VdA gaat niet om politiek feit" heen laardtngse brief wordt toch behandeld ii-A r I i Babbeltje of kruisverhoor? SG- n penning blijft Ter Haar moet mondje houden Reactie op plannen Westerterp 8 dagen te laat Buitenhavenweg afgesloten Veertig mille KWF-coIlecte Fikse buit inbraak bij Isolatie van invloed op horen? 0e Prijsbrekers van Novotel VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1977 Schiedam „Het stag neert de bouwplannen voor Schïedam-Noord, als je blijft zeveren over voor en tegen. In de raad is nu eenmaal een besluit geno men, het grootste deel van onze fractie heeft ja ge zegd tegen bouwen, en wanneer je nou straks daarvan terugkomt, maak je jezelf wel erg ongeloof waardig. Het is een poli tiek feit, dat raadsbesluit, dus hou er nou eens over op, je kunt er toch niet omheen". Zo. Dat was Lou van der Stel: in Schiedam PvdA- vomzitter. En gemeente raadslid. En in beide func ties verknocht aan het be leid van wethouder voor stadsontwikkeling ir Chris Zijdeveld. Woensdagavond vergaderden de socialisten met achterban en al in ge bouw Irene. In een zaal boven hen zat de PPR. Van der Stel, met als steun in de rug secretaris Hans van der Vllst, kon niet ve len dat „alweer die verma ledijde plannen voor Noord" ter sprake werden gebracht. Was het deze keer dan niet door Nikolaj Dielemans hij is ziek sappige kritiek bleek toch ook Everard ter Haar te kunnen spuien. „Of het in derdaad een politiek feit is waar je niet omheen kunt, dat staat toch op de agen da? Dan moet je daarover willen praten", verweet hij Van der Stel. Daarmee begon het: „Wij moeten ons niet verschui len achter dat raadsbesluit om vijfdzuizend woningen neer te zetten in Woud- hoek en Spaland, As je daf als politiek feit ziet, ga je voorbij aan de overhaaste manier waarop die toe stand in de raad is ge bracht. Jullie als bestuur betreuren nota bene, dal er geen inspraak is ge weest! Nu staan die wo ningen er nog niet, en nu moet je je dus nog afvra gen: wordt het straks nou wel zo'n mooie boel in Schiedam-Noord? Zijn die plannen zo geweldig?" Waarmee Ter Haar maai bedoelde: als de leden zou den zeggen het niet eens te zijn met het raadsbesluit dan zou dat ook een poli tiek feit zijn en wal heeft zoiets dus eigenlijk om het lijf? Ter Haar, die vooral actief is als lid van stuwgroep- Msdden-Delfland Schie dam, kreeg één raedestand- ster: Yvonne Siljee. Ten slotte kreeg Arie Verlinde nog zijn zin met een amen dement je, waarin inspraak bij de uitwerking van het ontwerp-bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord wordt gegarandeerd. Marian en Mirjam, met in hun midden Schiedam De Buitenhaven weg wordt vanaf maandag 26 september voor een periode van twee a drie weken voor motorverkeer afgesloten. Het gaat om het gedeelte tussen de Koemarkt en de vroegere vestiging van de VROM- dienst. De afsluiting is een gevolg van het feit dat de Gemeentelijke Technische Bedrijven de hoogspanningskabels voor elektriciteit moet vernieuwen. Ook zullen nieuwe aansluitin gen gemaakt worden op de zinkers onder de Buitenha venweg door. Omdat de weg toch open ligt zal de GTB ook nieuwe laagspanningskabels en signaalkabels aanleggen. Een aantal panden aan de Buitenhavenweg krijgt tevens een aansluiting op het 380 volt net Schiedam Het Koningin Wil- helmïna Fonds heeft met de collecte in Schiedam dit jaar een bedrag van 40.524,28 opgehaald. Deze opbrengst is ruim tweeduizend gulden gro ter dan vorig jaar. „We zijn erg blij met dit bedrag en we willen alle goede gevers hartelijk danken. We hopen nu nog dat de verschillende bedrijven in Schiedam ook nog hun bijdrage zullen stor ten op ons gironummer, aldus de penningmeester van het fonds, mevrouw Jeene. idool Ruud ter Wetjd< Vbardingen Bij een inbraak in een woning aan het Lies veld is in totaal voor tiendui zend gulden buitgemaakt Ontvreemd werd een geldbe-' drag van 2.500 guiden en sie raden ter waarde van zo'n 7-500 gulden. De inbraak vond plaats in de nacht van woensdag op don derdag. De gehele woning werd doorzocht. Marian Stellingwerf uit Den Haag en Mirjam Veldhuis uit Maassluis, twee dertienjarige bak vissen. Respectie velijk oprichtster en vurig support ster van de Ruud ter Weiden-fan- club. Inderdaad, zelfs de ex-presen tator van AVRO's Sportpanorama en nu van Studio Sport, heeft vele fans. Hoewel.de fanclub kan best nog wat leden ge bruiken. Tot gis termiddag half een telde de Ruud ter Weijden-fanclub, kortweg de fc R. t. W., slechts vier le den. Maar, daar gaat dan wel spoedig verandering in ko men. Gistermiddag toog het tweetal per trein naar Hilversum, om precies te zijn het grote NOS-studio- complex. ..We zijn door Ruud zelf uitgenodigd", zegt de steviggebouwde Haagse oprichtster van •Neerlands kleinste fanclub trots. „We nemen fototoe stel en flits mee. We moe ten natuurlijk veel foto's maken en een interview tje". Of die foto's dan worden uitgedeeld aan andere Ter Weij den-aanbidders? „Ben je hartstikkevervolgt Marian, die zijn na tuurlijk van ons. Ik ga niet voor een ander foto's ma- door Jaap Hazejager ken"'. Toch moet het be zoek aan de NOS en na tuurlijk aan Ruud leiden tot een verdere concretise ring van de club, want met vier leden kan je nauwe lijks wat beginnen. Waarom nu uitgerekend Ruud ter Weijden? Er zijn toch meer televisiehelden? Maassluise Mirjam gie chelt een beetje. Ze durft het eigenlijk niet te zeg gen, maar dan barst het er uit: „Nou, omdat het na tuurlijk een stuk is". Oprichtster Marian weet er iets meer van te vertellen. Zij was altijd al „kapot" geweest van Ruud. Om maar geen glimp van hem te missen keek ze zelfs naar AVRO's Puzzeluur, een televisie-programma, waar de Haagse leao-sch- oliere eigenlijk een hekel aan had, doch door Ruud wordt gepresenteerd. .Maar ja", verzucht ze, „ik vind het nu eenmaal een pracht, kerel". Beiden kij ken verliefd naar een klei ne foto van hun held. „Die zat in de brief die ik van hem heb ontvangen en waarin hij ons ook uitno digde voor een bezoek aan de studio's", vertelt ze ver der. Toch is het fotootje iets te klein om tussen de jonge dames in te plaatsen en waarmee ze dan gefoto grafeerd moeten worden voor de krant „Is er geen grotere foto van Ruud", vraagt onze fotograaf Ben Blumers. „Neen", zeggen de TV-supporters. „Dat is alles Moeder Veldhuis komt de voorzitster en haar doch ter Mirjam leerlinge van de Juliana Scholenge meenschap in Maassluis te hulp. Uit een kastje haalt ze.een grote foto van Ruud ter Weijden. Een beetje bedremmeld kijkt het tweetal moeder Veldhuis aan. „Zie je wel", roept haar dochter, „je durft het niet hardop te zeggen, maar jij bent ook een Ter Weijden-aanhan- ger". Wie weet dat binnen afzien bare tijd het vijfde lid vjan de fc T.tW. wordt inge schreven Acht dagen na het sluiten van de inspraaktermijn heeft het Vlaar- dingse college van burgemeester en wethouders gereageerd op het Struc tuurschema Verkeer en Vervoer. In In dit schema heeft de demissionaire minister drs Tjerk Westerterp gezet welke plannen hij heeft met het verkeer en het vervoer in Nederland. Tot 1 september had een ieder de kans hierop in te spreken. minister Tjerk Westerterp Het Vlaardingse college van B en W heeft pas op 8 september een brief over het structuurschema naar het ministerie aan de Ples- manweg nummer 1 in 's- Gravenhage gestuurd. Te laat dus. Maar burgemeester Wim Kïeboom en de zijnen mo gen van geluk spreken. De moeite voor het opstellen van de brief is niet voor niets geweest Dit wordt toevertrouwd door een woordvoerder van het mi nisterie. Hij vertelt: „We hebben de marge ietwat ruimer gemaakt; om pre cies te zijn tot 23 septem ber". Dat is vandaag. zijn begroting voor 1978 heeft opgevoerd. Hierdoor is de Vlaardingse aanbeveling dus alweer ten dele achterhaald. Een laatste vingerwijzing uit Vlaardingen over het Struc tuurschema Verkeer en Ver voer betreft de railverbinding Vlaardingen-Holy/Rotterdam- Centrum. In het minsteriële schema wordt rekening ge houden met de aanleg van de tramlijn tussen deze twee plaatsen. Het college is van mening dat deze trambaan ai- leen acceptabel is als de tram- verbinding naar het centrum van Vlaardingen wordt door getrokken. „Slechts op deze wijze zal door de tram in de vervoersbehoefte bussen Vlaardingen en Rotterdam kunnen worden voorzien", zo besluiten B en W hun pleidooi met de aanvulling, dat Kie- boom en zijn wethouders „vertrouwen dat het boven staande bij de inspraak inza ke het Structuurschema Ver keer en Vervoer zal worden betrokken". Waarschijnlijk een ondrukte angst vanwege het verlate tijdstip, dat de brief verstuurd werd door Kees Jonker In de Vlaardingse reactie wordt een drietal punten aange kaart. Het volgende wordt door B en W medegedeeld: „In grote lijnen kunnen wij instemmen met de uitgangs punten die in de Structuur schema zijn uiteengezet. Ten aanzien van de geprojecteerde rijkswegen en railverbindin gen hebben wij evenwel be zwaren". De geprojecteerde Rijksweg 24 wat betreft hefgedeelte tussen Rijkswegen 13 en 20 is volgens B en W volstrekt on aanvaardbaar, omdat deze mogelijke verkeersader het recreatieplan Midden-Delf land zou gaan doorkruisen. ,Dit zal uiteraard in ernstige mate schade veroorzaken aan dit gebied. Met klem dringen wij er dan ook bij U op aan om invloed aan te wenden dat genoemd weggedeelte uit het Structuurschema wordt ge schrapt". Zo staat het ver meld in de brief van het colle ge. Dit schrijven werd dins dag (gisteravond) in de com missievergadering voor ver keer en vervoer voor kennis geving aangenomen. De enige die hierover een opmerking maakte, was Willem Kwakkel- stein van de PPR. Hij begreep een gedeelte van de brief niet. Over Rijksweg 19 schrijft het college: „De verdere aanleg van deze weg die wellicht uit verkeersoogpunt wenselijk is zal een aantasting van het milieu in het gebied Mid den-Delfland inhouden". Kwakkelstein vond het tus senvoegsel in deze zin uiterst merkwaardig. „Waarop ba seert u het dat Rijksweg 19 wenselijk zou kunnen rijn?" vroeg hij aan voorzitteriwet- houder Bas Goudriaan. Amb tenaar Blom gaf hierop het antwoord, dat dezelfde zinsne de óók had gestaan in de mo tie (over de aanleg van de weg) die door de gemeente raad in '75 is aangenomen. Het verzoek van Kwakkelstein om het tussenvoegsel te schrappen, werd dan ook niet ingewilligd door Bas Goud riaan. Hij merkte op, dat het een politiek goede brief was: „Naast een ernstige visuele verontreiniging zal het ver keer op deze weg een aanzien lijke geluidsoverlast en ver vuiling door uitlaatgassen ver oorzaken". De aanbeveling van het college houdt in, dat het ministerie moet bevorde ren, dat de verdere aanleg van Rijksweg 19 wordt stop gezet. Achterhaald In onze krant van dinsdag deze week meldden wij dat Westerterp voor de van Rijksweg 19 geen Wethouder Zijdeveld loopt al te ijsberen. Dit weekeinde kan hem niet snel genoy gaan. Maan dagm at end ontvangt hij in het stadskantoor één voor één indieners van bezwaarschriften tegen het ontwerp-bestemmings plan voor Woudhoek-Noord. Topambtenaren zullen aan zijn zijde zitten. Toneel voor een serie kruisverhoren? Wat nog ontbreekt is de schijnwerper, gericht op de „verdachten". Bovenstaande is maar een voorbeeld. Het kan ook zo: de wethouder voor ruimtelijke ordening zit nagelbijtend te staren. Bang is hij voor de maandag die komen gaat, doodsbang. Want dan krijgt hij stevig op zijn falie van de critici, de gisse burgers die elke fout in het ontwerp-bestemmings plan aankruisten. Dat zullen zij hem laten voelen. Overschrijven moet hij dan, de hele handel. En hij had al zo zijn best gedaan Oh, maar er is ook nog een derde mogelijkheid. Dat is deze: het zat de sympathieke ir. Chris Zijdeveld al lang dwars, al dat onbegrip rond die bouwplannen. Hij dacht eens na, keek in de spiegel en kamde zijn haar en dacht: ik laat mij nog eens van de goede zijde zien. Nog één keer proberen. Gewoon eens praten over het plan, de bezwaren, misschien komen wij dan tot elkaar. Dus werden alle vervaardigers van beroepsschriften genood. Luisteren Het initiatief mag er zijn. De wethouder heeft niet gekeken naar de gang van zaken in andere gemeenten, of dergelijke invitaties wel gebruikelijk zijn, nee, hij had er gewoon behoefte aan. Dat is geen wonder. Als inspraak zolang is uitgebleven, wordt zelfs een haastige bestuurder op een gegeven moment daarnaar nieuwsgierig. Maandagochtend begint het feest, dat een paar dagen in beslag gaat nemen. „Zo snel mogelijk achtereen. door Kor KegeL want die dingen moet je geconcentreerd doen", zegt Zijdeveld. Of alle „bezwaarden" komen opdagen, is nog onbekend. Vast niet. Een prima argument daarvoor is: de wethouder heeft reeds in commissievergaderingen laten blijken niet te willen luisteren. Dus zou meneer nu wél Zijdeveld zegt het „verdraaid aardig" te bedoelen, die gesprekken. Toch is enige achterdocht begrijpelijk. Veronderstel maar: Als argeloos bezwaarschrijver kom je die vergaderkamer in het stadkantoor binnen, waar een hele meute ambtenaren je opwacht. Die kans bestaat. Hoe zal men reageren? Met geduld jouw kritiek aanhoren? Gelijk stelling nemen en in de clinch? Zij" zijn in de meerderheid, zullen ze niet proberen je te overtroeven? Zullen zij willen paaien om daarna te vragen: joh, brave burger, trek dat bezwaarschrift toch weer in, alles sal reg kom? Zó geraffineerd zullen zij toch niet zijn? Dan is er nog zo'n vermoeden. Een aantal bezwaarden kan zich overdag onmogelijk van het werk vrijmaken om bij Zijdeveld op de koffie te gaan. In de avonduren zijn dezen niet welkom. De wethouder wil daaraan niet beginnen, dat wordt te duur, per slot van rekening moeten de ambtenaren daarvoor dan overuren maken! Er zijn dus bezwaarschrijvers, die de uitnodiging niet kunnen aanvaarden. Schiedam Schiedam mers die zich bijzonder verdienstelijk maken in de welzijnssector kunnen voorlopig nog van de Sehïedamse Ge meenschap een pen ning van verdienste of een ere-penning krij gen. De stlchtingsraad wil, dat dit gebruik ge handhaafd blijft, zo bleek deze week op de openbare vergadering. Wel ïs besloten, dat op één van de volgende bijeenkomsten duide lijke criteria voor de toekenning ervan wor den besproken. Eerst zullen alle afdelingen van de SG daar over worden gepolst. Het dagelijks bestuur van de SG was van mening dat het uit reiken van penningen van verdienste geen eigenlijke taak is van de stichting. Te vens vroeg men zich af of het nodig is om mensen te onder scheiden in de huidige zin, en of niet op andere wijze uit drukking zou kunnen worden gegeven aan de waardering voor wat iemand doet of ge daan heeft. „Daarbij komt nog dat het on derscheiden van de één, een - desillusie betekent voor de an der, omdat die ander minder snel is opgemerkt of omdat die ander met in de situatie verkeerde om opgemerkt te worden", meende het dage lijks bestuur. Bij het gemeentebestuur is ai eens geopperd om een stad- spenning in te stellen, waarna de SG-penning zou kunnen verdwijnen. Die suggestie werd echter niet overgeno men. Misschien, omdat het toekennen van de SG-penning de laatste jaren al zoveel pro blemen heeft gegeven. Over de penning zei WD-ge- meenteraadshd en stichtmgs- raadslid Cor van Tilborg. „In een eerste opwelhng zeg ik: weg met dat ding. Dan ben je van een heleboel gedonder af- Schiedam Bijzonder optimis tisch vindt WD-raadslid Cor van Tilburg de woningbouw verenigingen, wanneer deze stellen dat isolatie van huizen geen invloed heeft op de hu ren. Of besparing van ener gieverbruik de warmte-isola- tie kostendekkend maakt, wil de hij door wethouder ir. Chris Zijdeveld beredeneerd zien. Tijdens de zitting van de ge meenteraad kwam subsidie verlening aan drie woningcor poraties, aangesloten bij de SSW, aan de orde. Zowel de volkshuisvesting als Onze Wo ning en de Eendracht willen woningen isoleren aan het Bachplein, in Gr oenoord-Zuid (waar men op het ogenblik al bezig is) en nog elders in Groenoord. Zijdeveld vond echter een dis cussie over de isolatiepiannen lood om oud ijzer: „Van Til burg wekt de suggestie dat isolatie straks toch zal beteke nen, dat de huren fors om hoog moeten. Maar isolatie is in verregaande staat van be spreking en uit de regelmatige telefoontjes krijg ik de indruk dat het minumum za! worden doorberekend in de huren De verschillen zullen in eik geval marginaal 2ijn'\ PvdA-raadsiid Aad Wiegman drong daarna toch aan op een cijfermatige uitleg, omdat die misschien nuttig is als de ge meente haar eigen woningen gaat isoleren. HARGALA AN 2 - SCHIEOAM TEL. 010 - 71.33.22. voor de week van 24 t/tn 30 sept DAGSCHOTELS a 12,50 ZATERDAG: Tartaar Americain ZONDAG: Varkensrollade in roomsaus MAANDAG: Kippefilet grillé DINSDAG: Gepaneerde koteiet WOENSDAG: Nasi Goreng „Novotei" DONDERDAG; 1/2 kip in kerrysaus VRIJDAG: Tongschar Meunière Waar u zich thuisvoelt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3