„Als het niet moet ga Ik hier niet vandaan" Bergerbuurt: 'n uniek stukje Schiedam j| Wastobbe Oma Burger is ruim halve eeuw poortbewoonster VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1977 toen weer helemaal bo venop geholpen. Ja, een prima kerel en nog komt Foto's: Theo Böhmers hij nog wel eens bij mij als het beslist noodzake lijk is". Huur Als we haar vragen of ze de huur van deze wo ning wel op kan bren gen zegt ze lachend; „Ik ben bier begonnen met een huur van twee gul den en veertig cent per week. Nu moet ik al vijf gulden en vijfentachtig cent betalen. Maar ja al les is de laatste jaren omhoog gegaan", zegt ze ernstig. „Ik heb nog een prettig leven op mijn oude dag. Door de jonge mensen om je heen blijft je op gewekt. Ze noemen zij Eerst heeft ze er twee jaar alleen gewoond daarna is zij in het hu welijk getreden met Arie Burger, die vorig jaar óp 74-jarige leeftijd is overleden. Mevrouw Burger heeft in deze kleine woning twee dochters grootge- t bracht; „Ja wij sliepen vroeger hier met zijn f vieren", ze wijst op het j? keukentje dat vroeger j de bedstee was. „In geen van de dertien woningen 1 v is er meer een bedstee, ■p'we hebben er allemaal i; ons keukentje van ge- ii maakt". Wat er nog wel is over- gebleven van vroeger is de afgesleten muur bij de deurpost „Hier sle- pen we vroeger de mes- sen en dat ging prima op die IJsselsteentjes". Oma Burger krijgt er steeds meer plezier in nog eens uitvoerig fa over vroeger te praten. *%,Toen ik nog vijgezel was, woonden hier bij- na allemaal alleenstaan de juffrouwen", gaat ze verder, „Ik weet het al- vlemaal nog heel goed. -Sien Metten bijvoor beeld die ging vaak uit bakeren. Maar haar da gelijkse werk was het stoppen van sokken voor de broeders in het klooster aan de Waran de. Maartj e Timmermans die waste voor de rijke buiten dikwijls te barbe- cuën met de hele ploeg. Ik doe dan gewoon mee. Alleen als het een uur of. tien is, stop ik er mee want ik ga niet te laat naar bed". Oma Burger is nog best ter been, „maar als het straks niet meer gaat dan ga ik ook graag naar een bejaardente huis want daar zorgen 'ze ook goed voor je hoor". De jonge gezinnen vin den dat oma Burger er gewoon bij hoort, zij is uiteindelijk de oudste bewoonster, ook in ja ren. „Ik heb veel steun van die jonge mensen. Vroeger was ik de jong ste en toen kreeg ik op mijn beurt weer steun van de ouderen. Het is hier een voorbeeld hoe jonge mensen omgaan met bejaarden". Na het overlijden van haar oud ste dochter heeft me vrouw Burger last ge had van zenuwziekte. „Dokter Pol heeft mij er allemaal oma en dat waardeer ik". In de Bergerbuurt is het reusachtig stil en nie mand heeft dan ook last van het verkeer. „Ja sla pen kan je hier hoor, ook rust is belangrijk vooral als je de zeventig gepasseerd bent". Als we oma Burger vra gen of ze de goeie ouwe tijd van vroeger nog te rug wil, moet ze even nadenken. Opeens zegt ze dan: „Ik heb een leu ke jeugd gehad. Altijd hard moeten werken maar dan ga je niet dood van. De sfeer is nu wel wat anders, er is wel wat verschil, maar de. jeugdige mensen hier zijn toch ook gezellig. Jan en Bertha, Arie en Loes, Gerard en Marja, Marinus, Jan en Anne- marie, noem maar op het zijn allemaal gewel dige buren. Ik heb bier altijd prettig gewoond en zolang als het niet moet, ga ik hier niet vandaan". lui en bracht het dan met de kruiwagen bij haar cliënten. Ja hét mooiste was, ze gebruik te mijn wastobbe. Ik had het voorrecht een wastobbe te bezitten en de hele buurt maakte daar gebruik van. Ja een wastobbe was toen tertijd een weelde". Nog een sigaretje opste kend zegt oma Burger dan fel: „Maak er maar een leuk verhaal van want er zijn er ook nog wel die nog leven. De heer en mevrouw Noordijk bijvoorbeeld die hebben hier ook zo'n vijftig jaar gewoond. Dat waren ontzettend leuke buren en erg lieve mensen. Ze wonen nu in het Schiedamse Sint Ja cobs Gasthuis". Dan komt de tegenwoor dige tijd aan de orde. Oma Burger is graag ge zien bij de jonge buurt bewoners, „Ik wordt overal bij gehaald en dat vind ik hartstikke leuk. 's Zomers zitten ze Overzicht van de knusse Bergerbuurt. De Bergerbuurt. Een typisch oud stukje Schiedam waarvan veie geboren en ge togen Schiedammers zeggen zo ze van het bestaan afweten bestaat dat buurtje nog en wonen daar dan nog mensen? Jazeker. In het hofje achter de Lange Nieuwsiraat liggen dertien knusse woninkjes die zo'n tweehonderd jaar ge leden werden gebouwd". Het verhaal gaat dat de huisjes vroeger dienst heb ben gedaan als koeienstallen. De huisjes zijn vooral bij jonge Schiedamse stelle tjes in trek en niet alleen vanwege de lage huur, maar ook omdat iedereen elkaar kent. De jonge mensen hebben de huisjes omgetoverd in ware paleisjes waar ze terecht trots op zijn. Onder de bewoners bevindt zich slechts één oudgediende: oma Burger die maan dag 74 jaar jong is geworden. Zij voelt zich prima tussen de „poortbewoners" en zolang haar gezondheid het toelaat blijft zij er wonen. Na enig aandringen is zij bereid iets over het hofje te vertel len en wie kan djt beter dan zij? Oma Burger woont per slot ai meer dan vijftig jaar in het unieke hofje. „Ik blijf mé jong voe len, zolang ik nog tus sen de jonge mensen woon", zegt mevrouw Marie Burger van der Sande, (74) als we bij haar op bezoek komen om eens te praten over één van de oudste buur ten van Schiedam: de „Bergerbuurt". In het begin vindt oma Burger het maar eng, maar in de loop van het gesprek krijgt ze er toeh wel „gein" in zoals ze het zelf noemt Eenmaal op gang, wordt het steeds moeilijker haar woor denstroom te onderbre ken. Marie Burger-van der Sande woont iii de Lange Nieuwstraat 149. „Met een klein achtje er achter", zegt ze ondeu gend, „dat betekent acht hoog". Oma Bur ger liet spe ciaal haar beste stoei buiten zetten om te pose ren.-^ Waar vroeger de bedstee was is nu een keukentje. a De poort waar de be woners hun bijnaam van poortbewo ners aan te danken heb ben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5