng door hondepoep is een heel probleem aan het worden bin nen de muren van het stads kantoor, want burgemeester en wethouders kunnen WD- raadslid Cor van Tilborg nog geen antwoord geven over be strijding van die vervuiling. De liberaal had schriftelijk gevraagd om strenger politie toezicht. Dat deed hij reeds half augustus. Gisteren heeft het college laten weten, dat het onderzoek nog voortduurt en dat Van Til borg derhalve nog even moet wachten op de antwoorden. Dirk de Derdelaan 18 Vlaardingen TO. (010) 35.00.55' Vlaardingen De voor bereidingen voor de opknapbeurt van de Simplexwoningen in de Indische Buurt zijn le lijk in het slop geraakt. In plaats van de aanvan kelijke planning om in oktober met de werk zaamheden te begin nen, is aan de bewoners medegedeeld dat pas in januari 1978 gestart wordt met het vernieu wen van de kozijnen en het aanbrengen van de warmte-isolerende dub bele beglazing. De reden van deze vertraging moet gezocht worden in het feit dat het bestek de nauw-., keurige omschrijving van de architect van betgeen precies moet gebeuren nog niet klaar is. Hierdoor kan het he le project in de Indische Buurt nog niet worden aanbe steed. Deze aanbesteding zal trouwens onderhands geschie den. Een vijftal gekozen aannemers zullen aan de hand van dat bestek (als het er eenmaal is) gaan becijferen voor welk bedrag zij de Sim- plexwoningen willen aanpak- ken. De bewoners zijn diep teleurge steld over deze gang van za ken. Dat uitstel is overigens niet het enige dat de mensen van de buurtcommissie dwars zit Bewoners Jan van Dorp, lid van de 'buurtcommissie en de werkgroep Simplexwoningen, vertelt op verbitterde toon dat de financiering van het pro ject ook niet helemaal naar wens verloopt Zijn betoog: „In het begin ging men ervan uit dat de financiering van de pui- en kozijnvemieuwing ge dekt werd door de tweeën een half-procent regeling van de Provinciale Directie voor Volkshuisvesting (FDV)". Dat zou mooi zijn. Door deze rege ling zouden de bewoners na de herstel/vemieuwingswerk- zaamheden per jaar een huur verhoging krijgen doorbere kend van tweeen een half pro cent van de opknapkosten. Als de kosten bijvoorbeeld zouden neerkomen op twaalf duizend gulden, dan zou de huurverhoging bedragen: tweeën een half procent van twaalfduizend gulden per jaar: dat is 25 gulden per maand. Van Dorp weet echter te vertel len, dat van dit alles geen cent terecht komt Hij vertelt: „De PDV zegt ja tegen de kozijn- vernieuwing, mits de gemeen te laat blijken de woningen binnen vijf jaar aan een alge hele renovatie te willen onder werpen. Als de gemeente dat niet doet dan moet zij zelf een andere manier van financie ren vinden". En voor Van Dorp staat het als een paal boven water dat de gemeente Vlaardingen nog lang niét denkt aan een renovatie van de Simplexwoningen binnen vijf jaar. Zo af en toe zie je I hen nog wel. die j enorm romantische koetsjes voor het stadhuis. Toch is een s dergelijk charmante bruidsstoet niet meer s te bestellen binnen de grenzen van het noordelijke Water- 3 weggebied. De VVV in Maassluis, Vlaar- j§ dingen en Schiedam verwijzen naar Rot- terdam (maar die moeite blijkt ver- §j geefs) err naar Schi- pluiden. En inderaad, daar kan het nog, als 1 je een ouderwetse omlijsting van het huwelijksgebeuren op prijs stelt. Marja Boer en Gerard Vink uit Schiedam wisten in elk geval die weg te vinden. Gistermid- dag stonden paarden te trappelen, toen zij ja tegen eikaar flurs- s terden. s sniiiitiitiiiiiiiiiiinniitiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiiitiMiiiiiiiiiiEiiiniiiiiniiininiiiniiiNitiiiiniiifiimiiiiiniitiiiUiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiJiiHiinitiiitiiiimiiitiiiiitiMiitfiiiirijiiiitiniitiuffitriiimiiitiiimiiitiiiimHtiiihiitiiiiirfiiiiiiiiitfiiiiiiiiiifiiitiiiiiiiiiiimS Schiedam Voor verbetering van de Professor Ka- merlingh Onnesiaan is vandaag een plan ingediend bij burgemeester en wethouders. De samenstellers, vertegenwoordigers van de bewonersverenigihg Schiedam-Oost en buurtbewoners, vragen het colle ge maatregelen te nemen om de verkeersveiligheid te verhogen. eniging eind vorig jaar in de straat hield. Door de gewenste voetgangersoversteekplaatsen met vluchtheuvels komt er volgens een werkgroep een re gelmatige wisseling van het straatbeeld waardoor een ge lijkmatige snelheid bij de weggebruiker in de hand wordt gewerkt Om de vlucht heuvels een wat fleuriger aan zien te geven stelt men in Oost voor ze te voorzien van bielzen bloembakken, gecom bineerd met verkeerszuiltjes. Het verlies aan parkeerplaat sen zou beperkt kunnen wor- Et plan i PKO-iaan worden vier din gen voorgesteld: het aanbren gen van voetgangersover- steekplaatsen, het realiseren van een fietspad aan weers zijden van de straat, ver plaatsing van de verlkhtings- ptinten en tenslotte bet af schaffen van voorrangakmi- singen. Dat allemaal naar aanleiding van klachten die ondermeer naar voren kwamen bij de enquête die de bewonersver- den door kleine veranderin gen op bepaalde hoekpunten en het aanbrengen van par keervakken Het gewenste 1.40 meter brede fietspad zou niet alleen moe ten worden doorgetrokken tot in de Lorentzlaan, maar ook in de Franselaan tot aan de Tjalklaan. Het laatste uite raard in samenwerking met de gemeente Rotterdam. Bij de Boerhaavelaan zou een dergelijke versmalling ook nuttig zijn. Op dit moment schijnen de meeste verhehtingspunten in de straat net in het bovenste gedeelte van de bomen. Bij de aanpak zouden die zo moeten worden gesteld dat het licht werkelijk de grond, de zebra's en de splitsingen bereikt Met het afschaffen van de voor rangskruisingen op de PKQ- laan en de Lorentzlaan zal volgens de werkgroep de snel heid van het autoverkeer wor den verlaagd en de waak zaamheid van de weggebrui kers worden verhoogd: ,,Op korte termijn kan deze wij ziging in de bestaande situatie een verhoging van de ver keersonveiligheid met zich meebrengen. Op iets langere termijn verwachten we echter een verhoging van de ver keersveiligheid", schrijft men het college van b. en w. Den Qu| De vaste Tweed©- Kamercommissies veor eco nomische zaken en voor so ciale zaken hebben er donder dagmiddag van af gezien om met minister Lubben vin economische zaken overleg te 1 over de situatie bij de van INC-Gasto te Schie- De problematiek van werf komt binnenkort e bij de beteidscom- epebouw. Het werd wenselijk geacht ceest de conclusies van de beleids commissie af te wachten. In een interimrapport van de beleidscommissie wordt uitge gaan van een sluiting van INC-Gusto, maar het defini tieve rapport moet nog wor- |4ön oitgehmoht Vlaardingen Het NW heeft grote kritiek op de wijze waarop de gemeente Vlaardingen omspringt met subsidies ten behoeve van werklozen. Met name de Stichting Welzijn moet het in het voorwoord van het jaarverslag van het NW ontgelden. NW-voor- zitter Rob Suurendonk, die zichzelf de vraag stelt wat voor nut de grote bedragen afwerpen, die aan deze. stichting worden besteed, zegt: „Schone theore tische beschouwingen. Maar op welke manier wordt concreet bijgedragen aan de problematiek rondom de werklozen? In het bestuur van'de Stich ting Welzijn heeft het NW één plaats en voelt ach hiermee zwaar onderverte genwoordigd. Suurendonk dreigt in zijn voorwoord bij het jaarverslag de NTT A T. uit het bestuur van de stichting terug te halen. Hij noemt de stichting be stuurlijk zwak en vraagt zich af voor hoe lang het NW nog mede verant- slfS gen bij de Stichting Wel zijn. Verder blijkt Suurendonk wei nig op te hebben met de gang van zaken rond de begelei dingscommissie Burgerraads man. .Jarenlang heeft het stichtingsbestuur nagelaten leden van die commissie, die zich terugtrokken, te vervan gen. Zelfs toen de secretaris van de commissie, nu bijna een half jaar geleden vertrok, vond geen vervanging plaats. Dat de commissie niet meer functioneerde is nauwelijks verwonderlijk". Suurendonk besluit zijn kritiek door de vraag op te werpen of het werk van de burger raadslieden in de ogen van de Stichting Welzijn niet zo be- T»»T»«trï»V Schiedam Een groot aantal politiemannen is gister avond uitgerukt naar een vechtpartij in het Turkse café Internationaal aan het BroersvelcL Zo'n acht vech tende bezoekers zijn daar gescheiden. De ruzie ontstond nadat de 19-jarige in Schiedam woon achtige M. U. wederom" trachtte de 36-jarige barjuf frouw O. T. te „versieren". Toen dit mislukte trok hij de Schiedamse de broek uit. De overige klanten schoten de half-ontklede barjuffrouw te hulp en m een mum van tijd was er een fikse vechtpartij. Een deurruit sneuvelde. Rondvliegend glas be- schaidgde twee geparkeerde auto's. Arrestaties zijn niet wrrii-hf wild moeten missen. Met de landbouwer wil de gemeente de regeling treffen, dat hij een tegemoetkoming krijgt voor de aanschaf van de munitie. Vlaardingen Het wild, dat door jagers in de Broekpolder wordt geschoten mag niet meer voor consumptie worden gebruikt. Aldus bepaalt de nieuwe jachtvergunningen, die door de ge meente Vlaardingen zijn verstrekt Zoals bekend, is gebleken, dat het cadmiumgehalte in de or ganen van het wild, dat in de Broekpolder wordt afgescho ten, erg boog is. De dieren worden uit oogpunt van de volksgezondheid daarom on gewenst geacht voor con- sumptiedoeleinden. Aanvan kelijk wilde de gemeente voor het nieuwe seizoen alle jacht vergunningen intrekken. Een functionaris van de gemeente dienst zou de jacht in de pol* der uit oogpunt van wildbe- heèr moeten verrichten. In overleg met de jagers die al sinds jaar en dag ui de Broek polder jagen, heeft de ge meente echter anders beslo ten. AJ het wild, dat zij af schieten moet in het vervolg worden afgeleverd bij de ge meentelijke reiwgings- en ont- 5mettingsdjenst aan de Ho- flaan. Landbouwer Van Woerden uit de Broekpolder zal door deze regeling inkomsten van de verkono van het afgeschoten Schiedam Het college van burgemeester en wethouders is naar zijn mening gevraagd over sluiting van tweehonderd ziekenhuisbedden in Schie dam, zoals wordt voorgesteld' in een concept over de zieken huissituatie m Rotterdam en omstreken. Aad de Wolf (CPN) heeft daarover schrifte lijke vragen ingediend. Omdat op korte termijn dit con cept van de ziekenhuisdirec- ties van Rotterdam als defini tief advies naar het ministerie van volksgezondheid dreigt te gaan, wil De Wolf weten of burgemeester en wethouders het wel eens zijn met de strek king daarin. De communist wil het antwoord met redenen omkleed zien. Mocht het college tegen sluiting van tweehonderd ziekenhuis bedden zijn, dan vraagt De Wolf of al geprotesteerd is tegen het concept-advies. Ook wil hij weten, wat verder wordt ondernomen tegen „de ze dreigende aantasting van de kwaliteit van de gezond heidszorg in Schiedam." Schiedam De CO-OP Nieuwe Waterweg opent een mu seumpje. In het gebouw aan de Kethelstraat in de binnen stad gaat men daar een echte, oude grutters winkel voor in richten. Het antieke geheel wordt offi cieel geopend door wethouder Qhns Zijdeveld, op zaterdag 24 september. Maassluis Het concern Cindu-Key en Kramer te Maassluis en Uithoorn heeft het eerste half jaar met verlies afgesloten. Weliswaar steeg de conceroomzet van ruim 174 miljoen gulden naar 192,5 miljoen gulden, de verwachtingen blijven ver achter bij de prognoses. De omzetstijging is grotendeels een gevolg van het overnemen van andere bedrijven. De verliezen liggen voor een groot deel in de divisie chemie, voornamelijk gevestigd in Uithoorn en de afdeling pijpbekle- dingsbedrijven in Maassluis. Een en ander is een gevolg van de ingezakte Europese vraag naar dit soort werk. Overigens is de raad van bestuur content over de gang van zaken bij de buitenlandse vestigingen. Ook de resultaten van de divisies transport en opslag zijn bevredigend te noemen. Volgens de verwachtingen is ook de winst bij de isolatie-sectie gestegen. De afdeling bouw, waaronder de dakbedekkingen, behaalde even eens goede resultaten. Het bestuur vraagt zich echter af of de voorzichtig stijgende lijn bij het merendeel van de bedrijven in de rest van dit jaar zal opwegen tegen de verliezen van de genoemde divisies.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1