B!ik« en breekroes eindelijk voorbij Toneeleen leuke en serieuze hobby Jubileum taptoe voor Buterpe Gemeente heeft int ook oog voor monumenten Kinder opvang draait soepel V redes- week „Geen kwestie meer van feestneuzen en. tombola" VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1977 5 Hoek van Holland De kin deropvang „tussen twaalf en twee" begint in Hoek van Hol land nu eindelijk goed van de grond te komen. Twee jaar geleden werd op alle Hoekse scholen een onder zoek ingesteld naar de behoef te van een dergelijke opvang. Het resultaat was dat zich zo'n tachtig kinderen aanmeldden. De uitslag van dat onderzoek vormde aanleiding om de Rot terdamse Stichting 12-2 te ver zoeken om de kinderopvang ook in Hoek van Holland te realiseren. Deze stichting heeft zich nu bereid verklaard om in ieder geval voor het eerste jaar de zaak administratief en organisatorisch te begeleiden. De deelgemeenteraad stelde een subsidie beschikbaar als tegemoetkoming in de huur van een ruimte, zodat de kin deropvang nu tenslotte van de grond kan komen. Ieder kind of het nu een kleu terschool of een lagere school bezoekt komt in aanmerking. Bij voldoende deelname mi nimaal twintig kinderen zal een zaal gehuurd worden in De Hoekstee aan de Mercator- weg. Per tien kleuters of vijf tien leerlingen van de lagere school is een leidster beschik baar. De kleuters worden door de leidsters van school ge haald en later teruggebracht. De opvang is aangepast aan de schooltijden. De kinderen moeten zelf brood en even tueel fruit meebrengen. Snoe pen is niet toegestaan. De Stichting 12-2 zorgt voor bord jes en bestek, bovendien krij gen de kinderen een beker melk. De kosten-voor de opvang be dragen acht gulden per kind voor vier dagen. Op woensdag en tijdens de schoolvakanties is er geen opvang. De opzeg termijn is gesteld op twee we ken, Als er financiële „proble men" zijn bij de ouders dan kan daar altijd met de leid sters over gesproken worden. In de toekomst zal het moge lijk zijn kinderen incidenteel van de opvang gebruik te la ten maken. Dat zal twee gul den per dag per kind gaan kosten. Alle schoolgaande kinderen hebben intussen een aanmel dingsformulier gekregen. Om de zaak financieel rond te krij gen moeten er minstens twin tig kinderen deelnemen maar gezien de eerder gehouden en quête verwacht men een be langrijk groter aantal. Maasland Zaterdag viert de Maaslandse harmonievereniging „Buterpe" haar jubileum. De vereniging bestaat namelijk liefst 80 jaar, reden om dat met een grootse taptoe te vieren. Met het 80-jarig bestaan is Buterpe Maaslands oudste vereniging. Behalve Buterpe doen er nog vier muziekkorpsen aan de jubileumtaptoe mee. Het zijn EMM (Maasland), de Maassluise Harmonie, de Maaslandse Harmonie en EMD (Den Haag). Deze vier korpsen beginnen zaterdagavond om zeven uur met hun optreden. Vanuit verschillende plaatsen in het dorp begin nen zij aan hun mars, Waarna zij bij Het Ambacht bij elkaar koenen. Daar wordt de taptoe gehouden, waar het jubilerende Buterpe in het zonnetje wordt gezet. De algehele leiding van het muzikale gedeelte Is in handen van de heer P. A. van der Spek. Het muzikale deel wordt bovendien nog opgeluisterd door diverse korpsen uit de vijf deelnemende korpsen. Zij zuilen gelijktijdig spelen. Een taptoe zonder majorettes en drumbands is onvolledig. Daarom zullen ex majorettes* en drumbands optreden, zodat er alles bij elkaar veel te zien en te horen is voor het publiek. Namens de muziekband richt bestuurslid G. H. Smith zich tot de jubilaris. de wereld uit. om te begin nen uit Nederland! Op het, programma staat on dermeer; zondag 18 september themadiensten Ln verschillen de kerken; dinsdagavond daaropvolgend een lezing van drs. L. J. Hogebrink over het Inter Kerkelijk Vredesberaad en de kernbewapening; vrij dag 23 en zaterdag 24 septem ber vredesmarkt op het Lies veld. Op deze markt staan kraampjes van de Wereldwin kel, Amnesty International, Werkgroep Anti-kernenergie, Werelddiaconaat en Kerk en Ontwikkelingssamenwerking, De afsluiting van de Vredes- week vindt plaats met een In terkerkelijke viering in de Jo hannes de Doperkerk aan de Hoogstraat nummer 26 in Vlaardingen. Vlaardingen Ook in Vlaar dingen wordt in de week van 18 tot en met 25 september aandacht besteed aan de vre- desweek. In aansluiting op de landelijke actie wordt een aan tal activiteiten georganiseerd door de interkerkelijke vredes groep onder de Raad van Ker ken in Vlaardingen. Het een en ander heeft als thema: Help de kernwapens Voorzitter Jan Anderson van de Histori sche Vereniging Vlaardingen in de kaasmakerij van het streek museum dat zijn naam draagt. Vandaag en morgen viert de Historische Vereniging Vlaardingen groot feest van wege haar tienjarig bestaan. Reeds enkele weken verkeert de jubilerende vereniging in een ware feestroes. Van avond echter komen de festi viteiten pas goed op gang met de opening van de prent- briefkaarttentoonstelling „Groetjes uit Vlaardingen". Deze wordt gehouden in het streekmuseumpje Jan An derson aan de Kethelweg 50. Morgen echter ligt het feestelijke accent op het buitengebeuren: optre dens van muziekkorpsen, zangver enigingen, carillonbespeling, toren (van de Grote Kerk aan de markt) klauteren, orgelbezichtigen, pijpen- dra&ien, sigaren maken, thee proe ven en je gewicht laten bepalen door de waag, die vanaf zaterdag weer is opgesteld Je zou gerust kunnen stel len dat Vlaardingen alle historische registers heeft opengetrokken. De Markt en naaste omgeving is het decor waartegen zich alles afspeelt. Onder de „historische feestvierders" bevinden zich enkele prominenten uit het Vlaardingse' Burgemeester Wim Kieboom, wethouder Bas Goud- riaan historisch lid van het eerste uur en niet te vergeten stadsarchi varis Theo Poelstra die sinds enige jaren een der steunpilaren van de vereniging is. Alle drie dragen de histone van Vlaardingen een warm hart 4 toe. Vandaar ook dat de ge meente graag bereid was haar mede werking te verlenen bij het realise ren van allerlei activiteiten van de historici, die overigens lang niet 20 grijs efi stoffig zijn als menigeen denkt Er was echter een tijd dat de Histori sche Vereniging Vlaardingen minder goed met de gemeentelijke autoritei ten kon opschieten, of was het an dersom? Zag de gemeente de Histo rische Vereniging Vlaardingen, kort weg HW, niet zo zitten? Jan An derson, de huidige voorzitter, is een der oprichters van de club. Hij weet zich nog goed de beginperiode te herinneren. Protest Temidden van Delftsblauwe wand- bordjes, antieke camera's, oude cer tificaten en een wegloperig hondje vertelt hij in zijn werkkamer aan de Kethelweg het ontstaan van de ver eniging. Eigenlijk zou je kunnen stel len dat de HW als het ware geboren is uit het protest Een protest tegen de blik- en breekroes uit de vijftiger en begin zestiger jaren. Immers,^ na de Tweede Wereldoorlog was een tijd van breken en bouwen aange broken. „De gemeenten gingen vaak zeer rigoreus te werk", zegt Anders on, in het dagelijks leven directeur van een keten, van drogisterij- en parfumeriewinkels. „Dat was eigen lijk niet 20 verwonderlijk. Laten we 'eerlijk zijn, de oorlog had zijn spo ren achtergelaten. En die moesten zo snel mogelijk worden weggewist Er moest weggebroken worden, op nieuw gebouwd worden; er moesten wegen worden aangelegd. Er kwa men meer en meer vrachtwagens om te 2orgen dat de aan- en afvoer feilloos kon verlopen. Er werd ver diend en langzaam maar zeker pikte elke Nederlander daar een graantje van mee, en terecht. Er kwamen veel nieuwe wereldburgers bij, er ont stond een ontzettende woningnood. Het was dus niet zo gek dat er gebroken werd ten behoeve van nieuwe woningen. Maar het proces zette door. De personenauto verover de meer en meer de harten van menig hardwerkende man en ten slotte kwam zo'n glanzend geval voor de deur. Maar hoe gaat dat: ook de buurman, en diens buurman en ga zo maar door. Boodschappen doen.... met de auto natuurlijk. Er moesten faciliteiten komen om die auto dicht bij de winkels te bren gen". Haven dicht „In Vlaardingen bestond nog steeds zo iets als een Kom-plan dat uit 1942 dateerde, en dat destijds door de raad was aangenomen. Vanwege de oorlog kon het met worden uitge voerd. Het behelsde dat de Binnen haven moest worden gedempt en een grote verkeersweg dwars door 'de stad naar het centrum zou komen. Op die gedempte haven konden de autobezitters hun karretje wel par keren. Welnu, de zaak werd weer uit de ijskast gehaald. Het Vlaardingse gemeentebestuur leefde destijds in een roes; alles moest wijken voor de bouw en de auto. Is het vreemd dat er meer en meer tegen deze breek- en bouwplannen werd geageerd....?" Enkele mensen zetten zich hiertegen af en de geboorte van de Historische Vereniging was eigenlijk een feit. Een 'vereniging die op zo'n moment een vervelend obstakel is voor een slagvaardig gemeentebestuur. Niet dat historici bepaalde plannen kon den tegenhouden, maar wel bracht zij een bewustwordingsproces op gang. Immers het was toch eeuwig zonde dat zo'n oude stad dreigde haar oorspronkelijke beeld te verhe zen. De economische veranderingen in Vlaardingen waren toch al zo groot: het goeddeels verdwijnen van de visserij-industrie en de komst van grote (chemische) fabrieken. De relatie met het gemeentebestuur werd eigenlijk pas bij de laatste twee colleges beter. Waarom, omdat zo langzamerhand niet alleen de oude-' pandjes-aanbidders, maar ook ge meentebesturen en regering de nood zaak van het behoud van historisch waardevolle panden en stadsgezich ten begonnen in te zien, dikwijls echter te Iaat. Dank zij clubleden als mevrouw H. A. Bleeker-van Sty rum werd de relatie met de gemeente Vlaardingen steeds beter, een direct gevolg eigenlijk van haar raadslid maatschap Een van de belangrijkste activiteiten die de clubleden in samenwerking met monumentenzorg ooit hebben voltooid is het inventariseren van alle panden in Vlaardingen met een historische waarde. Een en ander mondde uit in de samenstelling van het rapport „Heeft het verleden van Vlaardingen nog toekomst", een lij vig boekwerk met zo'n veertig bijla gen in de vorm van kaarten, foto's en prenten „Pas nu werpt het rapport zijn vruchten af", zegt Jan Anderson. „Dat komt omdat stadsontwikke- lingswethouder Bas Goudriaan het op zijn waarde weet te schatten". De voorzitter van de HW vindt dat de stad het met deze wethouder overi gens goed getroffen heeft. Anderson betitelt hem als een „kei van een vent, die de Amsterdamse Kanker buurt heeft helpen renoveren, maar die wat ondemocratisch te werk gaat". En dan te bedenken dat Bas Goudnaan tijdens vergaderingen binnen de stadhuismuren veelvuldig verkondigt: we gaan hier democra tisch te werk,... Desondanks is de club blij dat zij „Bas de Bouwer" tot haar leden kan rekenen, al was het alleen maar vanwege het feit dat Goudriaan de „uitvinder" is van de bekende pen ning die de vereniging jaarlijks uit reikt aan degeen die op eigen kosten zijn oude pandje opknapt Een leuke vondst, ter verdere stimulering. Toekomst Kijkt de Historische Vereniging Vlaardingen alleen terug in het ver leden? Het heeft er even van weg of Jan Anderson gestoken wordt door een wesp. Hij reageert fel dat dèt „natuurlijk niet het geval is". Als bewijs daar toe noemt hij de exposi tie die de commissie stadsherstel in de burgerzaat van het stadhuis houdt in het kader van de tweede lustrumviering Anderson zegt dat de HW zeker belang heeft bij de toekomst van Vlaardingen. Wat dat door Jaap Hazejager betreft zit hij op dezelfde lijn als burgemeester Wim Kieboom. Deze zei vorige week vrijdag bij het in ontvangst nemen van het eerste exemplaar van het Historische Jaar boek Vlaardingen dat, wil men aan de toekomst van een stad werken, men eerst het verleden zeer goed moet kennen. Het een is onlosmake lijk verbonden met het ander. Buitenstaanders zouden kunnen den ken dat de Historische Vereniging Vlaardingen een soort Bond Heem schut is die zich ontfermt over het lot van historisch waardevolle pan den Concurrenten van elkaar'' Jan Anderson zegt van niet „Onze ver eniging is zelfs aangesloten bij de bond Heemschut. Maar zo ver mij bekend is, heelt deze bond in Vlaar dingen geen afdeling" Direct voegt hij daar aan loe dat het behoud van de historische stadskern slechts een aktiviteit is van een hele reeks In de club zijn leden werk zaam op het gebied van de geschrif ten, oude pi enten, muziekinstrumen ten, gebruiksvoorwerpen enzovoorts. Winterprogramma Veel verenigingen leven naar een bepaald evenement toe, zoals bij voorbeeld een jubileumviering. Maar daarna valt zij veelal terug m een leemte. Bij de HW is dit niet het geval Het programma voor het aan staande winterseizoen ligt helemaal gereed Er wordt door stadsarchiva ris een cursus „Geschiedschrijving" gegeven, er worden lezingen gehou den, onder meer over de cultuur-his torische waarde van de stad en er zijn reeds drie auteurs bezig met het schrijven van artikelen voor het his torisch jaarboek 1978 En verder hebben leden van de HW zitting in de commissie stadsherstel. Vooral de lezingen meestal gege ven door HW-lid Theo Poelstra hebben veel succes Niet zo verwon derlijk, de man is als kind aan huis in de archieven van de aloude vis- sersstad Wil een vrouwenvereniging een lezing horen over het vereniging sleven van de vrouw m Vlaardingen in het begin van deze eeuw, het kan gebeuren. Interesse m het uitgaan sleven van de Vlaardmger anno 1933.. er komt een pasklare lezing. Bijna een kwestie van een druk op de archiefknop. De Vlaardingers dragen de geschie denis van de stad een warm hart toe. Men is gebaat bij het behoud van oude. fraaie gevels, het restaureren van de molen Aeolus, het niet-dem- pen van de haven. Men is bereid actie tc voeren voor een goede zaak. Dan is het eigenlijk een vreemde zaak dat een historische vereniging in eqn vergelijkbare stad als Dord recht wie is nu echt ouder Vlaar dingen of Dordrecht? maar liefst duizend leden telt en de HW „slechts" een kleine 300. „Zoiets mag de Vla ar dinger zijn stad met aan doen", zegt Jan Anderson tot besluit. „Zo grijs en stoffig zijn we nu ook weer met „Toneel is een heel oud cul tuurgoed. Al eeuwenlang geeft het een stuk levensvulling en blijheid, en niet alleen bij de spelers. In Schiedam gebeurt dat voortreffelijk. Een grote behoefte is er bij amateurs om toneel te spelen, en in deze stad zijn er velen die temidden van beroeps een uitstekend fi guur zouden slaan. Werkelijk, amateurtoneel is niet slechter. Over de toekomst van deze kunst in Schiedam zijn wij dan ook heel optimistisch" - het plezier straalt van hem af: tegenwoordig is oud-burge meester Harm Roelfsema voorzitter van de sectie toneel van de Schiedamse Gemeen schap. Deze week kwamen de be- stuurderen van die afdeling van de plaatselijke culturele stichting bijeen in het Passa getheater, om vreugdevol kond te doen van hun voorne mens: het toneel meer leven inblazen dan ooit Goede stuk ken staan op het programma van de verschillende vereni gingen, en van angst dat som mige, wel eens te hoog gegre pen zouden zijn is volstrekt geen sprake. „De vooruitgang in het toneel wereldje van deze stad is aan zienlijk. Het zijn niet meer al- Regisseur Ad Hoeymans heeft voor Groeten liefst vijf stukken bedacht. Het eer ste komt als pre mière in het Zol dertheater. onze regisseur, zegt altijd: waarom moeten amateurgezel schappen altijd de uitgekauw de kost van de beroepsacteurs krijgen? Dus zoekt hij naar nieuwe stukken, die hier nooit zijn gespeeld. Dat is een ten dens die je m het hele ama teurtoneel ziet" - ook Paul Se- gaar, namens toneelvereniging Groeton, vertelt enthousiast. Het gezelschap is vrolijk. Als je die mensen zo ziet, staat Schiedam eei^groot aantal da verende meesterwerken op de Bühne te wachten. Dat begint al met Groeton in het Zolder-, theater in de Teerstoof, half oktober, wanneer het theater vijf jaar bestaat, maar een reeks plannen bestaat voorts voor Passage en de verschil lende kleinere zalen in de stad. Het onlangs verbouwde Irene is echter verlaten door Utile Dutci.' Mevrouw Van Traa, lid van dit gezelschap dat blijkens de naam het nuttige met het aangename wil verenigen, zegt: „Bij het verbouwen is jammer genoeg te veel reke ning gehouden met de zaal, maar het podium is vergeten: dat is nog steeds een romrtiel- tje. Heel jammer, want altijd hebben wij met groot genoe gen in Irene op de planken gestaan. Wij hebben die zaal echt node laten schieten". Voor vier plaatselijke clubs is de Schiedamse Gemeenschap zelf alvast wat reclame gaan maken. Een briefje bevat de mededeling, dat Groeton het komende seizoen vijf stukken brengt „Malcolm" van Ed ward Albee, „De getemde feeks" van Shakespeare, „Amphytrion" van Molière, „De dood van Bessie Smith", ook van Albee omdat regis seur Ad Hoeymans daarop no gal gek is, en „Op weg naar Tar"), voorts dat toneelgroep '71 in Passage komt met het blijspel „Van melk en honing" van Philip King, dat Alber-, dingk Thijm in Arcade een blijspel m drie bedrijven brengt („Koffie met cognac" van Ad Vinken) en het Utile Duici in Passage Agatha Christies thriller „De muizen val" opvoert, y Veel stukkendus, en heer Roelfsema zegt ervan: „Daar mee willen wij de reikwijdte van het amateurtoneel vergro ten. Voor het eerst moet een duidelijk toneelbeleid in Schie dam mogelijk worden, Varia tie moet er zijn, maar de stuk ken kunnen elkaar ook aan vullen. Met de krachten, die wij hebben, is zo véél te bren gen. Dan is ook mogelijk de verenigingen op elkaar af te stemmen. Voorop staat na tuurlijk, dat het een hobby moet blijven en niet wordt ge forceerd. Want het is een mooie hobby, waarmee veel te doen is. Meer bekendheid blijft een streven. Op de wei- zijnsmarkt onlangs sprak ik bijvoorbeeld drie echtparen die alle van toneel houden, maar met wisten dat m Schie dam zoveel mogelijkheden be staan om het te zien of om eraan mee te doen Dat moet dus maar worden uitgedragen, en daarover ben ik heel hoop- vol," Paul Segaar: „Er wordt wel eens gezegd, dat de toegang sprijzen zo hoog zijn. Onder het motto: ach, het is toch maar amateurtoneel En dat terwijl er ongelooflijk goede stukken bij zitten, dat er uit stekende acteurs zijn, een voorbeeldige regieMaar weet je, dat een stuk als Mal colm, dat half oktober in de Teerstoof komt, ons hefst vie renzestighonderd gulden kost? Dat verklaart die entreeprijs. Dat is nog niet eens hoog. Voor een beroepsgezelschap leg je tegen de twintig piek neer". leen de ooms en tantes en een voorstelling komen kijken. meer van feestneuzen, tombo- andere aanverwanten die naar Amateurtoneel is geen kwestie la en bal na. Ad Hoeymans,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5