Ik zag heit direct helemaal zitten Een „tien" en geen griffel 55 59 YYV verkoopt' geen Rood Ylaardingen Burgemeester Van Dijke over sleepvaartmuseum: Volwassenen lezen kinderhoeken anders Drilboor gestolen Amnesty actief Rommel markt St. Janskerk Gedupeerden moeten snel geld krijgen Delftse KvK: niet tegen maar vóór rijksweg 19 Kledingbeurs Ruim 62.000 voor kanker bestrijding Elton Dean in Toverbal VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1977 Burgemeester Theo van Dijke van Maassluis lacht in zijn vuistje. Hij is er vrij gemakkelijk in geslaagd de partijen rond de vergadertafel gelijkgestemd te krijgen en het Nationaal Sleepvaartmuseum binnen zijn stadsgrenzen te halen. Weliswaar is de eerste stad aan de Waterweg de bakermat van de Nederlandse sleepvaart, onze nationale trots, de grote jongens zitten immers in Rotterdam, Amsterdam en IJmuiden. Tijdens de oprichtingsvergadering - die onder voorzitterschap stond van Van Dijke waren alle deelnemende sleepvaartdirecties het er roerend over eens dat een dergelijk museum alleen in Maassluis past. „Ik ben benieuwd", zo zegt Maassluis* eerste burger, „hoe de directie van het Bureau Wijsmuller uit IJmuiden had gereageerd, als het voorstel was gekomen het sleepvaartmuseum ergens in Rotterdam onder te brengen, bijvoorbeeld vanwege haar positie als wereldhaven. Ik weet niet of de Noordhoüandse delegatie dan net zo enthousiast was geweest Trouwens, dat geldt ook andersom". Het is nog maar een jaar geleden dat twee Maassluise burgers bij de heer Van Dijke aanklopten met de mededeling: „Er moet iets gebeuren. Het is toch te gek dat in Maassluis bijna niets meer is terug te vinden van de sleepvaart, en dat terwijl de sleepvaart hier is geboren...". Ideale plaats „Ik moet je eerlijk zeggen dat ik niet op het idee was gekomen", geeft burgemeester Van Dijke toe, „maar ik zag het direct helemaal zitten. Alléén, ik wist echt niet hoe een en ander te realiseren. Totdat mij te binnen schoot dat zojuist de eerste paal voor het nieuwe stadskantoor de grond in geslagen zou worden- In september van het volgend jaar moet dat klaar zijn en komt op hetzelfde moment het driehonderd jaar oude stadhuisje aan de Hoogstraat vrij. Gewoonweg een unieke gelegenheid, omdat het de ideale sfeer uitademt, er weinig of niets verbouwd behoeft te worden, het voorlopig groot genoeg is en._. direct aan de oude haven grenst". Genoeg pluspunten dus. Toch had zelfs optimist Van Dijke nog enige twijfels, omdat er zijns inziens ook nog andere gemeenten in ons land bepaalde aanspraken op een sleepvaartmuseum konden maken. Hij noemt in dit verband Hellevoetsluis, waa? vroeger ook de sleepboten afmeerden, IJmuiden en Amsterdam of Rotterdam. Wat een en ander moet gaan kosten, hoe de beheersvorm zal zijn, of het een Rijksmuseum wordt, op al deze vragen valt nog geen antwootd te geven. Daarom is een werkgroep opgericht die zich over al deze vragen gaat buigen. Dat Van Dijke de hele onderneming van harte stimuleert blijkt uit het feit dat een der topambtenaren, mr. R. Veenhoven van het kabinet van de burgemeester, is aangesteld als secretaris van de werkgroep. Hij moet er voor zorgen dat aan het eind van dit jaar, uiterlijk begin 1978 een rapport op tafel ligt bij zijn baas. Deze wil er namelijk haast achter zetten. 'Hoewel het college volledig achter de plannen staat, moet namelijk ook de raad nog zijn fiat geven. „De gemeente stopt weliswaar geen geld in de exploitatieopzet", zo licht Van Dijke toe, „de raad meet echter wel toestemming geven om het oude, historische stadhuis beschikbaar te stellen". Bovendien wil Van Dijke, voortvarend als hij is, dat een of twee panden naast het oude stadhuis dermate worden gerestaureerd (de plannen daartoe RraEF r- Maassluis, de bakermat van de sleepvaart, is de enige plaats waar een sleepvaartmuseum thuis hoort. voor de tv-füm Hollands Glorie die deze winter op de buis komt Maar ja, waar ik de centen vandaan moet halen...". Van Dijke stelt in dit verband nogmaals dat het een nationale, een geen gemeentelijke aangelegenheid moet worden. Met andere woorden, behalve het beschikbaar stellen van het stadhuis - op zich een dure zaak - mag het de gemeente niets kosten. ,Het museum moet zelf-supporting zijn", vindt de burgemeester. Statussymbool Het sleepvaartmuseum zal voorlopig een nationaal museum worden, maar reeds nu mikt men in Maassluis op de status van Rijksmuseum. Voor ingewijden betekent dit zoiets als de hoogste erkenning. Bovendien, en dat is wel zo belangrijk, draagt het Rijk dan de lasten, financiert verbouwingen, nieuwe aankopen en de internationale ublic-relations. Met het oog hierop heeft Van Dijke van het begin af aan het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk bij de besprekingen betrokken. „Men is daar in Den Haag geweldig enthousiast", zegt Van Dijke, „alleen.... ojd centen behoeven wij voorlopig niet te rekenen". Op advies van CRM zal bij de exploitatie-opzet van het sleepvaartmuseum, alsmede de inrichting rekening worden gehouden met de eisen die CRM stelt met betrekking tot de status van Rijksmuseum. „Het zal nog wel enige tijd aanlopen", aldus Van Dijke, „maar we kunnen voldoen aan de gestelde eisen: het museum wordt zeer educatief, van nationale betekenis, mag ik 'toch aannemen, van historische waarde en we zijn de enige op dit terrein....". Dat laatste zegt hij met enige nadruk. Nederland telt heel wat nationale musea die staan te trappelen van ongeduld om verheven te worden tot Rijksmuseum. Nadeel is echter dat er meer nationale musea zijn met hetzelfde onderwerp. Vlaardingen bij voorbeeld heeft een heel fraai visserijmuseum. Het kan bijna niet in aanmerking komen om rijksmuseum te worden, omdat er in ons land meer visserijmusea zijn, ondermeer in Scheveningen en Elburg. Vrijwilligers p Burgemeester Van Dijke haalt sleepvaartmuseum binnen zijn stad. liggen al lang klaar) dat het sleepvaartmuseum eventueel kan uitbreiden naar deze panden. Ook daar zal de raad zijn goedkeuring aan moeten geven. Selectie Reeds nu is er al een schat aan materiaaal beschikbaar gekomen voor het museum. Dit mede dankzij de spontane medewerking van de Internationale Sleepvaart Hobby Club uit IJmuiden. De vereniging is bereid al haar archieven en modellen af te staan aan het Nationale Sleepvaartmuseum. Daar de club een dikke 600 leden telt en vele leden zelf fraaie verzamelingen hebben, zal het duidelijk zijn dat de inbreng van deze internationale club groot kan. zijn. Verder is ook reeds veel aangeboden door de directies van de door Jaap Hazejager sleepvaartbedrijven, zowel uit de binnensleepvaart als de zeesleepvaart. Het aanbod is zelfs zo groot dat er geselecteerd zal moeten 'worden. Overigens gaat het niet alleen om historisch waardevolle modellen, geschriften en werf er zal ook veel aandacht worden besteed aan de huidige stand van zaken en aan de toekomst van de sleepvaart, zowel binnen- als zeesleepvaart. Verder zal Van Dijke alles op alles zetten om permanent een sleepboot voor „zijn deur" te krijgen, althans in de haven, achter het stadhuis/museum. „Hoe we dat in het vat gaan gieten weet ik nog niet'*, zegt Van Dijke, „maar komen zal die. We hebben zelf de mogelijkheid om een oude sleepboot - de Homvic - te kopen. Daarop zijn trouwens in onze haven nog opnamen gemaakt De stichting, of wat het uiteindelijk worden mag, zal het de eerste tijd kalm aan moeten doen. Om niet al te veel in de rode cijfers te komen zal straks goeddeels gewerkt moeten worden met vrijwilligers. Ook dit aspect ziet burgemeester Van Dijke wel zitten. „Wij hebben hier zat mensen die nauw verbonden zijn geweest met de sleepvaart. Ik ken oud-kapiteins, stuurlieden, machinisten en bootslieden die graag suppoost willen zijn. Ik wed dat die mijn deur straks platlopen. Een dan praat ik nog niet eens over de leden van de Hobbyclub. Neen, aan vrijwillig personeel geen gebrek". De zaak moet voor Van Dijke zo snel mogelijk afgerond zijn. Volgend jaar september komt het stadhuisje vrij en dan moet men aan de slag kunnen, zodat eind volgend jaar het museum, het nationale sleepvaartmuseum, kan worden geopend. Het moet gek gaan wil hij daar niet in slagen. Hij spreekt namelijk uit ervaring. Eerder heeft Van Dijke, samen met vrijwilligers, het nationale draaiorgelmuseum als het ware uit de grond gestampt. Dat duurde amper een jaar. En ook over dit project zegt hij: „Alles moet binnen twee jaar geregeld zijn". Hij kan het halen, als zijn berekeningen kloppen. En waarom zou men. er aan twijfelen? Kinderen beoordelen voor hen bestemde boeken to taal anders dan zogenaamd deskundige volwasse nenjury's. Dat blijkt jaar op jaar en dinsdagavond in Schiedam was daarop geen uitzondering. Want het blijkt zo vaak: als opa vertelt, luistert het grut aandachtig en glimlachen de ouders schouderopha lend. Toch beoordeelt jaarlijks een gezelschap van kritische ou deren alle nieuwe kinderboe ken. Dat is de Griffeljury, ge makshalve zo genoemd van wege de prijzen (gouden of zilveren griffels) die worden uitgereikt aan Nederlandse kinderboekenschrijvers. In Schiedam neemt Wilma Jor- na, jeugdbibliothecaresse voor de provincie, het op te gen de „deskundigen" - daar in gesterkt door kinderen zelf. Woensdag werd reeds vermeld: de bejaarde Dubbelboer heeft gewonnen met een boek over de laatste wereldoorlog, een boek met een gedragen toon, volgens de kinders vooral boeiend door alle menselijk heid erin. Dat boek is door hen uitverkoren. Door vieren twintig kinderjury's uit de provincie (aangesloten bij de verenigde provinciale biblio theekcentrales, Westfranke- ïandsedijk in Schiedam) zowel als door de bibliotheken beho rende bij de afdeling Botter dam. Wilma Joma was „acti viste" achter de eerste groep. Vorig jaar startte zij het ini tiatief om, in navolging van de grote steden, voor de pro vinciale bibliotheken een kin derbeoordeling te realiseren. De jeugd heeft het niet helemaal voor het zeggen, en in de kin- derbiebs ziet men dat vaak als nadelig. Voordat alle kinder jury's aan de slag mogen gaan, rijn die deskundige vol wassenen al aan hun kritie ken toegekomen. Een aantal boeken blijft ter beoordeling -•Jn lnVrUwn rv 1— is dus terecht: gaat het nou om het beste kinderboek van het jaar of om wat de kinde ren -het minst slecht vinden van een paar voorgeschotelde boekjes uit dat jaar? Daar staat tegenover: volwasse nen voeden op, zij bepalen een keus (zoals bij 'de bio scoop nu eenmaal ook geldt, dat je ouder dan zestien moet rijn om een film te zien waar in een jurk omhoogschuift), en bovendien - in de praktijk blijkt dat kinderen het al druk genoeg hebben met het kritiseren van een paar boe ken. Dus maakt een ingeperk te hoeveelheid hun taak mak kelijker. Dat laatste is een conclusie van de jeugdbibliothecaresse en haar mening werd dinsdag avond gedeeld door alweer de kinderen zelf. Dat maakte trouwens juffrouw Nortier in de vijfde klas van de dr. De Visserschool al duidelijk: Ju reren is tijdrovend, je moet er wel zin in hebben, hoor!" In Zuid-Holland hebben dit jaar vanuit de provinciale biblio theken verschillende kinder jury's zich gebogen over acht boeken, die vorig jaar werden geschreven. De voorwaarden, die daarbij golden, kwamen erop neer datde auteur de Nederlandse nationaliteit moest hebben, dat het boekje geen onderdeel is van een se rie, en dat het werk (volgens volwassenen) geschikt is voor de leeftijdsgroep tussen tien en veertien jaar. Van die acht boeken is met B. Dubbelboer Jo'él en de veenheks West-Friesland 182 Thea Beekman Geef me de ruimte Lemniscaat 162 Jacques Vriens Die rotschool met die fijne iUas Van Holkema/Warendorf 151 H. Barnard Kon Hesi Baka, kom gauw terug Van Holkema/Warendorf 127 Leonie Kooiker Het levende beeld in de tempel Ploegsma 69 Rita Tornqvist Ze snappen er niets van Ploegsma 69 Simone Schell Mijn Timmetje Deltos/Elsevier 59 Willem Wilmink Het bangedierenbos Kosmos 52 De kinderuitslag Achtereenvolgens de schrijvers, de titels, de uitgevers en de aantalten punten die de eindjury van kinderen uit de provincie dinsdagavond aan de boeken toekenden. 73-jarige Drentenaar Dubbel boer iets grappigs aan de hand. De kinderen van de ver scheidene jury's vonden het uitstekend, de Griffeljury haalde de neus op: te weinig kwaliteit, niet zo spannend - stukken beter vonden de vol wassenen „Kon Hesi Baka, kom gauw terug" van H. Bar nard. De kinderjury's kwa-i men tot een vierde plaats voor dit boek, dat handelt over twee Surinamertjes die naar Nederland gaan, „Dat toont aan hoe verschillend boeken", zegt Wilma Joma. „Toch is het jammer, dat best wel goede boeken een beetje negatieve reclame krijgen als rij onderaan op de lijst eindi gen. Het bangedierenbos van Willem Wilmink bijvoorbeeld is heel goed, dat zou je moe ten 'ezen, er is zóveel uit te halen, je kunt de hele Tweede Kamer erin herkennen. Echt de moeite waard. En kinderen onderschatten dat misschien nog, of juist integendeel, maar het betekent niet dat een boek zo slecht is". Voor de ongeveer honderdtach- maanden in een jury hebben gezeten, houden de verenigde provinciale bibliotheekcentra les binnenkort een feest in zaal Irene in Schiedam. Vorig jaar was dat nog in het ge bouw van de stichting zelf, maar meer centrales zijn gaan meedoen - teveel kinderen dus voor het nu al te kleine ge bouw op de Westfrankeland- sedijk. Zaterdag 22 oktober vindt het feestelijke gebeuren plaats. Onder anderen kinder boeken-illustrator Beint de Jonge, kinderfavoriet Dubbel boer en mummer twee" Thea Vlaardingen De redactie van de Stichting Rood Vlaardingen is verbolgen over het feit dat het blad Rood Vlaardingen niet meer wordt verkocht op het plaatselijke VVV-kantoor in de Visbank. „Toen er plotseling geklaagd werd over „politiek bij het WV" werd ons blad niet meer te koop aangeboden", klaagt de RV-redactie, „mis schien was het slimmer ge weest als men zich had be dacht, dat veel van de folders bij het WV reclame maken voor wat men noemt systeembevestigende zaken. Schiedam In West is een on bekende aan de haal gegaan met een dril-boormachine. Het apparaat met een waarde van zo'n achthonderd gulden verdween overdag van een laantje in het Volkspark. Na mens de Rotterdamse drink watermaatschappij y heeft ambtenaar J.P.A.M. bij de Schiedamse politie aangifte gedaan van diefstal. Zo zijn die dus óók politiek, maar dan kapitalistisch". Voorts merkt RV op, dat „we er met z'n allen inmiddels achter zijn dat de kerk, de sport, het bedrijf en ga zo maar even door juist wél met politiek te maken hebben". „En het VW dus niet?" vraagt RV zich af. „Kom nou! Juist door het weren van ons blad stelt het WV zich politiek op". Voorlichter Jan Maneij geeft als reactie hierop: „Kijk eens. We gaan natuurlijk de toonbank in de Visbank niet volleggen met dit soort blaadjes. Ten slotte ligt Achterban het partijorgaan van de Vlaar- dingse PvdA er ook niet". Maar Rood Vlaardingen is toch niet het partijblad van de Vlaardingse afdeling van de PSP? Maneij met het blaadje in zijn hand: „Moet je eens zien. Ledenvergadering PSP. Kennismakingsavond PSP. Boeken in 't PSP-pandje. En achterop: gratis voor dona teurs RV en leden PSP". Voor Maneij zegt dat genoeg. Hoek van Holland De afde ling Hoek van Holland van Amnesty International verga dert woensdag 21 september - volgende week dus - in het gebouw aan de Prins Hen drikstraat nummer 139. Aan vang 's avonds om acht uur. Ook de Hoekse afdeling gaat een actie ondernemen in ver band met de vredesweek. Aanstaande maandag staan 1 J - -m Agnost" Interna tional in de hal van De Hoek stee met handtekeningenlijst en. Het doel van deze actie is het pleiten voor de vrijlating van alle politieke gevangenen over de hele wereld. Uiteraard kan men ook lid wor den. Dit ^tan gebeuren door* een briefje te sturen naar de Amnestyclub, 3e Hugo de Grootstraat in Amsterdam. De contributie bedraagt der tig «tilden oer iaar. Schiedam Ten bate van de Grote of Sti Janskerk in Schiedam wordt morgen aan de Lange Kerkstraat een rom melmarkt gehouden. Hiermee hoopt de Hervormde Vrou wendienst de schuldenlast, die nog op het gerestaureerde or gel rust, een flink eind mee omlaag te brengen. De rommelmarkt begint om tien uur 's morgens met een optre den van de drumband van de christelijke harmonieverem- ging Harpe Davids en het ma- jorettenkorps. Bij slechts weer vindt de markt plaats in de kerk zelf. Schiedam Gemeenteraadslid Aad de Wolf heeft deze week schriftetijk enkele vragen aan het college gesteld. De CPN'er wil graag dat het college een schadeloosstelling regelt voor degenen die bij de grote re genval van drie weken gele den. waterschade hebben op gelopen. Hij hoopt dat de schadeloosstelling op korte termijn gerealiseerd wordt Verder vraagt de Schiedammer of het college bereid is om maatregelen te treffen zodat in het vervolg dergelijke si tuaties tot het minimum be perkt kunnen worden. Delft De Delftse Kamer van Koophandel en fabrieken is vóór de aanleg van rijksweg 19 en tegen verbreding van rijksweg 13. Op dit standpunt legt de Delftse kamer nog eens ae nadruk naar aanlei ding van het artikel in deze krant, waarin de mening van de Rotterdamse KvK werd weergegeven. In dit verslag werd o.a. gezegd, dat de Delftse KvK rich had uitgesproken vóór verbreding van rijksweg 13, hetgeen dus niet juist is. „Sinds een aantal jaren hebben wij tot bij de hoogste instanties geknokt om rijksweg 39 er dóór te krij gen", aldus KvK-secretaris mr. Jansen. „Wij hebben offi cieel uitsluitend onze voor keur voor rijksweg 19 uitge dragen. Vlaardingen De Stichting Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers houdt op 27, 28 en 29 september weer een win te r- kledingbeurs. Twintig procent van de opbrengst van deze beurs is bestemd voor de stichting. De beurs vindt plaats in De Harmonie aan de Schiedamseweg. Vlaardingen Voor de kanker bestrijding is dit jaar in Vlaardingen bijna dertig pro cent meer op gehaald dan vorig jaar. In totaal haalden de collectanten van het Ko ningin Wilhelmina Fonds (KWF) 62.000 gulden op. Voor bet behalen van dit bedrag zorgden 250 collectanten. Maassluis De Engelse groep The Elton Dean Quartet treedt morgenavond op in de Toverbal in Maassluis. Elton Dean, bekend als sajcofonisl- legendarische groep Soft Ma chine komt nu met zijn eigen groep. Keith Tippett, de pia nist, is evenmin een onbeken de. In de groep King Crimson was hij voor een niet onaan zienlijk deel verantwoordelijk voor de afronding van de mu ziek. The Elton Dean Quartet speelt voornamelijk ballades en geïmproviseerde melodiën. Vanavond zullen er diverse gra tis films worden vertoond in de Maassluise jongerensofie- teit aan de Lange Boone straat. Zaterdagavond ver toont men de film Little big man met in de hoofdrollen Dustin Hoffman en Faye Du- na wav. - 1 831

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3